DAGBLAD VOOR AMERSFOORT C.P.N. VERLIEST 33 ZETELS, WINST VOOR V.V.D. Tabak vrij op 1 Juli Mr. Visser en drs. Bos besteedden deviezen voor zich zelf Regeling voor Oostenrijk en bestand in Duitsland Aanhang van andere partijen vrijwel onveranderd Vergelijking raadsverkiezingen 7 Juli 1946 en 15 Juni 1949 Staking van Franse ambtenaren had rustig verloop Bond tot Kinderbescherming bestaat vijftig jaar Moskou trekt steun aan Tito's annexatie-eisen in Ex-referendaris zou ook schuldig zijn aan oplichting Donderdag 16 Juni 1949 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank - Pottbua 9 - Abonnernenta- prijs 32 cent p. w. ol I 4.15 p. kw. Lo«* nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie -4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJi DE BOORDER< Na de eerste verkiezingsronde Gisteren is ongeveer een tiende gedeelte van de Nederlandse stem gerechtigden ter stembus getrokken om door middel van het stembiljet van zijn democratische recht ge bruik te maken. Behalve een groot aantal kleinere gemeenten, bevon den zich onder de plaatsen waar Woensdag gemeenteraden werden verkozen een 23-tal grotere gemeen ten. Nergens zijn, voor zover ons bekend, bij deze eerste ronde van de verkiezingen '49 wanklanken ge hoord of hebben zich incidenten 'voorgedaan. Hoewel het uiteraard niet doen lijk is op grond van deze uitslagen reeds een beeld te geven van de 'huidige politieke gezindheid van het gehele Nederlandse volk. toch valt hieruit voorlopig af te leiden dat er een tendens is voor een lichte verschuiving naar rechts. Voorts valt vooral op, dat zonder een uitzondering de communisten Iin al deze gemeenten 't gelag heb ben moeten betalen In Groningen liepen zij terug van 11.853 stemmen (8 raadszetels) in 1946 tot 8178 (5) ditmaal In Arnhem is hun aan hang vrijwel gehalveerd. 1946 5420 Stemmen en vier zetels, thans 2678 Stemmen en 2 zetels. Heerlen, de mijnwerkersstad, waar zij onder de kumpels vrij ceel invloed hadden, geeft hetzelf de beeld. In 1946 verwierven de :ommunisten hier 2798 stemmen, iie hun vier raadszetels oplever- ien Hiermede waren zij na de ■CVP de grootste raadsfractie. Dit- naal brengen hun 1725 stemmen Wee zetels op en komen zij na de 3vdA. die met een toeneming van 1593 stemmen in 1946 tot 2699 in fit jaar zich zelf in de raad met ïrie zetels gelijk bleef. Een bijzondere positie neemt le Friese gemeente Opsterland in. n deze gemeente met ruim 12000 jdesgerechtigden en een raad van 9 zetels, bezetten de communisten n 1946 met 3340 stemmen zes 'laatsen. Na een conflict met de siding van de CPN heeft zich hier en groep afgescheiden, die aan eze verkiezingen deelnam onder e naam Onafhankelijke Commu nistische Groep. Deze groepering óog het leeuwendeel der commu- istische stemmen weg, zodat de erdeling werd: 495 stemmen (1 etel) voor de CPN en 2424 stem- ïen (4 zetels) voor de onafhanke- jke communisten. Nemen wij het totaal van de communistische stemmen in de 23 gemeenten van meer dan 20.000 inwoners, waar gisteren i werd gestemd, dan blijkt dat zij ten opzichte van 1946 zijn te- N ruggelopen van 66.869 tot - 42.117 stemmen. Het zetelver loop is nog groter, namelijk van 71 op 38 zetels. De Partij van de Arbeid is in srgelijking tot de verkiezingen 3or de gemeenteraad van 1946 tij wel gelijk gebleven. Weliswaar eeg het totaal aantal verworven itels in deze 23 gemeenten van '2 tot 173, maar daarbij dient men bedenken dat ook het aantal itels in deze gemeenten steeg van '1 in 1946 tot 585 nu. In stem- jenaantal ging deze partij vooruit in 144.901 in 1946 tot 154.199 'MERIKA komt tot inkeer \\J IJ verkeren in het ern- v v stige gevaar van mensen huldig te houden, omdat zij in inmige gevallen dezelfde positie ibben ingenomen als de commu- sten. Waar de communisten als jderdeel van hun tactiek en pro- ganda soms zaken steunen, larmede ieder eerlijk vrijzinnig tns sympathiseert, is het heel ge- ikkelijk