Rijwielverkeer op het Soesterkwartier is zeer intensief Noteert U even Burgemeester begroet zwemmen uit het buitenland Deense en Ierse zwemmers deden druk inkopen Waarom worden de zomerzegels uitgegeven Woensdag 8 Juni 19491 Verkeerstelling 1947 DE A VONTUREN .VAN KAPITEIN ROB Overweg van Nijverheidsstraat is bijna een halve dag per etmaal gesloten Een enkel punt verdient ten aanzien van het verkeer nog bijzondere aan dacht; te weten, de overweg bij de Nijverheidsstraat en bij de Kleine Koppel Het is doelmatig om de verkeersstromen van beide overwegen samen te stellen omdat deze overwegen zullen worden opgeheven indien een tunnel onder de spoorlijn tot stand komt. Resultaten van telling zeer nauwkeurig Voorts worden hier bovendien de cijfers gegeven van het aantal motorrijwielen en rijwielen. Verkeer tussen Soesterkwartier en het centrum: auto's 1680 in bei de richtingen tezamen, motorrij wielen 366 id., rijwielen 15500 ld. Het verkeer aan de overweg bij de Gaslaan werd niet waargeno men. Bij een onlangs gehouden in cidcntele telling op de spitsuren voor het rijwielverkeer bleek dit echter van weinig betekenis te zijn. Voorts werd waargenomen dat de overwegen gemiddeld 7 x per uur gesloten waren met een slui tingsduur van ongeveer 3>/2 mi nuut. zodat de verbinding van het Soesterkwartier met de stad bijna de halve dag gesloten is. Het blijkt dat de intensiteit van het auto-verkeer gelijkmatiger ver loopt dan van het rijwielverkeer, dat duidelijke spitsen vertoont. In het algemeen werd voor de auto's een maximum gevonden dat onge veer 2x het gemiddelde bedraagt. Bij het rijwielverkeer vindt men vaak het 3 4 voudige. Zo werd voor de bovenbedoelde overwegen tezamen een kwartiermaximum in één richting van 590 rijwie len gevonden. De incidentele tel ling in Februari 1949 gaf in het zelfde kwartier een maximum van 729. De toeneming kan verklaard worden uit het inhalen van de achterstand die in de bezettingstijd In het aantal rijwielen is ontstaan. BETROUWBAARHEID Met hetgeen tot nu door ons is gepubliceerd zijn de voornaamste resultaten van de verkeerstelling gemeld. Voor voorkomende vraag stukken bieden de verzamelde cij fers voldoende gegevens om nader te worden uitgewerkt. Tenslotte dient nog een enkel woord gewijd te worden aan de be_ Amersfoorters op de „Waterman" Met het troepentransportschip „Waterman", dat vermoedelijk op 19 Juni te Amsterdam aankomt, reizen de volgende Amersfoorters mee: adj. o.o. J. van Roeden, van Lenneplaan 6; serg. maj. F. J. Toe bes, Waalstraat 14; korp. J. H. de Vries, Leusderweg 232; II R.O.T. P. J. de Vries, Heinsiuslaan 14; matr. R. de Jong, Dollardstr. 136; adj. o.o. W. Schaap, Muurhuizen 171; korp. K. F. van Goor, Tulp straat 32; korp. J. v. d. Straat, Leliestraat 26. De volledige passa gierslijst ligt bij onze administra tie voor een ieder ter inzage. Man met ijzeren voorwerp zwaar mishandeld In het Soesterkwartier ontmoetten elkaar gistermorgen twee mannen, van wie er een de ander plotseling te lijf ging met een stuk rond mas sief ijzer ter grootte van een gummi stok Het hoofd en de armen van het slachtoffer kregen ernstige ver wondingen De aanleiding hiervan is waarschijnlijk geweest, dat het slachtoffer een verhouding had met de vrouw van de dader. Daar het met voorbedachte rade gebeurde, werd de dader onmiddellijk in ar rest gesteld. Het slachtoffer is naar het St Elisabethsziekenhuis ver voerd. Vanmorgen was zijn toestand redely k wel. Inbreker tot anderhalf jaar veroordeeld De Meervoudige Kamer van de Utrechtse Rechtbank veroordeelde gisteren de 25-jarige handelsagent G. K. uit Amersfoort wegens dief stal met braak in Amersfoort tot één jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek van preventief. Geéist was een jaar en drie maan den. trouwbaarheid van de telling en de uitwerking. Hierover zouden inte ressante beschouwingen en cijfers kunnen worden gegeven. Volstaan k*n worden met het volgende: 1. Waar beide tellingen gelijke uitkomsten moesten geven waren de verschillen gering. 