Het zou de binnenschippers best goed kunnen gaan, als... Distillateur van wereldreputatie bouwt schepen voor z'n plezier HET GROOTSTE KOELHUIS VAN EUROPA Vier soorten universiteiten moeten er komen Meneer Hoogeweegen is nu bezig aan de W illem Ruys 4 Woensdag 15 Juni 1949 WAT DOET GE IN UW VRIJE TIJD? Wy wisten dat de heer B. P. M. van een jaar of zeven kwam ik aan M. Hoogeweegen, distillateur van de Maas te wonen en zo begon alles wereldreputatie, in zijn vrije tyd wat vaart me te boeien. Al gauw grote bewondering heb, voor die een enthousiast en zeer kundig mo. ging ik bootjes maken, op kinder- modelbouwers die thuis gewoon aan delbouwer was, een bouwer van lijke manier natuurlijk en die lief- de tafel en met primitieve gereed- scheepsmodellen. Een poos geleden hebberij heeft me nooit meer losge- stond er een plaatje in de krant van laten. Kijk. dit is de romp van mijn Wil- Lijkt zo eenvoudig, 'n romp van een „schip" te maken, maar de heer Hoogeweegen kan u vertel len, hoeveel uurtjes hij daar aan besteed heeft. man Van der Wallen, als dat nodig is. Weet u voor welke mensen ik een Zwerftocht door Hobby- land zijn prachtige, varende Nieuw Am sterdam, misschien herinnert ge het u nog, men zou gezworen hebben dat het de vermaarde boot zelf was. zo tot in de kleinste bijzonderheden eender was (le verkleinde copie. nu hoorden dat de heer i,»m Ruys en hij toonde ons het sier- Hoogeweegen thans bezig is de VV li- lijke slanke model, dat go hier op rSnaS w te «laken niet alleen, het plaatje ziet Van gewoon kwast- Sihirl JMaar is, vry vurenhout heb Ik het gemaakt, bestuurbaar zal zyn, De meeste mensen denken dat er in dachten we: ha, daar hebben wy de bovenbouw de meeste tijd gaat onze vryetyds bes teder no. 2. met hem zitten, maar dat is niet waar. Als u moeten wy eens een praatje gaan nu nagaat dat ik aan deze romp Willem Ruys. Ja, zegt de gastheer, maKen. Maar dat was niet zo een- twee en een half jaar gewerkt heb, dat is. inderdaad een interessante dachten, want de m mjjn vryc uren" dan. En dan heb bijkomstigheid., maar het modelbou wer Hoo£owcegen zei ons door de jk nog het grote voordeel van een wen zelf blijft toch voor my de mil* u - lVe »raag timmerde volledige timmermanswerkplaats in hoofdzaak. De heer Sweers heeft WhWu n'? \_afn„^e wat fabriek, en de hulp van timmer- een zendertje gebouwd en zodra het n i!tf u l'e're^- ^en slotteschip klaar is gaan we expenmen- zwicntte hy echter gelukkig voor Dit is de vtaciuneKamer van de teren. Ongetwijfeld zal het curieus en' '°.en wjj hem ver- „Willem Ruys" zijn het schip b.v. op de plas te zien varen en nauwgezet de radio schappen de mooiste werkstukken maken. Voor het metaalwerk van de bo venbouw heb ik een uitstekend hel per aan monteur B. Catshoek, ver volgt de gastheer bescheiden, ja mijn positie is wel gunstig vergele ken by die van de meeste model bouwers. Als we de foto's bewonderd heb ben van de Nieuw Amsterdam en de Oranje, twee prachtige varende modellen van de heer Hoogeweegen, komt het gesprek op de radiogra fische bestuurbaarheid van zyn Nederlandse goudaan spraak op Zwitserland nog niet erkend (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. De kans op een erkenning van de Nederlandse aanspraken op ons door de Duit sers ontstolen goud, dat in de loop van de oorlog zijn weg naar Zwit serland heeft gevonden, is voorlo pig weer tot September uitgesteld, zo vernemen wij. Enkele dagen ge- ltden werd namelijk in Washing ton een conferentie tussen Zwitser, land enerzijds en de V.S., Engeland en Frankrijk anderzijds, verdaagd tot September. De Nederlandse gcudkwestie schijnt wel op de agenda van Washington te hebben gestaan, dank zij de aandrang van Nederland op onze Westelijke bondgenoten uit de oorlog. Tot nu toe hebben de