Amersfoort is gereed om snelle groei op te vangen Het plan-Zuiderhoek moet slagen Hulde en dank Groots uitbreidingsplan spaart oude binnenstad Oplossing verkeersprobleem gedoogt geen uitstel D. ZUIDERHOEK stadsarchitect en stedebouwkun dige van Amersfoort. de onder hem werkende dienst dek te en die alle vorderingen op de voet heeft gevolgd, verdient een woord van warme hulde. Zo gaat onze snel groeiende stad de toekomst in met een wel over wogen en deskundig uitgewerkt plan, dat het mogelijk maakt die groei op te vangen en in de juifcte banen te leiden. Weinig steden in Nederland zijn bij de eigen bevol king zo geliefd als ons mooie, „kleine" Amersfoort. Moge het, als het over en kele tientallen jaren tot een groot Amersfoort zal zijn uitge groeid, toch dat vertrouwde eige ne, die intimiteit behouden, die ons onze stad zo dierbaar doen zijn. Het stemt tot vreugde, dat het ontworpen uitbreidingsplan dit mogelijk maakt. Onrechtmatige handel Wegens het ten verkoop voorhan den hebben van een aantal dames polshorloges had de 30-jarige kellner J. M. uit Amersfoort zich Woensdag voor de Utrechtse Politierechter te verantwoorden. Verdachte verklaarde, dat de par tij hem door een bezoeker van het Stationskoffiehuis te koop was aan geboden „Maar zonder de vereiste invoervergunning!"', merkte de Offi cier van Justitie op. Hetgeen ver dachte beaamde. De Officier van'Justitie eiste tegen de gelegenheidshandelaar twee maanden gevangenisstraf en ver beurdverklaring van de in beslag genomen horloges. In verband met een tegen verdachte nog lopende zaak voor de Economische Rechter i bepaalde de politierechter de straf op drie maanden voorwaardelijk en 50 boete. Beroepen De heer J. A. Labrie. candidaat tot de Heilige Dienst, is voor het verplich te eenjarige hulppredikerschap in de Ned Herv. Kerk beroepen te Hoorn (Terschelling), welk beroep is aange nomen. Automarkt Amersfoort. 9 Juni Op de wekelijkse automarkt werden 223 motorvoerr ij tui gen aangevoerd. Tocht ouden van dagen Ons wordt verzocht de Amersfoortse automobilisten mede te delen, dat op 2 Juli de zesUende autotocht voor Amers foortse ouden van dagen zal worden gehouden. Automobilisten wordt ge vraagd deze datum vrij te houden. Temperatuur van 't water De temperaturen van het water van Pesie's bad en het Bosbad wa ren vanmorgen om 8 uur resp. 21 en 20 graden. Donderdag 9 Juni 1949 Amersfoort is uit zijn jasje gegroeid en dit groeiproces heeft ons aan het werk gezet, aldus burgemeester H. Molendijk, in zijn inleidend betoog voor de persconferentie op Woensdagmiddag jl. in de raadzaal. Het ging er om een stad te ontwerpen die deze groei zal kunnen opvangen. Want er moet op gerekend worden dat Amersfoort binnen twintig jaar meer dan honderdduizend inwoners zal hebben. Uiteenzettingen van de burgemeester en de stadsarchitect De stedebouwkundige vorm van onze stad kan harmonisch worden. Wij hebben de oude kostbare binnenstad. Een verdroomde vesting tot in de jaren 1890. Het heeft iets van een stedelijke kern Maar dit oude gedeelte van de stad liep gevaar als buurt sterk achteruit te gaan. Het uitbreidings plan willen wij als een klassiek voorbeeld zien. Amersfoort in zijn snelle groei vraagt om een stadsplan, dat heel ver reikt. Er komen jaren van geforceerde bouw. Daarom moet er een conceptie zijn. De uitbreiding zal zich vooral richten naar het Noorden, Oos ten en Noord-Oosten. Het tere geheel, zo vervolgde de heer Molendijk, wil len wij behouden cn toch aansluiten aan het Rijkswegenplan om Amersfoort een levende stad te laten. Het ver keersplan beheerst dan ook het uit breidingsplan. De ringweg langs de binnenstad maakt het mogelijk voort te