DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Djökja waarschijnlijk op 1 Juli weer republikeins Tragedie bij Woeste Hoeve nu berecht Anna Blaman weigert de Van der Hoogtprijs Prinses Astrid loopt op mijn Textiel niet vrij op 1 Juli Voedingsvetten spoedig vrij Deze aanmoediging is eerder een ontmoediging" zegt zij Storm teistert Japan Dertig lan 55.000 nieuwe jaar lang woningen Unificatie PTT-tarieven voor de Benelux-landen Auto verbrand na botsing 9e Jaargang no. 142 Woensdag 22 Juni 1949 Opgericht door de Stichting „Hel Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Baok Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. ot I 3.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 3291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. Meningsverschillen over staken vmen schijnen bijgelegd BATAVIA. De Nederlanders en republikeinen hebben definitief over eenstemming bereikt over de oprichting van een republikeins regime in Djokja. aldus verneemt A.P. uit welingelichte doch met officiële bron. Verwacht wordt dat de terugtrekking der Nederlandse troepen uit Djokja in het begin van de volgende week zal aanvangen, en dat de repu blikeinen tegen 1 Juli het gezag zullen overnemen. De Nederlandse en republikeinse delegaties en voor de eerste maal vertegenwoordigers van andere staten en gebieden in Indonesië hebben vanmiddag een bijeenkomst met de UNICI. waarop venvacht wordt dat een officiële bekendmaking zal worden gedaan. Sinds op 7 Mei de voorlopige overeenkomst is bereikt hebben de Nederlandse en Republikeinse sub commissies tezamen met de UNCI de bijzonderheden daarvan uitge werkt tot men tenslotte in een im passe geraaktevover het bevel tot staken van het vuren. Volgens de oorspronkelijke over eenkomst zouden de republikeinen van hun kant bevel geven tot sta ken van het vuren en aandringen op bijwoning van de Ronde Tafel conferentie in Den Haag voor het herstel van de regering te Djogja. De UNCI heeft de meningsver schillen geheim gehouden, maar Hatta en Soekarno hebben de vo rige week verklaard dat de Neder landers verzochten het bevel het vuren te staken tot in bijzonderhe den uit te werken, alvorens de re publikeinen dit aan de regering te Djogja zouden voorleggen. Naar uit welingelichte bron wordt verno men, hebben de in de afgelopen vijf dagen gehouden geheime informele besprekingen geleid tot het bijleg gen van meningsverschillen over het bevel tot staken van het vuren. Gemeld wordt thans dat de repu blikeinen vóór hun terugkeer naar Djogja zullen instemmen van de algemene principes van het bevel tot het staken van het vuren en na het herstel van de republikeinse re gering deze verder te zullen uit werken. Sultan Hamangku Buwono zal vandaag per UNO-vliegtuig van Djogja naar Batavia gaan, om daar deel te nemen aan de conferentie, die vandaag gehouden zal worden over de overdracht van Djogja aan de republiek. De sultan heeft de verantwoor delijkheid voor orde en rust in die gebieden, als de Nederlanders ver trokken zijn, aanvaard. Hij ver klaarde in nauw contact te staan met de guerillastrijders en de weg te kunnen voorbereiden voor een vreedzame terugkeer van de repu blikeinen te Bangka. De verwachte inter-Indonesische conferentie zal verschillende weken duren. Som mige politieke waarnemers ver wachten dat in verband hiermede de Ronde Tafelconferenti te Den Haag niet voor het einde van Au gustus of September zal kunnen worden gehouden. Westerse Unie Samen oefenen Zijn broeders hoeder te zijn, zijn land, zijn weerbaarheid en z'n taal te kennen is evenzeer de plicht van ieder lid van de W.U. als hem te steunen