NADERE BESCHOUWING OVER DE RONDWEG Raad nam veel beslissingen van betekenis Bestemming van historische binnenstad succes Partij van de Arbeid ving haar verkiezingsactie aan Revue ,,De collectebus" had veel Vrijdag 3 Juni 1949 Ook aan het rijverkeer is veel aandacht besteed Door het Nederlands Economisch Instituut werden enige getallen be- cyferd voor de intensiteit van het verkeer in Amersfoort in 1947, aange nomen dat de rondweg had bestaan, en in 1970. In afgeronde getallen bedragen die (voor beide richtingen) 4.000 autos resp. 8.000 a 10.000 of gemiddeld 9.000 auto's per dag of gemiddeld <00 auto's per uur voor twee richtingen. De spitsuren zijn ongeveer 2 x zo hoog zodat op 700 auto's per uur voor één richting gerekend kan worden. Aangezien by de eerst genoemde verkeersintensiteit elders in Nederland reeds de behoefte wordt gevoeld aan dubbele verkcersstroken voor iedere richting b.v. de weg AmsterdamAmersfoort is er aanleiding om onmid dellijk de ringweg voor zover zij langs de kern heenloopt op 4 stroken breedte te brengen, in totaal tenminste 12 m. Tweede tunnel bij Birkhoven In het bijzonder Is b(j de stad waar het verkeer op verschillende kruispunten de weg verlaat of op komt in verband met de veiligheid deze breedte noodzakelijk. De capa citeit van een dergelijke weg is groot en kan op 1.000 auto's per uur v/orden geschat, zodat voor een lange tyd aan de eisen van het ver keer kan worden voldaan. Het plan laat overigens voor ver dere verbreding ruimte. Het rtjwielverkcer is van de-auto baan gescheiden gedacht. Dat ver keer kan langs de bestaande paral lelwegen worden geleid of langs de in de plantsoenstrook bestaande rij wielpaden of nieuw aan te leggen paden. Het wordt dezerzijds niet nood zakelijk geacht de verkeersbanen, voorzover zij zich aan de stadszyde van de tunnel bevinden, gescheiden te houden, teneinde het verkeer zonder dat de veiligheid in gevaar behoeft te worden gebracht een iets meerdere vryheid te laten. In het algemeen zal de gemiddelde snel heid op dat traject wat minder zyn dan op de buitenwegen. Voorts mag aangenomen dat de weg des avonds dusdanig wordt ver licht dat met stadslichten gereden kan worden. Wel is het nodig de verkeersst roken duidelyk aan te geven. Dempen Het dempen van de beek eist bijzondere voorzieningen ten aanzien van de riolering. Im mers monden op deze beek op verschillende noodoverlaten van de bestaande riolering uit. Het zal nodig zijn vervangingsriolcn te maken welke naar de Eem en naar de Heiligenbergerbeek lelden. Nog wat verder ingaand op de waterstaatkundige toestand, kan worden medegedeeld dat na de demping van de singel tussen Mon nikendam en de Koppelpoort de maximale afvoer van de Heiligen bergerbeek gewaarborgd blyft. Door het graven van het valleikanaal werd het stroomgebied van deze beek tot minder dan de helft inge krompen, wat voor het overblijvende deel van de singel meer dan vol doende is. De tunnel Bestaat voor de rondweg de mo gelijkheid van verbreding voor de tunnel moet zulks uitgesloten wor den geacht. Een latere verbreding of het bebouwen van een tunnel is vrijwel onmogelijk of alleen ten koste van grote financiële offers. Toch kan de totale rybaanbreedte wel gel ijk worden gehouden als voor do weg n.I. 12 ni. De banen dienen gescheiden te zijn, dus voor Iedere richting 6 m. Het tunnelprofiel wordt door de aanleg van kantstro ken groter. De in 1947 gemeten verkeers intensiteit van de rijwielen bedroeg voor één richting gemiddeld 150 rijwielen per kwartier met een maximum van 590. Een Incidentele telling naderhand leverde een maximum van 729 rijwielen per kwartier op in de ene richting en in de andere 595. Er blykt geen duide lijke fase verschuiving te ztfn in de spitskwartieren voor beide richtin gen afzonderlijk, zodat gerekend moet worden op een rijwielpad voor iedere richting. Naast ieder rijwielpad is een wan delpad ontworpen. Men heeft het la ter in de hand, indien bijzondere om standigheden