Glazeniers werken nog volgens eeuwen oude methoden ifeypip Zweedse treinmoorden ongevallen waren „maar VAN DE GEURENDE LINDEBOOM Alcohol was de trein moordenaar Demagnetistfringsstationkan eind Juli weer in bedrijf Als kantmuis met de Zeemeeuw naar de Schotse kust Öp dn hükhsd 4 Vrijdag 17 Juni 1949 (Van onze Scandinavische correspondent) Sedert 1913 werd Zweden gehuld in cpn groot mysterie, waar vele be woners van het vryc land: politiemannen, rechercheurs, agenten van opsporingsdiensten, psychiaters, ja zelfs helderzienden zich het hoofd over hebben gebroken. In de loop van de vijf jaar vielen er namelijk 90 mensen uit rjjJende treinen, waarvan er 37 werden gedood, 49 gewond, terwijl er 5 zonder kleerscheuren afkwamen. Speciaal de avond- en nachtsneltreinen waren berucht. De laatste slachtoffers waren een 55-jonge ingenieur Bela Balint uit Malmö en een politie-agent uit Halmstadt De politieman overleef de het ongeluk en kwam ernstig gewond in een ziekenhuis te lig gen, waar de recherche hem vrij wel dagelijks aan een verhoor on derwierp. De politieman bleek ech ter het geheugen te hebben verlo ren en gaf slechts verwarde verha len ten beste, die het politie-appa- raat op een dwaalspoor brachten. Ook de lijkschouwing van de om gekomen ingenieur leverde slechts raadselen op ITct bleek dat de man het eerst met de benen en daarna met het hoofd op de spoorbaan was neergekomen, hetgeen het vermoe den deed rijzen] dat het slachtoffer uit het portier was geduwd. Als hij eruit was gevallen, zo stelde men vast. zou hij eerst met het hoofd op de baan hebben moeten neerko men omdat de mens niet de kracht bezit, als een kat op de pootjes te recht te komen. Publieke sensatie Het publiek heeft van de myste ries met grote belangstelling ken nis genomen en toen de politie op roepen plaatste voor getuigen kwa men er allerlei gewichtige mensen die verhalen opdisten, met zulk een ernst, dat de politie er inderdaad geloof aan hechtte Zo hadden rei zigers een „vreemd-starende man' ontmoet, die steeds in zichzelf sprak, bitter voor zich heen lachte en soms opstond om door de passa ges te wandelen. „Vreemd starende" mensen of beter loensende passagiers hebben het sinds dat fabeltje slecht gehad Altijd was er wel een reiziger die meende dat die „schele meneer" zo verdacht deed en er prompt de stationsbeambten en de politie in kende. De argeloze reizigers wer den dan tot vervelens toe onder vraagd en altijd moest de politie erkennen dat ze wel „vreemd ke ken" maar van de prins-geen- kwaad wisten. Een helderziende had weer wat anders: hij had een openbaring „gezien" van een 40 a 50-jarige man die op de achterste bank in de laatste coupé van de laatste wagen zat. vervolgens op stond en in de corridor een portier raam opende. In^die tijd zou hij er een „om zeep" hebben gehol pen Het gevolg alleen was, dat niemand meer in de laatste coupé van dc achterste wagen wilde zit ten. De oplossing Thans is het mysterie ineens op gelost en het gehele drama kan „nuchter" bezien teruggebracht worden tot een statistiekje, waarin de alcohol een grote rol heeft ge speeld (tot dusver niet nuchter meer dus). Van de 90 mensen die uit de trein vielen was er slechts in twee gevallen van misdaad spra ke. en in beide gevallen is de zaak geheel tot klaarheid gebracht en de schuldige gestraft. In het ene geval verraste een treinbeambte een dief in een goederenwagen. De dief sloeg de beambte bewusteloos en smeet hem uit de trein. In het am dere geval hield een reiziger een drinkgelag met twee andere reizi gers. Het eindigde ermee dat de beide laatstgenoemden zijn porte feuille stalen en hem de coupé- deur uitgooiden. Over het alge meen genomen heeft de drank een rol in vele dezer gevallen gespeeld In elk geval is het slachtoffer in 24 