Vier en zestig duizend personen zagen SVV kampioen worden Eric Sturgess heer en meester op Noordwijkse gravel Abe Lenstra - alleen - niet bij machte zegetocht te stuiten Where is Wim?' Het twaalftal voor Belgie Het Nederlands hockey ell tal klopt de Denen (40) Z. Afrikaan wint drie titels Nimbus won de Derby Overwinning van Wies Vaessen en Nel Garritsen in Parijs Dinsdag? Juni 1949 voor Heerenveen een keerpunt Van onze sportredacteur En zo werd dan SVV kampioen van Nederland. Deze vaak te nuchtere wereld kent nog het wonder van het sprookje. Een jaar geleden stonden de Schiedammers nog in de eerste klasse rond te kykcn als een kaal ge schoren eerste-jaars in Utrecht of Delft en Zaterdagavond hing de direc teur van het Feyenoord stadion Arie de Bruyn, de aanvoerder van SVV de lauwerkrans om de hals, terwijl een legertje van persfotografen hun Blitzlichten lieten flikkeren en een nog groter leger van politieagenten en suppoosten een cordon om het veld had getrokken om de opdringende supporters van de kostbare grasmat weg te houden. Op de stoere schou ders van Frans van Steenbergen werd Arie de Bruyn het veld afgedragen en niemand lette eigenlijk meer op de enigszins gedrongen figuur, met de donkere lok over het voorhoofd, de Friese „mystery-man" Abe Lenstra, die alleen niet bij machte was geweest om de zegetocht van SVV te stuiten. En niemand lette ook meer op de paar duizend Heercnveners, die stilletjes weg scharrelden naar de autobussen, om hen somber ge stemd terug te brengen naar het hoge Noorden. Hollanders in White City Niet minder dan 40.000 athleten waren op tweede Pinksterdag naar iet White Citystadion gekomen om laar getuige te zijn van belangrijke internationale athletiekwedstrljden :ussen vertegenwoordigers van zes ■erschillcnde landen. De baan was nieuw, slechts een keer gebruikt, nl. bU de athletiek- wedstrjjd tussen de unh ersiteits- ploegen van Oxford en Cambridge. Grote teleurstelling b\j het publick door dc mededeling, dat Wim Slijk huis niet zou starten. Dc KNAU had blijkbaar vergeten in Nederland en 'ook in Engeland daarvao officieel melding te maken, hoewel het reeds enkele dagen bekend was, dat de Trekvogclman niet naar Londen zou gaan. Het eerste nummer, de myi, werd gewonnen door Marcel Hansenne in de tijd van 4 minuten 9.8 kc. Op de tweede plaats eindigde dt Ameri kaan Wilt met 0.9 sec. verschil op de winnaar, terwijl Van Royen als vijfde eindigde in 4 minuten 15.2 sec. Drie maal werden de lojers voor de 100 yards teruggeroepen wegens een valse start, waarbij Kein zich de derde maal hieraan bezondigde. Gregory had ten slotte de beste start, maar de Amerikaans; indoor- kampioen Dwyer nam onniddellyk de leiding over en won net bijna twee meter voorsprong inde tijd van 10 seconden. Klein well derde. De resultaten van de 880 ;ards: 1. (Fox VS) 1.53; 2. Clare Frank rijk) 1.54 Onze landgenoot list ein_ digde als zesde. De 440 yards werd gtwonnen 'oor: 1. Wint (Gr. Brlttaniië) 47.2 sec.; 2. Bolen (VS) 47.3 se:.; 4. De Kroon (Nederland) 50.6 sec De uitslag van het vènpringen luidt: 1. Douglas (VS) 7.4! meter; 2 Askew (Engeland) 6.99 neter; 4. Naaktgeboren (Nederland) 6.71 me ter. Schermen van de Benelux Zaterdagavond is te Altert Plage (le Zoute) de wedstrijd begonnen om 't Beneluxkampioenschnp, welk bestaat uit equipewedstrijien voor heren op de drie wapens België won de floretontmoeting van Ne derland. Luxemburg won de foretwed strijd equipe van Nederlar.d met 5 tegen 4 gewonnen partijec, 31 ont vangen en 36 gegeven treffers. e België zegevierde tenslotte over Luxemburg, zodat het eindklasse ment voor equipes floret