DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Wettelijke werkloosheidsregeling op komst, „steun" verdwijnt Finland Nederland 1—4 Grote Vier in Parijs zijn het nog niet eens Rijsttekort beïnvloedt de prijzen van de exportproducten r x Guerilla-actie in Indonesië neemt toe Regering zal de helft betalen van de kosten VanMaarseveen naar Batavia Bijna evenwichtin handelsbalans Nederland heeft klein en modern veldleger nodig 9e Jaaraang no. 138 Vrijdag 17. Juni 1949 Opgcrich! door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank' Rotrerdamsche Bank - Postbus 9 - Abonnements prijs 32 cent p. tv. of I 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administrate 6235. Hoofdredacteur T J. DE BOORDE R. BATAVIA. Een Nederlands mi litair communiqué maakt melding van een „ernstige toename" van dé guerilla activiteit in verscheidene sectoren van Java. Verder wordt gezegd dat „toenemende communis tische druk zich duidelijk voelbaar maakt" Het communiqué meldt toegeno men guerilla activiteit op centraal en West Java en voegt hier aan toe dat de spanning groot Is in Djokja De activiteit van sluipschuttérs aan de strategische hoofdweg Djok- ja-Magelang. welke naar Semarang loopt, neemt toe. Men neemt aan dat het Nederlandse leger deze zal gebruiken wanneer het zich uit Djokja terugtrekt. „Intensief patrouilleren in geheel Oost Java had tot gevolg dat een groot aantal bendeleden buiten ge vecht werd gesteld", zo wordt in hei communiqué meegedeeld. Betreffende de situatie op Suma tra wordt opgemerkt dat het ver loop van de militaire situatie daar in het algemeen gesproken gunstig (Van onze parlementaire redacteur Over het wetsontwerp tot verplichte verzekering van werknemers tegen geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid omvattend een werkloosheids- en een wachtgeldverzekcring heeft na de schriftelijke gedachten wisseling op verzoek der regering nog nader mondeling overleg plaats gehad tussen haar en de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer. Daarbij bleek de regering niet bereid om een principiële uitspraak te doen over dc wijze, waarop de premiebetaling door de arbeiders zal worden opgevangen in het kader van de loon- en prijspolitiek. Het geheel van lonen en prliz.cn mag men. aldus de regering, niet los zien van de omstandigheid, dat met het buitenland geconcurreerd moet kunnen worden. De regering is zich echter bewust, dat er een sociaal verantwoord minimum-le venspeil voor de massa aanwezig moet zijn. Wat de premiebetaling voor de werkloosheidsverzekering betreft heeft de regering een belangrijke concessie gedaan. In overeenstem ming met de grootst mogelijke meerderheid vart de commissie heeft zij aanvaard dat de helft der kos ten door 't Rijk zelf worden gedra gen De andere helft zal door werk gevers en werknemers gezamenlijk worden gedragen Wat de wachtgeldve,rzekering be treft handhaafde de regering haar standpunt, dat de premie voor de helft door de werkgever en voor de helft door de werknemer moet wor- dpn betaald. Het inschakelen van de DUW voor wachtgelders ontmoette bii de com missie ernstige bezwaren. Na nadere overwegingen was de regerine be reid in zoverre tegemoet te komen aan de wens der commissie, dat werknemers die aanspraak hebben op wachtgeld, niet bii de DUW te werk zullen kunnen worden eestHd. dat h«>t bestuur van ieder*» b*rlriif<*- vpreniginc het recht zal hebnen de DUW-arbeid aan te merken als niet passend voor deze werknemers De zen zuitnn dan bii niet-aanvaarding van DUW-arbeid hun aanspraak op wachtgeld behouden Voor werk nemers. die recht op werkloosheids uitkering hebben zal DUW-arbeid echter wel als parsend moeten wor den beschouwd De arbeiders van de DUW zullen als zodanie niet v.oor verzekering in