DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Nieuwe hoop op een bescheiden succes van de Grote Vier Berlijnse stakers zetten hun strijd voort Treinongeluk bij Meppel P - Franse ambtenaren 24 uur in staking om loonsverhoging Nieuwe wet tot herkeuring van afgekeurden Onze verliezen in Indonesië Wisjirisky onderbreekt geheime vergadering en belt Moskou op Sovjet-burgers opgeroepen Boemerang Maarseveen nu aan O.G. 9e Jaargang no. 136 \Voensdag 15 Juni 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank- Rotterdamsche Bank - p0SÜJUS g Abonnements prijs 32 cent p. w. of I 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en-Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur. T J. DE BOOR DER. Bestuurder van de Diesel aan gevolgen overleden MEPPEL. Dinsdagmorgen kwart vóór twaalf heeft de°ult h™ N^r- den komende Diesel-electrische trein op de onbewaakte overweg over de Lankhorslerwer even voorbij het station Meppel, een met stenen geladen vrachtauto aangereden. Le chauffeur van deze vrachtauto, L. uit Zwolle, had ge wacht voor een uit de richting ko mende stoomtrein, maar heeft toen hij na het passeren van deze'trem de overweg over wilde, de Diesel blijkbaar niet gezien. De vrachtauto werd in het mid den getroffen, L. werd uit de cabi- ne geslingerd maar heeft geen ernstig letsel opgelopen. Ernsti ger waren de inzittenden van de stuurcabine van de Dieseltrein er aan toe. Met behulp van snijbran ders moesten zij uit de geheel in gedrukte cabine bevrijd worden De treinbestuurder K R. Stuut uit Utrecht werd zo ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen is overle den. De toestand van zijn collega M. J. A. Agterberg, die meereed om het traject te leren kennen, is. hoewel ernstig, zonder levensgevaar. OP DE ONBEWAAKTE OVER WEG te Lankhorst nabij ftleppel in de spoorlijn MeppelZwolle is een vrachtauto uit Zwollerker- spcl in botsing gekomen met een dieseltrein Groningen-Den Haag. Parijse politie wacht een drukke Zaterdag PARIJS. Hedennacht Is een vierentwintig uurs staking uitge broken onder het Franse overheids personeel. dat werkzaam is op re- geringsbureaux, postkantoren, tech nische diensten en de luchthavens. Aanleiding tot deze staking is de ontevredenheid die onder de ambte. naren is ontstaan, doordat de re gering in gebreke zou zijn gebleven bjj de in het vooruitzicht gestelde herziening van de salarissen. Niet alleen de communistische vakorga nisatie. maar ook de beide vakbon den, die niet onder hun invloed staan, hebben zich solidair ver klaard met de stakers De Franse regering heeft aan de vooravond van de staking bekend gemaakt, dat hogere regerings ambtenaren, die zouden besluiten aan de staking deel te nemen, het gevaar lopen te worden geschorst. De vakbonden hebben desondanks verzekerd, dat de staking zal door gaan. Zij noemen het besluit van de Franse regering onwettig. Men ver wacht, dat het publiek betrekkelijk weinig overlast van de staking zal ondervinden, daar de vervoers diensten er niet onder vallen Het automatische telefoonverkeer zal normaal doorwerken. Wel zullen de radio-uitzendingen gedurende 24 uur worden onderbroken. Behalve deze staking staat Parijs waarschijnlijk een rol tussen com munisten en Gaullisten te wachten, wanneer Zaterdag generaal De Gaullc een toespraak zal houden ter herdenking van de negende verjaar dag van het Franse verzet. De bijeenkomst zal gehouden worden op de Avenue d'Orleans waar langs de vrije Franse tweede divisie op 24 Augustus 1944 Parijs binnentrok. De communisten hebben besloten dat i In het J aiiie! zoeklicht I jjjj® ciorr ONTMANTELING DAT de Duitsers tegen ontmante ling zijn, is begrijpelijk; geen land vindt het prettig, wanneer zijn bronnen van inkomsten gedeeltelijk worden gedempt en het verschil tus sen oorlogs- en vredesindustrie, reeds moeilijk vast te stellen door de deskundige, gaat voor de man in dc straat gemakkelijk verloren. Dit neemt niet weg, dat het verzet der