Enthousiaste koorzang van „Katholiek Amersfoort" DAGBLAD VOOR AMERSFOORT NEI berekende voor Amersfoort verkeer in 1970 Internationale zwemwedstrijden in Puttens Bosbad „Handel en Nijverheid" besloot het winterseizoen Openbare dronkenschap zwaar door kantonrechter bestraft PRETTIGE VACANTIE! 2 Vrijdag 10 Juni 1949 STADSNIEUWS In de toekomst zullen zware eisen aan verkeerswegen worden gesteld die snellere groei dan zou het plaatselijk verkeer ongeveer VA x meer toenemen dan het interloeaal verkeer en zou de toeneming van beide soorten verkeer als volgt kunnen worden berekend. BEREKENING Zjj het huidige verkeer A. Het doorgaande verkeer aan de toe gangswegen bedraagt op grond van de erkeerstelling dan 0.62 A en het plaatselijk verkeer 0.32 A, dan is in 1970 te verwachten: doorgaand vorkeer 0.62 A x a plaatselijk 0.38 A x a x 1 5 Over het vraagstuk naar het toekomstig verkeer heeft het Ne derlands Economisch Instituut voor Amersfoort een studie gemaakt, waarover rapport werd uitge bracht. Er werden voor 1870 maximum en minimum cijfers berekend in dien zin, dat in het eerste geval uitgegaan werd van door de rijks waterstaat gehouden teldagen met een maximum verkeer en in het tweede geval met een minimum. Ontleent men de cijfers uit het rapport voor het eerste geval (dus maximum) en worden die vergele ken met de telling van 1947 dan vindt men in het volgende de ver houding van het verkeer van 1970 ten opzichte van 1947. Prognose N.E.I. voor 1970 totaal 1 19 Axa 2.4 A 1 uit Soest uit Utrecht uit Zwolle uit Arnhem 2 3278 2186 2833 1362 3 935 718 987 513 4 4213 2904 3820 1875 5 1500 1300 1800 700 Totaal 12812 5300 1 richting; 2 pers. auto's; 3 vrachtauto's; 4 totaal 5 telling 1947 Aldus een verhouding van 12812 5300 2.4 Welk deel van dit verkeer in de stad komt hangt af van de vraag in hoever een deel van het door gaande verkeer uit Soest niet reeds eerder zijn weg heeft gevonden langs de toekomstige rijksweg ten noorden van Amersfoort en in welke mate het doorgaande ver keer uit de andere richtingen ge bruik zullen maken van de nieuwe rondweg van de rijkswaterstaat om de stad. Bedenkt men echter dat ir. Angenot blijkens een door hem uitgebracht praeadvles over een dertig jaren een verkeer verwacht van het 5 a 6 vou- dige van het huidige, dan is het veilig om de factor 2,4 voorlopig aan te houden en geen rekening te houden met afvloeiing van verkeer langs andere wegen. Een dergelijke toeneming van het verkeer stelt, gezien de tegen woordige reeds onhoudbare toe stand, enorme eisen aan de hoofd wegen, zowel aan nieuw aan te leggen als aan de bestaande uit valswegen. Men bedenke hierbij dat slechts het autoverkeer wordt beschouwd en nog niet het rijwiel- verkeer, waarvan toch kan wor den aangenomen dat dit eveneens zal groeien bij 'oeneming van de bevolking. Men zou zich voor kunnen stel len dat ten gevolge van de snellere bevolkingsgroei van Amersfoort dan van Nederland, het plaatselijk verkeer meer toeneemt dan het interloeaal verkeer en er derhalve een wijziging in de verhouding van het plaatselijk ten opzichte van het doorgaande verkeer ontstaat. Stel die invloed evenredig aan Huis- en grondeigenaren adresseren aan Raad De afdeling Amersfoort e.o. van de Ned. Bond van Huis- en Grond eigenaren heeft zich tot de gemeen teraad gewend met het verzoek de brandverzekeringsbelasting af te schaffen. In dit adres wordt er op gewezen dat deze belasting hoogst onbillijk is daar toch alle inwoners belang hebben bij een goede brandweer, terwijl de druk alleen is gelegd op de huiseigenaren. Deze zijn toch al de laatste jaren onevenredig zwaar belast, terwijl hun de gelegenheid is afgesneden deze lasten geheel of ge deeltelijk te verhalen op de huurders Dit heeft tot gevolg dat het onder houd der huizen er onder moet lij den, hetgeen het aanzien van de stad niet zal verhogen, terwijl de waarde der eigendommen er door zal dalen. Vooral voor de kleine bezitters wordt de toestand hoe langer hoe meer ondragelijk, zodat menigeen reeds genoodzaakt is zijn vaak moei lijk verworven bezit te verkopen. Noteert U even Grand Theatre Vrijdag 10 t/m Woensdag 15 Juni. Zondag: 1.30, 4,00, 6.30 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6 30 en 9 uur. „De Rode Schoentjes" („The red Shoes") alle leeft. Donderdag 16 Juni 2.30, 6.30 en 9 uur „Een onvergetelijke melo die". Alle leeftijden. City Theater Vrgdag 10 t/m Donderdag 16 Juni. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. „Geheime opdracht" 14 jaar. Rembrandt Theater Vrijdag 10 t/m Donderdag 16 Juni. Vrijdag en Zaterdag: 2.30. 6.45 en 9-uur. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur Overige dagen:' 2.30 en 8 uur „Gespoorde bandieten". „12 Meisjes in de prairie" 14 jaar. Vrijdag 10 Juni: KAB-gebouw. Praatavond KVP. Inleider. L. Wa terloo. Café Van Schaik, Leusderweg. Praatavond K.V.P. Inleider P. Hermans. Utrechtseweg 108. Praatavond K V. P. Mr. F. C. A. Eenhorst. Logegebouw Theos Ver. Re- gentessel. Wijkvergadering Berg- kwartier. Sprekers: J. Steinebach en Mr. Th. A. Fruin. 4 tot en met 12 Juni: St. Pieters en Bloklands Gasthuis, Ingang Westsingel, de Week-elnd schilders, een tentoonstelling van schilderijen en tekeningen der leden, onder auspiciën der sectie Beeldende Kunsten van de Amersfoortse ge meenschap. Geopend dagehiks van 1417 en van 1921 uur. Zon- en feestdagen van 1417 uur. Opening op Zaterdag 4 Juni te 15 uur. Openbare 'Leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur: Uitlening voor kinde ren: Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.304 30 uur: Leeszaal dage lijks van IQ—12.30 en 2—5 uur; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal. Weijerstraat 2. Geopend van 10—1 en 2.305.45 uur. Maandag en Vrij dag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. Waaruit volgt a 2 toene mingsfactor van het interloeaal verkeer terwijl die voor het locaal verkeer dan bedraagt VA x 2 3. Het doorgaande verkeer aan de toegangswegen zou dan bedragen 2 x 0.62 x A 1.24 A en het plaatselijk verkeer 3 x 0.38 A 1.14 A dus nagenoeg gelijk. Met deze gegevens kan een ver keersplan voor het heden en voor de toekomst worden getoetst, waarbij uiteraard voor de toe komst in verband met de onzeker heid van iedere prognose de nodi- de reserve in acht moeten worden genomen. Ernstig motorongeval De vijf en twintig jarige «heer K., die' Donderdagavond omstreeks acht uur uit de Gouwestraat met een motor kwam rijden, verleende geen voorrang aan een personenauto, die in de rich ting stad reed. Het gevolg was, dat er een aanrijding ontstond, waarbij K. ernstig aan zijn hoofd werd gewond. Hij werd onmiddelli|k naar het St. Eli-, sabcthsziekenhuis vervoerd, waar men eerst voor zijn leven vreesde. Vanmor gen vroeg echter was zijn toestand nog wel ernstig, maar het levensgevaar is nagenoeg geweken. De auto werd licht beschadigd. Winkelier overtrad vestigingsbesluit Voor het Kantongerecht werd Donderdagmorgen de zaak behan deld tegen A. C die in Augustus '47 te Amersfoort ln overtreding was gegaan togen het besluit vcs tlging kleinbedrijf. Bijgestaan door zijn vrouw en mr. De Haas stond C nu terecht. Op de vraag van de ambtenaar, of het nu in orde was met de vergunning, kreeg deze te horen, dat C. weer een aanvraag had Ingediend, die in behandeling zou worden genomen. De kanton rechter vond in dit antwoord aan leiding tot de opmerking: ,,Ja, maar u kunt nu gauw uw slag slaan, hè?" Verdachte antwoordde, dat hij toch niet op een houtje kon bijten. De ambtenaar vond, dat de zaak formeel in orde dient te zijn. Nu was het in dit geval wel moeilijk, maar het feit was gepleegd. Rekening houdend met de omstandigheden, eiste h|j een geldboete van 25,— of 10 dagen. De raadsheer, mr. De Haas, beweerde, dat