dit nodig maken, het rywielverkeer aan één zijde van de tunnel te concentreren waarbij het voetpad bij het rijwielpad wordt ge trokken. De voetgangers dienen zich dan van de andere tunnelopening te I bedienen. Voorts zij nog opgemerkt dat het aantal kruisingen van een rijwiel met de autoverkeersweg buiten de tunneltoegangen onafhan kelijk is van het al of niet aan één zijde voorkomen van de rijwieltun nel. aangenomen dat het aantal re laties voor de wielrijders aan weers zijde van de autoweg gelijk is. Het tunneldak De minimumhoogte van het tun neldak boven de rijweg is 3.85 m. Op de autosnelwegen, buiten de steden wordt een hoogte van 4.20 aange houden. Dit is een zeer grote hoog te. Met de Ned. Spoorwegen zijn on derhandelingen gaande omtrent het maximum waarop de spoorbaan kan worden opgehoogd. Deze maximum- maat is nog niet bekend. Voorlopig werd gerekend op 0,20 m. De grond waterstand ter plaatse van de tun nel is tamelyk hoog. Het is met het oog daarop zaak de spoorbaan zo hoog mogelijk te krijgen en de tun nelhoogte te beperken. Overigens is nog in studie op welke wijze de grondwaterstand kan worden ver laagd opdat toch een doorrjjdhoogte van 4.20 m kan worden verkregen. Hoewel buiten het bestek van het ingediende plan moet toch nog een enkel woord worden gewijd aan de kruising van de weg langs de plant soengordel met de spoorlijn naar Amsterdam. Deze toch vormt een onmisbare schakel in het verkeers plan. Voorlopig stelt men zich voor ook daar een tunnel te maken. Bo dem_ en grondwateronderzoekingen moeten nog plaats vinden. Het pro. fiel van deze tunnel kan van wat bescheidener afmetingen zyn. Ge dacht wordt aan een rijbaan met 2 of 3 verkeersstroken met aan één zijde een voetgangers en rij wiel tun nel, berekend op een verkeersstroom bij bezoek aan de sportvelden van Birkhoven. De situatie is zodanig dat een verbreding van de tunnel hier in de toekomst wel mogelijk zou zijn door een doorgang ernaast te bouwen. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 100. Rob krijgt toch gelijk, want na zes da gen zwoegen slaagt hij er in de vermoedelijke plaats, waar de schat begraven moet zijn, te vinden. De plek bevindt zich bij de ingang van een grot, maar er schijnt hier al eens meer ezocht te zijn, want er liggen overal losse brokken steen. „Maar nu gaan we wer ken met het historisch oog van Prudon," zegt Rob. Taaie Toon zet grote ogen op. Wat is dat voor een instru ment? Rob legt hem uit wat het is. „Hiermee kan ik de geschiedenis indertijd hier landde. Dat gruis is ons me- Toon naar het kleine beeldscherm. Daar komt terugroepen," zegt hij; „kijk, ik neem nu een dium en als we nu aan deze knoppen zowaar een zeilschip recht op hem af. En wie beetje steengruis, waarvan we mogen aanne- draaien Kijk, dan zie je wat hier jaren is die griezelige kerel, die hem nu aankijkt? men, dat het hier ook al lag, toen opa Larsen geleden is gebeurd." Met open mond staart Maar dan vervaagt het beeld weer. Bazar in Markthal goed geslaagd „Nu dames en heren, wan neer komen die plankjes nu eens terug? U weet toch, dat we haast hebben, het is van avond voor de laatste keer, dat u kunt medehelpen aan de opbouw van onze kerk. Ha, daar zijn ze binnen!" Zo sprak de man aan het rad van avontuur in de Markthal tij dens de drukbezochte bazar en met een stevige ruk liet hij het rad voor de zoveelste maal in het rond draaien. Of deze bazar succes heeft gehad? Wij menen van wel, want wie de laatste avond in de Markt' hal is geweest, kon zien, dat de verschillende kramen, die Dins dagavond vol waren, nu bijna leeg waren. Zo was het ook bij de schiettent cn de andere attracties. En al was het de laatste avond, toch waren er nog mooie prijzen beschikbaar, evenals de avonden ervoor, toen men bij het rad van avontuur kippen en een fiets kon winnen. Wat zegt u bijvoorbeeld van een boekenkastje? Al deze voorwerpen werden door de „Rad draaier" geprezen en in een vlot tempo werden de plankjes