eerlijke vrijzinnigen h te vallen onder het voorwend- i zijn aanval te richten tegen on- rlijke communisten." Met deze ststelling ageert de „New York Times" tegen de f ""v communisten- i het 1 jacht, die in de I Ver. Staten, zo eklicht I als men onlangs -/ in de brief van onze Ameri- anse correspondent heeft kun- n lezen, groteske vormen heeft ngenomen. Op het ogenblik is de itand zo, dat een of andere imrne of kwaadwillende zijn me- ens slechts behoeft te beschul- n om deze te besmetten en, imaal beschuldigd, heeft men grootste moeite zich weer poon te wassen. Gelukkig toont t artikel in de „New York Imes", waarvan de strekking in- icldels overgenomen is door eni- andere vooraanstaande Ameri- anse bladen, dat men zich aan de erzijde van de oceaan langza- •xhand gaat bezinnen op de ieste gevolgen van dit alles. Met :ht merkt de „Manchester Guar- m" op, dat „deze manifestaties h geestelijk totalitarisme even waarlijk zijn als die in Moskou. Wzichtige intolerantie en een tonde democratie kunnen on- igelijk samengaan." ianhoudend koud neer Weersverwachting geldig van londerdagavond tot Vrijdag- vond: Over het algemeen veel be- rolking, maar droog weer. leest matige Noordelijke wind. Vanhoudend koud weer. 17 Juni: Zon op 4.19. onder 21.02. laan op 0.49, onder 11.16. Onderstaand overzicht heeft betrekking op de 23 gemeenten van meer dan 20.000 inwoners, waar gisteren verkiezingen zijn gehouden Partijen KVP P v. d. A. AR Staatk Geref Partij Prot Christ. Comb. WD CPN Div partijen Totaal Percentueel stemden toen 28 3 pro cent der kiezers PvdA, ditmaal waren het er 28.1 procent. Ten opzichte van de Kamerver kiezingen van 1948 is er echter vooruitgang Toen stemde over het hele land 25.6 procent voor de PvdA. De laatste vergelijking neme men echter onder alle voorbehoud. 22 Juni. wanneer de rest van het land ter stembus gaat. kan nog allerlei veranderingen opleveren. Wanneer wij aannemen, dat een groot gedeelte van teleurgestelde, voormalige communistische kiezers thans zijn stem heeft gegeven aan de PvdA en wanneer wij voorts vaststellen, dat de winst van de PvdA kleiner is dan het verlies van de CPN, dan ligt de conclusie voor de hand. dat zich een verschuiving naar rechts heeft voorgedaan. Te meer wordt dit duidelijk wanneer wij zien dat de meeste stemmen- en zetelwinst is behaald door de WD. De WD steeg in stemmen- aantal in de hier bedoelde 23 ge meenten van 29.438 stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1946 tot 39.142 stemmen op 15 Juni van dit jaar. De zetelwinst bedraagt 18, namelijk van 32 zetels in 1946 op 50 zetels thans. In procenten uit gedrukt een winst van 6.4 procent tot 8 6 procent. De protestants-christelijke par tijen hebben eveneens winst kun nen boeken, evenals enkele smp- perpartijen Deze winst laat echter geen bepaalde conclusies toe. De KVP ten slotte bleef vrijwel gelijk in haar aanhang. stemmen '46 stemmen '49 retels '46 zetels '49 143 735 157.145 180 183 144.901 154.199 172 173 91.114 105 493 108 125 29.438 46.436 32 50 66 369 42.117 71 38 10 001 18 687 8 16 486 058 524 077 571 585 Staking Marshallhulp catastrofaal voor Indonesië (Eigen berichtgeving) DEN HAAG Het besluit van de Verenigde Staten van 22 Dec. om de Marshallhulp aan Indonesië op te schorten, heeft er toegeleid, dat de import van Indonesië, wel ke was berekend op een bedrag van 97 millioen dollar moest wor den verminderd tot een waarde van 57 millioen dollar. De import uit dollargebieden moest met 37 millioen dollar worden vermin derd. Dit vertelde minister Götzen vanmorgen in een bijeenkomst met Amerikaanse journalisten, die een reis door Indonesië zullen maken. De gevolgen van deze verminde ring van de import noemde de mi nister catastrophaal, vooral voor het productieprogram van Indone sië, dat het land weer op de been zal moeten brengen. Op vragen van de Amerikaanse zijde deelde de ministei mede, dat de verwach ting gerechtvaardigd