VOORAL VOOR DF VROUW Van Schijndel, uitblinker in goede partij tegen de Finnen „Zij is te oud...!" r Help Uzelf-winkel spaart kostbare tijd „We moeten Oma maar in een rusthuis doen" vWelneeze kent geen vak Strand-idyllen Van Roessel debuteerde met twee doelpunten TECHNIEK BESLISTE... Vrijdag 17 Juni 1949 3 Onze werkster, die net achttien is maar handig: en snel als had ze tien jaar ervaring, heeft een zus op kantoor. Ze vertelt er wel eens van, want t zit haar hoog. Zeven klassen heeft ze net als zij, leerde toen wat typen en zit nu achter een schrijfmachine. Vraag ik: „Leert ze er nog wat bij?" dan roept dat kind fel: „Haar niet gezien. Waarom? Ze tikt vlug genoeg." Een andere zus is po de fabriek. Dat legt ook geen windeieren. „D'r nagels zijn gelakt en ze draagt dure confectie. Van ons drieën heb ik 't minste baantje." Een jong meisje, dat een nieuwe permanent en topper belangrijker vindt dan de toekomst kom je niet aan met degelijke lezingen. Maar voor ouders, die weten dat tien jaar geleefd zijn voor je het weet en het ,,te oud" ook voor vrouwen te snel bereikt worden, ontlenen we aan een lezing van mej. J. M. Jur- rema een en ander dat indruk moet maken. Wij weten uit ervaring dat vrouwen zonder opleiding, alleen in het bezit van diploma typen zich op de duur niet kunnen handhaven op een kantoor. Is men de 25 jaar gepasseerd dan kan een jongere en daarom goed kopere kracht dit werk overnemen. Bij de distributie zijn zodoende tal rijke ongeschoolde krachten blijven hangen en wat moet er nu met deze mensen gebeuren als het wachtgeld is afgelopen? Een moei lijkheid bij het plaatsen van oude re werkkrachten is ook de pen sioenregeling. Vakkennis echter speelt op elke leeftijd een grote rol. Niet zonder reden wordt de jeugd die pas van school komt aan geraden een goed vak te leren. Het is echter in vele gezinnen zo dat de financiële toestand niet toe- Zand - man Twee voeten op mijn aangezicht Een emmer op m'n borst Het zand. dat naast m'n ogen valt Dat heeft het kindgemorst. Omdat ik het vroeger zelf ook zo graag deed. Daarom kan ik het nu niet plotseling énders zien. Met grote-manne-ogen. Toch is 't niet zó leuk meer. Die kleine rosse dreumes naast me, in het zand, giet met een stralende glimlach heel handig een dun stroompje heet zand in m'n hals. De rest ligt tussen mijn haar. Papapa!, zegt het hummeltje. ?ap-pa!" Ik ben geen pappa en ze is er dus naast. Maar wat dóe je er legen? Nu is grootma, die half over de kleuter waakt en blijkbaar ruim van principes is, al twee keer bij me geweest. Ik kan er heus niets aan doen, zegt zc. En: „Mag niet" tegen het rosse peutertje. Net als ik het gevonden heb. dat adres waar ik over peins, gluipt Klein Duimpje weer achter m'n stoel omhoog. Op m'n rug loopt een derde 'andkanaaltje uit tot het ergens beneden tot rust komt. Ik sta op en vertrek. Wat een éérdige heer, zegt de goedige Oma, terwijl ik knarsend in alle scharnieren door het zand zeul. Maar die aardige heer zat zélf (wat jaren geleden) op een groot balkon in een bak met wit zand. En dan liep een fijn straaltje heet zand naar beneden, tussen de spijlen door. Want daar hing schoon ge borsteld en geperst het zwarte smoking-pak van de benedenbuur, die muzikant was in „Scala". En pókken dat zand! Reuze. Het liep lekker in de diepe zakken-zonder- klep. tussen de revers en in de broekzoom. Daarom ben ik zo'n aardige heer geworden. En daarom mogen alle kinder tjes élles met me doen. Zó'n óórdige heer laat dat èn de jongens èn de meis jes een vak kunnen leren. Voor de jongens getroosten de ouders zich offers, van de meisjes wordt aan genomen dat zij toch wel trouwen. En wat gebeurt er dan? De doch ters gaan naar een fabriek waar ze een bekoorlijk loon verdienen