moeilijke vraag Johannes wordt eré boos SCHÜUÏkTÖf onschuldig, een Op do hoMisd Zondag sportparade in Olympisch Stadion Spoedig volop meikersen in de winkels Parijse conferentie van de Grote Vier is meegevallen Zaterdag 25 Juni 1949 3 Geheimen rond het England-spiel (17) Enkele gevangen agenten genoten een voorkeurbehandeling Telden5 voor"!!1 £ch,ein' «'nlen Van der Rfijden en Lauwers. begin van het FmrhJ e Dintsprs met Londen hebben geseind aan het noorden is dSe ^aaeds"(Se%,>' Sfh|"^1 verklaren? Gemakkelijk te beant- dat Van der Reii^H j nletl 0ok als heel zwaar laat wegen met de S D-ers mJde t ",a 'Ün arrestat'e bereid zou zijn gebleken Y» ui. o.l» -ers inedp te uv>rb«n i i HET kon ook anders gaan. kon ook gebeuren, dat behalve rlin eieeT^i "lat lui zeer veel heeft verteld en moet men ,r IJ van Alrt Alblas uitleverde dan nor land-Suiel n .11 houden dat door zijn uitzendingen het Ene- \"n der ReiiJ lrn kan ">enlne der betrokken Duitsers, dat hebben eekree ,00r,!IJn d»d'n Duitsland stellie de doodstraf zou larIrnientailer "rh "'"''«en. Van belane Is. in hoeverre de of Vin le B Enqueterommissie licht zal kunnen breneen in de vraae. t'x-NSR on i Y* 5 gedwongen is. agent te worden toen hy (als aamrehnrlpn i ui". 3ank"am óf dat hij zichzelf voor dit werk heeft die liii i V S het ^eval. dan komen de verschillende verhalen. En rt J i! bevrijding heeft verteld, in een ongunstiger licht te staan onricrjll 3 reden voor het instellen van een veel dieper gaand onderzoek dan waarvan ons tot dusverre is gebleken. T AUWERS heeft ook voor de te redden en dan probeert Lau- 7-* Duitsers geseind. Maar hij kon l'wers. naar hij verklaard heeft, toch direct na zijn arrestatie door May en n°8 radiografisch te waarschuwen Schreieder worden overstelpt "met en Londen merkt niets (of de Dult- allerlei gegevens over toestanden in sers hebben Lauwers bedrogen met Engeland, over 't codesysteem, over cie opleiding enzovoort enzovoort, die Van der Reijden er. onder het roken van tientallen sigaretten in zijn nach telijk onderhoud met May en Makofs- u' - uitgeflapL De psychische schok, die Lauwers daardoor onder ging. moet enorm zijn geweest. De Duitsers wisten alles. Hij moest wel aan verraad denken, hij moest wel alles als een verloren zaak zien En in die stemming heeft hij zich achter het zendapparaat gezet. Afkeurens waardig? Ik geloof, dat niemand daarover oordelen mag. die niet in dezelfde verschrikkelijke omstandig heden heeft verkeerd. Men vergete niet dat deze mensen in ieder ge val Lauwers vrijwillig en uit idealistische overwegingen hun le ven in dienst van het vaderland stelden Ze waren opgeleid voor het gevaarlijkste werk: men had hen in Londen voorbereid op de gruwe lijkste folteringen door de Gestapo, als ze het ongeluk mochten hebben in handen der Duitsers te vallen. Men gaf de agenten twee vergif- pillen (een arsenicumpraeparaat in een omhulsel) mee om zichzelf te doden als het er al te zeer op aan kwam. En ziet: als ze in handen der Duit sers vallen laat Schreieder een goed middagmaal opdienen. Er zijn siga retten. er is wijn en koffie en het gesprek kabbelt kalmpjes voort op de gemoedelijke Beierse manier, waarvan de gladde Schreieder en de knappe May het geheim kennen. En dan leggen de Duitsers de feiten op tafel. Ze vragen hoe het met Blunt gaat. En of de agent óók uitgeweest is met blonde Mary op de laatste avond vóór zijn vertrek Dat is altijd raak. want het was altijd dezelfde MaryEn hoe majoor ..Die" het maakt en of kapitein Zus-en-Zo" nog altijd in die kamer met het groene behang zit. En dan zegt de agent verbouwereerd: dat is ver raad! En dan glimlacht Schreieder en zegt: Natuurlijk, je mag het wel weten, maar praat er niet over. Jullie worden gewoon uitgeleverd en dat is eigenlijk schande. Waarom zou je je kop offeren? En dan