s Kleinzoon van oud-minister Kan gast van millionnair Unaniem Geneeskrachtig water vloeit in j—iicrden wc^ stemde- ^et het t Holder-de-bolder, we hebben een boot op zolder Geslaagde „op-de-straat-lating" van het dak Revue ,,Voor de collectebus" in .Amicitia" Wat doe je liever, zitten of staan? Amersfoortse academie voor beeldende kunst Ds. Ridderbos opende bazar d' Woensdag 1 Juni Ij Met veertig jongens uit andere landen twee maanden vacantie in kamp dicht bij New York „Met Opa samen stond ik wel eens in de krant" (Van een onzer verslaggevers) T N een vrij schooluur komt hij bij -1- ons binnen. Govert v. d. Hoeven, de bofferd, die op 17 Juni voor twee maanden naar Amerika gaat. zo maar. voor niets. „Ik kom wel eens aanlopen", zei hij, toen we hem op belden om wat meer van zijn for tuintje te horen. En daar zit hij dan, een eenvoudige, frisse 16-jarige Hol landse jongen, leerling van het Rot terdamse Montessorie-lyceum aan de .Westersingel. „Wat wilt U nu weten?" „Alles van je reis naar Amerika, vertel er eens wat van." Govert doet het niet, daar is hij te becheiden voor. hij laat ons papieren zien, waar alles in staat. En dan blijkt, dat twintig jaar geleden een Amerikaanse millionnair. mr. Jonas, The Camp Rising Sun heeft gesticht. Sindsdien komen in dat kamp veer tig jongens in de maanden Juli en Augustus bij elkaar. Eerst waren het alleen Amerikaanse jongens, later ook knapen uit andere, vooral dol lar-arme landen. Wat mr. Jonas daarmee voor heeft? Die mr. Jonas is een idealist. Hij wil ieder jaar een aantal pientere jongemannen, toekomstige leiders in de maatschappij, om zich heen ver zamelen en hun. met hulp van een aantal leraren, een korte maar dege lijke vorming geven op allerlei ge bied. In The Camp Rising Sun is ieder vrij te doen wat hij wil. Maar de be doeling is. dat die veertig jongens in twee maanden een kleine gemeen schap opbouwen in een sfeer waarin hoge idealen het uithouden. Zij kunnen lessen nemen in natuurlijke historie, dramaturgie, muziek, ook in knutselen, sport en hutten bouwen. Zij moeten tijdens hun verblijf in het kamp, dat dicht bij New York ligt, hun intellectuele gaven zoveel mogelijk ontplooien door te discus sieren en zij zullen ook uitstapjes maken en aan allerlei ontspanning doen Kortom: in deze twee maan den moeten zij een stimulans krijgen voor hun geestelijk leven, waar zij later van kunnen profiteren. „Hoe komt het nu dat mr. Jonas juist jou heeft uitgezocht?" „Dat weet ik niet," zegt Govert, „op een goeie dag kreeg ik een uit nodiging om in Den Haag te komen op het bureau van de Stichting Landverhuizing Nederland. Daar waren mr. Walker, vertegenwoordi ger van mr. Jonas in West-Europa en iemand van het Ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen. We hebben even gepraat en zij zeiden, dat ik er nog wel meer van zou horen. Nu, een tijd later kreeg De kogel is door de kerk. De gemeenteraad heeft het „kern plan" voor Amersfoort, dat, met sparing van de oude binnenstad, het aanzien van het centrum aan merkelijk zal wijzigen, aanvaard. Slechts één raadslid blijft zich zijn stem nog enige weken voorbehou den. Als dit plan wordt uitgevoerd zal een eind gemaakt worden aan de enorme verkeersproblemen in onze stad en zal ruimte gekregen worden voor belangrijke gebou wen, zoals een stadhuis, een schouwburg enz. Dit is een historische beslissing geweest. Voor onze gehele burgerij. Er zal enorm veel werk verzet moeten worden met hoofden en handen. Maar er is a 1 veel werk verzet. Dit plan, gebaseerd op uit nemende economische voorlichting, is het product van veel intelligentie en veel arbeid. Dat dit plan una niem is aanvaard is de beste be loning voor de velen, die er hun krachten aan gegeven hebben, zo wel uit de kringen der gemeente lijke overheid