DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Postzak explodeert met hevige knal op station Amersfoort W aarschi j nlijk accoord overStaakt vuren!" W aterman brengt1460 man naar huis Mgr. Beran tart zijn belagers driemaal in preken en geschrifte Blauw-rode steekvlam flitste over het tweede perron „Vader" Drees krijgt sigaren De Prins bij de debarkatie met prinses Beatrix Bespreking tijdens weekeind bracht toenadering 9e Jaargans no 140 Maandag 20 Juni 1949 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 - Abonnements prijs 32 cent o- of I 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: T J. DE BOORDE R. (Vzn een onzer verslaggevers AMERSFOORT. Een vrij hevige explosie bracht Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur het toch al drukke station Amersfoort in rep en roer. Reizigers, die zich haastig voor de richting Groningen van het eerste perron naar het tweede perron begaven, hoorden een hevige knal en zagen hoe een blauw-rode steekvlam tot aan de overkapping van het tweede perron opflitste. Spoorwegpersoneel en reizigers liepen toe op de plaats waar de explosie was ontstaan. Anderen bleven verschrikt staan of stelden zich in veiligheid. BEGIN VAN BRAND WERD BEDWONGEN Het meest overstuur waren wel de mannen van de PTT. Zij toch hadden, zoals gewoonlijk door de grote haast niet zachtzinnig, de postzakken van trein 1845 uit Am sterdam op een lorrie geladen en waren juist van het le perron op het tweede perron aangekomen. Op het moment dat zij bij de locomo tief van de sneltrein naar Gronin gen waren en de lorrie wilden op trekken naar de goederenwagon sprong een van de postzakken met een hevige slag uit elkaar. Er was gelijk veel vuur en rook. De Amersfoortsc machinist G. J Brinks sprong van de locomotief, greep een bij zijn machine beho rende slang en kon binnen enkele minuten het vuur bedwingen, dat zich reeds een weg baande en goed voedsel vond in de papiermassa van brieven en kranten. De ravage, die door de explosie ontstond, was vrij groot. Overal lagen stukken papier verspreid en over het per ron, ja zelfs od de klok boven het PTT-verzendlokaal, lag een witte stoflaag. Resten van brieven waren tot in de nok van de overkapping terecht gekomen. De Amersfoortsc politie was onmiddellijk ter plaatse. On der leiding van commissaris G Goorhuis werden maatregelen ge nomen om een zo serieus mogelijk onderzoek te kunnen instellen. Een gedeelte van het perron, rond de postzakken en grenzende aan het PTT-verzendlokaal, werd afgezet. Voor het onderzoek wordt begon nen staan twee zaken reeds vast. De postzak, die de explosieve zen ding inhield, kwam uit Amsterdam en was bestemd voor Groningen of Winschoten. Toef* nam de Amers- foortse brigadier P. C. Strooker de moeite om de briefresten van de verbindingsstukken der perron overkapping te halen. Hij klauter de daartoe zeer behendig langs de ijzeren pilaar tot in de nok van de kap en was binnen enkele ogen blikken met zijn buit op de begane grond terug. Het is niet onmogelijk dat deze stukken voor het onder zoek van betekenis kunnen zijn. De ontploffing was niet zo hevig, dat de ruiten het moesten ontgelden. Omstreeks kwart voor zeven was ook burgemeester van Amersfoort, de heer H. Molendijk ter plaatse en enkele ogenblikken later arriveer de ook de substituut-officier van BELGIE Men is melig VOOR wie het oor te luisteren legt bij de Belgen, is het boeiend te vernemen of het hun gelukt zich op te winden voor de grote verkiezin gen van a.s. Zondag, want dan gaan zy hun Kamer, hun Senaat en hun Provinciale Raden vernieuwen. Tot- nutoe zijn de Belgen nogal „melig", omdat ieder gesproken en ieder ge schreven verkiezingswoord beïn vloed wordt door een kwestie, wel ker onoplosbaarheid de gehele be volking heeft beu gemaakt, n.l. de affaire Leopold in. Men houde het ons te goede!, maar niemand heeft totnutoe in „plain Dutch", in