gaan met restaureren en zo blijft de oude stad een levende kern. Na dit betoog van burgemeester Molendijk, die memoreerde dat Amersfoort met eigen krachten de voorbereiding van het plan heeft kunnen treffen, sprak ir. J S. van Nouhuys, dir. van gemeente werken. over dc resultaten van dc ver keerstelling 1947. Er werden bij deze telling Interessante resultaten bereikt, waarover wij reeds uitvoerig hebben bericht. Van betekenis is echter te memoreren, dat het onderzoek heeft plaats gehad nadat het uitbreidings plan In hoofdzaak was ontworpen en dat het dc voor dit plan aangenomen normen heeft bevestigd. Dc heer D Zulderhoek, stadsarchi tect van Amersfoort en ontwerper van het plan, heeft zijn stedebouw kundige visie op het uitbreidings plan gegeven. Via een betoog over dc historie van Amersfoort, kwam de heer Zulderhoek tot een bespreking in vogelvlucht van de tunnelannex ver keersplannen die vóór de jongste oor log in Amersfoort zijn gemaakt. Men ging daarbij hoofdzakelijk uit van dc volgens spreker onjuiste gedachte dat de city lag tussen Utrechtseweg, Arn- hemseweg en Leusderweg. Nu Is de zaak anders bekeken. Men heeft zich daarom eerst afgevraagd hoe wordt de stad. eerst dan komt de tunnel aan de orde. Tenslotte kwam de stadsarchi tect tot de bespreking van het plan tot aanleg van een nieuwe verkeers weg langs dc oude binnenstad met op offering van een deel van de oude vestingwallen van de Wyersstraat tot aan de Monnikendam. Hij stelde daar- bl| vast. dat in vroeger jaren met de afbraak van de muur reeds het groot ste offer is gebracht. Verkeersweg Over de ontworpen verkeersweg hebben wij onze lezers al uitvoerig ingelicht Het betoog van dc heer Zulderhoek bracht voor ons dan ook geen nieuwe gezichtspunten. Wel rijp te bij ons dc overtuiging, dat door de verkeersweg het gelaat van Amersfoort sterk zal veranderen. Wij geloven ech ter niet dat het aan schoonheid zal in boeten. Integendeel, want volgens de mededelingen van de heer Zulderhoek, zijn aan de nieuwe weg stedebouw kundige mogelijkheden aanwezig, waarvan men zich nog moeilijk een voorstelling kan maken. Dat het een groots geheel zal worden, staat voor ons vast Uit de tijdens de persconferentie ge stelde vragen bleek, dat de tunnel bij Birkhoven nog niet definitief als tun nel is geprojecteerd. Het is mogelijk dat men een viaduct gaat bouwen om dat de hoge grondwaterstand bij de aanleg van een tunnel moeilijkheden kan opleveren. Voorts bleek dat het hoogtepunt van de bebouwing langs de nieuwe weg zal komen tegenover de Monnikendam. Op een vraag of het uitbreidingsplan is gebaseerd op het plan-Van der Tak antwoordde dc heer Zulderhoek, dat het nieuwe plan vrij wel in alle onderdelen met het voor malige plan-Van der Tak verschilt. Er is eigenlijk geen overeenkomst. Er is een in alle opzichten geheel nieuw plan gemaakt. Dat men onze stad tot een congres- stad wil maken Is geen Amersfoortse liefhebberij. Amersfoort heeft daar recht op als stad in het hart van Ne derland. Naar aanleiding van een vraag vertelde burgemeester Molen dijk, dat men nog dit jaar wil trachten een badhuis in het Soesterkwartier te stichten. Over de vestiging van indu strieën werden geen optimistische ge luiden vernomen, Wel zullen zich bin nenkort te Amersfoort een stel neven- bedrijven vestigen van dc Polynorm- bouw te Spakenburg. Op de persconferentie was ook nog aadwezig wethouder J. Koopman, die door andere werkzaamheden verhinderd was de bijeenkomst voortdurend bij te wonen. Mishandeling tijdens voetbalmatch Voor de Utrechtse Politierechter stond Woensdag de 29-Jarige revol- verdraaier A. J. P. uit Amersfoort terecht wegens mishandeling. Hem was ten