aan de man gebracht. Ook waren er lo pende grabbeltonnen: dames ge kleed in hoepelrokken, waarin vak jes waren genaaid, die volgepakt zaten met verrassingen. Voor „Huisvrouwen met vacantie" Aan de Amersfoortsc Gemeen schap is door de deelnemende Amersfoortse firma's het batig saldo van de gehouden Modeshow, ten bedrage van ƒ208.02 afgedragen ten bate van de actie „Huisvrouwen met Vacantie"i Noteert U even GRAND THEATRE, Beide Pink sterdagen: 1.30, 4, 6.30 en 9 u. Overige dagen 2.30, 6.45 cn 9 u.: „Blue Skies", 18 jaar. CITY THEATER. Beide Pinkster dagen: 2, 4.15, 6.45 en 9 u.. Ove rige dagen 2.30, 6 45 en 9 u.: ,.Rio Rita", alle leeftijden. REMBRANDT THEATER, Vrijdag en Zaterdag- 2.30. 6.45 en 9 u. Bei^e Pinksterdagen: 2. 4 1.5, 6.45 en 9 u Overige dagen 2.30 en 8 u.: „Virginia City", 14 j. Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.: bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur: Uitlening voor kinde ren: Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 304 30 uur: Leeszaal dage lijks van 1012 30 en 25 uur; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Weijerstraat 2. Geopend van 10—1 en 2 305.45 uur. Maandag en Vrij dag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. EXAMENS De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft be noemd tot deskundige bij het eind examen van het R.K. Lyceum voor meisjes en de Chr. HBS A te Am sterdam, de heer J. Peper, oud-di recteur van het Gemeentelijk Han delsonderwijs alhier. ,tfet vervoersmiddel der toekomst" noemt de 19-jarige Amersfoortcr Karei Kuiper dit wagentje. Een kennis van hem vroeg vorig jaar ..Karei, ik moet een goedkoop vervoermiddel hebben. Kan jij me daaraan helpen?" De heer Kuiper dacht na en antwoordde dat hij het zou proberen. Dit „proberen" vlotte niet erg, maar hij besloot tenslotte zelf een constructie-tekening voor een motorrijwiel te ma ken. In April j.l. begon hij met de bouw. Nu is het vervoersmiddel tl de carrosserie moet er nog omheen gebouwd worden. Het wagentje rijdt op drie... kruiwagenwielen, dubbel gelagerd. In de achterwielen construeerde de heer Kuiper twee remtrommels. Het voertuig loopt op een l </2 P.K. stationnair motortje met geforceerde luchtkoehng en kan zich met een snelheid van ongeveer 35 km. voort bewegen. Het benzineverbruik is zuinig en bedraagt 1 30. Het ge hele voertuig kost ongeveer f 900. De ontwerper heeft plannen om nog meer van dergelijke voertuigjes te construeren, die zullen zijn uitgerust met de nieuwste technische snufjes. Op de foto ziet u de constructeur met zijn voertuig. Ruim een millioen voor woningbouw Uiteraard is in ons jongste raadsverslag ruime aandacht besteed aan de gedachtenwis- seling over het uitbreidings plan. Hoe ongezellig lang de afhandeling van de overladen agenda ook heeft geduurd, vastgesteld mag worden, dat de raadszitting van de 31ste Mei zeer vruchtdragend is ge weest. Vooral aan de agenda punten, die in een betrekkelijk snel tempo na 'de bespreking van het kernplan werden af gewerkt, liggen belangrijke beslissingen ten grondslag. Wij memoreerden al terloops de verstrekking van een renteloos voorschot van maximaal f 15.000.- aan de Amersfoortse Speeltuincen trale voor de bouw van drie club gebouwen. Wij zouden vooral de nadruk willen leggen op de cultu rele betekenis van dit besluit. Door deze bouw zal het verenigingswerk van de speeltuinen zeer worden bevorderd. Een groep mensen is gedurende enige tijd actief bij de bouw betrokken en in de winter maanden vindt de jeugd in deze gebouwen een veilig tehuis waar handenarbeid en ander nuttig werk kan worden verricht. Niet minder belangrijk zijn de grif dooi de raad goedgekeurde voorstellen tot overname van stroken grond aan de Bergstraat, Korte Berg straat en Vlasakkerweg. Zolang wij nog met het moeilijke verkeers- vraagstuk zitten is de verbreding van deze drukke verkeerswegen van grote betekenis. Dat daarbij in vele gevallen spontaan door de bezitters