rond Hollands, gezegd waar voor In het haar of hem het zoeklicht s. gezegd wj A haar of 1 I gehele ge I cies om d particulie geval pre- draait. In particuliere ge sprekken met vooraanstaande Belgen kan men uit hun uitlatingen met grote nauwkeu righeid besluiten: „U is een socialis tisch Vlaming, u is een Waals ka tholiek, u is een geloofs-onverschil- lig liberaal", enz. al naar gelang hun privé-reactles over de konings kwestie waren; geen groep, of hg leverde z'n pro- en anti-Leopoldis- ten op. Feitelijk zijn de Belgen over en door hun koningskwestie ver scheurd. Dat maakt dat de verkie- zingsredenaars lusteloos rondtrek ken, dat de regeringspartijen el kaar sparen en ieder op z'n woor den en z'n tellen past. Dat maakt ook. dat geheel België (anders een echt warmbloedig verkiezingen- oord) thans de indruk wekt van meligheid. Men doet slimmig, men wijkt uit, men vermijdt ronde taal, men glimlacht verlegen, omdat niemand weet waaraan België en de koningskwestie toe-zijn. Dat weet men pas vandaag over een week, als de bussen geteld zijn. Tot zolang volhardt men bij „al gehele meligheid Tijdelijk veel bewolking Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond (opgemaakt te 10 uur). Tijdelijk veel bewolking, maar overwegend droog weer. Zwak ke tot matige wind uit "Noorde lijke richtingen. Weinig veran dering van temperatuur. 21 Juni: Zon op: 4.19 onder 21.04. Maan op 1.29, onder 15.59. justitie, mr. Kneepkens. Beide he ren werden over de explosie door commissaris Goorhuis uitvoerig in gelicht. Het perron werd vrij gege ven toen men de resten van de postzak en poststukken had verza meld voor het verrichten van een scheikundig onderzoek in Den Haag. Commissaris Goorhuis. die het onderzoek leidt, is van mening dat met dit onderzoek wel enige dagen zullen heengaan. Het is niet uitgesloten, dat een zending van de een of andere chemische fabriek tot ontploffing is gekomen. Het on derzoek zal echter de juiste toe dracht moeten uitwijzen. Nader vernemen wij. dat door een Londense firma een pakket met kunst- harsproductcn is verzonden aan een tandtechnicus te Zwolle Het is dit pakket dat de ravage te Amersfoort heeft veroorzaakt In cylindervormige doosjes was een witte poederachtige stof verpakt, die zeer explosief bleek te zijn. Dr FROEMTJES. van de criminologi sche dienst, die later op de avond in Amersfoort aankwam, zal de restanten van de zending in Den Haag aan een nader onderzoek onderwerpen. De explosie heeft nog andere gevolgen gehad. Een postzak, die was overgeladen voor Apeldoorn is blijkbaar door de steekvlam aan het smeulen geraakt. Het spoorwegpersoneel rook in de goederen wagon brandlucht. Het bleek dat een postzak smeulde Het vuur had reeds een weg gevonden In de vloer van de wagon. In Apeldoorn heeft men onmid dellijk maatregelen genomen om de brand te bedwingen De postwagon' voor Apeldoorn is later op de avond voor onderzoek naar Amersfoort teruggezonden. Atoomconflict van Londen met Washington NEW YORK Volgens het New Yorkse blad „Daily News" is Enge land een actie begonnen om de laatste atoomgeheimen der V S. in handen te krijgen. Volgens een bericht van het blad uit Washington is Engeland zeer on tevreden over het niet-vernemen van nieuwe atoomgeheimen. Enge land zou overtuigd zijn, dat de VS. hun overeenkomst met Engeland naar de letter en de geest schenden door hun geheimen niet bekend te maken. Volgens een „onkreukbare zegsman", aldus het blad. is deze kwestie grondig ter sprake gebracht bij de drie maanden geleden door Attlee en Churchill gehouden ge heime besprekingen over de defen sie. Nee toch.Heus Twaalf dagen lang is de Rue Royale te Parijs met de Fau bourg Sint Honoré sprookjes oord voor de jeugd geworden. Iedere etalage zal een fabel van Lafontaine weergeven, u weet wel: de raaf met de kaas, het lam en de wolf, Pierrette die melk' morste., j Fabeltjes als stimulans voor de