gevallen onder min of meerdere invloed van drank geweest. Van de 90 gevallen waren er 11 zelfmoord, wellicht zelfs meer. In 13 gevallen sprongen reizigers de trein uit toen ze ontdekten dat ze in de verkeer de trein zaten. De overige gevallen waren oorzaak van ongelukken we gens grote onvoorzichtigheid. In Zweden slaapt men er weer wat geruster door en in de treinen kunnen „vreemd-starende", mom pelende en wandelende reizigers weer zonder risicio's reizen. Dc opgravingen van de stoffelij ke overrchotlcn \an het ereveid te DJokJa ?ljn op 14 Juni voltooid. Op het ereveid te Semarang worden 77 mili tairen en 10 leden der algemene poli tie herbegraven Woensdag-middag vertrok utt Tand. jong Prlok dc „Kota Inten" met repa triërende militairen van de KL., het K N.I L._ de Marine en Mariniers Pseuclo jonkheer nam het er goed van VLISSINGEN. Een tanden- borstel en twee spoorkaartjes waren de enige bezittingen die de politie alhier kon vinden van een pseudo jonkheer, die het er met een vriendinnetje twee weken goea van heeft genomen. De namaak jonkheer Is een 18- jarige manufacturiersbediende uit Lisse. Deze jongeman had In Mid delburg kennis gemaakt met een jongedame, aan wie hij zich voor stelde als jhr de R. van V. De jon gelui namen hun intrek in een ho tel te Vlissingen. Hier hebben zij twee weken vertoefd. Zij bestelden diners van 9-per persoon. Toen het op betalen aankwam, gaf de man zijn juiste naam op. Het bleek daarna, dat hij geen cent op zak had. Er zal een vervolging wegens oplichting tegen hem worden inge steld. De „jonkheer" is aan zijn ou ders teruggegeven en de adsplrant- jonkvrouwe heeft haar werkzaam heden als dienstbode hervat. Nieuw type straalvliegtuig WASHINGTON. - Het Ameri kaanse leger zal proeven doen met het nieuwe straalvliegtuig de X F 92, van de Consolidated Vultee Air craft. Dit nieuwe vliegtuig is een vliegende vleugel waarvan de vorm doet denken aan de punt van een pijl. De ontwerpers verwachten dat dit type een revolutie teweeg zal brengen in de na-oorlogse vliegtuig bouw. Onderdelen van een nieuwe ..poort" liggen reeds in de Rotterdamse Waalhaven Urn uit Kuchemvald ter bijzetting te Loenen DEN HAAG. De D.enst Iden- tificatie en Berging heeft kort ge leden uit Duitsland overgebracht een symbolische urn. bevattende een gedeelte van de as van in Bu- chenwald veraste Nederlanders en deze urn overgedragen aan de Oor logsgravenstichting. Deze st.chting heeft het voorne men op 14 Juli dd urn te doen bij zetten in de rouwkapel op de cen trale begraafplaats der Oorlogsgra venstichting te Loenen (VehiweK De nabestaanden en ex-Buchen- walders die deze bijzetting willen bijwonen wordt* verzocht zich tot het bekomen van een uitnodiging te wenden tot het secretariaat der Oor logsgravenstichting, Nieuwe Park laan 14 te Den Haag. Als profe zeeslangen liggen de dcmagneliserings-kabels nu nog in ordeloze massa over de half voltooide steigers gekronkeld. Vijf dagen met de camera op een haringlogger Ga maar eens met schipper den Heijer van de Zeemeeuw praten, zei de slem van D. A. den Duik door de telefoon. Ik had niet ge rekend zo veel welwillendheid te ontmoeten. Als nu een belangrijke filmmaatschappij had verzocht met een haringlogger mee te mogen, dan zou dc film in dc grote theaters draaien! Maar ik had duidelijk gezegd: Ik ben een amateur die zo maar voor z'n genoegen, op een smal strookje celluloid van 8 mm iets van de haringvisserij wil opne men Zou ik eens meemogen? Ik mócht dus van de reder. Ook schipper den Heijer zag er niet té gen op een „kantmuis" mee te ne men. Een echte kantmuis, die be gon hem „kapitein" te noemen! Hij legde me in zijn huiskamer al uit hoe die visserij in z'n werk ging, terwijl zijn vrouw ons een kopje thee schonk en zijn jongste zoon Bennie die ook mee