is er een jong mensenleven „GOUDEN HANDEN" Het is nog maar luttele tiental len jaren geleden, dat de meeste Nederlandse arbeiders het begrip „vrije tijd" vrijwel niet kenden. Werkdagen van twaalf uur waren normaal. langere arbeidstijden geen uitzondering. Voor dag en dauw moesten de werkers hun bed uit. zij kwamen vaak pas 's avonds laat weer thuis. Een intiem con tact met hun kinderen was vrijwel onmogelijk, cultuur was een woord, dat hun niets zei. Veel, is er veranderd, vooral in deze eeuw. De strijd der vakorga nisaties, doch ook een beter begrip van de werkgevers voor de eisen, die zij aan hun werklieden moch ten stellen, hebben geleid tot de invoering van de 48-urige arbeids week. Zonder schokken en conflic ten is dat niet gegaan, maar ein delijk, zeker ook onder de invloed van de toenmalige oorlogs-omstan- digheden, is in 1917 de achturige werkdag ingevoerd. De vrije tijd, die toen de arbei ders ter beschikking kwam, heeft zijn eigen problemen geschapen. Vonden voordien zo vele arbeiders alleen vermaak in de kroeg, nu vraagt hun vrije tijd om een an dere, een meer zinvolle besteding. Veel is er door verscheidene orga nisaties daarvoor gedaan: de Maat schappij tot Nut van het Algemeen heeft haar sporen verdiend, maar zeker ook de eigen organisaties der arbeiders en de verschillende insti tuten voor arbeiders-ontwikkeling. Bij de arbeider kwam weer de drang boven om de scheppings kracht, die vrijwel ieder mens min of meer eigen is, in daden om te zetten. Zijn bezige handen, alleen nodig vaak voor eentonige, geest dodende arbeid, vinden nu veel bevrediging in de soms primitieve knutselkamer, die hij in een hoek je van de zolder of in het schuur tje-achter heeft ingericht. Daar ontstaan vaak wonderlijk mooie voorwerpen, die misschien geen handelswaarde hebben, maar voor hun schepper, ja eveneens voor diens gezin en familie, een grotere waarde hebben dan alle moois, die in luxe winkels te koop ligt. Want deze voorwerpen zijn uit drukking van de herwonnen le vensvreugde, van de herleefde scheppingsdrang, vaak ook van een nieuwe gezinsgeluk. Het is daarom van het grootste belang, dat deze vorm van vrije-tijdbeste- ding wordt aangemoedigd. Zij ver dient ongetwijfeld meer aandacht dan tot nu toe ^an haar is besteed. Deze gedachten komen in ons op naar aanleiding van de grote ten toonstelling „Gouden Landen", die binnenkort in Ede wordt geopend en waar de beste producten van handenarbeid, gemaakt in de vrije uren, geëxposeerd zullen worden. Niet alleen arbeiders zullen daar de voortbrengselen van hun schep pingsdrang tentoonstellen, ook vele intellectuelen, die naast hun hersenarbeid zo dikwijls dringend behoefte hebben de vaardigheid van hun handen te tonen. Wie naar deze tentoonstelling kan gaan moet dat beslist doen. een gekortwiekt apparaat, dat Lon den niet kon bereiken» en het ..spel" gaat maar door, twintig maanden lang. „Dauervernehmung" Het WtÊ- een agent weigerde om te spreken, on danks alles. Of alleen maar om tijd te winnen Dan werd het middel van de „Dauervernehmung" toege past; dan werd de man op een klein stoeltje gezet en vastgeketend. En dan kwamen de ondervragers, die elkaar afwisselden, uur na uur. dag en nacht. Soms hield de man het tien uur vol. soms dertig, veertig of vijftig. In een enkel geval zelfs 70 of meer dan honderd uren. Eten werd er gegeven en drinken. Maar slapen was niet toegestaan en de electrische lampen bicven maar branden cn de slierten rook bleven hangen in het helle licht en de vra gen hamerden maar door op het moede hoofd, een dag en een nacht en weer een etmaal, en nóg een en nóg een. Gebroken naar ziel en lichaam, murw van ellende en ka pot van vermoeidheid hebben ze ten leste gesproken Twee zijn er ge weest. die nooit iets hebben gezegd. Durft men over de anderen een oor deel uit te