werd: 1. België; 2. Luxemburg; 3. Neder land. Er werd voorts een individuele wedstrijd geschermd: 1. Verhalle; 2. Verhoye; 3. De Groo; 4. Van Houdt; 5. Gretch; 6. Lamct. Klassement na de eerste dag: 1. België 5 punten; 2. Luxemburg 2 punten; 3. Nederland 1 ount. Van de op de tweede dag gehou den degenwedstriiden luidt de uit slag: België won van Nederland met 6 tegen 4 overwinningen. Luxemburg won van België. Het eindresultaat was: 1. Luxemburg; 2. België; 3. Neder land. De individuele schermwedstrijd op degen had het volgende resultaat: 1. Kuypers; 2. Stasse (België); 3. Delaunois (België). „Als ik winhad Lowieke Wou ters uit Vlaanderen 's morgens voor de start gezegd, dan laat ik me in een taxi naar België brengen Welnu, Lowieke won de Ronde van Midden-Ne derland. en pas de derde binnen komende was een Hollander, J. la Grouw uit Amsterdam. „Kom maar hier':' zei Steenber gen, de stoere back van SVV en hij nam Arie de Bruyn op z'n schouders, terwijl de voorzitter van Heerenveen de gelukwensen van de noordelijke kampioen overbracht. De aanval gewijzigd De N.T.C. heeft het Nederlands twaalftal samengesteld, dat op Zon dag 12 Juni a.s. te Antwerpen tegen het Belgisch vertegenwoor digd twaalftal zal uitkomen. De op stelling luidt: aanval de dames: A. Koper-van Es, M. Tit en de heren D. Stoeltie en H. Koper allen Wes terkwartier)middenvak: de dames M. Vonk (Ons Eilfifrnest) 'en C. Helder-Vlietman (Blauw Wit) en de heren G. Seits (Deetos), aan voerder, H Berens (Ons Eibernest) verdediging: de dames T. Heespe- link (Westerkwartier) en R. Smit- tsnnaar Olympia. Bussum) en de he ren C. Karsen (Rhoda) en H. Helder (Blauw Wit). Als reserves gaan mee de dames A. Terpstra (VKC) en L. Vlietman (Westerkwartier) en de heren P. Doeven (Koog Zaan dijk) en A. Sloof (Ons Eibernest). Het twaalftal, dat te Amsterdam speelde heeft dus alleen in de wijziging ondergaan. Koper speelt in plaats van Doeven en mej. Vliet man moest ruimen voor mevr. Tit. Het lag voor de hand, dat de N.T.C. naar versterking van het aanvals- vak zou zoeken. Dit kon door de spelers (3".ers) m een andere com binatie bijeen te brengen, doch ook door naar andere spelers (ster*' te zoeken, o'ijkboar zag de N.T.C al leen heil in het opstellen van Koper naast Stoeltie en vervanging van mej. Vlietman door mevr Tit. We zjjn van mening, dat, als Koper zich aan zjjn medevakgenoten on dergeschikt zal kunnen maken, het viertal zeer sterk spel zal kunnen demonstreren en de Belgische ver dediging kan passeren. De keuze der N.T.C. lijkt ons dan ook een gelukkige al zal ze alleen voor dit seizoen van nut zijn, want het vol gend jaar dient een grondige wij ziging van het vertegenwoordigend twaalftal ter hand genomen te wor den. Een wijziging dan, die in een verjonging gezocht moet worden. De NTC zal een druk seizoen tege moet kunnen zien. De wedstrijd te Antwerpen zal worden geleid door de Amsterdam se scheidsrechter J. Biesheuvel en als grensrechter zal fungeren H. Arends. Gespeeld wordt in Merxem. Koele, sterke passie Het was, na afloop, druk in dc kleedkamer van SW, Karei Lotsy was een van de eersten, die de kring van spelers rondging. Arie de Bruyn, Van Schijndel, Van Steen, bergen, zij kwamen handen te kort. En weer flikkerde het Blitz-licht van de fotografen. „Nog even over doen..." werd er geroepen, toen Karei Lotsy de roodharige back van SVV de hand drukte. „Dan maar Van Schijndelzei de bondsvoor zitter en iedereen lachte. Even la ter werd er zelfs gehost door een paar bestuursleden van SVV, maar de spelers deden er niet aan mee. Die pelden een perzik, dronken een flesje limonade en