Denen laten zich niet het hoofd op hol brengen door voetbal Beschuldigingen aan het Londense adres zijn lasterpraat Wie geen amateur wjl blijven moet maar weggaan Tegen organisator van Duitse plundering 12 jaar geeist r Opstelling der elftallen. Er is geen sprake van welbewust offeren van illegale werkers Schoolkinderen dik bevriend mei jeugdtrainer Bob Donderdag 16 Juni 1949 REACTIES VAN ONZE LEZERS OP DE WEDSTRIJD IN KOPENHAGEN (Van onze sportredacteur) Mijn ervaringen van de wedstrijd in Kopenhagen hebben verschil lende lezers naar de pen doen grijpen. Wat jammerschrijft de heer S., ,,dat ik geen Deen ben want dan zou ik altijd zeker zijn van m'n kaartje." „Nu begrijp ik," lees ik in de brief van de heer v. D., waaroyn de Denen rustig hun beste spelers naar het buitenland laten gaan. Zij la ten zich niet het hoofd op hol brengen door voetbal." Een derde lezer schrijft. „Een kwestie-Lenstra is voor het Deense volk geen kwestie. Wie daar geen amateur wil blijven, moet maar weg gaan." E^en oud en toch weer een nieuw geluid En zo is het inderdaad. Ik heb aan verschillende Denen gevraagd of 7\j het niet spijtig vonden, dat zij hun beste zonen naar Engeland, Italië. Frankrijk en andere proflan- den hebben zien vertrekken en dat hun beste voetballer van dit ogen blik, Praest, ook op de* nominatie staat om naar het buitenland te gaan. .,Ja," zeiden zij, „dat vinden we erg jammer, maar wie geen ama teur wil blijven, moet maar weg gaan. Wy zijn geen volk voor prof voetbal. Wy kunnen het niet beta len en wy vinden het niet leuk ook Een voetbalwedstrijd is voor ons een verzet ja, zelfs een interlandwed strijd. Daarvan maken we geen ere kwestie." Het is een oud en toch ook weer een nieuw geluid voor iemand, die pas uit een land komt, waar het zien van een interlandwedstrijd bijna een kwestie van „leven of dood" is geworden, waar fancy- prjjzen zelfs voor het aanschouwen Kruistocht voor een wereldregering LONDEN. In vijf Europese steden Nivelles (Belgie), Silke- borg (Denemarken), Cahors (Frankrijk), Bad Kissingen (Beie ren) en Chelmsford (Engeland) zullen de volgende week „verkie zingen" gehouden worden onder auspiciën van de „Kruistocht voor een wereldregering". Indien uit het resultaat van de verkiezingen blijkt, dat er voldoen de steun is voor de gedachte, zullen resoluties worden ingediend in de gemeenteraden der vijf steden, waarin wordt voorgesteld, dat ge noemde steden elkanders burgers wederkerig het ereburgerschap verlenen en wettelijke stappen wor den gedaan om het woord „mundi" (van de wereld) aan de namen van iedere stad toe te voegen. Volgens een woordvoerder zou de verkie zing „slechts het begin zijn van een sneeuwbal-proces over de gehele wereld". Een groep .vliegende am bassadeurs" zal een bezoek bren gen aan de steden om de „burgers aan te sporen hun stem uit te bren gen". De ploeg zal o m bestaan uit lord Boyd Orr, titulair hoofd van de Glasgow University en oud-voor zitter van de wereldvoedselraad en Claude Bourdet, hoofdredacteur van het Franse blad .Combat.". De „ambassadeurs" zullen -20 Juni Chelmsford bezoeken, op 21 Juni Nivelles, op 22 Juni Silkeborg en op 23 Juni Bad Kissingen, van een kampioenswedstrijd de ge woonste zaak is. Niet abnormaal Een abonné vraagt mij: „Vindt u de belangstelling by ons niet ab normaal en moet er niet eens tegen geschreven worden?" Ik geloof niet, dat de belangstel ling by ons abnormaler ls dan bij voorbeeld In België. Engeland. Frankrijk, om van Italië en andere zuldeiyke landen maar niet eens te spreken. Daar is het heel gewoon als zeventig, of tachtig duizend mensen naar een voetbalwedstrijd zitten te kijken. De enorme belang stelling voor voetbal maakt het ook mogelijk, dat er grote sommen kun nen worden geboden voor buiten landse spelers. Het