V QPVOEDING TOT STAATSBURGER BEGINNE OP SCHOOL Middeleeuwse raadsverkiezing zonder stembiljetten Overzicht Van belangstelling bij de jeugd nog weinig Overheid zij dienaresse Gods De mens is meer dan goud Regeren naar Gods Woord Actieve gezinspolitiek dient voorop te staan Snelle bouw van woningen eerste noodzaak eer „Lager huren en hoger lonen" Gebaseerd op artikel 31 Voor een zuinig beleid dg 20 Juni 1949 3 DEMOCRATIE, WAT IS DAT? de verkiezingscampagne voor de gemeenteraden op volle toeren draait, vragen opnieuw met bezorgdheid af: „Beseffen de burgers van dit vrije land wel in voldoende mate. welke kostelijke rechten en dierbare plichten aan het uitbrengen van hun stem verankerd liggen?" Maar al te zeer overheerst do mening, dat de kleine groen van staatkundig geïnteresseerde landgenoten dc politiek als een min of meer eerbare hobby bedrijven. De één houdt postduiven, de ander verzamelt postzegels of be oefent sport. En zo maken zich sommigen warm voor dc politiek. totale gemis bü andere takken van onderwijs maar niet te spre ken. Wel is na de bevrijding de Kies wet in die zin gewijzigd, dat de kies gerechtigde leeftijd tot het grond wettelijke minimum van 23 jaar ver laagd is. maar van een toegenomen belangstelling bij de jongeren van Nederland voor het staatkundige ge beuren is geen sprake. Politiek" beschouwd nis persoonlijke liefhebberij Politiek is in veler ogen niet meer dan een persoonlijke liefhebberij. De doorsnee Nederlander weet er ook niet veel van. Men vindt de techniek van de verkiezingen erg ingewik keld. zoals trouwens het geheel on zer staatsinstellingen. Men kan zich op zijn best uit de schooljaren nog herinneren, dat niet dan na moeiza me strijd onze tegenwoordige demo cratie veroverd werd; maar het. sinds 1945, weer rustige bezit van dit kostelijke goed heeft het waardebe- f door J. C DEERING Oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal vJ sef blijkbaar verminderd. Vier ja ren na de bevrijding heeft de gemid delde Nederlander het weer razend druk, oefent tussen de bedrijven door de nodige critiek en begrijpt nog altijd niet. dat men zelf door onttrekking aan zijn democratische plicht, schuld draagt. Wij zijn in dit opzicht opnieuw in de gevaarlijke vooroorlogse onthoudingsperiode te ruggezakt. Voorlichting In allerlei kringen ziet men. even als vóór 1940, weer met zekere mee warigheid naar degenen, die trach ten politieke voorlichting te geven. In de Amsterdamse gemeenteraad heeft mej. mr. Corry Tendeloo reeds voor de oorlog op dit euvel gewezen en deze afzijdigheid geweten aan ge brek aan de meest elementaire ken nis van ons staatsrecht. De hoofdstedelijke raad kwam tot de uitspraak, dat bij het onderwijs, meer dan tot nu toe, inzicht moest worden bijgebracht in het raderwerk van staat, provincie en gemeente. Tot op deze dag is het bij goed be doelde pogingen gebleven. In prin cipe acht men de in dit verband omvangrijker en dieper gravende staatsburgerlijke opvoeding wel heel belangrijk, wordt er telkenjare bij de begroting voor Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen in de Ka mers ook wel op gewezen en bewe ren de achtereenvolgende bewinds lieden prompt hier een open oog voor te hebben, maar in werkelijk heid gaan wij gezapig aan dit ver schijnsel voorbij. Nog altyd zyn de uren, uitge trokken voor het onderwijs in de staatswetenschappen op de mid delbare scholen sinds de bezet tingstijd gehalveerd. Om van het D3 heer G. Wielinga, de lijst aanvoerder van de anti-revo- lutionnaire Kiesvereniging „Ne derland en Oranje", noemde in het onderhoud, dat wij met hem hadden de veertien punten van het a.r.