laste gelegd, dat hij tijdens de voetbalwedstrijd op 12 December jl. tussen „Amsvorde" en „Amersfoortse Boys" de doelman van „A'Boys" W. M. v. d. H. met de gebalde vuist een klap in het ge laat had gegeven, zodat deze een ogenblik buiten bewustzijn was. Verdachte verklaarde dat hij na een korte scrimmage voor het doel van „A'Boys", waarbij de keeper was uitgelopen en hem de bal voor de voeten was weggeschopt, een afwe rende beweging maakte naar v. d H.. daar hij in de mening verkeerde dat deze hem met armen en voeten bedreigde. Sommige toeschouwers, als getui ge gehoord, verklaarden, dat er van een bedreiging door de keeper, geen sprake was, anderen bevestigden de lezing van verdachte. De Officier van Justitie achtte de mishandeling bewezen. Hij noemde het gebeurde ,,een ergerlijk feit" en betoogde, dat door dergelijk onspor tief optreden de voetbalsport ernstig in discrediet dreigt t<? worden ge bracht. Derhalve eiste hij tegen A. J. P. een week gevangenisstraf. De verdediger, mr. Westra, achtte de tenlastelegging niet bewezen en zeker de opzet tot mishandeling niet aanwezig: derhalve concludeerde hij tot vrijspraak van zyn cliënt. De Politierechter was van mening, dat de mishandeling wel vast stond en veroordeelde de verdachte con form de eis. Er ls Woensdagmiddag in Amcrsfoorts Raadzaal tegenover de pers vertegenwoordigers „open kaart" gespeeld t.a.v. het uitbreidingsplan. De zaal waar men tracht wijze besluiten te nemen en waar menig Amers- foorts paartje de eerste wankele schreden heeft gezet op het huwelijks pad. verborg haar voornaam uiterlijk achter kaarten, plattegronden, statistieken en wat al niet bij een uitbreidingsplan in tekening moet worden gebracht. Inderdaad, open kaart! Zo open cn niets verbloemend als wij haar hierbij hebben afgedrukt. Dit is dan het Amersfoort van de toekomst. Een verre toekomst? Dat zal er van afhangen of het ge meentebestuur zich spoedig uit dc dwangpositie van „de spanning tussen willen en kunne n". zoals burgemeester H. Molendijk het noemde, heeft losgewerkt. Wij zouden graag spoedig tot de bouw van een behoorlijke schouw burg annex concertzaal en congres zaal (zoals op de kaart tegenover de Monnikendam als cultureel cen trum is aangegeven) willen komen, zei de burgemeester, maar nood zakelijker is nog altijd de bouw van woningen voor de grote groep van onze bevolking, die onder de wo ningnood lijdt. Zo is het ook gesteld met de bouw van het nieuwe raad huis. Het oude stadhuis aan de Westsingel met zijn bijgebouwen is beslist onvoldoende en voor de be zoekers een doolhof. Zoals ook op de kaart duidelijk is aangegeven zal op het Raadhuisplein een stadhuis verrijzen Amersfoort waardig. Wanneer? Ook het antwoord op deze vraag kan nog niet positief zijn. De plannen zijn er en de wil tot bouwen eveneens, maar nog zit nok onze stad met de na-oorlogse woning-misère opgescheept. Concreter liggen de plannen voor de nieuwe verkeersader door Amersfoort, die men op de kaart vindt aangegeven. De oplossing van het verkeersvraagstuk gedoogt geen uitstel. De oplossing, die het Plan Zuiderhoek ons geeft is sensatio neel en in wezen ook rationeel. Want het leggen van deze grote verkeersweg vlak langs Amers- foorts oude binnenstad is gegrond vest op de overtuiging, dat Amers foort nimmer een „dode stad" mag worden. Met de gegeven oplossing: de zo voortreffelijk op het hart van de stad gerichte tunnel nabij de gasfabriek; de royale wegbreedte; de mogelijkheid tot monumentale bouw langs de verkeersader en de voortreffelijke oplossing nabij Mon nikendam, is Amersfoort tot in een zeer verre toekomst een levend en organisch deel van Nederlands we gennet geworden. De