de vakkennis inderdaad aanwezig was, wat de kantonrechter toch niet belette tc zeggen, dat de overtreding was be gaan. Volgens hem waren er blijk baar andere motieven, die met de weigering van de vestigingsvergun ning gemoeid gingen. Hij nam ook aan, dat het een moeilijk geval was hiervoor een oplossing te vinden, maar het kon volgens hem zo niet langer doorgaan. Mr. Vonkenberg vonniste verdachte daarom tot een boete van acht gulden subs, twee dagen. Auto-nummer-enthousiast aangereden Het komt nog elke dag voor. dat kinderen op straat er een sport van maken om autonummers tc noteren. Zij gaan dan op de rand van het trottoir zitten cn hebben nergens an ders oog voor. dan voor de auto's die langs komen Donderdag zat het zoon tje van de heer Van de Z., uit de Schlmmelpcnninckstraat in deze straat ook autonummers op te nemen. Aan de andere kant stond een groentewa gen. zo. dat een auto, die moest pas seren. vlak langs het trottoir reed. Het gevolg was, dat de jongen, in aanra king kwam met de wagen en een hoofdwond opliep. Hij werd naar het St. Elisabcthszickenhuis vervoerd. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 105. Toch geven Olaf Larsen en Kees Touw de moed niet op. Op een der hoogste toppen van het rotsachtige eiland bouwen zij een baken, in de hoop, dat cr wel eens een schip in de buurt zal komen. Maanden verstrijken echter, zonder dat er iets gebeurt. De mannen leiden een Robinson Crusoë-leven. Ze leren jagen met pijl en boog en hebben niet het min ste gebrek. Maar hun hele leven lang hier. op dit onbewoonde eiland te slijten Nee, dat willen ze toch ook liever niet. Eindelijk wordt hun wens vervuld: op zekere dag verschijnt in de verte een zeilschip, dat kennelijk door de stromen tijdens een windstilte naar deze breed ten is afgedreven. Direct steken zij hun baken in brand. Die zwarte rookkolom moet opgemerkt worden. EngelsenIeren en Amersfoorters le gast bij PZC „De Vale Ouwe'' Inleidingen over „Fiscus en zakenman*' en „Verkiezingen" In een Woensdagavond j.l. gehou den vergadering van de vereniging „Handel en Nijverheid" behandelde de heer de Feber o a. het protest van de Commissie van Overleg tussen de Middenstandsbonden aan het Orga niserende Comité Koninginnedag 1949 tegen de door genoemd Comité gevolgde gedragslijn ten aanzien van het uitsluitend inschakelen van het grootwinkelbedrijf voor de gevoerde actie voor het Stadionspel „Wie wint de pot?" Op het te houden Congres van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond, 23 en 24 Juni a s. te De venter zal de Amersfoortse vereni ging vertegenwoordigd zijn door de heren Vierdag en Bottinga. De heer Friedrichs sprak in deze bijeenkomst over het onderwerp: „De fiscus en de zakenman." Uitvoerig schetste hij de verschil lende soorten belasting en de recht spraak hieromtrent. Met vele voorbeelden werd aan getoond dat ook de rechtsvorm waarin ccn zaak is gevestigd, be langrijk is ten opzichte van de mo gelijke voordelen in de belasting heffing. Dat bij een N.V. de belas ting anders wordt geheven dan voor een éénmanszaak, enz. werd met voorbeelden toegelicht. Ook de overdracht van een zaak, de schijnwinst, de huwelijkse voor waarden, de lijfrente bepalingen en de successierechten werden toege licht, waarbij de wijze om hiermede fiscale voordelen te behalen duide lijk werd aangegeven. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door de aanwezigen een dankbaar gebruik gemaakt. Na de pauze werd de contributie verhoging voor het jaar 1950 met al gemene stemmen goedgekeurd. De heer Wensink besprak vervol gens de komende Gemeenteraads verkiezingen. Hoewel de vereniging „Handel cn Nijverheid" geen politieke vereniging is, aldus spreker, dient de Amersfoortse Midden- I stand goed te beseffen, dat het absoluut noodzakelijk is dat de Middenstand zijn stem in de ge- I meenteraad laat horen en der halve de candidaten die als mid denstander verkiesbaar zijn ge stold, dienen te worden gestemd. Alhoewel over het algemeen de Middenstander zich niet met de politiek bemoeit, houdt de politiek zich wel degelijk be zig met de middenstand!, zo con cludeerde de heer Wensink. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Bronke aandacht voor de acti viteit van een Hilversumse Coöp. op het terrein van uitvaart-verzorging. Afgezien van het feit, dat de tarie ven dezer uitvaart-vereniging hoger liggen dan van de Amersfoortse in stellingen en/of bedrijven op dit ge bied. achtte hij het een plaatselijk belang dat de Amersfoortse ingeze tenen deze zaken overlaten aan de plaatselijke instellingen. Ook het Amersfoortse uitbreidings plan cn de parkeergelegenheid in de binnenstad werden besproken. Auto's botsten Een bestuurder van een auto, die Donderdag omstreeks half zes uit dc Paulus Borstraat kwam rijden en geen voorrang verleende aan een andere personenauto, die op de Oude Soester- weg reed, kwam hiermee in botsing. Er ontstond materiële schade. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in het Bosbad en in Pesie's Bad bedroeg vanmorgen 21° C. Hoogland Medische dienst Alleen voor spoedgevallen zal de medische dienst Zondag aanstaan de worden waargenomen door dr. W. F Klaarenbeek te Hoevelaken (Tel. K 3495—210). Deze waarneming geldt voor Hoogland, Hooglanderveen en Hoevelaken. Puttens nieuwe bosbad cn dc Put- tense zwemclub „De Vale Ouwe" hebben Neptunus en de Ierse en En gelse gasten van die vereniging Donderdag een hartelijke ontvangst bereid. In de middaguren kwamen de bui tenlanders in het bad aan, waar hen verversingen werden aangeboden. Daarna was er gelegenheid tot zwemmen en mochten allen kano varen. dat leverde veel gelach en natte trainingspakken op! Vele Engelsen en Ieren maakten van dé gelegenheid gebruik het dorp Putten te bezichtigen. Des avonds kwam de zwemploeg van Neptunus in Putten aan. Een zeer groot publiek heeft daarna ken nis kunnen maken met internationa le zwem- en watcrpolowcdstrijden, Zij zagen de Amersfoortse club Nep tunus een grote meerderheid ten toon spreiden- Willesden, dc club uit Londen zou bij een eventuele puntentelling, die nu achterwege bleef, tweede zijn geworden en Clon- tarf uit Dublin derde. Er werd een waterpolowedstrijd gespeeld tussen combinaties van Neptunus en Flevo uit N|jkerk en van Willesden en Clontarf. Dé Hol landers wonnen met 2—1. Na afloop van de wedstrijden werden alle bui tenlandse deelnemers verrast met een fraai zilveren lepeltje met hei wapen van Putten er op. Voor iede re ploeg en voor de schoonspringster Kathléen Cuthbert, die deel uit maakte van de Engelse Olympische ploeg, waren er bekers. De voornaamste uitslagen luiden; 100 m. vrije slag dames. 1. A. Scheerder (Nept.); 2. D. Hillman (Will.); 3. D. Gilbert (W). 100 m. vrij heren, 1. G. de Bruin (Nept.); 2. J. de Gans (Nept.) en 3. C. Geutjes (Nept 100 m. rug dames. 1. I. de Gans (Nept.); 2. miss Brady (Clontarf); 3. N. v. d. Veer (Nept.) 100 m. rug heren, 1. J. de Gans (Népt 2. P. Hevhgers (Nept.); 3. H. Offereins (Nept.) 100 m. schoolslag dames, 1 M. de Kort (Nept.); 2. J. Hammond (Will.) 3. A. v. Bekkum (Nept.) 100 m. schoolslag heren. 1. Geert- Jan van Rooy (Aegir), 2. McKay (Clontarf) en 3. B. Poort (Nept.) Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Den Ham. Juni Ï0 uur ds. O. S. Jellema Voor pluimveehouderij is een ruime export noodzakelijk Voor de pluimveehouderij is een ruime export op een lonend niveau een eerste levensvoorwaarde. Zou den deze exportmogelijkheden ont breken, dan zou de pluimveestapel tot een zodanige omvang moeten worden teruggebracht, dat deze be drijfstak zijn waarde als een der be langrijkste bestaansbronnen voor de kleinere gemengde bedrijven gro tendeels zou verliezen. Zelfs al zou in dat geval de prijs der eieren, welke dan uitsluitend voor binnenlandse consumptie zou den zijn bestemd, onnatuurlijk hoog worden, dan zou dit toch de renta biliteit der bedrijfèpluimveehouderij waarschijnlijk sterk drukken. Daarentegen kan bij een herstel van de pluimveehouderij op voor oorlogs peil de prijs van de eieren op een voor de consument redelijk cn niettemin voor de boer lonend niveau komen tc liggen, hetgeen er toe zal bijdragen om dc afzet van eieren in binnen- zowel als in bui tenland te bevorderen. 