-programma. Het uitgangspunt is, dat „Neder land en Oranje" erkent, dat het gezag der gemeentelijke overheid uit God is „en dat daarom de Overheid als dienaresse Gods is geroepen tot verheerlij king van Zijn Naam en ge bonden aan Zijn Wetten". Een aantal ei sen. zoals die der werkelijke beleving van de Zondagsrust, vloeien daaruit onmiddellijk voort. De gemeentelijke overheid ""dient te waken voor de zelfstandigheid der gemeente. Zij dient tevens een open oog te hebben voor de ont zaglijke nood, die heerst door het tekort aan woonruimte en voor de misstanden, welke voortvloeien uit het „samenwonen". De woning bouw, ook door particulieren, moet daarom krachtig worden bevor derd. Voorts lezen wij nog in het pro gram; De gemeentelijke overheid wach_ te zich het terrein van het vrije maatschappelijke leven te betreden of werkzaamheden tot zich te trek ken, die niet tot haar taak behoren. Integendeel stimulere zij. b.v. door subsidies, de krachten, die in het maatschappelijk leven aanwezig zijn, maar nog niet tot ontwikke ling zijn gekomen. Over het uitbreidingsplan van Amersfoort wordt gezegd, dat het moet rekening houden met: a. de eisen van het moderne verkeer; b. het scheppen van de mogelijk heid tot vestiging van instellingen en gelegenheden, welke voortvloei en uit de groei der gemeente, zo als vergaderruimten, hotel- en res tauratiewezen, sportvelden enz; c. de vestiging van niet te grote industriële ondernemingen op ba sis van normale grondprijzen. d. verfraaiing van het stadsbeeld, het bewaren van de aanwezige schoonheid en het historische cul tuurbezit. De jongste kiezers Wie in de stembureaux in het bij zonder de ontstellende afwezigheid voor enig besef van de betekenis van het uitbrengen van hun stem door de jongste kiezers heeft gadegesla- ge. zal onze verontrusting onder strepen. Hier en daar is een gelukkig ini tiatief van gemeentebesturen te con stateren. In een expres daartoe be legde bijeenkomst wezen enige bur gemeesters op het belangrijke feit, dat de jonge kiezers voor het eerst ter stembus werden geroepen en dat het vervullen van deze plicht een verantwoordelijke daad betekent, waarover men zich ter dege heeft te bezinnen Ook in een grote gemeen te als Utrecht heeft een dergelijke door het College van B. en W. op stijlvolle wijze georganiseerde sa menkomst niet nagelaten indruk te maken. Ongetwijfeld kan hier voor de gemeentelijke autoriteiten een grootse en dankbare taak zijn weg gelegd. Hoe zeer wij deze bijeen komsten toejuichen en ze in de toe komst overal willen zien ingevoerd, toch behoort dit te zijn a.h.w. het plechtige sluitstuk van een op school, in gezin en jeugdbeweging gegeven staatsburgerlijke opvoeding. In een opvallend artikel brengt de heer G. van Doorn, gemeentelijk in specteur van het onderwijs te Rot terdam. in het Schoolblad, orgaan van de Nederl. Onderwijzers Vereni ging. een idee ter discussie, welke het overdenken alleszins waard is. Schrijver bepleit de oprichting van een Staatkundig-paedagogische Werkgemeenschap. Als doel van de ze werkgemeenschap ziet hij o.a. bij onderwijzers en leraren van het voortgezet onderwijs „de nodige be langstelling te wekken voor de gees telijke waarden van onze bescha ving." Simpele woorden vertolken hier diepzinnige problemen. Onderwijsvernieuwing? Met de heer Van Doorn zijn wij het eens, dat de zg. onderwijsver nieuwing zich bijna uitsluitend openbaart op didactisch gebied en dan nog voornamelijk bij het lager onderwijs. Door een grondige behan deling van de hedendaagse geschie denis drukken wij de pubers en adolescenten op de diepe waarden onzer cultuur. Op deze wijze wordt begrip bijgebracht van de waarde der menselijke persoonlijkheid; in de verhouding tot de gemeenschap wordt het dragen van verantwoorde lijkheid als zinvol begrepen en de noodzakelijke kennis van de staat kundige wereld gefundeerd. Onderwys en opvoeding moeten worden geconfronteerd met de maat schappij, waarin de toekomstige bur ger komt te leven cn waarvoor hjj straks ook mede verantwoordelijk heid te dragen krygt. De school moet uit haar benau wend isolement; zij dient een leven de gemeenschap te worden als voorbereiding voor het maatschap pelijke leven, waarvan zij voor de leerlingen een voor-beeld behoort te zyn. Met belangstelling zien wij de komende discussie rond dit pro bleem tegemoet. Moge zij een we zenlijke bijdrage betekenen voor de aanhakmg van ons onderwijs bij het veranderende