DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Westen wantrouwt de Russische tegemoetkomendheid Als de C. A'. Banck vlot komt, heeft Bloemendaal een strop Aartsbisschop Beran in zijn paleis in vrijwillig kamerarrest r r Wilkes „prof Belangrijker dan vele ivoorden is geest van bereidheid Mannen van Van der Tak gaan onverdroten voort Complicaties om Djokja Onze verliezen in Indonesië 9e Jaargang no. 139 Sater Jag 18 Jani 1949 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank - Posthui 9 - Abonnementi- prijs 33 cent p. of I 5.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur. TJ. DE BOORDER. Nee toch...? Heus! Een 52-jarige vrouw uit Lu- ton (Bedfordshire, Engeland) is na het zien van de Ameri kaanse film .De slangenkuil", die handelt over krankzinnigen gestichten. in een dergelijke in richting opgenomen. Na de rol prent in een Londense bioscoop ie hebben gezien begon ze „vreemd" te doen Voor zij de film zag was zij volkomen nor maal. In haar familie komt geen krankzinnigheid voor. Een Deens advocaat heeft f voor hij enkele jaren geleden overleed, in zijn testament laten zetten, dat van tijd tot tijd uit zijn nalatenschap een zeker be drag moet worden uitgekeerd aan een pachter op het Deense eiland Mors, die naar hij zei- de flink wat schulden heeft en niettemin zijn goed humeur niet heeft verloren Amerikaanse en Engelse dok toren hebben ontdekt, dat rheu- matiek psychische oorzaken kan hebben, zoals bijvoorbeeld emotionele conflicten, vijandige gevoelens jegens iemand anders, opgekropt verdriet, het overlij den van dierbaren en de emo tionele onstabiliteit, waarmee geestesziekten gepaard gaan. De Hollywoodse filmprodu cers ergeren zich erover, dat sommige mensen hun woon plaats beschouwen als een oord, waar een klein aantal mensen een heel klein beetje werk doen ?n daarmee veel geld verdienen, dat zij dan gedurende hun over vloed van vrije tijd tn nacht clubs stukslaan. ¥r Een maand geleden hebben ongeveer 200 jonge Denen zich opgegeven toen gevraagd werd tvie bereid was een repro ductie van een Viking-schip uit de negende eeuw naar Groot- Brittannië te roeien. Zij moes ten er uitzien als echte Noor mannen en zij hebben daarom allemaal hun baard laten staan. Toen er van de 200 adspiranten vijftig werden uitgekozen, heb ben de 150 anderen zich voor het eerst sinds vele weken weer geschoren. VJ Italiaanse oppositie tegen Atlantisch Pact ROME. Communistische en neo-fascLstische parlementsleden hebben de handen ineen geslagen om te pogen de ratificatie van het Atlantisch Pact door Italië te ver tragen. De neo-fascistischc? afgevaardigde Russo Perez heeft er op aangedron gen, dat Italië zijn beslissing uit stelt totdat de Amerikaanse senaat zijn standpunt heeft kenbaar ge maakt. De communistische afge vaardigden steunden hem. Het debat in de Kamer van afge vaardigden zal waarschijnlijk niet voor midden Juli worden gehouden, ondanks het aandringen van de re gering dat de ratificatie als spoed- kwestie moet worden behandeld. 'AMERIKA de rode streep In het zoeklicht Truman heeft Vrijdag toegegeven, dat er op het ogenblik drie millioen werklozen zijn in de Verenigde Staten. ..maar", liet hij er ogenblik kelijk op volgen, „van een crisis kan niet worden gesproken." Meteen zijn allerlei andere econo men naar voren gesprongen, om het hunne ten beste te geven over het na-oorlogse verschijnsel der werk loosheid. „Laten we van de nood een deugd maken," adviseert dr. Nourse, een van Amerika's grootste econo men, „en laten wij de reeds te lang uitgestelde programma's tot econo mische verbete- ringen juist nu gaan uitvoeren, nu machines stop gezet worden en zich overal over tollig materiaal