bij zijn economische moeilijkheden. De grote marinemanoeuvres die eind Juni en begin Juli van zich zullen doen spreken zyn een afspie geling van die plichten, „want" heet het daarbij. ,.hoe dekken wjj elkaar, hoe bijten wij voor elkaar de spits af, hoe beschouwen wij op een en dezelfde manier een convooi, hoe seinen en spreken wij één taal Laat ons ons hierin trainen in het Kanaal, het Nauw van Calais en de Golf van Biskaye". Een Luxemburgse vloot bestaat niet en dat be- "N hoeft geen ver- In het J wondering te ba- - 1 1* L«. I ren: dit arme con- ZOekilcht J tinentale rijkje is S niet groter dan Drente. De Belgische vloot is klein; veel meer dan enkele mijnenvegers heeft onze zuiderbuur niet; de Belgische bijdrage is dus zwak-defensief. Onze eigen vloot, al is ze nog niet groot, kan aanvallend, defensief en begeleidend werk verrichten; haar bemanningen hebben een goede naam; over "de bekende praestaties in de oorlogstijd behoeven wij hier, thans, niet te stoffen. De Franse vloot herstelt zich van de rampen van Oran en Toulon. De Britse beheerst wel niet meer alle zeeën, maar West-Europa zou weer loos zijn als Engeland z'n enorme marine niet had. Als onder de vleugels van een kloek verzamelt de Navy te Pen zance de andere vloten en daarna gaat men een complete oorlogsles uitwerken tot er einde aan de manoeuvres geblazen wordt in de baai van Weymouth. Honderd schepen in één hand, gaan grote manoeuvres houden, tegen niemand, maar ten bate van de veiligheid van het Westen, het nieuwe Westen van ons aller toekomst. Wij zijn nü al benieuwd naar het rapport der bevindingen van deze manoeuvres! Hetzelfde weder MEEST ZWAKKE WIND Weersverwachting, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond (opgemaakt te 10 uur). Over het algemeen veel be wolking, maar overwegend droog weer. Meest zwakke wind uit Noordelijke richtingen. De zelfde of iets hogere tempera tuur dan vandaag. 23 Juni: Zon op 4.20 onder 21.04. Maan op 1.56. onder 18.32. r~ Vijf opvarenden gedood, zes zwaar gewond DUINKERKEN Vüf Belgische zeelieden zijn gedood en zes ande ren zwaar gewond, toen Dinsdag middag het Belgische passagiers schip „Prinses Astrid" even buiten Duinkerken op een mijn liep. De boot, die 2950 ton mat. is een uur na dc ramp gezonken. Hij was op weg van Ostende naar Dover. De „Prinses Astrid" onderhield een dienst over het Kanaal. Er wa ren 218 passagiers aan boord, de bemanning bestond uit 55 koppen. Onmiddellijk nadat het schip op de mijn was gelopen zond het SOS- seinen uit. De stoomboot „Cap Ha- did", die in de Duinkerker haven lag, en ook enkele sleepboten voe ren dadelijk uit om assistentie te verlenen. Voordat de „Prinses As trid" zonk waren alle opvarenden door de andere boten overgenomen. Toen bleek, dat verscheidene leden van de bemanning met zware brand wonden waren overdekt, omdat ko kende olie over hen heen was ge stroomd. De ernstig gewonden zijn dade lijk aan wal in ziekenauto's naar het hospitaal vervoerd. Eén der passagiers meende, dat het schip op een magnetische mijn was gelopen. Het midden van het schip werd ge troffen. waardoor waarschijnlijk de ketel explodeerde en de kokende olie over de stokers en machinisten stroomde. Onmiddellijk werden de reddingsboten uitgezet. Ondanks de hevige schrik brak er geen paniek aan boord uit. Daarom is het te danken, dat er nog niet meer slachtoffers zijn. De vrouwen en kinderen werden het eerst aan boord van de red dingsboten gebracht. Drie kwartier na de explosie was iedereen van boord. De meeste passagiers hebben hun bagage verloren. (Eigen berichtgeving). DEN HAAG Onder de in vloed van de