Eerste Kamer aanvaardt begroting Buitenlandse Zaken Iedere vrouw kan zich thuis permanenten „Hersenen" van de Sowjet-Unie 300 meter boven Moskou In Praag begint de kerkstrijd Minister ziet geen noodzaak voor staatssecretaris Pianospelen of koken terwijl haren krullen Goudkoorts verandert Afrikaans dorp in kokende wereldstad Waar eens Napoleon stond. verrijst en orm e u n i versiteit 4 Donderdag 9 Juni 1949 Van onze parlementaire redacteur) DENHAAG. Dr Eerste Kamer heeft tittermidd„ dr btmtl„ Buitenlandse Zaken zonder hoofdelüke stemmine LL,?™' minister stikker de sprekers, die de vorige werk het na i gevoerd, omstandig beantwoord had zonder beoaaldrliik niè I "/M™ punten te openen. Verheugend was het. dat hij'aLs ziin -e. S?llchts- vonge week het woord hadden nouwe gezichls- 'hing te kenner tsrh,e kai?. bewU«n als het maar niet de bedoeling is. om dit tot het' 'laatste" J.HÏV!! 1e> IrriiD-on 11 jij; -1 .."r "c gezicnts- gaf, dat Nederland niet genoeg 'dienstbetoon aan Imtai "^"'kaVbrw"™" Dat Is heel mooi, zei de heer Van Heuven Goedhart als het m--- v te krygen. Commissie ingeschakeld bij overleg Uit_ het feit, dat bij de begroting van Buitenlandse Zaken ook over de Indonesische kwestie is gesproken, blijkt reeds, dat allerlei aspecten van de Nederlandse regeringspolitiek in belangrijke mate te maken hebben met het buitenlands beleid De mi nister wijdde er ook een groot deel van zijn betoog aan. daarbij de ver wachting uitsprekend, dat er een dergelijke mate van coördinatie zou plaats vinden, dat voor rekening van het departement van Buitenlandse Zaken komt hetgeen daar ook in eerste instantie thuis behoort. Intussen bleek hij het niet met de heer Reijers eens. die vond. dat de minister van Buitenlandse Zaken de regeringsverklaring over het beleid jn Indonesië behoorde toe te lichten en niet de minister van Overzeese Gebiedsdelen. Minister Stikker was de mening toegedaan, dat de rege ring zelf dient uit te maken, welke minister het beleid in de volksver tegenwoordiging dient te verdedigen en dat was in het onderhavige geval gebeurd, met spr.'s instemming. In tussen verklaarde hij, dat regelmatig overleg tussen beide ministers wordt gepleegd, waaruit mag worden af geleid. dat de toestand thans ietwat normaler is dan in de tijd, toen de heer Sassen nog de scepter zwaaide aan O.G. Staatssecretaris Voor benoeming van een staatsse cretaris aan Buitenlandse Zaken zag de bewindsman nog geen dringende reden en dat te minder, omdat de souvereiniteitsoverdracht van Indo nesië nu wel spoedig zal plaats vin den. Hiertegen voerde de heer Van Heuven Goedhart aan. dat de souvereiniteitsoverdracht geenszins de bemoeiing met Indonesië zal af sluiten. zodat dit niet als argument kan worden aangevoerd om geen staatssecretaris te benoemen. He'. Jn Bonn alle bezetting van de bon, als Londen zijn zin jgt FRANKFORT. Engeland is van plan Bonn, de nieuwe West- Duitse federale hoofdstad, tot een „niet-bezette zóne" te maken, op dat het politieke leven aldaar zich in een volkomen onafhankelijke sfeer kan ontplooien. De Britse autoriteiten overleg gen met de Belgische bezettings strijdkrachten. die thans in Bonn zijn, over terugtrekking van alle troepen, met inbegrip van de mili taire politie, uit de stad en een gebied met een straal van vele km. rondom. De Britse en Franse bezettings autoriteiten hebben de Westduitse politieke leiders medegedeeld, dat zij hun plannen baseren op het be sluit Bonn tot hoofdstad te maken en dat er moeilijkheden zouden ont staan, indien het toekomstige fede rale parlement zou besluiten Frank fort te kiezen als hoofdstad, zoals sommige Duitse politici willen. Generaal Robertson, de Britse Hoge Commissaris, zal zijn hoofd kwartier vestigen in Keulen en André Francois Oncet, zijn Franse collega, in