r isMolsm „Draagt allen een anjer op Anjerdag!" ATOOM Rijwielen Gebr.v.d. PLOEG Amersfoorts turnzalen zijn onvoldoende toegerust Van Galen Last Gedeputeerde? Stroom wordt duurder Zal Janssen opnieuw sterker zijn dan Schulte? Nog meer tunnels in Amersfoort Dramatisch verlopen Bob-dag 2 Vrijdag 24 Juni 1945 Toeslelturnen kan dientengevolge niet op behoorlijk peil komen De voorzitter der A E.v.L.O., de heer P. E. H. v. Maurik, besteedde in zijn openingswoord bij de gymnastiekkampioenschappen van Amers foort, veel aandacht aan de slechte toestand der toestellen in de ge meentelijke turnzalen. Na geconstateerd te hebben, dat in Amersfoort, ovenals in het gehele land, na de voetbalsport de gymnastiek de meeste beoefenaren telt, merkte hij op dat de gemeente de turnzalen zelf voor de beoefening der lichamelijke opvoeding na de oorlog in een behoor lijke staat heeft gebracht, doch uit het oogpunt van het verenigings- turnen kwalificeerde hij, wat de toestellen betreft, de toestand als .rampzalig". Tot zover de heer v. Mourik. ABvLO-vorzitter uitte zijn grieven Ook wij hebben dit euvel opge merkt en er reeds op gewezen in een artikel d.d. December 1947 in dit blad. Wij schreven toen o.a. dat in de betrekkelijk lange tijd, nodig om een behoorlijk peil te bereiken bij het toestelturnen, èn de dienst plicht, èn het ontbreken van de zo nodige „geschikte" toestellen in de beschikbaar gestelde turnzalen mede oorzaak zijn van het feit dat in Amersfoort zo weinig goede toe stel-turners zijn, hetgeen helaas bij de Zaterdag j.l. gehouden kom- pioens-wedstrijden maar al te dui delijk bleek. In de turnzalen 1: momenteel geen behoorlijke hoge stalen brug aanwezig; grondplaten voor een parterre-rek ontbreken, evenals trcmplin-veerplanken. Voor het vereniglngsturnen zijn deze attributen nu eenmaal onmis baar en de diverse verenigingen, welke zelf geen brug hebben kun nen aanschaffen, zijn er elk ogen blik de dupe van. Daardoor konden bij de Amersfoortse kampioen schappen niet de gebruikelijke paardsprongen met 'veerplank ver werkt worden, doch moest er zon der plank geturnd worden. Van de brug moest zelfs een bevesti ging met een touw vastgebonden worden. MEER STEUN De huren der turnzalen zijn sedert 1948 bijna verdubbeld. Dit is wel in tegenstelling met ge meenten als Woudenberg en Hoevelaken, waar de gymnas tiekverenigingen zelfs door ge meentelijke subsidies o.a. ge steund worden. Gemeentewerken, zodat we mogen verwachten dat binnen niet te lange tijd een verbetering zal op treden, waarmede de turnvereni gingen, die een belangrijk deel van hun inkomsten aan zaalhuren moe ten uitgeven, ten zeerste gebaat zullen zijn en daarmede de licha melijke opvoeding in onze stad. „TURNER" In Deventer is door B. en W. aan de gemeenteraad onlangs een cre- diet van f 2200.- aangevraagd, om dat de directeur van de gemeente lijke geneeskundige dienst de wen selijkheid heeft betoogd om aan 200 schoolkinderen in verband met gebleken houdingsafwijkingen ex tra gymnastieklessen te kunnen laten geven. Het blijkt dus wel dat in ver schillende gemeenten de noodza kelijkheid, om door middel van de gymnastiek tot een lichamelijk goede gesteldheid van ons volk te geraken, terdege onder de ogen wordt gezien en daarom betreuren wij het dat in Amersfoort de voor zitter Van de A.B.v.LO., de heer Van Mourik, er nogmaals op moest wijzen dat noodzakelijke gymna- stiektoestellon niet aanwezig zijn of zich in een zeer slechte staat bevinden. We weten echter, dat dit euvel de aandacht heeft van de Amersfoortse Sportstichting en Demonstratie met een nieuwe sproeiwagen De firma N.V. Hartnibbig en Greeve uit Den Haag heeft enige tijd geleden in Nederland een En gelse veeg-sproeiwagen ingevoerd, een wagen, die wanneer deze in gebruik is bij de gemeentelijke rei nigingsdiensten veel werk uit handen kan nemen. De „Lewin sprinkler sweeper collector", zoals de Engelse wagen heet. is een „sei zoenwagen". Vooral tijdens de zo mermaanden, wanneer de wegen