DAGBLAD VOOR AMERSFOORT D Sneltrein Amersfoort-Amsterdam bij Hilversum ontspoord TWAALF SCHILDERIJEN UIT BOYMANS VERWIJDERD Bijbelteksten, nieuwste wapen van Wisjinsky Locotnotief ge ka n tel cl, wagons clwars over de rails „Welvarend zijn en sterk" Duitse kustvaarder nauwelijks aan ondergang ontsnapt Morele overwegingen zwaarder dan artistieke geacht Waarom niet eercler overwogen? Abe Lenstra is voorwaardelijk geschorst 9e Jaargang no. 134 Maandag 13 Juni 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rottcrdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. ol 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. (Van onze speciale verslaggever HILVERSUM. Een oorverdovend gekraak, gierende wielen flniuna ontsnappende stoom en gegil van mensen: de laatste sneltrein' li iü2 Noorden naar Amsterdam was door een verkeerde wissel gereden en ontspoord. De locomotief kantelde en één van de wagons kwam dwars over de rails tc staan, de anderen bonkten tegen elkaar aan. werden schot* en scheef gewrongen, maar bleven rechtop staan. Passagiers 1. schreeuwend de coupé-deuren open en sprongen op de rails snoorwer personeel ronde van alle kanten aan om eerste hulp tc bieden. Al dra hh£k dat er geen doden te betreuren waren: de machinist en de stoker ziin "onal EC" aan benen en hoofd' één P»"**'" krees hcMc ioo(d'' Wonder boven wonder maar drie gewonden Dit ongeluk, dat wonder boven wonder betrekkelijk goed is afgelo pen. gebeurde even na middernacht. De sneltrein van Amersfoort, die zonder verder te stoppen doorreed naar Amsterdam, naderde op norma le tijd het Hilversumse station. De machinist verminderde, als gewoon lijk. vaart. Op het uitgebreide em placement begon de hele trein plot seling hevig te slingeren, de reizigers werden van de ene kant der coupé's naar de andere kant geworpen. Even later kwam de trein onder luid ge raas tot stilstand, juist ter hoogte van het tweede perron. De eerste aanblik van de enorme ruïne deed een vreselijk ongeluk vermoeden. De grote locomotief was omgevallen, de voorste assen van het onderstel meters ver weggevlogen, de cabine als blik ingedeukt. De zware machine had de rails wegge- wrongen en een groot gat geboord in de zanderige grond. Het eerste rij tuig ontspoorde en kwam half over de locomotief te hangen. Daarachter meters ver niets, van de rest der wagons was de verbinding gebro- gen. waardoor zij. tegen elkaar aan schuivend, tot staan kwamen. Ver in de omgeving lagen de weggeslinger de stukken rails, wielen, brokken dwarsligger. Honderden meters rails zijn als kinderspeelgoed krom ge trokken. Snelle hulp Onmiddellijk na het ongeluk snel de van alle kanten hulp toe. De even heen en weer slingerende lampen van het emplacement belichtten een angstaanjagend schouwspel: de ketel van de omgevallen locomotief braak te helgele vlammen uit, sissend ont snapte stoom uit verbroken buizen, wagens die nog naschokten stonden dwarsop of scheef in de rails, passa giers sprongen gillend uit de coupé's. hun bagage achterlatend. Gelukkig was de trein niet druk bezet. Eén passagier bleek licht gewond. Erger waren de machinist en de stoker er aan toe: men moest ze snel uit de ra vage bevrijden. Beiden zijn naar de Katholieke Ziekenverpleging ver voerd: vanmorgen was er gelukkig voor geen van twee direct levens gevaar. Slationspersoneel doofde in allerijl de vuren van de locomotief, omdat men vreesde dat die gevaar voor brand opleverden. Wat de oorzaak van het ongeluk is kon vanmorgen vroeg nog niet wor den vastgesteld. Zeker schijnt het te zijn. dat de locomotief door een ver keerde