maatschappijbeeld niet alleen, maar tevens bij allen, die het wel menen met onze Westcuropese beschaving, een heilige verontrus ting levend houden Willen wij onze cultuur, waarvan de democratische staatsvormen onverbrekelijk deel uit maken, veilig stellen, dan dient zij innerlijk beleefd te worden. Hierdoor is een diepgaand onder zoek naar de wezens-kenmerken ener op het doel juist afgestemde staatsburgerlijke opvoeding drin gend noodzakelijk. WEL sociaal maar niet socia listisch", zo omschrijven de leden van de Christelijk Histori sche Unie graag het karakter van hun partij en dit lazen wij ook in het verkiezingspamflet. waarop hun lijstaanvoerder, wethouder H. van Galen Last met wie wij spra ken over het program van de Unie, ons wees? De Unie is er van over tuigd, dat een vernieuwing van het maatschappelijk leven dringend nodig is. Maar ze weet eveneens, dat die alleen kan worden bereikt door te handelen naar Gods Woord, naar het Evan gelie van Jezus Christus. De mens is meer dan goud, en daarom zullen arbeider en on dernemer ieder op zijn eigen plaats de ge meenschap moe ten dienen. Ook de gemeentepoli tiek van de Chr. Historische Unie wil ons een so ciaal-vooruitstrevende, financieel- verantwoorde beginse lpolitiek zijn. De partij zal op de bres staan voor het bouwen, en dan zo spoe dig mogelijk bouwen, van meer woningen en badhuizen, zorg voor werklozen en onvolwaardige ar beidskrachten, bevordering van de volksgezondheid en o.a. een sociale rechtspositie van het gemecntepcr- soneel. Maar de Unie wil waken voor aantasting der goede zeden, de openbare orde, de Zondagsrust cn voor beknotting van het particulier initiatief, vooral ook met betrek king tot de woningbouw, en het vrije bedrijf. Het bouwen van flin ke woningen, ook voor grote gezin nen, zo zegt het geschrift verder, is een groot sociaal probleem, waarop de Christelijk Historische raadsle den alle aandacht gericht zullen houden. Andere punten van het ge meenteprogram zijn: strijd tegen bureaucratie en voor goede onder wijsinrichtingen ook voor nijver heid-, land- en tuinbouw-, kleuter en buitengewoon onderwijs. Op de openbare scholen wenst de Unie onderricht in Bijbelkennis. Hoog tegen de gevel van ons ge bouw staat de man, die de toe schouwers met zijn biljetten nieuwe stof tot praten geeft. DE Staatkundig Gereformeerde Partij, aldus de lijstaanvoer der, de heer N. W. Schreuder, is een Christelijke partij, die wenst dat er met beslistheid zal worden geregeerd naar Gods woord, want door het niet naleven daarvan, zijn de droevige gevolgen overal zicht baar, zowel op kerkelijk, zedelijk als maatschappelijk terrein. U moet niet denken, aldus de heer Schreuder, dat wij S.G.P.ers zo kortzichtig zijn als er dikwijls wordt beweerd. Wij hebben een open oog voor de maatschappelijke toestanden en ondersteunen gaarne het streven naar vernieuwing en uitbreiding, vooral 'n snelle voort gang in de woningbouw, omdat sa menwoning dikwijls zedelijk niet verantwoord is. Het gaat niet aan, op dit moment, de schaarse bouw materialen te besteden voor 't res taureren van geveltjes en toren tjes, of voor gebouwen, die be stemd zijn voor het arrangeren van vermakelijkheden. Met het geld en materiaal dat daaraan wordt be steed, kunnen vele woningzoeken den geholpen worden. De S.G.P. wenst algehele Zondagsheiliging, sluiting van winkels en café's, af schaffing van de kermis, maatrege len tegen de sterk toenemende ze deloosheid, en tegen het beoefenen van sport op Zondag. De arbeiders verwierven niet hun vrije Zater dagmiddag, om op Zondag te gaan sporten of winkelen. Onze partij, aldus de heer Schreuder, staat ook inperking van de overheidsbemoeiing voor. INAUGURATIE PROF. KOOLS Op Dinsdag 28 Juni zal dr. Ir. J. F. Kools het ambt van hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wapeningen in de bosexploitatie, de boshulshoudkunde en de Indische bosgeschiedenis openlijk aanvaarden met het uitspreken van een rede in de aula der hogeschool OENSDAG moet U tussen acht en vyf uur een hokje rood