DAGBLAD VOOR AMERSFOORT AMERIKA OP JACHT NAARIW,...^A COMMUNISTEN Zot gekibbel in Berlijn om een spoorweggebouw Schijnoorlog met duizenden vliegtuigen en vier vloten In Reeuwijk komt rijdend villadorpje „Niet met elkaar, dan maar naast elkaar" Heilig kruistocht-vuur verbergt dikwijls egoistische motieven C.P.N. verliest zeven zetels 40.000 mensen uit Djokja Mr. Visser nam zelf Zwitsers geld op Pinksterboodschap van H.K.H. Prinses Wilhelmina Of Jaargang no. 132 Vrijdag 10 Juni 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank; Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. (Van onze New Yorkse correspondent) NEW YORK. Amerika is Amerika niet meer. De dochter van een arme Italiaanse immigrant maakt carrière als filmster en huwt ten slotte een Oosterse sprookjesprins. Nog geen tien jaren geleden zouden dc voor pagina's van de Amerikaanse bladen te klein zijn geweest om een dergelijke sensatie in de vetste letters wereldkundig te maken. Maar nu kon er voor Flfa en AH nauwelijks een half kolommetje af. Want de Amerikaanse bladen hadden en hebben al hun ruimte nodig neen. niet voor de Parijse conferentie, de moeilijkheden in Berlijn of de catastrophale ontwikkeling in het Verre Oosten, maar voor de nieuwe hobby: de communistenjacht. Een hoogtepunt heeft deze rage gevonden in drie monsterprocessen: de zaak- Lilienthal. de affaire Chambres—Hiss en bet geding tegen 11 communisti sche partijleiders. Militair complot tegen atoomgeleerde LILIENTHAL slechts burger Zo op het oog ziet het er allemaal er ggevaarlijk en daarom voor de gemiddelde Amerikaan bar inte ressant uit. Zeer geheime stukken van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken (daterend overigens uit de jaren vóór 1940) worden, verborgen in een uitge holde pompoen, gevonden op de I boerderij van een vroegere com munist. uit een laboratorium, waar men zich bezig houdt met het op wekken van atoomenergie, ver dwijnt een ons van het kostbare uranium, van communisme ver dachte lieden plegen meineed en communistische leiders zweren sa men tegen de veiligheid van de staat. Maar bekijkt men de zaak op de keper, dan blijkt zij veel on schuldiger te zijn. hoewel toch weer niet zo héél onschuldig. Want achter het heilig vuur. waarmede de Amerikanen hun kruistocht tegen het com munisme op zichzelf goed en in vele gevallen misschien ook nodig onder nemen, gaat I dikwijls 'n com plot schuil om I de carrière van goede burgers, wier enige fout is, dat zij de wensen van machtige groepen met bepaalde belangen in de weg staan, te breken. Neem bijvoorbeeld het proces Li- lienthal, dat in werkelijkheid geen proces is, maar slechts een onder zoek door een Congres-commissie. David Lilienthal, een van Ameri- ka's kundigste mannen, was de voornaamste uitvoerder van Roo sevelt's Temessee-Valley-object, dat voorzag in de indamming van grote rivieren en de voorziening van de zeven zuidelijke staten met electrische stroom. Reeds toen, het was in 1933. haalde hij zich de haat van de particuliere stroomleveran- ciers op de hals. In de oorlog speel de Lilienthal een belangrijke rol bij de ontwikkeling van de atoom bom en niets was juister, dan dat de regering hem ten slotte be noemde tot president van de A.E.C. (U.S. Atomic Energy Commission). Tegen deze benoeming hebben ech ter van het eerste ogenblik af de militairen zich verzet, die menen, dat de atoomenergie bij uitsluiting van alle anderen hun speciaal ter rein is. Dat er onder hun leiding van de ontwikkeling van de atoom energie voor vredelievende doel einden weinig terecht zou komen, willen zij niet inzien en dus moet Lilienthal het ontgelden. HONGKONG HET EEZOEK, dat de Britse mi nister van Defensie, Alexander, aan Hongkong heeft gebracht, be wijst, dat het de regering in Londen ernst is met de verdediging van deze kolonie. E>e grote vraag is ech ter, of dit eens zo sterke bolwerk der Britten in het Verre Oosten in de moderne tijd nog inderdaad te verdedigen is. De