Koblenz. De beide hoofdsteden van de zones zullen aldus niet te ver van Bonn liggen Keulen ongeveer 30 km. ten noorden en Koblenz ongeveer 55 km. ten zuiden. Het Amerikaanse hoofdkwartier zal in Frankfort blijven, bijna 130 km. ten zuidoosten van Bonn. krijg .Wereldburger Garry Davis weet zicli te redden LONDEN. Wereldburger Garry Davis zal een vergadering van we reldfederalisten in Chelmsford (Essex) op 20 Juni van een helicop ter uit toespreken, omdat hij. niet in het bezit zijnde van een paspoort sedert hij afstand heeft gedaan van zijn Amerikaans staatsburgerschap, geen toestemming krijgt de Engelse bodem te betreden. Wingcommander Ernest Milling- ton die voor Chelmsford zitting heeft in het Lagerhuis, en A. W. Andrews, lid van B en W van Chelmsford, hebben de minister van binnenlandse zaken Chuter Ede schriftelijk verzocht of Davis, vlie gend boven Chelmsford in een heli copter. de vergadering per radio mag toespreken. Het ministerie van binnenlandse zaken antwoordde onmiddellijk toe stemmend echter onder het voorbe houd dat Davis in zijn helicopter op ruim 330 meter hoogte blijft, geen Britse benzine gebruikt en de Brit se immigratievoorschriften niet overtreedt. Davis zal wel een stentorstem cn een megafoon of luidspreker moeten hebben, als hij zich van die hoogte af beneden verstaanbaar wil m?ken; een woordvoerder van de posterijen heeft te kennen gegeven dat, als hij zich van de radio wil bedienen, daarvoor een vergunning nodig is. en dat het geen gebruik is. een der- gelyke vergunning te geven tenzij voor een uitzending door de BBC... Hongkong zal verdedigd worden „Het kleine garnizoen, dat thans in Hongkong is en de gereed gehouden versterkingstroepen betekenen niet het uiterste wat Engeland zal kun nen opbrengen voor de verdediging van een Britse kroonkolonie", dit werd Woensdag verklaard door de Britse minister van defensie, Alexander. Toen men hem op een persconfe rentie vroeg wat Engeland zou doen wanneer de kolonie aangevallen zou worden door de communisten, zei hij: „Dit probleem zullen wij behan delen. wanneer het zich voordoet." „Het ligt in onze bedoeling", zo ging hij voort, „om zo goed moge lijke betrekkingen te onderhouden met de regering van China, onver schillig hoe deze er uit ziet". dubbeltje terug standpunt van de minister was ook vreemd m verband met het feit dat hij erkende, dat de grote beweeglijk he.d van de ministers - hi, is bh na voortdurend op reis naar een of an dere conferentie - z„|ke hoge e,™n stelt aan het lichamelijk uithou dingsvermogen. da, Bevin hem bij de eerste ontmoeting begroette al. „broeder in het lijden". In hel algemeen nam de minister tegenover het optreden van andere regeringen, met name van die van Spanje, een sterke zelfbeperking in acbl. Hij sloot zich echter volmondig aan bij de veroordeling, die minister Spaak in de Belgische Kamer heeft uilgesproken over de uitlating over de Belgische Koningskwestie, welke de heer Van der Goes van Katers zich had gepermillecrd op het Inler- nationaal socialistisch congres. Internationale rechtsvorming waar over o.a. de heren Brongersma en De Beaufort hadden gesproken be tekent. zei de ministers, beperking van' eigen souvereimteit. Men mag daarvoor niet terugschrikken, doch bij de beperking zal met veel over leg te werk moeter. worden gegaan. Evenals verschillende sprekers uit de Kamer beschouwde hij het we reld federalisme als een utopie mede omdat gebleken is hoe moeilijk het was om de eerste stappen te zetten Veertiende Nederlandse landbouwweek DEN HAAG. Van Maandag 11 t.m. Vrijdag 15 Juli 1949 zal het Ne derlands Genootschap voor Land bouwwetenschap. m samenwerking met het Nederlands Instituut voor Landbouwkundige Ingenieurs te Wageningen de veertiende Neder landse landbouwweek houden. Evenals voorafgaande