aanmerking komen en zullen dus geen recht op uitke ring kunnen laten gelden als zij als DUW-arbciders werkloos worden Aparte risico-fondsen 'bv. licht- en vorstverletfondsenl zullen naast de wachtgeld- en werkloosheidsverze kering niet kunnen bestaan Naar het oordeel dor regering komen de rechten der verzekerden niet in het gedrang, indien de wettelijke wacht geldfondsen ook vorstwerkloosheid voor hun rekening nemen. De rege ring zal de wettelijke inschakeling van de vakbonden bij de admini stratieve uitvoering der beide voor gestelde verzekeringen nader in overweging nemen. De regering handhaaft haar bezwaren tegen het opnemen van kleine zelfstandigen in de werkloosheidsverzekering. Zij wijst er verder nog eens met na druk op, dat het wetsontwerp tot stand is gekomen na uitgebreid overleg met belanghebbenden, zodat bij het aanbrengen van wijzigingen de grootste voorzichtigheid moet worden betracht ten einde het sy steem der wet niet te verstoren. Trein op Java overvallen en beschoten BATAVIA. Op 13 Juni is de laatste trein van Kroja naar Pur- wokerto, gedurende een half uur door een bende beschoten, nadat de locomotief was omgekanteld tegen een barricade, welke door de bende op de baan was aangebracht. Er zijn 8 reizigers, de stationschef van Kroja en drie agenten van de trein- bewaking gedood en vele anderen gewond. Djokjakarta wordt een gesloten stad DJOKJAKARTA De sultan van Djokja heeft aan Aneta ver klaard, dat na de formele over dracht van de residentie Djokja karta, de stad Djokjakarta tot een gesloten stad wordt verklaard. Deze maatregel wordt genomen voor de handhaving van orde en veiligheid. Ieder, ongeacht ras of godsdienst, die zich in Djokja wil vestigen, is verplicht een vesti gingsvergunning van de sultan aan te vragen. De duur van de maat regel is afhankelijk van de situatie. In het zoeklicht TRIëST DE verkiezingen, die in het begin van deze week in het door de Amerikanen en Britten bezette deel vande vrjje zone van Triest zijn gehouden, hebben zich in het bij zonder gekenmerkt door het feit, dat zij zonder incidenten verlopen zijn. Men mag daaruit concluderen, dat de Anglo-Amerikanen er ten slotte in geslaagd zijn, de verschil lende bevolkingsgroepen (Italianen en Slaven, links en rechts) tot een min of meer vredig naast elkaar leven te brengen. Ongetwijfeld zijn zij daarbij geholpen door de betrek kelijke welvaart, welke sinds enige tijd in de vrije stad heerst. Het ver voer van de Marshall-goederen voor Oostenrijk en het feit, dat de Kom- inform-ruzie er Tsjechen en Hon garen toege- bracht heeft. Fiume links te laten liggop. ver schaffen de haven van Triest veel werk. Niet gezegd kan echter wor den, dat de verkiezingen het pro bleem-Triest nader tqt een oplossing hebben gebracht. Dat zich in een overwegend Italiaanse stad de meerderheid voor de pro-Italiaanse partijen zou uitspreken, was te voorzien. Maar daar dc verkiezingen zich niet uitstrekten tot het door de Zuid-Slaven bestuurde deel van de vrije zone, wettigen de resultaten niet eens het trekken van een vol komen bewijskrachtige conclusie. Op het ogenblik is de toestand zo, dat Zuid-Slavië zijn deel van de zóne eenvoudig Ingelijfd heeft Het is daarom, dat het Westen er op aan dringt, het gebied aan Italië terug te geven. Moskou wenst dit niet. maar verzet zich, sinds de ruzie met Tito, ook tegen de inlijving van een deel van de zone door Zuid-Slavië. Belgrado ten slotte zou, indien het het reeds ingelijfde deel maar mocht behouden, tegen teruggave van de rest aan Italië weinig bezwaar hebben. Zo men ziet drie standpun ten, die moelljjk met elkaar in over eenstemming zijn te brengen. Dewey, weer thuis, looft het Europese herstel NEW YORK. Gouverneur Tho mas Dewey is Donderdag alhier met het