Zesde Avond - Vierdaagse is begonnen Kruideniers hielden een beurs Noteert 11 even DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Athletiekdag van scholieren voor vaardigheidsdiploma Prins Bernhard opende Erdal's research-laboratorium 2 Woensdag 15 Juni 1949 Nadat Prins Bernhard liet nieu we research-laboratorium van de Erdal fabrieken officieel had ge opend, maakte hij een rondgang door de fabrieken. Op de foto ziet u de Prins met de directeur de lir Joh. Wolbers Sr. (rechts) en de heer K. Wolbers (links). Zeer groot is altijd de belangstel link voor ons gebouw bij de pu blicatie van de verkiezingsuit slagen. In de steden Bussum en Utrecht worden momenteel geregeld krui- deniersbeurzen gehouden, die ten doel hebben, de zelfstandige krui deniers die bij een verenicing zijn aangesloten, nauwer met de fabri kant in aanraking te brengen. Dp Amersfoortse Kruideniersvereniging heeft gemeend, dit voorbeeld te moeten volgen- Hiertoe had zij dp beschikking gekregen over een zaal van café Van Schaik aan de Leus- derweg. Reeds in de middaguren werden goederen aangevoerd, die in de zaal op tafels werden geplaatst Om acht uur 's avonds werd dez* beurs voor de leden, te weten 30 zelfstandige Amersfoortse winke liers. die bij do A.K.V zijp aange sloten en voor de zusterverenigin gen uit Bussum en Zeist, door de bedrijfsleider, de heer A. van Zwol, officieel geopend. In zijn onenincs- v/oord zeide de heer Van Zwol. dal het de bedoeling is de leden van d^ A.K.V. kennis te doen makpn met de fabrikanten en met artikelen, dip op dp diverse ..stands" waren uit gestald. Volgens SDi- hebben zulke beurzen invloed on de gang van za ken bij de inkoopvereniging en ge zien de successen van de zusterver enigingen. zal men ook meer van dpze beurzen gaan organiseren N zijn openingswoord was het 3 drukker geworden en de winkeliers deden druk hun bestellingpn. Er bestaan plannen om soortgelijke beurzen te gaan organiseren voor de consumenten, die dan door mid del van hun winkelier in het bezit worden gesteld van de bestelde artikelen. Woensdag 15 Juni. Praatavond K.VP. in K.A.B.-gebouw aan de L. Vrouwestraat. Inleider de heer L. Waterloo. Avond-Vierdaagse. Donderdag 16 Juni: Avond-Vier daagse. Wijkvergadering P. v. d. A. Speeltuin ver. Soesterkwartier. Spiekers de heren Jonkhart en Vis. Vrijdag 17 Juni: Avond-Vier daagse. Praatavond K.V P. Café de Wapenroem. Inleider de heer P. Hermans. Zaterdag 18 Juni: Nationale Re- classeringscollecte. Amicitia 20 uur: Toneelavond E.H.M.A. Markthal: Middag en avond A.B. v.L.O, Turnkampioenschappen. Opening Speeltuin Rivierenwijk. Grand Theatre Vrijdag 10 t/m Woensdag 15 Juni. Zondag: 1.30, 4,00, 6.30 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.30 en 9 uur. „De Rode Schoentjes" („The red Shoes") alle leeft. Donderdag 16 Juni 2.30, 6.30 en 9 uur „Een onvergetelijke melo die". Alle leeftijden. City Theater Vrijdag 10 t/m Donderdag 16 Juni. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur „Geheime opdracht" 14 jaar. Rembrandt Theater Vrijdag 10 t/m Donderdag 16 Juni. Vrijdag en Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur Overige dagen:' 2.30 en 8 uur „Gespoorde bandieten". „12 Meisjes in de prairie" 14 jaar. Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur: Uitlening voor kinde ren: Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur: Leeszaal dage lijks van 1012.30 en 25 uur; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Weijerstraat 2. Geopend van 10—1 en 2.305.45 uur. Maandag en Vrij dag 79 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. De Stichtse Heuvel. Utrechtse- weg. Iedere avond en ook Zondag middag dansen. Vrijspraak voor chauffeur van vrachtauto? Zoals men zich zal herinneren werd in de ochtend van 14 Maart een 2 3-jarig meisje in de Zwane halssteeg te Amersfoort door een vrachtauto aangereden en gedood, Dinsdag moest zich de 32-jarige koopman-fabrikant A. D. voor de Meervoudige Kamer van de Utrecht se Rechtbank verantwoorden, we gens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel, de dood tenge volge hebbend. De verdachte verklaarde van de aanrijding niets bemerkt te hebben. Hij had het kind voordien niet ge zien. Toen hij bij de uitgang van de steeg even moest stoppen, maakten de buurtbewoners hem op het ge beurde attent. De Officier van Justitie verklaar de, dat de verdachte gunstig be kend stond en ter plaatse zeker niet snel heeft gereden. Hij achtte het mogelijk, dat de bestuurder het slachtoffer niet te voren heeft ge zien en dat het kind. spelend tus sen twee geparkeerde vrachtauto's plotseling te voorschijn is gekomen en onder de wagen is geraakt. Zijn conclusie leidde tot vrij spraak. De verdediger sloot zich bij deze conclusie aan. De uitspraak is bepaald op 28 Juni. Laat uw rijwiel niet onbeheerd staan Twee fietsen, die onbeheerd en ongesloten langs de weg stonden, werden door de politie in beslag genomen. De eigenaars kunnen hun karretjes in ruil voor een boete terug krijgen. I 109. Wanneer kapi tein Barker appèl houdt, blijkt dat slechts vijf le den van de bemanning niét de benen hebben genomen: de timmer man-zeilmaker, de kok en drie matrozen zijn aan boord gebleven. En de twee schipbreukelin gen, Kees Touw en Olaf Larsen. Kapitein Barker spreekt het schamele overschot van de bemanning toe. „We móeten varen, man nen," zegt hij, „en ik zal genoegen moeten nemen met Japanners; voor jullie is het mis- x schien niet zo prettig met die lui samen te „Jullie boffen," zegt hij: „want jij, Olaf, later brengt de eérste stuurman de Japanse werken maar er zjt niets anders op." Kapi- wordt mijn derde stuurman en jij, Kees, scheepshandelaar Moetsji-Foetsji binnen, die tein Barker neemt Larsen en Touw apart, neemt de functie van bootsman op je." Even voor matrozen kan zorgen. Op het veld aan de Rubensstraat werden Dinsdag door de gymnas tiekleraar, de heer J. Houtman, in samenwerking met het hoofd en leraren van de R.K U.L.O.-school aan de Westsingel. athletiek-, voet bal-, handbal-, kastie- en slagbal wedstrijden gehouden. Reeds vroeg in de morgen waren tweehonderd scholieren naar het veld gekomen, om tc proberen een vaardighcidsdi- ploma te bemachtigen, dat alleen zou worden uitgereikt aan diegenen, die aan de vastgestelde eisen voldeden. Het leek er enigszins op. dat de re gen als spelbreker zou optreden, maar tegen negen uur was er bijna geen wolkje meer aan de lucht, zo- Nieuwe afdeling is ingericht met de modernste apparatuur pTNIGE tijd geleden werd door de Erdal-Prodenta fabrieken te Amers foort een nieuw research-laboratorium in gebruik genomen. Het is een groot gebouw, gelegen aan de Grote Koppel. De officiële opening ge schiedde Dinsdagmiddag door Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard. in feitelijk niets anders gebeur de dan op primitieve wijze te smelten en te gieten, te mengen en te roeren, met naar buiten reclame-campagnes en naar bin nen niet veel meer dan de vaste wil iets tot stand te brengen Grote belangstelling uit alle kringen Het stralende zomerweer ver leende een bijzonder cachet