jaren heeft de regelingscommissie een program ma samengesteld, waarin ruime aan dacht wordt geschonken aan dé ac tuele aspecten van het landbouwbe drijf. Op Maandag 11 Juli en Dinsdag morgen 12 Juli zullen voordrachten over aardappelvraagstukken gehou den worden. Dinsdagmiddag 12 Juli en Woens dagmorgen 13 Juli zijn gewijd aan graanstudievraagstukken. Het programma voor de Woens dagmiddag is nog niet bekend. Waarschijnlijk zullen dan cultuur technische vraagstukken worden be handeld. Donderdag 14 Juli, zal een zuivel- dag zijn. Óp de laatste dag worden voor drachten voor de veetelers gehou den. op de weg van een Europees federa lisme. In verband met 't feit. dat de Nederlandse politiek zich in toene mende mate beweegt op het interna tionale terrein, waar soms met spoed beslissingen moeten worden geno men. waardoor de volksvertegen woordiging voor een voldongen feit wordt geplaatst, besprak de minister uitvoerig de samenwerking met het parlement op het terrein der buiten- I landse aangelegenheden Het toene- I men van boven-nationale regelingen en het optreden van internationale organen met een eigen bevoegdheid schakelen de directe invloed van de volksvertegenwoordiging hoe langer hoe meer. uit. Daarom pleegt de mi nister zoveel mogelijk overleg met de commissie voor Buitenlandse Za ken uit de Tweede Kamer en hij zou ook bereid zijn om dit te doen met een commissie uit de Eerste Kamer. Berlijnse stakers veroveren directiegebouw BERLIJN. Ongeveer tweehonderd Westduitse stakers verschaften zich gisteravond tegen middernacht toegang tot het onder Russische bescherming staande gebouw van de spoorwegen, nadat zij de Duitse spoorwegpolitie ontwapend had den. De tien Duitse bewakers trachtten de stakers te overreden naar huis terug te keren, maar al hun argumenten en dreigementen waren vergeefs en plotseling wer den zij overmand en ontwapend, zonder dat er een schot gelost was. De stakers drongen het gebouw binnen cn begonnen een onderzoe kingstocht door de tweehonderd kamers die het kantoor telt. Het gebouw van de spoorwegen ligt aan de grens van de Russische sec tor en is met het radio-station het enige gebouw, dat door de Russin beheerd wordt in de Westelijke sector van Berlijn. De stakers waren reeds geruime tijd in het gebouw, toen een auto voor de deur stopte, waaruit vier Russische officieren stapten, die het gebouw betraden. Met gebaren en luid geschreeuw bevalen zij de stakers terstond het kantoor te verlaten. Een paar minuten later kwamen twintig leden van de Westduitse politie, die de stakers sommeerden heen te gaan. Dezen verlieten onder luide protesten het gebouw. Alle platen van Stalin en Lenin, die zij op hun weg tegenkwamen, er hing bijna in ieder kantoor lokaal een foto van hen, draai den zij achterstevoren. De Amerikaanse commandant vaardigde later een order uit dat de Westelijke politie zich moest te rug trekken. Howler zeide dat dc Russen het volste recht hadden :n het gebouw te komen en de sta kers niet IN DE HUIS-KAPSALONMamma, zelf reeds in 'n meer gevorderd stadium van h.p. heeft tijd genoeg om van haar jongste dochter een pin-up girl te maken. „U zult nu zien hoe Barbara het haar in de kruipennen zet." Barbara verscheen van achter een geheimzinnig kamerscherm. Keurig in 't wit ge kleed onder een vloed van lang zwart haar en onmiddellijk keerde zij haar (bekoorlijke) rug aan 't gezelschap toe. Dat moest. Zij ging voor een drie voudige toiletspiegel zitten en begon het lange haar dat in een zestal vakken was verdeeld, streng voor streng in de kruipen te zetten. BARBARA GEEFT EEN DEMONSTRATIE U vraagt lezer, wat dit verhaal van Barbara wil, tenzij u het al on middellijk heeft begrepen. De pers was ditmaal uitgenodigd om kennis te maken met de z.g. „home-perma nent", een methode van