DAGBLAD VOOR AMERSFOORT D ♦Belgische Katholieken ontgaat begeerde mee rderheid Onvergetelijke middag voor duizenden padvindsters r „Zijn het Russen, meneer?" Nederlaag voor communisten liberalen boeken winst 's Werelds beste duiker zoekt naar vermisten van „Roermond" Fanny Blankers geridderd 9e Jaargang no. 146 Maandag 27 Juni 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 - Abonnements- pr.)tó2 cent p. w. of I 3.15 p. kse. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Telefoon .redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: T J. DE BOORDER. Gekleed in 't donkerblauw uni form der padvindsters heeft Ko ningin Juliana Zaterdagmiddag het nationale padvindsterscen- trum „Buitenzorg te Baarn ge opend. BRUSSEL. Niet de vrouwen, die voor het eefst in de parlementaire geschiedenis van België 3an de algemene verkiezingen mochten deelnemen, hebben gisteren de Belgische verkiezingen beheerst, maar de voorstanders van lage belastingen. Algemeen had men aangenomen, dat de Belgische vrouwen, die meer dan de helft van het ruim 5.5 millioen tellende Belgische kiezersvolk uitmaakten, in grote meerderheid hun stem aan de Christelijke Volkspartij (katholieken) zouden geven en de leiders van deze partij hadden al van te voren laten doorschemeren dat zü er op rekenden de absolute meerderheid In de volksvertegenwoordiging te zullen veroveren. Van deze verwachting is echter niets terecht gekemen. Zeker, de C.V.P., die reeds de sterkste partü van het land was. Is nog iets vooruitgegaan, maar de grote winst, die behaald werd ten koste van de communisten, die enorme verliezen leden, en de socialisten, die een kleine achteruitgang moesten boeken, ging naar de liberalen, die de kiezers een belastingver- iaging van 25 procent hadden beloofd. Communisten lijden grote verliezen De stemming, die van 's morgens 8 uur tot 's middags 2 uur duurde, had een zeer rustig verloop Wel wa ren in de voorafgaande nacht in Brussel straten en muren volgekalkt met verkiezingsleuzen, terwijl Zater dagavond in Oostende socialisten en communisten elkaar in de haren vlogen. Maar een blauw oog was het zwaarste lichamelijke letsel, dat werd toegebracht. In feite moesten de Belgen niet een, maar driemaal stemmen, name lijk voor de Kamer van Afgevaar digden, voor de Senaat en voor de Provinciale Raden. Om het de kie- Koningin Juliana opende nationaal centrum van N.P.G. te Baarn (\'zn een onzer verslaggevers BAARN. Met enige ferme rukken trok Koningin Juliana Zaterdagmid dag de twee aaneengeknoopte stukken koord los. die de toegang belemmer den tot Huize ..buitenzorg". Toen vielen dc met witte anjers en koren bloemen versierde versperringen opzjj en werden de glazen deuren wagen wijd geopend. Nog even keek dc Koningin glimlachend om naar de duizenden zingende padvindsters in het lommerrijke park, die de eveneens in donkerblauw uniform gestoken figuur van hun Koninklijke bescherm vrouwe 'onmiddellijk daarna als eerste de vestibule van het nu officieel geop -Je nationale padvindstersccntrum zagen betreden. Daarbinnen werden nog toespraken gehouden en geschenken overhandigd, maar voor de meiskes buiten naderde al het einde van een even onvergetelijke als zonnige, warme middag. „Er kan vriendschap en vrede ivonen Ook de kleine prinses Irene maakte deel uit van de erewacht, die tegen half vijf langs een der pa den naar het -grote gele huis werd opgesteld. Deze enkele tientallen kabouters en padvindsters hielden de doorgang vrjj naar het voorplein, waar de openingsplechtigheid zou geschieden en stoelen voor de Ko ningin, de minister van onderwijs, prof. Rutten, voor de Commissaris der Koningin, de heer M. A. Reinal- da, de burgemeester van Utrecht, jhr. C. J. A. de Ranitz en hun echt- In !«et zoeklicht TITOïSME DE lijst van Oosteuropese com munistische leiders, die zijn uitgezuiverd of geliquideerd we- 'Jeris de onvergeeflijke misdaad **4n nationalisme groeit snel. Na >_romulka in Polen, Patrascanu in ,\oemenië en Kostov in Bulgarije is-.onlangs de Hongaarse minister Vên Buitenlandse Zaken, Rajk, ge ëxcommuniceerd. Twee weken ge leder werd de vroegere vice-pre- mier van Albanië. Xoxe, ter dood gébracht. En op het ogenblik doen geruenten de ronde, dat Anna Pauker, Roemenië' vrouwelijke minister van Buitenlandse Zaken bij het Kremlin in ongenade ge vallen is en dat de grote Dimi- trov zelf, eens de leider van de Komintern, be zig is een mysterieuze dood te sterven ten gevolge van een niet nader omschreven ziekte. Kan het zijn, dat ook deze ziekte „Titois- me'' is? In ieder geval schijnt dat een kwaal te zijn, waarmede in Oost-Europa niet slechts mensen, maar het gehele communisme ge ïnfecteerd dreigt te geraken. Zelfs schijnt het niet uitgesloten, dat het ten slotte onmogelijk zal blijken, alle bacillendragers uit te roeien en dat, in de plaats daarvan, het Russische Oosteuropese imperium er aan zal sterven. Op Moskou's bevel wordt thans door de satel lieten een totaal economisch offen sief tegen Tito's Zuid-Slavie on- aornen. Een