verkoop! Met een oorverdovende klap zijn te Tsjeljabinsk in Rus land drie stortregens van me teoren neergeploft en uit elkaar gespat. Het grootste stuk dat daarna gevonden werd, woog zestig pond. en deze „boodschap uit het heelal" bevatte ijzer, zwavel, nikkel en kiezel. Een liedertafel in de Ameri kaanse zone van Duitsland heeft 10 millioen dollar geerfd van een zanglustig oud-hd die in de USA kind noch kraai na liet en daarom de erfenis niet aan het meisje van de zangver eniging, doch aan de dorpsver- iniging zelf had vermaakt. Zo'n jeugdliefde toch! •x- De koffermoordenaar Mazia (Straatsburg) is te Marseille gepakt. Hij had zijn vriend Schneck pas voorgoed doodge schoten, toen Schneck uit de koffer gekropen kwam, waarin Mazia hem gestopt had na hem de eerste maal minder nauw keurig gedood te hebben. Schneck kwam er na een lange auto-rit uit en wilde met me vechten. Nou, en toen gebeurde hetaldus Mazia bij de be kentenis. De rijke mevrouw Fanny Keller uit Chicago heeft een jaar gevangenisstraf gekregen, tmdat zij voor 74000 dollar aan diamanten uit Nederland ge smokkeld had. „Om diamanten geef ik niet", zei zij, „maar ik vind smokkelen zo leuk!" Tja Twee millioen werklozen dus emigreert Italië ROME. Volgens een rapport van het Italiaanse ministerie voor emigratie hebben gedurende de eer ste vier maanden van dit jaar 13.000 Italiaanse arbeiders, vergezeld van 6.000 echtgenoten en kinderen, Ita lië verlaten. De meesten gingen naar Frankrijk, doch anderen naar Ar gentinië. België, Kenya-kolonie en Nederland. Vooral door emigratie op grote schaal tracht de regering een oplos sing te vinden voor het vraagstuk van de 2 millioen werkfozen. Garry Davis nu in België BRUSSEL. Garry Davis, we reldburger no 1 is Zondag veilig de Belgische grens gepasseerd. Hij mocht met zijn vierpersoons- toestel in Grimbergen landen. Ruim 20.000 VARA-leden op zomerfeest (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Dr. Drees heeft Zondag ter gelegenheid van Vaderdag op het VARA-zomerfeest een kistje sigaren gekregen als „vader van de ouden van dagen", voor wie hU bestaanszekerheid heeft geschapen. De meer dan 20.000 VARA-leden. die het feest bijwoonden, hebben de minister president, toen de propagandist Wim Verhagen hem de sigaren had gegeven, minutenlang toegejuicht. Verheugd ging dr. Drees daarna in het gras zitten en stak daar een sigaar op „De VARA telt op het ogenblik 175.560 leden en is daardoor de grootste Nederlandse omroepver eniging," zei de waarnemend- voorzitter K. de Jonge in zijn openingsrede, „Rotterdam gaat aan de kop met 2z.000 leden." 's Middags sprak dr. Drees, die op de grote betekenis van de radio voor de verbreiding van het vrije woord wees. Hoe belangrijk zij is blijkt steeds weer uit de vrees, die dictatoriaal geregeerde staten voor haar hebben. „Nu ook weer wordt het vrije woord belaagd door sto ringszenders, die in de Oost-Euro- pese staten zijn opgesteld," zei dr. Drees. Een uitgebreid muziek- en caba ret-programma heeft het zomer feest opgefleurd. Het weer hield zich uitstekend: was de hemel aan vankelijk nog zwaar bewolkt, later heeft de wind hem schoongeveegd en scheen het zonnetje over de vrolijke feestgenoten. Vuil slootwater geeft buit van inbrekers terug PIJNACKER In samenwer king met de rijkspolitie in anderé gemeenten is de rijkspolitie te Pijnacker er in geslaagd de daders te ontmaskeren van de in de nacht van 11 op 12 April in deze ge meente gepleegde inbraak. Een der daders is Zaterdag j.l. naar Pijnacker getransporteerd en heeft daar de plaats aangewezen waar de van bankpapier ontlaste geld kistjes van de heer Van der Meer, bij wie een buit van circa f 1400,- aan bankpapier werd gestolen, in een sloot, waren geworpen. Na dregging haalde de politie inderdaad de geldkistjes op en hoewel danig door het water ver teerd, waren de achtergelaten pa pieren, w.o. een spaarbankboekje