haarbehan- deling, die iedere vrouw op zichzelf kan toepassen. In de rubriek „Voor de Vrouw" hebben wij al eens iets over deze methode verteld, die in de dameswereld een soort revolutie te weeg zal brengen. De vinding komt uit Amerika, waar zij sinds 1943 in steeds breder kring wordt toegepast, Barbara liet zien hoe 't moet (Lever Brothers cn Unilever). De pers was op uitnodiging van dc N.V. Parfumerie Vinolla bijeen ln het chique zaaltje van Hotel De Doelen in Amsterdam, en na dat de heer R. Rijkens een hlstorlseh- economischc uiteenzetting had gege ven, kreeg mej. Mulder liet woord voor de meer practtsche kant van de behan deling, die zij door enkele aardige meisjes en oudere dames in de ver schillende stadia liet demonstreren In tegenstelling tot dc mechanische behandeling die op 't ogenblik nog al- EEN AANTAL BURGEMEES TERS uit de provincie Gronin gen brengt op het ogenblik met hun echtgenoten een officieel be- zoek aan Engeland. Zij werden door de lord mayor van Lon den. Sir George Aylwen op het Mansion House ontvangen. Sir George Aylwen (met ambts keten) in gesprek met de bur gemeester van Winschoten, mr. dr. A. J. Romijn. Geheel links de burgemeester van Wedde, de heer B. Nauta, en naast hem de burgemeester van Nieuwe Peke- la, de heer G. Boekhoven ÜENNENMAN (Oranjevrijstaat). Een goudkoorts, die de twintigste eeuw nog niet in een dergelijke heftigheid heeft gekend, heeft het kleine Zuid-Afrikaanse stadje Hennenman In een overbevolkte kokende wereld stad veranderd. Uit alle delen der wereld komen de op goud beluste avon turiers, de bezadigder zakenlieden cn de nieuwsgierige toeristen met auto's en vliegtuigen aan. Inplaats van met dc werktuigen, die hun voorvaderen droegen, lopen hier de goudzoekers echter te zwaaien met stapels bank papier cn wettige documenten opties om terrein te kopen. Boer van Rcnsburg wordt in een nacht millionair Reeds vele maanden geleden zijn opties verleend op stukken land van de boerderij „Erfdeel", waar Vrijdag bij de eerste proefboring een rijke ertshoudende grondlaag werd aange troffen. De eigenaar van de farm, Niek van Kensburg. is plotseling een schatrijk man geworden. De houders van opties blijven toe stromen en, evenals dat honderd jaar geleden het geval was, niet alleen de goudzoekers maar ook de hotel houders en de winkeliers worden rijk. Kleine winkeltjes, die tot voor enkele weken slechts een paar hon derd gulden waard waren, worden nu te koop gevraagd voor tien en meer maal dc waarde. In het gebied van Theunissen, twintig km. ten Zuidwesten van „erfdeel" zijn ook opties verleend op stukken land en de geruchten gaan, dat ook in het nieuwe gebied de bo ringen spoedig een aanvang zullen nemen. (Van een bijzondere correspondent) MOSKOU. Ruslands meest en geestdnftigst besproken boek van het ogenblik is „Hernel en Aarde" van de schrijver W. Sajanow, die voor dit werk de Stalinprijs heeft gekregen Het verhaalt van Ruslands rol bij de uitvinding van het vliegtuig en van de pogingen van het bui tenland, om zich de eer der uitvinding toe te eigenen. Ongetwijfeld be zit het boek enige literaire waarde, maar in hoofdzaak dankt het zijn populariteit toch aan het feit, dat het volkomen in de kaart speelt van de sinds vele maanden van bovenaf gestimuleerde pretentie der Rus sen, op wetenschappelijk en technisch gebied nummer één onder de volken te zijn. De nieuwste manifestatie van deze drang, zich interna tionaal op alle gebieden te doen gelden, wordt gevormd door de plan nen tot de bouw van een serie wolkenkrabbers, die 's werelds grootste universiteit zal moeten herbergen. Op de historische heuvels, van waar Napoleon zijn eerste blik op Moskou wierp, is men reeds begon nen met het leggen van funderin gen der gebouwen. Hoewel het hoogste 'n 32 verdiepingen tellend