ophoopt." Ook vakbondleider Walter Reuthel blaast alarm; hij is de leider van dc C.I.O.: „Onmiddellijk een confe- fentie!. een conferentie van werk gevers, werknemers, boeren en le den van de regering. Zo'n veelom vattend nationaal probleem en dat is de toenemende werkloosheid moet ineens, groot en officieel, wor den aangepakt!" Thans zijn er 3 millioen, of om nauwkeuriger te zijn: 3.239.000, werklozen. Maar even na de langste dag wordt de 4 millioen bereikt, om dat duizenden studenten een zomer- baantje gaan zoeken. „Met een werk loosheidscijfer van 7 van het to taal aan beschikbare arbeidskrach ten staat de economie nog veilig", zegt Truman. Maar Reuthel handhaaft zijn alarm; „Als we in Juli stijgen boven „de rode streep", dus boven de 4 340.000 werklozen, en dat doen we. dan zijn we boven de 7 en dan is er toch een crisis. Voorkomen is be ter dan genezen." Van nu af wordt Amerika's leven beheerst door die rode streep; en ons West-Europees leven mede! Acht personen, onder wie een vrouw, zijn door een militaire rechtbank in Griekenland ter dood veroordeeld wegens het vormen van communistische sabotagegroe pen. Later iets minder koud Weersverwachting, geldig van Zaterdagavond tot Zondag avond (opgemaakt te 10 uur). Aanvankelijk zwaar bewolkt maar overwegend droog weer en nog steeds lage temperatu ren, morgen in de loop van de dag hier en daar brekende be wolking en iets minder koud. Meest matige wind uit Noorde lijke richtingen. 19 Juni: Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 1.09, onder 13.37. 20 Juni: Zon op 4 19, onder 21.03. Maar, op 1.18. onder 14.47. Tsjechische politie doorzoekt al 3 dagen al zijn documenten PRAAG Een zegsman uit het paleis van mgr. Beran heeft ver klaard. dat de woning van de aartsbisschop nog steeds was bezet door politiemannen, die daar nu al voor de derde dag bezig waren met het doorzoeken van documenten in de consistoriekamer. De zegsman verklaarde echter ook, dat de 64-jarige leider van de Tjsechische katholieken in het geheel niet in zijn bewegingen werd be lemmerd Verder deelde, hij mede dat de politie alle personen ondervroeg die zich als bezoeker aandienden en ook alle inkomende en uitgaande tele foongesprekken afluisterde. Hij deelde mede, dat de aartsbisschop gezond was; mgr. Beran had echter het paleis niet meer verlaten sedert de politie drie dagen geleden was binnengedrongen en twee van zijn naaste medewerkers had gearres teerd. Nog altijd is het niet bekend waar de twee gearresteerde personen, consistorie-kanselier Rudolf Doer. ner en pater Karei Kucera. gevan gen worden gehouden. Een woord voerder voor de regering heeft reeds geweigerd commentaar op de arres taties te leveren Andere kerkelijke kringen zeiden ook dat de aartsbisschop geen po gingen heeft gedaan zijn paleis te verlaten'sedert Woensdag jl. Na te hebben geweigerd commen taar te leveren op de arrestaties ontkende de regeringswoordvoerder categorisch tegenover United Press, dat de aartsbisschop huisarrest had gekregen; „nonsens", zei hii, „de staat zal geen geweld gebruiken. Wij wensen tolerant te blijven over. eenkomstig een oude Tsjechische traditie". Inmiddels wordt uit Vaticaan stad vernomen, dat kringen uit de onmiddellijke omgeving van de Paus de hoop hebben uitgesproken dat dc situatie in Tsjechoslowakije geen herhaling te zien zal geven van de gebeurtenissen in Boedapest. Er is goede hoop zei men, omdat, hoewel de positie van de kerk in Tsjechoslowakije zeer is verzwakt, het Vaticaan en dat land nog steeds diplomatieke betrekkingen onder houden. Op het ogenblik bevindt zich in Praag op de nunciatuur. die nog steeds geopend is. een zaakge lastigde. Zeer kort