wissel is gereden, maar hoe In het zoeklicht OP DOOD SPOOR NADAT de ministers van Bui- andse Zaken der Grote Vier hét vorige week ten slotte over één ding eens geworden zijn name lijk, dat zij het onmogelijk eens kunnen worden over een oplossing in grote stijl voor Duitsland is de Parijse conferentie in een nieuw stadium getreden. Acheson heeft er zelfs een naam voor gevonden: het stadium van het „talk business". De „business" zijn de kleine zaken en het accoord, dat men misschien over kan bereiken, zou een bestand zijn, dat de kans op ruzie tussen twee slechte buren zo klein moge lijk maakt. Maar zelfs de vage hoop op een overeenkomst over kwesties van onderge schikt belang is niet bijzonder goed gefundeerd. Wanneer men de verslagen van de conferentie regelmatig gelezen heeft, weet men. dat de toon der debatten van joviaal via vriende lijk naar ongeduldig is gegaan. De ze politieke weersgesteldheid moet in hoofdzaak worden toegeschre ven aan de zware depressie, die over Berlijn hangt. Wanneer daar niet zeer snel iets gebeurt, dat de opheffing van de blokkade effec tief maakt, is te vrezen, dat in het Palais rose verder weinig rozige taal gesproken zal worden en er zelfs voor het „talk business" geen ruimte meer zal zijn. De narigheid met deze conferentie is. dat het Westen haar begon in de stille hoop, dat de Russen wel tot zekere concessies bereid zouden zijn, ter wijl deze laatsten juist op tege moetkomendheid van Westerse zij de rekenden. Nu blikt, dat geen van beide partijen bereid is, water in haar wijn te doen. moet de con ferentie onvermijdelijk op een dood spoor geraken. Later afnemende bewolking Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond (opgemaakt te tien uur). Vanavond en vannacht meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Morgen overdag geleidelijk af nemende bewolking en overwe gend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Weinig verandering in temperatuur. 14 Juni: Zon op 4.19. onder 2101 Maan op onder 7.27. dal kon gebeuren daarvan hebben de deskundigen van de Spoorwegen die spoedig in Hilversum arriveer-' -J00k„d<;,pr?ldenl-dir«leur ir F. Q den Hollander was er ziCh nog geen beeld kunnen vormen'. Grote schade De materiële schade is uiteraard groot: de locomotief fs zeer zwaar beschadigd, iets minder, maar toch nog ernstig genoog, verscheidene wagons. Een groot deel van het em placement is geheel ontzet, enkele vitale sporen zijn totaal onbruik baar. Het pleit voor het grote organisa tievermogen van de Spoorwegen dat reeds vannacht de meeste brokstuk ken weggeruimd waren, zodat de treinen tussen Amsterdam en Amersfoort vanmorgen zonder veel vertraging konden rijden. DE .WATERMAN' KOMT 19 JUNI THUIS DEN HAAG Behoudens on voorziene omstandigheden zal het troepentransportschip „Waterman" omstreeks 19 Juni in Rotterdam uit Indonesië aankomen. Het is het eerste schip dat sedert de hervat ting der repatriëring gesloten on derdelen naar Nederland vervoert. Aan boord bevinden zich onder meer het 2e bataljon van het 10de regiment infanterie en de 3e genie veldcompagnie. De repatriërenden worden op de dag van debarcatie naar het door hen opgegeven adres vervoerd. De organisatie van de ontsche ping en het vervoer is zo omvang rijk. dat elke inbreuk hierop onver mijdelijk vertraging veroorzaakt. Om deze reden kunnen familieleden en vrienden niet worden toegelaten tot het debarcatie-terrein en kun nen zij ook niet in gelegenheid wor den gesteld de repatriërenden met eigen vervoermiddelen af te halen. Granaat afkomstig van terroristen BATAVIA. Het onderzoek van