2. De notering van de autonum mers geschiedt nauwkeuriger dan het „turven" van de verkeerscate- goriën in het betreffende vak. 3. De- nauwkeurigheid op druk ke punten was belangrijk groter dan op stille punten (suffen). 4. De forten zijn van weinig be tekenis ten opzichte van de ver- keersdifferenties op verschillende dagen (zoals tellingen van de rijks waterstaat uitwijzen). BIJZONDERHEDEN Getracht werd een teldag te kie zen waarop geen bijzondere facto ren van invloed zouden zijn (b.v. dus geen marktdag, geen week- endgangers enz.). Toch zijn er bij zondere omstandigheden geweest. De teldag viel op de laatste dag „Internationale vriendschap is de grootste overwinning, die men op deze club-olympiade kan beha len", zo sprak de heer J. A. C. Spoel tijdens de feestavond van Neptunusin de Stichtse Heu vel. De onderlinge vriendschap was inderdaad groot. Hoe, dat ziet u op dit plaatje. Deense en Hollandse zwemmers staan voor de Amersfoortse Kei. van de najaarsbeurs te Utrecht; de Utrechtseweg was enige dagen vóór de telling voor het verkeer gesloten geweest maar werd door de rijkswaterstaat op verzoek op de teldag open gesteld; de Leusderweg was enige dagen vóór de teldag in verband met hel opruimen van mijnen voor het verkeer gesloten geweest, maar werd toevallig op de teldag vrij gelaten. Hoewel deze factoren van in vloed zijn geweest, wordt het alge meen beeld er toch niet noemens waard door gestoord. Overigens moeten de verkeerswegen en de daarmede samenhangende werkpn op een maximum worden berekend en in sommige gevallen op bijzon dere spitsuren. Laatste rit van de „Pedaalridders" De voorjaarscompetitie van. „De Pcdaalridders" werd Maandagmor gen besloten met een handicaprace over 15 km. voor de C-klassers. Van de Berg, die het eerst werd gestart, wist zijn voorsprong te be houden en ging als eerste over de eindstreep. Berkhout werd goede tweede. Lem en Wiggerman, die veelal in deze klasse de toon hebben aangegeven, hielden elkaar ook in deze wedstrijd nauwlettend in de gaten doch moesten ditmaal de eer aan de kleine Berg afstaan. De jeug dige Dicky van Wijk deed het ook bijzonder goed en eindigde als derde. In verband met de Ronde van Midden Nederland, waarin enkele Pcdaalridders startten, was de be langstelling van de A. en B.-klassers niet groot, zodat de wedstrijdleiding besloot een trainingsnt te houden. Veenvliet toonde zich hierin de sterkste doch ook de Bunschoter Böfinger liet zien dat de overwin ningen van de laatste wedstrijden geen „toevalligheden" waren Hij kwam als tweede aan de finish. De uitslagen in de C-klasse waren: 1. Van de Berg; 2 Berkhout; 3 D. v. Wijk; 4. Lem; 5. Wiggerman; 6. Van Eldert; 7. Dunk. GRAND THEATRE. Beide Pink sterdagen: 1.30, 4. 6.30 en 9 u. Overige dagen 2.30, 6 45 en 9 u.: „Blue Skies", 18 jaar. CITY THEATER. Beide Pinkster dagen: 2, 4.15, 6.45 en 9 u.. Ove rige dagen 2.30, 6.45 en 9 u.: „Rio Rita", alle leeftijden. REMBRANDT THEATER. Vrijdag en Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 u. Beide Pinksterdagen: 2, 4.15, 6.45 en 9 u.. Overige dagen 2.30 en 8 u.: „Virginia City", 14 j. Woensdag 8 Juni. K.A.B.-ge- bouw Lieve Vrouwestraat Praat avond K.V.P. Inleider de heer K. Coolen. Sportfondsenbad. 19.30 uur. Internationale Zwemontmoeting. Donderdag 8 Juni. Markthal 8 uur. Concert door Koor Katholiek Amersfoort. 