als van de tech nische diensten. Vooral wethouder Koopman en stadsarchitect Zui- derhoek mogen met dit resultaat tevreden zijn. Leerlingen-uitvoering van Toonkunst Er was Dinsdagavond voor de leerlingen-uitvoering van Toon- kunstMuziekschool in Amicitia een ruime belangstelling. De leider van de muziekafdeling, de heer K. Mengelberg, sprak zijn blijdschap uit over de groei, die de school op dit ogenblik doormaakt. Er werd over het algemeen door de leerlingen voortreffelijk gemu siceerd. Veel genoegen beleefden de aanwezigen ook aan de dansuit- vceringen onder leididng van Me vrouw Hans Snoek. .Wuivende vrouw stort met fiets van havenhoofd By het uitvaren van enige haring- loggers te Schevemngen vanmorgen vroeg om 5 uur, fietste de 25-jarige dienstbode Chr. J. K. uit de Nep- tunusstraat wuivend over het Noor der-havenhoofd. Zij had alleen aan dacht voor de vertrekkende vissers en keek daardoor niet goed waar ze reed. Plotseling stortte ze met fiets en al naar beneden. Tijdens haar val kwam ze enkele keren in aan raking met de basaltblokken, en viel vervolgens in het water. Twee onbekende mannen snelden terstond toe en brachten de vrouw en haar fiets op het droge. Mej. K. bleek een gekneusde linkerpols, en een vleeswond aan de kin te hebben op gelopen. Bovendien werden enige tanden uit haar mond gestoten. ik van mr. Jonas persoonlijk een brief. Kijkt u maar." En in die brief, ondertekend met: Je nieuwe vriend. George Jonas, no digt mr. Jonas de geluksvogel Go vert van der Hoeven uit. Nog meer brieven laat Govert zien: van Amerikaanse jongens, die vorig jaar het kamp hebben meege maakt. Hartelijke brieven aan hun toekomstige vriend. Ze komen hem allemaal in New York afhalen, schrijven ze. Op 17 Juni gaat Govert aan boord van de Noordam van de Holland- Amerika-Lijn. De directie van de lijn had zoveel schik in het geval, dat zij zijn overtocht voor haar re kening neemt. Mochten er in de eerstvolgende drie jaar nog meer Nederlanders worden uitgenodigd, dan zullen ook zij gratis reizen. Zeker de eerste keer, dat je zo breeduit in de krant komt, Govert?", vrag%n we. GOVERT VAN DER HOEVEN, die in Amerika een goeie ouwe vriend heeft „Nee, een jaar of elf geleden stond ik als jongetje van vijf of zes jaar een paar maal op een foto in de krant. Maar toen ging het niet om mij, maar om mijn Opa oud-minis ter Kan, die weer op de schaats stond of zijn kleinkinderen tennisles gaf." Ronde van Amersfoort op 25 Juni Ook dit Jaar. en wel op Zaterdagmid dag 25 Juni a.s.. krijgt Amersfoort zijn wielerronde. Deze ronde, de zesde die ln onze stad zal worden verreden en die ook dit jaar zal worden aangekon digd als het „Klein Cauberg Criterium" wordt dit jaar voor de eerste maal ge organiseerd door de Amersfoortse Sport stichting tezamen met de A.R. en T.C. „De Pedaalridders". Evenals het vorige Jaar zal de grote strijd over 100 k.m. tussen de profs en onafhankeiyken worden voorafgegaan door een nieuwelingenrace over 25 k.m. Ook nu zal de race plaats vinden op het circuit, dat vorige maal door de renncs zo werd geprezen en dat ge vormd wordt door Utrechtseweg, Em- malaan, Koningin Wilhelminalaan en Koningin Sophialaan, Ofschoon over de deelnemende ren ners op dit ogenblik nog geen bijzon derheden kunnen worden verstrekt kan als vaststaand worden aangenomen dat ook nu de sterksten aan de start zullen verschijnen. Bovendien wordt de wedstrijd van dit jaar wel bijzonder Interessant, doordat deze zesde Ronde van Amersfoort de eerste race is. die na de Nederlandse wegkampiocnschappen te Valkenburg op 19 Juni as. zal worden verreden. Men mag de wedstrijd van de 25ste Juni dus met recht beschouwen als de revanche van de Nederlandse wegkam- pioenschappen T T I te Karlsbad in Duitsland ov... Verschillende onderzo ekers