de granaat, die is gevonden in de tuin van de echtgenote van Sukarno te Djokja heeft uitgewezen, dat deze van Indonesische makelij is. Zowel door de Nederlanders als door de militaire waarnemers. De aanslag wordt in verband gebracht met de communistische pamfletten- actie van de Partai Kommunis Indo nesia tegen de Republikeinse re gering. Op de dag van de aanslag werden pamfletten gevonden, waarin voor aanstaande republikeinse personen, zoals Sukarno, Hatta en de sultan van Djokja als vertegenwoordigers van de „kapitalistische landen" wer den bedreigd. Van officiële Nederlandse zijde te Djokja betuigde men spijt er over. dat de waakzaamheid bij de wonin gen van de republikeinse leiders de aanslag niet heeft kunnen verhin deren. Vergeefse reis van Hatta naar Sumatra BATAVIA. In tegenstelling tot aanvankelijke berichten, als zou pre mier Hatta te Kotaradja op Sumatra rechtstreeks contact hebben gehad met leden van de Republikeinse noodregering van Sjafruddin, ver neemt Aneta thans, dat Hatta geen contact heeft gehad met Sjafruddin noch met leden van zijn regering Hatta heeft slechts gesproken met plaatselijke leiders. Naar verluidt zou Sjafruddin zich diep in het bin nenland van Sumatra bevinden. Te Batavia betwijfelt men of de noodregering instemt met het poli tieke accoord tussen de Nederlan ders en de regering Sukarno-Hatta. Nee toch...? Heus! Ook Philips gaat voort de mensheid het leven te ver aangenamen een draagbaar radiotoestel, een z.g. portable, van nog geen 7 kg. zal ons in staat stellen op de tennisbaan of in de zeilboot te volgen, wat Wisjinsky in Parijs zegt. -if Rustig slapen in de trein, zelfs nog een uur na aan komst dat is mogelijk in de nachttrein AmsterdamParijs. Die komt om 6 uur in de Fran se hoofdstad aan en dan blijft de slaapwagen nog een uurtje Haan voor de langslapers. Saluafore Giuliano, de Sici- liaanse bendeleider, heeft re- cruten opgeroepen voor zijn privéleger. De hoge soldijdie hij beloofd heeft, doet hem duizenden jongemannen toe stromen. Dit is de „draadmeester", een Amerikaanse uitvinding, be stemd om de mens ergernis te Captain Harry Truman: besparen. Leg de draad over het haakje, druk op de knop en de draad is. waar zij wezen moet: in het oog van de naald. J LITTLE ROCK (V.S.) President Truman heeft alhier in een rede bij gelegenheid van de onthulling van een oorlogsgedenkteken de voor waarden genoemd, die volgens hem van essentieel belang zijn voor het bereiken van een duurzame wereld vrede. namelijk' dat de V.S. moeten sterk zijn en welvarend, evenals de andere „vrede- en vrijheidslievende" landen. Voorts moet er een lichaam bestaan, dat internationale geschillen kan beslechten en de vrede hand haven. Truman zelde. dat hij verwachtte, dat het Noord-Atlantisch pact spoe dig met overweldigende meerderheid door de senaat zou worden aanvaard en dat het van vitaal belang was. dat het pact gevolgd zou worden door een program van militaire hulpver lening. Truman verklaarde, dat de zaak van de vrede en de vrijheid nog steeds bedreigd wordt en critiseerde degenen, die „de hulpverlening aan Europa willen beknotten, de voor verdediging tegen agressie nodige maatregelen afwijzen en de pogingen tot herstel van de wereldhandel wil len teniet doen." De president bevond zich in Little Rock in Arkansas onder manschap pen die met hem in de 35ste divisie in Frankrijk hebben gestreden. Met hen heeft ..captain Harry" de mor gen van de onthulling van het mo nument in zijn hotel een feestmaal genuttigd. De republikeinse senator Taft heeft zich naar aanleiding van de woorden van de president