kaart geeft voorts een duidelijk beeld van de mogelijkheden der systematische uitbreiding, die zich in het bijzon der richt naar het Noorden, Oosten en Noord-Oosten. Aandacht vraagt ook de doortrekking van de Sta tionsstraat, die zich eigenlijk ook richt op het hart van de stad en de aanleg van een groot parkeer terrein mogelijk maakt. De binnen stad wordt geen geweld aangedaan. Zelfs niet met de bredere toegangs weg, waarvoor de in het stadsbeeld minder fraaie markthallen zullen moeten worden opgeofferd. Tot zo ver onze kanttekeningen bij de kaart, die onze burgerij niet langer in onwetendheid laat over de toe komst van haar stad. Wij zouden er nog dit van willen zeggen: het Plan-Zuiderhoek moet worden ver wezenlijkt om Amersfoort te be hoeden voor een herhaling van de „slaapziekte" waaraan de stad van 1350 tot 1900 in ernstige mate heeft geleden. Wij zeggen met de deskun digen van het Nederlands Econo misch Instituut: op naar de 100.000 inwoners in 1970! Ons dagelijks teveel Bij de politie wera dangifte ge daan van diefstal van een kinder kruiwagen en een autoped ten na dele van een bewoner uit de Fuch siastraat en van een autoped van een bewoner uit de Lombokstraat. Een winkelier uit het Soester kwartier, die in overtreding was met de loterij wet, werd bekeurd. Mooi resultaat De Bazar, die verleden week in de Markthal ten bate van de nieu we Gereformeerde kerk in het Leusderkwartier werd gehouden, is een groot succes geworden. Een netto-bedrag van ruim f 6500. kon aan het comité worden afge dragen, hetgeen voor een groot deel te danken is aan de textiel- stands. Enorm stuk werk is verzet in het belang van Amersfoort HET uitbreidingsplan voor Amersfoort, dat een oplossing biedt voor het nijpende en xn het gehele land beruchte verkeerspro bleem onzer stad en mogelijkheden schept tot aantrekkelijke en effi ciënte bebouwingen, is thans in het stadium gekomen, waarin het aan het publiek kon worden bekend gemaakt. Wij hebben er in ons. blad de laatste weken reeds uitvoerig over geschreven en vandaag komen wij Cr nog eens op terug, naar aanlei ding van uiteenzettingen, die gis termiddag ten gemeentehuize zijn gegeven door de burgemeester, de directeur van Openbare Werken en de ontwerper van het plan. Dit plan geeft blijk vin een grootse visie. Het schept, kunstzin nig inzicht parende aan nuchtere zakelijkheid, voor Amersfoort oe mogelijkheid in de eerstkomen de tientallen jaren uit te groeien tot een fraaie woonstad, die over uitnemende wegen beschikt voor het locale en doorgaande interlo cal verkeer en daarbij de beschik king krijgt over de culturele cen tra, die een grote gemeente, welke bovendien jaarlijks duizenden tou- risten en congresgangers trekt, niet meer kan ontberen. Men kan treuren over het ver dwijnen van een deel onzer bij vele oud-Amersfoorters zo geliefde beek. Men moet in een oude stad, als Amersfoort is. zeker het histo risch eigene niet zinloos offeren, maar men moet aan de andere kant ook niet willen vasthouden aan iets, wat zjjn betekenis hééft verloren, aan schoonheid nog slechts weinig te bieden heeft en bovendien de vooruitgang remt. Het verkeersprobleem moest opgelost worden. Daarover is ieder het eens. Men zou het b.v. kunnen oplossen door al het grote verkeer om Amersfoort heen te leiden en de mogelijkheden voor doorgaand verkeer practïsch weg te nemen. Maar dat zou onze stad. die van dat doorgaande verkeer profiteert, grote schade berokkenen. De vraag was dus een grote verkeersweg door de stad te leiden, die zo min mogelijk het historisch stadsschoon zou aantasten en zo weinig moge lijk woonhuizen tot afbraak zou doemen. ONZE stadsarchitect en stede- bouwkundige