is, dat Neder land in de toekomst geen groter aandeel van de handel van Indone sië met het buitenland voor zijn rekening zal nemen, dan het voor oorlogse percentage van ongeveer 18 procent. De minister deelde des gevraagd mede, dat het het zeer wel mogelijk is, dat het Fox-con tract, dat straks zeker in de onder handelingen met de Republiek ter sprake zal komen, geen rechtsgel digheid zal blijken te bezitten. Het staat immers nog allerminst vast, dat het K.N.I.P. dit buitenlands contract van de Republikeinse re gering heeft goedgekeurd in welk geval de wettelijke basis aan dit contract zal ontbreken. Commissie der VN voor atoomcontröle geeft haar taak op De werkcommissie voor de atoomenergie, voortgekomen uit de commissie voor de atoomenergie der V.N., heeft met acht stemmen vóór, twee tegen (Sowjet-Unie en Oekraine) en één onthouding (Egypte) verklaard, dat zij niet in staat is om tot een overeenstem ming te komen. De werkcommissie is van oor deel, dat het houden van verdere bijeenkomsten nutteloos is, totdat de grote mogendheden tot een of andere vorm van overeenstemming zijn gekomen over de controle der atoomenergie. Dit besluit bezegelt practisch de reeds twee jaar heersende impasse in de besprekingen over de atoom energie tussen de Sowjet-Unie en het Westen. VIANEN. Het wegdek van de vaste verkeersbrug te Vianen is thans geheel gereed en wordt reeds door automobilisten en wielrijders gebruikt. De Bailybrug wordt ge sloopt en zal binnen twee dagen geheel zijn verdwenen. Tijdens het verwijderen is er nog éénrichtings verkeer. Nieuwe bonnen voor werkkleding DEN HAAG. Het Centraal Dis tributiekantoor deelt mede. dat de bonnen voor werkkleding H 15 en L 15 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 15 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriusjas of een mouwschort. Op de bonnen L 15 kan men kopen: een werkbroek of een werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen. Engels leer. Man chester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 10 t.m. H 12 en L 10 t.m. L 12 zijn na 9 Juli a s. niet meer geldig. NEDERLANDS ELFTAL GEWIJZIGD Sar is en E verse krijgen hun kans HELSINKI In het Nederlands elftal zijn door de keuze-commis sie op het laatste ogenblik nieuwe wijzigingen gebracht. De verande ringen in de voorhoede zijn be kend. de middenlinie blijft het zelfde. doch in doel heeft men Saris geplaatst in plaats van Dc Munck, terwijl Everse Van Bun zal vervangen. De Oranjeploeg. welke hedenavond in het veld zal komen, ziet er dus als volgt uit: Doel: Saris. Achter: Everse en Schijvenaar. Midden: Van Schijndel. Terlouw en De Vroet. Voor: Van der Tuyn, Schaap. Van Rocssel. Wilkes en Clavan. De leden van de keuze-commis- sle hebben gemeend ook Saris en Everse een kans te moeten geven, aangezien de krachten met resp. De Munck en Van Bun weinig verschillen. De spelers van het Nederlands elftal .hebben Dinsdag een zeer vlotte vliegtocht gemaakt van Kopenhagen direct naar Helsinki. Het Olympisch stadion dat 60.000 toeschouwers kon bevatten, zal er Donderdagavond slechts 20 000 man kunnen herbergen, aangezien op het ogenblik de tri- blnes worden verbouwd en zodanig vergroot, dat bij de Olympische Spelen in 1952 niet minder dan 80.000 personen de wedstrijden zullen kunnen volgen. Het veld zelf is veel beter dan dat van Kopenhagen, en ziet er goed uit. ZwedenNederland op 8 Juni 1950 De Zweedse voetbalbond heeft bekend gemaakt, dat de inlerland- I wedstrijd ZwedenNederland die voor het seizoen 1950 was vastge steld, op 8 Juni van dat jaar te Stockholm zal worden gespeeld. HAARZUILENS. Gistermid dag is 't tweejarig zoontje van de familie H. In de sloot langs de The- materweg geraakt en jammerlijk verdronken. Stralend tveer maakte er mooie vrije dag van PARIJS De ParUzenaar. die Woensdagmorgen naar het post kantoor ging om postzegels te halen kon onverrichterzake weer huiswaarts gaan. Op de