Zwitsers onze aan spraken hardnekkig ontkend. Zwit serland heeft het tegenover Neder land steeds zo gesteld, dat alle aan. spraken van Westelijke geallieer den op in Zwitserland aanwezig goud en waardepapier, vervallen Amsterdams BG berecht SD-er met wie „zaken te doen waren" AMSTERDAM. Voor het Bij- zondere Gerechtshof alhier stond Dinsdag een 58-jange Duitser. Adolf Max Golder terecht, die naar de woorden van de procureur-fiscaal mr. Louet Feisser moet worden be schouwd als een min of meer cor rect man. hoewel hij werkzaam was bij de S.D. Zijn verdediging werd gevoerd door de voorzitter van de vereni ging voor ex-politieke gevangenen, mr. B. W Stomps, die zeide vrijwil lig deze zaak in handen te hebben genomen, omdat hij aan deze Duitser zijn vrijheid heeft te danken. Mr. Stomps legde een aantal verklarin gen van Amsterdamse politiefunc tionarissen over, waaruit bleek, dat Golder een man was, met wie, zoals dat heette „zaken te doen waren". Tegenover deze verklaringen stond, dat G. enkele malen betrok ken is geweest bij Duitse repressail- les. zoals het neerschieten van Ne derlanders na aanslagen op Duit sers en het in brand steken van wo ningen. Hij voerde echter aan, en deze verklaringen werden onder ziin, door de overeenkomst van '46 steund door Lages. zijn chef. dat hij telden van ons plan geregeld interessante vryetijdsbestcders aan onze lezers voor te stel len. Denk vooral niet dat een modelbouwer zomaar op goed geluk een rompje in elkaar gaat timmeren dat ten naas ten bij lijkt op het schip dat hij wil namaken. Nee. nee. dat gaat allemaal net zo precies en nauwkeurig als bij heuse scheepsbouwers. Nauwelijks waren wy bij onze gastheer gezeten, of daar kwamen de tekeningen al op tafel: de originele van de Willem Ruys en de verkleining van het span tenplan, precies op kleiner schaal gemaakt door de modelbouwer, die dus in de eerste plaats seheeps- tekenaar moet zijn, wil hij met succes zijn minia tuur oceaanreuzen ver vaardigen. By varende modellen luistert dat al bijzonder nauw, zo men denken kan, want daar komt het op de stabiliteit aan. Kijk, zei de heer Hooge weegen, als ik nu het spantenplan voor myn model alleen maar pre. cles op kleiner schaal had gemaakt, zou het met de stabiliteit mis gelopen zyn. Een con sequente minimale verbreding van de af standen tussen de spantlynen was no dig. Onder de water lijn wordt het model in verhouding een tikje breder dan het origineel, maar dat is absoluut noodza kelijk voor de sta biliteit. Hoe is 't mogelijk dat u dat allemaal zo precies weet. als het uw eigenlijke vak niet is, zeiden we, stomverbaasd. Och, dat gaat geleidelijk, antwoordde de gastheer, vergeet niet dat ik er al zowat mijn hele leven mee bezig ben. Als jongetje grafische bevelen te zien vol gen, die wy het aan de wal geven, alleen door aan een knopje te draaien. Op het zenderkastje zit een rond plaatje met de diverse stuurbevelen er op: Stuur boord, Bakboord, volle kracht vooruit en achter uit, halve kracht, stop enz Wij kunnen de boot ook la ten fluiten op deze manier. Theoretisch kan men de zender op wel een kilome ter afstand van het varen de schip bedienen. Een Amsterdamse modelbou wer schijnt het al zover gebracht te hebben, de eersten zijn we dus niet, maar wie weet kunnen we by een volgende mo del Radar toepassen. Nu moet ge, lezer, het tweede plaatje eens nauwkeurig bekijken. Op de voorgrond ziet ge de twee electromotor- tjes die voor de voort beweging van het schip zorgen. Daarachter een ingewikkeld apparaat aan de accu bevestigd en daarachter weer het radio-ontvangtoe stel, allemaal in de kleine romp van de baby-Willem Ruys. Beseft ge hoeveel geduld, vernuft en doorzettingsvermo gen nodig zyn om zo n minutieus werk te volbrengen, al leen maar in schaar se vrije