4 tot en met 12 Juni: St. Pleters en Bloklands Gasthuis, ingang Westsingel, de Week-elnd schilders, een tentoonstelling van schilderijen en tekeningen der leden, onder auspiciën der sectie Beeldende Kunsten van de Amersfoortse ge meenschap. Geopend dagelijks van 1417 en van 1921 uur. Zon- en feestdagen van 1417 uur. Opening op Zaterdag 4 Juni te 15 uur. Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur: Uitlening voor kinde ren: Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur: Leeszaal dage lijks van 10—12 30 en 25 uur; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Weijerstraat 2. Geopend van 10—1 en 2.305.45 uur. Maandag en Vrij dag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. 103. De twee mannen, die Rob en Taaie Toon met behulp van hun „historisch oog" zien zijn matrozen van het driemasterschip „Dol- phyn," dat op 7 Januari 1865 in een zware moe- sonbui op 140 gr. O.L. 12 gr. N.B. is vergaan. Het zijn Ólaf Larsen, stuurman, 24 jaar en Kees Touw, volmatroos, 21 jaar, de enige overle venden, die zich hebben weten te redden met een kleine werksloep. Drie weken lang heb ben zij rondgezworven, voortgejaagd door de wind en de stroom. Eindelijk doemt een eiland gezet. Met moeite slagen zij er in hun bootje gaan zij totaal uiteenut aan lanri „-i k„„s door de rotsen heen te laveren en ten slotte blijkt onbe^d te z"n. Het e"ac| "honrrn en hierheen hebben zj) koers ,.Wij zullen elkaar moeten leren waarderen!' Het gezelschap Deense, Ierse en Engelsé zwemmers(sters), dat deze week op bezoek is bij de Amersfoortse zwemclub „Nep tunus", werd vanmorgen op het gemeentehuis in de raadzaal ont vangen. Daar werden de buiten landers begroet door burgemees ter Molendijk, die de volgende rede uitsprak. „Hét is me een grote eer u. vrien den uit Groot-Brittannië, Ierland en Denemarken in het raadhuis van onze oude stad welkom te heten, in naam van het gemeentebestuur. Gij zijt naar Amersfoort gekomen voor de zwemwedstrijden en ik spreek de wens uit. dat gij hier uw krachten zult meten in matches, gekenmerkt door een frisse, spor tieve en vriendschappelijke geest. Het is'vanzelfsprekend, dat gij de ze gelegenheid aangrijpt om land en volk van Nederland nader te leren kennen. In onze dagen is de gedachte der Europese solidariteit groeiende. De oude grenzen zullen blijven bestaan om de volkeren met een eigen volks karakter, een eigen volkscultuur te omsluiten, maar politiek econo misch zullen zij aan betekenis in boeten, we zullen in Europa tot ver gaande samenwerking moeten ko men. om ons tussen de grootmach ten der wereld te handhaven. We zullen elkaar moeten leren kennen. We zullen elkaar moeten leren waarderen. Dan pas zal samenwerking in volle harmonie verlopen. Gij hebt deze week de gelegen heid iets van Nederland te zien. j Maak er in ruime mate gebruik van! I Gij komt déze weck in contact met Nederlanders. Tracht in hun leven door te dringen en vraag de dingen, die u onbekend zijn. Dan gaat uw bezoek aan Neder land ver boven de zwemwedstrijden uit, maar dient het mede voor de toenadering der volkeren. Het zal u niet lastig vallen met ons te verkeren, v. ij nebben veel trekken in ons volkskarakter ge meen. We starten straks om onze oude? stad te zien. Ze is reeds meer dan 700 jaar oud en het zal u opvallen, hoe veel schoons er gespaard is ge bleven uit oude tijden. Onze stadsarchitect, de heer Zui- derhoek, zal iets uit de historie van de stad vertellen en u rondleiden door de oude straten. Misschien heeft u in de komende dagen gele genheid om een kijkje te nemen in dé mooie, ruime buitenwijken der stad. Ik wens u prettige dagen in Amersfoort te midden van uw gast heren en gastvrouwen van „Neptu nus"!" Int. zwemgezelschap maakte mooie autotocht (Van onze speciale verslaggever) Dinsdag is een drukke dag ge weest voor de buitenlandse gasten van „Neptunus". 