gesloten deur van het gebouw vond hij een briefje: „Gesloten wegens staking. Tot morgen." Zo waren er meer kleine ongemakken, die gisteren hun invloed deden gelden op het leven van de bevolking van Frank rijk. Over het geheel genomen heeft de 24 uurs staking, die was uitgeroepen door de vakbonden van een millioen overheidsambte naren echter weinig nadelige ge volgen gehad. Ten dele kwam dit, doordat de verkeersdiensten ervan waren uit gesloten, ten dele echter ook, door dat het stakingsparool niet alge meen is opgevolgd. De regering Nee toch.Heus Een uitvinding, waarmee men het hart van zijn hond kan veroveren, is in Amerika gedaan. Door eenvoudig de toek_ ker in te stellen, kan men het huis verlaten en er toch van overtuigd zijn, dat Fikkie op tijd zijn eten krijgt. Wanneer de wekker afloopt, opent zich na melijk de deur van het voeder- hok. In Noord-Zweden is een kat geschoten, die in het bezit was van twee vleugels. Ook aan de poten bevonden zich veren. Zoölogen zeggen, dat de „vleu gels" misvormingen van de huid zijn. Devadas Gandhi, zoon van wijlen de mahatma heeft tij dens een zitting van de V.N.- commissie voor de vrijheid van voorlichting geklaagd over de Amerikaanse kranten, die zo zwaar zijn, dat zijn armen pijn gaan doen, wanneer hij er een leest. De Britse munt laat gouden sovereigns slaan. Niet om ze in omloop te brengen, want voor een gouden pond kan men bij een juwelier gemakkelijk de dubbele waarde krijgen. Maar de vaklieden hebben weer wat oefening nodig. Het Russische Ministerie van Handel heeft een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwer pen van smaakvolle dassen. ÉfJ had gedreigd, dat over de stakings uren geen loon zou worden uitbe taald en bovendien de hoger ge plaatste ambtenaren onder het oog gebracht, dat deelneming aan de staking tot ontslag zou kunnen leiden. Het gevolg van een en ander is geweest, dat niet meer dan 300.000 ambtenaren aan de oproep om het werk neer te leggen hebben gevolg gegeven. Op de meeste ministeries heeft de staking alleen ten gevol ge gehad, dat er langzamer werd gewerkt. De postbestelling functio neerde echter in het geheel niet, de vuilnisemmers werden niet ge leegd en vele scholen waren geslo ten evenals sommige musea. Ook de Franse radio staakte haar dien sten na de uitzending van het nieuwsbulletin van Woensdagmor gen. Het weer was de stakers gunstig gezind. Het was een stralende dag en velen hunner hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om met vrouw en kinderen naar bui ten te t-ckken. Ook zag men hier en daar in de omgeving van offi ciële gebouwen in de café's stakers kaarten. Bij het hoofdpostkantoor bleek, dat de telegrambestellers zelfs in dagen van staking hun aard niet verloochenen. Zij be steedden hun vrije dag om op de binnenplaats wielerwedstrijden te houden. DEN. HAAG. De minister van Economische Zaken deelt mede dat hU in verband met een ruimere aan voer van grondstoffen en een daar mede gepaard gaande uitbreiding van de productie-mogelijkheden be sloten heeft met tngang van 1 Juli a.s. de distributie van tabaksproduc ten op te heffen. Teneinde de opheffing van deze rantsoenering bevredigend te doen verlopen en een regelmatige voor ziening na 1 Juli te verzekeren. Is het noodzakelijk dat een leder zlcb tot 1 JuU as. stipt aan de bestaan de distributie-voorschriften houdt. Koningin Juliana bezocht bijeenkomst, tiaar oprichting werd herdacht AMSTERDAM Vijf mannen zijn het geweest, die vijftig jaar ge leden. gegrepen door het schrijnende kinderleed, de stoot gaven tot oprichting van de Bond tot Kinderbescherming, nl. prof. mr J. A. van Hamel, ds H. Pierson, mgr. dr B. H. Nolens, jhr. A. J. Rutel Macare en Th. Nolen. Welk een zegenrijk werk de Bond in de halve eeuw van zijn bestaan voor het misdeelde kind heeft gedaan, bleek Woensdag middag wel overduidelijk, omdat Koningin Juliana verscheen in de bijeenkomst in het Indisch