van voortuintjes is mede gewerkt om deze obstakels op te ruimen valt toe te juichen en is een bewijs van de burgerzin die in Amersfoort leeft. Jammer, dat in de Bergstraat een bewoner, mr. Knoppers, de grond niet om niets wenst af te staan. Het gemeentebe stuur kan nu eenmaal niet tot aan koop overgaan, zodat in deze ver keersweg nog een obstakel over blijft. Ver na middernacht kwam ten slotte nog een zeer belangrijk voorstel aan de orde. Het betrof de bouw van 101 montage-woningen Er waren o.a. bezwaren van aes- thetische aard maar niettemin keurde de raad, die op dit moment verre van voltallig was, het voor de bouw gevraagde crediet van f 1.245.000.- goed. Mr. A. E. Th. Kooien rechter te Utrecht Bij K.B. is tot rechter in de Ar rondissementsrechtbank te Utrecht benoemd mr. A. E. Th. Kooien, ad vocaat en procureur te Amersfoort. De nieuv/benoemde rechter werd te Utrecht geboren op 29 Decem ber 1902. Hij bezocht te Utrecht het Stedelijk Gymnasium en stu deerde en vervolgens aan de Rijks universiteit. Hij voltooide zijn studies in de zomer van 1926 en vestigde zich vervolgens als advo caat te Amersfoort. Na de bevrij ding werd hij voor de Katholieke Volkspartij gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Utrecht. Tragisch ongeval De 59-jarige heer L., wonende te Amersfoort reed Donderdag met zijn fiets over de Weversingel, toen hij plotseling een hartaanval kreeg. De ongelukkige is op slag over leden. Verscheidene straten komen voor winkelvestiging in aanmerking Een misschien algemeen wat minder gevoeld maar een niettemin even zeer spoed eisend probleem is dat der historische binnenstad. Hoewel de buitenwijken een enkele maal aantrekkelijke doorkijken bieden en de „berg" zelfs een luxe in aanleg heeft, is het geheel dezer stadsgebieden toch van een overheersende karakterloosheid. Dit geeft de zekerheid, dat Amersfoort door zijn buitenwijken nauwelijks op enige belangstelling aanspraak kan maken. In tegenstelling hiermede heeft de kleine gepropor- tionneerde historische binnenstad de belangstelling tot ver over de lands grenzen getrokken. Een duidelijke richtlijn ten aan zien van dit stadsdeel is in het ver leden echter onvoldoende aanwezig geweest. Ter oplossing van het ver keersprobleem werd op een rigou reuze doorbraak aangestuurd, waar voor reeds alle panden aangekocht werden. Een dergelijke doorbraak met het oogmerk het grote verkeer door de oude bebouwing naar de Hof te brengen, zou de verwoesting van deze merkwaardige kern betekend hebben. Daar het gelukkig nog vroeg ge noeg is deze schade te voorkomen heeft het probleem der oude binnen stad de aandacht geruime tijd bezig gehouden. Daarbij is vast komen te staan dat bij de gehele stadsbebouwing binnen de tweede omwalling het oude rhythme (de z.g. „schaal") moet be houden blijven, wil men geen on herstelbare schade aan de als monu menten. beschermde percelen berok kenen. Het allerbelangrijkste voor het be houd van het leven in deze kern is: haar ook werkelijk het hart van de stad te doen zijn. Het is een groot gevaar dat meer en meer de win kelstand zich verplaatst naar de geo grafische middenzone van de be bouwde kom. Dit is dus een ver oordeling van de wijze waarop de stad zich ontwikkeld heeft nl. slechts naar één zijde: het Westen (zowel N.W. als Z.W.) De straten die aan de Oostkant van de oude stad liggen kwamen daardoor hoe langer hoe stiller te liggen. Door wijken in het Oosten (zowel N.O. als Z O.) te leg gen geeft men deze op handel en nij verheid aangewezen straten weer het leven terug. Geen museum Wanneer dit niet gebeurt, wordt de oude stad een uithoek en leiden de ijverige restauraties tot een fraai, doch dood museum, dat als achter- Gevonden voorwerpen VAN 30 MEI TOT 1 JUNI 1949 Een snoer paarlen; br. led. kin- derportemonnale. inh. ƒ0,46; gladde gouden ring; zakétui met kam en spiegel; bl. jongensjas: bl. zijden hoofddoek; rood fluwelen capison; duimstok; br. zeildoek boodschap pentas; armband