geleden is hier een Tsjechische zaakgelastigde ge arriveerd om contact te verkregen met de minister van buitenlandse zaken van de Vaticaanse staat. t J AMSTERDAM „Dit was mijn laatste wedstrijd als amateur. Of Abe Lenstra mee naar Italië gaat, kan ik niet zeggen. Er wordt zo veel gepraat." Dit waren, volgens A.N.P., de eerste woorden van Faas Wilkes, die hij sprak tot de heer Herberts, die gistermiddag op Schiphol het Nederlands elftal verwelkomde. Katwijkse raad deugde niet LEIDEN. Eerst thans is aan het licht gekomen, dat in 1946 in Katwijk een fout is ge naakt bij de berekening van de jamenstelling van de gemeente- •aad. Naar het schynt had aan le Christelijk Historische Unie •en extra zetel moeten worden toegekend. Gedurende de afgelopen drie laar heeft ten onrechte een lid van de K.V.P. zitting gehad, ter wijl de C.H.U. met een zetel Hinder dan waarop zij recht had, genoegen heeft genomen Bijzondere juridische conse quenties schijnt deze uitzonder lijke vergissing niet te hebben, aangezien indertijd niet is ge- orotesteerd tegen de officiële uitslag binnen de daarvoor wet telijk vastgestelde termijn. Voor zover bekend is dit het enige geval, dat zich op dit ge bied tot nu toe in Nederland heeft voorgedaan. VJ Dertig doden bij incident in Noord-Afrika PARIJS. Uit Algiers wordt bericht, dat een'dertigtal personen, onder wie drie Fransen, om het le ven zijn gekomen bij incidenten waartoe het kwam toen een groep inlanders bij verrassing de militaire post te Sebbach, in Fezzan, over viel. Door de soldaten van een nabij gelegen garnizoen werd de aanval afgeslagen. Te Parijs wordt dit incident niet aan politieke motieven toegeschre ven, doch aan godsdienstig fanatis me. 35000 Gewapenden moes ten straatrel verhoeden PARIJS. In de buurt van de Rue d'Orleans, In het Zuiden van Parijs, zijn sterke afdelingen politie geconcentreerd, omdat men onlusten vreest naar aanleiding van de om doping van de Rue d'Orleans in Rue Général Leclerc. Pierre de Gaulle, voorzitter van de Parijse gemeente, raad, heeft de staatspresident, Auriol, niet voor het feest uitgeno digd doch wel zyn eigen broer, ge neraal De Gaulle. De communisten noemen zulks een belediging van de vierde republiek en hebben een de monstratie georganiseerd. De mi nister van binnenlandse zaken heeft geweigerd zowel de plechtigheid als de communistische demonstratie af te gelasten. Leclerc dreef in 1944 de Duitsers uit Parijs; zjjn weduwe zal bü de plechtigheid aanwezig zijn. Het is heden negen jaar geleden, dat generaal De Gaulle via de B.B C. het Franse volk opriep te strijden voor zyn bevrijding. Een legertje Parysc politieagenten moest nu gevechten zien te voor komen tussen communisten en Gaullisten, want de communisten waren van plan, om als Charles de Gaulle het woord zou voeren in de nieuwe Rue Général Leclerc, een tegendemonstratie op touw te zet ten en de Gaullisten uiteen te drij ven. Volgens France Solr zullen 25.000 gendarmen en 10.000 agen ten hier een stokje voor steken. PARIJS Franse officiële woordvoerders en Franse bladen bleven ook Vrijdag, terwijl experts der Westelijke delegaties bezig wa ren met het opmaken der balans V de afgelopen geheime bespre kingen, ten aanzien van mogelijke resultaten van de conferentie der grote vier een optimisme ten toon spreiden, dat in opvallend contrast staat tot de zeer gereserveerde be oordeling der situatie door de an dere Westelijke delegaties. Men kan weliswaar niet zeggen, aldus een correspondent van het A.N.P., dat deze laatste vrezen, dat tenslotte generlei accoord mogelijk zal zijn, doch zij voelen zich over de omvang en betekenis van een te verwachten overeenkomst nog al lesbehalve