Instituut, waar dit jubileum werd gevierd. Hulrï#» CTpbrarbt aan rlp tegenwoordige directeur van het 11111(16 eeDracnt aan Cie Nationaal Bureau voor Kinderbe- vüf nnrirl-itprc scherming. de heer D. J. Mullock J °Pricniers Houwer. Deze sprak zelf ook Hij De grote zaal van het Instituut hoopte, dat Nederland niet alleen was geheel gevuld met mensen, die economisch en materieel weer tot direct of indirect met het kinder- bloei zou komen, maar dat de kin- beschermingswerk te maken heb- derbescherming daarin zou mogen ben, toen minister van Justitie, mr. delen. Th. R. J. Wijers met dankbaarheid de prachtige arbeid van de Bond herdacht. „De jubilaresse heeft het bestaan zich in deze halve eeuw te verjongen in plaats van te vergrij zen," zei hij. „En daarom kunnen wij zijn toekomst met vertrouwen tegemoet zien." Mr. Wijers wees er op, dat de overheid zich aanvankelijk maar in beperkte mate met het kinderbe- schermingswerk bemoeide, doch sedert de totstandkoming van de Kinderwet van 1905 is dat veran derd. Ondanks de toegenomen be langstelling van de overheid bleek de minister van oordeel, dat de kinderbescherming in principe in handen moet blijven van vrijwil lige maatschappelijke krachten, vooral wat haar geestelijke grond slagen betreft. Minister Wijers be sloot zijn toespraak met woorden van grote bewondering en dank baarheid voor de staat van dienst, waarop de Bond kan terugzien. Mr. J. Overwater, voorzitter van de Bond, bracht hulde aan de na gedachtenis van de vijf oprichters, maar ook uitte hij zijn grote be wondering voor de arbeid van de WEDEROM MENSEN ROOF IN O.-BERLIJN BERLIJN. Tijdens een recht zaak in de Oostelijke sector van Berlijn tegen leden van een door West Berlijn goedgekeurde jeugd vereniging „De Valken" is de 24- jarige voorzitter van deze vereni ging, Heinz Westphal buiten het gebouw waar de rechtzitting plaats vond gearresteerd. Westphal begaf zich voor enkele ogenblikken naar buiten, daar werd hij overvallen door jeugdige commu nisten die hem meevoerden In een auto van de Oostelijke politie. Bovendien heeft de politie uit de Sowjet sector heden Helga Wels, kleindochter van Otto Wels, ex- voorzitter van de sociaal-democra tische party, gearresteerd. Helga Wels ls een vriendin van Westphal. HET ZWEEDSE stoomschip „C. A. Banck"; dat in hef afgelopen voorjaar tijdens 'n hevige storm op het Bloemendaalse strand werd geworpen, wacht al maan den lang op het ogenblik, dat het wederom de golven zal kunnen klieven. Geruime tijd zijn de bergers hard aan het werk ge weest. Men heeft een geul gegra ven van de plaats waar het schip zich bevond tot aan de zee en Woensdag is een eerste poging gedaan om het schip met behulp van ver uit de kust geplaatste ankers, kabels en st oomlieren langs deze weg weer in het rui me sop te krijgen. De poging is niet met succes bekroond. Maar wel is het vaartuig een heel stuk dichter bij zijn element geko men. Dertig meter is de ,,C. A. Banck" in de richting van dc zee gesleept. Op dc foto ziet men links op de voorgrond de plaats waar het vaartuig tot voor kort heeft gelegen. SCHOONHOVEN. De politie heeft een 19-jarige jonge vrouw gearresteerd, die bekend heeft haar pas geboren zoontje te hebben ver dronken. PARIJS VERWACHT: „Duitse Raad" als een overkoepelend lichaam PARIJS. De vier ministers heb ben gisteren opnieuw voor verras singen gezorgd door plotselinge wij zigingen In hun dagprogramma. De voor gistermiddag vastgestelde be sloten zitting werd eerst voor een haLf uur uitgesteld, nadien werd zij geheel afgezegd, dorh niettemin kwamen de ministers 's avonds nog officieus bijeen, niet in hot rose Pa lais. doch aan Quay D'Orsay. Offi cieel werd niet verklaard, óp ver zoek van welke delegatie de verda ging van dc zitting kwam, maar het feit, dat Bevin 's middags met zlin staf in een verlaten palais kwam. is voldoende bewijs, dat het verzoek niet uit Westelijke hoek stamde. Een misverstand had