DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Enorme pakhuisbrand teistert de Amsterdamse binnenstad Geen met J mooi weer Pinksteren Geen „kadaverdiscipline Nederlandse militair voor de KNMI verwacht veel bewolking en nu en dan regen 1EHEER VAN DRS. BOS aanleiding tot klacht Instortende gevel verwondt drie bra n dweertieden c Brokken steen op straat. Land- en tuinbouw kan uitvoer naar Duitsland niet missen Gehoorzaamheidsplicht echter in geval van twijfel primair J Jaargang no. 12" Vrijdag 3 Juni 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. I ank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. Ex-pol. delinquent liep naar de justitie Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Zondag, do 22ste llWei. op oen gevorderd uur in de Imorgen. hield voor oen fraaio villa Sin do Offenberglaan in Park Marlot leen wagen stil. Twee onopvallende R mannon verlieten do wagen om ver bolgens aan het huis aan te bellen. Enkele minuten later, bpfrad burge rmeester Visser de werkkamer waar I de bezoekers waren binnengelaten I en stelde hot tweetal zich voor als I hoge functionarissen van Justitie. 1 Op dat ogenblik begon het ramp- I zalig onderhoud, dat mr. Visser, I sedert hem bekend was dat zijn I naaste medewerker en vertrouwens- I man, drs. W. Bos gearresteerd was, I moet hebben gevreesd in een zenuvv- I slopendo spanning. Niemand heeft I hij in die dagen deelgenoot van zijn I ondraaglijke zorgen kunnen maken; I Integendeel, in kleine en grote, openbare en besloten bijeenkomsten heeft hij zich schier buiten zich zelf moeten plaatsen, om niemand ook maar het geringste te lal en merken van wat hem moet hebben bezig ge- 1 houden. Doch die Zondagmorgen werd hij geconfronteerd met de naakte, harde feiten welke de Justi tie hem voor de voeten wierp. Fei ten, zó meedogenloos verzameld, dat zij de burgemeester, door de spanning van de laatste dagon reeds aan het einde van zijn krachten ge komen, overmanden. Geruime tijd duurde het voor hij met de twee ajnbtenaren in de wa gen kon stappen om naar het huis van de Minister-President te worden gereden. Het was toen reeds een eind in de middag. Ten huize van dr. Drees ontmoette mr. Visser ook de Minister van Binnenlandse Za ken. Van Maarseveen. In hot onder houd dat toen volgde bereikte het drama voorlopig zijn hoogtepunt, toen mr. Visser de gelegenheid werd gelaten onmiddellijk ontslag te vra gen. In het besluit waarin aan dat verzoek ruim een week later gevolg werd gegeven, ontbrak het woord „eervol". (Men weet dat ontslag ge geven kan worden hetzij eervol, on eervol of zonder toevoeging, zoals hier het geval is geweest). 's Middags keerde de heer Visser volkomen verslagen naar zijn wo- (Zie verder pag. 4) AMSTERDAM. Mot o* onder do homoma* t' stra,on water en drie waterkanons. waar- »"er vann«M^ f d" dB Am»t,rdams, brand. in dr hoofdstad na dTb^rihbE?'°*'rd "'Een de 'uaarst*' bran<1- "le huizen Do hHp L„n,! e>IÜd,ng heeft gewoed. De prachtige oude pak- verwoest Om fion dragers" aan de Oude Schans zyn daardoor totaal n r: ha" dr" donderend geweld Bon .tuk k"' °P Mraat trandmoostor Do Boor word door oon haftld In het ni t""nSerd on daar hoogst rmstlg gewond ultgo. andere brandtrachtBn%n UcM gewlT" *U" W°nden overleden' T" Brandmeester DE BOER overleden De brand werd om kwart over een ontdekt. Op het signaal ..grote brand" rukte de brandweer met vrij wel alle beschikbare materieel uit naar de Qude Schans, waar de drie pakhuizen reeds in lichter laaie stonden. Weldra was het vuur in alle delen van de stad te zien Verstik kende rookwolken dreven over de stad. In het rossig licht van het oplaaiend vuur bond de brandweer de stryd aan tegen de loeiende vlammenzee, die door de zindprende hitte byna niet, te naderen was. De pakhuizen bleken volgestouwd met allerlei licht brandbare goede ren: meubels, huiden en lompen. Ondanks de millioenen liters water die de