uren. Geloof niet dat het een inspanning voor mij is, zegt de gastheer tenslotte, ik heb een drukke werkkring en zoek in mijn liefhebbe rij slechts ont spanning, die ik er dan ook volkomen in vind. Velen ken nen de bekoring niet van 't zich in 'n werkstuk ver diepen Het geeft rust en schept nieuwe krachten voor de dagtaak. waarop de Grote Drie, volgens de Zwitsers, voor al hun vrienden uit de oorlog hebben gesproken en ge tekend. De door Zwitserland be taalde schadeloosstelling wordt door de Zwitsers beschouwd als een afkoopsom voor alle Westelij ke aanspraken. Dit wordt door Ne derland reeds betwist. Nu is daar blijkbaar bij gekomen, dat de Gro te Drie, ook zelf het gevoel hebben gekregen, dat er na die overeen komst nog heel wat goud van on der de Zwitserse toonbank is ge komen, waarover in 1946 niet kon worden gesproken. omdat het Wes ten van het bestaan er van niet wist en al stelden de Zwitsers zich op het standpunt, dat de overeen komst van 1946 een overeenkomst hiermede was belast ondanks her haalde pogingen hiervan verschoond te blijven. De procureur-fiscaal eiste tegen G. een gevangenisstraf van vijf jaar onder aftrek van 32 maanden voor arrest. Mr. Stomps deed een beroep op overmacht van de verdachte en verzocht het Hof, zo het hierin zijn mening niet deelde in dit geval ge nade voor recht te doen gaan en uiterste clementie te betrachten. Uitspraak op 28 Juni. conferentie weten door te drijven. Deze conferentie nu is zonder vol ledige overeenstemming voorlopig besloten. In September zal men op nieuw bijeenkomen, en Nederland koestert de hoop, dat dan ook de kwestie van ons goud ter sprake~j-, voor eens en voor goed was, de kan komen en dat onze aanspraken Rotterdam Grote Drie hebben toch een nieuwe I dan erkend zullen worden. Rotterdam bouwt Zeeschepen kunnen langszij meren (Van onze verslaggever) VAN de week zijn op de kade van de Mer- wehaven de be tonmolens aan het draaien gegaan om beton te storten voor de fundering van het grootste koelhuis van Eu ropa. Precies 1169 palen, elk met een draagvermogen van tachtig ton, moesten eerst ge slagen worden, voor men kon be ginnen met het vlechten van het ijzer voor de fun dering. En de mannen aan de heistellingen kun nen u vertellen, dat het niet mee viel om die palen er in te krijgen. Vooral aan de wa terkant is de grond keihard, zo dat soms wel 1000 slagen nodig wa ren om één paal op de gewenste diepte te krijgen. Als dit pand over twee en een half jaar gereed zal zijn, beschikt over de meeste koel- een wirwar van ijzeren draadbossen Extra toelagen xoor a.s. onderwijzers 's-GRAVENHAGE. De regering heeft besloten een aantal extra toe lagen voor de opleiding tot onder wijzer beschikbaar te stellen. Deze toelagen, die niet behoeven te wor den terugbetaald, zijn bestemd voor jonge vrouwen en jonge mannen, die gymnasium, hogere burger school met vijfjarige cursus, han delsschool met vijfjarige cursus of een middelbare meisjesschool volle dig en met goed gevolg hebben doorlopen en tot nu toe geen kweekschool bezochten. Zij kunnen zich m.i.v. 1 September laten in schrijven voor de derde klasse van de vierjarige kweekschool De grootte der toelagen is afhan kelijk van de financiële draagkracht der ouders of verzorgers, het maxi mum bedraagt 300 per jaar Bo vendien wordt een beperkt aantal toelagen van maximaal 800.