de Britse delegatie te laat kennis doen krijgen van het uitstel der zitting. De oorzaak van de aanzienlijke mate van verwarring, die er met dit al in de kringen der delegaties be stond. wordt hier gezocht in een nieuw compromis-voorstel, dat door de Westelijke ministers zou zijn uit gewerkt in een bijeenkomst voor lunchtijd. Dit compromis-voorstel was het resultaat van de mogelijk heden, die de Westelijke ministers zagen na de discussies van Dinsdag over het Russische plan. Het werd tijdig aan Wisjinsky overhandigd, PROCUREUR-GENERAAL VERSTEEG ZEGT: (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. „Slechts Indien men zou stellen, dat diensten aan zich zelf bewezen als liefdadigheid kunnen worden beschouwd, zou vol te houden zijn dat de handelingen van oud-burgemeester Visser op een liefdadig doel gericht zyn geweest." zei Woensdagmiddag de procureur- generaal ln Zuid-IIolland, mr. J. Versteeg. Met deze uitspraak velde de procureur-generaal een naar zijn Inzicht blijkbaar volkomen gefundeerd en volkomen vernietigend oordeel over de door oud-burgemeester Visser en zijn secretaris W. Bos aangevoerde verdediging, die cr op neerkwam, dat zü met de op onregelmatige wijze verkregen deviezen hulp hadden verleend aan Tsjechische vluchtelingen. Inderdaad Is deze rechtvaardiging door beide verdachten wanhopig verdedigd, doch de justitie heeft haar zó aanvechtbaar gevonden, dat mr. Versteeg haar in de persconferentie, waarin eindelijk deze kwestie officieel uit de doeken werd gedaan, onbarmhartig naar het rijk der fabelen moest verwijzen. jaar vlogen burgemeester Visser met zijn gezin en drs. Bos naar Zürich, met een chèque in de zak. Deze chèque maakte het mogelijk van het vermogen van de NSB-er Bonté, dat in Zwitserland bij de Schweizerische Credit Anstalt was geplaatst, 50 000 Zwitserse francs op te nemen. Mr. Visser tekende de chèque. hetgeen hij aanvankelijk later heeft ontkend: een chèque ten laste van een vermo gen, dat niet bij de Nederlandse be lastingen was opgegeven. De chèque was uitgeschreven door drs. Bos, de beheerder van het vermogen van de oud-directeur van de staalfabriek Montan in Den Haag Bonté. Tegenover Bonté hadden Visser en Bos zich verplicht hem als tegen waarde 25.000 Nederlandse guldens Pas van ex-burgemeester is ingehouden Mr. Versteeg begon zijn verslag van de gebeurtenissen met de ver klaring, dat de stand van het onder zoek een eerdere uiteenzetting van de zijde van Justitie niet mogelijk maakte. Van een poging om deze hoog geplaatsten te sparen was geen sprake geweest. De Justitie dient slechts het recht en zij grijpt zonder aanzien des persoons ieder die haar weg kruist, merkte mr. Versteeg scherp op. Het verslag dat hij gaf van de ge beurtenissen, welke in grote lijnen reeds door ons zijn gepubliceerd, was als volgt: Reeds op 5 Maart van het vorig talen, met welk bedrag Bonté zich uit zijn financiële moeilijkheden in Nederland hoopte te redden. De Ne derlandse guldens werden op de Zwitserse markt gekocht, waar schijnlijk dus zeer goedkoop, hetgeen dan nog een extra winst mocht heb ben opgeleverd. En toen mr Visser en Bos drie dagen later naar Ne derland terugvlogen hadden zij de 25 mille en de 500 dollar voor Bonté bij zich. Dit zou Bonté worden uit gekeerd. terwijl deze bovendien zegt in de veronderstelling te hebben ge leefd, dat burgemeester Visser voor hem m orde zou brengen, dat hij weer in zijn functie als directeur van Montan zou worden hersteld. Of deze toezegging inderdaad is gedaan staat nog niet vast. De tien duizenden francs welke overbleven waren voor de heren Visser en Bos persoonlijk. Zie verder pag. 3 *f- en 500 dollar in Nederland uit te be- dagtaak verricht. Franse regering in actie tegen corruptie PARIJS. Een zuivering op Franse regeringsdepartementen heeft geleid tot 648 processen en 778 ont slagen, aldus is officieel te Parijs meegedeeld in een communiqué van de minister