met bovenmenselijke inspan ning werkende spuitgasten in de gloeiende vuurmassa's wierpen was het weldra duidelijk, dat hier niets te redden viel. Plotseling merkte men. dat het pakhuis naast .,De drie koorendragers" waarin een kam- peertenten-verhuurmaatschappij is gevestigd was aangetast. Daarin waren grote hoeveelheden terpen tine, was en kurk opgeslagen, die uiteraard ook groot gevaar oplever den. Enkele vaten explodeerden en de brandende vloeistof dreigde ook dit gebouw te verwoesten. Dat heeft de brandweer echter grotendeels weten te voorkomen. Grote schrik Groot was de schrik, ook van de duizenden kijkers langs de wallen van de Oude Schans, toen het stuk gevel omlaag kwam. Aanvankelijk vreesde men, dat er vele gewonden, misschien ook doden zouden zijn. De Geneeskundige Dienst zond dan ook vele ambulance-wagens. Later bleek, dat alleen brandmeester De Boer zeer zwaar was gewond. Nederlandse delegatie tracht aanvullend crediet te verkrijgen (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Zo lang in Duits land dollarproblemen de economie beheersen blijven de moeilijkheden voor de Nederlandse export naar Trizonia zich voordoen. Vorige week vertrok een Nederlandse delegatie naar Frankfort om te pogen door een tweede aanvullend handelsver drag althans tot 1 Augustus de ex port van onze land- en tuinbouw producten te verzekeren. Het be staande contract, ook al met een voorlopig karakter, loopt 1 Juli af. Nog vier weken resten dus om al thans voor een maand deze onont beerlijke afzetmarkt voor onze agra- In het zoeklicht VITAAL GEBIED T? USLANDS satellieten, aldus •LV schreven wij onlangs, nemen elke gelegenheid te baat om aan te dringen op een betere economische samenwerking tussen Oost- en West-Europa. Wij wezen cr toen op, dat dit zeker ook in het belang van de Westeuropese naties zou zijn, maar dat het de Oosteuropese landen zijn, die het door de ver waarlozing van hun landbouw ten gunste van buiten alle verhoudin gen staande industrialisatieplannen zo goed als onmogelijk maken. In tussen is er een gebied. waar Westeuropese machines nodi ger zijn dan in Oost-Europa. Dat is Zuid- Oost-Azië. Terzelfdertijd is dit een gebied, dat er, door uitbreiding van de wederzijdse handel, veel toe kan bijdragen, het dollar-tekort van West-Europa te verlichten. Zuid-Oost-Azië is de plaats, waar de volgende en waarschijnlijk be slissende strijd in de koude oorlog zal worden geleverd. Slechts de meest volledige en energieke sa menwerking van de Verenigde Staten, het Britse Gemenebest en de landen van West-Europa kan nu, na de val van China, dit ge bied op de been houden en ver hinderen, dat het een prooi van het communisme wordt. Indien de bronnen, nodig om dit te bereiken zij moeten hoofdzakelijk dienen ter bestrijding van de armoede in Zuid-Oost-Azië voor een deel gebruikt zouden worden, om Rus- lands satellieten er bovenop te hel pen, zouden de resultaten mis schien rampzalig zijn. Veel bewolking Weersverwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Over het algemeen veel bewol king met nu en dan enige regen of motregen, voornamelijk in het Westen van het land. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige Zuide lijke wind. Des nachts minder koud Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. 4 Juni: Zon op 4.24, onder 20.53, Maan op 12.33. onder 1.43. rische producten in stand te houden. Ongerust toont men zich hier nog niet, maar wel stelt men vast, dat onze delegatie de wind nog niet niee heeft. Moeilijkheden vhn deze aard doen zich tot nu toe ieder jaar voor. In 1948 heeft Nederland zelfs vier maanden lang voor millioenen aan tuinbouwproducten naar Duitsland gezonden zonder een enkele garan tie voor de betaling te hebben. Pas in Augustus kwam toen een con tract tot stand dat met terugwer kende kracht van 1 April af geldig was en dat liep tot 31 Maart van dit jaar. In het begin van dit