gelukkig. Deze uiteen lopende beoordeling geldt voorna melijk de belangrijke concessie in zake de Oostenrijkse grenzen waarmee de Russische vertegen woordiger in de slotfase de confe rentie heeft verrast, nadat ieder een er hier reeds van overtuigd scheen, dat een discussie van het Oostenrijkse probleem een nutte loos tijdverdrijf zou blijken. In het bijzonder in Britse kringen alhier spreekt men onverholen twijfel uit aan de eerlijkheid der Russische bereidwilligheid thans mede te werken aan de totstandkoming van het Oostenrijkse verdrag. Politieke kringen vragen zich hier af wat Rusland ertoe zou kunnen brengen op deze wijze zijn militaire invloed in Midden-Europa te verminderen. Het ontwerp-verdrag voor Oosten rijk, voor welks omstreden punten men thans een gemeenschappelijke formulering wil vinden, bevaf im mers de bepaling, dat de terug trekking der bezettingstroepen ne gentig dagen na het sluiten van het verdrag zou moeten plaats hebben. De Franse pers, waaronder het invloedrijke conservatieve blad „Le Monde" noemt Zuid-Slavië de enige verliezende partij bij de nieuwe tactiek, waarop de Russi sche concessie zou kunnen wijzen. Dat Tito zich inderdaad ook als verliezer voelt, blijkt uit het feit, dat hij zijn gezant alhier deze week bij alle vier ministers liet aanklop pen. Slechts Schuman heeft de ge zant ontvangen, de andere drie ministers lieten hem door hun me dewerkers afschepen. In kringen der Britse delegatie is men er in het geheel niet toe geneigd de ontwikkeling van het Oostenrijkse verdrag met groot op timisme af te wachten. Ook de Amerikaanse delegatie heeft doen blijken, dat zij het Franse optimis me, dat op deze wending in de Russische tactiek berust, niet kan delen. De Russische concessies zijn in deze kringen veeleer met sterke reserves dan met vertrouwen be jegend. Men beseft, dat bij de pro cedure, die het verdrag na de con ferentie in elk geval nog zal moe ten doormaken, vele mogelijkheden tot obstructie open blijven. Van een vertrouwen, dat de te genpartij eventuele overeenkom sten niet alleen naar de letter doch ook naar de geest zal uitvoeren, is in kringen der Britse en Ameri kaanse delegaties nog niet veel te bespeuren. Veeleer meent men de mogelijkheden onder het oog te moeten zien, dat de Sowjet-Unie enerzijds .-'enst te winnen en an derzijds niets wenst te verspelen. Ook ten aanzien van een Duitse oplossing blijven Britse woord voerders hier na de ontwikkeling van Donderdag zeer terughoudend in hun oordeel. Wanneer er al voor uitgang gemaakt is. zo zeggen zij, dan loopt men steeds nog de kans, dat deze door onenigheid op ande re punten weer wordt teniet ge daan, en er zijn Zondag nog vele punten op te helderen willen de ministers in staat zijn hun vaste voornemens uit te voeren om Maandag de slotzitting te houden en het resultaat van hun geheim beraad bekend te maken. Belgische ambtenaren een uur in staking BRUSSEL. Meer dan 200 000 Belgische ambtenaren hebben Vrij dagmorgen tussen 10 en 11 uur het werk neergelegd om te protesteren tegen de houding van de regering met betrekking tot het vacantiegeld, dat thans 500 frs. bedraagt. De amb tenaren wensen echter evenals dit in de particuliere ondernemingen het geval is, een vierde gedeelte van hun maandsalaris als vacantiegeld. Dëze verhoging zou echter neerko men op een dxtra-uitgave voor de staatskas van 126 millioen frs; daar om heeft de regering geweigerd aan de eisen van het staatspersoneel te voldoen. De staking werd zowel door de katholieke als socialistische vakbond gesteund. Aan de een-uurstaking namen de Belgische Spoorwegen eveneens deel; om 10 uur precies stopten alle treinen; de reizigers arriveerden