nog te herkennen. Behalve deze diefstal gaf de ge arresteerde toe nog verschillende andere inbraken met zijn mededa ders te hebben gepleegd en ook te hebben gepoogd bij de firma Ver bakei aan de Oostlaan binnen te komen. Hiertoe waren zij zelfs op het dak geklommen maar slaagden niet, terwijl ook de poging bij de heer B. aan de Kerkweg mislukte, door het wakker worden van deze heer. Het schijnt dat de politie hier mede een bende heeft onschadelijk gemaakt, die in verschillende plaatsen in ons land, o.m. in het Westland, heeft geopereerd. Honderden leden van het Belgi sche Verbond der verminkte en invalide oud-strijders kwamen Zaterdagochtend met het m.s. „Prins Albert" te Vlissingen aan ter inleiding van een plechtig heid van oud-strijders der vijf landen van de Westerse Unie. Belgische en Luxemburgse oud- strijders legden kransen bij het standbeeld van Michiel Adriaansz. de Ruyter; de burge meester van Rhenen, jhr. Bosch Ridder van Rosenthal, bracht een urn met aarde van de Greb- beberg naar Vlissingen om deze aarde te zamen met aarde, af komstig van Franse, Belgische, Luxemburgse en Engelse bodem nabij Ostende op plechtige wijze in zee te doen laten. Mr. Van Heuven Goedhart naar VN-vergadering DEN HAAG. Mr. G. J. van Heuven Goedhart, hoofdredacteur van „Het Parool", is benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van de Nederlandse delegatie naar de al gemene vergadering der Verenigde Naties, die in September te Lake Success zal beginnen. Hij vertrekt op 19 September. Mr. D. U. Stikker, onze minister van Buitenlandse Zaken is voorzit, ter van de delegatie, maar hij zal waarschijnlijk slechts een gedeel te der zitting kunnen bijwonen. De Zondag te Antwerpen gespeelde Interland-honkbalwedstrljd tussen Bel gië en Nederland eindigde In een 64 overwinning voor de Nederlanders. f Nico kwam mee als verstekeling Twee dagen voor de aan komst te Rotterdam is aan boord van de Watermaneen verstekeling ontdekt in ruim 2. Het was een zevenjarige Indo nesische jongen, die drie jaar als mascotte bij de derde Genie Veldcompagnie is geweest. De soldaten hadden de knaap ge vonden in een stadje op Suma tra, waar hij ziek en vol zwe ren liep te bedelen. Zij namen de jongen mee naar de compag nie, verpleegden hem en stuur den hem naar school. De rivier politie, die de paspoorten con troleerde had er geen bezwaar tegen, da f de jongen, die Nico is gedoopt, van boord zou gaan omdat zijn ouders onbekend zijn en omdat zijn beschermer verklaarde voor hem te zullen zorgen. Hij moest alleen wor den opgegeven bij het bevol kingsregister te Voorburg, waar men nu onverwacht een nieu we burger rijker is. (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het begin van dc demobilisatie Is gemaakt. Met het trocpentransportschip „Waterman" kwam gisteren als eerste gesloten demobiliserende eenheid het tweede bataljon van het tiende regiment Infanterie, de z.g. „Tijgers'' aan de Lloydkade aan. Zij werden er verwel komd door Prins Bemhard en Prinses Beatrix, die eigenlijk wel wat ver legen was tussen al die ruige soldaten, door minister Schokking en door talrijke hoge legerofficieren. Het is geen uitermate feestelijke ontsche ping geworden met uitbundige soldaten, die juichend en zingend over de railing van het schip hingen. De Jongens waren wel blij eindelijk na meer dan drie Jaar weer thuis te komen, maar ze wilden liever eerst de kat eens uit de boom kijken en rustig afwachten alvorens te juichen. Het alleruiterste gevraagd Met de „Waterman" zijn naar huis gekomen: een afdeling van de Koninklijke Marine, het Suo. batal jon K.L., de derde Genie veldcom pagnie. het detachement Midden- Java, een aantal KNIL-soldaten en dan 210 R.I. Dit bataljon vertrok op 22 Maart 1946 met ongeveer 800 soldaten allemaal vrijwilligers naar Java. Na drie jaar en drie maanden dienst kwamen er nu 442 naar huis. Dertig doden bleven in