jaar slaagde een Nederlandse delegatie er in een aansluitend voorlopig con tract af te sluiten ter waarde van drie millioen, doch de geallieerde autoriteiten hebben toen z[) later over dit contract moesten beslissen, enkele belangrijke posten geschrapt- Aardappelmeel, eieren en melkpoe der bijvoorbeeld waren in de ogen van de Amerikanen, die uiteraard een grote invloed op de beslissing hebben, producten waarvoor geen dollars beschikbaar kunnen worden gesteld. Dergelijke sterk veredelde producten kan Duitsland zelf uit de beginproducten vervaardigen, rede neren de Amerikanen, die hierin een mogelijkheid tot dollarbesparing zien. Begrijpelijk standpunt Een begrijpelijk standpunt, indien niet door Amerikaans initiatief een organisatie voor de Europese sa menwerking zou zijn ontstaan, die de Europese landen economisch ge zond poogt te maken. Wat de Ame rikanen thans zien als een mogelijk heid tot dollarbesparing van Duits land, betekent tevens het torpede ren van aloude en stellig traditio nele Nederlandse bronnen van in komsten. Nederland houdt zich sinds jaar en dag op de been met veredelingsproductie, waarbij van grondstoffen half- of eindfabrikaten worden gemaakt. Dat is een van onze belangrijkste bronnen van in komsten. Het voer wordt aan de kip voorgezet en de kip als „levende machine" maakt er een ei als eind product van. Zo was het en zo zal het moeten zijn, wil Nederland zich economisch kunnen handhaven. Behalve over het contract voor Juli wordt thans met de Amerika nen over de erkenning van dit prin cipe gesproken. Men heeft de hoop. dat er ook nu, als vorig jaar, wel weer een oplossing zal worden ge vonden. De Amerikanen zijn niet onwillig, doch zij hebben hun eigen problemen in het dollarsverslinden- de Duitsland. Daarvoor bestaat ook aan Nederlandse zijde wel begrip, doch dat neemt niet weg. dat de Nederlandse agrarische industrie met verlangen uitziet naar het ogenblik waarop Duitsland op dit punt weer autonoom wordt. Want ondanks alles hoopt zij bij de Duit sers toch meer begrip te vinden voor onze traditionele handel dan bij de Amerikanen, die met dit verleden uiteraard veel minder vertrouwd zijn. DE KOORENDRAGER (dc hui zengroep in het middenaan de Oude Schans te Amsterdam met de pakhuizen ter linker en ter rechterzijde eens een van de meest pitoreske stadsbeelden die herinneren aan het Gouden Ecuwse Amsterdam Twee en een half uur heeft het geduurd voordat de brandweer commandant Schuitema kon laten seinen: „Brand meester". Daarvoor heeft de brandweer echter nog heel wat angstige momenten beleefd, omdat vlak achter „De drie kooren dragers" een chemisch laboratorium staat, terwijl een dichte vonkenregen over het water van de Oude Schans woei, zodat de huizen aan de over kant gevaar liepen. Maar de brand weer heeft nieuwe uitbreiding we ten te voorkomen. Rechercheurs, die vanmorgen een onderzoek wilden instellen naar de oorzaak van de brand, werden uit de smeulende resten van de pakhuizen verdreven door ontploffingen, waar schijnlijk veroorzaakt door nog brandende kurken plaatjes, die in massa's opgestapeld lagen. Dr. Beel naar Nederland onderweg BATAVIA. Dr. Beel is gisteren naar Nederland vertrokken per Constellation van de K.L.M. Hem werd uitgeleide gedaan door een groot aantal belangstellenden, dat het restaurant van het vliegveld Kemajoran geheel vulde. Onder meer waren aanwezig verschillende leiders van de deelstaten, dr Van Royen en leden van de Nederland se delegatie, leden der Voorlopige Federale Regering, leden van de Commissie der Verenigde Naties, leden van het corps consulair, leden der Bijeenkomst Federaal Overleg, de adjudant van de heer Lovink en tal van burgerlijke en militaire autoriteiten. Nederland spekleverancier van Engeland DEN HAAG. De Nederlandse regering hëeft met het Engelse mi nisterie van Voedselvoorziening een contract gesloten voor de levering van bacon gedurende 1949, 