overtuigd dat exploitatie de moeite zou lonen I Kasteel,, Essenburgh Er zijn heel wat knutselaars, die in vrlle tijd, ergens in een hoekje van een kamer of zol der zich met veel plezier bezig houden met het bouwen van een schip, niet te groot natuur lijk, anders krijg je het ding het huis niet uit. Er zijn er zelfs, die zich wagen aan een kano, zo van twee. drie meter lang. die. eenmaal klaar, mees tal niet door het trapgat kan, maar dan in ieder geval toch, dank zij de slanke vorm, via het raam naar buiten kan komen. Wij geloven, dat de heer M. J. Coelens, die in de Ebcnhaëzerstraat 44 in Rotter dam-Zuid woont, alle records op dit gebied gebroken heeft, door op de zolder van zijn huis een volledig kajuitjacht te bouwen, dat een lengte heeft van niet minder dan zeven meter! In alle rust, alsof hij in een bouwloods zat, heeft hij twee jaren geleden de kiel voor zijn schip ge legd, nadat hij eerst van zijn zol der een uitstekend ingerichte De belangstelling voor de opvoe- vele zijden medewerking onder- Een jaar gevangenisstraf wegens verduistering van f 67.000 De Hagenaar H. A. v. B. die er van werd beschuldigd 67.000, ten nadele van de Stichting Aard- appelmeel-export te hebben ver duisterd, werd heden door de Haagse Rechtbank tot een jaar ge- vangenistraf met aftrek veroor deeld. ring van de nieuwe AAA-revue „Voor de collecte-bus" op Don derdag 2 Juni in „Amicitia" blijkt enorm te zijn. Zoals men weet wordt deze revue door een selectie van Amersfoortse amateur artisten vandaar de AAA-revue! op gevoerd ten batte van de noodlij dende Amersfoortse Vereniging tot Eestrijding der Tuberculose. Even- al:; destijds de NIWIN een beroep deed op de samenwerkende Amers foortse amateurs, heeft ook deze vereniging dat nu gedaan. Voor de NIWIN-revue vlotte de kaartver koop niet zo bijzonder, doch dit maal is het zot dat men bang is niet voldoende plaatsen te hebben. Er zijn trouwens meer verschillen! Het programma is b.v. totaal ge wijzigd. Alleen de goede krachten zijn gehandhaafd en bovendien is, ditmaal voor het eerst, medewer king gekregen van enkele solisten van het Amersfoortse Mannenkoor, die behalve een paar komische zangstukjes ook een paar soli zul len brengen. Het jeugdige dans- paartje Peter en Annemarie, dat vorig maal zo'n bijzonder succes had. is weer van de partij. De al gehele leiding berust nu bij onze stadgenoot Henk Driessen, een der beste amateurs in den lande. Evenals vorig maal wordt van vonden om deze avond tot een suc ces te maken. Diverse zakenmen sen en particulieren leveren voor een revue onontbeerlijke dingen als licht, schilderwerk, grime, cos tumes, piano e.d. geheel of bijna graten. Daaruit blijkt, dat Amers foort bereid is de in financiële moeilijkheden verkerende Vereni ging tot Bestrijding der Tubercu lose krachtig te steunen. Volksvij and nummer 1 kan verslagen wor den. indien gij allen helpt.. Het helpen wordt een plezier, als u er nog in slaagt de laatste kaarten voor „Voor de collecte-bus!" te kopen: Donderdagmorgen van 1012 uur aan de zaal of voor de aanvang van de voorstelling scheepstimmermanswerkplaats had gemaakt. De heer Coelens mag waarlijk geen knutselaar worden genoemd; hij is een kundig jachtbouwer, die reeds twee zeiljachten naar het speciaal voor hem gemaakte ont- werp-Sipman heeft gebouwd. Dat gebeurde indertijd echter ergens op de kant nabij het water. Aan de derde boot van dit type wilde de heer Coelens onder wat meer ge rieflijker omstandigheden werken en daarom hakte hij de knoop maar in eens door en koos zijn zolder als bouwloods. En toen het schip na twee jaar hard werken klaar was en in de lak te glanzen stond, kon de familie Coelens als variatie op het bekende liedje zin gen: Holder-de-bolder, we hebben een boot op zolder! Jawel, op zolder, maar