Belgische aandrang op Nederland is in verschillende kringen de indruk gevestigd, dat de textielrantsoenering op 1 Juli zal worden opgeheven. In de krin gen van de textielverwerkende in dustrie meent men echter te kun nen aannemen, dat dit *ijdstip voor de opheffing van de distributie- maatregelen in Nederland moeilijk zal kunnen worden aanvaard. Pas tegen het einde van het jaar zal het zo ver zijn, dat de Nederlandse industrie voldoende op peil is om een faire kans te hebben in een concurrentie met Belgische pro ducten, die dan wel vrij over de grens zullen kunnen komen. De textielindustrie vormt een zó voor name pijler van het Nederlandse economische leven, dat het voor het geheel van de Benelux-landen uiterst gevaarlijk zou zijn, deze Nederlandse industrie te laten ver kommeren. Een te vroege ophef fing van de textieldistributie moet als een bedenkelijke ondergraving van die pijler worden beschouwd. Tito blijft bij zijn eisen t.o.v. Oostenrijk BELGRADO. Joegoslavië heeft het ontwerp van de vier ministers van buitenlands»? zaken voor een vredesverdrag met Oosténrijk ver worpen, aldus meldt het officiële Joegoslavische nieuwsbureau Tan- joeg. In een communiqué, dat „de groot ste bitterheid"' tot uiting brengt, wordt gezegd, dat Joegoslavië nim mer zijn „wettige territoriale aan spraken op Sloweens Karinthië, her stelbetalingen van Oostenrijk en vergoeding voor oorlogsschaden, noch de andere gerechtvaardigde eisen van de Joegoslavische repu bliek tegen Oostenrijk zal opgeven". Joegoslavië beklaagt zich er over, „dat de regeling van het Oostenrijk se vraagstuk getroffen werd zonder dat ook maar in het minst rekening gehouden werd met de vitale be langen van het Joegoslavische volk en zonder voorafgaand overlëg>met de Joegoslavische vertegenwoordi ger in Parijs, ofschoon alle vier mi nisters zich wel konden verstaan met de Oostenrijkse minister Karl Gruber". Datum opheffing van de distributie onbekend (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Het ministerie van Landbouw stelt, zo vernemen wjj, een onderzoek ln naar de vraag, op welke datum de distributie van voedingsvetten kan worden opge heven. Tijdens de besprekingen is zelfs het voorstel geopperd de voe dingsvetten, waartoe boter, marga rine, vet en olie worden gerekend, reeds op 1 Juli vrij te geven. De beslissing is echter nog niet geval len en In sommige kringen heeft men de Indruk, dat deze datum moeilijk te bereiken zal zijn. Zeer onwaarschijnlijk werd geacht, dat aan opheffing van de rantsoenering van voedingsvetten de beëindiging van de kaasdistributie zal worden verbonden. Kaas is een te attrac tief exportproduct om het op de binnenlandse markt aan een te gro te vraag bloot te stellen. Beurzen voor aanstaande leraren 's-GRAVENHAGE. Voor die studenten, die zich bereid verklaren na afloop van hun universitaire stu die zich 10 jaar lang als leraar in dienst te stellen bij het voorberei dend hoger en middelbaar onder wijs. zal de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen beurzen verstrekken voor de universitaire studie. Allen, die momenteel aan een uni versiteit studeren met behulp van een renteloos voorschot, behoeven voor ieder jaar, dat zij bij het voor bereidend hoger cn middelbaar on derwijs als leraar werkzaam zijn, geen terugbetaling van dit voor schot te doen. P-f in cassatie tegen vonnis verraders Stijkelgroep (Eigen berichtgeving) De procureur-fiscaal bij het Haags Bijzonder Gerechtshof, mr. P. de Gruyter, heeft cassatie aan getekend tegen het vonnis van het Hof, waarbij de verraders van de Stijkelgroep, de Hagenaars Van Dam en Van Wezel, tot 20 