1950, 1951 en 1952. De minimumhoeveelheden, welke geleverd zullen worden, bedragen voor 1949 10.000 ton. voor 1950 25.000 ton en voor 1951 35.000 ton. De wer kelijke hoeveelheden zullen ver moedelijk aanzienlijk groter zijn. Gestreefd wordt naar 40.000 ton voor 1950 en 60.000 ton voor 1951, welke hoeveelheden door Engeland zullen worden aangekocht, indien ze wor den aangeboden. De Amsterdamse Oudeschans ligt bezaaid met brokken van de in gestorte zijgevel. Brandmeester De Boer werd er door getroffen, in het water geslingerd en do delijk gewond. Berlijnse spoorwegstaking wordt voortgezet BERLIJN Het Amerikaanse mi litaire bestuur in Berlijn heeft ge weigerd een Russische eis in te wil ligen. welke inhield, dat de West- berlijnse politie uit de spoorwegsta tions in West-Berlijn moest worden teruggetrokken. Uit de uitslagen van de stemming der Westberlijnse spoorwegstakers over de vrrfag, of zij de voorwaarden van de onder Russische controle staande spoorwegdirectie zullen aan vaarden. blijkt, dat een overweldi gende meerderheid voor voortzetting der staking is. De officiële uitslagen van het referendum luiden als volgt: aantal ingeschreven stakers 14.753; aantal uitgebrachte stemmen 13 965; aantal geldige stemmen 13.875; ongel dige stemmen 90; voor voortzetting staking 13.477; tegen voortzetting staking 398. Gezagsorgaan voor Roer gebied in actie getreden LONDEN. De eerste zitting van het Internationale Gezagsorgaan voor het Roei'gebfed. waarin ook Neder land vertegenwoordigd is, is gisteren geëindigd. Het Gezagsorgaan, dat tot voornaamste taak heeft het uitoefe nen van toezicht op de productie van het Roergebied om illegale wapen- fabricage tegen te gaan. en het toe wijzen van steenkool en cokes voor export, heeft in dc thans afgelopen zitting haar secretaViaat ingesteld. Dit zal bestaan uit vier bestuursafde- lingen: vaste brandstoffen, staal, handelsdiscriminatie, en statistiek en onderzoekingen. De staf zal beperkt, doch select zijn, aldus een commu niqué. Nederlanders in Bolivia in veiligheid DEN HAAG. Van de consul der Nederlanden in La Paz. de hoofd stad van Bolivia, is op het Minis terie van Buitenlandse Zaken be richt ontvangen, dat de Nederlan ders in het gebied van Oruro, waar, zoals men weët, ernstige onlusten zijn uitgebroken, in veiligheid ver keren. Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De weerdienstloider van het K.N.M.L kan allen, die al plannen hebben remaakt om tijdens de Pinksterdagen op stap te gaan. geen stralende lentedagen voorspellen. Het is volgens hem zelfs vrU zeker, dat het sombere dagen zullen zijn. Technisch uitgedrukt: ons land ligt aan de rand van een depressiegebled. dat boven de Oceaan ligt. Verscheidene kleine storingen zullen het weer ongunstig beïnvloeden. Het K.N.M.I. verwacht dan ook vrU veel bewolking, nu en dan regen en niet veel zonneschijn. De wind zal Zuid of Zuid-West zijn. De tempe ratuur blijft vrij laag. 1 hun een beetje de schuld geeft van Laatste hoop gevestigd op minder mooi weer. Alsof zij niet or tUuis moeten blijven! Westen stelt verkiezingen in Berlijn voor PARIJS. Op de Parijse confe rentie heeft minister Acheson giste ren namens de Westelijke mogend heden het volgende aan minister Wisjinsky voorgesteld dat: 1. De vier geallieerde commandanten van Berlijn verkiezingen zullen voorbe reiden; 2. Het gemeentebestuur van Berlijn, dat op grond van deze ver kiezingen zal worden samengesteld, een voorlopig karakter zal dragen; 3. De nieuw te verkiezen Berlijnse gemeenteraad zal worden gemach tigd een permanente bestuurswet- geving voor Groot-Berlijn op te stel len; 4. Tegelijk met de instelling van een voorlopig gemeentebestuur de geallieerde Kommandantura zal worden gewijzigd volgens beginse len, waarover de vier ministers het tijdens de huidige conferentie eens moeten worden; 5. De bezettingskos- ten tot een minimum zullen worden teruggebracht. Na