4 X 50 m. est. dames, 1. Neptunus; 2. Willesden; 3- Clontarf. Idem heren, 1. Neptunus I, 2. Fle vo; 3. Neptunus II. De muziekvereniging „Excelsior" luisterde de wedstrijden op. Geert Jan van Rooy, die het num- mér schoolslag heren won, is een der snelste butterfly-zwemmers, die er in Nederland zijn. H|j nam deel aan de wedstrijden op uitnodiging, daar hij momenteel verblijf houdt in Amersfoort. Telefoonnet Nunspeet automatisch Op 14 Juni a.s. te 13 uur zal de automatische telefooncentrale te Nunspeet (deel uitmakende van de sector Harderwijk) in dienst worden gesteld. Het netnummer luidt: K 3412. De mogelijkheden voor inkiezen in andere netten zijn dezelfde als voor de overige centrales in het telefoon- district Utrecht; déze zijn vermeld in het voorwerk van de nieuwe sec- torgids. De aandacht van de aangeslotenen in vorengenoemde netten wordt er op gevestigd, dat correspondenten betreffende telefoon aangelegenhe den na de automatisering moet wor den gericht aan dc Directéur van het Telefoondistrict Utrecht. GEVONDEN VOORWERPEN Als gevonden werd aangegeven: een zonnebril. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. „Vught" moet sanatorium worden Men klaagt vaak over gebrek aan sanatoriumruimte, die oorzaak is dat vele tbc-patlënten niet naar buiten kunnen. Maar heeft men er wel eens over nagedacht, dat het internerings kamp to Vught, dat nu leeg staat, eigenlijk een ideaal sanatorium is? Voorheen werden daar ook vele tbc- patiênten verpleegd. Zij lagen in ruime stenen barakken, haast buiten. Het kamp. dat één km. lang is en een halve km. breed, is geheel om sloten door dennebossen. Er staan daar veertig barakken, die elk plaats bicden aan 200 mensen. Er is verder een groot ziekenhuis met een opera tiekamer en een laboratorium. Voorts zijn er twee kerken een katholieke en een protestantse een schouwburg, een groot badlo kaal, een keuken (waar voor 10.000 mensen gekookt kan worden), gara ges, kantoorlokalen en woonhuizen Daar is ook een groot voetbalveld. Herstellende zieken zouden naar hartelust in de bossen kunnen wan delen, langs de paden staan rustban ken. Ik heb geïnformeerd welke plan nen men heeft met dit uitstekend geoutilleerde gebouwencomplex. Ik vernam tot mijn grote verbazing, dat men alles wil afbreken. Ik vind dit, nu zo veel patiënten reikhalzend naar genezing uitzien, ronduit niet verantwoord. Laat men van „Vught" toer een sanatorium maken! C. J. Fisscher. WutttlrnhprR PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk Zondag 12 Juni v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur de eerw. heer v. d. Craats van Kinderdijk. MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt Zon dag 12 Juni voor Woudenberg, Maarsbergen en Maarn waargeno men door dr. P. A. G. Geijskes te Woudenberg. „Stem des Volks" bestaat 35 jaar Dc „Stern des Volks" bestond op 0 Juni j.l. 35 jaar. In ieder geval dus ccn gebeurtenis om even terug te blikken. Dat doet men dan met dc opvoering op Zaterdagavond 11 Juni in „Amicltia" van het spel „35 jaar Stem". Het spel geschreven door onze stadgenoot, de heer J. Eppcnga, wordt opgevoerd door eigen leden. Voor de pauze wordt ccn zevental liederen gezongen. De avond heeft een twee-lcdlg doel. Er wordt namelijk ook afscheid genomen van de dirigent, de heer H. van Rhcenen, die de Stem ln al die jaren heeft geleld. A.A.V. OP TOURNEE Zaterdagmiddag en