nog niet in het water! Om dat doel te be reiken moest een tewaterlating of beter een „op-straat-lating" ge schieden, die toch wel uniek ge noemd mag worden. Het gevaarte kon natuurlijk door geen raam of deur en daarom werd de voorzijde van het dak met koekoek en al netjes weggebroken. Een uitgang was er nu, maar in verband met de hoogte boven de begane grond, waren weer speciale maatregelen nodig om het schip door het gat naar buiten te krijgen. Hoe het ging Bijgaande plaatjes geven een goed idee hoe deze fantastische stapelloop één dezer dagen in zijn werk ging. Samen met een vijftal bereidwillige helpers, waaronder zijn broer, zette de heer Coelens twee lange stalen masten schuin tegen elkaar omhoog, aan de top stevig aan elkaar gesjord en ge schoord door dikke tuidraden. Bovenin zat een takelblok, waar aan de boot werd vastgepikt. Toen het schip eenmaal hing, werden de stalen masten zover naar buiten getrokken, dat de boot vrij van de gevel omlaag kon worden geta keld. Dat is hier vlug neergeschre ven, maar de werkelijkheid kostte toch heel wat hoofdbrekens. Hon derden nieuwsgierigen bekeken met spanning dit transport-kunst stuk. Zij, die verstand hebben van hijswerken, schudden met bezorgd heid het hoofd, maar het lefstukje lukte, zonder een schrammetje op haar mooie huid kwam de boot op de begane grond! De aankomst ging gepaard met een luid gejuich van het publiek. Het verdere transport was nog maar een peuleschilletje. Een ta kelwagen nam de boot van de hijs stelling over, reed ermee naar de Vlaskade, waar het schip in het water van het Charloise haventje werd neergelaten. De heer Coelens en zijn helpers hebben gezwoegd van je welste om dit uitzonderlijk zware karweitje nog voor donker voor elkaar te krijgen, maar de „op-straat-lating" van het schip was gelukt, een vol doening gevend slot van een on derneming, waarvoor toch wel eni ge moed nodig was. QEDERT jaren welt in alle stilte op het thans reeds ruim een jaar leec staande landgoed „Essen- burgh", tussen Har derwijk en Hierden, uit twee kleine bron nen in een vijver wa- tër op. dat heel won derlijke hoedanighe den in zich verbergt, maar wegvloeit in de waterplas bij het sier lijke kasteel met het fraaie ijzer-gesmede toegangshek, dat da teert uit het jaar 1652. Wie denkt er aan. dat dit water een nog niet precies gedefinieerde genezen de kracht bezit en dat de „Essen burgh eigenlijk een herstcllings- of kuur-oord diende te zijn? Do bronnen zijn reeds voor de laatste wereldoorlog door de we tenschap ontdekt en er zijn toenter tijd verschillende analyses gemaakt over de hoogst zonderlinge eigen schappen van dit bronwater, maar de mysterieuze sluier werd toch niet helemaal opgelicht. De hoog- uu£en' prof' Snapper en Sizoo, nebben onder andere indertijd hier onderzoekingen ingeleid, doch se dert deze dagen liggen de bronnen weer ongeëxploiteerd en geheel vergeten. Ongeveer twintig jaar geleden iooo bekende strenge winter van 1929 ontdekte men voor het eerst iets „raars" aan dit op het eerste gezicht er doodgewoon uitziende water. Terwijl letterlijk alles be vroor. bleef het vijvertje in het park van de „Essenburgh" open en uit wijde omtrek kwamen de vogels om hier te drinken. Een enquête bracht het vreemde feit aan het licht, dat het water constant op een temperatuur van 1014 graad Celsius bleef, onafhan kelijk welke schommelingen ons grillige Hollandse klimaat ook ver toonde. Of hët nu 25 graden onder of 25 graden boven nul was, maak te in het geheel geen verschil uit. Al spoedig bleek, dat dit wonder lijke water radio-actief was en bo vendien meer aparte hoedanigheden had; het voelde niet bepaald „nat" aan en wanneer het voor een com- pres-verband werd gebruikt absor beerde het practisch onmiddellijk. De hoofdader van deze