zien van vijftig- of zestig duizend mensen, hier in de grote stadions, wekt de vraag op, of ook onze voetballers althans een deel van hen In de gelegenheid moe ten worden gesteld van de grote re cettes mee te profiteren. Dit is de onrust van deze tyd. Wat doen we als straks Wilkes naar Italië ver trekt en (wat ik niet geloof) Abe Lenstra hem volgt? Zeggen we dan, zoals de Denen: „Adieu en veel ge luk. Wy kijken je er niet kwaad op aan. maar wy willen hier geen orofs" of: heffen wy de handen ten hemel en beginnen we te klagen en te jammeren, dat ons voetbal hier door te gronde gaat. Wat doet Xer xes. als Wilkes een Italiaanse bloem in z'n knoopsgat steekt? Laten de Rotterdammers meteen de moed in de schoenen zakken of zeggen ze: „Het is jammer, Faas en we had den je graag in ons midden gehou den, maar we zullen proberen om zonder jou ook kampioen te worden van Nederland Voelt u. hoe we geestelijkop de wip zijn komen te zitten? Want en dat mag no? we) eens worden aangestipt hier in Nederland heerst riet het klare, rustige besef van de Denen, een rust, die ook mo gelijk gemaakt wordt, omdat geen duizenden en nog eens duizenden el- knar verdringen om geen belang rijke wedstrijd te missen. De meest fanatieke verdediger van het ama teurisme moet als hy de opwinding, voorafgaande aan een belangrijke wedstrijd, gadeslaat, wel eens gaan wankelen. Wat in de jongensdagen van Karei Lotsy als onmogelijk gold, nl. zün positie in de maat schappij, door zyn populariteit als voetballer verbeteren, vindt hij nu zelf de gewoonste taak ter wereld. Wij zyn al een heel eind van de oude koers de koers, die de Tetzners en de Kesslers voeren afgedwaald en willen de clubs deze koers blij ven varen, dan ls ons bescheiden In ziens een stevige ruk aan het roer nodig. Maar dan geen halfslachtige maatregelen, zoals met de voor waardelijke schorsing van Abe Len stra, die alleen maar een averechtse uitwerking hebben, doch onvervaard het mes in alle misstanden, die openlyk of met één oog dicht wor den getolereerd. En mocht opera tief ingrijpen de patiënt niet meer kunnen redden, dan maar liever de knuppel in het hoenderhok Internationale sportweek voor studenten In de week van 21 tot 28 Augus tus wordt een internationale uni versitaire sportweek georganiseerd in een nog nader te kiezen plaats in Noord-Italië. Als onderdelen van deze sportweek werden vastgesteld: athletiek, schermen, voatbal, bas ketball en, afhankelijk van de deel neming, rugby, waterpolo, lawnten- nis en wielrennen. Ook Nederlandse studenten zul len aan dit sportfestijn deelnemen en wel in de onderdelen athletiek, voetbal en schermen. WISSELSLAG-TRIO NOG NIET TEVREDEN Maandagavond houdt de R.D.Z. haar jaarlijkse onderlinge wed strijden in het Oostelijk zwembad te Rotterdam. Naast de bekende adspiranten-. junior- en senior- banen, staat als no. 1 op het pro gramma een poging om bet wereld record 3 X100 m wisselslag, dat reeds op naam staat van de RDZ met 3 min. 46.7 sec., te verbeteren. Het trio, dat deze poging onder neemt, bestaat uit: Ria v. d. Horst (rugslag). Nel Garritsen (school slag) en Irma Schumacher (borst- crawl). Verder vermeldt het pro gramma figuurzwemmen en trick- zwemmen. Zwitserse spelers voor de Olympische dag Voor de wedstrijd tegen de Ne derlandse Bondsploeg op Zondag 26 Juni te Amsterdam heeft de Tech nische Commissie van de Zwitserse Voetbalbond besloten een keus te deen uit de volgende spelers, vrij wel allen jongere internationals Doel: Stuber (Lausanne) en Dou- goud (Fribourg); achter: Rey (Young Fellows), Bollinger (Young Fellows» en Engler 'St. Gallen); midden: Perroud (Etoile) Rey mond (Malley) en Casali (Young Boys); voor: Schoen mann (FC Bern). Huegi I en Huegi II (beiden FC Bo/el). Hartmann (Fribourg) Sie- gethaler (Young Fellows). Stauble (FC Bazel) er. Riva .I.iendrisioi RCP heeft kort geding verloren De burgemeester van Amster dam, mr. A. J. d'Ailly heeft dezer dagen bevel gegeven de door de Revolutionair Communistische Partij gebruikte leuze „Indonesië los van Holland nu" van de ver kiezingsborden op de grachten te verwijderen. De "R.C P. had de burgemeester deswege in kort ge ding gedagvaard. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. C. W. Thöne, heeft Woensdagmorgen uitspraak gedaan. De R.C.P. is in het ongelijk gesteld en veroordeeld tot de kosten. Mr. Thöne conclu deerde, dat het hier in wezen een niet burgerlijke zaak was en dat de burgemeester krachtens de ge meentewet bevoegd is dergelijke bevelen uit te vaardigen. (Inn Med IN TEGENWOORDIGHEID van H. Ai. Koningin Juliana werd Woensdagmiddag in het Indisch Instituut te Amsterdam de op richting van de Nederlandse Bond tot Kinderbescherming op 19 Juni 1299 feestelijk herdacht. Tijdens de herdenkingsrede van de minister van Justitie mr. Th. R. J. Wijers. V.l.n.r.: H. M. de Koningin, mr. J. Overwater (voorzitter), mr. II.'de Bie, mr. A. O H. Tellegen, mej. dr. S. Huynen, D. Q. R. Mulock Hou wer. mej. mr. H. C. Sneller en en mr. J. Coninck Liefsting. Anton v. d. Waals vraagt gratie Mr. G. Jonger uit Amsterdam, de verdediger van Anton van der Waals, heeft ten behoeve van zijn cliënt een gratieverzoek "ingediend. Tevens zal de raadsman een ver zoek tot revisie indienen. Fiebig, de man van de economische inlijving Twaalf Jaar gevangenisstraf werd Dinsdagmiddag door de ad vocaat-fiscaal bij de Rotterdamse kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof geëist tegen de 49- jarlge Duitser Richard Fiebig, die tijdens de bezetting in Nederland een aantal van de belangrijkste functies heeft bekleed op het ter rein der economische oorlogvoe ring; o.m. was F. „Beauftragte für die Niederlande des Reichsministe- riums für Bewaffnung uud Kriegs- produktion", dat eerst onder Todt en later onder Albert Speer stond. F. was tenlastegelegd, dat hij meegewerkt had aan de rationali sering, in- en omschakeling van het Nederlandse bedrijfsleven ten behoeve van het Duitse oorlogs potentieel. Later richtte zijn Dienststelle haar activiteit in het bijzonder op de leegplundering van talrijke Nederlandse industrieën, voor tientallen millioenen guldens aan machines, grondstoffen en ma terialen werden weggevoerd. Het Hof had deze zaak reeds eni ge weken geleden gedeeltelijk be handeld; als getuigen zijn toen o.m. gehoord generaal Winkelman, ir. F. Q den Hollander, de heer C. H. Teschmacher, oud-directeur van Wilton-Feyenoord, de heer W. L. A. de Graaf, directie-secretaris van Philips. Vrijwillige en gedwongen collaboratie Uit het verhoor bleek dat reeds in 1940 door de Duitse leiding was besloten om het Nederlands be drijfsleven voor de oorlogvoering in te schakelen. Zaak Van Dongen KUNSTENAARS ZENDEN EEN REQUEST ROTTERDAM Bestuursleden van het Gewest Rotterdam van de Stichting Nederlandse Kunstschil ders, van de Rotterdamse Kunste naars-Sociëteit, van de Vereniging van Kunstenaars R 33, van de Lan delijke Federatie van Beroepsver enigingen van Kunstenaars, van de kring Rotterdam van de Bond van Nederlandse Architecten, van de Vereniging Bouwkunst en Vriend schap, van de Nederlandse Beroeps vereniging van Danskunstenaars en van de Rotterdamsche Kunstkring, alsmede velen, die nauw bjj het kunstleven te Rotterdam betrokken zy'n, hebben een request aan het College van B. en W. van Rotter dam gericht in verband met de ver wijdering van enkele schilderüen van Kees van Dongen van de ten toonstelling In Boymans, om „de onberaden maatregel, die in het Museum Boymans ten aanzien van het werk van Kees van Dongen is genomen, zo spoedig mogelyk on gedaan to maken". Djokjakarta wordt