aan deze. voor de directie van de Erdal- Prodenta fabrieken zo heuglijke dag Het vervulde de algemeen directeur- van het concern .de heer Joh. Wol bers Sr.. bij het uitspreken van zijn openingsspeech in de recreatie-zaal van het nieuwe gebouw daarom met trots en dankbaarheid, de tot de hoogslen in den lande behorende mede aanwezig te zien. „Uit Uwe zo hogelijk gewaardeerde belangstel ling blijkt mij. dat. wat door jaren van noeste vüit en verbeten door zetting tot stand werd gebracht, aan de aandacht van de regering, in dustrie en handel niet is ontgaan," zo richtte de heer Wolbers zich tot Prins Bernhard en de talrijke an dore aanwezigen, waaronder de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda; de secretaris van Prins Bernhard. de heer mr J. Thomas sen: dr Koolhaas, hoofd van de af deling Nijverheid van de Indonesi sche regering: de heer Winsenius, vertegenwoordiger van de minister van Economische Zaken; B en W. van Amersfoort: de burgemeester van Naarden; de heer Teeoz. ver tegenwoordiger van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs; het bestuur van de K. y. K en talrijke personen en autoriteiten uit het bedrijfsleven. De heer Wolbers verklaarde dat de opening van het nieuwe re search-laboratorium een mijlpaal vormt in de ontwikkelingsgang van de Erdal-Prodenta fabrieken. „Het is nu wel ..communis opinio", dat industriële research onontbeerlijk is tot verhoging van het levenspeil onzer moderne samenleving," aldus zeide hij. ..Een dertigtal jaren ge leden bestond van dit alles nog niets." zo vervolgde de heer Wol bers. „Er werd klein begonnen, in onbetekenende bedrijfjes. waar- Uitvoerig schetste spreker ver volgens de betekenis van de zich intensief op export toeleggende merkartikelen-industrie, waarbij re search onontbeerlijk is. De heer Wolbers gaf ten slotte een uiteen zetting over de inrichting der Erdal- fabrieken. De secretaresse van de directie mej. Vet. overhandigde Prins Bern hard hierna een schaar waarmede hij de officiële openingsplechtigheid het doorknippen van een lint verrichtte. Do talrijke aanwezigen bezichtig den vervolgens het met de modern ste apparatuur ingerichte nieuwe research-laboratorium. Deze afde ling is ingericht in een Centraal, een Physisch en een Histologisch laboratorium en enkele laboratoria voor experimentele toepassing van nieuwe grond- en hulp-grondstoffen in de monöhygienische en was- industrie. Na deze bezichtiging volgde een rondgang door de fabrieken, waarna in de recreatiezaal enige verfrissin gen werden aangeboden Daar sprak nog de heer Wolbers over de pro ducten der Erdal-fabrieken. Uitgeleide gedaan door de directie van de Erdalfabrieken en de com missaris der Koningin, keerde Prin" Bernhard daarna terne naar Soest- dijk. De commissaris van de Amers foortse politie, de heer Goorhuis, escorteerde de wagen van de Prins tot de grens der gemeente. IN TEGENWOORDIGHEID van de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, en andere auto riteiten heeft Z.K.H. Prins Bern hard Dinsdagmiddag te Amers foort het nieuwe Research Labo ratorium van de Erdal Prodenta- fabrieken geopend. Z.K.H. knipt het lint. door. dat het programma, dat bestond uit hardlopen, verspringen, hoogsprin gen en handbalwerpen in een snel tempo kon worden afgewerkt. De or ganisatie was prima en tegen twaalf uur wist een ieder wel. of hij het di ploma had bemachtigd. Na een pauze van ongeveer twee uur. kwamen de leerlingen in de middaguren weer naar het veld. waar zij klas tegen klas uitkwamen in voetbal-, hand