Duitsers, dat ten slotte moest wor den gebroken door militair optre den, schromelijk overdreven is Op merkelijk weinig Duitsers schjjnen te beseffen, dat Europa's bezorgd heid voor zijn veiligheid echt is en dat deze niet ver dween met de ge allieerde overwin ning en het einde van het nazi-re giem. De fabrie ken, waarom de herrie van het ogenblik draait, houden zich bezig met de vervaardiging van synthe tische olie en rubber. Zij zijn het product van de nazi-periode en van de gehele Duitse strategie van her bewapening. Maar de Duitsers van hoog tot laag en van links tot rechts beweren, dat het de geallieer den er slechts om te doen is, een niet welgevallige concurrentie uit te schakelen. Een dergelijke bewering getuigt wel van een bijzonder slecht begrip van de geallieerde belang stelling voor Duitsland; het schijnt ongelooflijk, dat de Duitsers zo ge makkelijk vergeten, wat het Westen doet om hun buitenlandse betalings balans in evenwicht te brengen. Onder deze omstandigheden moet de argwaan rijzen, dat, gezien de eco nomische terugslag en de ruim 1 millioen werklozen in West- Duitsland, de Duitse economische leiders het gemakkelijk vinden de buitenlanders voor hun moeilijk heden verantwoordelijk te stellen en dat velen, die beter weten, het poli tiek nodig achten het Duitse natio nalisme te exploiteren ö111» de Gaullisten geen toegang te ver lenen tot de Avenue om zodoende de herdenking te doen mislukken. Deze twee dreigingen worden door de regering als incidentele ge beurtenissen beschouwd, .lie niet met elkaar in verband staan en geen voorspel betekenen van een grote politieke strijd. In de eerste plaats voor artsen en tandartsen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Nederlander, die als ingeschrevene voor de dienst plicht ongeschikt voor de dienst is verklaard en nog geen 45 jaar oud Is aldus artikel 1 van het juist in gediende wetsontwerp „Herkeuring van afgekeurden" Is verplicht zich opnieuw aan een onderzoek omtrent zijn geschiktheid voor de dienst te onderwerpen. Indien hfj daarvoor wordt opgeroepen. Blijkens de memorie van toelich- t'njt, heeft de Regering allereerst het oog op artsen en tandartsen. med« omdat door de bezetting gedurende enkele jaren een verlaging van het aantal afgestudeerden zal optreden, waardoor extra-moeilijkheden voor de militaire geneeskundige en tand heelkundige dienst zouden kunnen worden veroorzaakt. Maar wat van daag ten aanzien van artsen en tand artsen nodig is, Kan morgen nodig worden voor ingenieurs en andere technici, voor juristen en meer groe pen, Daarom wordt door dit wets voorstel een algemene bevoegd heid geschapen. Omdat voor de lichting 1944 en volgende de keuring reeds naar nieuwe methode heeft plaats gehad, bestaat hier voorshands weinig be hoefte aan herkeuring, terwijl van de drie voorafgaande lichtingen slechts enkele kleine groepen zijn gekeurd. De voorgenomen herkeu ring zou daarom vnl. moeten gelden voor de lichtingen, ouder dan die van 1941. Aannemende, dat per lich ting het aantal afgekeurde artsen en tandartsen 50 60 bedraagt, hoopt de Regering, dat de herkeuring een winst zal geven van rond 300 artsen en 150 tandartsen. GRATIFICATIE VOOR RIJKSPERSONEEL DEN HAAG Naar het A.N.P. verneemt is te verwachten, dat met betrekking tot het geven van een gratificatie aan rijkspersoneel de regeling dezelfde gedragslijn zal volgen als verleden jaar, dat wil zeggen, dat aan hen. die een salaris hebben van minder dan f 4560 over 1949 een gratificatie zal worden toegekend van 2 pet. van het salaris, met een maximum van 50 gulden per persoon. Rijkspersoneel verlangt salarisherziening De bond van Algemeen Rijks personeel die Maandag en Dinsdag te Breda een algemene vergadering hield, heeft een motie aangenomen, waarin de regering verzocht wordt, met de meeste spoed de salarissen van de laagstbezoldigden te her zien. daar volgens de bond deze salarissen „ver beneden de meest redelijke behoeften liggen". De