bronnen werd op een diepte van 44 meter aangeboord; een tweéde ader werd opgespoord op 20 meter diepte. Het bleek, dat het water met grote kracht, door zand en grintlagen, werd opgestuwd en aldus rusteloos opwelde. Zoals reeds gezegd, kwamen ver schillende onderzoekers naar deze Veluwse Noordhoek om het vreem de bronwater op de terreinen van het landgoed „Essenburgh" ëens nauwkeurig te bestuderen. Een compres. in deze vloeistof gedrenkt, bleek weldadig te werken op ge stoorde spieren en zenuwen; steen puisten en allerlei andere verzwe ringen werden door dit water gun stig beïnvloed. Curieus was ook het feit, dat een vrij ernstige verwonding opgelopen tijdens een in de nabijheid plaats vindend auto-ongeval, bij het slacht offer, dat met een in dit bronwater Thuisfront „Humanitas" doet een oproep In vele steden van ons land be staat een afdeling van het Thuis front voor de buitenkerkelijken. Het doel van deze thuisfront-actic: hulp en voorlichting te verlenen aan gemobiliseerden en aan hun gezinnen. In vele gevallen heeft „Humanitas" haar bemiddeling kunnen verlenen aan gedemobili- seerden. contacten tussen geestver wanten hier en in Indonesië ge legd, pakketten naar militairen verzorgd en de zorgen van de ach ter blijvende gezinnen weten te verlichten. Ook in Amersfoort heeft zich een voorlopig comité ge vormd. dat de werkzaamheden van het Thuisfront Humanitas op zich wil nemen. Doch om dit werk te doen slagen mopten twee voor waarden vervuld zijn: le. We moeten over de adressen beschikken van alle buitenkerke lijk georienteerde militairen en hun gezinnen in Amersfoort. 2e. Hulp in de vorm van geld, boeken en actieve medewerking van onze Amersfoortse geestver wanten. Stuurt u daarom een kaartje aan: Thuisfront Humanitas p.a. L. van Gelder, Schaepmanlaan 8, met uw naam en adres en schrijf ons, of u Thuisfront Humanitas nodig heeft of wilt steunen. gedoopt compres verbonden was, spoediger heelde, dan onder nor male omstandigheden verwacht had kunnen worden. Ook nier- en gal- aandoeningen gingen bij gebruik van het water van de „Essenburgh" symptomen van genezing vertonen. Waarop deze genezende werking precies berust, heeft men niet kun nen verklaren. De radium-emanatie is zeer gering en de scheikundige samenstelling geeft verder evenmin opheldering. Opgestelde rapporten spraken van mooi steriel water van goede bacteriologische samenstelling. Veel dieper drong men echter niet door in het „mysterie van Hierden!" Wel werd nog ontdekt, dat het soor telijk gewicht groter was dan van gewoon water, namelijk 1.50 kg per liter en dat het gehalte van het water met dat van de Sprudelbron RADIUM ALlR Men heeft bij de bekende bro- van de badplaats Spa in Belg^T een bijzonder experiment geno*l door aan het water radium tr'.ï] voegen. Het resultaat bleek et'J in de practijk precies nul! Er t'i dus iets met het water van de 19 senburgh" bij Hierden te zijn, iHT voor onze wetenschappelijke 'iftJ menten nog niet „fijn besnaard noeg zijn om het geheel te ki doorgronden. Door alle eeuwen heen is er genezend water geschreven en i de wijsgeren van de oudheid diepten zich in hun geschriften dit onderwerp. Vooral het t water, dat uit de donkere di< der aarde kwam en een eigen bleek te hebben, had hun bijzo! belangstelling., maar zo doorzi. cn zuiver als het was, zo onpeS diep was dikwijls ook zijn gei] Zo spoelt daar uit de twee pi; dingen op het landgoed burgh" dit radium-houdend steeds maar doelloos weg. Geconstateerd werd, dat bronnen ondanks de geringe] stand van enkele tientallen r?,. nog een verschil vertonen water van de ene was door eeo| wijkend radium-gehalte beter BPS schikt voor inwendig en dat va: ke andere voor uitwendig gebruik.