met een uur vertraging. Het onderwijzend personeel staak te het werk gedurende een uur, doch bleef in de klasse-lokalen. De poli- tie-agenten vervulden hun dienst in gevolge een beslissing van het sta kingscomité. Ook de trams reden normaal. DE NIEUWE H.V.K., Zijne Ex cellentie A. H. J. Lovink, legde in aanwezigheid van de waarne mend Legercommandant, gene- raal-majoor D. C. Buurman van Vreeden, en de Basiscomman dant, luitenant-kolonel B. P. de Vries, een krans op het graf van generaal S. H. Spoor. Bewaking zone-grenzen in Duitsland verscherpt HAMBURG. De Russen hebben hun grenswachten in Duitsland ver dubbeld om een einde te maken aan het vluchten van Duitsers uit de Russische zone naar het Westen. Duitse politiefunctionarissen bij de Britse zone-grens verklaarden dat de grens nu zo hermetisch ge sloten gehouden wordt, dat illegale grensoverschrijdingen vrijwel ge heel tot stilstand gekomen zijn. Rei zigers met geldige papieren kunnen evenwel normaal de grens over. Autoriteiten van de Britse zone brengen het Russische optreden in verband met een actie in de Rus sische zone voor dwangarbeid in de uraniummijnen. Maandenlang heb ben Duitsers, die naar het Westen vluchtten, verklaard, dat zij dit de den om dwangarbeid in deze mijnen te ontkomen. Geallieerden ontbinden Bosch-concern STUTTGART. De Brits-Ameri kaanse bezettingsautoriteiten heb ben bevel gegeven tot ontbinding van het Duitse Bosch-concern. Het Bosch-concern wordt be schouwd als een „overmatige con centratie van economische macht". Voor de uitvoering van het dekar- telisatiebevel is een termijn gesteld van een jaar. Het concern heeft veertien dagen de tijd om tegen het bevel in beroep te gaan. Er werken meer dan 15.000 arbei ders in deze fabrieken. Krachtens een decreet van de Sowj et-Russische regering moet voortaan de jeugd tot 14 k 15 jaar een lagere schoolopleiding met 7- jarige cursus genoten hebben. WILT U wel geloven", zegt de juffrouw in het verversingstentje op het Bloemendaalse strand, „dat ik. als de „Banck" verdwenen is, net het gevoel zal hebben of „de oude elk" voor mijn huisdeur is gekapt. Toen het schip Zondag en Dinsdag 30 meter naar zee was opgeschoven, zei ik al tegen mezelf, hé, wat is er nou met mijn „Bankie" aan de hand? De kapitein komt vaak bjj me op bezoek en dan zingt hij maar vancheerio, cheerio' als hy In zijn hum is. Hij wil het maar niet geloven, telkc* i wanneer ik hem vertel, dat ik 's nachts met een handboor bezig ben e gat in zyn schip te boren. Ziet U, ik wil de „Banck" niet kwijt; dat is vo^r mij zoiets als de bank van Monte Carlo. Ze zeggen hier langs het strand wei: als de Banck weg is, zetten wc er stoelen neer strandstoelen wel te verstaan maar voor my Is het schip tot nu toe een reuzenbusiness geweest." gestaan, dat de Banck 30 meter was opgeschoten. Tot elf uur 's avonds zat mijn tent gezellig vol. De mensen waren niet weg te krij gen, want iedereen dacht natuur lijk, dat „het" nu elk ogenblik zou kunnen gebeuren. Maar ik zie hem voorlopig nog niet weg hoor! Ze zeggen wil binnen twee, drie dagen, maar daar geloof .k niets van; daar ken ik mijn „Bankie" veel te goed voor." Even zwijgt ze om een kanjer van een airedale-terrier uit te laten en de melkboer te zeggen, dat er vandaag niet nodig is. „Welnee," zegt de juffrouw, als de hond weer in zijn mand ligt, „met dit weer verkoop ik niets; U bent mijn vijf de klant vandaag." De wind giert langs de ruiten van het cafeetje en het duinzand, dat steeds verder de planken van de trap naar het strand bedekt, stuift op. Grijs Is het schip, dat hoog op Schoolkinderen krioelen om het schip Op een vitrine zit de afdruk ge plakt van een pentekening