stoffig zijn, kan zij goed werk doen. De sproeiwagen, die vóór de oorlog bij de gemeente Amersfoort werd gebruikt, is bij de meeste Amers- faorters wel bekend. De Engelse wagen zouden wij „een verbeterde sproeiwagen" kunnen noemen. Im mers, het sproeien is geen hoofdzaak meer, maar het stof van de wegen wordt door dit voertuig opgezogen en in een reservoir gedeponeerd. Steentjes, papier en andere lichte af valstoffen vinden ook een weg naar het reservoir. Het waterreservoir kan 730 liter water bevatten, waar mede enige uren kan worden ge sproeid. De wagen maakt momenteel een tocht door ons land. Het ligt in de bedoeling van de firma Hartnibbig en Greeve voor verschillende ge meentebesturen proef te draaien Reeds zijn twee wagens in dienst gesteld op het vliegveld Twenthe. De directeur van de gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst, de heer G. Huffels en wethouder A. J. Spiekermann, die Donderdagmor gen een demonstratie bijwoonden, waren bijzonder te spreken over de werkwijze van de sproeiwagen, maar de aanschaffingskosten zullen wel een bezwaar opleveren. Deze zijn nogal hoog Zoals bekend heeft Baron van Tuyll van Serooskcrken van Zuilen, die voor de Christelijk Historische Unie lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht is, enige tUd geleden de wens te kennen gegeven, dat hij van zgn functie wenst te worden onthe ven. WU vernemen thans uit gezag hebbende bron dat Baron van Tuyll van Serooskerken na de najaarszit ting van Provinciale Staten zijn functie zal neerleggen. Het is vrijwel zeker dat de aftre dende Gedeputeerde zal worden op gevolgd door de heer H. van Galen Last uit Amersfoort, die voor de C H.U. zitting heeft in de Provin ciale Staten De heer Van Galen Last Is mo menteel wethouder van Financiën cn Bedrijven te Amersfoort, Het is niet uitgesloten, dat de heer C. van Zwol, lid van de Raad van de C.H.U., de heer Van Galen Last als wethouder zal opvolgen. Kantonrechter gaf privaatles ..Volgende zaak", riep de deurwaar der bij het Amersfoortse kantongerecht Donderdagmorgen, „Is Jan Drlko aan wezig" Er volgde Reen antwoord, maar schoorvoetend liep een rijzige gestalte naar de balie De kantonrechter, mr. Vonkcnberg, snuffelde wat In een sta- oci panieren en stak van wal. Drlko?? Bent u soms een afstammeling van de Hugonoten? Het commentaar van beschuldigde bleef achterwege 7.lln flets had hij onbeheerd In de Longestraat laten staan en de politie klik» pn eenmaal streng op deze over- tredlnrcn toe. ..Was het soms een oud beestje' U d-cht zeker laten zc 't dlnr maar stclen ik ga wel lopen", vervolg de de kantonrechter. Dc hoor D. verontschuldigde zich met do onmerklng daf hij „er niets van wist" „Ik hen slechts korte tijd in Nederi-inrt Ik kom uit België". 70 zei hij „Non", antwoordde de kantonrech ter „dan znl lv u e^ns een nrivaat- leste geven In oollt ie voorschriften Maar neem dit n>> van mil aan. privaat lessen zlln In Nederland duur hoor". n« eerste les" kost D f 4 of twee d-e,»n Mej. C D u't Amersfoort had zonder licht cereden Ook dat ma® niet. Vroe- ec-r was er voor dames". 70 Tei de i'cntonrechtcr .een ander lledle. als h"t laat In de avond was en sterren aan d- v>*-v,el stonden. Dit is een ander m«lodlette" Later Vi*eek het liedje 4,of 1 dn®" heette. J H. H. uit Amersfoort had 7'n va der ma?' naar het t-antongerecht ge stuurd Hit wilde blijkbaar de school niet verzuimen om terecht te staan voor een overtreding. De Jongen had 00 de Hamcrsveldsewe® te veel links ann gehouden Vader hield een uitvoerig betoog over andere overtredingen, war on de nolitle n'ct zo strene toe ziet .11 wl'de du.s pleiten voor de al gemene zondigheid van de mens", on derbrak de kantonrechter vader's- re laas ..Hoor eens meneer. Ik vind Vei lig Verkeer heel mooi, m'n dochtertje heeft een diploma voor Veilig Verkeer cn dus „Laat u zoontje dan les nemen bij uw dochtertje in het vak Veilig Verkeer", vervolgde mr. Von kcnberg. Hetwerd drie gulden of 1 dag. B. en W. delen de