een kort debat over de vraag, of in de nieuwe Kommandantura al dan niet het recht van veto zal gel den de Russen willen dit, de Westelijke mogendheden slechts in enkele gevallen werd de zitting verdaagd tot heden, om Wisjinsky gelegenheid te geven, de voorstellen te bestuderen. De zitting van heden namiddag zal waarschijnlijk goheim zijn. De vergadering van gisteren eindigde in een ongewoon goede stemming. Misdadige SS-ers na vier jaar in de val AMSTERDAM. Rechercheurs van de Rijkspolitie, gewest Amster dam, hebben vannacht enkele ge slaagde huiszoekingen gedaan in de omgeving van het Oudekerksplein të Amsterdam. Het was "nun bekend, dat twee voortvluchtige ex-SS-ers en een ex-lid van de Feldgendar- merie, zich hier moesten ophouden. Het is hen inderdaad gelukt deze drie mannen te vinden en aan te houden. Zij waren direct na het ein de van de oorlog ondergedoken en hadden dus kans gezien vier jaar verborgen te blijven. Eon van hen was in België bij verstek ter dood veroordeeld, omdat hij deel had uit gemaakt van een Jagdkommando. Het ernstige vermoeden bestaat, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan hët vermoorden van arrestanten. De drie arrestanten hebben de Ne derlandse nationaliteit. „weerduiveltje" Dit is een tegenvaller voor hen, die hun fietsen al hebben klaarge maakt om er op uit te gaan. Een strop ook voor de Pinksterfeesten, die verscheidene jeugdorganisaties bij voorbeeld de AJC ieder jaar weer vieren. Pech ook voor alle vaders en moeders, die waar schijnlijk beide dagen met hun kroost spelletjes moeten doen, ter wijl zij hadden gehoopt met de kinderen een fijne wandeling te maken. Ook de eigenaars van hotels, restaurants, café's en speeltuinen, die al weken lang hopen op een paar stralende dagen, omdat hun inkomsten in Mei niet te hoog wa ren, zullen met deze voorspelling niet erg verheugd zijn. En de spoorwegen, die tientallen extra treinen hebben ingelegd De vele duizenden leden van de NCRV, die Maandag naar Arnhem hopen te gaan, om daar het 25-jarig bestaan van hun omroepvereniging te vie ren, ook zij zullen de voorspelling van het KNMI met sombere ge zichten lezen. Maar de donkerste gezichten zullen waarschijnlijk de heren van „De Bilt" zelf zetten, want, niet waar, het is nu eenmaal een „goe de" inheemse gewoonte, dat men BIJ HAAR AANKOMST met een Dakota van de Griekse lucht macht op het vliegveld Cointrin btj Genève, werd koningin Fre- derika van Griekenland verwel komd door haar ouders, de her tog en hertogin van Brunswijk, en ex-koning Michael van Roe menie met zijn vrouw Anna. Ko ningin Frederika rechtsop weg naar een gereedstaande auto met Anna van Bourbon en ex-koning Michael, die in een hotel in Ge nève hun intrek hebben geno men. DE REGERING ANTWOORDT: Prijs krentenbrood vrij DEN HAAG. Blijkens een pu blicatie in de Nederlandse Staats courant van 2 Juni 1949 heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de prijzenbe- schikking krentenbrood 1948 inge trokken, zodat krentenbrood niet langer aan prijsbepalingen is gebon den. Koning Leopold te Parijs PARIJS Koning Leopold is Donderdag te Parijs aangekomen. De vorst en zijn gevolg bevinden zich te Saint Cloud, waar vandaag het internationale amateurs kam pioenschap, georganiseerd door de Franse golfclub, begmt. „Ten aanzien van de vraag, of de regel „Befehl 1st Befehl" ln de Ne derlandse rechtsstaat gelding heeft, wordt opgemerkt, dat op de Neder landse militair uiteraard in het algemeen een strenge gehoorzaamheids- plicht rust. Dit betekent niet, dat naar Nederlands recht de regel: „Be fehl 1st Befehl" zou gelden ln die zin, dat van bedoelde militair „kadaver, discipline" zou worden gevorderd en dat hy zich ter afwering van een strafrechtelyke actie onder alle omstandigheden op het bevel van een meerdere kan beroepen. Er kunnen zich omstandigheden voordoen, waar onder de ontvanger van een dienstbevel by