een gesloten stad DJOKJAKARTA De sultan van Djokja heeft aan Aneta ver klaard, dat na de formele over dracht van de residentie Djokja karta, de stad Djokjakarta tot een gesloten stad wordt verklaard. Deze maatregel wordt genomen voor de handhaving van orde en veiligheid. Ieder, ongeacht ras of godsdienst, die zich in Djokja wil vestigen, is verplicht een vesti gingsvergunning van de sultan aan te vragen. De duur van de maat- i regel is afhankelijk van de situatie. V. Hieronder publiceren wij voor de radio-luisteraars de opstelling van het Fins en het Nederlands elftal. NEDERLAND Everse Van Schijndel Van der Tuyn Schaap Scheidsrechter Saris Schijvenaar Terlouw De Vroet Van Roessel Wilkes Clavê Nordboe (Noorwegen) Lehtovirta Vaihela Reunanen Rytkoenen Lilja Ventjaervi Pylkkoenen Asikainen Myntti Martin Sarnola FINLAND ENGLAND-SPIEL (16) Ex-politieke gevangenen uit de F:I.A.P.P. APELDOORN. De tweede dag van het congres der Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Ge vangenen begon met een klein in cident. Buiten „Het Hof van Gel- re", waar de vergadering zou wor den gehouden, poogden de uit de landelijke organisatie getreden communisten een „Open brief" uit te reiken. Het bleef bij een poging en de heer K. R. van Staal, redacteur van „Aantreden" keerde zich in de ochtendbijeenkomst heftig tegen dit zoals hij het noemde „nieuwe lastermanifest". Hij deelde voorts mede, dat in een bespreking met een vertegen woordiger van de minister-presi dent de verwachting is gewekt, dat binnenkort het radio-appèlkwar- tiertje zal worden teruggegeven. Voor het Ex-Po-Ge-fonds, dat onlangs is opgericht, zal een stich ting in het leven worden geroepen. Men verwacht, dat het verlies van de 5 a 600 uitgetreden leden ruim schoots zal worden gecompenseerd. Uit de vergadering werd er vervol gens op aangedrongen een tele gram aan de regering te zenden, met het verzoek niet over te gaan tct opheffing van de opsporings missie. Met algemene stemmen werd be sloten, zich af te scheiden van de communistisch getinte internatio nale organisatie van oud-politieke gevangenen, de F.I.A.P.P. Het IS UITERMATE BETREURENSWAARDIG TE ACHTEN dat hllfkïwiï h' m t noch de Engelse regering zich lol dusver pu- bllekelbk heeft uitgesproken over de vraag, In hoeverre het verschrikke U)k Eng and-Spiel. dat aan honderden der beste Nederlanders het leven heeft gekost, In de een of andere vorm aan geallieerde zjide het delict b.HdiJh01" i m l opgeleverd. Wtf weten zeer wel. dat In slrikt- ï!»nen. ïeJ ra,am van deze oorlogsgebeurtenissen „dood door schuld natuurlek niet in de gangbare zin van het woord ten laste kan worden gelegd, maar dat wil nog n i e t zeggen, dat niemand aan de dood der honderden schuldig is. Van der Waals, Poos, Slagter. Ridderhof men«pn HU «i?".!? vast" Maar staan er achter hen en boven hen mensen, die schuld hebben aan het scheppen van de mogelijkheid, dat deze verraders zo succesvol konden opereren? Duldeiyker gezetrd: zijn er in Londen aay Nederlandse of Britse zijde tijdens de oorlog mensen geweest, die bewust de Duitsers hebben geholpen bU het opbouwen en spelen van hun sinister „Spiel"? Willem van der Reyden was zeer spraakzaam WIJ hebben in voorgaande ar tikelen, welker feitelijke in houd tot dusver door niemand met ook maar één steekhoudend argument is weerlegd, grote op ruiming gehouden in de massale hoeveelheid fantasterijen, leugens, achterklap en geromantiseerde on zin, die door sommige onverant woordelijke elementen op geduldig papier is gezet. Dat was in ieder geval een dankbaar werk, omdat het vernietigen van leugencon structies tenslotte met recht en reden dienen van de waarheid rn&g worden genoemd Welnu, wij hebben geen ander doel gehad. En wij hebben dat doel en dat doel alléén voor ogen, nu wij in