maken voor de naam van één der tientallen medebewoners van onze stad. die in dc komende jaren namens U het bestuur van onze ge meente zullen voeren. Dit is plicht, welke de democratie ons oplegt en waarvoor wij slechts dankbaar kun nen zijn. Wij hebben gemeend er goed aan te doen onze lezers op deze pagina een overzicht te geven van dc ge meentelijke politieke doelstellingen en programmapunten van de deelne mende partijen. Over 't algemeen komen deze pun ten de kiezers slechts fragmenta risch onder ogen doordat dan de éne en dan de andere partij een pamflet in de bus stopt, waardoor men de ge legenheid mist de verschillen voor zover zij bestaan naast elkander te leggen. Bovendien hebben de ver- kiczingspamfletten dit nadeel voor de objectieve opinievorming, dat zij veelal suggestief éénpuntig zijn ge richt cn dan nog vaak in negatieve zin ten opzichte van andere partijen, op welke men vooral niet zou moe ten stemmen. Wij stellen het op prijs te verkla ren dat wij als onafhankelijk en vooruitstrevend dagblad, onze voor lichtende taak in deze tijd zodanig opvatten, dat wij thans onze lezers willen confronteren met datgene wat in de plaatselijke politieke partijen leeft Het feit dat de Communistische Partij Nederland als bestaande par tij tot de raadsverkiezingen wordt toegelaten, maakt het noodzakelijk ook haar in het geheel van ons ver kiezingsoverzicht op te nemen. In hoeverre men in ons land nog geloof hecht aan de leuzen dezer partij, be hoeft na de uitslag der verkiezingen van verleden Woensdag niet meer betwijfeld te worden. De CPN heeft te zeer van sympathie met totalitaire methoden blijk gegeven en in ons land zich dermate van onbehoorlijke propaganda bediend, dat zij haar aanhang ziet slinken op daarmee recht evenredige wijze. Wij spreken het vertrouwen uit dat de samenvattingen welke wij U hierncven bieden, mogen bijdragen tot de samenstelling van een nieuwe gemeenteraad die de komende jaren zal maken: voorspoedig, voortva rend, vooruitstrevend. Ook particuliere woningbouwers moeten een kans hebben HET gemeentebestuur heeft de t plicht, lettende op de grote be tekenis van het gezin, en gezien de plicht van de gemeenschap ten opzichte van het gezin, bij zijn be leid een actieve gezinspolitiek te voeren, aldus punt 1 van het ge meenteprogram der Katholieke Volkspartij, zoals de heer Jac. Al ders, de lijstaanvoerder voor Amersfoort, het ons in het kort ontvouwde. Een ongestoorde uitoefening der Zondagsrust dient te worden gewaarborgd en het gemeente bestuur dient de grootst mo gelijke steun te verlenen aan kerkgenoot schappen en verenigingen, die de bevordering der openbare zedelijkheid nastreven. De partij wenst dat aan de Lager Onderwijs wet een loyale uitvoering wordt gegeven. O.m. legt zij er de na~ druk op, dat aan de dringende be hoefte aan scholen voor Voorbe reidend Onderwijs moet worden tegemoet gekomen. Ook op het ge bied der volksgezondheid heeft zij een uitgebreid program en zij staat o m. bevordering voor van het ge neeskundig en tandheelkundig schooltoezicht. Wat de middenstand betreft ont lenen wij aan het program, dat de K.V.P. zich op het standpunt stelt, dat de gemeente de ontplooiing der zelfstandige kleine en middenon dernemers dient te bevorderen. De gemeente zij voortdurend bedacht op mogelijkheden tot verhoging van de welvaart der plaatselijke gemeenschap door het scheppen Bijzondere aandacht voor het onderwijs TT ET was geen eenvoudige op- A A gave om wethouder J. Koop man, de lijstaanvoerder voor de Partij van de Arbeid en wethouder van sociale zaken te Amersfoort, te spreken te krijgen. Maar toen het gelukt was bleek hij gaarne bereid ons iets te zeggen over het program van zijn partij. Bij de samenstelling van dit pro gram, zo merkte de heer Koopman op. hebben wij voorop gesteld, dat hetgeen wij wensen te bereiken aan de realiteit moet beantwoor den. Wij hebben er het urgentie-pro gram eens op na gelezen. Zo 'wordt onder het hoofdstuk „financiën" o.m. de wens geuit „economisch beheer van de gemeentelijke