Burgerij dromde samen bij het „Witte Huis'' Amersfoorts raad in zijn nieuwe samenstelling Samenwerking met rechts Mening van de CHU Levensbeschrijving van aantal nieuwe raadsleden „Meningsverschillen komen nu duidelijker aan het licht" 2 Donderdag 23 Juni 1949 Amersfoort leende ons oor en oog Politie gaf belangstellenden in verkiezingsuitslag ruim baan (Van een onzer verslaggevers) Goedenavond, dames en heren. U luistdrt naar de radio-verkiezings- dienst van het Dagblad voor Amers foort. ,,Ja, zo begon het gisteravond in ons gebouw aan de Snouckaert- laan en zo hoorden de wachtenden buiten op de stoep het uit de luid sprekers klinken. Wat ons betreft, wij zaten er een beetje mee in. Pc'i slot van rekening is het zelfs voor een verslaggever geen dagelijks werk om voor de microfoon te zit ten praten in het niets, om zijn hoofd niet te verliezen in het ge roezemoes om hem heen, en koel en zakelijk te blijven, terwijl hem van alle kanten briefjes met uitsla gen de één. naar de boodschapper te oordelen, al belangrijker dan de ander in de handen worden ge duwd. Maar hij lapte hét hem. Wij zouden wel willen, dat U alle maal eens even een kijkje in onze omroepkamer had kunnen nemen Waar iedereen struikelde'over ka bels en snoeren doordat men zijn ledematen zo slecht in bedwang had. zat onze collega prinsheerlijk in zijn luie stoel met de ,.mike" aan zijn mond en een glaasje water naast zich en sneelde met veel verve de rol van ,.de st<?m van het Dagblad." Toch, hij was slechts de stem. De hersenen van de verkiezings- dienst werkten in enige andere ver trekken. Daar kwamen de uitslagen van de stembureaux snel achtereen binnen; daar werden de cijfers over genomen op dg bulletins, daar ook hanteerden de plakkers de lijmpot en namen anderen de binnengeko men cijfers over voor de totaalstaat. „NIKS GEEN LAST" Het deed ons plezier, uit de ra men kijkende te kunnen constateren, dat Amersfoort plezier van ons werk beleefde. En hei deed ons haast nog meer deugd, dat de politie de burge rij zo ruimschoots in de gelegen heid stelde op haar gemak van de uitslagen kennis te nemen, door „onze" laan voor alle motorverkeer, bussen uitgezonderd, af te sluiten „W<? hebben er niks geen last mee, hoor", zei een agent geruststellend, toen we hem een beetje schuldbe wust vroegen, of zijn laak érg zwaar was. We vonden wel, dat hij zijn eigen werk een tikje kleineerde. Want het kostte hem en zijn col lega's wel degelyk veel tact om in die wriemelende massa van honderden en nog eens honder den mensen, die alleen oog voor onze borden en alleen oor voor onze „stem" hadden, een paadje vrij te houden voor de bussen. Vooral na halfacht was er voor ons gebouw geen tegel en geen stukje asfalt meer onbezet. Men drong op om te zien, rekte de halzen om te luisteren en aan d<? gezichten was daarbij veelal wel te zien welk hokje die luisteraars en kijkers deze dag zeker niet hadden rood ge maakt. Hebben we het verkeerd ge zien of stonden er dit keer inder daad zoveel jonge mensen tussen het publiek? Dat kan alléén maar een veelbelovend teken zijn. Zo verging de avond. Uitslagen uit grote steden kwamen binnen, de plakkers plakten maar en de spre ker sprak. Zaandijk. Krommenie. Zwollerkarsnel, Amsterdam, Rotter dam, Het Bildt en Hamersveld. Lijst voor lijst, cijfer voor cijfers, vreug de en ontstemming, gejuich en ge joel. Dé duisternis