maar niets leren waar ze op de duur iels aan hebben Toch bestaat voor deze meisjes gelegenheid om zonder financiële offers een goed vak te leren b.v. modiste, naaister, huis houdster, werkster. Ouder gewor den kan men weer tot zijn vak terugkeren. Voor oudere fabrieks meisjes is dit niet mogelijk. Wat de werkkrachten, die naar MULO en HBS enz. gingen, be treft: aan goede steno-typisten, boekhoudsters en correspondenten bestond zelfs in de-grootste werk loosheidsperiode een tekort Op leeftijd werd niet gelet, noch op het daaraan verbonden salaris 't Is wel goed deze dingen in de maanden Juni, Juli, Augustus te overdenken. De beslissing genomen over het van school gaand kind kan beslissend zijn voor haar le ven. PIGUET: een Hollands ideaal Daar waar als de stralen van een gigantische stratenster de wijdse avenue's van Parijs kruisen, op het enorme plein dat men de Rond Point des Champs Elysées noemt, ligt het mode-huis van een bekend Zwitser, die in de Parijse mode wereld tot faam en aanzien kwam. Robert Piguet, wiens bekoor-, lijke modellen regelmatig op deze pagina staan afgebeeld, zoekt het in de bedriegelijke eenvoud, de geraffineerde alledaagsheid van een strakke afkledefide lijn, eefc natuurlijk profiel en een onopval lend patroon. Zelf, het haar en brosse en de mode-snor als een tandenborstel getrimd, maakt hij de indruk van een wat blasé-hautain burgerman netje, dat i nzijn donkere pak en witte overhemd in niets afwijkt van de gebruikelijke uniformiteit, die nu eenmaal onder mannen van zestien tot zestig „deftig" heet. Zelfs in de kleuren toont hij zeer weinig variatie en zeker geen ta lent. Hij kiest wat voor de hand ligt en wat verkoopbaar was, is en zal zijn zolang er kinderen met blauwe ogen worden geboren. Rood, wit en blauw: ziedaar de tonen van zijn wonder-fluit. Als hij aan het werk is en de lievelingshond „Zorro", een sterke Duitse dog, hem niet afleidt, ligt hij geknield tussen een onover zichtelijke hoop textiel van allerlei soort en kwaliteit. Rondom in de rekken liggen de rollen stof op stapels. Maar: heel anders dan Dior of Fath, die quasi-nonchalant goo chelen met schaar en idee, werkt de Zwitser uit Neuchatel volgens een bureau-achtig schabloon, dat alle fantasie mist maar in ziin kostbare „eenvoud" des te meer in trek raakt bij ieder, die door leeftijd of figuur maar liever niet meer moet experimenteren. Piguet, gezocht door de elegante beau monde van bóven de vijfen twintig, representeert de bonte kaleidoscoop, die „mode" heet, in zijn meest gearriveerde faze. En Holland, dat nu eenmaal graag afwacht en steeds weer schrikt van alle uitgesproken „stijl" en gril (die eigenlijk vader en moe van alle mode zijn!) ziet in Piguet méér élégance dan in de originele nouveauté's van Dior of Fath Mode-novellette \jeen dit zijn geen maskerade pakjes voor het Holland-Festival noch voor het Groningse Lustrum, maar strand-costuums om in te lig gen zonnen na het bad. Zij werden vorige week in Amsterdam door het Huis Waagemans getoond. Voor het altijd wat kille en winderige Hollandse klimaat zijn deze model len een vondst. Op de Franse mo deshows werden ook costuums met een losknoopbaar .onderdeel ge zien. Maar deze z4fn meer aan de Hollandse smaak en lijn aangepast. Het rechtse meisje kon zo best fietsen, komt zij op het strand, dan wordt de wit linnen boléro en het dito verlengstuk van de rok losge knoopt en er blijft een zonnepakje over. Haar zusje met de enorme hoed brengt nog gekker verrassin gen: als d het strand betreedt en het waait er haar te hard om in haar bijna-nietsje te blijven liggen dan haalt zij haar rok een verdieping naar boven en klaar is Klaartje.' Die rok is van piqué en rondom bestikt met uitgerafelde raffia. Men