dien sten en bedrijven" en voorts „op stellen van een v(jf-jarenplan, Dertien kiesmannen teerden door t lot aangewezen OP 22 Juni a.s. zullen enige tienduizenden stemmende stad genoten een nieuwe Amersfoortse Gemeenteraad samenstel len en zij hebben daarbij een ruime keuze uit 99 candidaten. be horende tot acht stromingen. Zonder overdrijving kan men wel zeggen, dat sinds een kwart eeuw de directe verantwoordelijkheid voor de samenstelling van onze Amersfoortse Vroedschap door nagenoeg de gehele volwassen bevolking gedragen wordt. Een kwart eeuw; op de bijna 700 jaren, welke de stad Amersfoort bestaat, nog maar een kort tijdsverloop. Gemeenschapsbelang domineerde \7óór de eerste Wereldoorlog werd, naar men wel weet, onze Raad gedurende ongeveer een eeuw samen gesteld door een zeer beperkt aantal Amcrsfoortcrs, wier kiezersvoorrechten niet gegrond waren op uitzonderlijke gaven van hart, hand of verstand, doch bepaald werden door dc hoogte van het bedrag op hun belastingbiljet. En in nagenoeg de gehele 18c eeuw was onze stadsregering in handen geweest van een Regentenkaste, die op grond van een in 1702 genomen besluit zich zelf aanvulde, tot in 1795 ook deze Amersfoortse familieregering met be hulp van Franse revolutionnairen van de raadskussens werd gejaagd. In dit verband verdient nog vermelding, dat onze Keistad eind 1702 een der weini ge steden is geweest, waar een groot deel der bevolking niet zonder meer onder het juk der Regentencamarilla aoor ging, doch in voorjaar 1703 tegen het ingevoerde „regenten-kiesstelsel" een revolutie ontketende, welke Amers foortse opstand eerst maanden later met hulp van de soldeniers der Heren Staten bloedig werd onderdrukt. Gaan we nóg verscheidene honder den jaren in onze stadsgeschiedenis terug, dan ontdekken we in de aller oudste archiefstukken uit het begin der 15e eeuw op het gebied der Raadsver kiezingen het bestaan van een zeer merkwaardig kiesstelsel. Een kies systeem waarvan de wortels misschien wel dateren uit de tijd toen Hendrik van Viandcn aan Amersfoort het stads recht verleende. rOp Driekoningen N deze zeer oude tijden werden elk iaar nn Drii«lfnninni»na„«nJ J- -,l-« - jaar op Driekoningenavond de „alre- nutste ende oirbaerlixte" Amersfoor- ters naar het oude Stadhuis op dc Krommestraat ontboden. Meer dan vijf tig personen van de treffelixste, rijkste, verstandigste en vreedzaamste Borge- ren ende Inwoonders van onze stad kregen dan door middel van een deur waarder de aanzeg, op ..dertiend'- avond" (de avond vóór de dertiende dag na de viering van de geboorte van Christus) te lote gaan en wee hun gebeente, wanneer ze niet op den Huyse kwamen. Het waren toen heel andere tij den dan nu, want Iedere Burger van Amersfoort die door de vijf gecommitteerden van de Lotingc geacht werd in het bezit te zijn van buitengewone gaven van geest of hart, m o e st deze gaven in dienst stellen van de stedelijke ge meenschap. en daarmee uit! Elk jaar dus. op 5 Januari, was behalve de zittende Raad ruim vijf tig man van de bloem der Amersfoort se burgerij in vergadering bijeen. Uit deze treffelixste, verstandigste en vreedzaamste Borgeren werden door middel van het lot de dertien kies mannen aangewezen, die de nieuwe stadsraad moesten samenstellen. Dit loten geschiedde op voor ons 20e eeuwers wel heel merkwaardige ma nier. Er werden n.l. evenzovele kleine „klootgens ofte ballen" van potaarde gemaakt als er Araersfoorters op het stadhuis aanwezig waren, tussen wie moest worden geloot. In dertien van zulke ongebakken knikkers was een ijzeren teerling verborgen. Ieder der lotelingen pakte dus een pijpaarden balletje uit de knikkerpot en moest on derzoeken. of hij tot de dertienen be hoorde, aan wie dc teerling was ten deel gevallen. P deze wijze verkreeg men een college van dertien kiesmannen, die aanstonds tot taak hadden, de Amersfoortse Wet te vernieuwen, m.a.w. na een plechtig afgelegde Eed zich af te zonderen tot de uitverkie zing van twee burgemeesters, 12 sche penen en 12 raden. Deze uitverkiezing van 26 