administratiegebouw moet worden, zal het hoogste punt van Moskou in de toekomst toch het dak van de eigenlijke universiteit zijn, die wel is waar slechts 26 verdiepingen zal bezitten, maar op de grootste heu vel komt te liggen. Deze heuvels verrijzen 75 meter boven de rivier de Moskwa in het Zuid-Westen van de hoofdstad. Dit lommerrijke gebied, vroeger de Mussenheuvels geheten, maar na de revolutie her doopt in Leninheuvels, biedt de Moscovieten 's zomers gelegenheid wat verfrissing te zoeken voor de hitte in de stad en schenkt hun des winters een skiterrein dicht bij huis. Het voornaamste universiteitsge bouw zal nog eens 200 meter bo ven de 75-meter hoge heuvels uit steken en zodoende de plaats van de klokketoren van Iwan de Gro te als het hoogste punt van Moskou overnemen. Het dak van de uni versiteit zal ongeveer 150 meter hoger liggen dan de spits van de klokketoren, die gebouwd is op de kleine heuvel van het Kremlin cn eeuwenlang het beeld van Moskou beheerst heeft. 20 gebouwen De universiteitsstad zal bestaan uit twintig gebouwen. Zij zullen collegezalen, slaapzalen voor de studenten, bibliotheken, musea, la boratoria, een observatoriuh en verschillende recreatie-oorden be vatten. Het geheel zal komen te liggen in een 160 hectaren groot Ilse Koch komt niet vrij Haar wacht nieuw proces te Bamberg MUENCHEN. Autoriteiten van de Du.tse justitie hebben in Muen- chen meegedeeld, dat zij van plan zijn om Ilse Koch, de weduwe van de vroegére commandant van Bu- chenwald, opnieuw voor de recht bank te dagen. Ilse Koch. wier levenslange ge vangenisstraf het vorige jaar door de Amerikaanse autoriteiten veran derd werd in vier jaar gevangenis straf, zou op 13 October van dit jaar uit de Landsberg-gevangenis ont slagen worden De herziening van dit vonnis was gebaseerd op een beslissing van een hof van appèl, dat geen bewijzen voorhanden waren, dat Ilse Koch had deelgenomen aan het vérmoor- den van gevangenen in Buchenwald. Dr. Hans Walther, departements chef in het Beierse departement van justitie, zei, dat er bewijzen waren, dat Use Duitse gevangenen mishan deld had en meegedaan had aan hun vermoording. Hij zei, dat haar vorige vonnis ge baseerd was op mishandeling van onderdanen dér bij de UNO aange sloten landen. Onlangs hebben ook Duitse auto riteiten in Weimar (Russische zone) Ilse Koch's uitlevering geëist. Het nieuwe proces tegen Ilse Koch zal waarschijnlijk in Hamberg in de Amerikaanse zone worden gevoerd. waakse Lutherse Kerk, die 400000 leden telt. heeft zich dan ook tot nu toe tot geen enkele concessie laten verleiden, waarin andere kerken de zegeningen van het regiem meenden te kunnen zien. Daarom is de Slowaakse Kerk Tsjechoslowakije is nog maar een jong lid van het Oostelijk blok. Het moet nog veel leren, voor het precies weet en doet. wat Moskou wil en voorschrijft. Eén van de punten, waar de weerstand het grootst is, is de Kerk. Dit betreft allereerst de R. Kath. Kerk. die in Tsjechoslowakije 9 millioen mensen omvat, of 75% van de bevolking. Het episcopaat heeft genoeg pogingen ondernomen om met de „volksdemocratie" een modus vivendi te vinden Het is tot nu toe mislukt, ondanks een jaar onderhan delen. Een conferentie van bisschoppen, die begin Maart tot bespreking van de toestand samenkwam, moest worden afgebroken. In de vergaderzaal reeds daarom 't voorwerp van de bij- bleek een luisterapparaat verborgen te zijn Zo vermeldt althans een zondere belangstelling, en ook van 't rondschrijven van het episcopaat aan de geestelijkheid. bijzondere wantrouwen, der rege- rin6- Bovendien komen 150.000 harer Scherp worden in deze brief de en dat ik dit ook nooit zal worden, leden uit de groep Hongaren die in verschillende étappes gememoreerd. In principiële vragen wijkt Beran 1945 niet uit hun land werden ver- waarin volgens „een en hetzelfde evenwel niet terug. De regering jaagd, zoals de Sudeten-Duitsers. plan stelselmatig de anti-godsdien- weet dit en zij bindt de strijd nu aan. stige campagne van de staat" wordt Beran op haar weg vindende, voortgezet. Hoofdpunten zün. naast knechting der pers. de onteigening Maar ook het Protestantisme van het grondbezit, de school en de wor^t niet met rust gelaten. Aller- jeugdopvoeding. Reeds zijn, naar een eers* poogt de regering alle niet-ka- gemaakte schatting. 