moei voor dergelijke" pakjes felle kleuren kiezen. Denk er om: éls de zon schijnt verschiet alles direct. Dus geen tere tinten gebruiken op het strand. Ook de ra ff ia-garnering vraagt om een levendige kleur waar tegen dit „naturel-bindgaren" aardig kan afsteken. (Nadruk verboden) K. de R De veilige stijl In Parijs dragen ze dus toch nog wel avondjurken in de veilige stijl, want al zijn die schouder bandlozen machtig flatteus, het blijft voor menigeen, wan neer zo'n ding zelf gemaakt is een be nauwde onderneming Zelfs 'n Franse man nequin had met een model van Fath moei te en dan te beden ken. dat die nog een geraffineerd bedacht binnenwerk van ba leinen bezit. Deze is dus van tafzijde met kant Linnep of katoen met kant gaat ook en ab er geen kant is dan maar zonder. En als er geen punten ge noeg zijn voor zoveel wijds dan maar hele maal geen avond jurk. We leven ook zonder kaviaar. Het viel eerst niet mee op het glibberige terrein Na het spelen van de beide volks liederen. het Nederlandse werd door een kleine kolonie meegezon- I gen, werd getost. Aanvoerder Asi- i kainen was de gelukkige en koos wind en regen mee. Dc elftallen waren, toen Van Roessel aftrapte, als volgt opgesteld: Finland: doel: Sarnola; achter: Martin en Myntti; midden Asikai- nen, Pylkkoencn en Ventiaervi; voor: Lilja. Rytkoencn, Ruenanen, Vaihela en Lehtavirta. Nederland: doel: Saris, achter: Everse en Schijvenaar, midden: Van Schijndel, Terlouw en De combinatie van drogisterij, slagerij en slijterij Het spreekt vanzelf: toen ik in New York terug was en daar logeerde bij Nederlandse vrienden wilde ik de kans niet missen eens te winkelen in een „Help Uzelf-winkel". Met mün gastvrouw op een ochtend dus op pad en linea recta naar een dergelijke zaak gestevend. Wanneer men de winkel binnenkomt is de eerste taak een der van staaldraad gemaakte boodschappenwagentjes te grijpen, die in voldoende mate aan de ingang staan. De wagentjes hebben twee berg plaatsen boven elkaar, zodat als ric baby mee is de bovenste ge bruikt kan worden om de kleine in te zetten en de onderste om de aankopen in te doen. Het karretje voortduwend loopt men langs de verschillende rekken er. neemt wat men nodig heeft. De winkel bevat de uiteenlopendste artikelen en is het beste te verge lijken met een combinatie van een drogisterij, comestibleswinkel, sla gerij, groentewinkel, slijterij en si- garenhandel. Een klein soort warenhuis dus met uitsluitend artikelen voor het directe levensonderhoud. Ik kan niet anders zeggen, dan door FANNY Blankers-Koen V. dat op deze wijze winkelen heel gemakkelijk is. Het is natuurlijk zn, dat niet alie artikelen door de klant kunnen worden weggenomen, onder meer vlees. In deze gevallen wordt men als bij ons geholpen en wordt direct afgerekend. De ge kochte artikelen worden in papie ren zakken gepakt en met een rode plakband dichtgemaakt, die een vrijbrief is, als later de totaal re kening wordt opgemaakt. Groenten en fruit kiest en weegt men zelf waarna ze op het gewicht en de gekozen kwaliteit wordt ge controleerd. Daar iedere klant natuurlijk het beste wat hij ziet uitkiest, zal de prijsberekening hiermede wel re kening houden, want het slechte blijft over. Van belang leek mij van tevoren altijd een lijstje op te maken wat je precies nodig hebt, want als je langs de verleidelijke uitstallingen gaat, is de kans groot, dat je hart meer wenst en de hand meer grijpt, dan de beurs toelaat. Wat ook opviel was de uitste kende en practische verpakking. De eieren bijvoorbeeld, die altijd per, dozijn worden verkocht, zijn opgeborgen in papieren houders, hetgeen eveneens gebeurt met fles jes limonade, zodat het meenemen zeer gem kkelijk is. Als men alles heeft gekocht wat men nodig