|^vt Eén ding is zeker: op de „Ei en burgh" bij Hierden liggen moge Ei- heden, waarvan de omvang nog fa, precies kan worden bepaald, be het vijvertje met de twee bror Ec dat in de fraaie tuin met zijn de. nen beelden, slechts een decora' A; functie schijnt te hebben, nog aan de vergetelheid worden bp rukt? Of is het eenvoudige Hie- niet voorbestemd om een badp. tri te worden? Vele nieuwe bror van bestaan zouden er door wo. a- geschapen. Zomeravondcompetitie neemt aanvang De KNVB organiseert in Amers foort in overleg met de Sportstich ting en de Federatie van Perso neelsverenigingen een Zomer avondvoetbalcompetitie voor be drijf sploegen. Deze competittie vangt Woensdagavond aan. Er wordt gespeeld op terreinen, die door de Sportstichting worden af gestaan. Zeven verenigingen ne men aan de competitie deel na melijk Eysink, Hapam, Erdal, ATO. MBH, B en M en VOG. Woensdagavond worden er op het terrein van de "PTT de volgen de wedstrijden gespeeld: Eysink Hapam en MBHErdal. Óp het APWC-veld wordt gespeeld: ATO—B. en M. „Ischias is 't beroerdste wat je kunt hebben," zei de officier, „want t doet zo'n pijn en iedereen lacht je nog uit ook." Een uitspraak, die menigeen kan bevestigen „uit eigen wetenschap", zoals dat in de taal van het recht heet. Het onderste deel van wat de rechtzaal binnen- schuiveldc, was van de bakker, die even later een poeier wegens verduiste ring kreeg. Het bovenste stuk daarentegen was van de man, die in elastischer dagen een konijn had ge stolen. Teder hield hij zijn armen om de hals van de bakker geslagen, die zich moeizaam over de gladde vloer voortbe woog. Hij had er al een hele tocht opzitten, van het Huis van Bewaring af. „Wat doe je liever," vroeg de rechter, „zitten of staan?" „Staan," antwoordde de man met ischias, die wel licht een dubbelzinnigheid voelde in deze vraag. De bakker hing daarna aan de lessenaar van de ad vocaten, om vervolgens Zitten met ischias valt niet mee tegen de muur te gaan leunen met de handen in de zij en met een gezicht, waarop stond te lezen, dat zelfs Vrouwe Justitia hier geen recht zou kunnen spreken, zonder de mede werking van hem. de „verduisterende" bakker. „Nou," zei de officier, „dat zijn dan twee konij nen, een vierhonderd tur ven en een rieten mand, die je daar hebt wegge nomen?" „Niks hoor," antwoord de de verdachte. „Hoe zit het dan?" wil de de rechter weten. „Ik heb een dochtertje van vijf jaar thuis." ver volgde de verdachte, om vervolgens te ver\ allen in een soort pantomine van grimassen boven de les senaar. „Nu, wat is er met dat dochtertje?" informeerde de rechter. „Niks hoor." zei de ver. dachte, zich wat ophijsend. „Heeft je dochtertje die konynen dan gestolen?" vroeg het O.M. „Ze ken ze kennen," ver duidelijkte de man, die weer wat zakte. „Je ontkent veel te veel," zei de officier. „Je fietsbanden hebben daar toch afdrukken gemaakt en ze hebben je ook ge zien." „Niks hoor," klonk het van onder de lessenaar. De parketwacht hielp de ver dachte een weinig op. „Als je nu had gezegd: Ik wou 's zien hoe het gras groeide, dan had ik 't geloofd!" overdreef de officier. „Kijk 's," zei de rechter vertrouwelijk. „Die turven en die mand, die heb je ook wei gestolen, maar dat kunnen we niet bewij zen. En dat tweede konijn ook niet. Maar dat ene ko nijn, dat staat vast. Die hebben ze herkend." „Niks hoor," zei de ver dachte. en bij legde zijn buik waar anders de advo caten hun actetassen ber gen. „Dat kan best een an der hebben gedaan." „Niks hoor!" zei de openbare aanklager op zyn beurt. „Jy hebt 't gedaan en niemand anders! Vier maanden en zonder aftrek, omdat je ontkent. Sinds jy hier vast zit, zijn er in die buurt geen kippen of ko_ nynen gestolen. Da's geen bewys, maar een aanwij zing is het wel." De verdachte schudde bedachtzaam zijn hoofd, voorzover zyn toestand dat toeliet. De rechter veroor