der V.S. verklaard tegen militaire hulp aan Europa Hij achtte het Atlantische pact het juiste middel om Rusland van een oorlog te weerhouden, doch militaire hulpverlening aan Europa zou naar zijn mening het tegengestelde resul taat hebben. Ofschoon Taft zeide. dat de Mars- hall-hulp waardevol werk deed. ge loofde hij niet. dat een besnoeiing van de uitgaven met tien percent „enig essentieel voordeel er van zal teniet doen." Zwitsers dorp geheel afgebrand BERN In de nacht, van Zater dag op Zondag is het op zestien honderd meter boven de zeespiegel gelegen bergdorp Selva, in het kanton Graubünden. geheel afge brand. De brand ontstond in de late avond in een van de vijftien woonhuizen van het dorp. Reeds na een half uur stond het gehele dorp in lichter laaie, de kerk en een twintigtal stallen inbegrepen. Van de ongeveer honderdvijftig inwo ners bekwam niemand letsel doch al hun have en vee werd een prooi der vlammen. Aanval van Sowjet-Unie op Finse regering MOSKOU Het officiële Sow- jet-Russische Nieuwsbureau Tass meldt uit Helsinki, dat „in Finland, onder de vleugels van de regering Karl Fagerholm, verscheidene schendingen van de beginselen der democratie zijn bedreven." Tass spreekt verder van „bandieten activiteit". BRUSSEL Garry Davis, de eerste wereldburger, heeft gedreigd in hongerstaking te gaan, indien hij volgende week niet zonder pas in België wordt toegelaten. Davies wil de proefverkiezing die te Nivelles in België zal worden ge houden, om de openbare mening over een wereldregering te peilen, bijwonen. Noodlanding Voorburgse sportvlieger in Frankrijk SION (Frankrijk) Zaterdag- avond om twintig minuten over zes heeft een Nederlandse „Super Cruiser" een noodlanding bij Lens moeten maken. De bestuurder, de heer P. van der Drift uit Voorburg brak een been en liep andere bles sures op. 7ijn passagiers, de medi cus Versteeg en diens echtgenote uit Nootdorp werden licht gewond. Het sportvliegtuig werd zwaar be schadigd. Het toestel nam deel aan de „Rallye du Cervin" naar Zürich in Zwitserland. Zaterdagmorgen was het van Ypenburg gestart. DEN HAAG. Zondagmorgen. Dc zon kwam vanmorgen nog maar aarzelend over de horizon toen een kustvaarder ter hoogte van dc W'as- senaarse Slag, ten Noorden van Schevcningen. plotseling in moeilijk heden geraakte. Om zes uur bemerkte de stuurman plotseling water in het ruim en slechts korte tijd daarna maakte de coaster zware slagzij naar bakboordzijde. Angstig liep de bemanning heen en weer, in af wachting van wat haar lot zou zijn en dat van hun schip, de 398 ton metende „Klaus Bisschoff". Spoedig kwam er hulp opdagen, al bleet het toen ook nog geruime tijd onzeker, wat er van het schip zou worden. de zee en de Noord-Zuid wind. Plotseling lek midden op zee De „Klaus Bisschoff" is een nieuw schip van de rederij Born- hofen uit Hamburg. Het maakte zijn tweede reis van Rotterdam naar zijn thuishaven met een lading fijne steenkolen. Zonder dat er iets bijzonders gebeurde maakte de kustvaarder vanmorgen water. Aan vankelijk dacht de uit acht koppen bestaande bemanning, dat het schip op een wrak was gestoten, maar spoedig bemerkte men. dat het water niet van onder af, doch via een der wanden binnenstroomde. Dit wijst er volgens de stuurman op, dat de lekkage te wijten is aan een constructiefout. Tot overmaat van ramp raakte ook de motor defect, zodat men ge heel aangewezen was op hulp van derden. Teneinde zo snel mogelijk assistentie te krijgen stapten de stuurman en drie leden van de be manning in een rubberboot en roei den naar de kust van de Wasse- naarse slag. Hier