van justitie Er zijn ver kwisting en onregelmatigheden bij ambtenaren vastgesteld Van de pro- cesgevallen zijn 32 personen reeds tot gevangenisstraf veroordeeld De autotoewtyzingen voor de departe menten zijn thans sterk verminderd De ministeries hebben richtlijnen ontvangen tot verhoging van de nut tige arbeid. Onder meer moeten uur- lijsten worden ingevuld ter contróle, dat ieder ambtenaar een volledige die zich opnieuw met Moskou wilde verstaan. Insiders achten het moeilijk in te zien, hoe de conferentie beëindigd kan worden op een zodanig tijdstip, dat geen uitstel van de conferentie der Westelijke Unie in Luxemburg nodig zal zijn. Ofschoon heden weer een besloten zitting wordt gehouden en de periode van „handelen" dus nog niet voorbij schijnt, heeft do loop van zaken hier toch het geloof versterkt, dat de ministers niet ver der dan tot een beperkte overeen komst zullen komen. Het uitgegeven communiqué schijnt de gisteren op gedoken berichten te bevestigen, volgens welke deze overeenkomst ook Oostenrijk zou omvatten. Inge wijde kringen nemen aan. dat do ministers over het lang omstreden Oostenrijkse verdrag bezig zijn zich te verenigen op een zeer algemene basis, die enerzijds de Russen enigs zins tegemoet komt in hun eisen in zake Duitse bezittingen in de olie industrie en de Donauscheepvaart en anderzijds de Russische ondersteu ning van aanspraken van Belgrado op Zuid-Karinthië zou doen verval len. Indien zulk een modus inder daad gevonden kan worden, zullen de details, naar hier wordt aange nomen. moeten worden uitgewerkt door de plaatsvervangers. In elk ge val wordt hier het rapport, dat gis terochtend door Schuman voor de Franse ministerraad werd uitge bracht. gezien als een zekere aanwij zing, dat de kansen om een overeen komst over Oostenrijk thans zeer gunstig staan. Schuman sprak ervan, dat een definitief accoord voor Sep tember zal kunnen worden bereikt. Ook ten aanzien van „wapenstil stand" in de koude oorlog in Duits land heeft Schumans verklaring de barometer der conferentie een stuk omhoog geholpen. De Franse minis ter heeft ook in deze een zeer opti mistisch en positief geluid doen ho ren. Men verwacht hier evenwel niet, dat de ministers een gedetail leerde oplossing zullen uitwerken. Zowel ten aanzien van Oostenrijk als van Duitsland neemt men aan, dat zij slechts een brede lijn zullen trekken, waarlangs ondergeschikten zullen moeten trachten tot een over eenkomst in bijzonderheden te ko men. „Le Monde", dat goede relaties met Quay d'Orsay pleegt te onder houden. spreekt reeds van een her vatting van het beraad der vier mi nisters in September in Washington. Het begint nu duidelijk te worden, langs welke lijnen de modus vivendi voor Duitsland zal worden getrok ken. indien de ministers erin zullen slagen het moeilijkste punt. de Rus sische aarzeling om de Westelijke rechten op toegang tot Berlijn op schrift te stellen, te passeren. Het Sowjet-plan wil een „Duitse Raad" die sterk aan het oorspron kelijke voorstel van Wisjinsky tot het instellen van een Duitse Staats raad herinnert. Er zijn echter aan zienlijke verschillen, de Sowjet- Unie heeft zich bereid verklaard tot een mindere mate van geallieerde confróle. Het orgaan zou vooreerst slechts op Berlijn betrekking heb ben. het zou voorts niet politiek, doch alleen economisch gericht zijn. Dit alles lijkt voor het Westen zeer aanvaardbaar op voorwaarde dat eens en voorgoed nieuwe „misver standen" over de bezetting van Ber lijn worden voorkomen. De zitting van heden zal. naar hier stellig ver wacht wordt, beslissend zijn voor de vraag, of het de ministers inderdaad gelukken zal alsnog enkele posten te schrijven op de debetzijde van de balans dezer conferentie en daarmee het voornaamste doel te bereiken: het intact houden van het orgaan van de „Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken".

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1