strekten de benen uit. Met een gebaar van „zie zo, dat zit er op!i' Waren ook verder spaar zaam met hun woorden. Iemand mepte Flip van Kan op de schouder en zei: „Magnifiek jö, zoals jij voor de neus van Abe Lenstra de bal wegkaapte De kleine rechtshalf van SVV knipperde even verlegen met z'n ogen, wreef de glazen van z'n bril schoon en zei alleen maar: „Ja, dat was op 't nippertje." En misschien dachten ze dat alle_ maal wel, de spelers van SVV, maar ze maakten er geen drukte van. Pas dagen later zouden ze misschien nog eens los komen over de Friese to venaar, die, zoal niet tot het einde dan toch geruime tijd de uitslag on zeker heeft gehouden. En dan zal Van Kan nog eens vertellen, hoe Molenaar, de rechtsbinnen van Hec- renveen, zo'n minuut of tien vóór het einde begon met de bal tegen de lat te knallen. Als een biljartbal van de soepel verende rand. zo sprong de bal terug en in een flits van een se conde moest Van Kan koppen, voor dat de aanstormende Lenstra kon inschieten. En Opschoor, de keeper van SVV, zal misschien ook nog eens verklaren, hoe hy kans heeft gezien nog z'n vuist tegen de bal aan te drukken, die door Lenstra met een zwaai van z'n zwarte, don kere lok naar het Schiedamse doel was gedirigeerd en nu, net over de lat, boven op het net neerplofte. Do Friese tovenaar En zo loopt eigeniyk door het hele verhaal van die laatste kampioens wedstrijd de figuur van de Friese tovenaar, die met een simpele be weging van het linkerbeen z'n te genstanders tot nerveuze afweer en de tribunes in extase kon brengen. Want van al die duizenden, die vaak van ver buiten Rotterdam naar het Feyenoordstadion waren gekomen, waren de getrouwen van belde clubs maar gering in aantal. En het „Abe! Abe! Abe!" van die samen gepakte massa was dan ook geen onvriendelijkheid jegens SVV als wel een appèl aan de Instincten, die balgoochelaar by de massa weet op te wekken. Maar Abe, hoe virtuoos weer in het dirigeren van de aanval, kon niet alleen tegen dat koele en toch sterk gepassionneerde spel van SVV op. En van zyn clubgeno ten kreeg hy te weinig steun. Zy hadden niet, zoals de Schiedammers, hun zenuwen in bedwang. Het was voor hen te veel een kwestie van „alles of niets", tervvyi do Schie dammers nog altlid een achterdeur tje hadden van één of meer beslis singswedstryden. Die nervositeit gaf hun al in het eerste kwartier een 20 achterstand en een morele Dc cijfers spreken OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND SVVHeerenvcen 31 NOAD-BVV 1—2 AGOVVNOAD 3—0 OM DE K.N.V.B.-BEKER Halve Finales: EmmaQuick (N.) 34 HelmondiaFeyenoord 11 (Helmondia wint door strafsch.) Do eindstand van de kam pioenscompetitie K.N.V.B. luidt als volgt: SVV 10 6 3 1 15 20—13 BW 10 5 3 2 13 15—10 AGOVV 10 4 3 3 11 14— 8 Heerenveen 10 5 1 4 11 28—21 VSV 10 4 0 6 8 16—18 NOAD 10 0 2 8 2 5—28 kater, die ze eigenlijk niet meer te boven zijn gekomen. Binnen een kwartier een 20 voorsprong van SVV en twee kost bare fouten van de verdediging van Heerenveen. Want hoe mild we ook zijn'in ons oordeel over Veenstra, de keeper van Heerenveen. een blunder was het toch, zoals hy SVV dat eer ste doelpunt cadeau gaf. Goossens, de linksbinnen van SVV, was helemaal naar de rechter zyiyn afgezwenkt en gaf vandaar een schuiver op doel. Het was een correcte, maar lang geen onhoud bare schuiver en Veenstra, met een duik naar de bedreigde hoek, hield de bal dan ook met z'n linkerhand tegen, om hem louter uit angst voor de aanstormende Könemann met z'n rechterhand over de doellijn te vegen. Zo'n flater werkt niet als medl cyn voor geplaagde zenuwen en dat was dan ook duidelijk aan Heeren