120 priesters ge vangen genomen. _Deze week: aag, die f is, dr. Jo- I 1 [schrijven in Kerk cn Wereld De aartsbisschop van Praag, ook primaat van Bohemen is. d sef Beran. heeft dit rondschrij' ondertekend Het is dezelfde aarts bisschop die, toen Gottwald het be wind in handen nam. een Te Deum tholieke groeperingen uit te spelen ceelbreerde in de St. Veits-kathe- tegen de clerus van Rome. Binnen draal en de president en zijn rege- het Protestantisme is de Evangeli- ring plechtig ontving. Maar zoals nu sche Kerk der Moravische Broeders bekend is. werd hem toenmaals ver- de sterkste groep, met ongeveer park, dat zal worden opgesmukt met de standbeelden van Ruslands meest vooraanstaande geleerden. Het hoofdgebouw, van 26 verdie pingen, zal v/orden gekroond door een torenvormig standbeeld van Mikhail Wasiliwitsj Lomonosow, de beroemde 18de-eeuwse Russi sche geleerde en schrijver, naar wie de Moskouse staatsuniversiteit is genoemd. Het zal huisvesting verlenen aan de faculteiten der geologie, natuurkunde cn wiskun de, tezamen met hun bibliotheken en musea. Verder zullen er in wor den ondergebracht een vergader zaal voor 1500 mensen, twee ge hoorzalen voor 600 mensen elk, een grote gymnastiekzaal, een zwem bad en een club. In twee vleugels van 18 verdiepingen elk, zullen 6000 studenten worden onderge bracht. De rest van de studenten, de Moskouse universiteit telt er 8000, is uit de hoofdstad zelf af komstig en moet onderdak bij ouders of familieleden zoeken. „Kultur" cn-gros Vier gebouwen van 12 verdiepin gen zullen de flats van de profes soren en andere leden van de uni versiteitsstaf bevatten. Achter het hoofdgebouw, in kleinere bouw werken, komen dc scheikundige en medische faculteiten. Dc biologi sche faculteit, ondergebracht in 'n verder naar achteren gelegen ge bouw, krijgt de beschikking over een botanische tuin van 40 hecta ren en een zoölogisch en anthro- pologisch museum Vier architecten, Lew Wladimi- rowitsj Roednvow, Sergei Tsjernis- jew, Pawel Ambrosimow en Alex ander Khryakow, hebben onlangs een Stalinprijs van 100.000 roebel gekregen voor het ontwerpen van de nieuwe universiteit. Rocdnyow, het hoofd van de groep, heeft ver klaard, dat de vier architecten ge tracht hebben nationale tradities te volgen, door het vermijden van „bourgeois-invloeden uit het Wes ten". Hij zei, dat de door hen ont worpen gebouwen uiting zullen geven aan de „blijheid en het die pe optimisme, die karakteristiek zijn voor de beste creaties van de Russische architectuur". Tot hun plan gepubliceerd was, aldus ver klaarde hij, „had de wereld niet geweten, wat een universiteitsge bouw eigenlijk dient te zijn". Gerrit v. d. Veen wordt herdacht AMSTERDAM. Op initia- tief van de Nederlandse Federatie van Beroepsverenigingen van Kun stenaars zal op Vrijdag 10 Juni 's middags om half vier, op de hoek van de Gerrit van der Veenstraat Rubensstraat een herdenking wor den gehouden van de kunstenaar verzetsstrijder Gerrit van der Veen, die op 10 Juni 1944 door de Duit sers werd gefusilleerd. Burgemeester d'Ailly en prof. dr. N. A. Donkersloot zullen er spre ken, de Amsterdamse Politiekapel verleent haar medewerking. zekerd, dat de staat de Kerk in de vraag van de school nog wel ont moeten zou. Een belofte, die nageko men is en