raad mede, dat de Raad van Commissarissen van de Provinciale Utrechtse Elcctrici- teitsmaatschappy N.V. heeft beslo ten in verband met dc steeds sta gende kolenprijzen enige tariefs verhogingen in te voeren en wel: a. een verhoging van het nacht- stroomtarief van cent per k.w.h (van 2 ct. op 2% ct.) b. een verhoging van het tarief voor klein Industrie en handwerk lieden met let. per k.w.h., zodat dit wordt; zonder garantie: 10 ct. per k.w.h. met garantie van 1000 k.w.h. per Jaar: voor de eerste 1000 k.w.h. per jaar 9 ct. per k.w.h.; voor de tweede 1000 ct. k.w.h. in dat jaar 8 ct. per k.w.h.; voor de derde 1000 k.w.h. In dit jaar 7 ct. per k.w.h.; voor dc vierde 1000 k.w.h. in dit jaar 7 ct. per k.w.h.; voor alle volgende kw.h. in dat jaar 6% ct. per k.w.h. Het Hgt in de bedoeling deze ta riefsverhogingen voor het eerst toe te passen op het verbruik, dat met dc meteropneming in Juli wordt ge constateerd. Op grond van het bepaalde in het in 1929 gesloten overname-contract is verzocht een en ander aan de raad ter goedkeuring te willen voor leggen. B. en W. stellen de raad voor deze wijzigingen goed tc keuren. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB In Leusderkwartier komt een Finse school B. en W. stellen de raad voor: 1. voor het aanschaffen en doen plaatsen van een zesklassinge hou ten school uit Finland in het Leus derkwartier een crediet te verle nen van f 126.722,-; 2. de levering en het plaatsen van bedoelde school op te dragen aan de N.V. „Panagro", maat schappij tot uitvoering van nieuw bouw en onderhoudswerken, ge vestigd te 's-Gravenhage, kantoor houdende te Warmond, voor de som van ten hoogste f 98.500,-; 3. de school te doen plaatsen op het in eigendom aan de gemeente Amersfoort toebehorend terrein, gelegen achter het Trekerbergje nabij de Buys Ballotstraat; 4. vier lokalen van het schoolge bouw te zijner tijd met toepassing van de lager-onderwijswet 1920 aan de vereniging tot bevordering van christelijk nationaal schoolon derwijs te Amersfoort in bruikleen te geven, zulks voorlopig tot 1 Sep tember 1950. 117. De gevangenen zitten in het tussendek en over hun verzorging hebben ze niet te kla gen, Maar de bewaking is streng en ofschoon kapitein Barker voort durend piekert over de mogelijkheid om te ont snappen, hij ziet er,geen kans toe. Maar Kees Touw heeft ontdekt, waar ze zitten en voor zichtig werkt hij zich, via een luchtkoker, naar het ruim, waar zijn vrienden verblijf hou den. Maar hij kan niet bij hen komen en ten einde raadt probeert hij rnpt 7iin mes een eat in de zoldering te steken, reet in de vloer steken. De splinters vliegen er Die bukt zich snel. „Ben jij het, Kees?" roept Tot hun erote verbazing zien de anderen plot- uit en spoedig ontstaat een klein gat. Met ge- hij verrast; „wét een geluk! We dachten, datje seling de scherpe punt van een mes door een dempte stem roept Kees Touw kapitein Barker, verdronken was." Woensdag 29 Juni a.s.. de ver- vraagt, maar een vrijwillige bij- Veiling van huizen In de Donderdagavond gehouden veiling van onroerende goederen, ten overstaan van notaris mr. S. van 't Eind te Amersfoort werden de navolgende percelen publiek verkocht: Perceel 1: Eer. huis met erf en grond aan de Muurhuizen nos. 227 en 229, met uitgang naar 't Zand, aan de heer mr. H. L. Maaldorink voor 8200. Perceel 2: liet woonhuis met schuurtje en grond aan de van Asch van Wijckstraat 19, aan de heer P. J. W. M. Faes voor 6000. Perceel 3: Het woonhuis met schuurtje en grond aan de van Asch van Wijckstraat 21, aan de N.V. De Ruyterborgh voor 6200. Advies samenstelling commissie voor studiebeurzen Voor de benoeming van de vier leden van de uit vijf leden be staande commissie voor advies toe kenning gemeentelijke studiebeur zen bevelen B. en W. de raad aan de heren ds. A. A. Koolhaas. M. Korthals Altes, M. A. C. Lindeman en J. Steinebach. Het college heeft de heer Spie kermann, wethouder, tot lid be noemd. jaardag van Z.K.H Prins Bern- hard, wordt de