's Morgens deden de Ieren en de Denen Inkopen in de stad, terwijl de Engelsen een be zoek brachten aan Utrecht, waar z(j vroeger een paar maal wedstrijden hebben gezwommen. De Amersfoortse winkelmeisjes hebben het niet gemakkelijk gehad met het onbegrijpelijke Deens en het niet minder moeilijk verstaan bare taaltje, dat men in Eire spreekt. De Deense gasten kochten vooral veel zeep en koffie. Anderen, die meer in de portemonnaie had den, kochten schoenen, die in De nemarken van slechte kwaliteit zijn. De Ieren waren op zoek naar si garen en souvenirs. Dinsdagmiddag omstreeks twee uur verzamelden alle buitenlanders en enkele leden van Neptunus zich voor het Sportfondsenbad. Daar stapten zij in personen-auto's, die door vele particulieren beschikbaar waren gesteld, en in een bus. Met de motorpolitie voorop reed de stoet eerst door de Langestraat naar het Soesterkwartier, waar de nieuwbouw werd bezien. Daarna reed het grote gezelschap, nage staard door velen, door „Birkhoven" naar de Daam Fockemalaan en vandaar naar de Doornseweg. In een uitspanning vlak voor Doorn werd wat verkoeling gezocht door middel van limonade (een woord, dat ieder van de buitenlanders kan zeggen en verstaan!). Na de hervatting van de tocht reed men door het Zuid-Oostelijk gedeelte van Utrecht en het Zuid- Westelijk deel van Gelderland. Om streeks vijf uur arriveerde de stoet auto's in Amersfoort. Een uur later zwommen vele van de gasten al weer in het Bosbad, waar het eerste zevental van Nep tunus Dinsdagavond een competitie wedstrijd speelde tegen D.J.K. voor een zuiver buitenlands publiek, dat de Amersfoorters luide aanmoe digde. Na afloop van de wedstrijd brachten bussen en particuliere auto's de zwemmers en zwemsters naar „De Stichtse Heuvel", waar een intieme feestavond werd ge- houden. De stemming zat er daar al spoedig zeer goed in. Verschei dene vlotte speeches werden ge houden en menigmaal beklom een groepje buitenlanders het podium om een vrolijk liedje te zingen. Daar bleken vooral de Denen en de Ieren zeer sterk in. Woensdagmorgen werden de bui tenlandse zwemmers op het stad huis ontvangen door burgemeester Molendijk. Opbrengst revue-avond „Voor de collectebus" Het actie-comité ter versterking van de kas van de Amersfoortse Vereniging tot bestrijding der tu berculose heeft Dinsdag aan het bestuur van deze vereniging een bedrag van 602.30 kunnen over handigen. Voor dit mooie resultaat, verkregen door de revue-avond „Voor de collectebus" zegt het comité alle medewerkenden nog maals zeer hartelijk dank. Temperatuur van 't water De temperatuur van het water in het Bosbad en in Pesie's Bad be droeg vanmorgen 20° C. Amersfoorter stal fiets in Scherpenzeel In Scherpenzeel ging iemand op1 Oude Jaarsdag fietseRd naar de kerk; hg' kwam lopend weer thuis. Want Intussen had J. D. H. uit Amersfoort de fiets "estolen. „Ik zat om geld verlegen!" zo veront schuldigde deze zich voor de Zut- phense rechtbank. De officier van Justitie vorderde negen maanden gevangenisstraf. De rechtbank be sloot de zaak aan te houden, ten einde een rapport omtrent de ver dachte in te winnen. Na de rede van de burgemeester werd koffie geschonken. De heer D. Zuiderhoek, stadsar chitect, verkreeg verder het woord en vertelde een aandachtig gehoor het een en ander over de historie en de structuur van Amersfoort. Onder zijn deskundige leiding maakte het gehele gezelschap ten slotte een rondgang door Amers foort. die werd besloten met een bezoek aan Monnikendam. Daar sprak de heer C. van Zwol, voorzitter van „Neptunus" zijn dank uit voor hetgeen de gemeen te Amersfoort de buitenlandse