DAGBLAD VOOR AMERSFOORT D Vredesverdrag voor Oostenrijk in beginsel ontworpen Hard tegen hard in Tsjechoslowakije Minister Rutten is geen voorstander van een staatsomroep Voorlopig accoord moet koude oorlog opheffen C.P.N. verliest nog 7 zetels Actiecomité geëxcommuniceerd als vals en bedrieglijk De organisaties moeten zorgen voor een nationale radio Generaal Ganeval wacht niets van de Russen af Eerste bananen in ons land W erkloosheid weer minder Duitse bladen melden troepen langs Tito's grenzen 9e Jaargang no. 141 Dknsdag 21 Juni 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. ol 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. Nee toch.Heus De 16-jarige Shirley May France uit Somerset in de Verenigde Staten is van plan het Engelse Kanaal over te zwemmen. Men ziet haar hier PARIJS: De vier ministers van buitenlandse zaken zijn om 20.50 uur (Ned. Tijd) weer op het Franse ministerie van buitenlandse zaken bijeengekomen, nadat Wisjinsky gevraagd had het communique betref fende de overeenstemming over Duitsland en Oostenrijk in te houden en opnieuw bijeen te komen. Wisjinsky deed dit verzoek, omdat er enige verkeerde vertalingen en onvolledigheden in de overeenkomst betreffende Oostenrijk zouden zijn. Wisjinsky handelde aldus in vijftien minuten vóór het ogenblik van het vrijgeven van het communiqué. De drie westelijke delegaties bleken alle door Wisjinsky's verzoek op de laatste minuut totaal verrast-Men bereidde zich reeds op het vertrek uit Pariis voor. Op het laatste ogenblik kwam Wisjinsky met verrassinkje Wisjinsky's verzoek om de tekst van het communiqué in te houden werd te laat gedaan om publicatie van het communiqué te voor komen. Juist Andrei Wisjinsky, was de eerste geweest die breed glim lachend het „Palais Marbre Rose" had verlaten. Hij maakte, terwijl hij vooraanstaande perso nen uit conferentie-kringen de hand schudde, toen de indruk in zeer opgewekte stemming te ver keren. Zijn verrassingsmanoeuvre ging niet door: Acheson vertrok naar huis en Wisjinsky's verzoek zou „door de diplomaten worden behandeld." Het communiqué Men had besloten en aldus het gezamenlijk communiqué de be. sprekingen over een vredesverdrag met Japan langs diplomatieke weg voort te zetten en in September te New York te bespreken, wanneer de vier ministers weder bijeen zul. len komen; bovendien had men be sloten, dat de overeenkomst van New York over het opheffen der Ber- lijnsé blokkade en der tegenblok- kade nagekomen zal worden, dat de vier mogendheden in Ber. lijn overleg zullen blijven plegen en dat stappen zullen worden geno men voor verbetering van de han del Oost-West. Aangaande Duitsland luidde hun verklaring: Ondanks het feit, dat men niet in staat is geweest overeenstem ming te bereiken over de economi sche en politieke eenheid van Duitsland, zullen de ministers hun pogingen voort zetten om deze eenheid te bewerkstelligen. De overdracht van bezittingen door Oostenrijk aan de Sowjet- Unie en door Sowjet-Rusland aan Oostenrijk zal geschieden zonder enige verdere eisen tot schadever goeding of aanspraken op betaling door een der beide partijen; dit dient te worden opgevat in de ruimste zin van het woord. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde, dat het communiqué, waarover door de vier ministers van buitenlandse zaken overeen stemming is bereikt, een modus vivendi is in de ware zin des woords; de Russen hebben zich hierin tot een formele verbintenis door hun regering verplicht; het komt neer op een stilzwijgende er kenning. dat de instelling van een West-Duitse regering een feit is. Acheson wil pogen een geschikte formule te vinden voor de oplos sing van het vraagstuk betreffende het buiten Oostenrijk brengen van winsten, gemaakt in de Oostenrijk se olie-industrie; dit probleem zal na een training in de omge ving van