jaar ge vangenisstraf werden veroordeeld. Mr. de Gruyter had tegen hen de doodstraf geëist. h Nee toch.Heus De Ku Klux Klan, het ge heime en geheimzinnige wre kersgenootschap in de USA heeft concurrentie gekregen'.: in witte lakens gehulde man nen rammelen in Alabama iedereen af, die hen niet aan staat. Er zijn al stadjes waar men 's nachts niet meer rustig durft te gaan slapen. Vijf kamperende jongens in Northamptonshire hadden ge noeg van de natuur en gin gen echt oorlogje voeren" met geweren en 100 patronen. Na SS schoten werd er een dodelijk getroffen en toen was Leiden natuurlijk in last. Aan wie de schuld? Waar kunstrijden al niet goed voor is! Op de Hoky te 's Hage kon men verleden jaar een Hongaarse kampioene, An drea Kekessy. bewonderen, en binnenkort hoopt zij weer in Nederland te zijn, want zij heeft Boedapest weten te ontvluchten met medeneming van haar schaatsen. Belgische deskundigen heb ben ontdekt, dat het zoge naamde waarheidsserum aan geklaagden wel tot praten brengt doch niet tot de waar heid zeggen: veeleer ontstaat er een toestand, dat de ingespote- nen „niet meer weten wat zij zeggen en zwetsen als kippen zonder kop". Zulke middelen zijn er meer! J Zapotocky beticht Beran van opzettelijke onwil PRAAG. De Tsjechoslowaakse minister-president Antonin Zapo tocky heeft in een voor de Praagse radio-omroep gehouden toespraak aartsbisschop Josef Beran ervan be schuldigd gebruik te maken van de instellingen der kerk, om het streven van de vijanden van dc? staat te be vorderen: ook zou de aartsbisschop het publiek hebben opgehitst door middel van valse voorlichting. Zapotocky verklaarde, dat aarts bisschop Beran poogt ,.de rust en orde in de Tsjechoslowaakse staat te verstoren, terwijl hij er verder naar streeft het volk af t£ houden van zijn ingespannen arbeid om de volksdemocratische republiek op te bouwen en de opgestelde economi sche plannen ten uitvoer te leggen". Volgens Zapotocky hadden de Tsjechoslowaakse bisschoppen ge weigerd met de staat tot welke overeenkomst ook over vraagstuk ken betreffende de godsdienst te komen. „Zij wensen geen orde en rust in het land. zij willen de onrust en de ontbinding", verklaarde hij. „De politiek behoort niet tot het domein der kerk. De regering zal de bisschoppen niet toestaan de vrij heid van overtuiging van vader landslievende priesters te schenden, zij zal de duizenden geestelijken be schermen, die de republiek getrouw zijn." „Tegen kwaadwilligen, ophitsers en aanstichters tot het bedrijven van wanordelijkheden zal. overeen komstig de bestaande wettige bepa lingen cn het recht van de staat worden opgetreden", bgkqdd Levenslange gevangenisstraf geëist tegen Hauptsturmfiïhrer Gerbig LEIDEN. De Commissie voor Schone Letteren van de Maatschappij der Nederlandse letterkunde heeft Anna Blaman voor haar roman „Eenzaam Avontuur" voorgedragen voor de Van der Hoogtprijs, maar de schrijfster bij voorbaat heeft gemeend, op principiële gronden, deze prijs te moeten weigeren. In de vergadering der Maatschappij, die Dins dag hier werd gehouden, vroeg de voorzitter dan ook het punt: „Toewij zing Van der Hoogtprijs" van de agenda af te voeren, omdat de prijs niet kon worden toegekend. dit geval wordt zij gegeven op een wijze, die eerder ontmoedigt dan aanmoedigt." De schrijfster zegt dan verder, dat „tegenover de lof van de commissie bezwaren staan, die voor een groot deel niet het ar tistieke raken.'' Zij vindt hierin aanleiding de Maatschappij te ver zoeken haar weigering niet alleen als een persoonlijke reactie te zien, maar haar te beschouwen als een principiële afwijzing van de crite