van de C.A. Banck op het-strand, met de handtekening van de kapitein er onder. „Honderden van die kaar tjes heb ik verkocht in de twaalf weken, dat het schip hier voor mijn deur op 't strand zit," zegt de juffrouw. „In Zandvoort hebben ze pijn in hun buik van dat schip, maar ze lachen natuurlijk wanneer de Banck vlot komt. Maar wacht maar, straks loopt de „Oranje" of de „Queen Mary" hier nog op het strand; en dan zul je eens wat be leven. Dan ga ik hier een dancing openen. Ja, nu lacht U, maar ver geet niet, dat op het Bloemendaal se strand, met die drie gevaarlijke zandbanken in zee, al meer sche pen hebben vastgezeten! U had Dinsdagavond moeten komen, toen in de kranten had het strand zit, grijs is de zee onder grauwe wolken. De witgekuifde brandingsgolven breken op de kust en vloeien langzaam uit tot aan de roodgeroeste schroef van de C.A. Banck. Een graafmachine knort en slaat zijn gulzige bek diep in het weke zand naast de roodge- meniede buik van het schip. Langs zijn boorden staat het zeewater bijna twee meter diep, maar nóg is de geul niet breed genoeg, zelfs niet bij vloed, om de Banck weer in zijn element te brengen. Aan bakboordzijde hangen bui zen en motorpompen langs de scheepswand. Hiermee wordt het zand van onder de kiel weggezogen en hoger op het strand weer uitge spoten. Tot aan hun middel soms waden de potige kerels van Van der Tak's bergingsbedrijf door het koude water om de buizen te verplaatsen. Op zijn vooruitgescho ven positie wordt het schip vastge houden door ankerkettingen, die in zee zijn vastgesjord. Mannetjesputters zijn het. stuk voor stuk. de negen mannen van Van der Tak, die hier nu al 12 weken lang bezig zijn, bezield met het koppig vertrouwen, die schuit weer zee in te krijgen. Ze hebben al schoon genoeg van de belangstelling van het publiek, van fotografen en verslaggevers. Potkijkers hebben ze niet nodig bij hun werk, die nuchtere Maasslui- zenaren. De voorman van het ploeg je zegt niet nee en niet ja als wij hem toestemming vragen, aan boord te gaan. Maar hij laat ons gaan als we de ladder beklimmen langszij de scheepswand. Het is een hele hoogte en als we boven zijn, lachen we niet meer om het meisje, dat, Zie verder pag. BATAVIA. Een deputatie van Republikeinen, die met leden van de BFO een bezoek heeft gebracht aan Sukarno en Hatta op het eiland Banka. is Vrijdag alhier terugge keerd. Naar United Press verneemt, zijn er tussen de Nederlanders en de Re publikeinen ernstige moeilijkheden gerezen in verband met de nog steeds voortdurende beschietingen en overvallen. De Nederlanders staan op het standpunt, dat eerst en ten volle de overeenkomst staakt het' vuren van kracht moet zijn gewor den alvorens er sprake kan zijn van de Republikeinse regering naar Djokja Men neemt aldus dit persbu reau aan. dat de reis van de Repu blikeinen ten doel heeft gehad uit deze impasse te geraken. Reeds lang worden onder auspi ciën van de UNCI besprekingen ge voerd. maar men is er nimmer in ge slaagd op deze twee punten tot over eenstemming te geraken In Republi keinse kringen meent men dat de onderhandelingen zich in een critick stadium bevinden. Generaal Spoor poslliuum commandeur M.W.O. DEN HAAG. Op voordracht van de raad van ministers heeft Hare Majesteit de Koningin de ge neraal S. H. Spoor posthuum bevor derd tot commandeur in de militaire Willemsorde. Deze hoge onderscheiding is de generaal verleend wegens zijn uit zonderlijke plichtsvervulling, en de uitnemende leiding sedert begin 1946, door hem onder uiterst .moei lijke omstandigheden gegeven aan de Nederlandse strijdkrachten te land in Indonesië en tevens als er kenning van de uitstekende daden van