Japanners hadden slechts enkele dagen nodig om het te veroveren. Klaarblijkelijk reke nen de Britten op de zwakte van de Chinese communistische luchtmacht en op het feit, dat zij in tegen- In het stelling met 1941 niet totaal on- zoeklicht voorbereid op een -S aanval zijn. Maar of deze bereke ning nu juist is of niet in ieder geval is het Britse besluit, Hong kong zo sterk mogelijk te maken, volkomen gerechtvaardigd. Indien de communisten geleid worden door strikt rationele motieven, zouden zjj Hongkong niet opeisen, want zij weten, dat het voor hen van groot voordeel is, wanneervdit belangrijke handelscentrum in Westerse han den blyft, zolang de toestand in het overige China nog zo onordelijk is als op het ogenblik. Maar sommige communisten zijn fanatici en zouden de meer gematigde leiders kunnen dwingen, aanspraken op het eiland te doen gelden, ten einde hun vader landsliefde te bewijzen. De weten schap. dat de defensie van Hong kong versterkt is. kan de meer na denkenden onder de Chinese leiders er waarschijnlijk van terughouden, deze eis te stellen, zonder „het ge zicht te verliezen". Zij hebben onlangs de conserva tieve senator Hickenlooper bereid gevonden Lilienthal van „ongelo felijk slechte leiding" en .wanbe heer" te beschuldigen en in een zaal. waarin zeven filmcamera's, veertien microfoons en een tele visie-toestel staan opgesteld, on derzoekt thans de Congres-com missie voor de atoomenergie deze aanklacht. Veel om het lijf hebben de beschuldigen niet: een van de experts, die onder Lilienthal wer ken, heeft eens een ons uranium bij vergissing in een vuilnisbak ge worpen. Zes-zevende ons werd spoedig daarna gevonden en het resterende deel kwam te voorschijn uit een vuilnisbelt. Verder wordt aan Lilienthal verweten, dat hij een beurs toekende aan een stu dent, die later communist bleek te zijn. Tot de grote geheimen van de atoomenergie is deze jonge man echter niet doorgedrongen. Lilienthal heeft volkomen gelijk, indien hij op het alles antwoordt, dat vergissingen menselijk zijn. maar natuurlijk voldoet dit de mi litairen niet. De affaire Chambers-Hiss, die moet bewijzen, dat de communis ten in Amerika zo bijzonder ge vaarlijk zijn, gaat zo langzamer hand meer op een blijspel dan op een werkelijk ernstige zaak gelij ken. De dikke burgerlijke Cham bers. een bekeerde communist, heeft de aristocratische Alger Hiss, tot vooi kort een hoog ambtenaar van het State Departement, er van beschuldigd staatsgeheimen aan een Russische spion te hebben uitgeleverd. Hiss heeft dit met na druk ontkend en zelfs verklaard, dat hij Chambers nooit had ont moet. Later werd hij gedwongen op deze laatste verklaring terug te komen, maar zo Hiss al gelogen heeft, thans tijdens het proces blijkt, dat Chambers een nog gro ter leugenaar is. Op het plegen van niet minder dan zeven meineden is hij al be trapt, wat de conservatieve pers niet hinderen mag, hem voor te stellen, als een man, die zijn dwa lingen heeft ingezien en nu open lijk voor zijn leugens uitkomt. En dan ten slotte het proces tegen de communistische leiders, van wie er inmiddels een. Gerhard Eisler, de benen genomen heeft. Natuurlijk hebben deze lieden samengezworen tegen de veiligheid van de staat, daarvoor zijn zij com munisten. En er is ook geen ver standige Amerikaan, die het optre den tegen hun illegale methoden afkeurt. Maar de gehele strijd tegen de communisten wordt on middellijk weer scheef getrokken, wanneer een lid van de Commissie van onderzoek naar on-Ameri- kaanse activiteit een aantal boven elke verdenking verheven schrij vers, onder wie bijvoorbeeld Tho mas Mann, en filmacteurs van communistische sympathieën be schuldigt. Westerse Unie 17 Juni te Luxemburg bijeen LONDEN. De consultatieve raad van ministers van buitenlandse za ken der Westerse Unie zal vermoe delijk 17 Juni te Luxemburg bijeen komen. Dit zal de eerste vergadering zijn sinds West-Europa onder de ..paraplu" van het Atlantische Pact is