haar woonplaats in de staat Massachusetts. Shir ley, die ruim 141 pond weegt, hoopt nog deze zomer te kun nen starten. Een Presbyteriaans geeste lijke in Kansas City (U.S.A.) heeft verklaard, dat htj een eis tot schadevergoeding zal indie nen tegen een Methodistisch collega, die hem de neus heeft gebroken in een gevecht over de vraag wie een huwelijk zou voltrekken. De rechter zal moe ten uitmaken of de Presbyte riaanse neus inderdaad tiendui zend dollar waard is. De Russische professor So- bol heeft verklaard, dat Rus sische geleerden al lang voor Darwin tot de ontdekking wa- rer. gekomen, dat de mensen van de apen afstammen. Nu nog het buskruit en dan heb ben zij alles uitgevonden daar ichter het IJzeren Gordijn V.. In het zoeklicht PARIJS had slechter gekund Het is de Grote Vier te Parijs ge lukt de conferentie die 23 Mei be gon op 20 Juni te laten eindigen, in weerwil van een kleine obstructie van Wisjinsky in het allerlaatste kwartier. Mooi, gaaf werk i9 er niet gele verd, maar men is le niet met cyni sche ruzie uit elkaar gegaan, 2e tot een modus vivendi voor Duitsland geraakt en 3e voor Oostenrijk tot een resultaat gekomen, waar de Oostenrijkers heel blij mee zyn. .Wenen tenminste droomt nu al van een bezettingsloze gelukspenode. De Duitsers, d w.z. de Berlijnse Duitsers, zijn bij lange niet zo blij als de Weners, al is er dan een herhaling van de toezegging van 4 Mei dat de blokkade als ver dwenen zal wor den beschouwd. De Berlijners gaan dit pas geloven zodra de Russen de opgebroken spoorwegen herstellen en met de spoorwegarbeiders tot een 'accoord komen. Tamelyk stil zyn de ministers Be vin en Acheson uit Parijs ver dwenen. Zij waren „tevreden, hoe- \vel niet in alle opzichten voldaan". Voor dat stil heengaan was een verklaring: als men een koude oor log achter de rug heeft zoals er nu twee jaar lang tussen vroegere oorlogsvrienden gevoerd ls, dan kan men niet direct jubelen. Er is teveel onenigheid geweest met Moskou sedert December 1946. Al roept nu niemand „Van Parijs begint de victorie", toch moet ieder een erkennen, dat het resultaat slechter had kunnen zyn. Zelfs Tito zal dit zeggen. Want al liet de grote broer uit Moskou hem vallen, de drie anderen hebben hem opgetild en hij schynt getroost te worden met klinkende Marshallhulp en dat is ook wat waard! Neen „Parys" is nog niet zo onbevredigend afgelopen. Maar „New York" moet dit nog bevesti gen in September a.s. door de plaatsvervangende minis ters van buitenlandse zaken verder worden behandeld. Het vinden van een voor allen bevredigende formulering is moei lijk geweest. De Amerikanen waren niet voornemens toe te staan dat de in de Oostenrijkse olie-industrie gemaakte winsten in shillings zou den worden geaccumuleerd, om vervolgens in dollars te worden omgezet. Het probleem der vroegere Duit. se bezittingen in Oostenrijk is een volkomen open vraagstuk geble ven. Einde der blokkade De Franse minister van buiten landse zaken, Robert Schuman ver. klaarde na afloop van de zitting: Wij zijn er thans zeker van, dat de blokkade van Berlijn niet op nieuw zal worden ingesteld, en doelend op het niet langer door de Sowjet-Unie steunen van de Joe goslavische aanspraken op Oosten rijks grondgebied, zeide hij: „Ik ben er zeker van, dat Joego slavië op andere wijze schadeloos zal worden gesteld. Chr. partijen en de VVD behouden voorsprong UTRECHT. In een aantal ge meenten in het Noorden van ons land zijn Maandag gemeenteraads verkiezingen geweest. De algemene tendenz, die zich vorige week de monstreerde, is gisteren ook weer gebleken, nl. de communisten ver liezen vele zetels. Ook nu gingen er voor de CPN weer zeven verloren. In de gemeenten, waar tot nu toe ver kiezingen zijn geweest, behaalden deze partij 48 zetels tegen 85 in 1946. De meeste winst behaalden de chris telijke partijen