waarop Louise: zilveren ketting waaraan Maria beeld je en medaille: vulpen gr. ge vlamd; zilveren broche best. uit drie groene steentjes: zilveren vulpot lood; gouden broche (twee kl. bloempjes), tas, gevlochten touw, inh. een hoofddoek, een shawl en een paar kousen; groot zakmes; bl. ceintuur; nieuw damestasje blauw: Foxterrier; zilveren armband met initialen. De navolgende artikelen z(jn in een der stadsautobussen achter ge laten en bij de firma Nefkens te Amersfoort te bekomen. Bl. kinder directoir; twee paar herenhand schoenen, br. leder; bl. kindermuts. Burgerlijke stand 2 Juni Geboren: Margaretha Cornelia, d. v. R. G. v. d. Haar en A. Bremmer; Derk Johannes Willem, z. v. F. J. Swets en F. J. C. Hueting; Johannes Breums Maria, z. v. J. v. Doornik en A. J. Verwed Getrouwd: H T. Hylkema en J. W. Hagreis; C. Buurman en S. Veer. Overleden: Zoetje Boot, oud 57 jaar, ongehuwd. Ondertrouwd: K. M. v. d. Beek en F K. Petram, W. A. v. Bekkum en W. Klein Nagelvoort: E. Leyenhorst en H. M. Verhoeven, C. E Vos en A. P T. van de Brug; W. Drega en W. H. Dieters; S. Brouwer en M. M Kooijman; C. J w. Smlnk en J. a'. Aerns; J. A Dries en R. W. J. T. van de Kuilen; J P. v Barlingen en A. M, Mulder; H. Brandsen en N. G. Schekkerman. Finale driebanden- tournooi De finale van het Driebanden- tournooi, district Eemland, die thans in Soestdijk voor de helft gespoeld is. luidt als volgt: Mantel (VM) 3, e. 168, 90 535. R Stalenhoef (GP) 3, 1. 6.' 187. 112—598. Ankersmit (OG) 2. 1. 4. 176. 87494. v d. Burg (OG) 2, 1, 4, 179, 86 480. C. Stalenhoef i H 2 2- 126' <53—50 0. Re bel (GP) 1, 2. 2, 192, 72 375. Smit (V.W.) 1. 3. 2, 193 93 481. v d Linde (Cenlr.) 3, 0, 167, 59353. FAILLISSEMENTEN Het faillissement is uitgespro ken van dc heer H. Blom, Broed- straat 4, Amersfoort en van de heer B. Beltman, h/o de naam Aanne mersbedrijf cn technisch bureau Beltman Co., Anthonie van Dyk- straat 10, Amersfoort. veilingbericht van 1 juni Asperges wit 35-86, radijs 3—7, wor tels 10—49. per 100 bos; bloemkool 6—74, komkommer, geel 2015, groen 16—53, sla 26, per 100 stuks; aardappelen 19 30. andijvie 8—17, asperges 30—220, groene kool 8—20, spitskool 8—26, peulen 130—180, postelein 3—22. prei 3—9, rabar ber 4—10, stamspercieboncn 210—300, buurt toch ten onder moet gaan. De vraag doet zich hier voor. in hoeverre de te handhaven kleine schaal der bebouwing een beletsel kan betekenen voor de zich ontwik kelende welvaart in de aldus zich herstellende kern. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de meer ruimte opeisende winkelstand zich horizontaal zal kunnen uitbreiden, wanneer verticale uitbreiding be lemmerd wordt. Dit te meer daar verscheidene straten voor winkel vestiging in aanmerking komen, wel ke daar thans minder geschikt voor zijn. Een voorbeeld is de Bloemendalse- straat en de Coninckstraat. die straks weer een „achterland" krij gen. Dronken worstdraaier Een worstdraaier, die teveel aan Bachus geofferd had, kreeg gratis logies op het bureau. Soest Oud-onderoffcieren vierden feest De afdeling Soest van de Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren hield in De Gouden Ploeg een feest- vergadering, in verband met het 25-jarig bestaan der afdeling. De voorzitter, de heer G. Rauwen- daal, hield een inleidend betoog en liet de bijzonderheden van deze 25 jaren de revue passeren. Vervol gens ging spr. over, om de heer P. G. van Heljst, die zich als bestuurs lid bijzonder voor de afdeling had onderscheiden, het onderscheidings teken als lid van verdienste op de borst te spelden. De afgevaardigden van de afde lingen Amersfoort, Hilversum en Utrecht, complimenteerden het be stuur met dit zilveren feest, waar na de heer A. L. Vorstenbosch uit Amsterdam, als hoofdbestuurslid van de Bond, in een kernachtige toespraak de gelukwensen over bracht en een fraai bloemstuk aan bood. Na dit officiële gedeelte gaf de humorist-conferencier Michel Swartsenburg enige gepaste voor drachten ten beste de heer G. Koek, lid van de afdeling Soest bracht enige humoristische liedjes ten ge hore. De mede-oprichter en oud voorzitter van de afdeling, de thans 86-jarige heer D. v. d. Haven, thans woonachtig te Amersfoort, was eveneens aanwezig en deelde volop in de feestvreugde. van hen die dit behoeven. De heer Drc. wes toonde vervolgens aan wat in de afgelopen zittingsperiode der raad door de P.v.dA.