veen te zien. SVV, als een bokser, die zo'n tegenstander ziet wankelen, joeg fel naar de beslissende stoot. Scheidsrechter Karei van der Meer moest erg genadigiyk een oogje dicht doen, toen Könemann binnen het strafschopgebied van de voet werd gelopen, maar even later, toen dezelfde speler uit een voorzet van Van Lith zonder tussenlanding de bal hard en onhoudbaar ln do tou wen had gewerkt, moest hy toch naar de mlddeniyn wyzen. (20). Nog niet beslist Het ware sterk overdreven om te zeggen, dat SVV met deze twee doelpunten de wedstryd gewonnen had. Toen Abe even later achteloos de bal van do lat terug liet sprin gen, had er met wat meer geluk voor Heerenveen een keerpunt kun nen zyn. En voordat de rust met die 20 voorsprong inging, had de don kere Fries de harten al menigmaal sneller laten kloppen. Na de rust weer een Heerenveen, dat zowel in allure als in geestdrift nog geen verloren wedstrijd speelde en de for tuin lachte hen toch eindelyk toe, een voorzet van Jonkman door Brandsma werd ingekogeld. (21). Even lag het lot van SVV op een teer goudschaaltje, als toen Lenstra had kunnen doen waar de massa om vroeg, was de kamploenskrans mis schien terug gegaan naar de bloe mist. Maar SVV vond, net on tyd, de tegenzet. Als een nlldige bulldog, zo schudde Schrumpf een Hcrenvener van zich af, de bal kwam voor doel, waar Könemann en Van Lith nog tyd hadden om er over te keuvelen, voordat eerstgenoemde besloot om er 31 van te maken. En weer kon den de Schiedammers in het stadion hun clublied aanheffen. Voor hen was het zaakje bekeken. Aan Op- schoor en Van Kan de „kleinigheid" er voor te zorgen, dat het zo bleef. Maar dat vertellen ze u later nog wel eens Vier renners voor de Ronde van Frankrijk Naar wij van de zijde van de Nederlandse ploegleider voor de Ronde van Frankrijk 1949, de heer R. de Grood, vernemen, zijn vier van de zes renners -thans aange wezen. Henk de Hoog (Borgerhout bij Antwerpen), Jan Lambrichs (Bunde), Wim de Ruyter (Rotter dam) en Jacques Syen (Maas tricht) hebben het contract gete kend. De twee renners, die het zestal zullen completeren, worden voor 10 Juni a.s. aangewezen. Bespre kingen zijn nog gaande. Daar gaan ze in de bochtDui zenden Londenaars trekken er altijd weer op uit om de Derby, de grote race van het seizoen bij te wonen. Fanny en Wim in Zwolle In het gemeentelijk Sportpark te Zwolle organiseerde P.E.C. gisteren nationale atletiekwedstrijden, waaraan o.m. Fanny Blankers Koen en Wim Slijkhuis deelnamen, Fanny won de 100 meter in 117 sec., haar snelste tijd van dit jaar en slechts 0.2 sec. boven het we reldrecord. De 5000 meter was voor Slijkhuis in de zeer matige tyd van 15 min. 34.4 sec., in het nummer 1500 meter junioren a verbeterde Rootsaert (de Gazelle) het Nederlands record junioren en bracht dit op 4 min. 15.8 sec. Het oude record stond op naam van Mackay (Celebes) met 4 min. 18 sec. De landenwedstrijd tussen Frankrijk en Zwitserland is gewon nen door het Franse elftal, dat met 42 won, nadat de rust met een 20 voorsprong was ingegaan. Drie doelpunten van Bouwman De Nederlandse hockeyers hebben ln Kopenhagen op het hockeyveld naast het grote stadion, waar Zon dag de voetbahvedstryd Denemar kenNederland plaats zal vinden, een goede wedstrijd gespeeld. Het Is bovenal een tactisch succes ge worden. De fout in de opstelling na de rust tegen de Ieren in Amster dam gemaakt, is nu vermeden, de ploeg vormde een harmonisch ge heel zonder zwakke steeën. Zo werd deze 25e wedstrijd van het Neder lands elftal na de oorlog een mooi succes. De Denen werden volkomen verdiend met 40 geslagen, zij gaven zich tot