zwemmers had laten zien. De leider van de Ierse ploeg, mr. Kelly, bedankte de Amersfoortse burgemeester voor diens hartelijke ontvangst. In het gezelschap bevond zich ook het dagelijks bestuur van de Amersfoortse Sportstichting. Zo is bet en niet anders In ons blad van Zaterdag meldden wij de verbouwing van het voormalig Gcref. Weeshuis tot de 11c school van Chr. Nationaal Onderwijs. Dit bericht was niet geheel juist, aldus deelt men ons mede. Het gebouw aan de Hoge- weg is door de gemeente verbouwd ten behoeve van de eind dezer maand te openen Dr. M. van der Hoevcschool voor Openbaar individueel onderwijs, waarvoor de benedenverdieping bene vens de rechtervleugel van de boven verdieping bestemd z(jn. Het overblij vende deel van de bovenverdieping, t.w. de 4 genoemde klasselokalen, is be schikbaar gesteld voor de nieuwe chr. school. Hoevelakense Voetpad 1, waar een speciale ingang is. De opening vond plaats in het daar voor ter beschikking gestelde gym nastieklokaal van de Dr. M. van der Hoevcschool. Hogeweg 4. Burgerlijke Stand Geboren: Jan, z. v. J. Staal en J. Hagenbcuk; Laurentius Theodorus Simplicius Wilhelmus, z. v. A. R. C. Karskens en G. A. M. Kaandorp; Elisabeth, d. v. A. v. Schothorst en W. v. d. Broek; Peter Adriaan, z. v. T. A. Roosendaal en M. G. Ellen broek; Anthonle Teunis, z. v. J. A. v. Dam en J. Buitenhuis; Antonia, d. v. J. v. Rijszen en A. Harms; Clasina Maria Elisabeth, d. v. G. J. van Keken en A. F. v. Kleef; Dirkje Maria, d v. R. M. v. d. Zan- de en D. Weerstra. Getrouwd: G. J. J. de Haan en H. Klok. Overleden: Albertus Jonker, 63 jaar, goh. met L. During; Cornelia Lotz, 78 jaar, wed. v. H. Leeninga. NeptunusDJK 11 Voor een talrijk, buitenlands pu bliek speelde Neptunus Dinsdag avond zijn eerste competitie-wed strijd van dit seizoen tegen DJK uit Amsterdam. Dit was tevens de eer ste maal, dat Neptunus een officiële wedstrijd in het Bosbad speelde. Misschien was dat er de oorzaak van dat onze stadgenoten niet hun normale spel ontplooiden. Vooral in de voorhoede vlotte het niet erg. Geutjes had moeite met het schieten en faalde daar volkomen mee. De Bruin, een debutant, is nog niet ste vig genoeg voor dergelijke wedstrij den cn kan die handicap nog niet voldoende opheffen door zijn snel heid. Zo kon het gebeuren, dat Neptu nus reeds dadelijk na het begin ep- kele kansen kreeg, die teniet gin gen In de Neptunus-achterhoede speelde Heyligers een goede partij, maar hij maakte een fout, die een doelpunt kostte. Hij plaatste de bal zeer nonchalant voor de DJK-man Stan Scheffer, die doelman Reems onhoudbaar passeerde (01). Hoewel Jan de Gans zeer goed werk verrichtte en enkele kansen schiep leek het er op, alsof DJK zijn voorsprong zou blijven behou den, want ook tot na de rust ging de strijd gelijk op. Toen kreeg Geutjes een vrije worp te nemen, waarbij hij de bal naar de Gans plaatste, die keurig opzwom en de bal onhoudbaar inschoot. Daarna bleef Neptunus sterk in de meerderheid, doch doelpunten ble ven uit. KWA bestaat tien jaar De Katholieke Voetbalvereniging Amersfoort bestaat dezer dagen tien jaar. Men wil deze bijzondere ge beurtenis op passende wijze her denken. Zo wordt op 12 Juni een K.V.VA. jeugdtournooi georganiseerd. Daar aan zullen medewerken, elk met drie elftallen. de verenigingen E M.MZwaluwen Vooruit en Saestum. K.V.VA. neemt deel met vijf elftallen. De wedstrijden be ginnen om 12 uur op het Boyster rein aan de Rubensstraat. Er wordt een halve competitie ge speeld. Op 2 Juli gaan de senioren het proberen. K.V.V.A. en Zwaluwen Vooiuit zullen elk met drie elftal len uitkomen. De eerste elftallen spelen om 19 uur. eveneens op het Boysveld. Op 3 Juli-wordt een Hei lige Mis opgedragen. Na