nieuwe Vroedschapsleden was geen peulcschilletje. De Dertienen moesten er op bedacht zijn. hun Eed getrouw de alrenutstc ende orberlykste (na onsc vyf sinnen) te benoemen, en niets hiertoe na te laten „om lieve noch om leed. om Maagschap noch om Swa- gerschap, noch om gcender handen saaken." Hierbij mochten zij niemand uit hun midden kiezen en zeer klaar blijkelijk was het een oud gebruik, dat ook de zittende Raad van herbenoe ming werd uitgesloten. In ieder geval staat uit de lijsten van Vroedschaps leden van vóór 1543 (toen Karei V de stadsprivileges ophief) wel vast, dat het zeer zelden gebeurde dat een Raadslid twee achtereenvolgende ja ren zitting had. Men moest zeker over heel uitzonderlijke kwaliteiten als Ma gistraat de beschikking hebben, wilde men de kans lopen dcor dc Dertienen onmiddellijk herkozen te worden. Deze kiesmannen hadden het ook al niet gemakkelijker, omdat bovendien was bepaald, dat zij niet uiteen moch ten gaan, voor cn aleer ze aan Amers foort ende qemeyne Borgeren een nieuwe Raad hadden gebracht. De Dertienen mochten als ze honger kregen eten ontvangen, of wanneer de dorst hen plaag de het beroemde Amersfoortse bier drinken, maar van het Stad huis kwamen ze niet, vóór dc nieu we Vroedschap in kannen en krui ken was. Het is heel best mogelijk, dat men in deze methode een navolging be speurt van het systeem der Pauskeuze. Publicatie T N Amersfoort anno 1949 lezen we A op 23 Juni a.s. wel in onze krant dc namen der gekozen leden van onze nieuwe Gemeenteraad. Althans voor wie zulks interesseert; want ook in Amersfoort schijnt de interesse voor dingen van stadspolitieke aard met het jaar te tanen. Een vier- a vijfhonderd jaren geleden evenwel gebeurde de publicatie van de namen der nieuwe Vroedschap heel wat plechtiger en letterlijk eerbiedwaardiger. Op Drie koningendag beierde de Dollcklok van de St. Jonskerktoren het volk naar het nieuwe stadhuis op den Hof cn werd bij klokluidinge de beslissing van de Dertienen bekend gemaakt. Op het kleine bordes van het Stadhuis las dan de oudste der Dertienen dc nieuw sa mengestelde „nye Wet" aan dc Amers foortse burgerij voor. Gemeenschapsbelang voorop 17 R was geen sprake van. dat iemand zich vijfhonderd jaren ge leden mocht onttrekken aan het lid maatschap van de Gemeenteraad, nóch dat hij verstek kon laten gaan op Dertiencnavond, wanneer hij ter Lo- tinge naar het Stadhuis In de Krom mestraat (na pl.m 1460 op de Hof) was geroepen. In ónze tijd zal wellicht menigeen het betreuren, dat een promi nente figuur als de voorzitter van de socialistische raadsfractie zich niet meer voor het raadslidmaatschap be schikbaar stelde, evenals trouwens menig Amcrsfoortcr de architect Van Gent node in dc nieuwe Raad zal mis sen. Maar geen enkele weldenkende stadgenoot zal het in z'n hoofd halen, er de heren Steinebach cn Van Gent lelijk om aan te kijken. In de Middel eeuwen zou evenwel niet al te zeer naar hun persoonlijke voorkeur wor den gevraagd, want toen prévalcerde het gemeenschapsbelang totaal. Hoe de middeleeuwse verkiezingen verschilden met onze Amersfoortse gemeenteraads verkiezingen van deze Junimaand, kan wellicht het duidelijkst door een ander voorbeeld worden gedemonstreerd. Ik geloof stellig, dat als men hen zou willen dwingen het raadslidmaat schap uit te oefenen, vooraanstaande Amersfoorters als b.v. de heren Al ders en Van Apeldoorn onmiddel lijk heftig hiertegen zouden protesteren en de zaak cr bij neer zouden gooien, hoé gaarne zij ook onze stcdcll|ke ge meenschap met hun beste krachten willen dienen. In Middeleeuws Amers foort zou hun dat niets geven, want de Gemeenschap had eenvoudigweg een dwingend recht op dc uitzonder lijke capaciteiten van de enkeling. Toen in 1438 Hendrik van Rhijn en Goose Willemse zich aan een mogelijke ver antwoordelijkheid hadden willen ont trekken en niet te Lote waren gegaan, gaf dat wegblijven hun geen zier. Volgens ccn Raadskeur mochten de Dertienen ook hen in de Raad kiezen en bovendien kregen ze elk in eerste instantie alvast de hoee