Indonesië achter, enkele tientallen werden ginds gedemobiliseerd. De grote rest was reeds eerder naar Nederland teruggekeerd. Deze soldaten hebben in de tropen een bovenmenselijk zware taak moeten verrichten. Zij behoorden tot de troepen, die de Engelsen op Java vervingen, namen actief deel aan het zuiveringswerk, vochten tijdens de eerste politiële actie, liepen hun demobilisatie mis in Mei en Septem ber '48, omdat men hen niet kon missen waren aan het front bij de tweede politiële actie en kregen daarna hun slopende patrouille-taak in het wespennest Oost-Java. Welkom van de Prins „Do omstandigheden zijn zo ge weest, dat jullie het uiterste hebt moeten geven", zei prins Bernhard ln zijn toespraak vlak voor de ont scheping. „En dat. uiterste hebben jullie gegeven. We zjjn trots op jullie. Draag het uit en wees een voorbeeld voor de hele maatschap- Pij in het vaderland". Allen namen daarna een minuut stilte ln acht voor de gevallenen. Het zien van de talrijke hoge militairen op de kade had de sol daten, die in afwachting van de ontscheping over de railing hingen, aanleiding gegeven om uit volle borst: „Wie zal dat betalente zingen. Mocht dit velen ontgaan zijn, zo niet minister Schokking. Na allereerst de troepen te hebben ver welkomd zei hij: „Toen er gezongen De 1056001-ste nies van Michael bleef weg LONDEN. De veertienjarige Michael Hippisldy, die de aandacht der wereld op zich had gevestigd door 37 dagen lang gemiddeld elke drie seconden te niezen, is hiermede opgehouden. Waaraan dit te danken is weet niemand. De inrichting, waar hij verpleegd werd, wilde slechts mededelen, dat zijn toestand van psycho-somatische aard was en dat de behandeling, die werd toegepast, succes had gehad. Verder werd medegedeeld, dat het niezen het gevolg was geweest van een nerveuze toestand. D<? behandeling had' bestaan o.m. in hypnotiseren, afkoeling in een koelkamer en massage van de rug- gegraat. KAIRO. Het Egyptische blad „El Misr" maakt melding van con centraties van troepen van Saoe- disch-Arabie aan de Transjordaan- se en Iraakse grenzen. Dienst in St. Vitus door herrieschoppers onmogelijk geworden werd „Wie zal dat betalen dacht ik: U hebt gelijk. Maar toen heb ik U aangekeken en heb ge dacht: Wie zal dit betalen! Wij zijn bereid. Niet alleen zullen wy u naar huls brengen, maar wjj zullen U ook aan 't werk helpen. Geweldig is het wat g(j hebt gepresteerd". De minister heeft zijn collega van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen laten weten, dat er verwacht wordt, dat zijn ministerie de af zwaaiende militairen, die willen verder studeren, zoveel mogelijk ter zijde zal staan. De soldaten hebben in Indonesië de indruk ge kregen, dat wij hen hier liever kwijt dan rijk zijn omdat er toch geen werk is. Niets is minder waar. Er is nog veel te doen in Nederland, maar zij, die het ln ons land te be nauwd vinden, zal de regering steunen bij hun pogingen om te emigreren. De redevoeringen wer den soms onderbroken voor een hoera op de Prins, op prinses Bea trix en op de Koningin. Na deze toespraken begon de debarkatie. De Koninklijke Militaire Kapel zorgde voor muziek en afde ling na afdeling verdween met zyn lichte bagage in de loodsen van de Rotterdamsche Lloyd, waar iedere militair voorzien werd van distri butiebescheiden, een vervoerbewys voor de spoorwegen, een bonus en een aantal paketten eet- en rook- Prins Bernhard cn prinses Bea trix, waren Zondagochtend aan wezig bij de ontscheping van de „Waterman", die 1460 militai ren, afkomstig uit alle delen van het land, uit Indonesië naar het vaderland terugbracht. Tezamen met minister Schokking verlaten de prins en de prinses de „Wa terman" aan de Lloydkade te Rotterdam. waar. Zij, die het verst weg woon den, verdwenen het eerst in de ge reedstaande autobussen en geheel volgens uitgestippeld plan was vier uur nadat de eerste man van boord ging, de laatste