passagiersschip „America" teruggekeerd na een reis van zes weken door West-Europa. „Voortzetting van de Marshall hulp is absoluut noodzakelijk voor een stabiel Europa en, indien wij het belangrijkste doel van alles wil len bereiken, een verenigd Europa". Voorts zei Dewey dat er in de door hem bezochte landen grote vorderingen worden gemaakt. „Het is een wedloop tussen het herstel en vernietiging door de com munisten", aldus Dewey. Politieke gespannenheid tussen Syrië en Irak LONDEN. De regering van Syrië beschuldigt Irak ervan, dat het met agressieve bedoelingen 5000 man troepen heeft samenge trokken aan de Syrisch-Iraakse grens. Kolonel Hosni Zaim, die drie maanden geleden door een staats greep in Syrië de macht in handen kreeg, verklaart dat Syrië de „noodzakelijke voorzorgen om zyn grenzen te beschermen" heeft ge nomen. Men brengt in Londen de geschil len tussen beide landen in verband met het plan om Syrië, Irak en het Hasjcmietisch koninkrijk (trans- Jordanië) te verenigen. Ex-politieke gevangenen herkiezen mr. Stomps als voorzitter APELDOORN. Tijdens de vier de zitting van het congres van de Nederlandse Vereniging van Ex-po litieke Gevangenen dat alhier wordt gehouden is de algemene voorzitter mr B. H. Stomps by acclamatie her kozen. Andérc gekozenen in het hoofdbestuur van de vereniging zijn J. Immink te Amsterdam, H. T. Buis, Hengelo, J. Oortmans, Sittard en mevrouw ten Kate in Almelo. Deze verkiezingen dienden ter ver vulling van de vacatures N. A Mou- ver. mevrouw B. v. d.% Muyzenberg- Willemse en mevrouw J. Grandia Smits. Het volgende congres zal worden gehouden in Den Haag in de zomer van het volgende jaar. Des avonds kwamen de congres sisten bijeen in de toneelzaal van het koninklijk paleis het Loo, waar hen éen concert wachtte. De mede werkenden waren Ankie van Wicke- voort Crommelin, Chris Reumer, Boris Lensky en de voordrachts kunstenares Marquerite Couperus. Fokker lesvliegtuig in Zweden neergestort STOCKHOLM. Een Nederlands een-motorig lesvliegtuig van de vliegtuigenfabriek Fokker, dat ter beschikking van de Zweedse lucht macht was gesteld, is in Zweden neergestort. Twee Zweedse piloten kwamen om hét leven. NEDERLAND HEEFT in Hel sinki tegen het Finse elftal een glorieuze 41 overwinning be haald. De rust ging in met 1—0 in het voordeel van de Oranje- ploeg In de tweede helft kwam het Nederlandse elftal eerst goed op toeren en scoorde nog drie prachtige doelpunten. Vlak voor het einde redden de Finnen de eer. Van Roessel (op de knieen) heeft met een kopbal het eerste doelpunt gemaakt. De Finse doelverdediger Sarnola heeft vergeefs naar de bal gegrepen. Achter de Finse doelman op de rug gezien Faas Wilkes. Voor uiivoerig verslao zie pagina 3. A.N.P./Telefoto/Cn) Vraag- en antwoordspel, weinig positiefs SCHIPHOL. „Mijn reis naar Indonesië heeft geen andere be doeling dan mij te oriënteren over de toestand daar. Ik blijf twee en een halve week weg. Ik zou wel langer willen blijven, maar dat is. niet mogelijk in verband met de voorbereidselen voor de Ronde- Tafel-Conferentie". Omringd door journalisten, die honderduit vroegen, verklaarde minister Van Maarseveen dit, vlak voordat hij naar Batavia vertrok. „Kunt U ons iets zeggen over de wrijving, die er zou bestaan tus sen de groepen van Sukarno, Sjarifudin en Tan Malakka?" „Neen, dit moet U hun zelf vra gen!" „Denkt U, dat het Republikeinse gezag groot genoeg is om tot sta king der vijandelijkheden te ko men?" „Ik ben realistisch aan de opti mistische kant". „Zou de Ronde-Tafel-Conferen tie doorgaan, zelfs als de order „Staakt het vuren!" niet geheel bevredigend wordt nageleefd?" „Ik kan niet aannemen dat dit het standpunt van de regering zou zijn. Het is niet wel mogelijk te confereren, als het schieten