het uiterste, doch stuitten op een voor hen ondoor dringbare muur, waardoor doelman Dalmeyer In totaal slechts drie keer voor gemakkeiyko gevallen assi stentie behoefde te verlenen. De achterspelers waren stick- vast, vooral Dryver, doch ook Derckx liet nauweiyks een steekje vallen en in de middenllnle schit terde ditmaal Jan van der Valk, doch ook Ancion en de alom tegen woordige aanvoerder en spil Log gere, die zyn 25e interlandwedstrijd speelde en daarvoor door de bond en zijn medespelers onder aanbie ding van souvenirs hartelyk gehul digd is, kunnen op een goede wed stryd terug zien. (Van onze verslagggevers) Noordwljk,—Pancho Gonzales, de donkere Amerikaanse tenniskam pioen van nauwelijks 21 jaar werpt met een driftig gebaar zün racket tegen het gravel en verlaat de baan. Er ls een korte pauze ln de eind strijd enkelspel. Zo juist hcett de Amerikaan een felle, gesneden baek- handrive van Eric Sturgess, zijn slanke Zuid-Afrikaanse tegenstander, in het net geslagen waarmede hij de derde set met 6 1 verloor. Stur gess heeft opnieuw bewezen dat hij zich niet een, twee, drie van de baan laat vegen, ook al is zijn tegenstander twee koppen groter en heeft hij in het uitgestrekte Amerika reeds een naam die klinkt als een klok. Toch zag het er aanvankelijk naar uit, dat Gonzales korte metten zou maken met zijn tegenstander. De eerste set zette hij in met een dave rend offensief, waarbij hij al zijn beschikbare slagen op z'n best demon streerde. De vlijmscherpe drives snorden Sturges aan alle kanten voor bij en de anders zo kalme Zuid-Afrikaan sloeg enige malen wanhopig met zijn hand op zijn racket. Binnen korte tijd was het 6—2 voor de Amerikaan en het zeer talrijke publiek op de door de hete zon gebla kerde tribunes was over het algmeen van mening dat het spoedig met Sturgess gebeurd zou zijn. Gonzales speelt brillant, maar maakt te veel fouten Het is anders gelopen. Sturgess heeft gewonnen, niet in vijf doch in vier sets. Een prestatie welke men niet te hoog kan aanslaan, want hier werd tennis van super klasse gespeeld en na afloop van de zware strijd was de Zuid-Afri kaan nog flink onder de indruk van het spel van zijn 8 jaar jon gere tegenstander. „Oh, amazing shots", wonder baarlijke schoten, was het eerste wat hij opmerkte. .Prachtig spel wat een snelheid. Had Gonzales in de tweede "set het setpoint niet verloren, dan was ik er nog lang niet zeker van geweest of ik hem had verslagen." Inderdaad, dat setpoint was van zeer grote betekenis geweest. Het was 54 voor de Amerikaan en in de volgende game sloeg hij drie advantages van Sturgess weg en kwam op setpoint te staan. Ook Sturgess sloeg zich er evenwel doorheen en won de game: 55 en ook de volgende op zijn eigen ser vice. Gonzales serveerde dus, maar Sturgess kwam met 400 aan drie setpoints, welke hij alle verspeelde, maar toch game en set met 75 won. De Amerikaan had in beide laatste servicegames ken nelijk te veel van zijn toch onge twijfeld niet geringe krachten ge vergd, want in de derde set maak te hij opvallend veel fouten. Hierom draaide eigenlijk de ge hele wedstrijd. Het spel van de Amerikaan was ongetwijfeld van beter gehalte, technisch hoogstaand dat was duidelijk, maar het merk waardige was dat het in de cüfcrs was hierin gelegen, hetgeen Stur- gees ons na afloop bevestigde, de bijna niet tot uiting kwam. Dit Zuid-Afrikaan moest het hoofdza kelijk hebben van de fouten van Gonzales, die frequenter waren dan die van hemzelf. De Amerikaan scoorde daarentegen echter meer directe punten (aces). „Dat ik min. der fouten maak, komt", aldus Sturgess, omdat mijn spel over het