bond acht een verhoging van ten minste 20 pet. noodzakelijk. Identificatie-centrum vraagt inlichtingen AMERSFOORT De comman dant van het identificatie centrum Amersfoort, Kamp Laan 1914. Amersfoort, verzoekt dringend naast familie-adres en inlichtingen omtrent Emma Silberberg-Plaut en Clara Gutmann-Hausmann ver moedelijk geboren resp. 3 Mei 1895 en 12 Juni 1892 en te Troebitz in Duitsland omgekomen. Bij een explosie in een onder grondse tunnel te Utuado in Cen traal Porto Rico, werden 6 perso nen gedood en 9 ernstig gewond. Aanhoudend koel weer Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond (opgemaakt te 10 uur) Wisselende bewolking met voornamelijk in het Noord-Oos ten van het land nog enkele verspreid optredende lichte bui en. Meest matige Noordelijke wind. Koel weer. 1#> Juni Zon op 4.19. onder 21.02 Maan op 0.37. onder 10 03. Generaal Kruis: Herhalingsoefeningen als het kan, hoogstens drie weken DEN HAAG. Naar aanleiding van de berichten omtrent de duur van eventuele herhalingsoefeningen voor uit Indonesië gerepatrieerde dienstplichtigen, wordt van bevoeg de zijde gewezen op een mededeling van generaal mr H. J. Kruis, dat het weinig waarschijnlijk is, dat de duur der herhalingsoefeningen 6 weken zal worden. Hoewel nog geen definitieve be slissing is genomen, wordt het on waarschijnlijk geacht, dat de duur van herhalingsoefeningen de drie weken te boven zullen gaan. Een week zou voldoende zijn voor de mobilisatieoefening cn het optreden in kleiner verband, «?en tot twee weken zouden gemoeid zijn met een oefening in groot verband. De her halingsoefeningen voor kader zou den wellicht van iets langere duur moeten zijn. Ten aanzien van deze kwestie wordt er aan herinnerd, dat de op roeping van de lichtingen 1941—1944 niet voor bedoelde herhalingsoefe ningen in de plaats kan worden ge steld. daar deze lichtingen een vol ledige opleiding van minstens een jaar zouden moeten ontvangen, waarvoor niet voldoende kadër en opleidingscapaciteit bestaat. DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwe zen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteèVd: N. I. L.: Sold. Djailan; Sold. J. Lo- pulalan, Sold Simin, Sold. C. G. Volkerts, Korp. Pelupessy, Sold. Hu- wae, Serg A. L. Lindehovius, Sold. Ngadino, Sold. Senen, Sold. Ong Bok Siang, Sold. Riupassa, allen af komstig uit Indonesië. PARIJS. „Hangt er een crisis-atmosfeer op de confenrcntle?" luid de de vraag van een journalist, die er in slaagde een medewerker van minister Bevin nabjj het Palais Rose aan te klampen. „In het geheel niet, wij zün allen in een uitstekend humeur", was het antwoord. Merkwaardig genoeg w ijzen berichten die in de loop van de nacht zijn binnen gekomen over dc gebeurtenissen rondom de geheime zitting van de vier ministers erop. dat zowel de woorden „crisis-atmosfeer"» als „goed humeur" met betrekking tot bet verloop van de zitting van heden van toepassing zijn. De conferentie heeft enkele moeilijke uren doorstaan maar toch schijnt het. dat de confererende partijen kans zullen zien op een be perkt gebied tot-een accoord te komen. Opvallend was stellig, dat nadat de geheime zitting Dinsdagmiddag om half vier was begonnen, een uur later minister Wisjinsky plotseling het Palaise Rose verliet en er eerst twee uur later, terwijl de anderen binnen waren gebleven, weer ver scheen. Van gezaghebbend^ zijde vernamen de journalisten voor het ge bouw, dat de minister, alvorens verder aan de besprekingen deel te kunnen nemen, zich dringend met Moskou moest verstaan op een aantal punten. KONING GUSTAAF VAN ZWE DEN zal op 16 Juni zijn 91ste jaardag vieren. Dit is de meest recente foto van dè krasse Zweedse vorst. Zij werd in het stadion te Stockholm genomen. Naast hem prinses Sibylla en op haar schoot het kroonprinsje Carl Gustaaf. De reis van Wisjinsky's auto ging echter niet rechtstreeks naar de Sowjet ambassade maar reed eerst naar het Bois de Boulogne, waar de Russische