— per jaar beschikbaar gesteld voor hen. die zo ver van een kweekschool wonen, dat zij gedwongen zijn in ponsion te gaan De helft van deze laatste toelagen moet later worden terugbetaald De leerlingen, die een toelage krijgen, zijn vrijgesteld van het be- talen van schoolgeld. Boeken en leermiddelen komen voor eigen re- i kening Aanvragen voor een toelage moet men indienen bij het bureau voor ryksstudietoelagen van het Ministe rie van Onderwijs, K. W. Voorselectie Nationaal Vocalistenconcours Gisteren is in „Diligentia" het na tionaal vocalistenconcours begon nen. waarbij een 35-tal candidate» heven ten bate van wetenschappe- voor de jury zijn verschenen. De lijke arbeid. voorselectie zal ongeveer tot en met Donderdag duren. De commissie is zich er van be wust, dat de voorgestelde maatre gelen veel geld zullen kosten, maar Als gevolg van de zware stor- zij acht ze beslist noodzakelijk, wil men en overstromingen zijn in de de universiteit niet in haar primai- omgeving van Dallas in Texas re taak te kort schieten. (V.S.) ten minste 10 personen om In aansluiting op bovenstaande het leven gekomen. voorstellen lanceert de commissie HOGERONDERWIJS-CO.MMISSIE STELT VOOR: Hoogleraren moeten meer vrij komen voor wetenschappelijk werk DEN HAAG. Worden de voorstellen van de staatscommissie tot reorganisatie van het Hoger Onderwijs, vastgelegd In een zeer uitvoerig rapport, uitgebracht aan de minister van O. K. en VV., verwerkelijkt, dan zullen er In de toekomst in ons land vier verschillende typen van universi teiten komen, nl. dn zelfstandige, openbare universiteit, de rijksuniversi teit. de gemeentelijke universiteit en de bijzondere universiteit. Om die tot stand te brengen zal er echter een geheel nieuwe Hoger onderwijswet moeten komen. de gedachte, dat er bij de bestaan de universitaire rangen enkele toegevoegd moeten worden. Zij zou willen komen tot de volgende in deling: 1. gewoon hoogleraar, die zelfstandig en in volledige betrek king een hoofdvak vervult; 2. toe gevoegd hoogleraar. Hij moet zelf standig een vak doceren, dat in het kader van een bepaalde weten schap past en als een bijvak moet worden beschouwd; 3. buitenge woon hoogleraar, die buiten de universiteit zijn hoofdbetrekking heeft; 4. gasthoogleraar; 5. gewoon lector: 6. buitengewoon lector, die, evenals de buitengewone leraar, zijn hoofdbetrekking buiten de uni versiteit heeft; 7. wetenschappelijk hoofdambtenaar; 8. personen, aan wie een onderwijsopdracht is ver leend; 9. wetenschappelijk hoofd assistent en assistent; 10. niet ge heel wetenschappelijk gevormd personeel; 11. kerkelijk hoogleraar: 12. bijzonder hoogleraar: 13. bij zonder lector en 14. privaat-docent. Ter verbetering van de samen werking van de verschillende uni versiteiten en hogescholen beveelt de commissie aan in te stellen een Hoge Academische Raad, die wel Verouderde besluiten, gebrekkige controle en concurrentie van de Spoorwegen hou den de bloei van het bedrijf tegen Het gaat de particuliere binnenschippers in Nederland niet voor de wind. Boze tongen beweren, dat dit ligt aan de aard van hun bedrijf. Het zou verouderd zyn en tot verdwijnen zün gedoemd. Iets dergelijks heeft Henry Ford bedoeld, toen deze zich bij een bezoek aan Nederland afvroeg, waarom wij al die waterwegen niet dichtgooiden en er autowegen van maakten. Dat zei een Amerikaan; een Nederlander weet wel beter. Nederland is een waterland en dat Is goed. En in zo'n land heeft de binnenscheepvaart reden van bestaan, vinden de schippers. Dat hebben rij al vele jaren bewezen. Niets wijst erop dat zy overbodig zijn geworden en voor tal van transpor ten is het binnenschip het aangewezen vervoermiddel. Daarom zou het de binnenschippers best goed kunnen gaan, alsen dan komt er een rijtje klachten. Hier zijn er een paar. De totale hoeveelheid in Nederland te vervoeren goederen is niet op ieder tijdstip even groot. Er zijn toppen en dalen cn omdat het vervoer in de meeste gevaÜen niet kan worden uitgesteld tot de slappe tijd, moet een deel van het Neder landse vervoerapparaat in reserve worden gehouden voor de drukke perioden. Uit economische overwegingen is het ge wenst. voor deze reserve een zo goedkoop mogelijk vervoer middel