viel, schijnwer pers begonnen te branden, de kra gen gingen op en de handen in de zakken maar de mensen bleven staan. Tot elf uur toe. Toen zweeg onze reporter en moest men het al leen met de bulletins stellen. Toch ging lang niet iedereen naar bed. Nu Fractieleider K.V.P.: IK moet U zeggen, dat de uitslag van Amersfoort", zo vertelde óns de heer J. Alders, de lijstaan voerder van de KVP, „overeenkomt met mijn verwachtingen. Ik had wel verwacht, dat de KVP gelijk zou blijven. Natuurlijk was er een stille hoop, dat we er een zetel bij zouden, krijgen, maar zo is het toch niet ge lopen. Wel is onze achtste zetel nu geen cverschotzetel meer. Er is aus vooruitgang". Sprekende over de resultaten van de andere partijen zei de heer Alders, dat hij had ver wacht, dal de PvdA in stemmenaan- tal zou teruglopen. „In 1946 waren er vrij veel Christelijken en ook Katholieken, die toen nog vertrou wen hadden in de Partij van de Ar beid. De mensen, die in het verleden op de Vrijz. Democraten stemden, kozen nu de WD. Het stond als een paal boven water, dat de communis ten zouden verliezen. Resumerend ben ik van mening". 7.0 vervolgde de heer Alders, „dat de PvdA stemmen is kwijt geraakt aan de VVD cn dat CPN-stemmen van 1946 nu zijn beland op de linker vleugel van de PvdA." Ten slotte gaf de heer Alders zijn mening over de toekomstige verhou ding in de nieuwe gemeenteraad. „Als we de VVD niet als een recht se partij rekenen", zo vertelde hij, „hebben de rechtse groepen in d;- nieuwe raad zestien zetels De linkse partijen hebben er twaalf. De VVD met haar drie zetels zit uaar tussen in. maar zelfs al zou haar fractie steun geven aan de linkse groepen, dan is er nog een rechtse meerder heid." De heer Alders besloot het kortj gesprek, dat wij met hem hadden, met de opmerking; „De KVP zal meer nog dan vroeger naar samen werking moeten Streven met de rechtse groeperingen. Aan de opper macht van de PvdA in Amersfoort rnoet nu maar eens een einde ko men!" wij dit schrijven de nieuwe dag Is al begonnen grazen nog negen paren ogen onze aanplakborden af om te zien hoe Amersfoort wil. dat de stad wordt bestuurd. En wat vele andere steden m het land er van mankten. NIET WIJ ALLEEN Zeker, het was deze avond een drukte van belang in het Witte Hui* op de Snouckaertlaan. Maar niet daar alléén! Op onze tenen zijn we tegen half negen nog eens het stad huis binnengeslopen. In de kame-, waar U geboorten en overlijden pléegt op te geven, zat daar de chef van de afdeling Bevolking, de heer A. J. Bruynooge, aan enkele onzer collega's de laatste offlcië'e cijfers uit onze stad door te geven. Hoewel hij er al vijftien uur werk op had Zitten, was hij nog even correct. even or.!?e»--'-->d en even voorko mend als hij altijd is Diezelfde wel willendheid vonden de mensen van onze verkiezingsdienst overal op het stadhuis: bij alle mensen, die vroeg uit de véren waren geweekt en een vermoeiende dag achter de rug hadden. Nu nog zaten ze over rekenmachi nes en lange staten gebogen, groeven ze met de handen diep in het haar cn prikkelde een dikke rookdamp de slaperige ogen. Toch hadden ze nog even tijd om, schichtig opkijkend, te vragen of boter cn vet „nou wel echt van de bon waren." Om het er bij dé late thuiskomst eens lekker van te nemen? DE heer H. van Galen Last. lijstaanvoerder van de C.H.U., vertélde uitermate verheugd te