die de verstandhouding tussen de aartsbisschop en de rege ring steeds slechter maakte Beran is echter uit ander hout gesneden dan Mindszenty. Hij zoekt namelijk het martelaarschap met, ofschoon hij er niet voor zal terugschrikken De terughoudendheid, die Beran tot nu toe in de kerkstrijd aan de dag leg de, moet alleen geschreven worden op zijn taktiek. Uit een preek, die hij onlangs hield, zijn de woorden af komstig: „Ik weet, dat men mis schien reeds op korte termijn van mij zal zeggen, dat ik een vijand van de arbeidende klasse ben. Maar ik verklaar heden, dat dit met waar is 300.000 leden. In de bekende Prof. Joseph Hromadka, deken van de Jan Hus-faculteit te Praag, vindt zij haar woordvoerder. Sedert zijn twistgesprek met John Foster Dul les. te Amsterdam tijdens het We reldcongres van Kerken in 1948, geldt Hromadka als degene, die na mens de Oost-Europese Kerken de oecumene vertegenwoordigt. Zijn re gering hij is lid van het grote Comité van Actie schenkt hem een zeker vertrouwen, dat evenwel zijn prestige in zijn land en in zijn Kerk heeft geschaad. De weerstand inderdaad Er. dan speelt in dit alles nog me de de rol van het diep in het volk gewortelde Katholicisme, dat in Josef Tiso, die in 1947 op bevel van Bc- nesj werd terechtgesteld, zijn voor naamste vertegenwoordiger vond. Men ziet hetgeen aan Tiso is ge schied als een justitiële moord, be dreven aan een priester, die ook als president van de nog jonge Slowaak se staat, de eenvoudige, menselijke dorpspastoor van vroeger bleef. De- I ze donkere bladzijde uit de geschie denis van na de oorlog, wordt niet vergeten. Intussen, de spanningen nemen toe. De volksdemocratische regering heeft lasthebbers, die haar niet losla ten hun eigen gang laten gaan Mos kou beveelt, ordent en regelt, en de regering te Praag heeft maar te vol gen. Maar zij vindt de geestelijkheid tegen zich Aartsbisschop Beran. de Protestantse kerkleiders uit Slowa kije. het diep-overtuigde Katholie ke deel in dit land. ONDER TOEZICHT van Rijks monumentenzorg wordt hot uit 1230 daterende kerkje te Ees trum (Friesland)dat thans in bezit is van de Ned. Hervormde Gemeente, gerestaureerd. De werkzaamheden vorderen; de to ren is reeds gereed en nu is men bezig het dak in oude stijl terug te brengen. gemeen In zwang is. waarbij de dames vaak lost hebben van de grote warmte-ontwikkellng, terwijl zij een aantal uren tot niets-doen zijn gedoemd, is de nieuwe be handeling een zg. „Cold-wave", een koude behandeling, die uitgaat van twee lotions Vóél eenvoudiger is de gehele behandeling nu ook weer niet. maar voor dames die gewoon zijn zo nu cn dan zelf 't haar te wassen ls de moeilijkheid ook weer niet zo uiter mate groot. Let wel. lezer. W« gaan allerminst van de gedachte uit dat de kapper ver drongen moet worden. De kapper, en meer speciaal de dameskapper, heeft zich inzake de aesthetlsche coiffure dc laatste Jaren zoveel verdiensten verwor ven dat het in hoge mate onbillijk zou zijn hem zijn congé te geven. Daarnaast staat, dat de kappers hier te lande die ook de Vinolla-pro- ducten verkopen. In dc verkoop van het nieuwe Cold-wave systeem hun aandeel krijgen. Zij hebben, begrijpende dat een dergelijke revolutie niet tegen te houden is, zich laten vinden tot medewerking. Dc dames, die een set" willen hebben voor elke behandeling is een nieuwe set met inhoud nodig kunnen dus bij de kappers terecht Bovendien wordt het gebruik van Pinup home perma nent" (dat is de officiële naam) ln Hol land algemeen, dan wordt de kring van vrouwen, die extra aandacht aan het haar schenken en dus ook weer bij de kopper terecht komen, aanzienlijk groter. Enquête Klein is die kring ook nu al niet, maar het is toch altijd nog slechts een percentage. Men kan echter ook ln ons land een fameuze stijging verwachten. In