te bestemmen en dat is het binnenschip. Dat wil niet zeggen dat de binnenschippers uitsluitend 'n re serve-functie zouden hebben. Voor granen, kolen, kunstmest, om maar enkele producten te noemen, maakt de handel graag gebruik van het schip. Vooral de Rijnvaart is zeer belangrijk. De Rynschippers brengen met elkaar zoveel deviezen binnen, iat daarmee de helft van onze graanimport kan worden be taald. Maar omdat het materiaal, de schepen, aanwezig zijn en om dat ze zuiniger zijn dan welk ander vervoermiddel ook. kun nen deze binnenschepen het best worden gereserveerd voor het opvangen van de vervoertoppen. Wat betekent, dat er voor de binnenschippers niet altijd werkgjs en dat het werk onder hen zo redelijk mogelijk moet worden verdeeld. Geen wijziging van de studenten-selectie Het is een vrijwel algemeen be kend feit, dat de meeste hooglera ren thans zo overbelast zijn door hun docerende taak, dat er van louter wetenschappelijke arbeid niet veel terecht kan komen. De commissie acht dit een ernstig na deel, waarin zij zou willen voor zien door uitbreiding van het on derwijzend en ander universitair personeel. Goed uitgeruste labora toria, ziekenhuizen en instituten moeten de wetenschappelijke wer kers ter beschikking staan. Verder moet iedere wetenschappelijke wer ker op eigen verzoek nu cn dan in de gelegenheid worden gesteld van zijn docerende taak te worden ont- Voor 1933 ontbrak daar alles aan. In dat jaar echter is de Wet op de Evenredige Vrachtverdeling van kracht geworden, waarbij werd be paald. dat voor de verdeling zou worden gezorgd door middel van schippersbeurzen en beurtlijsten. Dat was een grote vooruitgang: aan wantoestanden kwam een eind. Het is echter thans mogelijk, dat iemand, die gedurende een korte pe riode. bijvoorbeeld enige maanden, bepaalde transporten vervoerd wil hebben, daarvoor een schipper met schip en al huurt. Het is begrijpelijk, dat dit de schippers zeer grieft. Daardoor wordt werk aan de beur zen onttrokken (er is toch al niet ge noeg) en bovendien loopt de schip per, wie dit buitenkansje te beurt valt, voor deze maanden het risièo van het stilliggen mis. Na afloop van dat contract immers meldt hij zich als ieder ander op de beurs! Dit schaadt het algemene schippersbe- lang. Ook dit verontrust de schippers: het apparaat, dat de naleving van de besluiten moet controleren, wordt meer en meer ingekrompen. In Rot terdam, het drukste centrum van het land zyn kortgeleden een motorfiets en de laatste boot, die bij de con trole werden gebruikt, afgeschaft. Men beschikt nu nog over een fiets (en dat is niet eens een waterfiets') Het is duidelijk, op die manier is een effectieve contróle onmogelijk en worden knoeierijen in de hand gewerkt. Dit wekt temeer bevreemding, daar de schippers voor deze contróle geen bindende bevoegdheid moet hebben, maar door zijn moreel ge zag grote invloed zou kunnen uit oefenen. Voorts geeft de commissie sug gesties voor geneeskundig onder zoek van de studenten en over de selectie van hen, die tot een uni versiteit of hogeschool kunnen worden toegelaten. Zij acht voor alsnog een principiële wijziging van dit laatste ongewenst. Volgens haar moeten onvermogenden door het verlenen van studie-toelagen in staat worden gesteld de universi taire opleiding te volgen. Duitsers staken verzet tegen ontmanteling DUSSELDORF De Duitsers hebben hun verzet tegen de ont manteling van de vier fabrieken voor de productie van synthetische olie opgegeven en de bezettende macht overweegt om de Belgische troepen die Maandag de Chemische Werke Essener Steinkohle te Berg- kamen bezetten, terug te trekken. Zonder gemolesteerd te worden, konden de ontmantelingsploegen Dinsdag de fabrieken betreden en hun werk doen. dubbel en dwars betalen. Vanwaar dan