door gaat!" „Wanneer zouden de ViS. weer Marshallhulp verlenen aan Indo nesië?" „Dat zou ik ook wel eens willen weten. Vraagt U het de Amerika nen zelf!" Toen stapte mr. Van Maarseveen in het vliegtuig. Minister Stikker in Luxemburg LUXEMBURG. De Nederland se minister van buitenlandse zaken mr. D. U. Stikker is in Luxemburg aangekomen, waar hij zal deelnemen aan de bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken der landen van het pact van Brussel, die heden is geopend. Deze bijeenkomsten worden om de 3 maanden gehouden. Zondag hervatting van het overleg in geheime bespreking PARIJS De grote vier zijn er niet in geslaagd tot een accoord te komen over de problemen die zij ter bespreking voor zich hadden binnen de gestelde termijn. Het was de bedoeling, en vooral Bevin heeft daar telkens weer met veel nadruk op aangedrongen, dat de conferentie zou uiteengaan alvo rens hij en zijn Franse collega Schuman naar Luxemburg zouden reizen, waar vandaag en morgen de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van het pact van Brussel bijeenkomen, dat de besprekingen In Parijs, al dan niet met succes voordien zouden zijn afgesloten. De ministers hebben Donderdag hun uiterste best gedaan om klaar te kom n. maar dit is hun, óndanks een middag- en een nachtzitting niet gelukt. Het ligt nu in de bedoeling dat de conferentie zal worden voortge zet nadat Bevin en Schuman uit Luxemburg zijn teruggekeerd. Om te beginnen zal er Zondag in Parijs een geheime zitting worden gehouden. Slaagt men er dan in eikaars standpunten voor een be perkt accoord te benaderen, dan zal Maandag wederom een open bare bijeenkomst worden gehou den. Tijdens de zitting van Donder dag deed zich hetzelfde geval voor als twee dagen te voren. Op zeker moment verliet Wisjinsky de con ferentie, om met zijn deskundigen onderling overleg te plegen. Des avonds vergaderde men op nieuw. Spannende Maandag In de afgelopen nacht en verder de gehele dag door druppelden authentieke mededelingen binnen „hoe het gegaan was en wat er nu te verwachten viel" en zij kwamen hierop neer: Bevin en Schuman trachten te Luxemburg hun optimisme te her winnen in de gezellige, idealistische sfeer van de bijeenkomst van de Westerse Unie; Acheson trok naar Duitsland om zijn zinnen te ver zetten en Wisjinski zou waarschijn lijk te Parijs blijven. Het aanvangs-uur van de geheime zitting op Zondagmiddag is bepaald op half vier. De Zondag moet uit komst brengen, zowel voor de mo dus vivendi voor Duitsland als voor het Oostenrijkse vredesvraagstuk. Voor Duitsland moet er dus een vorm gevonden worden om de wes telijke en de Oostelijke economen zodanig in een permanent lichaam te verenigen, dat men kan zeggen: KROONPRINS OLAV VAN NOORWEGEN bewoont met zijn vrouw, prinses Martha en kin deren het buiten Skaugum, dat ongeveer 15 km. van Oslo ligt. Mede door de schitterende om geving lijkt het landgoed meer dan welk paleis ook, een sprookje. De kroonprinselijke familie in de serre van Skaugum. V.l.n.r. kroonprins Olav, prins Harald, kroonprinses Martha, die de broche draagt, welke zij bij de tewaterlating van de Öslofjord te Amsterdam ten geschenke heeft gekregen en prinses As- trid. De andere dochter, prinses Ragnhild studeert in Zwitser land. Weinig verandering Weersverwachting geldig van Vrydagavond tot Zatérdagavond (opgemaakt te 10 uur). Over het algemeen veel be wolking maar overwegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Noord. Aanhoudend koud weer 18 Juni- Zon op 4.19. onder 21.03. Maan op 100. onder 12.27. Voorzichtig met pakjes naar Amerika DEN HAAG. Wie zijn relaties in de Verenigde Staten een genoe gen zou willen doen, door de ver zending van een geschenkenpak ket. dient hierbij te bedenken, dat aldaar beperkende