een paar slotartikelen conclusies gaan trekken uit het geproduceerde ma teriaal. Allereerst een paar woorden over de theorie van mr. Van der Starp. Hij heeft in zijn wonderlijke brochure plompverloren de stel ling geponeerd, dat de Engelsen het England-Spiel hebben gespeeld om een slachting aan te rich ten onder de Nederlandse illegale werkers, teneinde West-Europa te ontdoen van zijn meest karakter volle figuren. Immers: Engeland i wilde de baas spelen in het oorlogse Europa en om daarbij niet op teveel concurrentie tegenstand te stuiten, moesten de illegale werkers in het massagraf. Men kan nauwelijks woorden vinden, scherp genoeg om dit koortsig gepraat te veroordelen Hoe ter wereld kan enige regering er politiek voordeel in zien, dat op een bevolking van bijna 10 mil- lioen mensen 1000 personen wor den doodgeschoten? En waarom zcu zulk een regering dan ander zijds honderdduizenden van zijn jonge mannen offeren in een oor log, die een strijd was om de vrij heid der volkeren? En zelfs al zou men aannemen, dat Engeland de oorlog heeft gevoerd uit koud eigenbelang, welk belang kan Lon den er dan ooit bij hebben gehad de felste tegenstanders van Duits land, de illegale werkers die in het algemeen zeer pro-Engels ge zind waren te doen ombrengen? En waarom heeft Londen dan, toen de gevolgen van het E. Spiel be kend waren geworden, direct de militaire geheime dienst S.O.E., die totdan met de Nederlanders samenwerkte, doen uitschakelen? Waarom zijn er dan vóór Maart 1&42 en na de herfst van 1943 geen illegale werkers „door Londen op geofferd?" Gold dat „politieke be lang" dan slechts voor twintig maanden van de oorlog? En niet in de laatste, beslissende achttien maanden? Geen normaal mens zal aan de indruk ontkomen, dat de theorie van mr. Van der Starp meer een kwestie voor de psychiater dan voor de objectieve historieschrijver is. Het heeft dan ook geen zin er nog woorden aan te verspillen. Afleiding-offers? C" EN andere, in ieder geval iets fatsoenlijker theorie is, dat de Engelsen de Nederlandse gehei me agenten doelbewust hebben op geofferd, teneinde alle aandacht dienst te vestigen. Terwijl de Duit sers dan ingespannen achter de Nederlanders aanzaten, konden de Engelsen des te beter en volkomen onopgemerkt hun Engelse spionnen droppen voor het eigenlijke grote werk. Ook dit is een onhoudbaar ver haal. Meer niet. Want er zijn in de twintig maanden van het E. Spiel geen Engelse spionnen ge dropt. Er hebben geen Engelse spionnen radioseinen gewisseld van Nederland uit. Mislukte pogingen P) AAR komt nog bij. dat de Duitsers verschillende keren maandenlang vóór het England- Spiel kon beginnen, geprobeerd hebben radio-contact met de En gelse dienst te krijgen, zich voor doende alsof zij geallieerde agen- te.r waren- Geen enkele maal zijn zij er in geslaagd. Hebben de aan hangers van de offer-theorie dat over het hoofd gezien? De grote dag brak voor de Duitsers aan, toen de agent Willem v. d. Reijden op 13 Februari 1942 bij dr. Krediet in Wassenaar werd gearresteerd en nog op de avond van dezelfde dag aan Ernst May volgens diens latere verklaringen, zijn medewer king aanbood. Dat was geen Engel se opzet, het was Engelse pech! En een ongelofelijk buitenkansje voor de Duitsers! De gehele nacht van 13 op 14 Februari spraken de SD-ers Makofsky en May in een „absolut gemütliche" atmosfeer met Van der Reijden, die zijn zendplan en zijn code uitleverde. ,,Hééé, denk om je leven!" ..Vader" Zandt in Utrecht ontwierp Veilig- Verkeer-actie (Van één onzer verslaggevers) „Héééé, denk om je leven in 't drukke verkeer. Denk toch eens even om veilig verkeer. De klas heeft zelden zoveel schik in het zanguurtje gehad. Want een leuk refreintje-is dat van het .Jeugdverkeerslied". De bromstemmen van de jongens klinken