bleef één zeeman bij de boot achter voor bewaking, terwijl de drie anderen met een politiejeep naar Scheveningen re den, waar alle maatregelen werden getroffen voor hulpverlening. On middellijk ging de „Arthur", de reddingsboot van de N.Z.H.R.M., die in dc Schevcningse haven ligt, de woelige zee op en bereikte spoe dig de „Klaus Bisschoff". Veel meer dan in de buurt rond varen had de „Arthur" niet te doen, temeer, daar aan boord uiteraard geen enkel ongeluk was gebeurd. Inmiddels was ook de sleepdienst van Smit en Co. te Rotterdam ge waarschuwd. die haar sleepboot „Maas" uitzond en haar sleepboot „Argus". Tegen half elf kwam de „Maas" voor de Scheveningse kust in zicht. Daar was de „Klaus Bisschoff" ook reeds gekomen, meegedreven door Rond elf uur bereikte de sleepboot de Duitse kustvaarder, die op dat moment reeds een kilometer of. acht in Zuidelijke richting was afgedre ven. Het contact lussen de sleper en de coaster was snel tot stand ge bracht, twee mijl uit de kust, recht tegenover het Kurhaus. Toen was het attractieve voor de vele Hage naars, die van de boulevard af het schouwspel ingespannen volgden, verdwenen, want kort daarna waren alle schepen uit het gezicht verdwe nen op weg naar Hoek van Hol land Moeilijke tocht „Het viel niet mee het schip te slepen", zo verklaafde de kapitein van de Maas. Het schip maakte zware slagzij, ongeveer 40 graden, terwijl de lading kolen door het water was gaan werken en schui ven. Hard varen konden we niet, Met zware slagzij ligt de „Klaus Bischoff' voor de Schevcningse kust, kort voor de trossen met grote moeite t oorden vastge maakt cn de moeilijke sleepreis naar Hoek van Holland begint. want dan schoof het schip dwars op de golven. De machinist van de Klaus Bisschoff was bij ons aan boord, de kapitein en twee anderen zijn op hun eigen schip gebleven en de rest zat op de reddingboot Arthur" Laatstgenoemd schip bleef voor alle veiligheid gedurende de sleep- tocht naar de Nieuwe Waterweg in de nabijheid. De golven sloegen over het dek van de coaster, die als een onwillige hond in de trossen hing. Ondanks het wat slechter wordende weer slaagden de Maas en de Argus, die intussen ook had vastgemaakt, er in het Duitse schip de Nieuwe Waterweg binnen te brengen. Zondagmiddag kwam het convooi binnen de pieren. Aangezien het te riskant was het bijna gezonken schip tot Rot terdam te brengen, werd het vlak bij Maassluis op dc Noordwal aan de grond gezet. Hier zal een nader onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak waardoor het schip zo plotseling lekkage kreeg. De geallieerde bestuursraad voor Oostenrijk heeft besloten een beperkt telefoon- en telegraafver- kecr tussen Oostenrijk en Duits land te herstellen. IngezMed.) Begun t(e, ef^L Drie knapen verdronken bij spelevaren NIJMEGEN In het voormali ge Duitse gebied, onder de ge meente Ubbergen-Beek, dat sedert de grenscorrecties bij Nederland behoort, zijn Zaterdagavond drie jongens verdronken. De knapen van 11 tot 14 jaar oud waren op het Wylermeer gaan spelevaren met een vissersbootje. Midden op het meer sloeg het scheepje om met het bekende noodlottige ge volg. Een der jongens kon zwem men. it.aar werd daarbij gehinderd door de beide anderen. Een vierde jongen, die bij hen hoorde, bleef aan de wal toen de drie anderen gingen varen. Hij is na het ongeluk naar huis gegaan maar schijnt niemand iets te heb ben gezegd, totdat de ouders van de slachtoffers lieten onderzoeken, waar de jongens gebleven waren. Zondag heeft hij de plaats van het ongeluk aangewezen. De stoffelijke resten van de jon gens zijn Zondagavond