afloop van deze plechtigheid is cr in het KAB- gebouw een diner. De feestelijkheden worden beslo ten op 4 Juli met een feestavond in het KAB-gebouw. Aan deze bijeen komst verlenen medewerking het St. Henricuskoor. een cabaretgezel schap en natuurlijk is er bal na on der leiding van Jan van Loo. Koop deze zegels en gebruik ze! Postduivennieuws Uitslag wedvlucht Corbeil van de APV „De Luchtpost", afstand 445 km op Zondag 5 Juni 1949. De duiven werden om 6 uur 30 min. gelost met gunstig weer en Z.W. wind. In concours 216 duiven. Aan komst le duif 11 u. 48 min. 58 sec, laatste 12 u. 32 m. 57 sec. Kon. Poule no. 1 aangewezen 10 ct. no. 12, aangew. 25 ct. no. 67. Spe ciaal no. 1-2-3-4-5-6-7-8. De prijzen werden gewonnen door: J v d Heuvel 1 22, G R Wes- lerlaak 2 32 35. A P Korvcr 3 18, F Jansen 4 23 70, A Bronkhorst 5 60. S Appel 6, J Steenbeek 7 69. mevr v d Berg 8 17 44 45, L Snij ders 9 11 14 16 30. J H Schuiten 10 61, W Petersen 12. H A de Goede 13, C Klomp 15, J Lablans 19 25 47 52 53 64 67, H van Eeden 20, A van Nijkerk 21 65, P Meijer 24 36 49, A Lablans 26, H Morren 27 33, H E Heinekamp 28. J de Bruijn 29, A v Eldert 31 51, C den Enting 34, H Verhoef Jr 37. W F Collet 38 55. G A Tuithof 39 40, N Meskes .41 56, J Hendriksen 42, J Hoegen ^3, A Jansen 46 63, G v Barneveld 48, H v d Linden 50, M L Snijders 54, H H Schuurman 57, E v d Hoek 58, A J Collet 59. B Ham 62. A v d Berg 6G, G C Heinekamp 68, L van Doornik 71, J Veenendaal 72. Stand kampioenschappen: Duif midden-fond: 1 J v d Heuvel 48.283296. 174 pt., 2 G R Wester- laak 47.556548. 171.6 pt.; 3. A P Korver 48.283829, 169.2 pt.; 4. F. Jansen 48.283764, 166.8 pt.; 5. A. Bronkhorst 41.594653, 164.4 pt. Hok midden-fond: 1. E Snijders 304.8 pt.; 2. A P. Korver 302.4 pt.; 3 J v d Heuvel 297.6 pt.; 4 mevr v d Berg 292.8 pt.; 5 F Jansen 288 pt. Hok Generaal: 1 L Snijders 1550.5 pt.; 2 mevr v d Berg 1508.3 pt.; 3 J Steenbeek 1358.4 pt.; 4. F Jansen 1317.4 pt.; 5 H A de Goede 1239.4 pt. Twee getoonden; 1 mevr v d Berg 1081.7 pt.; 2. F Jansen 959.9 pt.; 3 E Snijders 794.1 pt.; 4 J Steenbeek 792.1 pt.; 5 H Verhoef Jr 776.3 pt. Mijnheer de Redacteur, Zoals alle jaren, worden ook nu \Veer bijzondere postzegels uitgege ven, de z.g. Zomerzegels, en wel t/m 25 Juni. De zegels zijn verkrijgbaar met een frankeerwaarde van 2. 5, 6, 10 en 20 cent, doch daarboven wordt een kleine toeslag geheven ten bate van sociale- en culturele doelein den. Wat houdt dat nu eigenlijk in? Wat gebeurt er met dit geld? De sociale doeleinden spreken 1 voor zichzelf. Niemand zal zich af vragen of het geld, dat uitgekeerd wordt voor t.b.c.-bestrijding, rheu- matiekbestryding, dat bestemd wordt voor de arbeid voor onvol- waardigen of voor 't Asthmafonds, ook inderdaad goed is besteed. Dit werk is algemeen bekend en ieder weet, dat grote bedragen nodig zyn om deze noden te bestrijden en veel leed te lenigen. Wat wordt bedoeld met culturele doeleinden? Feitelijk heeft de bestemming van' deze gelden eveneens een sterk so ciale inslag Zy worden gebruikt om werkers op cultureel gebied, die zonder hulp niet verder kunnen of in nood verkeren, te helpen. Een gedeelte van het geld gaat naar het Voorzieningsfonds voor Kunstenaars. Het grootste gedeelte evenwel wordt besteed voor individuele hulp aan werkers op kunstzinnig en we tenschappelijk gebied. Deze hulp wordt in stilte verleend. Maar u kunt er zeker van zijn, dat het geld goed besteed wordt en dat uit de opbrengst van deze zomer zegels mensen geholpen worden, die zonder steun niet verder zouden kunnen. Vele werken zijn tot stand gekomen door deze hulp aan intel lectuelen en kunstenaars, wier ar beid door gebrek aan middelen zich anders niet had kunnen