gekomen. Ernest Bevin heeft op de confe rentie van de Labour-partij te Black pool meegedeeld, dat hij de verga dering van 17 Juni zal bijwonen. De voornaamste taak van de ver gadering zal zijn de bespreking van de vorderingen, die gemaakt zijn op het gebied der defensievoorbereidin- gen door de gecoördineerde militaire staven van de vijf landen. Voorts zal men moeten bespreken, hoe de mili taire plannen van de Westerse Unie en van het Atlantische Pact het best in elkaar kunnen worden gepast. EERLIJN. Voor het gebouw van de Duitse spoorwegen, dat eergis teravond het voorwerp is geweest van een „bestorming" door de West- Berlijnse spoorwegarbeiders, werd Donderdagmorgen door de stakers gepost. Ongeveer 150 mannen beletten de employé's, die zich voor de ochtenddienst kwamen melden, het gebouw binnen te gaan. Zij namen bovendien een dreigende houding aan tegenover een Russisch officier, die in de vroegte op het toneel verscheen. Een zich in het gebouw bevindende sowjet-officier, spoedde zich gesticulerend naar bulten, baande zich een weg door de postende stakers, greep de „omsingelde" collega bij een arm en duwde hem het gebouw binnen. Stakers zijn bandieten, beweert de Rus Overal droog weer Weersverwachting, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond (opgemaakt te 10 uur). Droog weer en overdag perio den met zonneschijn. Matige tot zwakke wind, overwegend tus sen Noord-West en Noord-Oost. Gematigde temperaturen. 11 Juni: Zon op 4 20, onder 20.59. Maan op 22.31, onder 4.02. Tevoren hadden zich zes Russi sche officieren per auto naar het gebouw der spoorwegen begeven ter versterking van hun aldaar verblij vende zes kameraden. Het aantal arbeiders, dat belet werd het gebouw te betreden, be droeg naar schatting vjjftig. De Amerikaanse commandant in Berlijn, brigadier general Frank L Howley, verklaarde nat de stakers permissie hadden hun „picket lines" te handhaven, Indien zij dit wensten. Hy voegde er aan toe, dat het hun niet was toegestaan physlek geweld te gebruiken om de stakers te ver hinderen het gebouw binnen te gaan. „Het Reichsbahngebouw is het eigendom van de sowjet-zone, ondanks zijn ligging in de Ameri kaanse sector van Berlijn." aldus Howley. die nog mededeelde, dat zijn Russische collega generaal-ma- joor Alexander Kotikov per telefoon Raadsverkiezingen UTRECHT. Weer zijn in een aantal kleinere gemeenten raads verkiezingen gehouden. Het alge mene beeld, dat deze opleverden, geeft een lichte vooruitgang van de KVP te zien en een vrij sterke achteruitgang van de CPN (7 ze tels verlies). Ook de P v. d. A. boekte verlies (2 zetels), terwijl binnen de protestants-christelijke groepen enkele verschuivingen plaats vonden en de WD enkele zetels won. De KVP ging vooruit in Gen- dringen (Geld.), Andijk (NH), An_ na Paulowna (NH) en Ilpendam (N.H.). De CPN verloor in Anna Pau lowna, Ilpendam, Sint Pancras (N.H.), Weesp (2 zetels), Wierin- gerwaard en Eelde (Dr.). De P. v. d. A. verloor een zetel in Gendringen, Beemster (N.H.) en Nieuwe Niedorp (Z.H.), zij won een zetel in Sint Pancras De WD won in Anna Paulowna, Beemster en Wieringerwaard, doch verloor een zetel in Berkenwoude (Z.H.), Pinksterrede in 4 talen De Pinksterrede die H.K.H. Prin ses Wilhelmina Donderdagavond heeft uitgesproken, klonk even later in een Hebreeuwse vertaling uit de loudspeaker. De Wereldomroep zond de rede uit naar Indonesië in het Nederlands: daarna heeft H.K.H. haar woorden in het Engels en in hgt Frans herhaald. een mondeling protest had laten ho ren. Kotikov had Howley verzocht de stakers, die hij als een „bende bandieten" omschreef, uit het ge bouw te doen verwijderen. Op direc te orders van Howley is de weste lijke politie het gebouw binnenge gaan om de stakers te sommeren heen te gaan. Dit was geschied na dat de binnendringers afbeeldingen van Lenin en Stalin achterstevoren hadden gekeerd. In de daarna ont stane verwarring had de Acme-fo- tograaf Alvin Cocking een klap in de hals