minister druk pratend met een medewerker on der het lover heen en weer wan delde. Vervolgens gebruikten zij een consumptie op een terrasje en eerst daarna gingen zij naar de ambassade. Omtrent de stand van zaken na drie weken confereren seint een speciale verslaggever van het ANP het navolgende uit Parijs. Het ziet er naar uit. dat de vier ministers thans een basis hebben gevonden, waarop zij met kans op succes kunnen overleggen over een zeer beperkte overeenkomst tot bet polijsten der wrijvingsvlakken in Duitsland De ministers spraken gedurende drie uren in strikte af geslotenheid over de Westelijke plannen tot regeling der Berlijnse situatie en tot een economische uitwisseling tussen beide helften van Duitsland. Daarin slechts bij gestaan door een tolk en hun aller naaste medewerkers. De besprekingen waren 's avonds, toen de ministers moesten heen gaan teneinde aan te zitten aan een door Schuman aangeboden diner, nog niet beëindigd. Zij verkeerden toen nog in een stadium, dat generlei communi qué kon worden verstrekt. In de Parijse avondbladen circu. leren berichten, als zou ook in het Oostenrijkse vraagstuk tijdens de Zondag begonnen geheime confe renties enig licht zijn gekomen. Volgens deze berichten zouden de Westelijken zich beleid hebben verklaard de Russische aanspra ken op voormalige Duitse bezittin gen in Oostenrijk tot een bedrag van honderd vijftig millioen dol lar te erkennen. Daartegenover zou Rusland hebben toegezegd zijn steun aan de Joegoslavische grens- eisen ten opzichte van Oostenrijk te staken. De besprekingen op de geheime zitting van Dinsdag waren geba seerd op de nieuwe Westelijke voorstellen, die tijdens het week eind aan de Russische minister zijn overhandigd. Ofschoon over deze voorstellen officieel niets is medegedeeld, is uitgelekt, dat zij in hun betekenis uitgaan boven een regeling van alleen maar het Berlijnse probleem. Zij omlijnen veeleer het reeds voor de aanvang der conferentie door velen als enige mogelijkheid gestelde doel van een versterkte economische band tussen de beide delen van een Duitsland. De eerste drie we ken der conferentie hebben al thans dit negatief resultaat opge leverd, dat men het erover eens werd, dat voor het ogenblik slechts oplossingen op basis van erken ning van de scheiding van Duits land mogelijk zijn. Zoals bekend hebben de minis ters uit Berlijn een gecombineerd Westelijk en een afzonderlijk Rus sisch rapport ontvangen. Het is volgens deze rapporten niet moge lijk geweest in Berlijn, waar de dingen door de spoorwegstaking extra gecompliceerd zijn, volledige overeenstemming te bereiken over het herstel van de toestand van vóór de blokkade, doch er wordt hier op gewezen, dat de rapporten nochtans voldoende punten ge meen hebben om te kunnen die nen als deugdelijke basis, waarop de ministers hier een overeen stemming zouden kunnen bouwen. Ofschoon eerst vandaag kan blij ken of de ministers op dit beperkte terrein tot overeenstemming zullen kunnen geraken, herleef' hier de hoop. dat de conferentie in de laat. ste dagen het effect van het echec der besprekingen over de grntc vraagstukken enigszins zal goed maken. Een overeenkomst, die de Wes telijke positie te Berlijn erkent en de economische banden herstelt is het beste wat uit de diepte der meningsverschillen nog gered schijnt te kunnen worden. Terugkeer naar vaderland is mog el ijk ("Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft van daag in een in het Russisch gestel de advertentie, die ook in ons blad is opgenomen, Sovjet-Russische burgers, die zich in Nederland be vinden en die naar hun vaderland wensen terug te keren, uitgenodigd zich bij Buitenlandse Zaken te melden. Het departement zal deze personen alle hulp verlenen, die zij voor spoedige terugkeer nodig hebben. Reeds eerder heeft Buitenlandse Zaken een dergelijke oproep ge daan, doch van Russische zijde werd verklaard, dat die adverten tie waarop zich geen belangstellen den hebben