man van de kade verdwenen. Eindelijk thuis Voorlopig dachten de meesten echter niet aan werk zoeken. Zij zijn thuis en dat thuis heeft hen ontvangen op een wijze, die som migen dc tranen in de ogen deed springen. Talrijke versierde deuren vlogen open als zij uit de autobus stapten, die hen thuis bracht. En als de bus een straat inreed wist de chauffeur al waar hij moest stoppen, omdat de buren, overbu ren en kennissen de vlag hadden uitgestoken. Even een druk op de claxon en ramen en deuren vlogen open, lachende en huilende gezich ten verschenen in de opening: IIü was weer thuis. Op dit allerlaatste traject kregen we veel enthousiasme en feeste-- lijkheid te zien. De soldaten zelf hadden er misschien wel de meeste schik in te zien hoe hun makkers ontvangen werden. Kwinkslagen ontbraken niet en het oude moe dertje, dat ergens drie hoog uit het raam hing te turen door haar bril- leglazen naar de verloren klein zoon, die weer thuis kwam, kon slechts gelukkig lachen toen iemand uit de bus naar boven schreeuwde: „Heb j'em in de lou pe. opoe". Bij één der laatsten, die uitstapten, uitte zich alle spanning van de afgelopen tijd in één kreet: „Mamma" toen rende hij naar de deur. Marcel Cerdan, zijn linkerarm ln een draagverband. Is per vliegtuig naar Parijs vertrokken. HIJ verklaarde dat hij zonder dc splcrscheuring van La- Motta gewonnen zou hebben, en dat hij in September terug zou komen voor de revanche tegen La Motta. PRAAG: De rooms-katholleke aartsbisschop Josef Beran Is Zater dagavond toen hy van het Strahov-klooster, aarheen hy onverwacht „uitgebroken" was, naar zyn paleis terugkeerde door een grote menigte gevolgd. Er klonken kreten als: „We zullen nimmer toestaan, dat u ge arresteerd wordt." Sommige vrouwen en kinderen, die de auto van de aartsbisschop volg den, weenden en kregen het op hun zenuwen. De mannen juichten en zwaaiden met hun hoeden en zongen geestelijke liederen. maar u kunt nu beter naar huis gaan. Laat hen niet trachten dit als een provocatie op te vatten." De 60 jaar oude prelaat droeg zijn bisschopsstaf, mijter en stola. Herderlijk sclirijven zegt moedige dingen De kerkdienst in het Strahov- klooster was door bijna 3000 mensen bijgewoond. Tijdens zijn predikatie had mgr. Beran gezegd: „Het zou kunnen, dat ik niet vaak meer tot u kan spre ken, maar indien u van Radio-Praag verneemt, dat ik een overeenkomst getekend heb. geloof het dan niet, want ik zal nimmer een overeen komst tekenen, die tegen de wetten van de kerk en de rechten van de mens is." Vóór het paleis van de aartsbis schop, dat vlak by de bureaux van de communistische president Kle ment Gottwald gelegen is, dromden de mensen samen. „Wij geloven in u," riepen zy. Op het balkon stond de prelaat glimlachend naar hen te zien en antwoordde: „En ik geloof in u, Dienst verstoord Herrieschoppers, vermoedelijk van communistische huize, hebben op Sacramentsdag de predicatie van monseigneur Josef Beran in de oude St. Viruskathedraal te Praag onmo gelijk gemaakt. Nauwelijks was de aartsbisschop begonnen te spreken, toen er uit een groep mensen schelle kreten en ge fluit weerklonk. De stem. van de aartsbisschop werd volkomen over stemd. Daarop zette het andere deel der aanwezigen een geestelijk lied in. De aartsbisschop vervolgde zijn rede niet. maar toen hij de kathe draal verliet om naar zyn paleis te rug te keren verdrongen zich dui zenden katholieken om zyn auto op de binnenplaats; zij juichten enthou siast, zongen en wierpen bloemen in de wagen. Toen katholieken onder het bal kon van het aartsbisschoppelijk pa leis zongen en juichten, begonnen groepen jonge communisten een tegendemonstratie. Hierop betraden tientallen politie, agenten het plein en begonnen de menigte te verspreiden De sacra mentsprocessie ging niet meer door. Wolven ln schaapsvacht In een herderlijk schrijven dat langs de politiebewaking naar bui ten