ging ge amuseerd toekeek. Op een Woensdagmorgen, om half zes, stond ik al met mijn ca mera gereed toen nog vijftien van de zestien leden van de bemanning moesten komen opdagen. Waarom zouden ze zich haasten met af- scheid-nemen, ze bleven immers weken op zee, ver van het huis dat ze dan nog maar door een radio- GESTEGEN PRODUCTIE TOEN in 1945 de gedemoraliseer de Duitse troepen in eindeloze grauwe stoeten ons land verlieten en wij, eindelijk bevrijd, de inven taris van ons economische leven konden opmaken bleek, hoezeer ons bedrijfsleven had geleden onder vernieling, roof en andere ontwrich tende invloeden. Daaronder mogen wij zeker vérstaan de deportatie van honderdduizenden arbeiders naar Duitsland, de sterke ondervoeding, die de meeste Nederlanders zozeer had verzwakt en daardoor de ar beidskracht ondermijnd het ge brek aan de noodzakelijkste mate- nalen en het onloochenbare feit, dat velen stage arbeid ontwend waren, omdat zij maanden, ja jarenlang be wust dé lijn hadden getrokken of tot stilzitten waren gedwongen. Ontelbare malen is het al gezegd, dat wij allen hard moesten werken om uit het economisch moeras te geraken. Met grote zorg hebben wij de eerste jaren na de bevrijding moeten constateren, dat de productie niet zo snél op gang kwam als wij, in ons begrijpelijke ongeduld, alle maal zo graag wilden. Men heeft soms de arbeiders er een verwijt van gemaakt, dat zij niet hard genoeg aanpakten. Maar de invloeden, die wij hierboven aanduidden, vooral ook de geestelijke factoren, werkten blijkbaar langer na dan iemand van ons kon bevroeden. Het is gelukkig, dat er nog zo iets als cijfers bestaan, die ons in dit geval kunnen aantonen, hoe ongelijk wij hadden als wij wel eens mop perden. Want het gaat goed met de Nederlandse productie! Dat tonen de indexcijfers, die het Centraal Bu reau voor de Statistiek pas geleden publiceerde, ondubbélzinnig aan. Was de gemiddelde dagproductie in 1947, in verhouding tot 1938 100, nog 94. dus lager dan het basisjaar, in 1948 was deze indice al ge stegen tot 113. De cijfers van dit jaar zijn nog verheugender. Januari gaf als gemiddelde dagproductie aan het cijfer 121, April 125. Wil dat zeggen, dat wij al tevreden moeten zijn, dat wij nu maar rustig de verdere gang van de productie moeten aanzien? Wel neen! Nog al tijd voeren wij veel meer goederen in dan uit. Toegegeven, dé export stijgt, maar dat geschiedt ook door de stevige economische injecties, die het Marshallplan onze industrie toe dient. Over drie jaar moeten wij op eigen benen kunnen staan, d.w.z. moet onze handelsbalans in even wicht komen, willen wij, ondanks de gestegen productie, ons verbruik niet meer moeten inkrimpen. Ook de consumptie van levensmiddelen, die voor een groot deel uit andere landen worden ingevoerd. Maar de cijfers, gelijk wij hierbo ven verméldden, geven goede hoop voor de toekomst. Nog een paar schepjes er boven op en wij zijn, waar wij wezen moeten. grafisch groetje zouden kunnen be reiken! Of in een brief die op volle zee van het ene schip naar het an dere werd overgereikt. Voel je je zeeziek, Mile? vroe gen ze me, eenmaal buiten, toen de kust nog maar een streepje was. Ik was zeeziek. Niet erg, maar toch zo dat 't hele voorraden energie kost te telkens de camera op te stellen, het licht te meten, enfin.... alles te doen wat voor een behoorlijke opname nodig is. En het zou zelfs nog moeilijker worden, want de derde dag, op de hoogte van de Schotse kust, was alle blauw uit de lucht verdwenen. Een „koutje" noemden ze de grijze zee met witte kuifjes. Voor de zeelieden nog niets van belang, maar voor de landrot, die geen zeewaardige maag en be nen heeft, het voorportaal van de hel". De netten gaan uit stelling, al zal men deze niet gauw van de vissersgezichten aflezen. Twee