spreken? Schreieder, de man die er wel het laatste toe be voegd was. heeft het gedaan op het eerste proces tegen Van der Waals Een autosloper te Amerongen had zijn werkplaats voorzien van een houten dak wet afge keurde dakpannen, zonder voor af hiervoor vergunning aan we deropbouw te vragen. Als reac tie hierop liet Wederopbouw het dak slopen. De autosloper geeft hierover duidelijk zijn misnoe gen te kennen. te Rotterdam .toen hij met verhef fing van stem verklaarde: Alle agenten waren moedige mensen! Al heeft hij dan ook in latere medede lingen een volstrekt ander oordeel uitgesproken over de figuur van Willem van der Reijden Met datzelfde voorbehoud zouden wij willen vragen: Moet ieder, die in deze monsterachtige affaire van schuld bij de agenten wil spre ken. zich niet tienmaal bedenken? Voorkeurbehandeling F N TOCH toch moet er met na- 1 druk op worden gewezen, dat drie agenten de zeer bijzondere be scherming der Duitsers genoten. Eén hunner is met al de andere ka meraden in een Duits concentratie kamp overleden, zijn naam blijve ongenoemd. De twee anderen wa ren Van der Reijden en Lauwers. Toen Berlijn in November 1943 het bevel gaf nadat tweemaal agenten uit het „sanatorium" in Haren wa ren ontvlucht) alle andere agenten naar de gevangenis in Zwolle te brengen en vandaar op transport te stellen naar Duitsland, maakte Ber lijn een uitzondering voor Van der Reijden. Lauwers en X. Zij mochten in Haren blijven, waar ze het bij zonder goed hadden. En zij zijn daar, met voorkeur-behandeling, gebleven tot Dolle Dinsdag, toen de Duitsers, in hun panische angst voor de opmars der geallieerden. Haren ontruimden cn de gevangenen naar Vught lieten brengen. Later zijn ze ook in Duitsland terecht gekomen. Hanengevechten eerlang voorbij LONDEN. In het Lagerhuis zijn vandaag vier wetsontwerpen van le den goedgekeurd voor het eerst sinds 1939 toen het recht van initia tief van parlementsleden werd op geschort in verband met de spoed eisende regeringszaken. De regering juichte de wetsvoor stellen waarvan er drie door le den van de oppositie werden inge diend toe. zij zullen thans naar het Hogerhuis gaan. Een der wets ontwerpen betreft hanengevechten, die. hoewel zij sinds 1835 verboden zijn. nog steeds in delen van Enge land worden gehouden. Vi'ölk krijgt twintig jaar Sturmbannführer Krlmlrialrat H J Wölk. tijdens de oorlog chef van de Aussenstelle Rotterdam van de Slpo aan de Heemraadsingel, is door de Rotterdamse kamer van het Haags Bij zonder Gerechtshof veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek. De advocaat-fiseaal had veertien dagen geleden de doodstraf gecisL Wölk werd verantwoordelijk gesteld voor de fusil lering van'66 Nederlanders. Voorts gaf hij opdracht zes personen tijdens het transport zogenaamd op de vlucht neer te schieten ook de Silbcrtannc-moorden op de heren F Valstar en D Voskamp geschiedden op zijn bevel Tenslotte heeft hij de arts F Chr Wicart met een pistool doodgeschoten. In zijn sententie overwoog het Hof om. dat Wölk's bewind voor Rotter dam en verscheidene plaatsen ln Zuid- Holland rampzalige gevolgen heeft ge had. dat hij in plaats van de terreur van zijn superieuren tc verzachten, hen juist steeds opmerkzaam maakte op ille gale activiteiten anderzijds was het Hof van mening dat verdachte's positie moeilijk is geweest omdat hij als supe rieuren had de gevreesde cn gehate Rautcr en Schöngarth en hij psychisch niet altijd tegen de eisen van zijn functie opgewassen bleek. (Van onze sportredacteur) Het hoogtepunt van de Olympische dag. welke Zondag in het Olympisch stadion te Amsterdam wordt gehouden, zal ook nu weer de voetbalwed strijd moeten zijn. Een vrij merkwaardige Bondsploeg bindt de strijd aan tegen een Zwitsers Bondselftal, dat uit jonge krachten, wier namen nog niet over de grens zijn doorgedrongen, bestaat. In de achterhoede van het Nederlandse team is naast Everse van Ncptunus plotseling verschenen de D.H.C.