gemeld, niet afdoende was, omdat zij in het Nederlands was gesteld, onleesbaar dus voor hen die slechts Russisch kunnen lezen. Het is wel duidelijk, <fc t deze op roepen ten nauwste verband hou den met de beschuldiging van Mos kou, dat Nederland Sovjetburgers, die naar hun land willen terugke ren, vast houdt. Deze beschuldi ging is reeds verscheidene malen geuit. Aan de andere kant is van Nederlandse zijde telkenmale scherp aangedrongen op het losla ten van Nederlanders, die nog al tijd in de Sovjetunie worden vast gehouden. De Nederlandse regering wil uiteraard niets nalaten om ri» vrijlating van deze Nederlanders te bewerkstelligen, en zo heeft zü thans weer besloten de oproepen in het Russisch te plaatsen. Wij vernemen, dat van Russische zijde wederkerigheid is toegezegd. Represailles gevreesd van de zijde der spoorwegdirectie BERLIJN. Do stakers bij de spoorwegen in deze stad hebben met een stemmenverhouding van 12.626 tegen 2.085 besloten hun sta king, welke reeds 25 dagen duurt voort te zetten. Hiermede verwer pen zij het compromisvoorstel van de directie van deze spoorwegen. Deze verklaarde zich bereid 60 pro_ cent van het loon van deze arbei ders uit te betalen in Westelijke marken. Ook verwerpen deze arbei. ders hiermee de adviezen van do Westeiyko commandanten in Ber lijn, om het werk onder deze con dities te hervatten. De stakers zjjn van mening, dat de garanties, die hun geboden zijn, onvoldoende waarborgen inhouden tegen achteruitstelling, ook menen zij. dat zij onvoldoende beschermd zijn tegen eventuele represailles van de zijde van de directie. Het voortduren van de staking betekent, dat Eerlijn vooralsnog voor zijn bevoorrading afhankelijk zal blijven van de luchtbrug en ver der van de betrekkelijk geringe hoeveelheden goederen, die per auto en per schip naar de stad kunnen worden gebracht. Na afloop van de stemming ver klaarde de leider van de stakers te genover Reuter: „Wjj kunnen niet van de stakers venvachten, dat zij het werk zullen hervatten, zolang zij vrees moeten koesteren voor hun veiligheid." In 'n radiotoespraak "heeft de Brit se commandant in Eerlijn generaal- majoor Eourne er de onder Sow jet toezicht staande pers en radio van beschuldigd, dat het hun werk is dat het vertrouwen van de spoor wegarbeiders in de toezegging van hun directie is ondermijnd. Deze persorganen hebben zonder onder breking de heftigste uitvallen ge daan tegen de stakers, en daarbij bedreigingen geuit, die helaas niet van officiële Russische zijde zijn weerlegd. Nadat het besluit van de spoor wegarbeiders tot voortzetting van de staking was bekend geworden, heeft de Amerikaanse bevelhebber in Berlijn, generaal Howley tegen over de pers verklaard, dat de Wes_ telijke commandanten hedenmor gen de toestand, die het gevolg is van het besluit van de stakers, zul len bestuderen Hp zeide: „Ik geloof niet, dat we er nu verder iets aan moeten doen. De Russen moeten hun eigen problemen maar oplossen." Nee toch.Heus! Linda Moore, Amerikaanse. 7 maanden oud. weigert on danks alle aandringen van de ouders haar handen te gebrui ken. Elk voorwerp pakt zij met haar voeten aan, tol de melkfles tóe. Rusland geeft per jaar 300 millioen gulden, Amerika 225 millioen gulden en Engeland 150 millioen gulden voor spion- nage uit. De Russen hebben 12 800, de Amerikanen 6615 en ie Britten 3860 spionnen in dienst. Een kostbare verzameling documenten is gestolen uit het museum van de Parijse po- litieprefectuur. Onder de histo rische stukken bevindt zich het bevel aan Lodewijk XVI om voor de Conventie te verschij nen. Ingrid Boettcher, program maleidster van radio-Leipzig is ontslagen. Na de verkiezin gen voor het Duitse Volkscon gres, waarbij men slechts met „ja'' of „neen" kon stemmen, liet zij herhaaldelijk de fox-trott ,Ja und nein, das kann dasselbe tein" draaien. Amerika's best betaalde ar beidskracht in 1948 was de in Griekenland geboren Charles Skouras, directeur van 'n film