heeft, rijdt men het karretje naar de ingang, waar de cassa is. Een bediende haalt hier de goederen uit het wagentje, telt de bedragen op een rekenmachine, zodat het tellen op een zakje met een stompje potlood evenmin no- dig is. Mijn gastvrouw had de gewoon te bij haar aankopen eveneens de prijzen te noteren, zodat ze direct wist of het klopte. Het kopen gaat zo vreselijk vlug en handig en daar men vele artikelen zelf kan uitkiezen, heeft men bij thuiskomst nooit het gevoel, dat men U iets in de handen heeft gestopt. Het uitzien van de winkels is schitterend, want de voorzijde van dc winkel is meestal de fruitafde- ling en deze biedt door haar ver scheidenheid van kleuren een mooie aanblik, die tot kopen sti muleert. Dringen en voor zijn beurt 'gaan is er evenmin bij, want als men slechts een kleinigheid nodig heeft, is men zo klaar, daar men niet op anderen behoeft te wachten. Ja, dit soort winkels is een prac tische instelling, die algemene toe passing verdient, omdat ze er toe bijdraagt de kostbare tijd van de huisvrouw te besparen. 9 Het enige wat de man getrouwd met een vrouw die graag geld uit geeft te doen staat is graag geld te verdienen. Een vrouw ziet haar oude dag na deren op de gezichten van haar vriendinnen. *- Ga deze zomer niet in zonder éen gele hoofddoek-pochette. een cor sage voor op een zak of ceintuur, een sjerp met franjes voor om een smalle taille. (Ladies Home Journal) Op je verlanglijst „D'er is een vrouw voor je", zegt zoontje stuurs, „ze zit in de kamer met een beest om". 't 31ijkt een achterbuur niet een vos. „Die rommel in uw tuin," zegt „is heel erg vies. Er komen vliegen op af en muizen vooral in de zomer". ,.'t Is een hut van dee kinderen," protesteer ik. „Ze hebben er we ken lang aan gebouwd." „Wij hebben al weken niet ge dut, ze schreeuwen in het mid- Denk er om: zélf ivor den we ook eens oud Ze zeggen soms, dat Chinezen een raar volk vormen; op één punt zijn ze ons toch duidelijk met vele lengtes voor: In hun eerbied voor oude mensen. Een oude vader, een oude moeder wordt daar met uiterst veel kleine zorgjes omringd, een Chinees zal zijn laatste geld geven voor bij zondere geschenken aan zijn ouders, en, zijn ze gestorven, dan zal hij verre reizen maken om het graf eenmaal per jaar te bezoeken. En nu kunnen wij Westerlingen, ons allemaal heel fier op de borst slaan en pochen over onze efficiency, over ons verstandig beleid, over ons psycho logisch Inzicht, maar we hebben eigenlijk, zoals we hier In Nederland bQ elkaar 2itten niet zo bar veel over voor onze oude familieleden. Op een door zware regens doorweekt en moeilijk bespeelbaar veld heeft het Nederlands elftal gisteravond revanche genomen voor dc ma tige prestatie tegen de Denen in Kopenhagen. In dc eerste helft, die met j 10 voorsprong eindigde, gaven de Finnen nog uitstekend partij, maar In dc tweede helft was er practisch nog maar één elftal dat speelde cn I dat was het onze. Met twee doelpunten van dc debuterende Van Roes- sel. écn van Schaap cn éen van Van Schijndel dc beste man van het veld. werd de score opgevoerd tot 40 cn pas in dc laatste minuten werd een tegenpunt cadeau gegeven. Vroct; voor: Van der Tuvn. Schaap Van Roessel, Wilkes en Clavan. Reeds onmiddellijk bleek hoe zwaar dit veld te besnclen was. Men had de grootste moeite om zich op dit glibberige vettige ter rein staande te houden. Het was aanvankelijk een verkenner; aan weersznden, waarbij na vier mi nuten Van der Tuyn een hoek schop kon nemen, welke keurig door stoppersDil Pylkkoenen werd weggekopt. Trouwens, de Finnen bleken meesters in het kopwerk te 7.