Zondag gaat een ploeg handballers en handbal- stets en tevens een ploeg athleten van A.A.V. naar Hoenderlo. waar zij een dual-meet zullen houclen te gen „De Sportvereniging Hoender lo." De wedstrijden vinden plaats op het terrein van de voetbalver eniging „Beatrix". Des avonds zal in het Dorpshuis een feestavond worden aangebo den, waarbij Henk Driessen en zijn revue-gezelschap zullen op treden. RECTIFICATIE In een rechtbankverslag over de zaak van de 30-jarige kellner J. M. is medegedeeld, dat deze nog moet voorkomen voor de Economische rechter. Deze mededeling is on juist, waarvan wij hier gaarne melding van maken. C. v. d. B. en C. van P., beiden uit Amersfoort reden op 8 Maart in Renswoude op een tweewielig motorvoertuig. Toen een agent van de Rijkspolitie de motorrijders verzocht te stoppen, gaven zij daaraan geen gehoor. Zij waren beiden ook onder de invloed van sterke drank. Toen de kantonrech ter vroeg of zij deze ten laste ge legde feiten erkenden, beweerden ze, dat er van dronkenschap geen sprake was geweest. „Dat staat ook niet in de dagvaarding", repli ceerde mr. Vonkenberg. Van P. beweerde niet meer dan twee glaasjes bier te hebben gedronken. U, natuurlijk ook, hè, vroeg mr. Vonkenberg aan Van de B. „Ja", antwoordde deze. „U heeft ook al een hele staat van dienst hè, voeg de de kantonrechter er aan toe. Vervolgens noemde hij enkele café's op, waar de verdachten een bezoek hadden afgelegd. Zij erken den bij die café's wel te zijn ge weest, maar ze hadden er alleen limonade gedronken! De twee ver dachten stonden raar te kijken, toen de caféhouders als getuigen werden opgeroepen. De caféhouder C. V. had gemerkt, dat de twee mannen hadden gedronken. Op de vraag van de kantonrechter, wat zij precies hadden gedronken ant woordde de caféhouder een flesje bier en een.flesje limonade. Wie nu bier en wie nu limonade had gebruikt, wist V. niet meer met zekerheid te zeggen. De amb tenaar vroeg hem, of hij had ge zien, of de verdachten onzeker op de been waren, hetgeen getuige V., bevestigde. Zag U ook, dat ze een beetje glazige ogen hadden." Ook dit bevestigde hij. De caféhouder R„ bevestigde eveneens, dat het tweetal alcohol had gedronken. Bij hem hadden ze ook wat gedron ken. Op de vraag van de kanton rechter, of ze dronkemansbewegin gen maakten, antwoordde deze ge tuige ontkennend. „Mijnheer, U staat le liegen. In de dagvaarding heeft U gezegd, dat dit wel het ge val was. U staat hier onder ede en meineed wordt gestraft met ten hoogste zes jaar logies', nep mr. Vonkenberg uit. Getuige R kreeg de schrik wel een beetje te pakken, want op de vraag van dc kanton rechter „Vond U het verantwoord, dat deze verdachten zich op de weg bevonden in zulk een toe stand", antwoordde hij: „Neen, zij zijn een gevaar voor'het verkeer." De ambtenaar vond beide geval len wel zo erg, dat hij een onvoor waardelijke straf eiste en wel v.oor beide verdachten voor het eerste feit, dat volgens de ambtenaar wel bewezen was,, een hechtenisstraf van veertien dagen en ontzegging van het recht om een jaar lang een motorrijtuig te berijden. Het tweede feit, het negeren van een sommatie van een agent vond dc ambtenaar nauwelijks minder ern stig, cn vroeg daarvoor een hech tenis van veertien dagen. De kan tonrechter vonniste C. v. d. B. voor het eerste feit tot een hechtenis van tien dagen en ontzegging van het recht van motorrijden voor de tijd van een jaar. Het tweede feit bestrafte hij met een geldboete van f 50.subs. 20 dagen. Bij Van de P., nam hij in aanmerking, dat deze door v. d. B. op het slechte pad was gebracht en vond daarom 'n lichtere straf wel op zijn plaats. Vonnis voor het eerste feit 1 week hechtenis en ontzegging van het. recht van motorrijden voor de lijd van acht maanden. Voor het twee de feit dertig gulden, subs, tien dagen. Het tweede concert van de nog jenge, maar enthousiast