nachten richtte ik mijn ca mera op deze bedrijvigheid. De vangsten waren slecht, al had men het de tweede nacht iets noordelij ker gezocht. Door de radio kwam van alle loggers het zelfde sombere geluid: één kantje, één kantje, he lemaal niets, helemaal niets.... Een enkele schipper had met veer tien kantjes blijkbaar het Geluk aan boord gehad. Toch geen kwaad baantje, zei een van de vissers, we heb ben mooi weer, we zijn om vijf uur klaar met kaken en inleggen. Toch dacht hij met weemoed aan de visserij in September, als het soms acht dagen in een week stormde. Maar de haring kwam dan met volle netten binnen. Huiswaarts Toen het boven de kim begon te lichten werden de rompen van de loggers die in de omtrek hadden liggen vissen, zichtbaar. De zon kwam gelig-oranje op, tussen wol ken als een in flarden gescheurde dweil. Een logger van de rederij de Jong, de Wijnanda, zou me overne men. Vijftien paar ogen namen me op toen ik met camera en al op hun dek oversprong, en uit vijftien ruige baarden werd een naam ge- °n cCc bromd toen ik ze een hand gaf. Schipper Klaas de Niet had met zijn lichte ogen gauw gezien dat ik al wist wat zeeziekte was. Er was geen slaapgelegenheid over, maar hij stond me zijn eigen kooi af: hij vond wel een plaatsje hier of daar. En dat betekende afwisselend de kooi van de stuurman, de monteur of van een van de matrozen, er gens voorin, waar twaalf man op eengedrongen samenwoonden, rond de kachel die meteen kookgelegen heid is. Ik hoop dat de filmopnamen goed uitvallen. Maar belangrijker dan die film is misschien de herinne ring aan de vijf dagen op een ha ringlogger. De herinnering aan Scheveningse vissers die een zwaar en ongemakkelijk leven leiden op een zee die ze lief hebben, of ze grijs toornt of blauw glimlacht. Een herinnering aan Scheveningse vis sers die een zeezieke „pretter" met sympathie tegemoet kwamen toen hij die sympathiek heel hard nodig had, die geen lelijk woord lieten horen onder welke omstandigheden ook, en dat heus niet alleen omdat een foto van moeder en de kinde ren hen van de kajuitswand aan keek. „Jeugd \an Nederland appèl aan ons volk HILVERSUM Op 19 Augustus wordt in het RAI-gebouw te Am sterdam een tentoonstelling geopend .Jeugd van Nederland". Volgens mi nister Rutten, die daarover Donder dagavond een rede voor de radio hield, is de expositie bedoeld als een appèl aan ons volk. om in goede sa menwerking te streven ..naar 100 procent zorg" voor de Nederlandse jeugd. Minister Rutten. releverend, dat de jeugdzorg voor de oorlog op ver scheidene terreinen zeer goed was. toonde zich met zorg vervuld over de jeugd van nu. ,,Vier jaar na het einde van de oorlog is de toestand met bepaald verblijdend. De wereld is vol dreiging en onzekerheden. Er is een nijpend tekort aan huizen, scholen, onderwijzers, ziekenhuizeji, aan goederen en geld. In drie jaar tijd zijn er ongeveer 300.000 kinde ren méér geboren dan in de drie jaren, die onmiddellijk na de oorlog voorafgingen. Veertig procent van 'ons volk is nog geen 19 jaar oud. Die jeugd zal later waarschijnlijk voor een zwaar dere taak staan dan wij, zij zal aan steeds hoger eisen moeten voldoen. Deze jeugd vraagt onze intense zorg," zei de minister. ..Om daarop de na druk te leggen wordt de tentoonstel ling ..Jeugd van Nederland" gehou den!" Dr G. G. J. Mettrop, voorzitter van het tentoonstellingsbestuur. vertelde iets over de inrichting van de expo sitie. Zij wordt verdeeld in vijf afde lingen: het gezin, kinderhygiëne, on derwijs. kinderbescherming en vor ming buiten schoolverband. Voor volwassenen valt er uiter aard veel te zien, maar ook voor de jongeren zelf. in Erfenis van Kriegsmarine zal straks weer goede diensten bewijzen (Van onze verslaggever) Vreemde dingen gebeurden er in de