-er Kraus en in de middenlinie staat v. d. Engel van dezelfde club. die ook niet meer tot de jonge spelers behoort. Experimenten kunnen wü hierin dus nauwelijks zien. Abe Lenstra verschijnt niet. daar hij (DHC), Terlouw (DCV> aanv. en Stof in het gesloten seizoen beslist niet voet balt en zich liever met vissen bezig houdt. Nu Wilkes voor het Nederlandse voetbal verloren Is. is Schaap naast v. d Tuyn opgesteld cn Van Roesscl van Longa krijgt, na het bevredigende debuut, in Finland, opnieuw een kans als middenvoor. De linkervleugel bestaat weer uit de Hagenaars Timmermans cn Clavan. Bij de reserves nog twee Hage naars. nl. De Jong van A D O., ook geen Jonge kracht meer, en Schwencke van HBS Het kan een aardige strijd worden, hoewel wij geen groots spel verwachten. Het is Immers een officieuze wedstrijd en dan weten we het wel. De opstelling van het Bonds-elftal luidt: Nederland - Sarls (BW): Everse (Nep- tunus) en Kraus (DHC); v. d. Engel felen (Ajax; v. d. Tuyn (HDVS). Schaap ('t Gooi), Van Roesscl (Longa). Timmer- mans en Clavan (belden ADO). Het Zwitserse team wordt samen gesteld uit: Stuber (Lausanne); Rey. Bollinger (beiden Young Fellows) en Engler (St. Gallen); Perroud (Etoile). Reymond (Mal ley) en Casall (Young Boys): Schoeniann (Bern), Huegi I cn Huegl II (beiden Bazel). Hartmann (Fri- bourg). Slegethaler (Y. Fellows). Staube (Bazel) en Riva (Mendrisio). Scheidsrechter: J. Bronkhorst uit Velp. Het programma begint om 1.15 uur met een gymnastiekdemonstratle, waar na atletiekwedstrijden worden gehou den, welke twee dames- en vijf heren nummers .omvatten Een grote attractie zal hier zijn het lopen van Fanny Blan- kers op de 80 m horden cn het starten van de bekende Zweedse athleten Nyberg en Aberg, resp op de 3000 en de 800 m. Op de 100 m dames komen uit Gerda v. d Kade. Nel Wltzlers, Gré de Jongh en Foukje Dillema. welke laatste de laatste weken uitstekende tilden heeft gemaakt. BU de heren is de 30Ó0 m het belangrijkste Behalve Nyberg zullen starten Wlm Slijkhuis. Lataster. Groen cn Harting. Op de 800 m zal Aberg, die verleden jaar 1 min. 52 liet noteren, de strijd aanbinden tegen Kist, Van Royen cn Ribbels. Voor de 400 m staan ge noteerd De Kroon, Bakels, Nusse en Woldendorp en op de 200 m kan felle strijd worden verwacht tussen Lammers, Kleyn, Scholten. Zwaan. Saat en Meyer. Tenslotte zullen Jan Zwaan en v. d. Hoeven elkaar bekampen op de 110 m horden. Het wleleronderdeel vermeldt twee nummers, een sprint en een klasscments- wedstrijd. In de sprint starten de ama teurs Bontekoe, Faanhof, Buchll, Gcu- kens (een Jonge sprinter, van wie men veel verwacht) en de veteraan Bernard Leene. Verder zal de belangstelling uitgaan naar het optreden van de Llngiade-turn- groep dames, o.l.v. mevr. v. d. Most. die een deel van de oefeningen zal uit voeren. waarmee men de volgende maand op de Linglade, een Internatio naal turnfeest ln Stockholm, zal uit komen. r D F. KINDERKRANT ZO zaf de Hertogin dus trots daar bovenop die steile rofs, ze had de tweeling op haar knie, daarnaast de arendsjongen. Drie! En Adolf, Adolf, de lakei zat heel bedrukt er ook nog bij, hij vond het allemaal maar naar! Daarboven vloog de ooievaar en naast het arendsnest daar stonden de oude arenden, gebonden, ze riepen klagelijk: Mevrouw! We zijn gebonden met een touw door boze rovers, allebei jch laat u ons toch eindelijk vrij! De Hertogin kreeg medelijden en wou de arenden bevrijden, ze was op 't punt, 't lag op haar lippen te zeggen: Adolf, vlug, aan 't knippen. Toen dacht ze, Nee, je kunt nooit weten, dte vopels hebben niets gegeten Het spijt me, zei ze tot Pa Arend, maar jullie z\jn me te voortvarend, blijf nog maar eventjes zo