jaarlijkse Anjerdag gehouden. Overal in de stad zullen de collectanten en collectrices rond gaan om U een anjer-embleem aan te bieden. In de bloemenzaken zullen levende anjers verkrijgbaar zijn, zodat iedereen in de gelegen heid gesteld wordt zich met een anjer te tooien en daarmede steun te verlenen aan het culturele leven in ons land. Dit laatste is het prettige van deze actie, door het kopen van uw anjer steunt u een belangrijk werk, want de gehele opbrengst van de Anjerdag is bestemd voor de cul turele arbeid die in ons landje wordt verricht. Het Anjerfonds heeft sinds haar oprichting in de oorlog, reeds grote bedragen aan culturele objecten uitgegeven, v.-at mogelijk werd gemaakt door het jaarlijkse offertje dat u heeft ge bracht. Wil dit werk door kunnen gaan dan blijft het noodzakelijk dat deze offers gebracht worden. Daarom doen wij nogmaals een warm beroep op u. De actie vangt dit jaar aan met een straatcollecte op Zaterdag 25 Juni, waarna op 27, 28 en 29 Juni een huis-aan-huis-collecte wordt gehouden. De collectanten voorzien u van een anjer-embleem tegen een bedrag dat u zelf kunt bepa len. De levende anjers zijn op deze dagen in de bloemenzaken te ver krijgen. „Aan mooie woorden hebben on ze culturele arbeiders niets, er dienen daden gesteld te worden. Ik zou elke landgenoot ervan wil len doordringen, te beseffen, dat het Fonds geen liefdadigheid O, die oversteekplaats! De oversteekplaats op de Hoge- weg was weer het toneel van een ongeval. Mej. J. O. stak de straat over zonder uit te kijken en werd aangereden door een auto. De dame liep een hersenschudding op en werd naar het ziekenhuis ge bracht. (Ing. A led.) lopen lichter, zijn sierlijker en van solide kwaliteit. Leverbaar in elke gewenste uitvoering. Alle rijwielen worden geleverd met 1 JAAR VOLLE GARANTIE Arnhemsewcg 44 - Telefoon 5276 Soosterweg 96 drage in het belang van onze cul turele opbouw. Het is een zaak van alle Nederlanders. Het gaat om uw aller zaak, tua res agitur." Gedachtig aan deze woorden, gesproken door Z.K.H. Prins Bern- hard, Regent van het Nationale Anjerfonds, wekken wij u op uw steentje bij te willen dragen en u op Anjerdag met een anjer te tooien. Het Plaatselijk Comité: Mevr. Asyee, Pasteurstraat 6 C. v. d. Brink, Soesterweg 61 Mevr. van Goor, Bankastraat 2 Mevr. Hafkamp, Heemskerklaan 10 Mevr. Heederik, Heinsiuslaan 45 Mevr. Langenberg, Methorststr. 18 Mevr. v. d. Leeuw, B.W.laan 50 Mevr. Ledder, Narcisstraat 82 Mevr. v. d. Peppel, Miereveldstr. 34 Mevr. Papenhuizen, Radboudstr. 8 Mevr. v. Pelt, Daltonstraat 40 Mevr. Vetter, Lombokstraat 1 Mevr. Wieghel, 't Stort Zuid 17 Mevr. Kolenbrander, Hogeweg 83 Charles niet overal als kampioen erkend Ezzard Charles, die in het gevecht om de wereldtitel Joe Walcott ver sloeg, wordt thans door 61 organisa ties als wereldkampioen erkend. Echter niet door de Britten en de Amerikaanse staten New York en Massachusetts. De toestand is op het ogenblik enigszins verward, want de Britse boksbond heeft onlangs besloten de winnaar van het gevecht tussen Sa- vold en Woodcock, dat op 6 Septem ber zal worden gehouden, als de nieuwe titelhouder te erkennen. Wellicht zal Charles later tegen over de winnaar van de Savold Woodcock-wedstrijd geplaatst wor den, doch hierover is nog niets be slist. Aanrijding Bij de Kamperbinnenpoort bot ste een Wielrijder tegen een bestel auto op. Hij werd licht gewond aan een been, maar kon zich, na het gebeurde, naar huis begeven. Burgerlijke Stand 23 Juni 1949 Ondertrouwd: J. J. Mandemaker en G. M. Reems; C. G. Vianen en G. W. Kerkhof. T. G Wijntjes en H. S. van Doorn; W. van Eek en M. A. E. van Westerlaak; B. J. van Dijk en R. van Cleef; K. Hammink en D. v. d. Wetering; J. van Daat- selaar cn E. C. van Keeken; J. W. Benningen en A. G. van Ginkel; J. de Jong en A. Henstra. Getrouwd: E. Leijenhorst en H. M. Verhoeven. M. J. Mulder en J. Vink. „Deventer Piet" in arrest J., die bekend staat als „Deven ter Piet" verschafte zich door in sluiping