ver uit boven het ijle geluid van de meisjes, wanneer ze dat „héééé" mogen roepen, in plaats van zingen. Ja, een jofel vers is het. Meester heeft ze eerst het een en ander verteld en ze zijn er stil van geworden. Elke schooldag, zo vertel de hij, vindt ergens in het land een kind de dood in het drukke verkeer. Altijd dreigt er gevaar op de weg. Voor je, achter je en opzij. En daar om is dit jaar de Veilig-Verkeer-ac- tie vooral op de bescherming van de jeugd gericht. Zie nu de ernst op de gezichten, wanneer ze zingen „Maak bij ons liedje, het teken V.V., Jan, Klaas en Grietje, een ieder doet mee!" Doet ieder kind mee met Jeugd trainer Bob van het Verbond voor Veilig Verkeer? In de hoogste klas sen hebben ze al kennis met hem gemaakt. Hij kwam niet in levenden lijve het lokaal binnen, maar op de omslag van het boekje, dat in hun klassen werd rond gedeeld, stond hij nauwkeurig afgebeeld. Een echte, flinke jongen, trainingsbroek aan, gestoken in een witte trui met het Veilig Verkeer-embleem op de borst en een gezellige pet op de krullekuif. „Maak er een sport van. veilig te lopen en te fietsen", zegt hij tot de Nederlandse jongens en meisjes. „Fietsen op zichzelf is geen kunst, maar veilig fietsen, doe dat eens! Daar is oefening voor nodig, vandaar dit boekje met pracht sporttermen. als de „rechte oversteek" en de ..linkse grote". Zo, zonder veel om haal van woorden onderwijst Bob verder over oversteken, inhalen, bochten nemen en wanneer ze ook de allerlaatste woorden van het drukwerkje hebben gelezen, zijn de jongens en meisjes al lang dikke maatjes met jeugdtrainer Bob, die zijn leerlingen V.V.-ers noemt en eigenlijk alle Nederlandse scholie ren in een grote Veilig Verkeerclub heeft verzameld. Hun leuze is: „Ja, dat doen we!" Grote belangstelling Maar wie is nu die Bob? We heb ben half Nederland afgezocht, maar hem nog niet kunnen vinden. Vol gende week Vrijdag. wanneer de actie haar hoogtepunt bereikt, zal hij Zij was gebaseerd op de eerste regels van het lied „Waar de blan ke top der duinen,de erbij beho rende identity-check was, naar we met can zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kunnen zeggen: UN. En toen Van der Reijden ook nog de code gaf, die bestemd was voor de in vrijheid in Nederland werkende geheime agent Aart Al- blas (Klaas) kon Ernst May die al veel had geleerd uit de verhoren van de vroeger gearresteerde Hans Zomei proberen contact op te nemen met Engeland. Willem van der Reyden zat voor hem ?an de seinsleutel! En Willem van der Reyden had hem, volgens zijn latera verklarin gen, toen al zoveel verteld over de toestanden in Londen, over de op leiding, de instructeurs, de gebou wen en over alles wat May maar interesseren kon, dat de Duitsers het grote succes voelden naderen. Schreieder, Giskes en May begon nen zich reeds de handen te wrij ven. Maar het was nog te vroeg! Met de hulp van Van der Reyden bleek vermoedelijk omdat hij bij de aankomst in Nederland zijn zen der had verloren en dus in lange tijd geen contact had gehad met Engeland geen verbinding tot stand te komen. Maar toen op res pectievelijk 6 en 9 Maart 1942 de luitenants Lauwers en Taconis werden gearresteerd konden Schreieder en May Lauwers zóveel dingen vertellen, dat hij wel gelo ven moest dat er verraad in het spel was. Ook Lauwers heeft daar na onder Duits toezicht geseind. En op 12 Maart 1942 hadden de Duit sers hun eerste contact met de overzijde. Het zou twintig maan den duren alleer er een eind aan kwam. DIT IS BOB, de jeugdtrainer van Veilig Verkeer. Volgende week Donderdag komt hij op tal van plaatsen in ons land misschien letterlijk uit de lucht vallen. zich pas écht komen voorstellen, in honderden plaatsen tegelijk De mi nister van verkeer, commissarissen der Koningin en burgemeesters zul