algemeen defensief is. Aanvallen brengt meer risico met zich mee. Toen de pauze voorbij was, werd de ommekeer, die zich reeds na de tweede set was gaan aftekenen vol_ komen. Sturgess vond zichzelf te rug. Zijn slagen kregen weer „kleur', zij waren weer op maat en zeer gevaarlijk. Al werd er nog steeds in hoog tempo gespeeld, de Zuid-Afrikaan kon het best ver werken, maar met de Amerikaan was er iets gebeurd. Inwendig had hij reeds gecapituleerd. Dat non chalante was er weepr, dat wij in voorgaande dagen van hem had den gezien tegen tegenstanders die ongevaarlijk waren. Maar nu telde elke fout dubbel, want Sturgess was weer de koele speler, gespan nen tot het uiterste, die elke onzui vere slag meedogenloos afstrafte. Ook de grote kracht van Gonzales, het volleren werd onzeker, zijn service was niet dodelijk meer: 41 voor Sturgess, 52. Welis waar moest de Zuid-Afrikaan zich nog door 5 matchpoints heenwer- ken, maar toen sloeg Gonzales als laatste slag een double fault De Amerikaan verklaarde ons na afloop, dat het stroeve gravel hem niet erg goed ligt. „Ik moet te hard slaan om punten te scoren; op gras gaat dat gemakkelijker en daarom ga ik graag naar Wimbledon. Daar zullen we weer zien." Met grote stappen verliet hij de kleedkamer om de finale dubbelspel heren te Keepers noodlot... Met de ene hand sloeg Veenstra de bal er uit, met de andere hand er in. Min of meer fortuinlijk nam SVV de leiding. spelen, samen met de kleine Phi- lippijn Ampon, weer tegen Stur gess, die met zijn vaste partner Eustace Fannin uitkwam. Opnieuw werd het een zege voor Zuid-Afri- ka. In drie sets rekenden beide „stonewallers" met hun tegenstan ders af: 64, 62, 62. Nog een derde eerste prijs sleepte Sturgess in de wacht, in het gemengd dub belspel, met de francaise mejuf frouw Marcellin. Tegenstanders waren hier onze landgenoten me vrouw Koopmans en Ivo Rinkel, die zich uitstekend hadden ge weerd, maar nu toch moesten zwichten. Eerlijk gezegd, omdat mevr. Koopmans het niet meer Kon verwerken. Aan Rinkel lag net warempel niet. Hij is waarlijk een groot dubbelspeler. Sturgess speel de echter alles op Rinkei's part ner: 3—6, 75, 63. Het enkelspel dames werd ge wonnen, hetgeen min of meer een verrassing was, door de jeugdige Britse miss R. Tuckey, die in de finale de favoriete mevr. Rihbany (V.S.) sloeg met 57, 75, 64. In de laatste set verspeelde de Amerikaanse een voorsprong van 30.. Een tweede titel won mej. Tuckey in het dubbelspel dames met haar landgenote mej. Curry. Beiden sloegen het Amerikaanse paar mevr. Rihbanymej. Boyer met 75, 86. Kramer wereldkampioen bij de profs Jack Kramer (V.S.) sloeg in de eindstrijd van het tournooi om het wereldkampioenschap der profes sionals op overdekte banen zijn landgenoot Bobby Riggs met 26, 6—4, 6—3, 6—4. Kramer „verdiende" met deze overwinning een eerste prijs, groot 5000. Riggs kreeg de helft van dit bedrag. In de aanval vierdo Van der Doll zijn come back met een uitstekend doelpunt, waarmee hy ha zes mi nuten Nederland do leiding gaf. Es- scr, die, wat hy deed zeer goed deed, doch te vaak afwachtte,,- had zich handig vrygespceld, doorgege ven naar Kruize, die op zyn beurt na een korte solo-actie doorgaf naar de vrh'staande Van der Doll, die heel rustig de oude vos de bal bui ten bereik van de Deense doelman inschoot. De Nederlandse aanvallen bleven terugkeren en vier minuten later liep Bouwman op een listige trough- pass van Van der Doll, razend snel door, drie spelers passerende en met een goed gericht schot tenslotte ook de doelman (02). De Nederlandse aanval bleef prachtig gevoed door de verdedi ging, de Denen