ria, die dit advies in belangrijke mate hebben bepaald. De Maatschappij heeft de Wij- naendts Franckenprijs voor een essay, groot 500.toegekend aan mr. Abel J. Hertzberg voor zijn boek „Amor Fati", waarin deze auteur zijn verblijf in het concen tratiekamp BergenBelsen heeft beschreven. Koningin Juliana is benoemd tot beschermvrouwe der Maatschappij, Prinses Wilhelmina tot buitenge woon erelid en Henriëtte Roland Holst tot erelid. Mr. A. Hertzberg ontvangt W. Franckenprij's Deze merkwaardige moeilijkheid is ontstaan door de wijze, waarop het advies der Commissie voor Schone Letteren tot stand is geko men. Twee van de vijf leden wa ren er namelijk tegen, een van hen had ethische bezwaren, de tweede aesthetische. De meerderheid, die dus vóór toekenning was, verklaar de „eerst na het overwinnen van een zekere aarzeling tot haar be sluit te zijn gekomen". Zij zag wel enig bezwaar in de op de spits ge dreven eenzijdigheid van het door Anna Blaman gestelde probleem, waarbij h.i. aan de volheid van het leven misschien te weinig recht wordt gedaan. In de brief aan de Maatschappij, waarin Anna Blaman haar besluit meedeelt, zegt zij o.m., „dat het ontvangen van een aanmoediging soms bijzonder aangenaam is. In ARNHEM. In groepen van twintig werden zy aangevoerd: de 150 Nederlanders, die als represaille op de aanslag op Rauter bii Woeste Hoeve in Maart '45 zijn doodgescho ten Als zij waren uitgestapt sprak de Hauptsturmführer Gerbig hen toe: „In dc nacht van 6 op 7 Maart is een lafhartige moord gepleegd op personen der bezettende macht. Als represaille zullen verscheidene hon derden personen worden doodge. schoten. Daar behoort U ook toe." Daarna werden de gevangenen op een afstand van 60 meter van el kaar gefusilleerd. Een Duitse sol daat, die weigerde te schieten, werd door zijn eigen kameraden eveneens doodgeschoten. Maandag moest Gerbig zich voor deze massamoord voor het Bijzonder Gerechtshof verantwoorden. Krimi- nalrat Harders, als getuige gehoord, verheelde zyn minachting voor Ger big niet. omdat deze zich eigenlijk te zwak had getoond voor de hem opgedragen „taak". „Ik moest hem ondersteunen, omdat hfl na enkele fusillades een flauwte nabij was." Ook bleek het. dat Gerbig geweigerd had nog 33 personen te „leveren", omdat de beruchte Schöngarth de. 150 vol wilde maken. „Vond u het behoorlijk zoveel mensen dood te schieten zonder vorm van proces?" vroeg de raads. heer prof. Van Eek aan Harders „Ja. deze mensen waren allen il legalen en zouden toch worden doodgeschoten," antwoordde Har ders. „Ik eis levenslange gevangenis straf." besloot mr. Huber. de procu_ reur-fiscaal, zijn requisitoir „Het ls wel zo. dat voor deze moord uitein delijk Seyss Inquart en Schöngarth de verantwoordelijkheid droegen zij ontvingen daarvoor hun gerechte straf maar het moet in de toe komst niet meer kunnen voorko men. dat iemand beweert: „Als Ik voor mt1n vaderland misdaden bega. bega lk ze straffeloos." Mr. Stoppelsteen. Gerblgs verde diger. vroeg het Hof in te zien, dat Gerbig geplaatst was voor een taak. waartegen hll niet opgewassen bleek Hij was slechts de uitvoerder van Schöngarths bevelen. Mr. Stop pelsteen vroeg ten slotte vrijspraak. Ook Gerbig zelf verdedigde zich nog. ..Als ik had geweigerd de be velen op te volgen was daarmee toch aan het lot der gevangenen niets veranderd en ik zelf zou ook zijn doodgeschoten." zei hij Het we zen van het Nederlandse verzet heeft hij pas na de oorlog leren kennen. Drie treinovervallen op één Zondag BANDUNG. De eerste trein van Tjibatu naar Garut is Zondag, morgen door een bende beschoten, nadat de trein door losgeschroefde