-fractie werd bereikt. Hij noemde in dit verband de door socia listisch initiatief tot stand gekomen drie stichtingen: de Stichting Centrale Woningzorg; het medisch opvoedkundi ge bureau cn de Sportstichting. Uit dit initiatief blijkt dat de Partij van de Arbeid eigenlijk de enige partij is die oog heeft voor het gemeenschapsleven Spr nam de politiek van dc verschil lende partijen onder de loupe en con cludeerde dat alleen de P.v d.A. denkt, vecht en worstelt om een nieuwe vorm te geven aan het maatschappelijke le ven. Na de pauze trad het cabaret gezel schap „De Ragebol" op dat een op de a.s verkiezingen afgestemde politieke satire opvoerde. Een klein ensemble van de muziekvereniging ,.H J Heghc- raat" zorgde voor de muzikale omlijs ting. Goede bijeenkomst voor TBC-bestrijding Redevoeringen van Mevr. B. van Wijland en dr. J. B. Dreives De verkiezingsactie van de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid werd Donderdagavond ingezet met een wijkvergadering in het gebouw van de Ned. Herv. Gemeente aan het Laurens Costerplein. De bijeenkomst werd geopend door de vice-voorzitter van de P.v.d.A., dr. B. S. A. Al. „Meer socialisten in de raad" is het parool waarmede de P.vdA. zich.voor deze verkiezingen tot de kiezers wendt cn ik hoop u in korte trekken de wen selijkheid, nee. de absolute noodzake- Uikhcid aan te tonen van dit parool", aldus sprak het candidaat-raadslid mevr. B. van Willand Wat is de taak der gemeenteraad, zo vroeg zij zich nf. De gemeenteraad moet voorzien in de behoeften van een groep mensen die op een bepaalde plaats samenwonen; dc verzorging van de plaatselijke behoef ten is zijn taak De gemeenteraad moet voorts zorgen voor een veilige en ge zonde arbeidsgemeenschap met gepaste woon- en ontspanningsmogelijkheden, kortom de gemeenteraad heeft een huishoudelijke taak. Deze lijkt eenvou dig. doch spreekster was van mening dat dit niet het geval is. Verschillen van levensbeschouwelijke aard geven een andere kijk op de problemen. Het !s niet waar dat allen de gemeentebe langen dienen; klassebelangen maar bo venal groepsbelangen spelen vaak een rol In dit verband noemde mevr. Van Wijland de houding van de KVP-fractie in de Amersfoortse raad tijdens de be sprekingen over het medisch-opvoed- kundige bureau, waarbij deze fractie, volgens spreekster, de eigen groepsbe langen voorop stelde. Zij was van me ning dat waar de democratische socia listen in een gemeenteraad het grootst zijn het gemeenschapsleven opbloeit. DE TAAK Mevr Van Wijland schetste vervol gens uitvoerig de taak der gemeente en zij vestigde de aandacht op het ver kiezingsprogramma van de Partij van de Arbeid. De bevolking moet In de plaats harer Inwoning behoorlijk kun nen leven cn werken, rusten cn ont spannen. zo zeide zij. Dc gemeente zal subsidies moeten verlenen aan de or ganisaties of verenigingen die aan het particulier inltlatef zijn ontsproten. Om dc directe burgerzin te bevorderen bepleitte spreekster de wljkgedachte. De burger zal zich verantwoordelijk moeten tonen voor de plaatselijke ge meenschap. De kracht der gemeente schuilt in dc verrichtingen der bevol king. De gemeente dient deze kracht" te stimuleren door subsidiering aan speeltuinverenigingen e d De volksge zondheid is een onderwerp dat de spe ciale aandacht van de P.v d.A.-fractie heelt en in de toekomst steeds zal heb ben. De preventieve gezondheldszoig voor Iedereen, melkuitreiklng op de scholen, schoolartsendienst. badhuizen, douches in alle woningen, coördinatie van -de wijkverpleging, meer subsidie aan dc gezinsz.org. enz.,enz., zal in de P.v d A.