bezettingsjaren bij de Duitse on derzeebootbasis in de Waalhaven. Zo reed er op een dag een motorwagen van een dieseltrein, terwijl er ner gens in het land meer dieseltreinen reden, omdat de Duitsers het ver bruik van dieselolie verboden had den. De wagen verdween in een loods op Pier 8. de loods werd dicht getimmerd en zo nu en dan zag men eens wat rook komen uit de schoor stenen op de loods: dat was van de motorwagen! „De Duitsers zijn weer aan het treintje spelen," zei men dan tegen elkaar. Maar de Duitsers speelden geen treintje, die hadden de motorwagen nodig als krachtstation voor hun de- magnetiseringsdienst Via drie gene ratoren kwam de kracht van de mo tor als stroom van 800 ampère door de kabels van de demagnetiserings- poort. waar een of ander Duits pa trouillevaartuig doorvoer. Een paar keer door die poort en de schepen konden naar buiten met veel min der kans te worden getroffen door een magnetische mijn. Niet alleen de Duitsers kenden het trucje om de magnetische werking van een schip zoveel mogelijk uit tc schakelen, ook de geallieerden werkten er mee. Maar zij deden het anders. Zij had den geen vaste poort, waar de sche pen doorvoeren, maar zij omwonden het gehele schip met kabels en be reikten daarmee hetzelfde effect. Een erfenis De Nederlandse marine erfde na de bevrijding het station van de Duitsers. Het was het enige station in Nederland en er konden schepen tot zesduizend ton in behandeld worden. (De grotere schepen had den een eigen demagnetiserings- inrichting). Alles werkte nog perfect en onze Jantjes zijn meteen maar begonnen nu onze schepen door de poort te varen. Kustvaarders, vis sersschepen. mijnenvegers en andere kleine oorlogsschepen, reddingboten en loodsboten, alles maakte een dankbaar gebruik van dit weinige goede, dat de bezetter ons naliet In het kanaal, dat onder de poort doorloopt, werden de schepen ge demagnetiseerd. maar er werd ook met een vernuftige meetinstallatie gemeten hoe sterk het magnetische veld nog was, dat het schip opwekte. Sommige schepen konden direct na de meting weer vertrekken en be hoefden geen nieuwe behandeling te ondergaan. Toch had het marineper soneel er flink wat werk, want ge middeld verschenen er drie schepen per dag om gedemagnetiseerd of ge meten te worden. Toen kwam er storm Van 't voorjaar echter stortte tij dens een hevige storm de geheel van hout geconstrueerde poort met veel gekraak in elkaar. De Duitsers had den haar reeds grondig verwaarloosd en bij de marine had men er op ge rekend. dat de zaak te zijner tijd vervangen zou moeten worden. Ge lukkig was er een nieuwe poort be steld, waaraan reeds gewerkt werd, maar voorlopig zat men met de brokstukken De Nederlandse schepen, die be slist gedemagnetiseerd moesten wor den, waren verplicht om naar Enge land te varen. De meetinstallatie was gelukkig intact gebleven, zodat men nog niet eens extra naar Engeland hoefde voor het meten. Achter de werkzaamheden aan de nieuwe poort werd flinke spoed ge zet en van de week arriveerden de eerste onderdelen ook houten, want stalen kan men hiervoor niet gebruiken bij het station in de Waalhaven. Daar had men ook niet stilgezeten. De dieseltrein van de Duitsers was inmiddels vervangen door een motor, die aangesloten is op het stadsnet, want het gaat bij het demagnetiseren niet om een hoog voltage, maar om een hoog ampèrage. De trein rijdt nu weer „er gens in Nederland", de houten stei gers langs het kanaal hebben een betonnen bovenbouw gekregen en verder zijn er nog wat van die kleine karweitjes opgeknapt, die nodig moesten gebeuren. De nieuwe poort wordt nu op de wal geconstrueerd en zal straks met twee bokken op betonnen voetstuk ken worden geplaatst. Als er geen tegenslagen komen, dan is het de- magnetiseringsstation aan deWaal. haven