maatschappij. Hij verdiende in dat jaar 2 millioen gulden. v Staking in Britse havens weer voorbij BRISTOL De 2.000 havenarbei ders te Bristol en Avonmouth in Engeland, die reeds een maand lang in staking zijn uit sympathie met de stakers van de Canadese zee- liedenbond. hebben besloten van daag weer aan het werk te gaan. Door de staking waren ruim hon derd schepen stilgelegd. Nu aan de staking van de havenarbeiders een einde Is gekomen, gaat thans alle aandacht uit naar de staking van een deel van de Britse spoorweg arbeiders. Londcnse spoormannen dreigen met een langzaam-aan-actie als hun looneisen niet worden in gewilligd. Aanval op onderneming in Tjiandur afgeslagen BANDUNG Een honderd man sterke bende, bewapend met sten en lewisgeweren en een Japanse granaatwerker heeft een aanval gedaan op de onderneming „Tjem- naka" nabij Tjibeber in het Tjiandurse. Tweemaal liep de bende storm op het emplacement, zij werd bei de keren afgeslagen door de on- dernemingswacht, die de bende na een gevecht, dat de gehele nacht duurde, terug dreef. De bende ver loor 4 doden en 16 gewonden Er werd een jndernemingswachter gedood. DE SPOORWEGSTAKING in Berlijn duurt nog steeds voort. Een aantal stakers bezette het hoofdgebouw van de Reichsbahn in de Amerikaanse sector van Berlijn, dat onder Russische con trole staat. Om te voorkomen, dat zij hun vesting al te spoedig zouden moeten prijsgeven, gren delden zij alle toegangen. Twee Russische officieren staan beteu terd voor het „IJzeren Gordijn", dat nu eens door niet-Russen werd neergelaten. Kostof, eerst ontslagen thans verbannen SOFIA De Bulgaarse commu nistische partij heeft Dinsdag offi cieel bekend gemaakt, dat zij de vroegere vice-premicr Traicho Kn<>_ tof. een lid van het centrale cofnité van de partij, heeft verbannen. „Hij heeft niet de nodige zelf- critiek betoond ten opzichte van zun fouten." aldus de verklaring, Voor enkele maanden, toen Kos tof van zijn regeringsfunctie werd ontheven, wegens Tito-afwukin- gen". werd hij benoemd tot direc teur van de Bulgaarse nationale bibliotheek. De nieuwste school richt af tegen atoomgevaren Engeland dat vroeger nogal eens achter was op militair gebied (zijn kracht en zijn macht lagen in zijn vloot), wil thans „bij" zyn en daar om is er te Falficld in Gloucesters hire een Anti-Atoomgevarenschool geopend, die ook toegankelijk is voor vrouwen. Zodat op het ogenblik de voorste banken op deze school voor volwas senen door vrouwen worden inge nomen. Vol aandacht volgen zij de woorden van de instructeurs, bestu deren maquettes van Hirosjima, dwalen door het schoolmuseum en steken tjjdens de drieëneenhalve week dat de anti-atoomgevarencur- sus duurt heel wat op. Wat er bij zo'n cursus al niet te pas komt!: scheikundige en natuur kundige bijzonderheden, moderne oorlogsvoering, brandbestrijding. E.H.B.O., werken met detectors die de radio-activiteit van een en ander kunnen aantonen, en nog veel meer. Hoe droevig het ook is, dit alles schijnt nuttig en misschien zelfs no dig te zijn, luidt het oordeel in En geland. LONDEN In het wassenbeel den-kabinet van madame Tussaud zal een afbeelding, van Koningin Juliana worden geplaatst. DEN HAAG Het aantal aan gegeven radiotoestellen bedraagt thans in ons land 1.237.499. A HE VERKIEZINGEN zijn op L-/ komst en dus is de tijd weer aangebroken voor de communisten voor laster. Waren het de vorige keer figuren uit de P.v.d.A.. thans is het de K.V.P. die het genoegen heeft de onfrisse belangstelling te hebben getrokken. De affaire met de Haag se burgemeester en het aftreden van dr. Beel als H.V.K. worden plomp verloren met elkander in verband gebracht, waarbij het communisti sche dagblad „Dc Waarheid" weet te vertollen, dat dr. Beel relaties on derhield met Mussert. waarvan de ex-burgemeester van Den Haag meer wist. Alhoewel ook wij weinig bewon dering hebben voor dc benoeming van een figuur als mr. Visser tot burgemeester van Den Haag. waar voor dr. Beel