plotseling die onverstandige zuinigheid, vragen zij zich af? Men zou de rivierpolitie met de contróle willen belasten. Maar dit is bijna even hachelijk als wanneer men po litieagenten zou willen gebruiken voor het controleren van de belas tingen! Dit is vakwerk, de binnen scheepvaart ook. En dan is er natuurlijk de oude aversie tussen binnenscheepvaart en spoorwegen. Door verscheidene oor zaken is het de schippers onmoge lijk. een eerlijke concurrentie met de N.S. aan te gaan Tot voor een jaar geleden lagen de tarieven van de binnenscheepvaart vast. Toen is het marge-tarief gekomen, dat een klei ne speling toeliet, waardoor het ta rief afhankelijk kan worden gesteld van plaatselijke en tijdelijke om standigheden. Toch is dit niet vol doende. want hoe zal men zich aan passen aan de tarieven van de con current, als men die niet weet? Nog steeds zijn de vrachttarieven van de Spoorwegen geheim. Bij de behande ling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de beide Kamers is erop aangedrongen, dat hieraan een eind zou komen maar dat heeft niets geholpen. We verkeren nog in de merkwaardige omstandigheid, dat 1 een publiek lichaam in het geheim tarieven vaststelt en op deze wijze j iedere concurrentie in de kiem smoort. Met het kolenvervoer is het al zeer zonderling. Kolen worden geleverd door het Rijkskolenbureau. Dat is I erop uit. het product zo goedkoop mogelijk op de plaats van bestem ming te brengen. Omdat de spoorwe gen op afstanden, groter dan 200 km het tarief van 200 km. in rekening brengt valt een vergelijking met an- dere vervoerstakken, zeker als het grote afstanden betreft, meestal in haar voordeel uit Het Rijkskolenbu- i reau houdt er echter geen rekening mee. dat tal van afnemers, vooral in het Noorden, wel een aanlegsteiger 1 hebben maar op vaak aanzienlijke j afstand van een station zijn gelegen. Zodat de transportkosten voer het vervoer van station naar fabriek veel hoger zijn dan het verschil tus sen spoor en schip. Velen zouden hun kolen maar al te graag per schip ontvangen, maar het Rijkskolenbu reau stoort zich daar niet aan! En de schippers grijpen er naast De Wet op de Evenredige Vracht verdeling. in 1941 vervangen door het Binnenscheepvaartbesluit. dat inmiddels door de Nederlandse Overheid is overgenomen, heeft heil zaam gewerkt. Het ideaal van de schippers is echter: de gehele be drijfsvoering in eigen hand. Nu zijn zij afhankelijk van een ambtelijk ap paraat en dit verhindert een vrije ontplooiing van de ondernemers geest. Men moet zelf de acquisitie ter hand kunnen nemen, zelf de beurs- bevrachting kunnen regelen en de beurtlijsten kunnen hanteren, alles desnoods onder contróle van het Rijk. Dit is geen onredelijke wens want verkeert niet iedere andere vervoerstak al lang in de positie, waar de schippers nog steeds ver geefs op wachten? Dat er genoeg fut in de schippers zit. bewijst de Stichting Watertrans port, die kortgeleden is opgericht met het doel, transporten, die voor de schipperij verloren dreigen te gaan of gegaan zijn, over te nemen. Deze Stichting heeft al heel wat goed werk gedaan, maar men wil de vleugels nog verder uitslaan. Er is een wetsontwerp in voorbereiding, dat een nieuwe regeling van de par ticuliere binnenscheepvaart zal in houden. Als die regeling overeen komt met de wensen van de schip pers en eerlang de spoorwegen gedwongen zullen worden, haar vrachtpolitiek in het openbaar te voeren en dan tenslotte een effectief controle-apparaat een stipte nale ving van de voorschriften garan deert, is het aan de schippers, hun recht van bestaan metterdaad te be wijzen. Er is geen ingewijde die ge looft. dat zij daar enige moeite mee zullen hebben. Natuurlijk is er kaf onder het koren, maar waar is dat niet? huisruimte in Nederland. Ligt het