bal- en kastiewedstrijden. Het hoog tepunt van de middag was wel de voetbalwedstrijd: Leraren tegen een combinatie van de derde. Het bleek, dat de oudjes het nog lang niet ver leerd hadden. De uitslag 42 was daar een sprekend bewijs van. De voornaamste gedetailleerde uitslagen van de athletiekwedstrijden zijn: Verspringen jongens 12 en 13 jaar: 1 W Fhissen 4.40; Hoogspringen 12 en 13 jaar; 1. W. Fhissen 1.30 m Hardlopen GO m.: 1. Haarsma 8.8 sec.; Handbalverwerpen 14 en 15 j.: 1. W. Groenestien 29.40 m.: 80 m. 14 en 15 jaar: 1. L. Mossel 10.8 sec.: Versprin gen 14 en 15 jaar: 1. A. Noordinan 4.70 m.; Hoogspringen 16 jaar en ouder: 1. Th. van Walstijn. 1.60 rn.; Handbalverwerpen: 1. Th van Wal stijn, 35.70 m 80 m. 16 jaar en ouder: 1. H. Hartman, 9.4 sec.: Ver springen 16 jaar en ouder: 1. H. Hartman, 5.90 m. De diploma's zullen ter zijner tijd aan de leerlingen worden uitgereikt. Een sportevenement waar honderden wandelaars reeds maanden te voren naar verlangen is elk jaar de Avond-Vierdaagse, die thans voor de zesde maal in Amersfoort wordt georganiseerd. In onze provincie en 't Gooi worden liefst op negen diverse plaatsen Avond-Vierdaagse-marsen gehouden, nl. hier, in Baarn, Bussum Cu- lemborg Nijkerk, Utrecht, Veenendaal, Vreeland en Zeist. Amersfoort en Utrecht zijn uiteraard de plaatsen waar het aantal deelnemers het grootst zal zijn en zijn wij goed ingelicht, dan zal onze stad met ruim 800 deelnemers, waaronder 79 individuele wandelaars, Utrecht naai de kroon steken. Eerste tocht ging erg vlot Het vorig jaar waren er hier ruim 650 deelnemers, zodat met ge noegen geconstateerd mag worden, dat de belangstelling voor onze Avond-Vierdaagse steeds stijgende is. De plaatselijke Regelingscom- missie, bestaande uit de heren A v. d. Klok, H. J. A. Rouwhorst, G. Boshuizen en W. Sprangers, heeft alles in het werk gesteld om het de wandelaars zo prettig mogelijk te maken. Klokslag zeven uur wandelde de eerste groep van de Markthal in de richting van de Hellestraat en geen tien minuten later waren er alleen de belangstellenden, die ge tuige waren van het vertrek, over. Door het Leusderkwartier ging het in de richting van Zandbergen, Paradijsweg en Trekenstraat naar het café de Mof in Leusden en via Hamersveld kwam men weer via de Heiligenbergerweg onze stad binnen. Al voor tienen zagen we de eerste groepen en individuelen terug aan de finish. De militairen waren met de vol gende groepen goed vertegenwoor digd: Luchtstrijdkrachten Soest- duinen. Militair Sanatorium, Depot Vechtwagens van de Bernhardka- zerne, L. S. K. Waterloo, le en 2e j Comp. Infanterie Depot kazerne Appelweg, Depot Pantserwagens Willem Ill-kazerne en tenslotte een groep van 25 man van de Ka- derschool uit Harderwijk. Het was jammer, dat de militai ren uit Harderwijk niet allen in Amersfoort aan de start versche nen. Een 200-tal liet door omstan digheden verstek gaan. Volharding, de Amersf. Politie Sportver. en de Politie uit Soest vertegenwoordigden de semi mili tairen, terwijl de navolgende wan del- en bedrijfssport en andere verenigingen en groepen deelna men: De Keientrekkers, gymnas- tiekver. Donar, „Aldegonde", Noack, Voortgezet Onderwijs, WN SA, Irene, Meuning, Zandbergen, SOS (2 groepen, nl. Junioren en Senioren), ZUT (eveneens Jun. en Senioren), Wilhelmina, St. Joris, Trekvogels, SSS, allen uit Amers foort. Verder Valkenheide (Maars- bergen), DOVES uit Barneveld, Rudolphstichting (Achterveld) en Rudolphstichting (Amersfoort). In totaal 35 groepen. Het parcours voor hedenavond