toegang tot een perceel op het Havik, waar hij een schoor steen-pendule, een wollen trui en een dito vest stal. Deze goederen konden by een opkoper achter haald worden. „Deventer Piet" werd gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. In het Bosbad wordt vanavond een waterpolo-wedstrijd gespeeld tussen Neptunus 1 (heren) en Neptunus II. De temperatuur van het water in het Bosbad en in Pesie's Bad was vanmorgen 20° C. Hoevelaken KIND VEEL VAN HOOIWAGEN Het 10-jarig zoontje van de fam, V. had het ongeluk van een wagen te vallen waarmede hooi werd ge haald. Hij trachtte zich vast te grij pen, doch bleef achter een y'zer haken. Het kind werd zo zwaar aan een hand gewond dat de hulp van dr. Klarenbeek moest worden inge roepen. Mijnheer de Redacteur, Noteert U even GRAND THEATRE; „Johnny Belin da". Aanvangstijden Zondag; 2. 4.15, 6.45 cn 9 uur. Overige dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER; „Vliegende Tijgers- Aanvangstijden: 2, 4.15. 6 45 en S uur. Overige dagen. 2.30, 6.45 cn 9 uur. REMBRANDT THEATER: tweede deel „De Duivels van het Wilde Westen" en „Het Eiland der Verschrikkin gen Aanvangstijden: Vrijdag cn Zaterdag: 2 30, 6 45 en 9 uur. Zon dag: 2. 4.15, 6.45 cn 9 uur. Overige dagen. 2 30 en 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- cn Vrijdagavond van 7—9 uur: Uitlening voor kinde ren: Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.304 30 uur: Leeszaal dage lijks van 1012.30 en 25 uur, bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur R.K. Openbare Leeszaal, Weljerstraat 2. Geopend van 10—1 en 2.30—5.45 uur. Maandag en Vrij dag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. GEEN SPREEKUUR Wethouder Van Galen Last is verhinderd a.s. Zaterdag spreek uur te houden. EINDEXAMEN R.H.B.S. Eindexamen afd. B. 4e groep. Ge ëxamineerd 9 candldaten. Geslaagd: L. M. Schukking; F J. A C. de RegtE. J. Spaander; Ch. H. atumpmu»; J. J. Vlal. Ir. v. Nouhuys antwoordt de heer Van der Neut Het probleem van de afsluiting van de Zuiderzee, bijna de gehele waterstaatkundige toestand van Nederland beheersend, is er één geweest dat jarenlang bestudeerd is geworden door een uitgebreide staf van dc voortreffelijkste water bouwkundigen en wetenschappelij ke mensen tot een van Nederlandse Nobelprijswinnaars toe, terwijl de nodige prominente economen en landbouwkundigen hun licht over het vraagstuk hebben laten schij nen. Tijdens de uitvoering echter heeft een vismeelfabrikant uit Harder wijk, die vermoedelijk zijn bedrijf bedreigd zag, in woord en geschrift zich verzet tegen die afsluiting en op een vlotte en populaire wijze op grond van enige (hoewel vage) his torische feiten aangetoond dat de afsluiting catastrofale gevolgen zou hebben zowel in technisch als in economisch opzicht. Hierdoor kwamen niet alleen eenvoudigen van geest onder de indruk maar zelfs werden enige kamerleden zeer verontrust, zodat zij zich geroepen gevoelden de mi nister vragen te stellen en op een nader onderzoek aan te dringen. Tenslotte heeft het inzicht veld gewonnen dat aan het resultaat van een studie door een grote groep van deskundigen wat meer vertrouwen mocht worden gehecht dan aan het subjectieve oordeel van een enkele met veel fantasie be giftigde leek. Toch bleek het voor de deskundigen niet eenvou dig om op dezelfde populaire wijze het ingewikkelde probleem te be lichten en de denkfouten van de opposant aan te tonen. Aan deze episode van onze jong ste historie werd ik onwillekeurig herinnerd toen ik het ingezonden stuk van de heer J. D. H. van der Neut onder het bovenaangehaalde hoofd in het blad van 22 Juni las. Hoewel natuurlijk niet van zo -gro te allure als het vraagstuk van de Zuiderzeeafsluiting, vertoont dat van de stadskern enige overeen komst. Het plan is niet los te zien van uitleg van de toekomstige stad in zijn geheel en houdt verband met het regionaal en interlocaal ver keer. Een tamelijk grote groep van deskundigen heeft zich met het vraagstuk bezig