uitzondering zijn medewerking aan de uitvoering daarvan mag en moet weigeren, wanneer dit bevel duidelyk in stryd met het Nederlands recht of het volkenrecht Is. By twijfel primeert echter de gehoorzaamheidsplicht. De militair, die zonder voldoende grond zyn gehoorzaamheldspllcht op zyde schuift, is niet ge- vrywaard tegen een strafrechtelyke veroordeling." ïyk deel van deze kampong te elimi neren. In het antwoord aan de heren Van der Goes en Vorrink wordt nu gezegd, dat het inzicht van de com pagniescommandant wordt ge deeld door de Pelotonscommandant, de sergeant-opvolgend-pelotonscom mandant, de commandant der mari niersbrigade, de Krijgsraad bij de Zeemacht en het Hoog Militair Ge rechtshof in Indonesië, terwyl ook door de legercommandant het oprui men van het onderhavige kampong gedeelte wordt gezien als een tac tische noodzaak om een einde te maken aan de beschietingen en het leggen van mijnen op het bedoelde weggedeelte. Veroordeelde mariniers krijgen gratie Het bovenstaande is het meest kenmerkende deel uit het vervolg- antwoord, dat minister-president dr. Drees en minister Van Maarseveen hebben gegeven op de vragen van de heren Van der Goes van Naters en Vorrink betreffende de veroordeling van drie mariniers in verband met hun weigering tot het gehoor geven aan het bevel tot platbranding van een kampong. Dit bevel was in Augustus 1947 gegeven voor de compagniescom mandant van compagnie „L" van het 3de infanteriebataljon der mari niersbrigade, omdat de verbindings weg tussen Malang en deze com pagnie herhaaldelijk onveilig werd gemaakt, waarschijniyk van de kampong Sutodjajan uit Om de eigen verliezen te beperken, achtte de compagniescommandant het tac tisch noodzakelijk om het Noorde- De bij de dienstweigering betrok ken drie mariniers zagen in het in brand steken van het onderhavige kamponggedeelte echter slechts re présaille, daar toen niet en later evenmin is gebleken, dat de kam pong vijandelyke elementen her bergde. Immers, de kampong werd onderzocht op wapens en springstof fen. doch niets van die aard werd aangetroffen. Zij meenden, dat een dergelijk optreden onwettig was en in stryd met de orde en het recht, dat de Nederlandse troepen ln Indo nesië moeten brengen. De Zeekrygsraad te Surabaja en het Hoog Militair Gerechtshof in Indonesië hebben de vorenbedoelde verweren niet als juist aanvaard. De Zeekrygsraad heeft in zyn von nis o.a. ovenvogen: „Dat onder deze omstandigheden een toetsingsrecht van een mindere ten aanzien van een dergelijk bevel slechts aanvaardbaar is in gevallen, waarin zeer klaar- blijkelyk menselijk onrecht wordt gedaan; dat echter vooropgesteld dient te worden, dat gebruikmaking van dit, dus in buitengewoon exceptionele gevallen bestaande, toetsingsrecht door de mindere geheel op eigen ri sico geschiedt; dat de Raad van overtuiging ls, dat hier van een de mens onterende opdracht allerminst sprake is ge weest". Minister-president dr. Drees en minister Maarseveen voegen hieraan toe, dat de gratieverzoeken, waar omtrent Indertyd werd medegedeeld, dat zl| ln behandeling waren, Inmid dels zyn Ingewilligd. Jonge vrouw in Arnhem vermoord ARNHEM. Gisteravond is in het park Sonsbeek in de omgeving van het Lorentzmonument të Arn hem een moord gepleegd. De 30-ja- rige G. B. heeft de 22-jarige Riek Freriks, dochter van een landbou wer te Didam, met een pistoolschot gedood. De vrouw was op slag dood. De dader werd ter plaatse gearres teerd en daarna in het politiebureau opgesloten. Het slachtoffer was te Arnhem in dienstbetrekking en had daar dë fabrieksarbeider G. B. leren kennen. Toen zij hun omgang wilde verbreken, werd B. woedend. Of de verbreking het enige motief van zijn daad is geweest, staat nog niet vast. De recherche stelt een onderzoek on. Rest een vage hoop: dat het „weerduiveltje" het KNMI net zul ke perten zal spelen als tijdens de Paasdagen, dat het dus, ondanks alle sombere