sfaan 't zal heus nog wel een poosje gaan. TOEN kwam Johannes naar omlaag en zei: Mevrouw, 't is maar een vraag, maar hebt U soms al een idee, wat U nu verder doen gaat? Nee? U kunt hier toch niet altijd blijven, zo in dit nest? Het is bij vijven! straks wordt het koud, straks wordt het duister! U moet hier weg, mevrouw, maar luister: Ik heb een plan. Geef mij de kinderen ik ben wel moe, maar 't mag niet hinderen. Als ik alvast eens met die tweeling, naar huis, ik meen, naar Uw kasteel ging? U gaat dan rustig aan, nog heden met Adolf kalmpjes naar beneden. Maar neen. De hertogin zei kwaad: Als ik mijn tweeling overlagt aan Johannes, wordt het niets! Het zijn de kinderen Paskowiets! Je hebt ze éénmaal laten roveii^ zoiets kom ik niet meer te boven! Ik laat me niet nog eens bedriegen je mag mijn klnders niet meer vliegen! DIE arme ooievaar Johannes! U Hij schreeuwde Ik? Ik heb nóóit pannes! U doet maar net of ik gestaakt heb. toen ik die noodlanding gemaakt heb, dat kwam alleen door al die pakken! Toen moest ik me wel laten zakken! Maar goed, ik ben al weg, cn gauw! U zoet het zelf maar uit. Mevrouw! De groeten, hoor cn Cheerio, ik ga naar 't kindertjesbureau! Weg vloog Johannes als een pijl en in de richting van de Nijl. Daar zat ze dus, de Hertogin ze zat er nu wel erg mee in.' Hoe kwam ze hier met goed fatsoen weer uit vandaan, wat moest ze doen? ('t Is nog niet uit). .J Prijzen dit jaar vermoedelijk veel lager dan verleden jaar Wie dezer dagen door de Betuwe trekt kan zich terugwanen in oor logstijd; rond de dorpen en de verspreide hoeven hangt een bijna beklemmende spanning en telkens wordt de geladen atmosfeer van het wijde landschap verscheurd door een vreemd, knersend geluid en droge knallen die aan geweer schoten doen denken. Maar boven al domineert toch de stilte de rust die vooraf gaat aan de vreed zame slag om de bloedrode Mei kers, koningin onder het steen- fruit, wier rijk thans gaat komen. Nog enkele dagen en het sein wordt gegeven en dèn zwermen zij uit: de plukkers, de kopers van grote partijen èn de genieters die deel uitmaken van schoolreisjes of verenigingen die uit „potverteren" gaan in de onvolprezen Betuwe, schatkamer van het Nederlandse fruit. Vol hangen er de bomen en vol zijn de harten hunner eigena ren vol verwachting naar wat de natuur zal doen. de markt en de fabrieken. Meikersen De eigenlijke inleiding van de grote campagne is reeds lang ach ter de rug, want de verkopingen van de kersen op het hout werden dit jaar al vroeg gehouden omdat er veel vroege, zogenaamde Duitse kersen waren die men al overal in de winkels ziet. Maar het wachten is nog steeds op de Meikers die in NAAR OMSTANDIGHEDEN BEVREDIGEND Moskou heeft voor Berlijn de prijs betaald die het Westen bedong Het resultaat van de conferentie der Grote Vier te Parijs is"bijna in een formule samen te vatien. Deze formule vindt men aldus:;Toén de conferentie voor de deur stond vroeg men zich in der diverse hoofdkwartieren der geallieerden, en ook in de leidende, politieke kringen van West Duitsland af, wat de Russen beoogden .piet die conferentie. Het kon zijn* dat gaf men toe, dat te Moskou het over wicht verkregen was, 'na lange worstèling, door de leiders, die in een betere verstandhouding tot het Westen, en in het bijzonaer in eco nomische betrekkingea; tot het Westen, een hoodzakeLjkheid voor de Sowjetunie zagen. Het wan trouwen echter overheerste sterk. En de redenering, die daarop ge grondvest was, luidde als volgt: „Moskou ziet. dat de blokkade van Berlijn tot niets leidt.' Zijn streven om een vaste greep te 'krijgen op het Duitse volk is mislukt. De Rus sische propaganda in de wereld heeft niet aan de verwachtingen voldaan. Moskou zoekt daarom de gelegenheid om aan dit alles een andere draai te geven. Daartoe biedt de conferentie de