werkende, koorcombinatie „Katholiek Amers foort" toonde een 'zekere vooruit gang in technisch kunnen, ofschoon deze enigszins te niet werd gedaan door de ietwat verstoorde homo geniteit. Hier deed zich immers het in de gemengde zangerswereld zeldzame feit van een gebrek aan vrouwen stemmen voor, zodat deze enigs zins moesten forceren. Dit lijkt ons echter een gebrek, dat gemakke lijk te verhelpen zal zijn, want er is over het algemeen wederom uitstekend gezongen en gemusi ceerd onder de bezielende leiding van Hans M. Scheifes. Het pro gramma bracht eerst, bij wijze van expositie, de verschillende uitvoe- ringsgroepen apart ten tonele. Het dameskoor „St. Caecilia", degelijk ingestudeerd door zijn dirigent M. A. Lorijn, gaf een alleszins vloei ende en stijlvolle uitvoering van Mendelsohn's steeds weer bekoor lijke zangen „Laudate Pueri", waarbij de orkestvereniging Amersfoort doorgaan dienend as sisteerde in de voor strijkorkest uitgeschreven orgelpartij. Het .or kest overtrof zichzelf in de uit voering van ccn ons tot nu toe onbekend „Lyrisches Andante" van Max Reger, dat het onder Scheifes voor Reger juiste rubato- directie prachtig speelde en waar bij de cello-solo door de heer Par ker bijzondere vermelding ver dient. Het Bruckner-koor, ietwat zwak in zijn bovenstemmen, maar desalniettemin een soepel instru ment in de hand van zijn dirigent, gaf een zeer welkomene herhaling van Scheifes' „Cantus resurrectio- nis", een vijfdelig zeer melodieus werk op de teksten-der Paasmis. De uitvoering leed in den be ginne onder onnauwkeurigheden in het orkest, maar dit herstelde gelukkig spoedig. Het mannenkoor „Don Bosco" zeng a-capella-Brnckner en Die- penbrock, een zwaar programma, behoudens kennelijke planken koorts van de solist in Bruckner's Tcta pulgra" en een kleine inzin king in Diepenbrock's „Stabat Ma_ ter", gaf dit kleine selecte koor een zeer bijzondere uitvoering van deze moeilijke werken. Bij alle schoonheden van andere werken slaagde Diepenbrock's „Veni crea tor" toch het best. In groter com binatie bracht nu het koor „Ka tholiek Amersfoort" twee motetten von Bruckner. Veeleisende werken voor uitvoerders en toehoorders. Behoudens enkele onbeheerstheden bij de sopraan in de hoogte, ver kregen „Ave Maria" en „Christus Factus est" een alleszins te prij zen uitvoering, monumentaal de grootsopgebouwde crescendi cn en soepel gvoenld in het gecompli ceerde stemmen weefsel. Ernest Varrar's" Three spirituals Studjes voor strijkorkest lieten ons goed gebouwde stukken met de pro grammatische titels „Angelus" „In- troit" en „Credo" voor hoorn, waarvan de spanning echter lijdt door te lange sequenties. De uit voering door de orkestvereniging bereikte in weerwil van vele scho ne momenten niet de hoogte van Regers „Andante". Tenslotte een allesoverrompelende eerste uitvoe ring van Scheifes „Don Bosco can tate", op een zeer muziekale tekst van Bernhard Verhoeven. Men gaf zich gewillig over, genoot van me lodie en harmonische kleur en klapte met de vele luisteraars in de Markthal, die telkens blijk van hun waardering hadden gegeven, aan het slot nog eens extra lang voor deze praestatie van alle uit voerenden en de componist-diri gent. B. Barneveld MARKTBERICHTEN Eiermarkt van Donderdag 9 Juni. Aan voer 650 000 (v.w. 700.000) eieren. Kalme markt. Dalende aanvoer door opruiming van oudere kippen, die ruimte moeten maken voor het broed 1949. Prijzen variërende vap 13.75—14.60 per 100 st. MARKTBERICHTEN Plulmvcemarkt van Donderdag 9 Juni. Aanvoer ruim 45.000 (v.w. 50.0000) stuks. Redelijk tot trage handel. Zowel oude kippen als Jonge hanen daalden in prijs. De laatsten zijn moeilijk voor export te plaatsen, vanwege de buitenlandse con currentie. Speciaal Palestina en Zwitser land kunnen vrij grote hoeveelheden afnemen. De prijzen varieerden voor oude kippen van 1.75—6 00 1 75—2.25 per kg), oude hanen 