eind Juli weer in bedrijf. Ernstig ongeval eist zwaar gewonde MAARTENSDIJK. Donderdag werd de heer Mooij uit Baarn op de Koningin Wilhelminaweg. ter hoogte van de Achterwetering, toen hij de straat wilde oversteken, aangereden door een luxe auto. Het slachtoffer, dat een hersen schudding en vermoedelijk een schedelbasisfractuur heeft opge lopen. is naar een ziekenhuis in Hilversum overgebracht. Y\JANNEER het eenmaal zomer v v wordt in bos en velden, gaat alles in de natuur zo hard dat we het in de weinige vrije uurtjes die we ter beschikking hebben haast niet kunnen bijsloffen. Zo staan ook voor we er erg in hebben weer overal de lindebomen in bloei. Zo'n bloeiende linde is een feestelijk geheel. De geurige linde- honing verspreidt een heerlijke reuk. en duizenden zóemenden bijen, hommels en vliegen bezoe ken de bloempjes om de lekkere zoete lekkernij te verzamelen. Hebt U wel eens lindehoning geproefd? Dat is zeker iets heel bijzonders. De imker verdeelt de honing in verschillende soorten, al naar de bloemen waarop gehaald wordt. Zo spreekt men van voorjaarshoning die afkomstig is uit vroegbloeiende groté glazen tafel, waar door het licht naar boven straalde. Hij was juist be zig enige reeds gesne den stukken glas te be- En in den beginne leek het toch alsof op de wereld nooit anders meer dan van een stralende zon sprake zou zijn! Toen de Zee meeuw, na anderhalf etmaal varen, de 57ste breedtegraad bereikt had (schipper den Heijer had het, na dat zijn log verloren was gegaan, via dieplood en* radiopeilingen vastgesteld), en zijn netten begon te schieten, daalde een veelbelovende zon achter de horizon. De Duitsers in de buurt wierpen ook nu reeds alle honderd-en-twin tig netten uit, want ginds moest al lereerst een voedselprobleem wor den opgelost. In de nacht, toen de Zeemeeuw in afwachting van de haringen op de golven lag te deinen, begon de regen tegen de ruiten van de klei ne commandobrug te slaan. Wie nog 'n paar uurtjes slaap kon vin den in z'n kooi profiteerde van deze ogenblikken van stilte. Want om half één al sloeg de rust om in nerveuze activiteit: de electrische lichtjes boven het dek flitsten aan, twee schijnwerpers hielpen elk hoekje verlichten, en een derde wierp zijn bundel naar de zee waar de witte blazen tot in de verte de lijn van de netten werkelijk let terlijk uitstippelden. En toen, terwijl de harten vol verwachting klopten, werden de netten, het ene na het ander, bin nen boord getrokken. Dit betekent dus ongeveer anderhalve kilometer netten, en wie het zo leest beseft misschien niet hoeveel lichamelijke inspanning er aan vastzit. En als dan de netten schitteren van de zilveren haringen, is het meteen een reden tot vreugde die ook de langste uren van kaken, zouten en in tonnen-leggen verzoet. En an ders blijft er alleen maar teleur- 1 (Van onze verslaggever) Eén der weinige beroe pen, waarin men vrijwel nog precies eender werkt als zevenhonderd jaar ge leden. is dat van glazenier, schilderen, voordat zij Dc werkmethoden, welke de oven gingen. Met zwart de gebroeders Crabeth kwamen de contouren volgden, en welke ook ge- van de afbeelding op het volgd werden door de glas te staan, de volgende grote scheppers van dé dag gaat er grisaille over prachtige glas in lood ra- en dan wordt binnen de men van de kathedraal te lijnen de gewensté kleur Chartres, verschillen heel gebracht. Soms gebeurt weinig van die welke de dat met flinke stevige moderne glazeniers vol- toets, dan weer met lichte gen. In plaats van een toets al naar gelang het houtskool-moffel is er nu licht moet doorlaten. Want een electrische moffel- het licht is de hoofdzaak, oven, het lood wordt niet Zonder licht onder zi.n meer met de hand getrok- glazen tafel Cn liefst ken, maar machinaal, het daglicht