opgelopen van een Rus, die hem bovendien met een pistool be dreigde. De zeeslang is weer opgedo ken dit waal niet in het Schotse Loch Ness. maar in het Zweedse Storsjö-meer. De pi loot en dc passagiers van een vliegboot hebben het monster gezien. Het is 30 meter lang en met haar begroeid, beweren zij. In Frankfurt zijn de Frank furter worstjes surrogaat. Bij de fabricage wordt in plants van vlees graan gebruikt. Deson danks gaan ze er bij de Frank furters gesmeerd in. Dokters in Amerika hebben op 100 drinkebroers proeven ge nomen met een in Zweden uit gevonden middel tegen drank zucht. Alle .proefkonijnen" heb ben het drinken gestaakt. Het middel heet „antaluse" en be strijdt de zucht naar alcohol op tien manieren. Voetballers met rode shirts werden bij Leopoldsville aan gevallen door een wilde stier, die plotseling uit een bos te voorschijn kwam. Spelers en toeschouwers namen de vlucht en de stier, die zich meester van 'iet veld zag, gaf minachtend zen trap tegen het enige ding, dat was achtergebleven: de bal. In Londen zijn brieven ge veild van de beroemde schrij ver Thackeray. Er was een uit nodiging bij voor een etentje, waarin de auteur schreef: ..Ik heb twee flessen wijn en crediet bij de slager". KJ DJOKJA. De massale evacua tie uit Djokja ts voltooid. Het juis te aantal Chinezen en Indonesiërs, dat de stad heeft verlaten, is niet officieel meegedeeld, maar naar schatting bedraagt het 40.000. Ket wekelijkse Nederlandse over zicht heeft meegedeeld, dat de veiligheid in de stad vermindert. Nederlandse posten en patrouilles zijn aangevallen, ook de terroris tische aanvallen op de Indonesi sche bevolking neemt toe. De sultan van Djokja gaf aan een correspondent van Associated Press te kennen, dat er z.i. weinig communisten in Djokja zijn. Vol gens hem vormen zij geen bedrei ging voor het Republikeinse re gime. Hij hoopt, dat de Nederlan ders en de Republikeinen het spoe dig eens zullen worden over de order „Siaakt het yuren", zodat hij aanstaande Woensdag het be wind over de stad kan overnemen. Westerse Unie leert, hoe zich te verdedigen LONDEN. Deze maand zullen In het Kanaal de grootste Interna tionale vloot- en luchtniarhtmanoeuvres uit de geschiedenis worden ge houden. Dezo manoeuvres van de vier belangrijkste landen van het Brusselse Pact, Engeland. Frankrijk. Nederland en België, hebben, naar de Britse u, admiraliteit mededeelt, ten doel de landen van de Westelijke Unie ver- yj trouwd te maken met opereren als „defensieve eenheid". Het Is de eerste toepassing van het geheime West-Europese verdedigingschema, dat In April van dit jaar door de vijf landen van het Brusselse paet werd opge steld. Manoeuvres te land staan niet op het programma, hoewel het niet uitgesloten is dat de opperbevelhebber van de Wcst-Europese strijd krachten, maarschalk Montgomery, nog plannen zal aankondigen voor dergelijke manoeuvres, die dan later in de zomer gehouden zouden worden. Vervoerd in zogenaamde brief aan minister president (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Nog nlt(|rt >vor«- tejt de justitie met de verwarde luwen van gegevens in de zaak isser-Bos zonder er olledig In De militaire oefeningen beginnen op 25 Juni, wanneer bommenwer pers en jachtvliegtuigen van de RA.F.. Amerikaanse superforten. Nederlandse straaljagers. Britse luchtafweerformaties en omstreeks achtduizend Britse „Air Raid Spot ters" zich opmaken voor de „Ope ration Foil", waarbij de luchtverde. diging van Zuidoost Engeland en de Midlands op de proef zal worden gesteld. Franse. Belgische en Nederlandse officieren zullen als waarnemers optreden, doch een deel hunner zal ook actief aan de manoeuvres deel nemen. Het algemene commando wordt hierbij gevoerd door maar schalk sir Basil Embry, opperbevel hebber van het Britse Fighter Com mand. Amerikaanse superforten, onder bevel van generaal-majoor Leon Johnson, commanderend generaal van de derde luchtdivisie. zware R.A F.