moed, beleid en trouw door do troepen onder zijn bevel verricht, waarbij hy door ziln herhaalde per soonlijke aanwezigheid tijdens ge vechtsacties in de voorste posten hen is voorgegaan en vwaarby hij voortdurend zijn gehele persoon heeft ingezet en het uiterste van zijn krachten heeft gevergd, zonder zich in het minst te ontzien. In de twee grote Zuidelijke provincies van Italië, Apulia en Lucania is een algemene staking uitgebroken. Zowel de communis tische als de anti-communistische vakverenigingen steunen de eisen van de stakers. BIJ DE BRANDENBURGER TOR, die op de grens ligt van de Russische en Britse sector, is het onder gewone omstandigheden een drukte van belang. Door dc stakingen is het echter ook op dit verkeerspunt zo sti,l als in een klein dorpje op Zondag. Een luchtfoto van de Brandenburger Tor met omgeving. BEDRIJFSHORECA WIL MUNIMUMPRIJS VOOR DE BORREL „De Volksgezondheid is er niet mee gediend, wanneer het artikel gedistilleerd (na de vrijlating van de prijzen op 15 Juni) het voor werp wordt van een felle concur rentie, waarbij de glasprjjs abnor maal laag zou worden", zo schrijft „Horeca". De caféhouders moeten aaneen gesloten de krachtige wil hebben om nimmer met te lage borrelprjj- zen het drankgebruik te bevorde ren. Hun blijven nog tal van moge lijkheden over om het cafébezoek te stimuleren. Bedrijfshoreca, is er, gedragen door de wil van alle bestuursleden van vakgroepen en ondervakgroe pen toe overgegaan, een weg te zoeken om te komen tot een mini- mumprijzenregeling voor jenever, die als een der belangrijkste arti kelen in de cafè's moet worden be schouwd en waarvan de prijs in zekere zin die van de andere dran ken bepaalt. Deze minimum-prijzenregeling zou gevonden kunnen worden in een bindende minimumprijzenver- ordening van gedistilleerd per glas van de vakorganisatie gedistilleer de dranken. Het bestuur van Bedrijfshoreca heeft zich tot deze vakorganisatie gewend met het dringend verzoek aan zulk een regeling te willen medewerken en een dergelijke ver ordening voor te bereiden. Om de komende minimum-prij zenregeling te hanteren, zal de prijsklasse-indeling zoals deze tot nu toe gegolden heeft, moeten blij ven bestaan. DEN HAAG. Dc regering maakt bekend, dat tot haar leedwe zen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Serg. J. RIEM uit Rotterdam. Sold. M. A. TANKE uit Almelo. Korp P. C. VAN DE LINDELOOF uit Oudenbosch (N.-Br.). Sold. J. VAN DER MEER uit Monster (Z H.). Sold. M. JANSEN uit Rotterdam. Serg. J. C. VAN DRONGELEN uit Breda. Ie It H J. GIEBEL uit Am sterdam Z. Sold. J. HINDRIKS uit Heemstede. Sold. A. J. STOOP uit Roosendaal. Sold. L EELMAN uit den Helder. Sold M. BRUINS uit Zwolle. Wachtmeester G. G. F. VAN TONGEREN uit Valkenswaard. Srg. K. MOLLEMA uit Ulrum. Sold. F. J M. VAN DE WOUW uit Tilburg. Sold. W. J. H. ENGELEN uit Til burg Wachtmeester H. C. BAK uit R'dam. Sold. W. P. J. CILLES- SEN uit Groesbeek. Sold. H. H. LEVY uit V/assenaar. Sold. M. M*. G. RTCHARD uit Zutfen. KN.IL.- Serg. A. A SIAHAIJA. Sold WARSO SOETOJO. Sold. J. DIAZ. Sold A. POLUAN Serg A P F. WILLEMSE Sold. MAROEP.' allen afkomstig uit Indonesië. Sold. A L. KARELS uit 's Gravenhage. Betaling Abonnementsgeld Abonné's. die het abonnements geld voor het 3e Kwartaal 1919 wensen te gireren, verzoeken wij reeds thans dit bedrag ad 4 15 op onze girorekenihg 510330 over te maken Indien U girobetaling vóór 28 Juni as. bij ons binnen komt. kunnen wij nl. voorkomen dat U een kwitantie wordt aange- ooden. Wilt U sv.p. duidelijk het be zorgadres op het girostrookje vermelden. Bij voorbaat onze dank voor Uw medewerking. DE DIRECTIE.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1