zijn over de uitslag van de raads verkiezingen. „Wij hadden stille tjes gehoopt op een vijfde zetel en die hoop is vervuld. Ik geloof wel," vervolgde de heer Van Galen Last, „dat de uitslag de verhou dingen goed weergeeft. De P.v.d.A had twee restzetels en is er een van kwijt geraakt. Als U de Twee de Kamer-verkiezingen van het vorige jaar bestudeert, zult U zien, dat er toen dezelfde tendenzen waren als nu. Ook de C.H.U. ging toen vooruit. Deze vooruitgang zette zich bij de raadsverkiezingen van gisteren voort. Ik geloof, dat die winst te danken is aan de vooruitstrevende politiek van de C.H.U.aan de goede lijst, waar mee wij uitkwamen en aan het vertrouwen, dat de kiezers in de C.H.U, hebben." De heer Vr n Galen Last zeide tenslotte, dat de uitslag van de raadsverkiezingen de C.H.U. ver plichtingen oplegt. „Wij zullen on ze progressieve politiek met kracht voortzetten," zei hij. ling. Med.) Tiende transport I. en B. In Kamp Laan 1914, waarin de Dienst Identificatie en Berging is gevestigd, arriveerde Maandag het tiende transport van tijdens de oorlog in Duitsland omgekomen landgenoten. Het v/aren 75 stoffe lijke resten die door de Dienst in de Russische zone van Duitsland werden opgespoord. Noteert U even Grand Theatre Woensdag 22 en Donderdag Juni: „Zo'n aardig badplaatsje" DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 116. De „Zephir" loopt cenj stille Japanse ha ven op Formosa aan en gaat op de rede ten an ker. Spoedig nadert een bootje en even later staptMoetsji-Foetsjj aan boord, dezelfde Ja panner. die kapitein Barker enkele weken geleden zo ter wille is geweest. Hij brengt zijn mannen hulde voor hun work en belooft hun loon naar werken. Kees Touw, die een fijne schuilplaats heeft ge vonden, luistert het ge sprek af en maakt er uit op, dat het de bedoe ling is. de ..Zephir" voor ae kaapvaart uit te rusten. „Ik hoop, dat ge goed voor de gevan genen hebt gezorgd." zegt Moetsji-Foetsji en dat klinkt Kees als muziek in de oren. Zijn vrienden zijn dus nog aan boord. Maar waar om moeten ze goed behandeld worden? Ah, de Japanner legt het al uit:want die blan ke kerels heb ik nog nodig over enige tijd. Geef hun goed te eten en zorg vooral, dat ze niet ontsnappen." j ili „Kinderzorgoexwaam sociaai jaar. Aanvangstijden 2.30, 6.45 en 9 uur City Theater Van Vrijdag 17 tot en met Don derdag 23 Juni. Zondag: 1.30, 4, 6.30 cn 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.30 en 9 uur: „Verborgen stroming", leeftijd 18 jaar. Rembrandt Theater Van Vrijdag 17 tot en met Don derdag 23 Juni. Vrijdag en Zater dag: 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur: „Circusparade" en „Duivels van het wilde Westen" (deel I), 14 jaar. F. J. SWETS (P v. d. A.) gebo ren in 1910, is voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Prot. Christelijke Werkgemeenschap in de P. v. d. A. Hij genoot zijn op leiding aan het gymnasium en de universiteit «n deed vervolgens doctoraal examen in klassieke ta len. Na zijn studie werkte de heer Swets enige tijd in het bedrijfsle ven (boekhandel en uitgevers maatschappij), terwijl hij in 1944 leraar aan het Stichts Lyceum Mr. Th. A. FRUIN (P. v. d. A werd geboren in 1890, studeerde te Leiden en verbleef van 1914 tot 1935 in Indonesië. Daar was hij o.a. werkzaam als advocaat, bestuurs ambtenaar, hoofd van de gouver nementsorganisatie voor verstrek