en de WD. De Partij van de Arbeid en de Ka tholieke Volkspartij handhaven zich. De P.v.dA. heeft tot dusverre 198 ze tels behaald tegen 196 in 1946, de K.V.P. 195 tegen 192 in 1946. De christelijke partijen kregen nu 146 tegen 126 bij de vorige gemeente raadsverkiezingen, de WD 58 te gen 39. Onder diverse kleinere groe peringen werden 17 zetels verdeeld (1946 10). In Deventer verloor de CPN drie zetels en ging daar terug van 8 op 5. In Emmen verloor zij één zetel (van 4 op 3). In Onstwedde handhaafde zij naar zetelaantal (2), hoewel zij vrij veel stemmen verloor (van 1130 op 989). In Veendam ging ook al een zetel voor haar verloren (van 3 op 2). Ook Wildervank bracht verlies (van 2 op 1), evenals Win schoten (van 4 op 3). De P.v.dA. won in Deventer en Emmen een zetel, maar verloor er één in Onstwedde. Verder bleef zij vrijwel overal gelijk. Van de K.V.P. zijn geen noemenswaardige ver schuivingen te melden. De A.R. en de C.H.U. wonnen beiden een zetel in Emmen, de V.V.D. verloor er daar één. In Onstwedde won de C.H.U. er één. Een gezamenlijke lijst van bei de partijen bracht in Veendam twee zetels winst. In Winschoten won de V.V.D. een zetel. Worst met paardenvlees Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat sinds 17 Juni ook snijworst, boterhamworst en kook- worst verkrijgbaar zijn, waarin overwegend paardenvlees is ver werkt. De hoeveelheid van deze artike len welke men op een bon voor 100 gram vlees kan kopen be draagt: 150 gram paarden-snij- worst of 300 gram pa arden-boter hamworst of kookworst. Uitkering van defensie- schade (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. In de oorlogsda gen van 1940 is er op last van de mi litaire autoriteiten op verschillende gebieden schade aangericht in ver band met defensie-eisen. Boerde rijen wërden opgeruimd, landerijen werden aan hun bestemming ont trokken en vee werc^eëvacueerd. De schadevergoedingen hiervoor zijn voorgeschoten door de Rijks dienst voor Landbouwherstel, doch de kosten behoren ten laste te ko men van de begroting van financiën. Mitsgaders heeft minister Lieftinck nu bij de Tweede Kamer twee wets ontwerpen ingediend, resp. om de begrotingen van 1948 en 1949 te ver hogen met bedragen van 6.656.300 en 3 915.000. Het bedrag, dat op dd begroting van 1947 voor deze defen- sieschade was uitgetrokken, doch niet gebruikt, is ruim voldoende om daaruit beide posten te voldoen. VATICAANSTAD. De katholieke kerk heeft Maandag de leden van het katholieke comité van actie in Tsjechoslowakije in de ban gedaan; een desbetreffend decreet is in de Osservatore Romano gepubliceerd. Het decreet zegt: ..Onlangs hebben de tegenstanders een zogeheten katholieke actie opge richt waardoor zij trachtten de katholieken van de republiek Tsjechoslo wakije ertoe over te halen de katholieke kerk te verlaten en niet langer gehoorzaam te zijn aan de wettige overheden van de kerk. Dat is niet slechts een belediging van het geloof van een volk dat katholiek wil zijn. maar een vergrijp tegen de menselijke intelligentie en het menselyk geweten door middel van bedrog en vervalsing." Mgr. Beran zal kardinaal worden als hij aanblijft Sommige katholieken vrezen, dat thans in Tsjechoslowakije scherpere maatregelen dan obstructie zullen worden genomen om de aartsbis schop tot zwijgen te brengen, want de Tsjechische minister van voor lichting heeft verklaard: Tegenmaatregelen. „Wij zijn er op voorbereid de rechten van de mens en zijn vrijheid van godsdienst die door de hiërar chie bedreigd wordt te verdedigen. Wij zeggen dat in dit land. het land van Jan Hus, de geestelijkheid ervan verzekerd kan zijn dat niemand succes zal hebben met het uitvaar digen van bevelen, van excommuni caties of kerkelijke straffen." De staat heeft zich tot nu toe nog niet verder uitgelaten over de aard van de stappen die genomen zuilen worden, maar de staat heeft reeds de volgende plannen, gemaakt om MONSEIGNEUR BERAN Weinig verandering Weersverwachting geldig van. Dinsdagavond tot Woensdag avond: Nu en dan overdrijvende wolkenvelden, maar overdag voornamelijk in het Zuid-Oos telijk deel van het land ook perioden van zonnpschijn. Over wegend droog weer. Matige, langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige Noordelijke wind. Weinig verandering van temperatuur. Maan op 1.41, onder 17 15. 