>in. een groot voordeel onder deze moeilijke oms'andigheden. Een tweede hoekschop voor Nederland werd door Van der Tuyn achter geplaatst. Bij een aanval va.i Finland maakte Schijvenaar precies buiten het strafschopgebied hands, dorh linksbuiten Lehtovirta schoot het leder over de lat. De aanvallen der Finnen \yarcn aardig van opzet, maar iets te doorzichtig zodat onze verdediging niet voor grote moei lijkheden kwam te staan De Finse voorhoede had het in de eerste tien minuten niet verder gebracht dan tot een hoekschop. Deze werd door Terlouw het veld ingekopt. Het bleek weldra, dat de linksbuiten van Finland de beste speler van de voorhoede was Hij was snel. bleek over een goed schot te beschikken en een keer loste hij een kogel, welke door keeper Saris keurig werd gehouden. De eerste goede aanval van de Nederlandse voorhoede kwam pas na twaalf minuten, toen door fraai spel langs de grond de bal ten slotte bij Van der Tuyn belandde, .die hoog voorzette. Van Roessel stond in vrije positie, maar deze eerste kans van de debuterende mid voor werd hoog over doel ge schoten Er volgde een kleine veld- meerderheid van Oranje, maar het schieten op dit zware veld leverde zulke grote problemen op, dat de meeste schoten van onze aanval naast of over doel gingen. Een derde hoekschop van Nederland, na ruim 20 minuten spelen, en een vierde, onmiddellijk daarop vol gend oogstten ook geen succes. Nu zaten de Finnen niet bepaald stil en de blauwhcmden wisten zich enige kansen te Scheppeh, met het resultaat, dat Saris nog al wat schoten te verwerken kreeg geen harde schoten misschien, maar toch niet gemakkelijk te stoppen en weg te werken wegens de glib berigheid van de bal en de modder in het doel. Geen wonder dat het peil niet tot grote hoogte steeg en zo ver liep het eerste half uur. Wel wist Finland een doelpunt te fabriceren, maar terecht werd dit door scheidsrechter Nordboe afgekeurd en aan de andere kant moest ook een goal van Van 'Roessel wegens een ongeoorloofde duw bij het in koppen. worden geannuleerd. Na 34 minuten wist Wilkes na een soloren door dc Finse verde diging te komen, maar -zijn schot werd op het laatste ogenblik nog door een Fins been tot hoekschop verwerkt. Trouwens, de oranje voorhoede kreeg verscheidene cor ners te nemen, maar slechts een maal in de nog resterende tijd voor de rust is van 'n kans gebruik ge maakt. 10 voor de rust Uit een hoge voorzet van rechts kopte Van Roessel onhoudbaar voor de Finse doelverdediger de bal in het net (01). Met een 10 voorsprong voor Nederland werd aan de tweede helft begonnen. Direct na de hervatting wist Faas Wilkes het leder keurig voor doel te krijgen waar Van Roessel, op drie meter van de doellijn staande maar voor het intrappen had. Hij was zo verrast door deze kans, dat hij de bal half raakte en het schot ging naast. De oranjehemden be gonnen met een offensief dat tien minuten duurde, met snel open spel werd de Finse verdediging zwaar op de proef gesteld, maar het slechte schieten van de voor hoede bleef. Men kan de goede maat niet vinden en zeker niet de juiste hoogte. Ten slotte wist Van Roessel zich vrij te spelen, zijn schot, vlak onder de lat. werd door de doelverdediger prachtig tot cor ner verwerkt. Deze hoekschop, de eerste na de rust en de zevende in totaal, werd door Van der Tuyn daguur en m'n man ergert zich 's avonds." Tevergeefs zoekend naar pittige antwoorden laat ik haar uit. 's Avonds komt Keesjes moeder, klagen. „Keesje's broek zit vol cementEn de dag daarop ver telt m'n naaste buurvrouw over de heg dat de buurt over een brief denkt. Een algemeen protest. Ook in je eigen tuin mag je niet doen wat je wilt. 't Geef aanstoot al die rommel. We wonen niet in een hutje op de heide „Toch is het onze tuin hè Mam,"' vraagt zoontje aan tafel. „Tuurlijk," knik ik opstandig. „Niet van de burgemeester?" „Néé." „Niet van Prins Bernhard?" „Ook niet. 