len hem ontvangen, nadat hij eerst per vliegtuig, of zelfs per parachute, ter plaatse is gearriveerd Tot zolang blijft hij onvindbaar De heer S Zandt, die de propagan da van het Verbond verzorgt en ook deze nieuwe actie ontwieip. heeft het ons zelf verteld en die kan het weten Hij is immers de „vader" van Bob! We troffen hem op zijn bureau in de Servetstraat te Utrecht, waar men deze week druk in touw is voor de actie van zijn „zoon" In verschei dene plaatsen van ons land werden ter gelegenheid van de verkeersda- gen tentoonstellingen georganiseerd, waarvoor veel propaganda-'materiaal nodig is. dat van hieruit wordt ver zonden Hoewel in honderd-duizen den exemplaren gedrukt, zijn toch de voorraden van verscheidene fol ders al geheel uitgeput De frisse, pakkende actie blijkt allerwegen een groot enthousiasme te hebben ont ketend. En wat er verder nog voor de scholieren is of wordt gedaan? De heer Zandt schuift ons een viertal kleurplaten onder ce neus. Van een domme eend. een domme egel en een luie slak, verhalen de lesjes, die er achterop staan. Alleen de kikker krijgt een pluim, omdat hij zo ver standig overstak, toen de weg vrij was. „Mooie platen om tijdens het tekenuurtje te kleuren" vindt de heer Zandt Zo zitten de peuters een hele tijd met hun neus er boven op. ze vragen eens wat aan de juffrouw en dan komt het verkeerslesje er vanzelf wel in. Geen acrobaten De middelste klassen? Die vooral worden bevolkt door kinderen, die graag grapjes uithalen op straat. Voor hen lieten we dit kleurige drukwerkje maken waarin een be roep wordt gedaan op hun sportivi teit en gezond verstand- „Rijd niét als een wielrenner over de weg. speel daar ook niet. Iaat je niet door auto's trekken en maak op je fiets geen acrobatische toeren." Al die raadgevingen van ..vader" Zandt brengt de jeugdtrainer Bob deze week over aan iedere school jongen en ieder schoolmeisje in Ne derland. die vaak nog niet wisten dat Veilig Verkeer zo'n spannende, voldoeninggevende sport kon zijn De enige sport, die je wél op straat mag beoefenen. Hoor daar klinkt het onder ons raam: „Ken je ons liedje van veilig verkeer....?" De getuige de heer Kruyff, fabrU] kant te Soest en gewezen hoofd van' het collaboratieonderzoek afdelin? Oost, zei, dat hij de indruk had gc. kregen, dat vrijwel het gehele Ne derlandse bedrijfsleven in het be- gin van de oorlog met de pet in de hand naar de Duitsers was ge komen om werk. Deze collaboratie was dus vrij willig; pas later moesten de Duit sers dwang gebruiken; kleine be- drijven konden slechts blijven draaien, als ze een belangrijk per centage Duitse opdrachten uitvoer den. Dit percentage werd steeds hoger opgevoerd. Indien een be drijf de opdrachten weigerde, volg de vaak sluiting. Ook de scheikundige Leopold uit Wassenaar was van mening, dat er vooral in de metaal- en de verfin dustrie graag gecollaboreerd is. Een directeur van een Delftse fabriek vertelde dat zijn bedrijf, dat voor de oorlog reeds opdrachten uit voerde voor het staatsbedrijf der artillerieinrichting Hembrug, in 1940 door de Rüstungsinspektion voor oorlogspróductie werd inge schakeld. Toen de fabriek in '44 door gebrek aan stroom de produc tie moest staken, kreeg hij van de dienst-Fiebig opdracht zijn perso neel machines uit de fabriek te laten demonteren. Getuige had zijn me dewerking geweigerd; de volgende dag werd de fabriek door de Wehr- macht omsingeld en moesten de ar beiders onder dwang de demontage uitvoeren. Een „snorkend manifest" In zijn zeer langdurig requisitoir besprak de advocaat-fiscaal ach tereenvolgens de algemene organi satorische opzet van het Duitse economische apparaat, de in- en omschakeling van de Nederlandse industrie, het leeghalen der Neder landse bedrijven en enkele andere punten. Fiebig, aldus mr. baron