kan een glaze- glas wordt thans gesneden nier niet werken. Het met een dipmant en niet raam, waaraan hij bezig is. meer met een witgloeiende zal straks in een muur ge- pin. wat nogal eens karte- olaatst worden en ook daar i SB i ÜS; lige randen veroorzaakte, maar daarmeé houdt het ^an een technische re volutie in het glazeniers vak is nooit sprake ge weest. We hebben eens een be zoek gebracht aan het ate lier van mej. Van Gelder- zal het licht dé kleuren bepalen, dus: moet hij er rekening mee houden. Krijgt een glazenier een opdracht voor een raam in een huis, een bank. een kerk. een stadhuis of een bioscoop, dan zal hij zich ter plaatse eerst terdege malsen te Rotterdam, waar op de hoogte stellen van de heer Van Kesteren glas de sféer, die er is. Ieder in lood ramen ontwerpt en gebouw stelt zijn eigen uitvoert en waar hij b.v. eisen. Daarna maakt hij ook zijn restauraties doet zijn ontwerp op de vaste voor de St. Janskerk te schaal 1 :10. Dit ontwerp Gouda. We troffen hem wordt vervolgens overge- aan het werk boven een bracht op ware grootte op Op de lichtbak-tafel wordt het glas beschilderd, voor 'n goede kijk op de juiste kleurverhoudingen. De heer Van Kesteren aan het werk aan één van zijn ontwerpen. fl.nk stevig papier, waar- gebruikt de glazenier zo'n uit de mallen worden ge- mal. meerdere malen, maar sneden. Een dubbel snij- anders doet zij slechts dend mes wipt de ipallen éénmaal dienst. De stuK- t r eén voor één uit. De af- ken glas worden dan als stand tussen de twee lem- raam in geheel bijeenge- meten van dit mes is juist legd op de lichtbak-tafel, ter dikte van het lood. dat en zonodig beschilderd. Do straks tussen de verschil- volgende etappe is de mof- lende stukken glas zal ko- fel-oven, die met dertig men. Sneed men precies procent risico op ..misbak- langs de aangegeven lijn. seis" alles brandt onder dan zou straks dé loodzet- een temperatuur van 700 ter niet uitkomen met zijn graden. Is dat gebeurd, maten. Nu wordt de lijn dan staat de glazenier voor dus aan beide zijden weg- een legpuzzle van tiental- gesneden. ]gn stukken gebrand glas, De mallen krijgen een die weer in elkaar gepast nummer en een kleur cn moeten worden tot hét worden vervolgens op die juiste beeld. De loodzetter kleur gelegd, welke is aan- voltooit tenslotte het kunst- gegeven. Bij ornamentaal werk door met zijn soepel werk. waarin dikwijls het- lood alles tot één geheel te zelfde motief voorkomt, verbinden. planten als o.a. de vruchtbomen en paardenbloemen; van lindehoning, die zoals de naam al zegt van lin debloempjes afkomstig is, en ver der nog van heihoning. Al die honingsoorten hebben een eigen aparte smaak. De lindeho ning smaakt eigenaardig kruidig, 'n beetje naar hoestballetjes, maar veel lekkerder. Zoals alle bloemea die door insecten bestoven worden is de linde zeer gebaat bij al dat insectenbezoek. De bijen, (voor het gemak zullen we het alleen maar over de bijen hebben, al zijn er veel meer insecten die de linde be zoeken) grijpen zich wanneer ze een lindebloempje bezoeken aan de meeldraden vast. In de pasgeopen- de bloemen worden ze rijk bepoe derd met stuifmeel. In de oudere, dus vaak bezochte bloemen, geven ze het stuifmeel af op de stamper, die zich pas gaat ontwikkelen wan neer de meeldraden het stuifmeel kwijt zijn. TV/TeT een geleerd woord noemt iVJ- men een dergelijke gang van zaken protandrie. De honing be vindt zich in een holte in de kelk bladeren. Dit kunnen we prachtig zien in de vroege morgen of na re gen, wanneer er dus lange tijd geen insectenbezoek geweest is. Doordat de bloemen neerhangen, staan de kelk- en bloemblaadjes als een dakje over meeldraden en stamper heen. Alles is dus goed te gen het regenwater beschermd. De linde is van ouds een gelief de en heilige boom. De