-bommenwerpers, alsmede Hornet Spitfires en Mosquito ge vechtsvliegtuigen zullen overdag en by nacht schijnaanvallen uitvoeren. Aan de verdediging wordt deelgeno men door een eskader Nederlandse straaljagers, De vlootmanoeuvres worden uit gevoerd door meer dan honderd tor pedojagers, kruisers, vliegdeksche pen, fregatten, duikboten, mijnen vegers, torpedoboten en kustvaar tuigen echter geen slagschepen van de Britse, Franse, Belgische en Nederlandse marine, terwijl hier aan bovendien wordt deelgenomen door bommenwerpers, jagers, anti- duikbooteenheden en verkennings vliegtuigen van de luchtstrijdkrach ten dezer landen. Admiraal van 1,65 De gecombineerde vlootmanoeu vres staan onder algehele leiding van admiraal sir Roderick McGri- gor, de kleinste admiraal van de Britse vloot (1.65 m). De gecombi neerde vloten zullen manoeuvres en convooi-oefeningen uitvoeren, waar bij duikboten als aanvallers zullen optreden en vliegtuigen van de kustbases in actie komen voor ver dediging en achtervolging. Een bombardement zal worden uitge- oerd door Franse en Britse krui sers en vliegdekschepen, gevolgd door luchtaanvallen op het convooi in de Golf van Biscaje. Later zullen de beide strijdkrachten zich bp el kaar voegen cn hevige aanvallen te verduren krjjgen van bommenwer pers der kustbases, gevechtsvlieg tuigen, motortorpedoboten en duik boten. Mynenleggers en mijnen vegers zullen onafhankelijk oefenen. Alle deelnemende eenheden zullen op 7 Juli de haven van Portland aandoen, waar conferenties en ana lyses zullen plaats vinden De dag daarop wordt de enorme vloot ont bonden. Inmiddels zijn Woensdag op de Noordzee de grote Engelse duik bootmanoeuvres begonnen. Aan deze operaties wordt deelgenomen door drie flottilles onderzeeërs, waaronder „Schnorkel"-types, twin tig torpedojagers, vliegtuigen der R.A.F. en andere vlooteenheden. geslaagd te zijn, dc draad in zijn verloop te volgen. Daarop wijst reeds. <lat thans ook hel Haagse» Gerechtshof liet verzoek om In vrijheidstelling van drs. Bos heeft afgewezen. De oud-hurgemeester Visser van Den Haag vertoeft bUJU- banr nog steeds In een zenuwin richting. De moeilijkheden waarmede de justitie worstelt, vinden hun oor zaak in het zeer gecompliceerde karakter van de handelingen van de heer Visser en zijn secretaris. Im mers. al spoedig r.adat de justitie de zaak had aangepakt en met do verhoren een begin was gemaakt, verklaarden beiden onafhankelijk van elkaar, dat hun handelingen allerminst gericht waren op zclf- bevoordeling. evenmin als op hulp aan de oud-N.S.B.-er Bonté. Inte gendeel, uit hun verklaringen moest blijken, dat hun veel edeler motie ven voor ogen hebben gestaan. Indrdaad heeft het er zeer veel van, dat zowel dc heer Visser als rferendaris Bos belangrijke bedra gen aan Zwitserse deviezen hebben gebruikt voor hulpverlening aan Tsjechische vluchtclingcn-organisa - tics, in Nederland zowel als in Bel gië. Het geld. door Bonté te hun ner beschikking gesteld, heeft het de vroegere Haagse burgemeester en drs. Bos. mogelijk gemaakt, Tsjechen, die door het communisti- (Zie verder pao. 4) Comfortabele woninkjes op wielen voor vier personen (Van een eigen verslaggever) REEUWIJK. Reeuwijk. het pittoreske dorpje aan de bekende plassen, gaat de woningnood op een zeer originele wijze te lijf Het heeft bij cerv fabriek in Steenwijk twintig landhuisjes. op wielen besteld. De eerste rijdende woning is deze week gearriveerd, iedere week volgt er weer een. Begin October zijn alle huisjes klaar. Woningtekort tot de helft verminderd H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft Donderdagavond half 8 voor de beide radio-zenders de volgende rede uitgesproken ter gelegenheid van de Pinkstertijd: U)E Heilige Geest door God met Pinksteren gezonden, moge ons niet L-' slapende vinden, in dromen verzonken over dingen die vergaan, zelfvoldaan bij het gedenken van hetgeen door ons met wordt betracht. Laten wij ons hoeden voor de grootste fout. die een mens begaan kan, door