deelde hem tot twee maanden. Zonder aftrek, want het ene konijn was bewezen en niet erkend. Nadat ook de bakker aan de beurt was geweest, reed de „gepijnigde" ver dachte op diens rug nalr het Huis van Bewaring te rug. „Goede morgen he ren," groette hy minzaam bij de deur. De bakker zei niets. Hij was z'n adem al kwijt. „Niemand heeft er nog meelij mee ook," zei de of ficier. „En 't doet toch zo'n pijn!" du uil ku me Martin Brink heeft grote plannen Enige tijd geleden berichtten wij reeds, dat B. en W. van Amersfoort hun goedkeuring hebben gehecht aan een ver zoek van de directie van het Tekeninstituut Martin Brink, om het oude-politiebureau aan de Utrechtsestraat, waarin voorheen de Politieke Recher che Dienst was gevestigd, in te richten als tekeninstituut. In de j.l. Dinsdag gehouden vergade ring van de gemeenteraad werd dit verzoek bekrachtigd. Het bestaande instituut werd na de bevrijding ondergebracht in een van de bylokalen van 't distributie kantoor. Het instituut had reeds ge ruime tijd gebrek aan ruimte. In het voormalige politie-bureau moeten enige noodzakelijke verbou wingen geschieden, voor aan dit perceel de genoemde bestemming kan worden gegeven. In een gesprek dat wij dezer da gen met de heer Brink hadden, lichtte deze zijn plannen nader toe. Het ligt in zyn bedoeling het ge bouw tevens te maken tot een cul tureel centrum voor jonge kunste naars en liefhebbers van de beel dende kunst. Na de verbouwing zal het oude-politiebureau een zaaltje bevatten, waarin exposities, lezin gen, kunstavonden enz. kunnen wor den gehouden. Deze ruimte komt beschikbaar, doordat de zich in het gebouw bevindende cellen gullen worden verwijderd. Dit initiatief van de heer Brink zal ongetwijfeld weerklank vinden in de kringen van de Amersfoortse beeldende kunste naars. Voorheen hadden deze weinig of geen contact, aangezien men niet de beschikking kon krygen over een geschikt zaaltje. De gelegenheid, om elkanders kunstwerken te be spreken en van gedachten te wisse len over onderwerpen, die de kunst in het algemeen raken, wordt thans geboden. De heer Brink zal in het nieuwe gebouw het onderwijs in te- Lang zal het niet meer duren, dat de Gereformeerde Kerk bij de Pasteurstraat plechtig in gebruik zal worden genomen. Het bouwen van deze zo bi'oodnodige kerk in het Leusderkwartier heeft veel tijd en geld gekost. Geld vooral. Daarom is het een goede gedachte geweest van het comité tot vor ming van een fonds ten bate van de kerk om in de Markthal een driedaagse bazar te houden. Alle leden van de Gereformeerde Ge meente in Amersfoort hebben hun steentje voor het welslagen van deze grootse bazar bijgedragen, want weken van te voren zamel den zij geld en gebruiksvoorwer pen in. Het resultaat hiervan is momenteel te zien in de Markt hal, waar enorme voorraden tex tiel, huishoudelijke- en luxe voor werpen voor een koopje te verkrij gen zijn. Het zijn echter niet al leen stands, die er zijn geplaatst, neen, ook aan attracties heeft men gedacht en Dinsdagavond om acht uur was het m de Markthal een drukte van belang. Om zeven uur kwamen de genodigden naar de Hal, om daar te luisteren naar het openingswoord van ds. N. H. Rid derbos. Deze zei o.a.: Dit is een blij uur voor alle leden van het comité. Het moet een voldoening voor hen zijn, dat de bazar is in gericht en zo dadelijk zal worden geopend. Er is ontzaglijk veel werk verricht door de leden van het co mité. Het is mooi, dat deze bazar tot stand is gekomen door de ge meenschappelijke arbeid van allen. Wanneer onze kerk straks verrijst, kunnen ook zij zeggen, dat een deel hiervan met behulp van hen daar is gekomen. Dit verstrekt ook de saamhorigheid en de solidari teit, die wij zo graag als achter grond hiervan wilden zien. Ds. Ridderbos vervolgde: ,JDe