king van erediet aan dc Indonesi sche bevolking en middenstands- er consumptief erediet aan rlle landaarden Na zijn- pensionnering werd de heer Frum voorzitter van dé Nederl. Vereniging voor Volks- credielwezen en Woekerbestrijding, welke functie hij thans nog ver vult. In 1940 vestigde de heer Fruin zich in onze stad. Hij was no de bevrijding enige tijd lid van het voorlopig hoofdbestuur van de P. v. d. A. In 1945 vertrok de heer Fruin als economisch adviseur in algemene dienst naar Indonesië. Na een jaar keerde hij naar Holland terug. De heer Fruin publiceerde vele artikelen over het Indonesisch en Nederlands Volkscredietwezen in verschillende tijdschriften, ter wijl tevens enkele brochures van zijn hand verschenen. De heer Fruin is voorzitter van de plaatse lijke afdeling van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, terwijl hij in Indonesië voorzitter was van de progressieve Stuw-groep, waarvan ook de heren Van Mook. Logeman en Jonkman deel uit maakten. T. VAN OORT, (P. v .d. A.) ge boren in 1916 te Amsterdam, voorzitter van de Amersfoortse Be stuurders Bond (de plaatselijke centrale van de bij het N.V.V. aan gegoten vakbonden): lid van het dagelijks bestuur der Federatie van Bestuurdersbonden in de pro vincie Utrecht en plaatsvervan gend lid van de Raad van Arbeid te Amersfoort. Dé heer Van Oort is reeds geruime tijd in het grafi sche bedrijf werkzaam. J. VAN STEK (C.H.U.) Bank- werker-electricien bij de Ned. Spoorwegen. Voorz. van de Prot. Christ. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel. Bekend als jeugd leider van „Immanuel". Kenner van arbeidersbelangen, met warm sociaal voelend hart. Mej. G. R. STIENSTRA (C.H.U.) Vroeger werkzaam in de Openb. Leeszaal. Nu secretaresse van Dr B. S A. Al (P. v. d. A.) W. J. A. Bartels (P. v. d. A.) Dr J. (P. J. Koopman (P. v. d. A.) Th. van Oort (P. V. d. A.) A. J. Spiekermann (K.V.P.) Het water is 19 graden De temperatuur van het water in het Bosbad bedroeg vanmorgen vroeg 19° C. In Pesie's Bad was de temperatuur 20°. met Voogdijraad en departement. G. TIMMERMAN (C.H.U.).'Be kwaam landbouwer. Voorzitter van de Christ. Boeren- cn Tuinders- bond. F. DE FEBER (V.V.D.) Geboren 18 November 1918 te Am. Geb. 18 Nov. 1918 te Amsterdam leiding. Op plm 17-jange leeftijd ais volontair werkzaam op een daar ter plaatse bekend makelaars kantoor Studie voor makelaar en taxateur onroerende goederen. Vervolgens oproeping in mil.dienst en kort daarop wederom opkomst in mil.dienst (voor-mobilisatie). In 1940 bij de beëindiging van dc oorlog, allereerst studie voort gezet en in dat iaar beëdigd als makelaar en taxateur in onr. goe deren. In de loop van 1940 in Amersfoort gevestigd als zodanig. In de bezettingsjaren aangesloten geweest bij de Raad van Verzet, enz. Functies: secr. van de Afd. Utrecht der Vakgroep Tussenp. in Onr. Goederen; secr. afd. Utrecht Nederl. Vereniging van Makelaars in Onr. Goederen. Secr. van de plaatselijke Makelaarsvereniging: lid van de Landelijke Examen commissie voor de Makelaardij in Onr. Goederen: vertrouwensman v. h. Min. van Econ. Zaken bij de Kamer v. Koophandel te Utrecht en Amersfoort t.a.v. beëdigings- aanvragen o.g.; secr. van de veren. „Handel en Nijverheid", afd. Amersfoort der Kon. Nederl. Mid- denst Bond; bestuurslid van de F.A.M. Mevr. H. C. VAN BIENEMA PROP. (V V.D.) werd geboren op 17 Febr. 