gesmokkeld en door alle getrou we geestelijken op Sacramentsdag aan de gelovigen voorgelezen is zegt mgr. Beran: „Onze communistische tegenstan ders zyn wolven in schaapsvacht. Zij willen onze kerk en onze scholen in hun macht krijgen, maar zy moe ten hiermede ogenblikkelijk ophou den en de scheuringsacties staken. Hun ideologie is antichristelijk. Wy zyn altijd trouw geweest aan de staat en willen rechtvaardige regelingen met hem; wy onderwer pen ons niet aan een ideologie die wij niet kunnen noch willen erken nen. Wy eisen dus: In woord en daad erkenning van ons christendom in het openbare leven en in het onderwys, erkenning van de Paus als onze hoogste leider, Intrekking van alle tegen ons ge nomen maatregelen. Gelovigen!, houdt stand tegen onze vijanden; weest tegenover de wolven in schaapsvacht onbuig zaam!" BATAVIA. Het schijnt, dat de Nederlandse cn Republikeinse dele gaties gedurende het weekeind een informele overeenkomst hebben be reikt over de order „Staakt het vuren" cn de tijd cn voorwaarden voor de Ronde-Tafel-Conferentie, zo meldt Aneta. Dc Republikeinse delega tie is, onder leiding van Mohammed Rum, naar Bangka vertrokken om het informele accoord te bespreken met ir. Sukarno en Hatta. wat betreft de snelle mogelijkheid om tot een vergelijk te komen. Minister Van Maarseveen is van- Rum naar Bangka voor nader overleg Als dit bericht wordt bevestigd zijn waarschijnlijk de laatste bezwa ren tegen de terugkeer van de Repu blikeinse regering naar Djokja uit de weg geruimd. Zaterdag nog scheen een overeenkomst voorlopig nog niet mogelijk. Hatta en Sukarno hadden nog in een interview met een correspondent van Associated Press verklaard, dat de Nederlan ders de terugkeer van het Republi keinse bewind naar Djokja ver traagden. Zij gingen zelfs zo ver te zeggen, dat het misschien beter zou zijn, dat de Republikeinen in het geheel niet naar Djokja terugkeer den, maar het geschil weer voorleg den aan de Verenigde Naties Dr. J. H. van Royen. de leider van de Nederlandse delegatie, verklaar de daarentegen, dat beide partijen, naar hij verwacht, zeker binnenkort tot een oplossing zouden komen. Hij betreurde, dat Hatta en Sukarno de boven weergegeven verklaring hadden afgelegd en zei verder, dat de vertraging zeker niet aan de Ne derlanders te wijten was. Het ziet er nu naar uit, dat dr. Van Royen gelijk heeft gekregen De oprichtingsvergadering van de NederlandsEthiopische Kamer van Koophandel zal op Donderdag middag 23 Juni in het gebouw van de Kamer van Koophandel en fa brieken te Utrecht worden gehou den. Voorlichting zal op deze ver gadering worden gegeven door de heer W. Dijkstra, handelssecretaris bij het Nederlandse gezantschap te I Cairo. morgen in Batavia aangekomen en. nauwelijks uit het toestel, werd hij al bestormd door journalisten De minister zei hun. dat eerst de over eenkomst over het staken van het vuren tot stand moest komen, voor dat de Republikeinse regering naar Djokja zou kunnen gaan. Hij gaf verder te kennen, dat die order uit gevoerd moet zijn voordat de Rondc- Tafelconferentie een aanvang kan nemen. „Wij kunnen niet schieten en praten tegelijk", zei de minister. Het is niet uitgesloten, dat mr. Van Maarseveen persoonlijk bespre kingen zal voeren met de Republi keinse autoriteiten. Dc l3ndcnwcdstrijd Zweden—Hon- gailje eindigde met een gelijk spel, 1—1, Ruststand 1—0 voor Hongarije. "V Betaling Abonnementsgeld Abonné's, die het abonnements geld voor het 3e Kwartaal 1949 wensen te gireren, verzoeken wij reeds thans dit bedrag ad 4.15 op onze girorekening 510330 over te maken. Indien U girobetaling vóór 28 Juni a.s bij ons binnen komt. kunnen wij nl. voorkomen dat U een kwitantie wordt aange- Dodcn. Wilt U s.v.p. duidelijk het be zorgadres op het girostrookje vermelden. Bij voorbaat onze dank voor Uw medewerking. DE DIRECTIE

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1