voor onoplosbare problemen stellen. Enige malen ont snapte het Deense doel ternauwer nood aan het gevaar van doorboring en twintig minuten na het begin loste Van Heel een zeer hard schot, dat de doelman der Denen wel hield, doch niet ver genoe" weg werkte, waarop Bouwman snel toeliep en de doelman van dichtby kansloos passeerde. Daar is het tot de rust by gebleven (03). In de tweede helft was het over wicht der Nederlanders nog groter, doch het tempo zakte iets, behalve van rechtbuiten Van Heel, die weer subliem spel vertoonde. Ook hiel den de Nederlanders het spel te kort en zo bleef het elk ogenblik verwachte volgende doelpunt uit tot 7 minuten voor het einde Bouwman uit een der vele voorzetten van Van Heel nog eens zyn kans waarnam, zodoende de hattrick verrichtend. Zo won Nederland met 40, een resultaat, dat nog hoger uitgevallen zou zyn, wanneer Kruize op schot geweest zou zyn. Paard van de bijgelovigen Voor do 169sto keer is do Derby gehouden en nog nimmer had <lezo klassieke ren zo'n spannend slot als Zaterdagmiddag. Voor de tweedo maal In de historie van de Derby is liet een vrouw, die eigenaresse is van r n winnend paard. Mevr. Gle- nister, de gelukkige bezitster van „Nimbus", kon het sommetje van 140.000 ln haar zak steken, zijnde de eerste prijs van de Derby, ook al een record. „Nimbus" had na do start van dezo race over anderhalvo myi do leiding, maar op het laatste rechte eind moest het paard een zware aanval van de Frans»' deel nemer „Amour Drake" van de heer Léon Volterra afslaan, hetgeen ge lukte, maar de mannen, dio over do aankomst moesten beslissen, waren niet zo zeker van hun zaak en rie pen de hulp ln van de foto, die spoedig ontwikkeld was en duideiyk het geringe verschil aantoonde waarmede „Nimbus" als eerste door do finish was gegaan met een hoofd lengte voor „Amour Drake". De favoriet van de Derby, „Royal Forest" met jockey Gordon Richards startte aan de buitenkant van het veld paarden, maar by het ronden van Tattenham Corner lag het paard derde. De favoriet eindig de als vierde en de 24e poging van Richards om de Derby te winnen was weer mislukt. „Nimbus" was by de weddenschappen nog al popu lair, in het byzonder by de „bijgelo vigen", want" de gehele ochtend had het uit regenwolker gedreigd (Nim bus). Charlie Elliott, de jockey van „Nimbus" heeft de bookmakers een slechte dag bezorgd. Het was El liott, die het paard ook naar do overwinning leidde in de 2.000 gui neas, een dubbele zege, welke niet vaak ls voorgekomen. Het aantal bezoekers was niet by benadering aan te geven. Dc konin gin, prinses Elisabeth, de hertog van Edinburgh en andere leden van do koninkiyke familie woonden do derby toy. Zestien geplaatsten voor Wimbledon Over enkele weken begint het jaarlijkse Wimbledontournooi, het officieuze wereldkampioenschap voor amateurs, waarvoor de ih- schrljvingen ook dit jaar bijzonder sterk te noemen zijn. Gewoonlijk werden slechts 8 spelers geplaatst in het heren-enkelspel, maar het ziet er naar uit, dat de commissie van de traditie zal afwijken en dit maal 16 spelers zal „plaatsen" ten einde te voorkomen, dat sterke spelers elkaar in de eerste of twee de ronde afmaken. Frank Parker, de winnaar van Parijs, is geen favoriet voor Wim bledon. Twee Amerikanen, die nog nooit te Wimbledon hebben ge- Speelt, zijn sterk „getipt" voor het kampioenschap, nl. Ted Schroeder, een van de grote mannen der Ame rikaanse Daviscupplqcg en Pancho Gonzales, de held van Noordwljk, de 21-jarige ster met grote toe komst. i Op Eerste Pinksterdag gingen de leden van dc Nederlandse zwem ploeg, die onder leiding van mevr. Haitsma-Bolten