't Is allemaal van ons," zeg ik 'maar blij ben ik niet De volgende morgen, te vroeg, maakt gerinkel me wakker. Daar zie ik zoontje in de voortuin sle pen met oud roest. Voor 't huis ligt een stapel vodden en palen. Ik ren naar beneden en roep hem bin nen. „Wat doe je nu? Breek je die hut af?" laai van verzet. Zoon- tj eis wit en ongewoon triest, ,,'t Is een cadeau," zegt hij stil. „Voor je verjaardag morgen: een hele schone tuin." „Maar dat heb ik nooit ge vraagd, joh," snik ik. En dat jong, ontredderd: „Dat zei mevrouw hiernaast, Mam. Ze zei dat 't op je verlanglijst stond." Ruiten ingooien moet soms niet onplezierig zijn. We doen Oma maar in een rust huis, hoorde ik laatst zeggen. We dóenWe doen de kat maar in 't asyl! Natuurlek ls het geen eenvoudig probleem. Vooral in deze tijd van woningschaarste. waar zoveel oude mensen geen huis hebben en bij hun kinderen Inwonen. Bijna altijd geeft het strubbelingen, de ouders kla gen, ze voelen zich in de weg, ze voelen zich teveel, ze zitten niet rustig, ze missen hun eigen plekje, er wordt niet genoeg notitie van hen genomen, enfin: ze voelen zich opzij gezet. En de jonge mensen klagen: Ze zijn hun vrijheid kwijt in huis, ze kunnen niet tegen gezeur aan hun hoofd, de kinderen mogen geen lawaai maken, en wat doen kinde ren anders? Hoe komt het toch, dat de verhou ding: Oudersvolwassen kinderen altijd zo moeilijk wordt, vooral als die kinderen zelf een gezin gesticht hebben? Misschien is het altijd min of meer zo geweest, het generatie- verschil ls altijd moeilijk te over bruggen, maar nu, na de laatste oorlog, lijkt het wel scherper gewor den en lijkt het wel of we hoe lan ger hoe meer klachten horen over samenleving van oud en jong. Waarschijnlijk ligt dat aan het toegespitste na-oorlogse tempo. Nog De gelukkigste man in Helsinki De gelukkigste Nederlander in Helsinki was de Longa-spelcr Van Roessel, Vrijdag J.l. kreeg hij nog te horen, dat Brandos was goedgekeurd en op zijn meegaan naar Denemarken geen pr\js werd gesteld cn Zondagavond kwam het telegram: of hij toch maar even naar Helsinki wilde komen vliegen. In zijn enthou siasme beloofde Van Roessel dat liil drie doelpunten zou maken. Hij heeft er twee gescoord. Tocl» nog een mooi debuut. V-J uitstekend voorgezet. Een van de achlerspelers van Finland kopte het leder het veld in, Schaap kreeg de bal precies voor de voeten en zijn schot ging langs vele benen heen onhoudbaar in het Finse doel (O—2)- Grote meerderheid Het Nederlandse overwicht bleef ook na dit tweede doelpunt. Do schoten van Wilkes, Schaap en ook van Van Schijndel vlogen over de lat en de meerderheid van het oranje-elftal, dat kennelijk het veld was ingekomen met de bedoe ling de tloelcijfers zo hoog moge lijk op te voeren, werd zo groot, dat Schijvenaar. Terlouw en Ever- se tot op de middenlijn kwamen. Toch bracht dit gevaren voor onze achterhoede mee. want bij een uit val van de Finse voorhoede kon Saris slechts redden door ver uit zijn heiligdom te lopen. Voor de tweede maal werd het verre opdringen van onze achter hoede de ploeg bijna noodlottig en de handige linksbuiten Lehtovirta was er onmiddellijk bij om van de gelegenheid te profiteren. Maar zijn schot, keurig in de rechter hoek, werd door Saris klemvast gestopt. Intussen had de Neder landse voorhoede reeds de negen de hoekschop genomen tegen Fin land, drie. wel een bewijs, dat de veldmeerderheid groot was. Na 25 minuten viel er van een prachtig spelmoment te genieten. Van der Tuyn zette de bal schuin voor doel, juist op het hoofd van Van Roessel, die in volle vaart en vallend langs dc uitgelopen Finse doelwachter kopte, helaas, enkele centimeters naast. Deze kans werd direct gevolgd door een tweede, maar het schot