opgedregd. Ook coloradokevers op de Duitse kust HANNOVER Zwermen colo radokevers zijn sinds Dinsdag neergestreken op de kusten van de Duitse Oost Friese eilanden Bor- kum, Norderney en Langeoog. De boeren ter plaatse helpen de poli tie om het gedierte te bestrijden. NIET minder dan twaalf schilderijen van Kees van Dongen blijken uit Museum Boymans te zün verwijderd. Twaalf, dat Is heel wat!, méér dus. dan wij Zaterdag reeds in een deel onzer editie meldden. Dc verwijder de kunstwerken zijn: Vrouw, die zich kapt; Het bed; Mistinquett cn Max Dearly In de dans La valse cbalounie; Liggend naakt met kousenband; Drie vrouwen; De Spaanse; Naakt tegen groene achtergrond; De vrouw met dc duiven; De Drager; Adam; Eva en Adam en Eva. Twaalf schilderijen dus ontmoeten ernstige bezwaren in bepaalde kring of wekken, blijkbaar, „ongezonde belangstelling". Niet cén of twee, maar twaalf! VELE VRAGEN EN VELE MENINGEN Vele vragen rijzen na kennisne ming van dit overheidsingrijpen: 1°. Waarom van te voren niet geselecteerd? 2°. Waarom, indien selectie is toegepast, geen handhaving van de tentoonstelling zoals ze was. d.w.z. representatief voor het oeuvre van Kees van Dongen? 3°. Waarom, indien moeilijkhe den gevreesd konden worden in verband met de opvattingen van deze mondaine kunstenaar, de toe gang niet beperkt tot meerder jarigen? 4°. Waarom, alvorens in te grij pen, niet het advies ingewonnen van de Commissie van Toezicht op het Museum Boymans? 5°. Waarom beslist over deze ..onthoofding" van een tentoonstel ling, die in de gehele kunstwereld als zéér kenmerkend voor de schilder Van Dongen wordt ge noemd, het college en niet de bur gemeester alléén, onder wiens per soonlijke bevoegdheid het museum ressorteert en die krachtens art. 221 van de gemeentewet „waakt tegen het doen van met de open bare orde of zedelijkheid strijdige vertoningen? 6°. Welke zijn die kringen der burgerij, die aanstoot namen aan de gewraakte doeken en is het oor deel van mensen uit die kringen van enig belang voor het kunst leven in Rotterdam? Veel van deze vragen zal men. min of meer gevarieerd, terug kunnen vinden in de pro- en con tra-commentaren die velen ons vrijwillig verstrekten en welke men hieronder zal aantreffen. Loco-burgemeester Loco-burgemeester J. van Til burg zei dit; „Ik denk er niet aan. hierover I meer te zeggen dan ik in mijn com muniqué van-Zaterdag heb gedaan". Wethouder Van den Brulc: „Als lid van het college van B en W. loop ik liever niet vooruit op re acties, die misschien nog zullen vol gen". (Zie verder pag. 4) Enige Rotterdamse puriteinen of waren het grapjassen hebben de lijn doorgetrokken en nu ook de in de tuin van Boymans opgestelde naaktfi guur gedeeltelijk aan het oog onttrokken. ..Ilij zit altijd" Onlangs stond minister Schok king in de Willem de Zwijger- kerk in Amsterdam. Er was geen plaats meer en met hem stonden er nog talrijke an deren. Een soldaat die zat stond plotseling op en bood zijn plaats aan een bejaarde dame, die naast de minister stond. Toen de soldaat haar plaats in nam kon mr. Schokking niet nalaten te fluisteren: „De mi nister van Oorlog stelt het zeer op prijs dat een militair opstaat voor een dame!" Waarop de militair terugfluis- terde: „Maar zelf zit hij altijd!" Waarnemers behouden ondanks trage voortgang hun optimisme PARIJS. Dc vergadering van Zondag van dc vier ministers van buitenlandse zaken is In een geheime bijeenkomst voortgezet, om. zoals waarnemers menen, dc zakciykc bespreking van een plan voor een regeling te Berlijn te hervatten. Na de besloten vergadering, die anderhalf