van Voorst tot Voorst, was d e man van de economische inlijving van Ne derland bij Duitsland. Hij kwam hier met een kleine speciale afde ling en hij ontving z'n bevelen rechtstreeks uit Berlijn. Hij was niet ondergeschikt aan j het Rijkscommissariaat. Hij stelde' 10 Aussenstelleleiter aan, die in de verschillende provincies aan het; werk togen. Daarna deden de zgn. Umstellungsbevollmachtigen, Duit se ingenieurs, hun intrede in de Nederlandse fabrieken om de me-' tamorfose te verwerkelijken. F. j vond wel bereidheid tot samenwer-i king, maar als het nodig was, had I hij ook-'n stok achter de deur. In schrijnend contrast met de totale verarming van de Neder landse industrie vond eiser het „snorkend manifest", dat verdach te na de bevrijding opstelde. Daar in zegt deze o.m.: wij Duitsers zorgden voor grondstoffen, wij herstelden de verkeersmiddelen, wij behoedden het land voor drei gende werkloosheid. Slechts aan de Duitse bemoeiingen heeft Ne derland het te danken, dat 't na de oorlog zijn productie zo heeft kun nen opvoeren. De advocaat-fiscaal achtte de tenlastegelegde feiten bewezen. Deze verdachte aldus mr. Van Voorst tot Voorst heeft Neder land in industrieel opzicht dienst baar gemaakt aan Duitsland en daarbij niemand en niets ontzien. Hij is mede schuldig aan de huidige armoede van ons land. Hierna kwam de advocaat-fiscaal tot zijn eis: 12 jaar met aftrek. De verdedigster, mej. mr. Boon, J zei in haar zeer uitvoerig pleidooi, j dat tot ver in de avond duurde, dat het niet alleen de vraag was, wat I Fiebig met de Nederlandse in- J dustne deed, maar ook hoe die in- 1 dustrie zich tegenover hem had ge- t dragen. Kopstukken en kleine man nen hadden bij hem de deur plat- gelopen om aan de Duitsers te mo- j gen leveren. Was het iemand kwa lijk te nemen dat hij z'n beste krachten inspande voor zijn va derland? Mr. Boon vestigde er ook de aandacht op dat minister Speer, de directe chef van haar cliënt, door het Neurenbergse tribunaal in vrijheid was gesteld. De dagvaar ding vermeldde geen enkel per soonlijk feit, slechts algemeen heden. Na een zeer uitvoerige levensbeschrijving van F. gegeven I te hebben, vroeg de verdedigster, de onmiddellijke invrijheidstelling! van F. J Het Hof willigde dit verzoek niet j in, het zal Woensdag 28 Juni uit-I spraak doen. j Australisch schietbaantje van 500 millioen gulden ADELAIDE. In Australia wordt de laatste hand gelegd aan de Woomera-raket-schietbaan, waar over enige weken de eerste raketten zullen worden afgescho ten. Aan dezé schietbaan voor het Britse rijk is twee jaar gewerkt. Geschat wordt, dat de aanleg van de baan 500 millioen gulden gekost heeft. Twee jaar geleden was Woomera niet op kaarten te vinden. Van daag telt het reeds 2.000 inwoners. De schietrichting loopt uit Woo mera naar het Westen over de boomloze Gullarbor-vlakte naar een punt aan de kust bij Broome, een afstand van 2.000 km. Hier vandaan loopt de schietrichting over het Christmas-Island ten Zui den van Java. De afstand van Woo mera naar Christmas-Island is 4500 km. Aangenomen wordt, dat de Australische regering hier een waarnemingsstation zal inrichten. De in Woomera over Christmas- Island afgeschoten raketten zou den tussen Australië en Ceylon in zee vallen. Reserve-officieren gaan in Eindhoven vergaderen De jaarlijkse algemene vergade ring van de Algemene Vereniging van Nederlandse Reserve Officie ren zal dit jaar op 25 Juni a.s. te Eindhoven worden gehouden. Ge sproken zal worden door mr. W. H. Fockema Andreae, staatssecretaris van Oorlog. Een aantal hoge militaire autori teiten, vertegenwoordigers der zus terorganisaties van zee- en land macht en een delegatie van Belgi sche reserve-officieren zullen de bijeenkomst bijwonen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4