-fractie een warm voorstander vinden. Voorts zal dc P.v.d A. het jeugdwerk blijven bevorderen, even als het werk voor dc ongeorganiseerde Jeugd. stuwkracht De P v.d A. heeft steeds stuwkracht getoond, aldus vervolgde mevr. Van Wijland. en zij zal deze blijven tonen bij het oplossen van allerlei gemeen schappelijke problemen WIJ zijn met elkaar In een wereld, waarvan wij ieder met zijn eigen geloofs- cn le vensbeschouwing een socialistische wereld moeten maken, een wereld waarin sociale rechtvaardigheid heerst, waarin ieder mensenkind gelijke le venskansen heeft al naar aard en aan leg. kortom een wereld waarin het goed is te leven. Een socialistisch gemeente bestuur zal deze idealen kunnen ver wezenlijken. Vervolgens voerde dr J B Drewes. eveneens candidaat-raadslid. het woord. ..Dc politik is niet alleen een kwestie van verstand, maar bovenal van ge voel," zo zeide hij. Dr. Drewes keerde zich tot de lieden, die door hun afzij dige houding hun antipathie trachten aan te tonen tegen de politiek Zij ver geten daarbij, dat hun stem terecht komt bil een partij, waaraan zij hem niet wensten te geven. Niet stemmen is daarom niet alleen egoïstisch maar bovenal stom. Spreker schetste vervolgens de historie van het algemeen kiesrecht en brak een lans voor de opheffing der politieke onge lijkheid der vrouwen. Hij verweet de andere partijen dat zü niet met de PvdA. strijden voor lotsverbetering K.P.S. VERLOOR Het elftal van K.P.S. speelde Don derdagavond op haar terrein een vnenaschappelykc voetbalwedstrijd tegen een elital van de buurtver, „burg. Grothestraat". K.P.S. kon het niet bolwerken en moest met 26 de vlag strijken, na dat de rust met 03 was ingegaan. Stoztienburg Burgerlijke Stand van 22 Mel tot en met 28 Mei 1949 LEUSDEN Geboren; Jan zoon van A. Dulnsbergen en A v d. Berkt. Overleden: Wliiem Vrijhoef, 84 jaar weduwnaar van A. Midden. STOUTENBURG Geboren: Theo J. zoon van G. van Hamersveld en M. J. Smit. Overleden; A. M. Berben 71 jaar, echtgenote van F. M. J Jansen. Hoogland. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia Theodora, dochter van Theodorus Adrlanus van de Coterlet en van Gcrarda Hcndrlka Kreijne. Gehuwd: Jan Gerritsen en Mathilda Roeten. Overleden: Gerardus Hcndrlkus van Dijk, oud 56 jaar, echtgenoot van Hen- drika van Wee. Hoevelaken ARBEIDERS ONGEVAL Dc heer van E werkzaam bij de fa. L. aan de Hooglanciseweg te Hoogland had het ongeluk met een zijner vingers zodanig met een zaagmachine in aan raking te komen dat hij hieraan een zware Verwonding opliep. Paardenmarkt Den Bosch Op de paardenmarkt te '3 Herto genbosch werden Donderdag aange voerd 424 stuks. De handel in jonge paarden had over het algemeen een vlot verloop. Kwaliteiten waren niet goedkoop. Voor export werden 2- jarigen aangekocht voor goede prij zen. Naar jonge werkpaarden tot en met de lee.ftijd van 6 jaar was enige vraag en er werden goede prijzen besteed. Weinig aanvoer van jaarlingen, matige handel. Hitten en ponny's flauwe handel, doch kwaliteiten werden verkocht- Veel aanvoer van slachtpaarden. Hierin was veel handel. Kwaliteiten werden duur verkocht. De prijzen waren als volgt: vol- jarige van 500750; 3-jarige van 500700; 2-jarige van 350 550; Voor export boven notering jaarlingen van 250400. met papieren hogere prijs, hitten van 300650; werkpaarden t.m. de leeftijd van 67 jaar 500tot 725.slachtpaarden van 0.85 tot 1,35 per kg. geslacht gewicht. De eerstvolgende paardenmarkt is op Donderdag 7 Juli a.s. De Amersfoortse t.b.c.-bestrijders hebben een goede avond achter de rug. In een bijkans uitverkocht Amicitia heerste Donderdagavond een prettige stemming. Zowel de mensen in de zaal als de spelers op de „Bühne" wisten voor welk doel men bijeen was gekomen. Trouwens zorgde Cr dr R. Drion voor dat alle twijfel over het doel van de bijeen komst werd weggenomen, zo die er geweest mocht zijn. Hij schetste nog eens met pijnlijke nauwkeurigheid hoe de t.b.c. nog steeds slachtoffers maakt. Voor Amersfoort is dat 4 per duizend inwoners in een jaar. Dit betekent dus. dat per jaar in Amers foort ruim 200 mensen door de ge vreesde ziekte worden aangetast. Het was goed deze cijfers te horen, opdat wij ten aanzien van de t.b c.