rails was ontspoord. Beide stokers, een conducteur en een passagier werden gewond. De treinbewaking beantwoordde het vuur. Zondagmiddag viel een bende de laatste trein van Sukabumi naar Tjiandjur aan, waarbij een stoker en een politie-agent van de trein bewaking het leven verloren en twee personen van de Staatsspoor wegen werden gewond. De bende ontvoerde een aantal passagiers. Na de aanval reed de trein door. Zondagochtend reed een trein tus sen Sukoredjo en Wonokerto op een trekbom, waardoor drie militairen en twee spoorweglieden werden ge dood en vier militairen en vier spoorweglieden zwaar werden ge wond. WEER GROTE BRAND IN AMSTERDAM Dikke mist verhinderde het blussingsuerk AMSTERDAM. Urenlang heeft de brandweer gestreden te gen een buitengewoon hardnekki ge brand, die de magazijnen van de firma Lethem Bros and Mellin, handelaars in tapijten, dekens, gordijnstoffen en manufacturen, welke aan de Nieuwe Zijds-Voor- burgwal is gevestigd, grotendeels heeft verwoest. Een dikke gele mislj, die zelfs boven de Dam hing, maakte het de brandweerlieden vrijwel onmogelijk het vuur dicht te naderen. In de vooravond werd de brand ontdekt. Hij woedde op de derde étage, maar tastte weldra ook de vierde en de vijfde verdieping aan. De brandweer trachtte het vuur van alle zijden in te sluiten en moest daarbij gebruik maken van rookmaskers. Pas om even over half acht, toen het dak met groot geraas instortte en de rook hoog in de lucht kon uitwijken, was het mogelijk van ladderwagens af vol op water te geven. Toen was het pleit spoedig beslecht, om half ne gen konden de spuitgasten melden: „Brand meester". De derde verdieping is geheel uitgebrand, de vierde en vijfde niet helemaal. De schade is zeer groot. Koning Gustaaf van Zweden, die 91 jaar is geworden, ontving een deputatie van de Wereld Sport Tentoonstelling, die daags na zijn verjaardag in Stockholm werd geopend. De koning over handigde de leider van de depu tatie 'n boodschap, bestemd voor de jeugd over de gehele wereld, die bij de opening van de ten toonstelling moest worden voor gelezen. Politiek voert tot moord op kermis NOORDDIJK. Zondagnacht ontstond op de kermis te Ruischer- brug twist over politieke zaken tus sen J. K. uit Groningen en J. J. uit Kolham (gem. Slochteren). Tijdens deze twist greep J. zijn dolk en stak K. hiermede in de hart streek. Het slachtoffer is bijna on middellijk overleden. VEERTIG JAAR GELEDEN DE EERSTE VLIEGTOCHT DEN HAAG Maandag 27 Juni is het veertig jaar geleden, dat graaf De Lambert als eerste met een vliegtuig boven Nederland vloog. Dit jubileum wordt Zater dag te Etten en Leur (Brabant) herdacht door de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Lucht vaart. DEN HAAG. De stichting „We tenschappelijk radiofonds" heeft vier geldprijzen toegekend aan ir. J. J. Vormer en dr. ir. H. C. A. van Duuren van de P T T. en ir. K. Post humus en dr. H. Bremmcr van de Philips-fabrieken. Wel 225 mensen gedood, 1400 vermist TOKIO. Een wervelstorm, die niet de voorspelde loop nam, heeft gisteren Japan geteisterd. Wel 225 personen kwamen om het leven onder wie 128 passagiers van een veerboot. Bijna 1400 personen worden vermist. Het Japanse meteorologische in stituut had aanvankelijk voor de storm gewaarschuwd, doch trok de waarschuwing in toen het scheen, dat hij buiten de eilanden om zou passeren. De vissers voeren uit, 1300 boten gingen verloren. De veerboot werd getroffen mid. den tussen twee Zuidelijke eilan den. Slechts één Amerikaan en één Japanner van de 82 passagiers en de bemanning van 48 koppen over leefden de ramp. Mr. In 't Veld zegt: ARNHEM. „Dertig Jaar iang zullen wi) 55.000 woningen per jaar moeten bouwen om do schade to vergoeden, dio door de oorlog Is aangericht, om de achterstand in te halen die er is ontstaan door het stilliggen van do bouwnijverheid ln de jaren 19401945, om do bevol kingstoeneming op te vangen en do krotten op te ruimen", zei mr. J. In 't Veld, minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting. Dinsdag in het congres van de Algemono Nederlandso Bouwarbcldershond. Dat is nog lang niet alles, wat er gebouwd moet worden. Minister In 't Veld wees er op. dat do toene mende industrialisatie het bouwen van vele nieuwe fabrieken vergt. Deze hedryfsbouw is vrij sterk on derhevig aan conjunctuurschomme lingen, daarop moet de overheid zyn ingesteld. In tijden van laag conjunctuur moet de regering bouwwerken laten uitvoeren, in tijden van hoogconjunctuur moet haar activiteit worden geremd ten bate van de bedrijfsbouw. Over een speciaal programma daarvoor zal de regering overleg plegen met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en de vakbewe ging. Dit jaar zal 1300 millloen voor nieuwbouw worden besteed, nl. 400 millloen voor woningbouw, f 300 millloen voor openbare werken, 210 millloen voor bedryfsbouw en verder kleinere bedragen voor boer- derijbouw, kerken, scholen, zieken huizen en onderhoudswerken. Minister In 't Veld zei nog, dat een huurverhoging van ongeveer 30 pet. dringend gewenst ls, omdat de bouwkosten zó hoog zijn, dat geen enkel nieuw huls rendabel kan worden verhuurd en de oude hulzen beslist onvoldoende worden onder houden. Daarnaast is nodig een verlaging van de bouwkosten, waar toe reeds nu een lichte tendens aanwezig is. Frankering wordt het eerst gewijzigd DEN HAAG. Bij het SUatsbe- drijf der PTT is thans in studie de mogelijkheid om de tarieven in het kader van de Benelux te unificeren met die van Belgic en Luxemburg. Deze unificatie zou een voortzet ting worden van de maatregelen, die in dit verband reeds zijn geno men. De Benelux-gedachte leeft reeds lang bij de PTT, doch dan ruimer gezien, in de sfeer van de interna tionale samenwerking op PTT-ge- bied. De geboorte van de Benelux bracht reeds enkele wijzigingen in de tarieven. Bij verdrag werd het tarief voor briefkaarten en voor brieven tot en met 20 gram be stemd voor Belgie en Luxemburg reeds ongeveer gelijkgesteld met het binnenlandse. Het postwissel- recht is reeds gelijkgesteld met het binnenlandse recht, terwijl giro-overschrijvingen tussen België en Nederland zonder heffing van rechten kan geschieden. Deze laat- Beide inzittenden gedood ZWOLLE. Dinsdagmiddag om streeks half vijf is een kleine per sonenauto even ten noorden van WJjhe op de dijk tegen een met stenen beladen vrachtwagen gere den, werd totaal versplinterd en vloog vervolgens in brand. De inzittenden kwamen om het le ven. Vermoed wordt dat de kleine per sonenauto met te grote snelheid een bocht nam en daardoor is gekanteld en tegen de vrachtauto is opgereden. De personenauto werd tien meter door de vrachtauto meegesleurd. Nadat de Wijhese brandweer het vuur had geblust, kon men vaststel len dat de twee inzittenden om het leven waren gekomen. Zij konden echter eerst niet worden geïdentifi ceerd. De auto was een „Minor", afkom stig uit Overijsel. De chauffeur van de vrachtauto kwam met de schrik vrij; hij was de enige ooggetuige. Wegens brandgevaar was het ver keer op de weg geruime tijd ge stremd. De slachtofers zijn de heren G. luim wijnhandelaar en J. Blei, rij wielhandelaar, beiden uit Zwart sluis. Prinses V ilhelmina stelt te Goor ten toon GOOR. De commissaris der Ko ningin in de provincie