waar en diep geloof te verwarren met geijkte termen en godsdienstige begrippen. Dat God's geest ons klaar wakker vinde. bereid te „staan" voor wat ons wachten moge en bereid voorwaarts te gaan. Immers: hoe kan de Heilige Geest woning bij ons maken en hoe kunnen wij zijn taal spreken, „de taal die ieder hart verstaat", indien ons hart niet hongert en dorst naar deze hemelse gave met achterstelling van alle andere wensen en verlangens? Tenzij ons hart brandende in ons is. bewust en vol verwachting om daarop weerklank te geven, hoe kan die heilige kracht ons opheffen tot Hem, Wiens komen de verlossing onzer ziel betekent? Want is dit niet het waarmerk van Zijne heilige tegenwoordigheid, dat de verlossing daadwerkelijk voor onze ogen geschiedt, terwijl toch geen van ons die kracht bezit en geen van ons ooit meer kan wezen dan een knecht des allerhoogsten? Te lang is de wereld reeds blind geweest voor de waarheid, dat noch ideologien, noch stoffelijke belangen ons kunnen brengen tot die inkeer, die alleen bij machte is ons te leiden uit de verbijsterende verwarring, waaruit wij uitkomst zoeken, doch slechts wanhoop vinden. Voortgekomen uit het verkeerde beginsel vast te houden aan bepaalde stelsels en bepaalde vormen, zijn de pogingen, over de gehele wereld ondernomen, hoe verschillend zij zich mogen voordoen, tevergeefs, omdat het uitgangspunt van verlossing berust op liefde. Ten slotte moeten wij erkennen, dat wij gewerkt hebben voor de spijs die vergaat, onze daden, niet onze woorden, getuigen van ons dat wij op dat voedsel meer vertrouwd hebben dan op het brood, dat van de hemel neerdaalt, zelfs in de verlatenheid van de woestijn. Ons rest niets dan afstand te doen van onze schijnbaar zelfgenoegzaam heid en van alle dingen die wij gewrocht hebben ten koste van onze naaste, om af te breken wat wij opbouwden als zelfbescherming, zowel verstande- delijk, moreel, als stoffelijk, want dit bleken noodlottige staketsels te zijn, zowel tussen mensen onderling, als tussen God en de mens. Niets rest ons dan deze donkerste ure der mislukking te helpen omzetten in een volkomen keerpunt, door niet langer aan de leiband te lopen van berekening, geweld en vrees, doch ons toe te vertrouwen aan de leiding van Hem, „wandelende met Hem", Wiens liefde boven onze bevatting en al ons denken uitgaat, wiens hand in tegenstelling tot de aardse leidslieden, ons leidt naar de eeuwige vrede." Gisteren, op zijn 53ste verjaar dag, hadden de Londenaren voor het eerst sinds 's konings ziekte, gelegenheid hun vorst te groeten. In een open landauer begaf de vorst zich, gevolgd door prinses Elizabeth in kolonelsuniform, naar een grote militaire parade, welke te zijner ere gehouden werd. U zult denken: rijdende huisjes, is dat niet een beetje 'n mooi woord voor woonwagens? Ook bij ons kwam even deze gedachte op, maar burgemeester Feitsma hielp ons spoedig uit de droom. „Wilt U een huisje met een woonkamer, twee slaapkamers en een keuken, waarin electrisch licht is, waterleiding en een toilet uitmaken voor een woonwagen? Neen heus, het zijn werkelijk comfortabele woninkjes, geschikt voor vier mensen!" De huisjes worden gebouwd van stalen platen, die op een houten raamstelspl zijn gemonteerd. De daken zijn van zink, bedekt met een bitumenlaag. die verlevendigd wordt met een laagje rode gravel. Aan de Wilhelminastraat, die parallel loopt met de Bodegraafse Straatweg, komen de huisjes bijeen te staan. De afdeling beplantingen zorgt voor de aanleg van gras- en bloemperken, zodat het een rydend villadorpje wordt. Veertig Reeuwijkse gezinnen heb ben geen eigen woning. Tegen het najaar zijn twintig daarvan onder een eigen dak gebracht. En Reeu- wyk boft, want minister In 't Veld heeft besloten deze radende huisjes niet af te trekken van het toege wezen bouwvolume. In October ko men ook nog vijf permanente wo ningen klaar, zodat binnen enkele maanden Reeuwijks woningtekort met vijftig pet. zal zijn verminderd. BEVIN