boete van vijftien Arnhemse gul dens. aan de stadsmuren te vermet- selen ter plaatse waar de Raad het hen aanwijzen zou. Tja, zo hadden onze vijftiende eeuw- se Amersfoortse vooroud» hun ma nier. om kiezer én cfndidaat heel gevoelig z'n directe verantwoor- lijkheid voor de Amersfoortse gemeen schap in te scherpen, in tegenstelling tot de tijd waarin wij leven en in wel ke buiten de publieke moraal alleen de kans op een lichte boete slechts de Amersfoortse ki e z e r inprent, dat hij z'n verantwoordelijkheden heeft t a.v. samenstelling van de Gemeenteraad P. S. TEELING. rekening houden de met eventuele werkloosheid". On der het hoofdstuk „gemeentelijk per soneelsbeleid" wordt o.m. gewe zen op de „stich ting van een va- cantiehuis". Ook aan dc „volkshuis vesting" is in dit program een ruime plaats toe bedacht en zo volgt na het punt van „verdeling van de beschikbare woonruimte naar behoefte, niet op grond van het eigendomsrecht", dat van „snelle bouw van wonin gen voor arbeiders en kleine mid denstand, mits van goede kwali teit en met voldoende woon- en slaapgelegenheid ook voor grote gezinnen." De Partij v^n de Ar beid staat verder „kanalisering van de Eem" voor en het instellen van „speciale tarieven voor industrie- gas en -water ten bate van de klei ne zelfstandigen." Onder het hoofd stuk „gezondheidszorg" zien wij de programpunten „bestrijding van de rheumatiek" en de „stichting van badhuizen, gecombineerd met was inrichtingen." Van de tien punten die de richtlijnen voor „onderwijs en opvoeding" geven, vermelden wij de „oprichting van gemeente lijke kleuterscholen", de „oprich ting van een Middelbaar Techni sche School en een Middelbare Meisjesschool". De Partij van de Arbeid wenst verder meer school- werktuinen, meer steun aan de vrije jeugdvofming en stichting van clubhuizen voor de ongeorga niseerde jeugd. Onder „sociale zorg" maakt het program melding van de wens om te komen tot de „oprichting van een volkscrediet- oank" en ten slotte staat de partij een ruimere subsidiëring voor van dc „gezinshulp" en de scholing en omscholing van invaliden. D E Communistische Partij Ne- derland, waarvan in Amers foort de heer W. van Apeldoorn raadsfractieleider en ook voor de op handen zijnde verkiezingen weer lijstaanvoerder is, heeft voor de nieuwe zittingsperiode een ge meenteprogram dat een lange lijst van wensen in houdt. Boven aan staat het verlangen naar een rechtvaardi ge verdeling van de woon ruimte, die in grote hui zen wordt ge vorderd en het benutten van het beschikbare bouwmateriaal allereerst voor 't bouwen van arbeiderswoningen, scholen en ziekenhuizen. De CPN is tegen huurverhoging van ge meente-woningen. De lonen en sa larissen van het gemeente-perso neel wenst zij met 15% verhoogd te zien, terwijl zij tevens medezeg genschap van het gemeenteperso- neel verlangt bij het beheer en beleid van de gemeentebedrijven. Financiële hulp wil de partij behalve aan de door de dienst van Sociale Zaken gesteunden en de ouden van dagen ook verleend zien aan in moeilijkheden verke- fende kleine middenstanders en kleine boeren. Uitgebreide richtlijnen geeft zij voorts ten aanzien van de bevorde ring der volksgezondheid. De communistische raadsfractie zal verbetering en bescherming van het openbaar onderwijs voor staan, aldus het program. De ver makelijkheidsbelasting behoort volgens de C.P.N. verlaagd te wor den en aan de andere kant eist ze een in ruime mate beschikbaar stellen van subsidies voor culturele instellingen. van gunstige voorwaarden voor de ontwikkeling van handel cn indus trie. Hierbij worde met name aandacht geschonken aan de ont wikkeling van de kleine industrie en het ambacht. In het gesprek, dat wij met hem voerden, achtte ook de heer Aiders het woningprobleem een der meest urgente zaken, die met voortva rendheid dienen te worden aange pakt. Men zal in de oplossing van het woningnood-vraagstuk nooit slagen als men niet het standpunt ten aanzien van de bouw door par- ticulieren radicaal wijzigt, zei hij. Men zal voor dc particuliere