bepalingen gel den voor voedings- en/of genotsmid delen. Producten, die Ingevolge deze be palingen niet mogen worden inge voerd, zoals vleeswaren en alcohol houdende dranken, worden bij ont vangst aldaar als regel door de dou ane opgehouden en in sommige ge- vallen vernietigd. Ter voorkoming van teleurstellin gen wordt belanghebbenden aange raden zich, ervan te vergewissen, dat de producten in Amerika wor den toegelaten. DEN HAAG. Van alle delen van het productie-apparaat in Indonesië, aldus het thans door minister Götzen overgelegde economisch overzicht over het jaar 1948, heeft de voedsel-landbouw zich tot dusverre het best hersteld. Oost-Indonesië bereikte in 1948 zelfs het vooroorlogse peil. Doch op Java en Madoera moest rijst worden ingevoerd, waardoor de binnen landse rijstprijs is gestegen tot het tien- en vijftienvoudige. De productie prijzen van de exportproducten, o.a. suiker, worden daardoor dusdanig beïnvloed, dat de binnenlandse prijs soms hoger ligt dan de wereldprijs. De copra-productie en de bevol- kingsrubbercultuur hebben het minste te lijden van de buitenge wone omstandigheden. De uitvoer van bevolkingsrubber lag in 1948 zowel wat gewicht als opbrengst betreft boven die van 1938 (176.863 ton tegen 146.596 ton; 145.2 mil- lioen tegen 59.3 millloen). Hierbij moet in aanmerking genomen wor den, dat in 1938 een restrictie gold voor bevolkingsrubber. De totale export van onderne mingsrubber bedroeg volgens voor lopige cijfers in 1948 102.930 ton, waarvan naar Nederland 39.8 pet. werd uitgevoerd De totale export van thee bedroeg in 1948 16.853.000 halve kg tegen 145 millioen halve kg in 1940. De uitvoer van koffie bedroeg 2.378 ton ter waarde van 3.4 millioen. In 1948 werden 831 tabaksvelden geoogst, terwfl het aantal velden in 1949 steeg tot 4040. De totale uitvoer van tin en tinerts uit Indonesië beliep 45.697 ton ter waarde van 148 millioen (1938: 27.000 ton, waarde 34 mil lioen). In 1939 werd door Indonesië voor 422 millioen ingevoerd, doch voor 746 millioen uitgevoerd, zodat er een uitvoeroverschot was van 274 millioen. In 1947 daarentegen waren deze cijfers: invoer 754 millioen, uitvoer 343 millioen, invoerover- schot 411 millioen. De invoer was ln dat jaar dus slechts voor 45 pet. door de uitvoer gedekt. In 1948 liep het dekkingspercentage op tot 90: invoer 1155 millioen, uitvoer f 1044 millioen, invoeroverschot ƒ111 mil lioen. Bij de invoer in 1947 stonden de Ver. Staten op de eerste plaats met ƒ294.2 millioen (39 pet), Nederland volgde op de tweede met 98.7 mil lioen (13.1 pet.) en Japan op de derde met 61 1 millioen (8.1 pet.). In 1948 was de volgorde dezer drie invoerende landen dezelfde, echter met de volgende cijfersVer. Staten 257.9 millioen (22.3 pet.), Neder land 220.7 millioen (19.1 pet.) en Japan ƒ187.1 millioen (16.2 pet.). In 1939 stond Nederland op de eerste plaats met 21.1 pet., dan volgden Japan met 18.1 pet. en de Ver. Staten met 13.6 pet. Aanzienlijke bedragen z(jn in 1948 besteed aan de invoer van voedings middelen, in het bijzonder rijst (1948: ƒ225 3 millioen; 1947: ƒ220.5 millioen). De zorg voor de in 1947 nieuw bij het federaal gebied geko men gebieden bracht de noodzaak mede om de textielinvoer sterk te verhogen (1948: ƒ353 4 millioen; 1947: ƒ227 millloen). Een belang rijke stijging vertoonden ook ma chines (van ƒ135.9 tot ƒ200.3 mil lioen), metaalproducten (van ƒ43 tot 101.2 millioen) en stook, en smeermiddelen (van 25.8 tot 96.1 millioen). Nederland staat bovenaan ln de rij der landen, waarheen uitvoer uit Indonesië plaats vond (43.2 pet., ge volgd door Malakka met 20 en de Ver. Staten met 18 5 pet). In 1939 stonden Malakka en de Ver. Staten bovenaan, resp. met 19.8 en 19.7 pet. en stond Nederland op de derde plaats met 