22 Juni: Zon op 4.20, onder 21 04. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Minister Rutten is geen voorstander van een staatsom roep, gelijk blijkt uit zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De minister is van mening, dat de radio nationaal dient te zijn in deze zin, dat de organisaties, welke de uitzendingen verzorgen, er ieder het hare toe moeten bijdragen om in samenwerking een beeld te geven van de een heid in verscheidenheid, welke ons volk kenmerkt Zo nodig zal de over heid met inachtneming van de vrijheid in gebondenheid de voorwaarden scheppen, waardoor het nationaal en cultureel karakter meer tot 2yn recht zal komen. een vijftigtal adviezen uit op het ge bied van muziek, toneel en letteren, beeldende kunsten en film. Omtrent de tijd, dat een definitieve Raad voor de Kunst zal zijn gevormd, kan de bewindsman geen toezegging doen. Hij" geeft aan de leden, die ver breking der continuïteit duchten, nu hy de plaats heeft ingenomen van de heer Gielen, de verzekering, dat dit geenszins het geval zal zyn. Evenmin zal de persoonswisseling de ambtenarenheerschappij bevorde ren. gelyk door sommigen gevreesd werd. De politieke leiding van het departement is geheel in handen van de minister. Wat de onderwijsvernieuwing be treft, welke hy met een zekere voor zichtigheid benadert, geeft de be windsman te kennen, dat hij het meer actief betrekken van de leer lingen by het onderwijs ziet als de aangewezen weg om hun niet alleen kennis doch ook kunde bii te bren gen. Daaruit mag echter niet ge concludeerd worden, dat hy over de hele lijn doorvoering van het Dal ton-systeem zou wensen. Een be perkte Daltonisering, zoals thans op vele scholen wordt toegepast, zou hy een tastbare winst achten. Zolang andere, gewichtiger, vraag- Van „hulpstoker" tot „machinist" De thans tot stand gekomen samenwerking der omroeporganisa ties zou, zegt de bewindsman ver der, in het komende wetsontwerp gedeeltelijk bevestigd kunnen wor den en waar mogelijk uitgebreid. De coördinatie in de uitvoeringen zal daarbij een belangrijke factor moe ten zijn. Of het gelukken zal om het ontwerp-omroepwet nog in 1949 in te dienen, zal afhangen van het te plegen overleg. Tegen verstarring van het omroepbestel behoort te worden gewaakt. In het nieuwe ont werp zal aan dit vraagstuk de nodi ge aandacht worden geschonken. Wat de kunst betreft, wordt in de Memorie van Antwoord opgemerkt dat uit de voorlopige Raad voor dé Kunst zich een kleine commissie van by uitstek deskundigen heeft ge vormd, die de minister zal adviseren over de vraag, hoe aan dit instituut het best een definitieve vorm zal kunnen worden gegeven. Van de voorlopige Raad voor de Kunst heeft de minister veel steun onder vonden. Hij bracht gedurende de tijd, dat hij in 1948 werkzaam was, stukken nog op afdoening wachten kan de minister geen positieve toe zegging doen omtrent een techni sche herziening van de bestaande onderwijswetten in onderling ver band. Voor het aangekondigde wetsont werp tot regeling van het voorbe reidend hoger en middelbaar onder wijs heeft de minister nog enkele maanden tijd nodig. Hij is echter ge neigd om zonder wetswijziging de nodige voorzieningen te treffen In dit kader denkt hy aan de totstand koming van een zesjarige H.B S. A en B. Het rapport van de staats commissie voor de reorganisatie