Overijsel ir. J. B. G. M. ridder De van der Schue- ren. zal Donderdag 7 Juli as. te Goor een tentoonstelling openen va,n schilderijen, aquarellen en tekenin gen. vervaardigd door HK.H. prin ses Wilhelmina. De tentoonstelling duurt tot en met 31 Juli; zij wordt gehouden in een gebouw der N.V. Twentse Stoomblekerij. ste maatregel is nog niet ingevoerd, doch in beginsel is hiertoe wel be sloten. Op het terrein van de telegrafie kan men op het ogenblik niet ver der gaan. Hier werd echter reeds bereikt, dat de tarieven voor tele grammen naar België cn Luxem burg weliswaar nog op buitenland se basis berekend zijn, doch voor beide landen gelijk zijn. Bij de te lefonie zijn nog geen wijzigingen gekomen of het moest zijn dat se dert kort de Antwerpse telefonisten in staat zijn zelf de abonné's te kie zen in het Rotterdamse locale tele foonnet. Britse zone open voor toeristenverkeer DEN HAAG. Van heden af zal de Britse zone van Duitsland voor normaal toeristenverkeer worden opengesteld, met uitzondering van dc westelijke sector van Berlijn, deelt het ministerie van buiten landse zaken mee. Houders van een geldig Neder lands paspoort moeten vóór hun voorgenomen bezoek tijdig bij het „Allied military permit office" te Den Haag, Nieuwe Parklaan 17, een „permit" aanvragen, dat hoog stens zestig dagen geldig is, dit „permit" gestempeld in het pas poort wordt uitsluitend „onder rembours' aan de aanvragers ver strekt. Op deze wijze worden dus de onkosten voldaan. Onder geen beding moeten de aanvragers geld opzenden bij hun aanvrage. Aan statenlozen cn houders van vreemdellngenpasscn worden geen ..permits" afgegeven, tenzij Ingeval van dringend noodzakelijk familiebe zoek en mits hun terugrolsvisum ln orde ls. In elk geval verdient het aanbeve ling, indien men per spoor reist, een retourkaartje te nemen. De reizigers zullen geheel op dc Duitse economie aangewezen zijn cn generlei aanspraak hebben op faciliteiten voor hulsvesting voeding en transport van dc Britse autoriteiten. Ook voor zakenlieden ko men voortaan de speciale faciliteiten te vervallen. Bij het betreden van Duits grond gebied ontvangen de reizigers Duitse levensmiddelenkaarten voor drie da gen. die bij de Duitse instanties tel kens met een periode van zeven da gen verlengd kunnen worden. Voorts ontvangen de reizigers een geldcontroleboekje. waarin de door hen aangekochte Duitse marken wor den geregistreerd. Hierbij zij opge merkt. dat de Nederlandse Bank als voorheen uitsluitend deviezen voor zakenreizen en dringende familie bezoeken. doch niet voor tocrlstenrci- zen beschikbaar zal stellen. Verwacht wordt, dat zeer binnen kort ook de Amerikaanse en Franse zones van Duitsland voor toeristen verkeer zullen worden opengesteld op dezelfde wijze als dit thans het geval is met dc Britse zone. Bezoldigingsbesluit van terugwerkende kracht 's-GRAVENHAGE. Het Ko ninklijk Besluit, waarbij het Bezol digingsbesluit 1948 voor Rijksambte naren in werking zal treden, zal, naar ons ter ore komt. zeer binnen^ kort verschijnen. Het bezoldigings besluit zal van terugwerkende kracht zijn tot 1 Januari 1948. Betaling Abonnementsgeld Abonné's, die het abonnements geld voor het 3e Kwartaal 1949 wensen te gireren, verzoeken wij reeds thans dit bedrag ad 4.15 op onze girorekening 510330 over te maken. Indien girobetaling vóór 28 Juni a s. bij ons binnen komt. kunnen wij nl voorkomen, dat U een kwitantie wordt aange boden. Wilt U sv.p. duidelijk het be zorgadres op het girostrookje vermelden. Bij voorbaat onze dank voor Uw medewerking. DE DIRECTIE. .J

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1