is: Markthal, Hellesteeg, Molen straat, A. v. Wijckstr., Soesterweg langs overweg Birkhoven, Bokke- duinen, Vlasakkers, Soesterduinen, Zonnegloren, Soesterbergsestraat, Ferd. Huijcklaan, Peter v. d. Bre- menweg, O. Soesterweg, Miacoweg, Isseltseweg, Geldersestraat, Kleine Koppel, Kleine Spui, Westsingel, Markthal. De oudste deelnemer was de heer H. Martensen uit Nijkerk. Deze 72- jarige behoefde voor de jeugd niet onder te doen, zo kwiek liep hij! Kind liep onder auto Het zes jarig dochtertje van de heer H., uit de Hendrik van Viandestraat stond gisteren op het trottoir aan de Bisschopsweg, bij het kruispunt aan de Vermeer straat. Zonder naar het verkeer ce kijken stak zij plotseling de weg over, met het gevolg, dat de heer H. uit Soest, bestuurder van een vierwielige personenauto, die van de Bisschopsweg kwam en de Ver meerstraat in wilde rijden, niet kon voorkomen. dat het kind in aan raking met de wagen kwam Zij viel op de grond, maar stond met een weer op en rende naar huis. Eij nader onderzoek ble.k, dat het meisje op haar achterhoofd was gevallen. De auto werd licht be schadigd. POSTDUIVENNIEUWS Uitslag van de Amersfoortse concours-commissie van de wed vlucht Orleans op Zondag 12 Juni. In concours 310 duiven, los 8 30, wind N.W., snelheid le duif 948,01 meter, laatste 810,87. Koningspoul no. 1. 2, 3, 4. Speciaals no. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10. Aangew. 25 ct. no. 2 en 3. Aangew. 10 ct. no. 1 en 9. J. v. d. Burg Rd 1, 25, 33. H. Pieters Rd. 2, 15. 21, 40, 54. 74; J. de Bruin Cp. 3; W. v d. Vennen Rd. 4; J. Maarssen Rd. 5, 12 70" C Meijer Or. 6, 48. 76; L. SnijderS Cp. 7. 30, 32. 60. H. A. de Graaff Rd. 8, 14; J. Overeem Rd. 9, 17, 22, 52: J. v. Voorst Or. 10; M. v. Keken Or. 11: D. Nicolaas Or. 13, 55; H. J. Hol Cp. 16, 35, 47; M. v. d. Berg Cp. 18, 56. 78; F. Harteman Or 19; N. Dasselaar Rd 20, 44- G C Schimmel Cp. 23, 68; A.' Wiékart Or. 24, 26, 59, 72, J. Bolhaar Or. 27; H. Kollen Or. 28, 38; F Jansen Cp. 29; M. de Vries Rd 31; S. J. Witteveen Rd. 34. 41, 43; Jos Ver- straeten Rd. 36, 39, 45, 65; A Vcr- straeten Rd. 37; S. Visscher Ór. 42- H. A. de Goede Cp. 46; A. v. Pla teringen Kr. 49. 64, 66, 67; N. I-I. Egink Cp. 50; G. Wijnands Or. 51, 73; Chr. Windhouwer Or. 53; E. Koudijs Kr. 57; G S. Kulve Or. 58; G. Wolffenbuttel Or. 61. 75; B. v. d. Burg Or. 62; H. Verhoef Jr. Cd 63; J. Leijenhorst Or. 69; M. van Kuilen Or. "2; A. Ka^l Or. 77. Wij Om 't kampioenschap van Soesterkwartier Na de voorronde om het school- kampioenschap van het Soester kwartier. welke thans zijn afge lopen. zijn er nog 10 spelers over gebleven, die als volgt zijn inge deeld: Groep A: van Walstijn (Stkw), Sieswerda (Stkw), Asperslag (S. G. Amersf.) Wakelkamp (huissch.) en Luikel (Stkw). Groep B: Winia (Stkw), van den Berg (S. G. Amersf.), Zwart (Stkw), Bakkcnes (S. G. Amersf.) en Boerc- ma (Stkw). De uitsla sen van de in dez e groe pen inmiddels gespeelde partijen zijn: AsperslagWakelkamp 10: SieswerdaLuikel afgebr. in een voor wit gewonnen stelling: v. Wal stijnSieswerda 10; LuikelAs perslag 1O; BakkenosWinia af- sebr.; Winiav. d. Berg 10; v d BergBoersma afgebr Boersma Bakkenes afgebr. A vondvierdaagse Het parcours van de Avondvier daagse voor Donderdagavond luidt: Markthal, Breestraat, Nieuweweg. Gr. Spui, Plantsoen N., Coninck- straat brug, Scheltusstraat, Van Aassenraadstraat, Liendertseweg, Schothorsterweg. rechts Zielhorst, Kalveenseweg, Zeldert, Hamseweg. Schimmelp.str., Gr. Spui, Westim- gel, Markthal. ijzigingsdienstregeling der