ontplooien. De Zomerzegels zijn aan alle post kantoren verkrijgbaar In vele plaat sen zyn bovendien comité's behulp zaam by de verkoop. De zegels kos ten u iets meer dan gewone post zegels, doch de toeslag is zo gering, dat u het verschil nauwel'nks voelt. Koop deze zegels en gebruik ze! Driehonderd gulden boete voor poppenfabrikant Uitspraak doende in de zaak te gen de 26-jarige poppenfabrikant A. R. uit Amersfoort, ter zake van de brand in een perceel in de Muur huizen. veroordeelde de Utrechtse Rechtbank de verdachte wegens het veroorzaken van brand, waardoor gevaar ontstond voor de belendende percelen, tot 300,boete, subs, zes maanden hechtenis. De zuster van de verdachte, mej. A. R., werd vrijgesproken. rI BiljartersV oetballers De biljarters van „Het Leus- derkwartier" zullen niet dik- wijls zoveel touché's hebben ge maakt, zoveel malen hebben „geketst", zo weinig hun klein en groot spel tot ontwikkeling hebben kunnen brengen als Dinsdagavond legen de vetera nen van „Amsvorde". De voor naamste oorzaak was vermoe delijk de „grote tafel" en niet in het minst de grote bal. Wel iswaar liet hun enthousiasme hen ditmaal ook niet in de steek doch de „oudjes" van Amsvor de waren hen technisch volko men de baas. Mogelijk hebben de aanmoedigingen van de tal rijke supporters het voor hen onmogelijk gemaakt zich volle dig te concentreren, misschien ook heeft de muzikale om lijsting van Excelsiorhen parten gespeeld. Hoe dan ook, de „Amsvorde-veteranen wonnen de geanimeerde voet balwedstrijd tegen de biljarters van „Het Leusderkwartier" met i1. Mogelijk dat de ridders van het groene laken de revan- zhe-match, ditmaal in de bil jartzaal, weten te winnen. Uw vrienden, vooral in het buiten land, ontvangen graag post met deze byzondere zegels gefrankeerd. U steunt daarmee een goed werk: U helpt er anderen mee. De Zomerzegels toiyven geldig tot het eind van het volgend jaar. Er is dus niet het minste bezwaar tegen een flink aantal aan te schaf fen. Het plaatseiyk Comité voor Zomerzegels te Amersfoort Fotografie bij binnenhuis architectuur Voor de fotokring „Eemland" sprak Dinsdagavond de heer Nic. Olij over „De fotografie bij de bin nenhuisarchitectuur". De aanwezi gen, onder wie enkele belangstel lenden buiten de Kring, werden door de voorzitter, de heer Bartels, welkom geheten. Voor de bijeen komst over veertien dagen vroeg hij de speciale aandacht van de leden. De invloeden op de meubelkunst door de loop der tijden werden eerst door de heer Olij aan een be spreking onderworpen. Van een kunstwerk kan worden afgelezen waar het vandaan komt en hoe de geestesgesteldheid van de maker is, de godsdienst en maatschappelijke structuur van een land spelen in de vormgeving een belangrijke rol. In graad van uitvoering en uitdruk king in de vormgeving treft men velerlei nuances aan. De oudste meubelkunst vindt men bij de Egyptenaren. Zij maakten prachtige stoelen, zo bijvoorbeeld de zetel van de koning, maar ook het sim pele vouwstoeltje dat wij thans nog kennen vindt in Egypte zijn oor sprong. In Europa was men in de Middeleeuwen technisch nog niet zo ver. In 1400 zien wij hier de kist verschijnen als eerste meubelstuk, daar kwam later een arm- en rug leuning aan, er kwam een verho ging onder en zo groeide uit de kist de stoel en de kast, In de 19e eeuw gaat men de machine als imitator gebruiken. Toch is merkbaar, dat men terug wil naar de stijl van vroeger, langzamerhand treedt de geestelijke waarde hier en daar sterk naar voren. Er is nog geen eenheid, maar die kan komen, wan neer er weer een gemeenschappelijk ideaal is, aldus spreker. In de vormen onzer meubels vindt men steeds het karakter van de Nederlander terug, stoer en krachtig van