1892 te Stadskanaal, be zocht na lagere school U.L.O. en slaagde in 1912 als onderwijzeres, na opleiding aan Rijks Dagnor maalschool te Assen. Mevr. van Bienema was ruim twee jaar on derwijzeres te Beilen, is daarna gehuwd en woonde 17 jaren bij een suikerfabriek in Indonesië. In Mei '33 vestigde mevr. van Bienema zich te Amersfoort. In 1937 werd zij secretaresse van de Ned. Vrou wen Elec. Ver., van 1939 af voor zitster en sinds 1948 Hoofdbe stuurslid. Zij heeft tevens zitting in ae Redactie-Commissie Huisvrou wen Vereniging. R. KOK (VVD) geboren 13 Dec. 1901 te Roden (Dr.) Na zijn schoolopleiding (L.O.) (Inq. Med.) Eegvn, efa t&g. -u.„+ Tcnr was hij werkzaam in het veehou- dersbedrijf van zijn vader. Door zelfstudie heeft hij zich verder ontwikkeld en in Aug. 1925 werd hij aangesteld als tijdelijk Com mies bij de Dir. Bel. van Inv. cn Ace. te de Poppe (Ov.). 1927 werd hij verplaatst naar Denekamp in de zelfde functie. In 1937 was hij inmiddels assistent geworden bij de Dir. Bel. in de provincie Fries land. In 1946 kwam hij vandaar in Amersfoort waar hij momenteel nog werkzaam is bij de Directe Be lastingen. Functies: bestuurslid Oranje vereniging Bergkwartier; voorzit ter van de Speeltuinvereniging „Het Leusderkwartier"; voorzitter van de kortgeleden opgerichte Ne derl. Vereniging voor Volkszang. MR. F. C. A. EENHORST (KVP) werd in 1912 te Breda geboren. Na zijn studies in de rechten te Lei den te hebben voltooid, werd hij aanvankelijk aangetrokken door de gemeenteadministratie. Korte tijd later werd hij adj.-secretaris van de Kamer van Koophandel m Den Bosch. Sinds 1942 is de heer Een horst secretaris van de K. v. K. in Amersfoort. Hij is voorzitter van Vereniging „Nederland-Frankrijk". MR. P. IJBINK (KVP) werd in 1903 te Groningen gebo ren. Na het volbrengen van zijn gymnasiale en academische studies werd hij in 1929 directeur-secreta ris van de Algemene Bond van Gemeenteambtenaren, in welke functie hij zich te Amersfoort ves tigde. Na de bevrijding bekleedde de heer Ubink het voorzitterschap van het College van kiesmannen voor de noodgemeenteraad. Ach tereenvolgens zien wij hem als Raad-adviseur van het ministerie van binnenlandse zaken, als voor zitter van de Raad van Rijksper- soneelsaangelegenheden en als lei der van het Georganiseerd Over leg. In Amersfoort is de heer LTbink voorzitter van het R-K. Me disch Paedagogisch Bureau alsme de van de stichting „Mater Ama- belis-school." Wethouder J. Koopman: HET is in ieder geval zo, dat de Partij van de Arbeid zich ten opzichte van de stemming in 1948 heeft gehandhaafd", zo con cludeerde de heer J. Koopman, lijstaanvoerder van de PvdA op onze vraag hoe hij over de uitslag dacht. Hij ziet deze uitslag niet als een uitspraak van de kiezers over het gemeentebeleid van de PvdA. De PvdA zal ondanks haar zetel verlies een zeer progressief beleid olijven voorstaan. Zij zal daarbij een beroep doen en meer nog dan vroeger moeten doen op de pro gressieve leden van de confessio nele partijen Niet alleen, dat er een verschuiving naar rechts is in de raad, er is, zo meent de heer Koopman, bovendien een verschui ving naar rechts in de nieuwe KVP-fractie. „Wij zullen in de ko mende periode niet nalaten met de beste argumenten die. er zijn onze politiek te verdedigen. Mochten de R. Kok (V.V.D.) Vaterpolo-uitslagen In het Sportfondsenbad werden gisteravond