N.S. Ingaande heden wordt de dienst regeling van trein 100 S Amersfoort (v. 7.47)Amsterdam gewijzigd in die zin, dat de vertrekuren te Amersfoort en Baarn één minuut vroeger komen te liggen. De ge wijzigde dienstregeling is thans als volgt: Amersfoort v. 7.46: Baarn a. 7.55, v. 7.56; Amsterdam CS a. 8.26. Een goede klant Door de politie werd een zekere J. aangehouden die verdacht wordt van diefstal van een damesrijwiel. Hij had bovendien een valse naam opgegeven en heeft nog een straf van drie maanden te goed. Onbrengst collecte '40-'45 De totale opbrengst van de Mei actie ten bate van de Stichting '40—'45 bedraagt 6013.51. Temperatuur van 't water De temperatuur van het water van het Bosbad en Pesie's bad was vanmorgen om 8 uur 19 graden. Burgerlijke Stand Geboren: Okkeline S., d v. J. O. Wigtenbroek en S. W. v. Kolfscho ten: Hendnkus A., z. v. A. Mets en G. Verhaar. Overleden: Louis J. B Poslhou- wer 85 j. wed. v. T. W Ruijters: Albarta G. Garsen 80 j. wed. v. H. Revelman: Helena M Plomp, 66 j- ongehuwd. DISTRICTS BRANDWEER- WEDSTRIJDEN TE ZEIST ZEIST. Achter Het Slot worden Zaterdagmiddag grote districts- brandweerwedstrijden georgani seerd. Twee groepen van brandweer lieden zullen aan de Koelaan een houten huis met de waterstraal be stoken. De ene groep moet het zon der eigen materiaal stellen en de „brand" dus trachten te blussen met wat toevallig voorhanden is De tweede groep moet met materiaal zijn vaardigheid demonstreren bij een „brand", die nauwkeurig wordt gemeld en gedefinieerd. Voorts zul len de brandweermannen om. moe ten tonen, wat zij verstaan van de kunst het tegen gas uit te houden. De volgende ploegen nemen aan de wedstrijden deel: Groep C.. Bun- ruk, Kockengen, IJsselstein, fabrie ken Polak en Schwartz en de be drijfsbrandweer van de Seintoestel- lenfabrieken; Groep B: IJsselstein, Vreeswijk Zuilen, Vleuten, Jut- phaas. Westbroek, Amersfoort, Baarn, Doorn. Houten en Zeist, be nevens de bedrijfsbrandweer van de Persilfabrieken. ^oest WEDVLUCHT „DE ZWALUW" De Postduivenvereniging „De Zwaluw", hield Zondag j.l. een wedvlucht van af Orleans (F.), afstand 533 KM. Dit was de eerste Fond-vlucht. Er waren 151 duiven in concours, die te 8.30 uur met NNW wind werden gelost. De eerste duif arriveerde om 17 uur 51 min. 8 sec. en bereikte een snelheid van 950.4 meter per mi nuut. De laatste prijswinnende duif kwam om 19 uur 57 min. 4 sec. binnen. De totale uitslag is als volgt: C, van Soest 1. 5. 8, 17, 24, 31, 40, 43; P. Duijst 2; H. Onwezen 3, 19, 30; J. Wijnands 4, 34; Sj. Rijk- sen 6, 7. 9, 16, 37, 38, 45, 50; J. Kruveman 11; P. van Brienen 10; H. Overbeek 12;' H. Gornssen 13, 20, 33. J. Vink 15, 41; R. Burgste de 23; J. Kamerbeek 25; G. Geij- tenbeek 27, 36; G. Haks 29; W. Grift 32, 46; A. Waaijenberg 35; Th. Deatselaar 44; H. v. d Kuil 47, 48; E. Veerman 49. Kampioenschappen Vitesse- vluchten. Hokkampioen: 1. C. van Soest 467.36 p.; 2. Sj. R-ksen 450. 45 p.; 3. J. Stalenhoef 445.20 p.; 4. H. Gorissen 359.72 p.; 5. N. Naltus 345.65 p. Duifkampioen: 1. C. van Soest, 1947 ringno. 57.1545, 182.79 p.; 2. 2. C. van Soest, 1947 ringno. 57.1990 178.34 p.; 3. Cj. Rijksen, 1947 ring no. 57.1461, 177.96 p.; 4. J. Stalen hoef, 1948 ringno. 27.6053, 174.79 p.; 5. C. van Soest, 1948 ringno. 