gelegen heid. Rusland zal met voorstellen komen voor de ontruiming van Duitsland, die het weet dat ze niet kunnen worden aar omen. Het kan zijn vredelievendheid breed demonstreren, en met kracht van schijnargumenten de anderen van het tegendeel beschuldigen. Met deze twee methoden hoopt het ge weldige winst te maken in het ge moed van het naar bevrijding snakkende Duitse volk, en tegelijk in de, naar rust hakende rest van de wereld. De conferentie zal een door Rusland gezochte gelegenheid bieden tot een daverende propa ganda. Nu kan men niet anders dan constateren, dat dit wantrouwen geen bevestiging De Russen hebben gepoogd, een overeenkomst tot stand te brengen die hun macht over het geheel van Duitsland in belangrijke mate zou uitbreiden; slechts op die manier zijn zij voor een hereniging van Duitsland. Dit was hun goede recht. Hun bedoelingen waren doorzichtig, ook voor de Duitsers en Moskou ging niet buiten een vrij zakelijk nastreven van dit doel. Wisjinskv's optreden leek niets op het optreden van Molotof op de vorige bijeenkomst van de Grote Vier te Londen in Decem ber 1947. Hij hield geen, ongepro- voceerde en telkens herhaalde re- door: dr. M. v. Blankenstein quisitoirs tegen het imperialisme der anderen. Hij zocht geen open baarheid, maar was ten volle be reid tot geheime beraadslagingen, die, door hun geheimheid, geen propagandistische doeleinden kon den dienen. Het moet hem, even zeer als aan de anderen, duidelijk geweest zijn dat van dr conferentie niet het grott resultaat van een Duitse eenheid verwacht kon'wor den. Maar het was wenselijk, dat de tegenstellingen tussen de twee partijen, die nog niet opgeheven kunnen worden, wat zouden wor den gereguleerd en dat vooruit zichten geopend zouden worden. Ten aanzien van Duitsland is het eerste gelukt, ten aanzien van Oos tenrijk het laatste, en wel in ver rassende mate. Men kan Wisjinsky er niet van beschuldigen, de con ferentie in de eerste plaats aan propagandistische oogmerken te hebben dienstbaar gemaakt. Van heeft gevonden.' een eclatant propagandistisch ef fect. dat de wantrouwigen gevreesd hadden, is niets merkbaar. Zo komen wij terug tot de for mule. De vei cchtingen van de argwanende geallieerden en Duitse politici zijn gelukkig niet uitgeko men. Dan blijft het andere over als Russische bedoeling met de conferentie: Een verbetering van de 'erstandhouding ten einde de economische betrekkingen, waar aan Rusland inderdaad dringend behoefte heeft, meer zelfs nog dan de Westerlingen, mogelijk te ma ken. In dat opzicht is op zijn minst door de conferentie belangrijk werk gedaan. Dit resultaat is van beperkte omvang, maar er was met redelijk heid niet meer dan een beperkt resultaat te verwachten Wij horen daarover nu menigmaal teleurstel ling uitspreken; maar velen der teleurgestelden waren nog niet lang geleden voor een ophanden zijnde derde wereldoorlog beducht. Zij die deze vrees koesterden, hebben de meeste reden voldaan te zijn. Want tot die vrees is nu voor lopig. na de lessen van Berlijn en van de conferentie van Parijs, weinig aanleiding meer. Er kan geen twijfel aan bestaan, dat het politieke klimaat van Moskou aan zienlijk verzacht is. Zo zakelijke, zo rustige discussies waren een jaar geleden niet mogelijk ge weest. Nooit zouden toen de Rus sen hebben toegestemd in beraad slagingen, waarvan de inhoud niet in het openbaar mocht gebruikt worden. Zeker, toen in Juli en Augustus te Moskou onderhandeld werd over een opheffing van de blokkade van West Berlijn, lekten ook daérover geen bijzonderheden uit. Maar dit waren besprekingen volgens diplomatieke methode die daartoe geen gelegenheid bieden. En, terwijl zij gaande waren, kon den de tegenstanders onder de Russen van een verzoening zich geducht roeren. Men herinnere zich al die dramatische incidenten te