enkele waterpolo- competitie-wedstnjden gespeeld. De uitslagen er van zijn: Dames: Neptunus 3-Brandenburg 2 2-2; Neptunus 2-Robbcn 2 1-4. Heren: Neptunus 3-D.W.K. 1 0-1. ONDANKBAARHEID GESTRAFT Toen de 36-jarige schilder B. G. L. uit Amersfoort het vorige jaar een ziek kind thuis had liggen, wilde zijn melkhandelaar hem hel pen door hem dagelijks een paar liter melk extra te verstrekken. Hiermee niet tevreden, nam de schilder geregeld meer melk mee, zonder er voor te betalen. Deze ondankbaarheid bracht hem Woensdag voor de Utrechtse Poli tierechter, die hem gezien de vele veroordelingen di.- L. op zijn straf register had staan, tot éen week gevangenisstraf veroordeelde. Geëist was 14 dagen gevange nisstraf. Burgerlijkp Stand Geboren: Aletta Margaretha Ma ria, d v A T Deutekom en M A C Bakkenes; Wilhelmus Johannes, z v G A v d Bedem en J M Voor burg; Willem Nelis Adnanus, z v A v d Brug en W Schuuring; Aal- bertha Elbertine Wilhelmina, d v A J Woudenberg en J A v d Ak ker. Getrouwd: S Brouwer en M M Koojjman; M Ph de Muinck en P v Brenk; W H van Empelen en J E Schultz; W A van Bekkum en W Klein Nagelvoort. Overleden: Jan Doeke Bodemeljer 74 j, geh m A B J Rehmann. rechtse partijen desondanks aan een conservatief beleid de voor keur geven, dan is er tenminste bij de verkiezing van 1953 een duide lijk meningsverschil aan de kiezers voor te leggen." In de afgelopen periode hebben de rechtse partijen zich naar het inzicht van Wethouder Koopman te veel gehaast om het praedicaat progressief te verkrijgen. De ko mende vier jaar zullen de werke lijke meningsverschillen duidelij ker aan het licht treden. En, zo be sloot de heer Koopman, daarover verheug ik mij. Sportweek 1949 gaat weer beginnen Er zijn ruim dertienduizend deelnemers aan het tweede gedeel te van de Sportweek der Federatie van Personeelsverenigingen. Dit tweede gedeelte bevat de zoge naamde buitensporten. Door deze zeer grote deelname komt het to tale aantal deelnemers aan de Sportweek boven de 2.000. Er zijn zeven wisselbekers, 160 medailles en 100 persoonlijke prijzen be schikbaar gesteld. De fietstocht, waaraan 350 Amersfoorters deel nemen, wordt op 27 Juni, dat is a.s. Maandag, gehouden, met volle dige medewerking van de Amers foortse Politie Op Dinsdag 28 Juni is de beurt aan 270 wandelaars, die in groep jes van tien een mooie tocht zullen maken. De organisatie is in han den van het A.W.C. Van 28 Juni tot 10 Juli wordt het voetbaltournooi gehouden, waaraan ook clubspelers mee mo gen doen. Op 7 en 11 Juli is het veld aan de Rubensstraat het toneel van athlethiekwedstrijden. De deelname aan het lawntennis- tournooi is groter dan ooit te voren. In Pesie's Bad v/orden zwem wedstrijden gehouden op 4 Juli. Er worden ditmaal alleen estafet tes verzwommen. Persoonlijke nummers blijven helaas ach terwege. Het zwembad wordt ge heel verlicht. Begonnen wordt met de estafettes, daarna is er enige tijd gelegenheid tot dansen. Om tien uur volgt er een demonstratie schoonspringen en daarna is er weer gelegenheid tot dansen. Op de sluitingsdag, 16 Juli, wor den de finales van het voetballen, touwtrekken en van athletiek ge houden. Ook worden er dan de monstraties gegeven. Ook nu weer verlenen alle offi ciële bonden volledige medewer king. Alleen de Biljartbond wei gert deze nog steeds.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2