47.8916, 169.45 p. BRAND IN EEN STROOSCHUUR Tengevolge van het spelen met lucifers door kinderen in de nabij heid van een strooloods op het erf van de fouragehandel van fa. v. d. Ent Braat (Labor) aan de Van Lenneplaan, brak plotseling in deze schuur brand uit. Door spoe dig ingrijpen van omwonenden en de gealarmeerde brandweer, kon erger worden voorkomen. KPS—TRANSVAAL 2—2 Dinsdagavond had KPS als gast, de voetvalvereniging van de buurt- ver. „Transvaal" uit Zeist. Het werd een 22 gelijk spel. Hoevelaken AUTO IX BRAND Dinsdagmiddag geraakte op het kruispunt te Hoevelaken op "het mo ment dat de auto stoppen wilde, dc lading van een vrachtauto van de fa. van Nelle in brand. De chauf feur kon met emmers water het vuur blussen. De schade bleek mee te vallen. OPBRENGST COLLECTE De collecte voor de Zending ge houden bij het afscheid van ds. J. van Amstel te Hoevelaken bracht 460.op. Leusden SCHAAKWEDSTRIJDEN De resultaten van de door „Toe komst" uit Leusdiyi, deze week on derlinge gespeelde schaakwedstrij den zijn als volgt: W. VerloopC. Veenendaal 20 G. v. BurenR. Zandbergen 1—0 G. v .LeeuwenH. v. Raaij 10 T. v. Raaij—W. Veenendaal 0—1 J. J. C. SchramG. Euddingh 01 C. v. BurenA. Heij 10 W. Verloop—J. J. C. Schram afgebr. BURGERLIJKE STAND Geboorten: Jan, zv E. J. v. Loe- nen en van G. v. Middendorp; An- thonia, d v M. W. Jeths en van A. Wijnen; Gerardus Cornelis, z v J. A. Tolboom en A. C. Verhoef. Huwelijken en Overlijden: geen. StovJenburg BURGERLIJKE STAND Geboorten: Petrus Joannes, z v P. v. d. Hoven en van J. v. Burgste den. Huwelijken en Overlijden: geen. Voordracht Alg. Bestuur voor Suriname PARAMARIBO. De heer Van der Schroeff, die van gouverneur W. Huender, opdracht had gekre gen tot vorming van het college van algemeen bestuur (kabinet) voor Suriname, heeft de volgende voordracht gedaan: mr. dr. J. de Miranda (Justitie en Economische Zaken); A. Brakke (Openbare Werken); J. Zaal (Algemeen ge westelijk bestuur en Sociale Za ken); W. Hewitt (Landbouw); L Lichtveld, de werkelijke naam van de schrijver Albert Helman (On derwijs en Geneeskundige dienst) en J. Drielsma (Financiën). De heer Van der Schroeff, die Staten lid is, heeft zelf geen portefeuille aanvaard. Twee politie-inspecteurs te Kendal in arrest 26 gevangenen gedood BATAVIA Twee inspecteurs van politie, respectievelijk 25 cn 21 jaar oud. zijn in het regentschap Kendal op Java gearresteerd, zo meldt „De Volkskrant". Zij wor den er van verdacht in December 1948 en Januari 1949 in Kendal 26 gevangenen te hebben doodgescho ten dan wel te hebben laten dood schieten. Republikeinse noodrege- ring stelt voorwaarden BATAVIA De Republikeinse noodregering heeft, via haar zen der „The voice of Sumatra" („De stem van Sumatra") bekend ge maakt, onder welke voorwaarden zij de Van Royen-Rum-overeen- komst zou willen aanvaarden. Haar eisen komen neer op het volgende: aan de strijdkrachten van de Republiek moet worden toegestaan de thans ingenomen posities te blijven bezetten; het Nederlandse leger moet ge leidelijk worden teruggetrokken uit de huidige posities; de terugkeer van de Republi keinse regering naar Djokja moet onvoorwaardelijk zijn; de souvereiniteit van de Repu bliek over Java, Sumatra, Madura en de omliggende eilanden moet overeenkomstig „Liggadjati" door Nederland worden erkend. Nieuw handelsverdrag met Duitsland nodig (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Over enkele we- .cen loopt de Nederlandse handels overeenkomst met West-Duitsland, welke in Augustus van het vorig jaar werd gesloten af. Van goed in gelichte zijde vernemen wij, dat op dit ogenblik nog geen besprekin gen zijn ingeleid, welke op het sluiten van een nieuwe handels overeenkomst van een jaar zijn ge richt. Niettemin heeft men de hoop. da4 deze kwestie tijdig genoeg zal