OVER RUSLAND BLACKPOOL In het verloop van een rede die Bevin Donderdag heeft gehouden voor het congres van Labour roerde hU de Indonesische kwestie aan. Hij zei hierover: „Ik hoop dat dit bij uitstek Nederlandse probleem binnen enkele weken zal zijn opgelost cn dat dan de vrede weer hersteld zal zijn." die heden ten dage is gemobiliseerd. En daaraan wens ik een einde te zien gemaakt, niet door middel van oorlog, maar door het stellen van een voorbeeld en door ons stand punt krachtig te handhaven. Indien wij niet tot overeenstemming kun nen geraken over de wijze waarop wij zullen samenleven, zullen wij in ieder geval moeten besluiten dat wij naast elkaar blijven leven." De Russen de grootste gemobiliseerde macht ter wereld Hij sprak verder de hoop uit dat in Parijs in de komende dagen de raad van ministers van buitenlandse zaken gezond verstand zal tonen te bezitten en dat Oostenrijk zijn vrij heid zal herkrijgen, dus dat de troe pen (uit dat land) zullen worden teruggetrokken ten einde het in staat te stellen een eigen leven te leiden. Hij beschreef Rusland als „de grootste gemobiliseerde macht ter wereld" en daagde de Sowjet Unie indirect uit te Parijs te bewijzen dat het niet over vrede onderhan delt en zich tegelijkertijd voorbe reidt op oorlog. „Er is nog nooit een dictator in deze wereld geweest die niet over vrede heeft onderhandeld, terwijl hij zich op oorlog voorbereidde," zei hij. „Laat u niet misleiden," waarschuwde hij zijn gehoor. „Het Russische leger is het grootste leger, de grootste macht ter wereld, Het conflict tussen het Oosten en het Westen noemde hij ,het stok paardje van Rusland'. „De demo cratie mag niet worden opgeofferd aan de Russische .veto business' die een onoverkomelijke moeilijkheid is." Hij kenschetste het Atlantisch Pact als de grootste stap die ooit werd gedaan en ontkende dat het pact tegen Rusland is gericht. Bevin zei verder dat Engeland in de toekomst bereid zal zijn met het nieuwe regiem in China handel te drijven indien het zulks wenst. Over Griekenland zei hij, dat Engeland .verre van de .opstande lingenregering' te erkennen die zelfs niet kan tolereren. „En als Iedere Reeuwijker een echte stenen woning heeft vroegen wij. „Dan rollen wij de woninkjes naar de plassen en verhuren ze daar als zomerhuisjes", zei burgemeester Feitsma lachend. Twee Spitfires op 1 dag verongelukt ENSCHEDE. De toestand van de eerste luitenant J. Eden, die Don derdagmiddag met zijn Spitfire in Twenthe bij .Usselo een noodlanding moest uitvoeren, is minder ernstig gewond dan aanvankelijk werd ver ondersteld. De behandelende medi cus had op het eerste gezicht breu ken in beide armen en een been ver ondersteld. doch in het ziekenhuis is gebleken, dat dit gelukkig niet het geval is. De verwondingen beperken zich tot diepe vleeswonden. De toe stand van de luitenant is bevredi gend. Een andere Spitfire, de H 32, moest een noodlanding doen bij Iserlohn op Duits gebied in de Britse sector. De bestuurder, de tweede luitenant H. J. Folmer. werd hierbij licht ge wond. De vlieger is opgenomen in een ziekenhuis te Minden in Duits land. Zijn toestand is niet gevaarlijk. Het toestel werd vrij zwaar be schadigd. Een commissie van het vliegveld Twenthe is naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Ook nu was motorstoring de oorzaak van de noodlanding. DEVENTER Voor de prijsvraag voor een compositie voor accordeon, uitgeschreven door de Ned. Accor deon en mondaccordeonbond, is geen eerste prijs toegekend. Nico Spenner Jr. kreeg de tweede prijs voor zijn „Gulliver-suite", P. C. Kwadijk de derde voor zijn „Drie landelijke taferelen". HET MEEST TIJDROVENDE WERK bij de druiventeelt is het krenten, of uitdunnen van de trossen. Dit is noodzqkelijk om de kwaliteit van de druiven hoog te houden. Op het ogenblik wordt in het Westland met man en macht hieraan gewerkt. Een kijkje in een der kassen te Loos duinen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1