uitdrukking. Een in teressante serie lantaarnplaatjes il lustreerde sprekers causerie, waar in meubelen van alle eeuwen door de revue passeerden. Spr. vertelde voorts over de moeilijkheden waar mee de binnenhuisarchitect soms te kampen heeft, om te eindigen met een serie plaatjes waarin de moder ne Amerikaanse interieurs werden getoond. Sigarenmagazijn „Deli" bestaat veertig jaar Een zaak die in Amersfoort in de loop der jaren grote bekendheid heeft verworven, namelijk het siga renmagazijn „Deli" van de fa. Vier dag en Zoon in de Utrechtsestraat, bestaat op 15 Juni a.s. veertig jaar. Ongetwijfeld zullen velen de gele genheid te baat nemen om de fami lie Vierdag met deze bijzondere ge beurtenis geluk te wensen, temeer, daar op dezelfde dag de heer en mevrouw Vierdag hun 45-jarig hu welijksfeest zullen vieren. Er is re ceptie op Woensdag 15 Juni van 35 uur in café-restaurant „Van ouds De Wapenroem". Weekend-schilders exposeren Het was Zaterdag voor de bij de sectie Beeldende Kunst der Amers foortse Gemeenschap aangesloten groep „De Weekend-schilders" een zeer bijzondere dag. In de expositie gelegenheid van het St. Pieter- en Bloklandsgasthuis exposeerde deze groep n.l. voor de eerste keer met een grote verscheidenheid van schilderijen en tekeningen. Ver voor het uur waarop de offi ciële opening was vastgesteld, be zichtigden velen de interessante tentoonstelling, waar voortreffelijk werk is samengebracht. De heer D. Zuiderhoek, voorzitter van de sec tie, opende de expositie en zei dat het moeilijk was om het juiste woord te vinden voor het werk van deze groep. Uit de woorden „lief hebberij" en „amateurisme" of „di lettantisme" klinkt iets denigre- rends. Het zijn woorden, die niet juist zijn om dit werk te beoor delen. Hebben deze mensen het recht, zo vroeg de heer Zuiderhoek zich af, om te exposeren? Natuur lijk! De hele werkzaamheid van deze vereniging is het bemachtigen van het grote geluk, dat het schil deren de mens brengt. Het is goed elkaar te kunnen wijzen op de mooie dingen in het leven. De heer Zuiderhoek verbond het streven van deze groep met de propaganda voor het volkslied. Ook de volks zang moeten wij dankbaar aanvaar den. Er is zo vaak twijfel, dat een eenvoudig lied zo onbelangrijk is. Maar altijd zal er een streven blij ven om het hoogste lied te zingen dat opklinkt tot de hoogste tinnen van de tempel der beschaving. Spr. meende, dat de vakschilders alleen maar dankbaar kunnen zijn dat al deze mensen in hun vrije tijd op echt Hollandse manier zich geven aan de schilderkunst. Verhuring waterkelder B. en W. stellen de raad voor de nabij het pompstation op de Berg niet meer in gebruik zijnde water kelder te verhuren aan de N.V. Nederlandse Hotelmaatschappij (Berghotel). Het betreft een opper vlakte van 920 M. en de bestem ming die de N.V. er aan wil geven is; het opbergen van stoelen gedu rende het winterseizoen. Er wordt een huurprijs bedongen van 100. Hoevelaken ONGELUKKIGE VAL Ter hoogte van de Postlopersteeg reed een wielrijdster tegen een paal tje en kwam daardoor zo ongeluk kig te vallen dat zij bewusteloos bleef liggen. Nadat dokter Verbeek was gewaarschuwd werd zij per auto van de G.G. en G.D. te Amersfoort naar het ziekenhuis overgebracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Geertruida, d v G. van Montfrans en P. M. van Staaldui nen. Gerritje Maria, d v J Bloe mendal en E. van Eist. Ondertrouwd: J W van de Bunt (Nijkerk) en Jakoba Ruitenbeek. H. G. Kuijt (Stoutcnburg) en H. Tiggelaven. Kaasmarkt Bodegraven BODEGRAVEN. De aanvoer was 268 partijen kaas. Eerste soort 1.681,72. Tweede soort 1.63 1,66. Zware soort tot 1,90. De handel was matig.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2