kunnen worden geregeld, om een normaal verloop van de Neder landse handel met Duitsland ook na 31 Juli te verzekeren. Reden tot ongerustheid acht men hier niet aanwezig-. Nieuw experiment met de helicoptère DEN HAAG. In het Gools natuurre servaat ls Dinsdag een naaldboscomplex over een lengte van 2 km door de heli- coptere met enkele insecten-bestrijdings middelen bespoten. Deze keer was de oorlog verklaard aan een van de groot ste belagers van onze dennenbossen, de dennenbladwesp, door wiens toedoen uitgestrekte houtopstanden binnen en kele maanden geheel kunnen worden kaalgevreten Gespoten werd met DDT en met HCH, al of niet opgelost in mi neraalolie. Vooral de bcspuiting met HCH. opgelost in mineraalolie. leverde uitnemende resultaten op. Het succes van de bestrijding was duidelijk merk baar aan de ontelbare gesneuvelde blad wespen, die werden aangetroffen op de tien stroken papier van vele meters lengte, die onder de bomen waren uit gerold. De bestrijding van de dennenbladwesp kon tot nu toe zeer moeilijk geschie den. gezien de grote hoogte waarop hij zijn vernielende werk doet. Door slechts, een meter boven de kruin van de bo men te vliegen. Is men er thans in ge slaagd het bespuitingsmiddel op de ge wenste plaatsen aan te brengen. Zacht fruit voor export van vruchtenpulp DEN HAAG Voornamelijk ten behoeve van de export van vruchtenpulp naar Engeland heeft het Bedrijfschap voor groenten en fruit regelingen getroffen, die be ogen op de veilingen aangevoerde hoeveelheden zacht fruit ter be schikking van de verwerkende in dustrie te stellen. Krachtens deze regelingen moeten alle aardbeien zonder dop aan de fabrieken .wor den afgeleverd, evenals frambozen in tubs. De verkoop van aardbeien met dop en frambozen in doosjes is echter geheel vrij, evenals die van kersen. Alle aan de veilingen aangevoer de zwarte bessen zijn voor de fa brieken bestemd. De verkoop van rode en witte bessen is voorlopig vrij. Het Bedrijfschap voor groen ten en fruit behoudt zich echter voor te zijner tijd een regeling voor deze producten te treffen. Groene kruisbessen moeten voor lopig ter beschikking worden ge steld van de pulp-industrie, tenzij een kwantum verse vruchten voor export kan worden bestemd. Mede in verband met de betrek kelijk gunstige oogstvooruitzichten zullen deze leveringen ten behoeve van de export geen afbreuk be hoeven te doen aan de binnenland se voorziening. NIEUWS IN HET KORT Het Asser B.G, veroordeelde gis teren de 36-jarige meubelmaker stoffeerder Jan Bos uit Den Haag, die zijn loopbaan begon als wacht meester bij het Legioen Nederland en via de Landstorm Nederland bij de beroepslandwacht in Emmen terecht kwam, tot een gevangenis straf van 7 jaar met aftrek. De eis was 8^ jaar. Bij Santa Monica in Califor- nië (V.S.) is het wrak waargeno men van een transportvliegtuig van de Amerikaanse marine, dat sinds Maandagavond werd vermist. Van de zeven inzittenden werd geen teken van leven gezien. AMSTERDAM In Amsterdam wordt een internationaal congres van dagbladdirecteuren gehouden. De staking van douane-amb tenaren in de Noorse havenplaat sen, die zes dagen heeft geduurd, is geëindigd. Verwacht wordt, dat de onderhandelingen met de rege ring over de lonen zullen worden hervat. Op 17, 18 en 19 Juni wordt op de banen van de Eindhovense Golfclub te Valkenswaard het in ternationaal amateur golfkampi- oenschap verspeeld. Een 14-tal prominente buitenlandse spelers hebben voor deze wedstrijden in geschreven.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2