14.6 pet. „De modus vivendi is gevonden!"; verder moet Berlijn weer normaal toegankelijk worden gemaakt. Ons, in het Westen, lijkt dit alles zeer eenvoudig, doch ter Parijse confe rentie is het een zeer ingewikkeld en stekelig probleem. Rest nos Oostenrijk. Oostenrijk zopder vredesverdrag. Oostenrijk met zijn Duitse activa en de scheep vaart op de Donau Optimisten geven het Oostenrijkse vraagstuk een kleine kans; pessimisten kun nen nergens een punt ontdekken, waarop Wisjinski en de drie Wes terlingen elkaar zullen vinden en begrijpen. Want er moet nog heel wat water door de Donau stromen, alvorens de Russen er in zullen be rusten in Oostenrijk een veer te laten (erkenning van de grenzen van '38. geen herstelaanspraken, maar erkenning van een recht op 150 milloen dollar op de Duitse be zittingen.) Nu er voor Maandag een open (slot) zitting is aangekondigd, heb ben de optimisten tot Maandag het recht te zeggen: „Misschien ziet de Grote Vier een kansje alle klippen te zullen kunnen omzeilen binnen niet al te lange tijd!", maar „posi tiever" mag hun optimisme zich niet laten gaan Kivestie Van Dongen in de raadszaal Veelbesproken doeken komen niet terug ROTTERDAM. Dc gemeenteraad heeft zich gistermiddag in een meer dan twee uren lange discussie ern stig bezig gehouden met dc kwestie Van Dongen. Zoals bekend besloot het college van B. en W. einde vorige week om een twaalftal doeken te doen verwijderen van de tentoon stelling van werken van dc schilder Kees van Dongen, die ruim veertien dagen geleden in het museum Boy mans werd geopend. Het rumoer, dat over deze kwestie is ontstaan, was voor het communistische raadslid, de heer Goudkuil, aanleiding de raad te verzoeken het college over deze zaak te interpelleren. Dc interpellatie werd toegestaan. In een lange rede hekelde de heer Goudkuil het besluit van het college, hetwelk hij ken schetste als een aantasting van de geestelijke vrijheid. Hij diende een motie in, waarbij B. en W. worden uitgenodigd de maatregelen weer on gedaan te maken. Ook van de zijde van dc Partij van de Arbeid werd 't college op het ongelukkige karakter van de gevolgde procedure gewezen, vooral ook omdat al de moeilijkhe den cn het rumoer voorkomen had den kunnen worden, wanneer het college zich tevoren van dc aard van het tentoongestelde had overtuigd. De woordvoerder van deze partij, mr. Donker, diende een motie in, waarbij het college wordt verzocht deze zaak opnieuw in overweging te nemen, daarbij, voor zover nodig, re kening te houden met de belangen van de jeugd. De loco-burgemeester, wethouder Van Tilburg (Arb.) heeft het besluit van B. en W. uitvoerig verdedigd en daarbij o m. betoogd, dat het college het bij het voeren van een actieve cultuurpolitiek niet verantwoord achtte, dat kinderen beneden dc 20 jaar in de gelegenheid worden ge steld de tentoonstelling te bezoeken. Ook had gegolden de overweging, dat het niet verstandig is om in ge meentelijke musea kunstwerken ten toon te stellen, die stotend zijn voor een deel der burgerij. De loco-burgemeester gaf toe, dat de hele kwestie voorkomen had kun nen worden. De moties werden beide verwor pen. Die van de heer Goudkuil met 31 tegen 10 stemmen (Voor dc com munisten cn de VVD) en de motie Donker met 26 tegen 15. (Vóór de Pv dA uitgezonderd wethouder Van der Vlerk en de heer Mager cn de heer Schilthuis (VVD). De communisten stemden tegen de motie Donker, omdat zij deze een camouflage achtten, daar het op nieuw overwegen wel net zolang kan duren tot de tentoonstelling is geslo ten. Britse Zondagstaking behoort tot verleden LONDEN. De vertegenwoordi gers van dc Britse spoormanncn, die vijf achtereenvolgendé Zondogen gestaakt hebben, hebben besloten het komend^ weekeinde normaal door te we n. Zij