D. Zuiderhoek heeft vroegere plannen, die grote „doorbraken" en „afbraken" eisten en onze historische stadskern zou den aantasten, van de hand gewe zen. Hij kwam met een geheel nieuw plan, waarbij wel een deel van de singel werd opgeofferd maar onze stadskern in zijn geheel onaangetast werd gejaten en dat verdere restauratie in de toekomst mogelijk maakt. Er komt dus inderdaad een „snelweg" door Amersfoort, die van de gasfabriek langs de Wijer straat, de „Witte" en het „Laan tje" naar Monnikendam loopt. Maar de wijze, waarop deze grote weg wordt aangelegd, de bebou wing en de omzoming met groen op de geëigende plaatsen, zal de schoonheid van onze stad eerder vergroten dan aantasten. Het plan zal tevens door de aan leg der tunnels het Soesterkwar- tier uit zijn isolement verlossen, het schept de mogelijkheid voor de bouw van een nieuw raadhuis aan de grote verkeersader en van nog tal van andere grote gebouwen. Het regelt ook de verdere „uitleg" van onze stad, zowel wat de woon gelegenheid als de mogelijkheid tot vestiging van nieuwe industrieën betreft. En het Voorziet in nog zo vele andere zaken, verlangens en noodzakelijkheden. Amersfoort wordt, als dit plan- Zuiderhoek wordt ten uitvoer ge legd, over enige tientallen jaren, als de honderdduizend inwoners zijn bereikt, een stad met een aan blik, waar iedere inwoner trots op kan zijn. D2 dankbaarheid daarvoor zal dan in de eerste plaats uitgaan naar de stadsarchitect en stede- bouwkundige D. Zuiderhoek. wiens naam aan dit uitbreidingsplan on afscheidelijk verbonden is. Maar men dient daarbij niet uit het oog tc verliezen, dat dit niet het werk is en ook niet kan zijn van één man alleen. Een grote staf van technische en economische mede werkers heeft mede de totstandko ming van dit enorme werk moge lijk gemaakt. Wij denken daarbij in de eerste plaats aan Ir. J. S, van Nouhuys c.i., de directeur van Openbare Werken te Amersfoort, die als lei der van „de dienst" de atmosfeer heeft geschapen, waarin dit werk ken worden tot stand gebracht en die daarbij zijn grote technische kennis in dienst van het plan heeft gesteld. Wij denken aan de ontzag lijke arbeid die de stedebouwkun dige teken a'ars Rooymans, Col- paart en Van Wijnkoop hebben ge presteerd, de heer Rooymans te vens als Stedebouwkundig mede werker; wij denken ook aan het werk van de kadastrale tekenaars Kruiderink en Berends. Drs. Klaas- sen en zijn medewerker Poppema zorgden voor de economische „planning" en refendaris Lap en zijn medewerker Doornekamp heb ben de juridische zijde van het vraagstuk voor hun rekening ge nomen. En zo zijn er nog vele an deren, die met hoofd of handen hun medewerking hebben gegeven. En dan.daar denken velen niet zo meteen aan. dan zijn er de verantwoordelijke mensen in de gemeentelijke overheid, de ge meenteraad en het college van B. en W. Wij denken aan de Com missie van Gemeentewerken, die zo vele waardevolle adviezen heeft gegeven, de raadsleden, die zo zeer blijk gaven van hun medeleven en die zich tenslotte unaniem achter dit plan plaatsten. Burgemeester Molendijk, met zijn grote enthou siasme, onmiddellijk komende uit zijn warme hart en zijn grote lief de voor onze stad, moet voor allen, die werkten aan dit plan, een krachtige morele steun zijn ge weest. Maar als één man buiten het technische apparaat zich met dit uitbreidingsplan grote verdiensten heeft verworven, dan is het toch wel wethouder Koopman, de nuch tere, noeste werker, met zijn brede blik en zijn heldere kijk vooral ook op de economische zijde der pro blemen. Deze man, die met zijn verantwoordelijkheid de arbeid van

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4