Amerika bleek bij een gehouden enquête, dat de meeste dames het nieu we systeem prefereerden. Inderdaad, op dc persconferentie kon den wij ruimschoots constateren, dat het behandelde haar. dat geen neiging tot kroezen vertoont, er zacht en glanzend uitziet cn in alle modellen is te leggen (hier begint Intussen de eigenlijke kap perskunst li. De duur van deze perma nent wordt gesteld op 4 tot 6 maanden. Maar het belangrijke voordeel, vooral voor dc werkende jonge vrouw, doel» ook voor vele huisvrouwen, is toch wel, dat men tijdens het inwerklngsproces, dat drie uur duurt, alle werkzaamheden kan blijven voortzetten, mits men maar zorgt voor een witte kap of muts om 't hoofd. Wie de behandeling ln do avond verricht, kan, met de muts om 't hoofd, ongestoord gaan slapen. „Onze vloot" eist eigen taak voor onze vloot UTRECHT. Er is enige tijd gpleden een Atlantisch Pact tot stand gekomen, maar dat mag niet betekenen, dat wij de taak, die tot dusver voor onze vloot was wegge legd, nu maar aan anderen overla ten. Wij moeten ook thans ons zelf zijn en blijven en onze eigen boon tjes doppen. Wij mogen geen klap lopers zijn en onze maritieme be langen niet door bijvoorbeeld de Engelsen laten behartigen. In Noorwegen ziet men hoe het gehele volk warm bij het zeewezen is ge ïnteresseerd. Bij ons is dat helaas anders. Maar daarom is dan ook bijvoorbeeld de Noorse vloot twee maal zo groot als de onze. Er is over het algemeen bij ons te wei nig aandacht voor marinezaken. Dat komt ook in het parlement tot uiting. Wij moeten een eigen mi nister van Marine hebben en wij moeten er voor in de bres staan, dat onze marine niet alleen wordt gehandhaafd, maar dienst doet waar zulks nodig is, dat wil zeg gen: overal ter wereld. Dergelijke klanken vielen te be luisteren op de algemene leden vergadering van de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Onze V 1 o o t", die Woensdagmorgen in hotel „Des Pays Bas" te Utrecht is gehouden. Nadat de voorzitter van de Utrechtse afdeling, admiraal Ter M ij t e 1 e de aanwezigen welkom had geheten en de vergadering te legrafisch H.M. Koningin Juliana haar trouw en aanhankelijkheid had betuigd, hield de algemeen voorzitter, de heer N. v. Z a 1 i n- ge beschouwingen over de toe stand der vereniging en over ver scheidene problemen, die verband houden met het zeewezen. Hij her dacht tevens diverse leden, die in het afgelopen jaar aan de vereni ging ontvallen zijn. Uit het jaarverslag van de alge meen secretaris bleek, dat „Onze Vloot" momenteel ruim vijfduizend leden telt. De samensteller noemde de verenigingshemel niet onbe wolkt, maar sprak het vertrouwen uit, dat de toekomst zonniger zou zijn. De grondslagen van de ver eniging zijn hecht, haar reputatie is zuiver on haar ideaal onaantast baar, zei hij. GESLAAGD, TE LEIDEN LEIDEN' Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands Recht, mevr J. E Glastra van Loon-Boon te 's-Gravenhage, mej E M. Sanders tc 's-Gravenhagc, mej. J B Hoogen- straatcn te 's-Gravcnhagc. mej. A. M. de Jong te Wassenaar en mej. C. M. Zendce tc Lelden. Geslaagd voor het candidaatscxamcn wis- cn natuurkunde <d)' de heer Kwee Swan Liat te Oegstgeest. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde <k). dc heren J. H. Verhagen te Haarlem en B. C. van Dongen te Voorschoten. Roeien De totale staat verdraagt immers geen andere totale aanspraken naast zich. De toekomst zal leren, of Beran martelaar moet worden. \an het Protestantisme tegen de huidige regering komt het sterkste naar voren in Slowakije. De Tsje chen zijn nu eenmaal van huis uit wat meer opportunistisch. De Slo- en of Hromadka zijn politiek van c'^sticiteit jegens het huidige regiem nofe lang zal willen en kunnen voort zetten.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3