Berlijn. Zulke dingen zijn/tijdens de con ferentie niet meer voorgekomen. En wij herinneren ons uit de laat ste jaren geen conferentie met de Russen, waarvan de aard der dis cussies niet onmiddellijk door de partijen door ieder overeenkomstig zijn opvatting en belang, bekend werd gemaakt. Deze conferentie is dus niet mis lukt, maar zij heeft opgeleverd wat men, met redelijk optimisme, er van verwachten kon. Beduchtheid ten aanzien ervan is overbodig ge bleken. Een uiterlijk kenmerk van zeke re mate van succes is dit: Een mislukte conferentie maakt ge woonlijk de. tegenstellingen erger. Niemand kan beweren dat dit nu het geval is. De concessies zijn door de Russen gedaan. Alle nog voortbestaande belemmeringen te Berlijn zullen worden opgeheven. Zeker, daardoor vervalt ook de Westelijke tegenblokkade. Maar deze is ingesteld, om het nu ver kregen doel af te dwingen. De op heffing ervan is dus volkomen lo gisch. De Russen hebben voor die opheffing de prijs betaald die er steeds voor gevraagd is. Waarom hebben de Russen die prijs betaald? Stellig niet. omdat de toestand in Oost Duitsland door de tegenblokkade onhoudbaar ge worden was. De Russen die, in de nederlaag, het beleid van de ver schroeide aarde met gruwelijke consequentie hebben toegepast vol gens een nationale traditie, zouden niet, terwille van de welstand van Oost Duitsland, tegenover de Wes telijke mogendheden gecapituleerd hebben. De behoefte aan verzoe ning moet oorzaken gehad hebben van veel verder strekkende aard. Politieke overwegingen van diep gaand karakter hebben de wijzi ging van de politiek van Moskou bepaald. Op dit langzaam voort gaande proces heb ik hier reeds gedurende lange tijd gewezen. Als men deze ontwikkeling op die manier gevolgd heeft, verwacht men van een conferentie als die van Parijs geen sensationele spron gen in de goede richting. De be sluiten ten aanzien van Oostenrijk zijn reeds sensationeel genoeg om hun consequenties ten aanzien van de militaire en ook economische positie in het satellietgebied. Ten aanzien van Duitsland had moei lijk iets zo sensationeel besloten kunnen worden. De conferentie van Parijs is meegevallen. Eh niet het tegen deel. smaak en kwaliteit de kroon spant, doch door de weersomstandigheden is haar rijpingsproces deze keer zéér langzaam gevorderd Kwekers en kopers wachten intussen met spanning af hoe de laatsle faze zal verlopen Zij weten, dat. als de zomer inzet, de pluk maar heel kort, misschien slechts een goede veertien dagen zal duren en dat zou zeer nadelig zijn, omdat de prijs ongeveer de helft zal bedra gen van vorig jaar. terwijl het nog de vraag is wat de grote fruitver- werkende industrieën zullen bie den. Bij een korte pluk zullen zij die op het hout kochten schade lijden, want dan komt men handen te kort en handen zijn duur in de Betuwe om deze tijd van het jaar, vooral de geoefende handen De kopers betaalden 20 25 cent per kg. op het hout en zetten een paar duizend gulden op de rou lette. Is het laatste het geval dan doen zij goede zaken, want het plukken komt op ongeveer 20 cent per kilo en waar men dit werk meestal met eigen volk doet. schuilt daar winst in. doch moet men alles op alles zetten omdat wanneer de zon alles tegelijk rijp tovert, moeten er vreemden aan te pas komen en de kosten dus aan zienlijk stijgen Bovendien zijn dit jaar minder plukkers te vinden dan vroeger, omdat de directies der steenfabrieken streng optreden tegen spijbelende arbeiders die er vroeger vaak eens een dagje tussen uit trokken om in de boomgaarden een welkom extraatje te verdienen In het gebied tussen Kesteren en Eist het kersenland bij uitne mendheid scheelde dit naar schatting wel 150 arbeidskrachten en dat wil heel wat zeggen als men in aanmerking neemt dat een goede plukker ongeveer twaalf uren achter elkaar in de