uur duurde, werd bekend gemaakt, dat dc ministers eerst Dinsdag opnieuw bijeen zullen komen. De officiële reden voor de besloten zitting, die begon na een open debat van vier uur cn een kwartier, was, dat de ministers de procedure voor Maandag wilden bespreken. Waarnemers ter conferentie verklaarden echter in toenemende mate tot de overtuiging te geraken, dat achter de klaarblijkelijke besluiteloosheid van de openbare vergadering van Zondag plannen zijn gemaakt om in Berlijn een regeling te bereiken, gebaseerd op wederzijdse tegemoet komendheid. De verrassende loop van de ver gadering volgt op een aantal offi cieuze particuliere besprekingen tussen de vier ministers. Van gezag hebbende zijde wordt het diner, dat Wisjinski Zaterdagavond met Ache son had. veel meer dan een pure be leefdheids gelegenheid genoemd. Ook Bevin had Zaterda6 in de Sowjet-Russische ambassade een of ficieuze bespreking van meer dan twee uur met Wisjinski. Na de openbare vergadering van Zondag maakte een Sowjct-Russi- sche woordvoerder bekend, dat er geen beslissing was genomen over Wisjinski's voorstel om een vredes verdrag voor Duitsland te ontwer pen. De ministers waren het erover eens, dat men over het Duitse vre desverdrag was uitgepraat. Uit de kringen der Britse delegatie vernam Reuter, dat de ministers ziin besloten terug te keren tot de be spreking van punt één der agenda: de Duitse eenheid, daar Wisjinski had aangekondigd, dat hij hierover enkele nieuwe dingen had te zeggen. Dit hoopgevende perspectief wordt echter gematigd door de scherpe toon waarop Zondag de debatten werden gevoerd. De Amerikaanse minister Dean Acheson vergeleek het betoog van zijn collega Wisjins ki over een detail van de conferen tie. met een „hand vol vlooien", waarbij de propagandaklanken van de Russische minister de vlooien waren. „Eigenlijk is zijn rede alleen maar vlooien en geen hond", zo zeide hij. Vlooien begonnen daarop het ge sprek te overheersen. Wisjinski ci teerde de Russische bijbelvertaling en zeide: „Wij moeten niet pogen vlooien te vangen, opdat niet een ka meel ons door de vingers glippe". Bevin antwoordde, dat dit citaat niet overeenstemde met de Engelse standaardvertaling van koning Ja- cop. Wisjinski verklaarde nu. dat het overeenkomstig de Wladimirver- talmg van de bijbel is. waarop Bevin dc conferentie vergeleek met. de vlooientheaters, die hij in zijn ge boorteplaats gekend had Abc Lenstra is door de KNVB voorwaardelijk voor drie maanden geschorst omdat hij enige tijd ge leden in een advertentie een be paald merk schoenen heeft aanbe volen. Aan deze straf, die dus niet inhoudt, dat Lenstra in deze tijd niet mag voetballen, is een proeftijd van drie jaar verbonden. „De Sportkronic k". het of ficieel orgaan van de KNVB, zal hedenavond een verklaring publi ceren. zonder de naam Lenstra te noemen, waarin deze straf als voor beeld wordt gesteld voor alle spe lers die zich aan dergelijke overtre dingen van de amatcursbcpalingcn zouden schuldig maken. Het weekblad „S p o r t" meldt nog. dat Lenstra niet met bet Ne derlands elftal naar Finland zal rei zen. Hij keert heden per auto naar Nederland Terug. Van Roesscl van LONGA zal hem vervangen. Nederlandse deelneming aan Spaanse jaarbeurs BARCELONA Generaal Fran co heeft een internationale beurs geopend, waaraan dertien landen deelnemen. Tot deze landen be horen: Nederland, België cn Lu xemburg. Nederland heeft radio- en telefoonmateriaal, chemische producten, chirurgische en me dische apparaten en electrische ma chines ingezonden.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1