vooruitzichten toch mooi weer wordt. Nog geen requisitoir tegen Quispel Voormalig stafleider van Jeugdstorm stond terecht UTRECHT. De procureur-fis. eaal bij het Utrechts Bijzonder Gerechtshof, mr. L. W. M. M. D r a b b e, is Donderdag, na een zeer lange zitting, in de zaak tegen de voormalige stafleider van de Nationale Jeugdstorm Casparus Quispel, toch nog niet aan zijn requisitoir toegekomen Van de vijftien opgeroepen getuigen wa ren verscheidene niet verschenen en om hen alsnog te horen, werd de behandeling uitgesteld tot 14 Juli. Het is wellicht bekend, dat Quispel. zelf lid van de SS. en oud-Oostfrontstrijder, vooral ten laste wordt gelegd, zijn streven om onmondige leden van de Jeugdstorm, na „Dolle Dinsdag" in Duitsland ondergebracht, dienst te doen nemen bij de Hitier Jugend- division van dc W a ff en SS. Voorts zou hij uitvoerder zijn geweest van hel bevel van hoofdstormer Van Geelkerken, dat Jeugd- stormers boven de zeventien jaar in de Landstorm bracht. De vroe gere plaatsvervangend leider van de N.S.B. verklaarde tijdens do morgenzitting reeds, dat hij Quis pel een paar dagen na de verwar rende September van 1944 om zijn eigengereid optreden had ontsla gen en dat hij alle contact met de Hitler Jugcnd had verbroken. Niettemin, zo bleek ook weer uit verhalen 's middags door ver scheidene getuigen gedaan, was Quispel nadien in Berlijn nog zeer actief geweest. Eind October werd daar zelfs tijdens een twee-daagse vergadering van Jeugdstormlei ders een „Kriegseinsatzstab" ge vormd. Begin November ging Quispel weer geheel over naar de Waffen S S. De verdachte, die nog al eens beweerde, dat hij „daar niet bij doorgedacht had" werd deze onbedachtzaamheid door de president, prof. mr. L. W. M. S c h o 11 e n. hoogst kwalijk geno men. De voormalige vormingslei der van de N.J.S. zei van Quispel, dat deze tegen alles was, waarin de Jeugdstorm nationaal was. Dr. Ralp Bunche: „Ik ben een neger" NEW-YORK Dr Ralph Bunche. tot voor kort waarnemend bemidde laar der Verenigde Naties in Pa lestina, werd gisteren verzocht com mentaar te leveren op dc berichten, volgens welke het bestaan van ras sen-discriminatie in Washington in sterke mate had bijgedragen tot zijn afwijzen van een hem in het Ame rikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken aangeboden hoge positie. Dr. Bunche, die thans eerste voor zitter van de Beheerschapsraad der Verenigde Naties is. verklaarde: „Het is welbekend, dat „Jim Crow" (rassen-discriminatie) in Washington heerst. Het is evenzeer bekend, dat geen enkele neger het aangenaam vindt Jim Crow op zijn weg te ont moeten. „Ik ben een neger". DEN HAAG. Naar wij vernemen moeten pluimveehouders ten behoeve van de export voor de periode van 5 Juni tot en met 2 Juli a s. zeven eieren per kip leveren. In het voorafgaande tijdperk moesten acht eieren worden geleverd Nee toch.Heus Na twee jaar te hebben uit gezeten wegens inbraak in 'n kledingmagazijn werd William Morehead in Chicago vrijgela ten. Dezelfde nacht werd hij be trapt bij een inbraak in hetzelf de pand. Hij krijgt dezelfde cel. In Seattle bekende een vrij willig brandweerman, dat hij vier grote branden had gesticht, omdat het meehelpen aan een bluspartij zo heilzaam op zijn zenuwen werkte. Mijnheer Wilkes in Christ- church (Nw. Zeeland) heeft bij testament bepaald, dat hij moet worden gecremeerd en zijn as in een zandloper gedaan. „Zo kan ik", aldus het testa ment, „nog jaren nuttige dien sten bewijzen b(j het koken van eieren." In het voetbalseizoen 1048 1949 hebben 41.271.424 men sen wedstrijden in Engeland bij gewoond, dat is ruim een mil lioen meer dan in 19471948. „De Engelsen, die het eten en drinken op café-terrassen hebben uitgevonden, moeten nu naar het vasteland gaan, om de ze genoegens te smaken", schrijft James Laver, bekend auteur en autoriteit op kunstge bied.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1