van het hoger onderwijs zal spoedig worden gepubliceerd. Pogingen tot egalisatie der cul tuur wyst de minister beslist af. Daarom wil hij ook met de geogra fische cultuurspreiding de nodige voorzichtigheid betrachten. Maar de sociale cultuurspreiding vraagt z.i. een geheel andere houding. Aan alle lagen onzer samenleving moeten onze culturele goederen ten goede komen. Daarom aarzelt de minister of hij zijn rol van „hulpstoker" niet moet verwisselen voor die van „ma chinist". De in bewerking zijnde woorden lijst zal nog wel even op zich laten wachten. Het overleg met België vergt veel ty'd. Voor gedeeltelijke publicatie voelt de minister niets. Een in te dienen kweeksehoolwet zal voor de hoofdakte nieuwe rege len stellen Dat is de reden, dat de minister thans niet ingaat op be schouwingen over de leerstof voor deze akte. Hy verwacht, dat de wet telijke regeling van het kleuteron derwijs nog dit jaar by de Statcn- Generaal zal worden ingediend. Over het onderwijzerstekort is de bewindsman zeer optimistisch. Op 16 Januari 1949 waren er 167 vaca tures in het verplichte onderwijzers personeel niet vervuld, terwijl in 241 gevallen geen plaatsvervangers aanwezig waren. Het aantal ge slaagden in 1949 zal aanzienlijk groter zijn dan het aantal direct te vervullen betrekkingen. het werk van mgr. Beran te be moeilijken: 1. Wanneer mgr. Beran het woord voert, zal hem dat door schreeuwen worden verhinderd; 2. Bezoekers, geestelijken en di plomaten worden uit zijn huis ge weerd; 3. De politie heeft het stempel van de aartsbisschop in bewaring genomen en zonder dat stempel kunnen al zijn brieven, die hy aan geestelijken schrijft als onwettig worden geconfisceerd. 4. Alle kerkelijke publicaties worden verboden, waarin mgr. Beran beschuldigingen en dergelyke uitspreekt; 5. Alle kerkelijke jeugdorganisa ties die thans in een nationale groep zijn opgenomen, worden ontbonden; 6. De Tsjechische nieuwsbladen mogen het conflict alleen van uit staatsoogpunt belichten. Verheffing tot kardinaal? In zeer hoge Vaticaanse kringen wordt gezegd dat aartsbisschop Josef Beran, wanneer de regering hem in zijn ambt zou laten, binnen zeer korte tijd benoemd zal wor den tot kardinaal. Dezelfde zegs- De Commandant van de B-divi- sie, generaal-majoor J. K. Meijer, was aanwezig bij het afscheid van het detachement Midden Java, dat uit Semarang vertrok voor demobilisatie. De soldaten wachten gepakt en gezakt op de kade tot het ogenblik, waarop hun naam wordt afgeroepen cn zij aan boord kunnen gaan. man ontkende dat monseigneur Louis Stepinac de gearresteerde aartsbisschop van Zagreb (Joego slavië). eveneens tot kardinaal ver heven zou worden tijdens de eerst volgende geheime consistorie waar twee kardinalen benoemd zullen worden. „Wanneer Beran tot kardinaal verheven zou worden, terwijl hij gevangen zit, zou hem dat meer kwaad dan goed doen." De ouder wetse eer die bewezen werd aan hoge geestelijken behoort tot het verleden. Het was wat anders, toen tijdens de kulturkampf de Poolse prelaat Ledochowski. die door Bis marck gevangen was gezet tot kar dinaal verheven werd. want al was dat ook een strijd tussen kerk en staat, in die tijd was men ervan overtuigd dat gearresteerde geeste lijken met groot respect behandeld moesten worden." Sjanghai gebombardeerd en beschoten KANTON. Dë Chinese nationa listische regering heeft besloten te trachten alle havens aan de Chinese kust, die in handen der communis ten zijn, te sluiten. Vermoedelijk zullen de Chinese vloot en luchtmacht gebruikt wor den om een blokkade uit te voeren. Hiertoe is' besloten op een kabinets zitting. Drie nationalistische vliegtuigen hebben Maandag 20 minuten lang wijken in Sjanghai gebombardeerd en met machinegeweren beschoten. In weerwil van het communistisch luchtafweergeschut konden de vlieg tuigen ongedeerd