verering gaat tot in de oertijd terug. In alle oude kruidenboeken, en in boeken over middeleeuwse tuinen vinden we uitvoerige verhalen over de linde. Maar ook weten we dat onze voorvaderen nog voor deze dingen in boeken geschreven werden al lindebomen plantten, om er recht onder te spreken en als boom waaronder de dorpsgemeenschap zich verzamelen kon. In later tij- l den werd de boom bij kerken ge- I plant, meestal op de brink of het 1 dorpsplein, waaraan dan veelal ook I de kerk stond. Onder de lindebo men wachten de mannen op het begin van de dienst. [VIOG tegenwoordig neemt de lin- L de een speciale plaats in de harten van de mensen in, zo wor den vaak bij speciale gelegenheden lindebomen geplant, men denke bijvoorbeeld maar aan alle linden die bij de gedenkdagen van het ko ninklijk huis geplant werden. Het is zeker geen toeval dat dit bijna altijd linden zijn. De linden kunnen heel oud worden, men zegt wel 800 tot 1000 jaar. Dat spreekt tot de verbeelding. Naar mijn mening is het erg te betwijfelen of die linden die voor duizendjarige bomen wor den versleten werkelijk wel zo oud zijn. Het is meer denkbaar dat de plaatsen waar dergelijke oude bo men staan, ook voor dat deze boom werd geplant, al een lindebegroei- ing hadden, en dat men na het vel len van de gesneuvelde voorganger meteen weer een nieuwe linde in plantte. Zo zijn bijvoorbeeld door middel van oude gravures van dorpspleinen en kerken de daarbij geplante oude linden veel jonger gedateerd dan men veronderstelde dat de bomen waren. Op een oude plaat bleek een oude linde te staan, die er nu nog staat, en die voor oeroud werd aangezien, totdat men een prent ontdekte van dezelfde plaats maar een honderd jaar na de oudste prent gemaakt en daar stonden plotseling jonge boompjes op, waaruit duidelijk bleek dat de oeroude linde hele maal niet zo oud was als men dacht. T-JOEZEER de linde in de mid- -1- -1- deleeuwen in ere was, laten de oude volksliederen horen, „Er staat een linde in mijn hof. ach God wat doet zij daar,en nog vele an dere liederen spreken van de linde en meestal als de boom van de minnenden. Zouden de hartvormi- gebladeren daar iets mee te ma ken hebben. Heilig was de linde. Van de Ger maanse godin Frigga, waaraan de boom gewijd was, ging de verering over op Maria, en in de oude tij den sneed men uit het mooie blan ke zachte hout. 't „lignum sacrum", het heilig hout, prachtige beelden, waarvan er in kerken en musea vele bewaard gebleven zijn. Niet alleen de beeldhouwers gebruikten het hout. Ook voor de draaibank was het heel gewild. Houten nap pen en schotels en gedraaide stoe len werden er van gemaakt. Ja, zelfs werd het gebruikt om er kunstledematen uit te vervaardi gen. HAN ALTA. Z.-Afrikaans nationalisme richt zich tegen Britten KAAPSTAD Het Zuidafri- kaanse parlement heeft in tweede lezing met 77 tegen 68 stemmen een bitter omstreden wetsontwerp be treffende het staatsburgerschap aangenomen, na de langste verga dering in de Zuidafrikaanse parle mentaire geschiedenis. Deze wet, die de eenheidspartij van oud-premier Jan Smuts als te genstandster heeft, wil de Britse inwoners van de Unie van Zuid Afrika hun Brits staatsburgerschap ontnemen en hen tevens verplich ten vijf jaar te wachten voor zij Zuidafrikaans burger kunnen wor den. Premier Daniël Malan, die een jaar geleden op een golf van natio nalisme aan de leiding kwam. en zijn minister van Binnenlandse Za ken T. E. Donges. waren gedurende bijna de gehele zitting van 48 uur persoonlijk in de Kamer om voor de regering in het debat op te treden. In de gehele Unie worden massa bijeenkomsten uit protest tegen de bepalingen van dit wetsontwerp ge houden. Alvorens wet te worden is er nog een derde lezing nodig.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4