gehouden: stede bouwkundigen, technici, verkeers- deskundigen, economen, planolo gen, landbouwkundigen (de laatste slechts in verband met het uitbrei dingsplan in hoofdzaak). Wederwoord Het is niet zo dat al deze des kundigen in het gemeentelijk be stel worden aangetroffen. De ont- brekenden werden van buitenaf aangezocht om na bestudering van het plan hun advies uit te brengen. Het was verheugend dat allen tot een bevestiging ervan kwamen. Waar nu de geachte opposant enige verkeerde „oplossingen" en tunnelsituaties uit de lucht grab belt (een enkele werd ook door de dienst bestudeerd) en een wat vage en nogal verwarde uiteenzetting geeft moge ik mij tot enige opmer kingen beperken. De inzender maakt een (mjj niet duidelijk) verschil tussen in- en uitvalswegen, vereenzelvigt voorts invalswegen met centuurbaan. Hij geeft zich geen rekenschap van de intensiteit van het 'verkeer op de door hem gedachte (naar ik toch mag aannemen) hoofdwegen naar de Hof, zijnde het midden van de stads kern, noch van de daarvan afhangende wegprofielen. Ik vraag mij af hoe hij zich het geconcentreerde verkeer op die ruimte voorstelt b.v. op een markt dag. De beste plaats voor een tunnel zou zijn van Puntenburgerlaan naar Snouckaertlaan of en hoe veel de tunnel duurder wordt door de grotere emplacementbreedte wordt niet overwogen De breed te van de weg is gedacht aan de ge velafstand van de Snouckaertlaan 'Grandtheater verliest dan zijn toch al schaarse parkeerruimte). Met één pennestreek wordt de Rot terdamse bank „gecoventreerd" maar bij voortzetting van de weg op de bedoelde breedte wordt de Middenstandsbank daarbij verge ten. Dit is slechts een bagatel even als een kantoorgebouw van een be langrijk bedrijf. In de St. Anfridusstraat moeten enige huisjes vallen (als het no. 47 maar niet is). Hier en daar wordt wel wat vergeten maar wie daarop ziet is een kniesoor. In de richting van de Punten burgerlaan wordt geen rekening gehouden met de noodzakelijke pa rallelwegen langs de tunnel afrit ten teneinde de belendende perce len te bereiken, waarvoor echter geen plaats is of waarvoor ten kos te van veel sloperij plaats moet worden gemaakt. EEN ADVIES Ik zou de inzender dan ook- ernstig in overweging willen geven zijn plannen eens op een behoorlijke plattegrond (van niet te kleine schaal) te schetsen. Het zou dan wel eens kunnen blijken dat zijn inzicht in de kosten, nog afgezien van de verkeerstechnische kwali teiten. van zijn plan zich zou wijzigen en dat die kosten wel eens zeer belangrijk meer zou den bedragen dan het ter visie liggendde plan, inclusief de misschien later te bouwen rij wiel- en voetgangerstunnel. Overigens merk ik wat de kosten betreft nog op, dat de inzender op dit punt het dempen van de beek nogal zwaar weegt. Maar dat is be. grypelijk wanneer iedere inwoner een kruiwagentje zand komt bren gen (stelt u voor dat de afsluitdijk zo was gebouwd)! Ik kan echter ter geruststelling mededelen dat er praktischer en goedkopere methoden zijn. Tenslotte begrijp ik niet goed wat de kwaliteit van het beek- en grachtwater met het kernplan te maken heeft. Vermoedelijk vreest de inzender dat zulks mogelijk als argument voor de beekdemping zou kunnen worden gebezigd. Dit valt te overwegen. Ir. J. S. VAN NOUHUYS, De directeur van gemeen tewerken. Als morgenmiddag om vijf uur, na afloop van de nieuwelingen- wedstrijd, Burgemeester Molendijk het startschot zal lossen voor de Zesde Ronde van Amersfoort zul len ongetwijfeld duizenden Amers foortse sportliefhebbers en wieier- enthousiasten uit geheel midden- Nederland langs het fraaie par cours in spanning wachten op het antwoord, dat deze wedstrijd zal geven op de vraag, die zij zich nu al de hele week gesteld hebben „Zal onze nieuwe nationale weg- kampioen Sjefke Janssen metter daad bewijzen dat hij de sterkste onder de sterken is?" De kleine sportieve renner uit Elslo heeft j.l. Zondag de gehele Nederlandse wielerwereld verrast door renners als Schulte, Middel