wegkomen. Omtrent schade of slachtoffers is nog niets'bekend. Hij eist ontruiming van werkplaats BERLIJNDe Fransen hebben de Russen Maandag verzocht de Oost- Berlijnse politie te gelasten de spoorweg-werkplaats Gesundbrun- nen in de Franse sector te verlaten. Dit verzoek Is door de Franse com mandant generaal Jean Ganeval aan zijn Russische ambtgenoot, generaal Alexander Kotikof overgebracht. De Russen beweerden, dat het ge bouw in hun sector ligt. De Oost-Berlynse politie en een afdeling Russische soldaten weiger den vóór deze eis Gesundbrunnen te verlaten op verzoek van een Frans officier; zij namen zelfs de officier en zijn vertegenwoordigers voor korte tyd gevangen. Behalve de werkplaats Gesund brunnen worden alle West-Berlynse spoorweginstallaties bewaakt door West-Berlijnse politie en arbeiders- ploegen. Generaal Ganeval nu protesteerde tegen de grove en incorrecte han delwijze van de Russische soldaten en de politiewacht en verklaarde, dat hij dit protest wilde indienen „alvorens over te gaan tot andere maatregelen". In December j.l.^ waarschuwde ge neraal Ganeval dè Russen, dat een zender van Radio-Berlijn het lucht- vaartverkeer van het Franse vlieg veld Tegel belemmerde; hij ver klaarde toen andere maatregelen te zullen nemen, indien de Russen geen gehoor gaven aan ztfn verzoek. De Russen bewaarden het stil zwijgen en kort daarop liet generaal Ganeval de zender opblazen. Leiders van de U.G.O. hebben be weerd, dat een communistische groep stakingsbrekers dit week-eind des nachts in Gesundbrunnen was binnengedrongen en een kleine hoe veelheid materiaal had weggehaald. Over drie tv eken in de handel (Van onze verslaggever) ROTTERDAM De moeders, die anderhalf jaar geleden een banancn-hon inleverden voor hun babies, zullen zeer binnenkort hun geduld zien beloond. Maandag is in de Merwehaven een begin ge maakt met het lossen van 328 ton Canarische bananen, waarvan 200 ton bestemd zijn om de destijds ingeleverde bon te honoreren. Do andere bananen gaan naar de En gelse troepen in Duitsland, waar door zU weer eens winst aan En gelse ponden zullen opleveren. Voor de oorlog kregen we ieder jaar een import van 35.000 ton bananen, hoofdzakelijk afkomstig uit West-Indië. Ongeveer vijftien procent kwam destijds van dc Ca narische eilanden, thans is er hoe genaamd geen sprake van invoer uit West-Indië. Dit rindt zijn oor zaak in de sterk verminderde op brengsten daar en in onze positie ten opzichte van deze landen, die tot het dollargebied behoren. Dc bananen, die nog uit Wcst-Indic kwamen, waren afkomstig van transitohandelingen. Met het m.s. „Coolhaven" zijn thans weer de eerste bananen voor dit jaar in ons land gekomen. Het betreft hier een kwantum van 2600 ton. dat wij krijgen volgens een met Spanje gesloten transito-overeen komst. Nederland levert poot- en consumptieaardappelen. artikelen van Philips en paarden, Spanje le vert o.a. bananen. Het ligt ln de be doeling, dat er volgend jaar weer een kwantum van 1800 ton ter be schikking van de Nederlandse be volking komt. De prijzen van deze nieuwe bana nen. die niet rechtstreeks maar via de kleinhandel zullen worden ge distribueerd, zijn vrij hoog. Er is een maximumprijs voor vastgesteld die 1.82 per kilo bedraagt. De nu aan gekomen bananen zijn nog bestemd om de aangewezen bonnen te hono reren. Over een week of drie kan men ze in de winkel kopen, want ze moeten eerst nog verder rijpen. De resteiende 1600 ton zal vrij van dis tributie worden verkocht maar via een soort klantenbinding in dc klein handel. DEN HAAG. De werkloosheid is gedurende de maand Mei wéér belangrijk gedaald. Het aantal werkloze mannen verminderde van 57 524 (op 30 April) tot 52.735 (op 31 Mei). Het aantal vrouwen, dat zon der werk was. nam af van 3852 tot 3596. Vooral de vraag naar land-, haven-, transport- cn losse