bou wers de mogelijkheid moeten scheppen om een onbelemmerd aandeel te nemen in de bouw van huizen. Na dc eerste wereldoorlog is tochi voldoende gebleken, dat door de particuliere bouwers op het gebied van de woningbouw be langrijk werk kan worden verricht. Zij wisten toen de woningbouw voor een groot deel snel cn goed op te lossen. De heer Alders wees er voorts met nadruk op, dat de K.V.P. niet afkerig is van woning bouw door de overheid, maar dan dient toch altijd nog dc woning bouw door bouwverenigingen, als een bijzondere vorm van particu lier initiatief, voor te gaan Het uitbreidingsplan voor Amersfoort heeft niet alleen de goedkeuring van de K.V.P. doch ook haar lof. Dit neemt niet weg, dat de K.V.P. zich het recht zal voorbehouden, indien op detailpunten gegronde critiek wordt geoefend, daarvoor open te staan. ONZE kiesvereniging is nog maar zeer jong", vertelde dc- heer J. Schep, de lijstaanvoer der van de Gereformeerde Kies vereniging. „Zij is drie maanden geleden opgericht en vindt haar uitgangspunt in het verschil van mening tussen de synode en de vrijgemaakten." De Gereformeerde Kiesvereniging stelt zich op het standpunt van de laatstgenoemde groep (art. .31) en wil dit standpunt ook in de gemeen tepolitiek tot uiting brengen. In het pam^ flet van de Ge reformeerde Kiesvereniging „Aan de burge rij van Amers foort" wordt o. m geschreven: „En dat onze overheden de sa menleving der mensen dan eerst waarachtig kunnen dienen en daar voor tot een zegen kunnen zijn, wanneer zij voor zich zelf en voor hunne onderdanen die Zegen ver wachten in het dienen van de God des Hemels en der aarde; in het dienen van die Qod uit wiens hand ons alle dingen moeten toe komen. Daarom achten wij dat iemand die geroepen wordt om een plaats in te nemen in het bestuur onzer stad, die plaats zal moeten bezet ten in onderdanigheid aan de Here Jezus Christus en uit een ernstig begeren om ook in dat bestuur te handelen naar Zijn Woord cn naar Zyn Wet. DE heer R Kok, die als no 1 staat op de lijst van de V.V.D., legde, ons een uiteenzetting gevende van het program zijner partij, de nadruk op de woningbouw, die deze partij o.m bevorderd wil zien door het be schikbaarstellen van bouwrijpe grond onder voorwaarden, welke voor particulieren niet bezwarender dienen te zijn dan voor woning bouw verenigingen. De gemeenten dienen het streven naar het bezit van een eigen woning te ondersteu nen. Woningsplitsing wenst deze partij bevorderd te zien opdat de samenwoning zo snel mogelyk vcr- dwijne. Ook aan de verbetering van woningen hecht zij grote beteke nis. Zij wenst dat bij het uitbrei dingsplan in vol doende mate re kening wordt ge houden met de belangen van de middenstand. De VVD. wil i herstel der ge- mc-entelijke auto nomie en be schouwt als de hoeksteen daar van de financiële zelfstandigheid, aldus ontlenen wij verder uit het partij-program. De kosten der ge meentelijke huishouding dienen ech ter te worden aangepast aan dc draagkracht der bevolking cn zui nigheid en doelmatigheid by het be heer der financiën in alle gemeente lijke diensttakken. De partij is ver der voorstandster van alle maatre gelen. welke de gezondheidstoestand der bevolking kunnen verbeteren en van medewerking, waar nodig gel delijke steun, aan organisaties op het gebied der t.b.c,-bestrijding. De gemeente dient het openbaar onder wijs te bevorderen en in het bijzon der acht te geven op de artikelen 19, 26 en 42 der L O -wet. Wat dc bedrijven betreft ontlenen wij aan het program, dat alleen die bedrijven en ondernemingen vanwe ge de gemeente dienen te worden beheerd, welke 'n monopolistisch ka rakter dragen en daarbij in 'n algeme ne behoefte voorzien ofwel onmisbaar zijn voor de taakvervulling der ge meente zonder dat in deze behoefte door particulieren wordt voorzien. Over de middenstand wordt gezegd, dat de gemeente op elk gebied ha- rer werkzaamheid de ontwikkeling en instandhouding ener krachtige middenstand dient te bevorderen. T

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3