op brengst is natuurlijk van het grootste belang, maar ik hoop ook, dat deze bazar aan zijn doel zal beantwoorden: helpen m stoffe lijke en geestelijke zin. kenen en schilderen voortzette-1 het ligt ln zijn bedoeling binnen! enkele nieuwe vakken, zoals seren en beeldhouwen, aan lesrooster toe te voegen. Voorti aan jonge kunstenaars de gele heid worden geboden om te ext ren. Het oude gebouw van het Tei instituut, waarin de heer Brink menteel zyn lessen geeft, bp— woordde reeds lang niet meer| de behoefte. Een groot aantal lingen moest worden afgev omdat het leslokaal te klein i Als de heer Brink het „nier] m^,. perceel in gebruik neemt zal di' »a] zwaar komen te vervallen en ip*" nen meer leerlingen worder. plaatst. De naam „Tekeninsti Martin Brink" zal dan worden wyzlgd in Amersfoortse Acad- voor Beeldende Kunsten". Voorheen gaf de heer Brink lessen slechts gedurende de av: uren, doch indien de belangste1 zó Is. als de heer Brink verv(Va hoopt hij het instituut te maker! D een dagschool. mer De officiële opening van waa „Amersfoortse Academie voor E dende Kunsten" zal over maanden geschieden. Burgemei Molendijk heeft reeds toegeze:| openingsplechtigheid te zullen f richten. E f'. eer Bei L'Pla var noc Hoe 'aar mei Concours-hippique lf Bennekoni begonnen! fis eeft Sisch Verk prodi Het grote Nationale Concol hippique. dat jaarlijks op de voor kasteel „Hoekelum" te Bi kom wordt gehouden en dat keer tweehonderd ruitgrs in de brengt, is Dinsdag begonnen een samengestelde wedstrijd, winnaars van de dressuurproef ren: 1. D. Gelderman, Beekbei op „Vanceau", 268.67 pnt; 2. M. A. Ramselaar Amersfoort op touschkav 263.67 pnt; J. J. Grup laar, Ede op „Peter Pan II' pnt: 4. mr. F. Albers Pistor Vughi op „Our Hope", 254.83 pnt j~' 5. mevr. C. J. M. von Ballusec Stockum, Amersfoort op „N schally", 252.33 pnt. Om half drie begon de country. De snelste ruiters van onderdeel waren: 1. E. v. Loon. burg op „Ampere" in 7 min. 23 2. W. G Hendricks, Grathem „Tango" ih 7 min 29 sec.; 3. ar- M. Nijssen, Blaricum op „Kwil ver" in 7 min. 29 sec.; 4. J. J. G: pelaar. Ede op „Peter Pan II" min. 30 sec. en 5. mr F. Albers storius Vught op „Our Hope" min. 35 sec. De cross ging over afstand van 3800 meter. Om half vijf volgde het spi concours. De zes hoogstgepla ruiters reden een foutloos pare 1 en 2 werden E. v. Loon. Til op „Ampère" en mr F. Albers Pi rius", Vught op „Our Hope' sëc.: 3. W. G. Hendricks Grather „Tango" in 70 sec.; 4 en 5 W. Sc ren, Vught op „Robby" en H. Sc ren op „Mansueta" in 72 sec. drs. P. Dethmers, Apeldoorn „Lady Bay" in 74 sec. De uitslag van de samengest wedstrijd werd 1. J. J. Gruppe Ede op „Peter Pan II" met r pnt.; 2. mr. F. Albers Pist« Vught op „Our Hope" met pnt.; 3. D. Gelderman, Beekbe: op „Vancéau" met 603.17 pnt mevr. C. J. M. von Ballusec Stockum, Amersfoort op „Mudsc dricks, Grathem op „Tango" ly" met 598.83 pnt.; 5. W. G. 1 598.17 pnt.; 6. drs. J. M. Nijssen. ricum op „Kwikzilver" met 5 pnt. en 7. E. Hoogeweëgen. M op „Amber Folly" met 586.67 p: ;*ard ec Wrvel >roces- lindeli am a's i33r Jeropbc Jarig burg dc •ernhai an de ■ugreJs Hoevelaken DOOPAANGIFTE De aangifte voor de H. Doop op dag a.s. moet plaats hebben Vrt avond a.s. om 8 uur in de consis: 3ulgarij kamer. Trouwboekje medebrengen [jkeci'eeld. lemen t :le vred GEMEENTERAADSVERKIEZING oorzien De lijstnummerlng voor de geme Icn er raadsverkiezing luidt als volgt: 1 2. P. v. d. A.. 3. S G P. BEVERFOKKERIJ Ook Hoevelaken heeft thans een verfokkerij en wel door toedoen de heer Versteeg, die zich een v. bevers aanschafte cn zich hiermee de beverfokkcrij zal gaan toelegge BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: Ebe Blauw (Delf'. Petronella Ernestine van Velze.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4