van Van der Tuyn belandde juist in de handen van Sarnola. die wonderen in zijn doel verrichtte. Faas Wilkes kreeg ook zijn kan sen, een keer faalde zijn schot, voor open doel. cn vlak daarna kopte hij in dezelfde positie precies naast. Er zat echter een doelpunt in de lucht. Toen Van Roessel, na ruim een half uur spelen, het leder kreeg toegespeeld, was hij met een handige beweging de back Martin snel voorbij en van zeker 30 meter afstand loste hij een scherp schot, dat via de binnenkant van de paal doel trof. (03). Zo ging men het laatste kwartier in, met een veilige voorsprong van de Oranjeplocg en met nog steeds de onzen in de meerderheid. Eèn vierde doelpunt liet niet lang op Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW veel meer dan voor de oorlog ls er een hard gevecht Iedere dag, voor iedereen, om er te komen. We zjjn gehaast, we zijn gejaagd, we moeten nog dit en nog dat, we zitten vol zorgen en ln onze vrije tijd zoeken we weer haastig ontspanning ln Iets, wat ook een enorm tempo heeft: De moderne film. Daar kunnen de mensen van om en bij de zeventig niet meer tegenop De natuur wil, dat z\j op die leeftijd alles rustig en gezapig doen, dat zij stil zitten en langzamer dan wij rea geren op alles, wat op hen afkomt. En wij, met onze stoere en vlugge manier van werken, wij worden daardoor geïrriteerd. Maar waar halen wij het recht vandaan om ge ïrriteerd te worden door een andere leefwijze, door een ander tempo? Op dat punt hebben we toch wel een volkomen verkeerde instelling, want heus, of we nu laag of hoog springen, zélf zullen we ook een maal oud worden, met een doekje om bij de kachel zitten, mijmeren over het verleden Dan zullen we ook alles opzij gelegd hebben, wat ons te luidruchtig, te haastig, te modern is. En we zullen het dan toch wel heel erg pleizierlg vinden, niet alleen om goed verzorgd te worden, maar om de plaats in dit ondermaanse te houden, die we waard zijn. We vragen dan geen dankbaarheid van dio volwassen kinderen van ons. och nee, het is eigenlijk een naar ondankbaar woord: Dankbaarheid. We willen dan alleen de plaats, die ons toekomt, we willen geres pecteerd worden, gewóón, zoals de ene mens dat verschuldigd ls tegen over de ander, we willen aangehoord worden, als we Iets te zeggen heb ben, want, al zijn we oud, dan heb ben we vaak toch meer te zeggen dan vele van die naar film en sport rennende jongelieden. Je moet er niet aan denken, dat Je eigen kinderen later eens zouden zeggen: Nou, we doen Oma maar in een rusthuis. Primitieve nomadenstammen lie ten hun oude mensen domweg ach ter ergens ln een steppe. De me vrouw, die dèt zei, van Oma en het rusthuis, was eigenlijk geen me vrouw. Nee, eigenlijk meer een soort nomade. VAN ROESSEL (links) het derde Nederlandse doelpunt. (A.N.P./Telcfoto/Cn) zich wachten. Nadat keeper Sar nola enkele prachtige schoten van het binnentrio keurig had gestopt, trof een kopbal van Van Schijn del, die in het Nederlands elftal uitblonk, doel. (04). Drie minuten voor het einde maakten de Finnen uit een zware doelworsteling een tegenpunt, door de rechtsbuiten Rytkoencn. Het was een doelpunt, dat de Neder landse achterhoede min of meer cadeau gaf, maar dat door de Finse toeschouwers hartelijk werd toege. juicht. (14). In het landbouwgebied In Trans vaal wordt op grote schaal met hand granaten jacht gemaakt op nijlpaarden, die zware schade aanrichten aan de oogst (Ingez. Med.) O Weer was 't een schot van Polly Pil Supporters dol. geen mens bleef stil En Karei Lotsy slaat de held tot ridder van het voetbalveld Maar Polly Pil zegt sympathiek: ..Quick voetbalschoen, dat's mijn techniek" QUICK SPORTSCHOEN-VERKOOPCENTRALE NIJME6EN

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3