bomen zit Hulp van „buiten"baat niet veel: vroeger heeft men het wel eens met mensen van elders ge probeerd, doch het is geen succes geworden: goede plukkers moeten uit de kersenstreek komen, zij ken nen de knepen van het vak en ia- ten twee weken tevoren de nagel van hun duim groeien om snel de steeltjes af te kunnen breken z ij alleen weten precies hoe men de ladder moet zetten en al lijkt dit eenvoudig, het is een moeiliik te leren kunst die alle efficiency in- of uitsluit. Deze geroutineerde luitjes krijgen dan ook nog wel per kilo betaald, de anderen moeten het met een dagloon doen. dat nog altijd 13 tot 15 gulden beloopt, maar omdat men geen risico's wil de nemen hebben vele kwekers hun oogst aan eigen personeel ..in deel" gegeven, d.k.z. dat de mensen 50% van de bruto opbrengst ge nieten waarvoor zij in ruil alle zorg voor het werk op zich nemen. Op volle toeren Zo wordt „er uit gehaald wat er in zit" en dat is nodig om een rede. lijke winst te behalen in de dagen van hoogtij die levens veel nadelen met zich brengen. Want de kersen vormen niet. zoals k gedacht wordt de grote bron van inkomsten der kwekers zij brengen eigen lijk hoofdzakelijk kopers cn arbei ders veel voordeel De Betuwe moet het feitelijk van het winter- fruit hebben De. veilingcijfers be wijzen dit wel: slechts 20 van de totale opbrengsten der aanvoeren komen uit de kersenhandel voort. De pluk brengt dus wel enig voordeel, maar de keerzijde van de medaille is. dal al het andere werk tijdens de pluk vijf weken blijft liggen, hetgeen verlies voor het cultuurpeil betekent. Verliezen, die niet bij de prijscalculaties zijn in begrepen. Vorig jaar was het steenfruit gced aan de prijs en toen kon men wel een stootje op vangen, maar deze zomer zal men op de helft komen, dus 45 tot 50 cent. hetgeen voor de consument niet kwaad is en.voor kwekers en kopers evenmin, al begrijpen laatstgenoemden dit niet altijd. Het gaat hier echter, naar ons een leidende figuur uit de branche verzekerde, om het herwinnen en behouden van de binnenlandse markt, waar langzamerhand ook het buitenlandse fruit weer opgeld begint te doen Vandaar, dat rnen in de Betuwe tussen hoop en vrees leeft. Nog even, en men zal weten waar men aan toe is, want Maan dag komen de eerste Meikersen aan de veiling en Dinsdag zullen de stedelingen zich kunnen ver gasten aan de sappige, rode vruch ten die nu nog de bomen tot sprookjesbomen maken, die nauw lettend bewaakt worden omdat overal de vijand loert. „Heucn" De vogels zijn in deze tijd van de zomer geen vrienden van de Betuwebewoncr, ofschoon door on verklaarbare oorzaak de plaag der spreeuwen sinds de oorlog bedui dend minder is geworden. Toch wordt nog overal flink gejaagd en de schooljeugd beijvert zich met „heuen" door rond te zwaaien met de grote ratels, die zo'n merkwaar dig geluid voortbrengen. Hier en daar wordt met een buks gescho ten, maar de gemeentebesturen zijn niet erg gul meer met het af geven van een vuurwapenvergun ning. Men heeft trouwens tegen woordig wel iets beters dan een geweer of een ratel, ook hier laat de techniek zich gelden en overal staan apparaten opgesteld die mot regelmatige tussenpozen een knal als van een schot laten horen. De bediening is eenvoudig, met wat carbid of een accu wordt een half etmaal zonder mankeren om de minuut „geschoten" en .zo houdt men zonder moeite de gevederde fruitdieven op een afstand. Nog één of twee dagen en het „heuen" kan een einde nemen, want als de ladders staan en de mens in de boom zit, blijven de vogels verre. Reeds brengen de plukkers bij manden vol de kersen uit de bongerd naar de verzamelplaat sen, maar volgende week begin nen toch eerst de gloriedagen van de Betuwe, dan immers zal de pluk beginnen van de onvol prezen meikersen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3