- bestrijding geen onverschilligheid aan de dag mogen ltfggen. Na dit korte betoog van dr Drion, de leider van het consultatie-bureau te Amersfoort, kregen dc Amers foortse Amateur Artisten het woord. „Voor de collectebus" noemden zij hun revue waaraan de toeschouwers veel genoegen hebben beleefd. Dc proloog bracht er onmiddellijk de goede stemming in. Joop Hendriks en dg AAA'ers en Henk Dricssen aan de piano rammelden in hun liedje met de collectebus. Er is uit bundige vreugde geweest over al de leuke schetsjes die de AAA'ers ver zorgden. Het zijn er teveel om ze allemaal te noemen. Zeker is dat de medewerkenden mevr. L. Hendriks, Joop Hendriks, mevr. E. Driessen, B. Poort. W. Gunster, Dit Kurvink en M. Gijtenbeek zich ten volle heb ben gegeven om de aanwezigen een onvërgetelijke avond te bezorgen. De korte operettes van de heren Allie Roodbergen. Gerard Bomers en Henk Nichting vonden een bui tengewoon goede weerklank. Mcj. F. van Leyenhorst bracht op gevoelige wijze het liedje van Diets Hovestad „Er staat een soldaat.Succes oogstten ook de Funny Girls, maar de grote bewondering ging uit naar Petgr en Annemerie, twee peuters die de „Royal Empress Tango" dansten. De heer J. M. van Breene bracht een „clownerie in C kleine terts" waarom hartelijk is gelachen. De heer L. G. G Snoek, voor zitter van de Amersfoortse Ver. t b. der t.b.c. sprak aan het einde van de avond gen dankwoord tot allen die hadden meegewerkt, ook de ge vers van gebak, dat ten bate van de vereniging in de pauze is verkocht. Er waren bloemen voor de dames en ook Peter en Annemarie wer den niet vergeten. Woorden van J dank komen voorts toe aan de be- I langeloze medewerking van de gri- I meurs, de gebrs. Grootkop en W. Th. Heinz, die voor een puike be lichting zorgde. Het décor van Max Keuris voor de finale was af. Dit Kurvink sprak op prettige wijze de verbindende tekst uit. Kortom het was een avond van zeer goed gehalte. Coöperatie acht maal in overtreding EDE. Enige dagen geleden werd de Coöp. Aankoopvereniging Harskamp en omstreken te Weke- rom op last van de tuchtrechter te Arnhem gesloten. Slechts de ver koop van brandstoffen en kunst mest bleef toegestaan. Dit verwek te danige opschudding onder de bij de coöperatie aangesloten landbou wers, die zich door deze sluiting ernstig gedupeerd voelen. Een bui tengewone ledenvergadering werd daarop belegd, waar de directeur, de heer L. Lenderink, het door hem gevoerde beleid verdedigde. Medegedeeld werd, dat de aan koopvereniging sinds de bevrijding achtmaal werd geverbaliseerd voor diverse overtredingen, waar boe tes en andere straffen op volgden. Bij een der laatste controles con stateerde de CCD opnieuw een on gerechtigheid, nl. het verwerken in het gemengde kuikenvoer van hele gortkorrels inplaats van gebroken corl. De tuchtrechter, waarschijn lijk lettend op de serie vroeger be gane fouten, legde de coöperatie toen als voorlopige tuchtmaatregel een divecte sluiting op. Een factor, mede van betekenis, zal hierbij, volgens de directeur, het feit ge vormd hebben, dat een van de acht overtredingen een volgens de aanwezige bonnen ernstig te kort aan veevoeder betrof, dat la ter geheel gedekt werd door een toegestane afschrijving. Met deze afschrijving wenste de tuchtrechter op dat moment echter geen reke ning te houden. Inmiddels is her verbod tot actie ingetrokken. Veemarkt Delft DELFT. Aanvoer: paarden 3, runderen 100, nuchtere kalveren 194, varkens 16, biggen 541, scha pen 30, weldelammeren 478, geiten of bokken 15. Prijsnotering voor kalfkoeien van 550725. Voor biggen 35— 75: voor weldelammeren van 22 35. Handel traag.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2