kamp, Braspennings en vele an deren geen kans te geven'op het zware Cauberg-circuit. Morgen kan hij op onze „Kleine Cauberg", waarop de blonde Ger- rit Schulte zich vorige jaar zo ver keek, bewijzen dat hij de natio nale titel met ere draagt. Gemakkelijk zal hem dat zeker niet vallen. Schuite bijvoorbeeld heeft er nog steeds geen vrede mee dat de zege hem vorig jaar ontging en zal dan ook stellig geen gewillig slachtof fer voor de kleine Limburger zijn. Maar ook Bakker zal alles in het werk stellen om zijn zege van het vorige jaar te herhalen. Deze drie renners zullen onge twijfeld een fel gevecht om de overwinning leveren, waarbij ren ners als Schellingerhoudt, Lake- man, Grift (die Zondag op de Cauberg zo'n prachtige prestatie leverde). Steenbakkers, Savelberg en onze Tour de france-renners Lambrichs en de Korver echter Nee lach. Heus U denkt dat wij en onze poes maar van één maan last heb ben? Dan is u mis, want er zijn 30 manen; de 30ste is maar een maantje van 320 kilometer doorsnede en het ding is 250.000 keer zwakker dan de zwakste ster. Als alle 30 manen tegelijk „vol" staan, hoed u dan! Studenten in India houden van staken. Als examenvra gen moeilijk zijn, als papier slecht is, als er geen herexamen komt voor een gezakte enz. sta ken zij. Op die manier wer ken zij nooit! Elena Wladimirskaya is bo ven Rusland van 10.200 me ter uit een vliegtuig gesprongen bij 53 graden onder nul. Zij had een zuurstoftoestel bij zich en landde veilig. De Implacable krijgt 'n eer lijk zeemansgraf. Het schip is al 143 jaar oud. misschien wel 150 jaar, want in 1805 gaf het zich aan de Britten over, na de Slag bij Trafalgar. Het on derhoud van dit houten mu seumstuk werd de Labourrege- ring te duur. Dan maar weg, de zee in Harde tijden, harde zeden. J stellig niet lijdelijk zullen toezien. Over de uitslag valt naar onze mening dan ook niets te voor spellen. Een ding staat echter vast: als de weergoden de organisatoren van dit grootse wielerfestijn gunstig zijn zal op de Amersfoortse Berg een strijd gestreden worden, waar over nog lang nagepraat zal wor den. Autotocht Ouden van Dagen Derde verantwoording van giften Het maximum aantal Ouden van Dagen, dat bij ongunstige weers omstandigheden in de theeschen- kery „Sonsbeek" te Arnhem „on der dak" gebracht kan worden, be draagt 470. Het daarvoor benodigde aantal van 138 personenautos -f 2 auto bussen, om deze oudjes te vervoe ren, is aanwezig! Wat nog ont breekt is het benodigde geld. Derde verantwoording: via Mevr. Tydeman f 13.50; B. W. P. f 2.50; v. V. f 1.Technisch personeel der Amersfoortse Courant f 15. Pers. Ver. E. Noack's Fijne Vlees waren en Conservenfabr. f 10. Totaal f 42.—. Per Giro: Mevr. v d S..H f 1. Invaliden Bond f 5.Ir. W. f 5.—; W. f 2.50; Mevr. A. V. f 5—; A. G. f 2.50; J. H. f 2.50; Mevr. S. N.—H. f 5.—; W. Ch. B. f 1.dames G. f 2.50; fa. W. en J. H. f 10.—. Totaal f 84.—. Vorige verantwoording f 158. bij 84. Totaal f 242.— Stortingen op: Giro no. 236440 van J. Stam, Schimmelp. kade 10. A Vermageringskuur Hoe moeten wij rijden naar Utrecht?" Deze vraag werd onj Donderdagmorgen in gebrekkig Engels gesteld en het dialecl waarmee werd gesproken, ver raadde spoedig de herkomst van de toerist. Dat wij met een Zweed te doen hadden bleek uit de blauwe vlag met het gele kruis, die de mooie sportfiets van de vragensteller sierde. Het was Van Söndler uit Stockholm met zijn vrouw Olga. Beiden fietsen nu al geruime tijd door Denemarken, Duitsland en Ne derland. Zaterdag 23 April ver trokken ze uit Zweden met het plan voor onbepaalde tijd va- cantie te genieten. Van SöndleT is trouwens niet aan een be paalde tijd gebonden; hij is juist afgestudeerd en zal na zijn terugkeer in Zweden loan- neer. dat wist hij niet te zeggen een dokterspraktijk begin nen. Reeds eniqe jaren koester den Olga en Van het plan een fietstocht te maken door Dene marken en Noord-Duitsland. Het eerste deel van de tocht 1 s zo goed bevallen, dat zij beslo ten ook een bezoek te