thans met zijn 25.750 m3 nog ten achter op Amsterdam, dat over 40.000 m3 beschikt, en op Antwer pen, waar men op 52.000 m3 kan bogen, straks zal het met één slag 47.000 m3 meter cr bij krijgen. En wat zeer belangrijk is: dit nieuwe koelhuis ligt aan diep water en is dus voor zeeschepen te bereiken, die meteen hun lading op de laad- balcons kunnen strijken, vanwaar het goed met een Yale-wagen di- reet via dc liften naar de koelka- mers wordt gebracht. In een troosteloze zandwoestijn, met stenen en onkruid, is nu een grote put gegraven, waaruit de ge raamten van de ijzerconstructies symbolisch omhoog steken. Daar tussen rijden de wagentjes met be ton van de betonmolens naar de stortplaats en vandaar weer terug naar.de molens om nieuwe lading te halen, die zij in de komende da gen steeds weer zullen uitstorten tussen al dat ijzer. Op die nu nog vochtige massa zullen straks de muren verrijzen. Honderd meter lang, twee en veertig en een halve meter breed en twintig meter hoog. Drie verdiepingen zal het nieuwe koelhuis voorlopig tellen, maar het is niet uitgesloten, dat er later nog meer verdiepingen opkomen, de fundering is er stevig genoeg voor. Gedeeltelijk pakhuis DLAAUWHOEDENVEEM en -L' Vriesseveem zullen dit gebouw, dat eigenlijk ook als 'n compensa tie te beschouwen is van de verlo ren gegane gebouwen aan de Wil- helminakade, niet helemaal gebrui ken voor koelhuis. Niet overal zal er een temperatuur heersen van vijf en dertig graden onder nul. Een gedeelte van veertig bij twee en veertig en een halve meter wordt benut als pakhuis, waardoor de bergruimte aan de Merwehaven, waar ook reeds een grote loods van dezelfde vennootschap staat, nog aanzienlijk zal worden vergroot. Zo ver is het nu nog niet. Wel is de eerste spade reeds lang geleden de grond ingegaan, maar de eerste steen is nog niet gelegd. Nog meren steeds binnenschepen vol met ce ment aan de kade van de Merwe haven, nog staan er grote stapels met cement onder dekzeil op de kade, nog malen de betonmolens en storten de wagentjes de natte specie tussen het ijzer en de be kisting. Maar de mannen op de kade, de mannen bij de molen, de mannen in de bouwput werken en al werkend zullen zij zichzelf mis schien eenmaal terugvinden op het dak van 't nieuwe koelhuis, waar aan dan de laatste hand gelegd wordt. daar is een zakje cement voor nodig BOND EX-POLITIEKE GEVANGENEN IN CONGRES APELDOORN. Ruim drie hon derd leden van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Ge vangenen zijn Dinsdag alhier bij een gekomen voor een congres, dat tot Vrijdag zal duren. Mr B. W Stomps, de algemeen voorzitter, die de openingsrede uit sprak, deelde, onder luid applaus mede, dat d<? koninklijke goedkeu ring op de statuten is verleend. Ko mende op het in de vorige vergade ring genomen besluit, tot uitsluiting van de communisten, noemde spr dit een hard besluit, maar onver mijdelijk. Immers, de reden van het verzet is geweest onze liefde voor vorstin en vaderland, voor de vrij heid en onze democratische rechten. Daarvoor hdbben wij gevochten en door de communisten in onze ver eniging te handhaven zouden wij dit alles in de steek laten, aldus spre ker. Ernstig betreurde mr Stomps het besluit der regering, het opspo ringswerk stop te zetten, evenals het laten vervallen van het zoge naamde radio-rappel. Als de regering bij haai- besluit tot opheffing van de opsporings missie en het radio-appel blijft, zul len wij aldus mr Stomps deze taak voortzetten, desnoods via de Luxemburgse zender. Met een minuut stilte werden vervolgens de in het verzet gevalle nen herdacht. 's Avonds trokken de congressis ten in een stille tocht naar het voor-i lopige monument voor de gevalle nen aan de Loolaan te Apeldoorn.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4