onge schoolde ^beiders nam toe. Wat meer werkloosheid was er in de dia mant- en de Groninger strokarton industrie. De werkloosheid was het laagst in Zeeland (5 werklozen op de 1000 manlijke inwoners) en het hoogst in Drente (27 op de 1000). Geen droge kermis meer in Groningen GRONINGEN. Met 21 stemmen voor en 12 tegen heeft de gemeente raad van Groningen in zijn verga dering van Maandagavond besloten, het tapverbod voor sterke drank, dat sinds jaren gedurende de ker mis gold, op te heffen. Vooral dit jaar hebben caféhou ders, hoteliers en slijters krachtig tegen dit verbod geprotesteerd. De 25.000 is er uit In de 507de Staatsloterij klasse, eerste lijst, is de gevallen op 15785. derde 25.000 Russische invloeden merkbaar Benelux-voorunie niet voor 1 Juli DEN HAAG. Het is wel zeker, dat de economische voor-unie tus sen Nederland. België en Luxem burg niet per 1 Juli in werking kan treden, gelijk aanvankelijk de be doeling was. Zelfs zal het verdrag daan-oor niet vóór die datum zijn getekend. Deze mededeling deed dr. H. M. Hirschfeldregerings-commissaris voor het Europese Herstelprogram, Als redenen voor dit uitstel gaf hij op, dat de nieuwe regeling voor het mter-Europees betalingsverkeer, die van essentieel belang is voor de voor-unie, niet vóór 1 Juli gereed kan zijn. Het is echter mogelijk, dat de ministers Spaak. Stafford Cripps. Petsche en Harriman, die Donderdag te Brussel bijeen ko men, in beginsel over het nieuwe betalingsverkeer tot overeenstem ming zullen komen. De technische regeling van de voor-unie zal dan nog wel enige weken vergen. Men hoopt echter, dat kort na 1 Juli de voor-unie ondertekend kan worden. Deze overeenkomst zal dan met terugwerkende kracht gel dig zijn. Slaagt dit experiment, dan zal het per 1 Juli 1950 leiden tot de Economische Unie. BERLIJN. Volgens de te Berlijn verschijnende „Sozial-Démokrat" zou langs de Joegoslavische grens een bedrijvigheid heersen, die „doet denken aan militaire voorbereidin gen". De berichten hieromtrent zijn afkomstig van een vooraanstaande functionaris van het Sowjet-Rus- sisch bestuur in Duitsland, die een inspectiereis op d<? Balkan heeft ge maakt. Hij verklaarde in Albanië in het grensgebied zeer veel Sowjet-Russi sche, Poolse en Hongaarse officieren te hebben aangetroffen. In de Albaanse havens Durazzo en Valona zouden in de laatste tijd grote zendingen Sowjet-Russischë wapenen zijn aangekomen. Tussen 7 en 10 Juni zouden ook in de Bulgaarse havens Varna en Bur gas vijf Sowjet-Russischc schepen met pantserwagens, geschut en mu nitie gelost zijn; alles zou bestemd zijn voor een aanval op (het regiem van) Tito. Er zouden bewegingen plaats vinden langs de Joegoslavi sche grens van internationale con tingenten en van de Duitse „Grie kenland-brigade". Volgens de „Berliner Zeitung" zou men verder op aanwijzing van het Sowjet-Russische militair bestuur begonnen zijn met het zenden van grotere vrijwilligers-contigenten naar Griekenland uit de Sowjetzone. Vrachtauto valt van brug in kanaal: 1 dode EINDHOVEN. Maandagavond te ongeveer 19.30 uur reed een vrachtwagen van de N.V. Philips over de noodbrug over het Beatrix- kanaal te Eindhoven. Hij moest daar uitwijken voor een fietser en maak te zo'n ongelukkige beweging, dat hij door de leuning van de brug en 6 meter naar beneden schoot. De chauffeur, Mulder, verdronk. De 62- jarige passagier Looman, die uit de wagen had weten te ontkomen, werd gered. ..OUDE JAN" WORDT WEER HERSTELD Het in 1200 ge bouwde kerkje te Velp, de ,Oude Jan', werd tijdens de oorlog bij na geheel verwoest. Thans is men bezig het kerkje, dat aan de Hervormde Gemeente be hoort, te herstellen. Omdat het zo klein is zal men het na de restauratie alleen voor bijzonde re gebeurtenissen, zoals trouw plechtigheden gebruiken.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1