dreigden echter hun staking te zullen hervatten als de nieuwe dienstregeling, die het onmogelijk maakt, dat loeomotiefpersoneel elke nacht thuis door kan brengen, niet wordt gewijzigd. Generaal Kruis: „Gebruik S van atoombommen niet waarschijnlijk" EINDHOVEN. „Om agressie tc voorkomen moet men een strijd macht hebben met een typisch offen sief karakter. Nederland heeft dus een klein, modern en mobiel veldle ger nodig, dat in staaf is in interna tionaal verband te v/ rken. dat nfet In stellingen of linies ligt. maar overal kan optreden waar dit nodig is." Dit zei generaal Kruis, toen hij Donderdaemiddag voor het departe ment Oost-Brabant van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel sprak over „De militaire aspecten. Voort vloeiende uit het Wcst-Europese pact". Een sterke luchtverdediging, ook voor het achterland en waar- schuwings-radarsvstemen acht hij eveneens noodzakelijk. De marine zal z.i. overal langs de kust. voor de toegangswegen tot de zeehavens en ter bescherming van de koopvaardij vloot haar taak hebben. Generaal Kruis achtte het moei lijk antwoord te geven op de vraag, of er nu van een directe oorlogsdrei ging sprake is Er zijn echter bepaal de spanningen in de wereld, die ons er toe dwingen rekening te houden met de mogeliikhcid van oorlog. Rusland beschikt over een parate krijgsmacht", zei hij ..en als er ar gons ter wereld een macht is. die ieder moment gebruikt kan worden, is er altijd een zekere mate van oor logsgevaar". Onvoldoende Hoewel de generaal verheugd bleek over dc militaire samenwer king. die de Westelijke landen met elkaar hebben gezocht, achtte hij de maatregelen, die tot dusverre waren genomen, onvoldoende om de veilig- heid van deze landen te waarborgen. Hij verwierp de gedachte, dat er bii j de moderne aanvalsmiddelen geen verdediging meer mogelijk is. De verdediger moet echter over dezelf- i de militaire middelen beschikken als I de aanvaller, zei hij met nadruk. .Omdat wij in h*»t Westen zeker niet j het initiatief zullen nemen tot een I oorlog zal een tegenstander altijd een slag voor zijn" Hij liet daaróp vol- gen. dat hij het gebruik van atoom- bommen weinig waarschijnlijk acht- i te. zeker niet. als beide partijen daarover beschikken. De Nationale Reserve zal even- Een nabij Ponorogo. Oost.Java I patrouliv rende politiejeep werd door j een bende beschoten. De vijf Inzitten den werden gedood. Bij een ontploffing in een steen- kolenmijn te Becqucncourt ln Frank- i rijk zijn drie arbeiders om het leven gekomen. eillg- heid. Generaal Kruis toonde zich te leurgesteld. dat er tot dusverre van zo weinig belangstelling in ons volk voor de Nat. Reserve »s gebleken. iXne toch.y Heus! De lieveHngskraaï van miss Hatsoe Yamasjita verloor in een gevecht met een hond het ondrrs'r deel van rijn snavel. Geen nood, zei de tandarts tn Tokio, en vervaardigde van zil ver en plastic een prima kunst snavel. -X- Garry Davis heeft het moe ten aflegggen tegen de colo radokever. Per helicoptère zou hij boven Engeland zijn „kruis tocht voor een wereldregering" beginnen, maar helaas zijn alle helicoptéres nodig voor de be strijding van de coloradokevers, die in grote zwermen de Franse kust naderen. In de Verenigde Staten draait het zomertourlsme al op vol le toeren Iedere dag vertrek ken meer dan 5000 vacantie- gangers naar Europa. -x- De Russen hebben een nieuw runderras gefokt. dat bij zonder gehard is tegen koude en grote mogelijkheden opent voor veeteelt binnen de pool- irkel Twintig uur dansen, 70 km. hardlopen met een snelheid van 10 km. per uur, 11 uren houtzagen, dat zijn enige middelen om snel een pond in gewicht af te nemen. Op de universiteit van Alabama heeft men het uitgezocht. vj

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1