3.50—5.75, oude tamme eenden 1.002.00, jonge hennen 3 005.00, jonge hanen 0 251.75 1.15—1 65 per kg), jonge tamme woer den 1.753.75, tamme konijnen 2.75 6 00, Noordhollandse blauwe kuikens 2.004.25 1.90—2.25 per kg), tamme duiven 1.00—1.20 per paar, ganzen 3.00—6.75. kalkoenon 9.00—13 50, wilde konijnen 1.001.25, wilde duiven 0.450.60 per stuk. .Wedstrijden van „De Rietvoorn" De in de kanovijver „De Bosrand" gehouden wedstrijden van de Hen gelsportvereniging „De Rietvoorn" waren voorbereid door een commis sie, bestaande uit de heren A. Rom- mers, K. B. Hóster Sr., H, Brugginjt en K. B. Höster Jr. Het bestuur was vertegenwoordigd door de heer J. v. d.. Sluis, die de ziel is van deze ver eniging. Daar de kanovyver zeer veel vissen bevat, neemt het aantal leden der vereniging dagelijks toe. Voor de gewone leden was de uit slag als volgt: le prys: G. Verhoef, 570 gram; 2e pr|js H. J Slakhorst, 395 gram; 3e prijs J. G. Tuithof, 375 gram. Bovendien werden nog zeven prijzen uitgereikt. Deze wedstrijd duurde van 6 tot 8 uur v.m. Er wa ren 38 deelnemers. In de junioresaf- deling werd de le pr|js gewonnen door O. van Ginkel, 290 gr.; 2e prijs H. v. Ingen, 260 gram en 3e pr|j8 T. Kramer 185 gr. Verder werden nog 4 pryzen toegekend. Er werd gevist van 10 tot 12 uur v.m. door 28 deel nemers. Voor deze wedstrijden be stond zeer veel belangstelling. Ook het bestuur uit Vecnendaal, waarbij Woudenberg is aangesloten was vertegenwoordigd. DATUM VERKIEZING De datum van de verkiezing voor leden van de gemeenteraad is hier vastgesteld op Woensdag 22 Juni KERKDIENSTEN Kerkdienst van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, afdeling Woudenberg. Zondag 12 Juni '49 v.m. 10.30 u.: mcj. Revelman, uit Lunteren, in de sociëteit te Scher- penzeel (G.). K.P.S. VERLOOR MET STRAFSCHOPPEN Het eerste team van K.P.S. (Kon. Paleis Soestdijk) was Woensdagavond te Den Haag bij K. S. D. (Kon. Stal Depart.) op bezoek voor het spelen van de jaarlijkse traditionele beker wedstrijd. Dc uitslag was 3—3. Na straf schoppen werden dc Hagenaars win naars. JAARVERGADERING De afdeling Soest van de Alg. Ncd. Bond van Meubelmakers, behangers en houtbewerkers, hield haar jaarvergade ring. Het bestuur werd in z'n geheel herkozen en bestaat uit de heren; Ca- pelle, Mulle, Timmermans. J. A. Schol- te, Koekoekwcg 3 Soestdijk. secretaris. De secretaris van de Soestcr Bc- stuurdersbond sprak tenslotte een kort propagandawoord. SOESTER THEOLOOG IN DE VREEMDE Dc heer R. van Rcenen uit Soest, slaagde dezer dagen aan het Western Theological Seminary te Holland— Michichan (Noord-Amerika) voor het candidaat-cxamen Theologie. Hij stelt zich echter niet in Amerika beroepbaar, doch hoopt ln September a.s. naar Ne derland terug te keren om zijn theo logische studie aan dc V.U. tc Amster dam te voltooien. OP TWEETAL Ds. A. Brouwer, Geref. Predikant te Soestdijk. staat op een tweetal, opge steld door de Geref. Kerk te Barne veld. SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd Is om op Woensdag 15 Juni a.s. zijn gewone wekelijkse spreek uur te houden. UITKNIPPEN OOK OP UW VACANTIE-ADRES Gaarne zenden w|j U, zonder extra kosten Uwerzijds, het „Dagblad voor Amersfoort" naar Uw vacantie- adres. Maar dan dient U ons tijdig Uw tijdelijk adres mede te delen. Wilt U dit formulier invullen en tenminste 5 dagen tevoren aan onze abonnementenafdeling zenden of afgeven aan de bezorger? Naam: Vast adres: Woonplaats: Datum van vertrek naar vacantie-adres: Datum van terugkomst op vast adres: VACANTIE-ADRES Uw vacantie-adres zo uitgebreid mogelijk vermelden (naam van het pension, hotel, kamp, huisje, p/a enz.) Straat: no le Vriendelijk verzoeken wij U. als U week-abonné is. het abonne mentsgeld voor de vacantieperiode vooruit aan de bezorger te betalen. Onze dank voor Uw medewerking en

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2