dc uiteindelijke ver antwoordelijkheid droeg, protesteren wij tegen de on-Nederlandse metho de van verdachtmaking cn luk-rake beschuldiging van ccn figuur als dr. Beel. wie men integriteit het laatst kan ontzeggen. Dr Beel heeft de communisten het genoegen gedaan een klacht bij de justitie in te dienen. Het genoegen dat „De Waarheid" reëel aan deze actie verdient is. dat nog meerderen zich bij de komende verkiezingen van de C.P.N. afkeren. Laster van dit soort werkt als een boemerang. Mr. Van Schaik tijdelijk aan Binnenl. Zaken DEN IIAAG Dezer dagen is, aldus deelt de R.V.D. in een offi cieel communiqué mee, de benoe ming te verwachten van de minis ter van Binnenlandse Zaken en minister van Overzeese Gebieds delen A. I., mr. J. H. van Maarse veen. tot minister van Overzeese Gebiedsdelen. De Koningin zal dc minister zonder portefeuille, mr. J. R. H. van Schaik tijdelijk het beheer opdragen van het departe ment van Binnenlandse Zaken. Het ligt in het voornemen van de minister van Overzeese Ge biedsdelen zeer spoedig naar Indo nesië te vertrekken, ten einde zich op verschillend gebied een alge mene indruk te kunnen vormen. De minister zonder Portefeuille, de heer L. Götzen, zal tijdens de afwezigheid van minister Van Maarseveen als minister van Over zeese Gebiedsdelen a.i. optreden. Mr. Van Maarseveen zal zeer spoedig naar Indonesië vertrekken. Het is mogelijk, dat hij nog deze week in het vliegtuig zal stappen. Hij zal. naar men verwacht, met vooraanstaande personen ln Indone sië besprekingen voeren. Er is ech ter twijfel of deze besprekingen zich ook zullen uitstrekken tot de Repu blikeinse leiders op Banka. Minister van Maarseveen vertrekt Vrijdag DEN HAAG Naar wij verne men ligt het in het voornemen van minister Van Maarseveen om Vrijdag naar Indonesië te vertrek ken. BFO-leiders uitgenodigd voor conferentie BATAVIA. De UNCI heeft een uitnodiging gezonden aan Ha- mid II. de voorzitter van de BFO, waarin de sultan en vijf andere leden van de BFO uitgenodigd worden deel te nemen, „met voor behoud van rechten, aanspraken en posities der partijen" aan de be sprekingen, die op het ogenblik te Batavia worden gehouden onder auspiciën van de UNCI. Deze formele uitnodiging is een gevolg van het besluit, dat de Ne derlandse en Republikeinse dele gaties op 10 Juni namen. Tijd en plaats van de eerste bijeenkomst, v/aarbij 'de vertegenwoordigers van de BFO aanwezig zijn, zullen na der door de UNCI worden vastge steld. Onderzoek naar octrooien in Benelux-verliand (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Enkele dagen ge leden hebben, zo vernemen wij, Ne derland. Frankrijk. België en Lu xemburg. besloten over te gaan tot een gemeenschappelijk vooronder zoek met betrekking tot het verle nen van octrooien. Dit vooronder zoek, dat vooraf moet gaan aan iedere octrooi-verlening en dat on der meer terf doel heeft vast te stel len of een aangevraagd octrooi niet iceds derrier elders is verleend, is uiterst kostbaar en tijdrovend. Door gemeenschappelijk onderzoek van de vier landen zal de procedure echter gemakkelijker en minder kostbaar worden. Het gemeenschap- peliik vooronderzoek, waartoe thans besloten is. zal geschieden bij de Nederlandse Octrooiraad in Den Haag. Voor de regeling in werking kan treden moet echter nog vdel voorbereidend werk worden ge daan. AMSTERDAM Dinsdag wer den aan het bestuur van de dia mant-tentoonstelling, die morgen wordt geopend, twee postpakketjes bezorgd, waarin voor niet minder dan zes millioen gulden aan dia manten zaten. VLISSINGEN Bij herbou- wingswerken is hier een vliegtuig bom gevonden. De Hulpverlenings dienst heeft het gevaarlijke ding onschadelijk gemaakt. VLISSINGEN Zaterdag arri veert hier een aantal Belgische invalide soldaten, dat een urn met aarde van de Grebbeberg komt halen LAREN Mevr. M. E. Siemens- Ruyter. ondervoorzitster van de vereniging „Pro Senectute", is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1