en de heer Arm- brust, voorzitter van de sportcom- missie van de K.N.Z.B. voor enkele dagen naar de Franse hoofdstad zijn gekomen om daar aan enkele wedstrijden deel te nemen, voor de eerste maal .te water. De tempera tuur van het water in het Tourel- les-bad viel niet mee, 17 graden en aangezien het water toch al „zwaar" is in dit zwembad, waren de tijden niet zo fraai als men met de sterke internationale deelneming verwacht zou mogen hebben. Een fraai succes behaalde Marie Louise Vaessen op de 100 meter borstcrawl. Haar voornaamste tegenstandster was Josette Arene Delmas, die echter de strijd staakte door moeilijkheden met de adem haling; op dat moment lag zij vier meter achter op Wies Vaessen, die een tijd liet noteren van 1 minuut 7,3 sec., een buitengewoon goede prestatie gezien de reeds geschetste omstandigheden. Op de 200 meter schoolslag moest Nel Garritsen het opnemen tegen de Franse kampioene en record- houdster Odette Casteur, die een „langzame" vlinderslag toepaste, doch tegen de „orthodoxe" school slag van de Rotterdamse zwemster niet opgewassen bleek. Nel Garrit sen won in 3 min. 9 sec. met een tijd voor de Franse zwemster van 3 min. 14 sec. Dat de Olympische kampioene op de rugslag, Karen Harup niet meer in die grote vorm van Londen is, wisten w'j reeds geruime tijd, maar wij meenden, dat bij ernstige trai ning de tijden wel weer sneller zou den worden. In de strijd tegen Greetje Galliard had de Deense de grootste moeite om te winnen. Dank zij de langere armen van Karen Harup en de betere finish werd zij eerste in 1 min. 17 sec. met de ADZ-zwemster als tweede in 1 min. 17,3 sec. De strijd was vol komen gelijk opgegaan, maar onze vertegenwoordigster heeft nu een maal een kortere reach dan haar gaf Deense tegenstandster en dat de doorslag bij het aantikken. Greetje, strijdlustig als zij is, gaf Karen Harup revanche in het num mer 3x50 meter wisselslag. In 35 seconden tikte Greetje Galliard aan met Karen Harup als tweede in 35,2 sec. Nel Garritsen wist de voorsprong op de vlinderende Odet te Casteur niet te bewaren, maar Wies Vaessen haalde er op de borst crawl weer alles uit cn tikte in 30,1 sec. aan. De totaaltijd van de Ne derlandse estafetteploeg bedroeg 1 min. 43 sec. Bij de heren konden de Neder landse vertegenwoordiger geen suc ces boeken. Kees Kievit had 1 min. 11,7 sec. nodig voor de 100 meter rugslag en eindigde als vierde met Vallerey als winnaar in 1 min. 8.8 sec. De eindhovenaar had last van het koude water. Op de 200 meter schoolslag zwom Joc Verdeur niet mee, hij was vermoeid, zo verklaar de de wereldrecordhouder cn de Olympisch kampioen. De Fransman Lusien won in 2 min. 48,9 sec. voor Bob Bonte, die er een seconde lan ger over deed en de man uit Mo naco Czegedy als derde in 2 min. 50,1 sec. Het zwemmen van de Am sterdammer maakte een minder goede indruk, ook hij klaagde over moeheid en van een eindspurt heb ben wij niets bemerkt. Hij bleef steeds ongeveer drie meter achter de Fransman, een verschil, dat niet kleiner, maar ook niet groter werd. Op de 100 meter borstcrawl werd Rob Bollen tweede in 1 min. 3 sec. De Hagenaar verloor bij het keren terrein, zodat de Fransman Bourlin gemakkelijk eerste kon worden in 1 min. 0.8 sec. Ten slotte stond nog een 3x50 meter wisselslag persoonlijk op het programma, welk nummer door Verdeur gewonnen werd voor George Vallerey. Op Eerste Pinksterdag is de weg wedstrijd LuikNamenJemelle verreden. De uitslag werd: 1. M. Hendrickx, tijd over 190 km 5 uur 23 min. 10 sec. 2. Mertens op 20 centimeter, 3. Sijen, 8. Janssen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3