brengen aan Nederland en Belgie Over drie weken aanvaarden ze de terugreis. Of ze de kilome tertjes in de benen voelen Geen sprake van. ..Het land is nopal vlak en het fietst dus ge makkelijk," zei Van. Olga is al 12 pond afgevallen Een aan beveling voor vrouwen, die een vermageringskuur wensen te ondergaan. Het recept is 4000 of meer kilometers fietsen VV (Ingez. A led.) Was Uw wol veilig in 35 ct per pok. Netto 100 gr. Soest „DE VRIENDSCHAP" Zondag hield de postduivenver eniging „De Vriendschap" een wed vlucht van Dourdan (Fr.) af. Af stand 469 km. In concours waren 63 duiven, die om 6.15 uur met NO- wind werden gelost. Aankomst eer ste duif 2 uur 49 min. 35 sec. Aan komst laatste prijswinnende duif 4 uur 10 min. 15 sec. De uitslag is: W. Nieuwenhuis 1, 6, 9, 13, 15, 16, 17; R. Koster 2; Dijkman 3, 4; C, Hartogsveld 5, 8; G. Sukel 7; Gebr. Blom 10, 14; Gebr. Kaats 11; G. Tee- ken 12. De Pr. Astrid wordt niet opgeblazen De Prinses Astrid, die 22 Juni zonk na bij Duinkerken op een men gelopen té zijn, zal wellicht nof enige tijd op de zandbank, waar het schip zich nu bevindt, blyven zitten. Er is geen sprake van, dat men de Astrid met dynamiet de lucht laat invliegen, verklaarde een der havenbeambten in Duinkerken b een telefonisch onderhoud met As sociated Press. Het betreft hier een zandbank buiten de vaargeul en de navigatie wordt er niet door gehinderd. Het !3 mogelijk, dat het schip nog enige tijd zal blijven zitten. De havenbeambte voegde eraan toe. dat het momenteel onmogeli)? was het schip van de zandbank al te krijgen, omdat deze by eb niet boven het niveau van het water uit komt. De nieuwe myn, die in de Noord zee in zuidwestelijke richting drijft, is thans aan de Belgische haven autoriteiten gerapporteerd; zij te- vindt zich ter hoogte van de Belgi sche kust tussen Ostende en Blan- kenberghe naby boei N.S. 9. Zij drijft daar reeds twee dagen t« lang. ..Zwolle" mislukt en te Dort een dode Om kwart voor twee Donderdag middag liet kapitein De Jong van de Luchtstrijdkrachten de propel- lors van de X 2. een militaire Da kota, draaien en ongeveer een kwartier later steeg het toestel van het vliegveld Valkenburg op met aan boord o.m. drie exemplaren van de symbolische „Bob", die bij het begin van de veiligverkeersactie zo'n belangrijke rol speelt. Het was de taak van kapitein De Jong om deze „Bobben", van wat oude kleren en een heleboel zand gemaakt, vei lig naar de plaats van hun bestem ming te brengen. Het toestel koerste eerst via Rotterdam en Zwijndrccht naar Sliedrecht. waar aan de Lekkade honderden jongens en meisjes met vlaggetjes gewapend enthousiast naar het naderende toestel zwaai den. Na even boven het stadje ge cirkeld te hebben, gaf de gezag voerder het bevel de eerste „Bob" over boord te zetten en even later slingerde de koene veillgverkeers- man aan z\jn parachute om enkele minuten daarna een keurige „lan ding" op het daarvoor aangewezen weiland te maken. Natuurlijk stond hier al een e re- comité gereed om de „hoge gas'.' welkom te heten. Vervolgens zett* de Dakota koers naar Ede, waar ,Bob' om 4 u. werd verwacht. Ook hier ging „Bob" aan de parachute vlot naar beneden. In Zwolle, (ie laatste plaats waar een „Bob" zou worden neergelaten, was het zo van de lucht uit te zien een geweldige drukte. Hier zou de koene para chute-springer zyn stunt beëindi gen op een der velden van het ge* mcenteüjk sportpark. Wat een schrik echter voor de velen, die in de veronderstel ling waren dat „Bob" een le vend wezen was, toen die, na met ware doodsverachting uit het toestel te zijn gesprongen, pijlsnel omlaagschoot en de pa rachute zich niet opende. Dit was het roemloos einde van de Zwolse „Bob", die dus zelf slachtoffer van het verkeer werd. De feestelijkheden te Dordrccbl vonden echter een tragisch elndf De rechercheur van het Dordt* politiecorps, de heer J. van Keulen die als „Bob" optrad, werd getrof fen door een hartverlamming.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2