mislukking van d e aanval zou gevolgen hebben, welke ver buiten Zuid-Slavie voel baar zouden zijn. Daarom doen de Amerikanen en Britten alles, wat in hun vermogen ligt, om Zuid- Slavië bij het afslaan van het Rus sische offensief te helpen. Zonnig weer Weersverwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond (opgemaakt te 10 uur). Droog en overdag zonnig weer met meest zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. In het binnenland warm, maar plaatse lijk in de kustgebieden koeler bij wind van zee. 28 Juni: Zon op 4.22. onder 21 04. Maan op 5.58. onder 23.13. genoten, de burgemeester van Eaarn en de andere gasien waren klaar gezet. Voor de rest was de tuin gevuld met ruim drieduizend padvindsters uit alle delen van het land, die per trein, bus of fiets naar Baarn waren gekomen en de ttfd kortten met vlug nog even hun lied jes en yells te repeteren, speciaal voor deze gelegenheid gemaakt. ..Rood, wit, blauw, oranje. Onze Koningin leeft met ons mee" en ,,De deuren open, hoog de vlag. Voor 't N.P.G. een vreugdedag." Toen eindelijk de glanzende Ca dillac b\j het tuinpad stopte en de Koningin, vergezeld van mevrouw E. van den Bosch-de Jongh, presi dente van het N. P. G., tussen de erewacht doorliep, klonken de vreugderoepen zo luid op, dat onze vorstin even verrast stil stond en de meisjes met een langdurig pad- vlndsterssaluut lachend dank bracht. „Zo worden dromen toch echt wel eens werkelijkheid," zei mevrouw Van den Bosch, toen de driekleur was gehesen, het Wilhelmus gezon gen en zij de gasten had verwel komd. Hartelijke dank bracht me vrouw Van den Bosch aan allen, die er toe medewerkten, dat dit gebouw zo spoedig na de bevrijding kon worden ingericht, nadat voor de oorlog het verlangen ernaar onver vuld was gebleven. Ze bond de meis jes op het hart, dit gezamenlijk be zit lief te hebben, te bewaren en te onderhouden; er een écht tehuis van te maken, ook voor buitenlandse padvindsters. En de Koningin die nauwelijks aan het woord kon komen, doordat zoveel meisjes bleven juichen wuiven zei: „De naam „Buiten zorg" drukt zo uitstekend het ideaal uit, dat we met dit huis willen be reiken. Er kan vriendschap en vrede in wonen en dus een waarlijk „bul ten zorg" zijn." Eenmaal binnenshuis, kwam een Driebergse kabouter de Koningin een kleine, goudgele cake aanbie den, gebakken in de fonkelnieuwe oven van de moderne keuken. Ze kreeg een bedankje en een stevige linkerhand. De andere gasten ont vingen hun cake en thee pas toen minister Rutten en afgevaardigden van zuster- en broederorganisaties hun gelukwensen hadden aangebo den. De dampende kopjes werden op grote bladen aangedragen door ka bouters. Wij kregen het onze van prinses Irene, die meteen alweer rondkeek of er niemand werd ver geten. Een half uur later riep klok gelui de meisjes uit alle hoeken van het park naar de uitgang, ten teken dat de Beschermvrouwe weer naar huis zou gaan. Indrukwekkend was 't afscheid! Duizenden juichende meisjes stonden langs het tuinpad en honderden burgers bij het hek. waar de padvlndstersband uit Haarlem de Koningin met trompet geschal uitgeleide deed. De grqze mrs. W. Ridgeley Chapline uit Washington, die voor de Ameri kaanse Padvindstersbeweging een film van het bezoek maakte, keek sprakeloos toe en verzuimde haast haar filmapparaat te gebruiken. zers gemakkelijker te maken, waren de stembiljetten in verschillende kleuren uitgevoerd: wit rood en groen. Vriendelijke ambtenaren wa ren de vrouwen behulpzaam bij het werpen van hun biljetten in de juis te bussen. Premier Spaak verklaarde met be trekking tot het resultaat der ver kiezingen: „De verkiezingen zijn geen nederlaag voor de socialisten; zij zijn een overwinning voor de li beralen en een echec voor de com munisten. De liberalen hebben zon der twijfel hun overwinning te dan ken aan hun verkiezingsleuze: verla ging der belastingen met 25 procent". Over de samenstelling van een nieuwe regering zoals bekend, is het traditie, dat het kabinet de dag na de verkiezingen aftreedt, het geen ook thans gebeurt is zei de heer Spaak, dat de tegenwoordige regeringsformule hem aannemelijk lijkt. De samenstelling van het nieu we kabinet zal in de eerste plaats af hangen van het programma van de toekomstige regering. Toen de heer Spaak gevraagd werd, of hij de post van eerste-mi- nister en minister van Buitenlandse Zaken opnieuw zou willen combine ren. indien de prins-regent hem be lastte met de taak van het vormen ener nieuwe regering, antwoordde Spaak: „Ik geloof niet, dat dit een goede oplossing zou zijn". Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat Spaak zal weigeren premier in de nieuwe regering te worden en slechts de post van minister van Buitenlandse Zaken zal accepteren. Algemeen gelooft men, dat de sa menstelling van de nieuwe regering verre van gemakkelijk zal zijn, daar de toekomstige partners tot een ac- coord zullen moeten komen over de koningskwestie, de subsidie aan het bijzonder onderwijs en de bestrijding der werkloosheid. vraagstukken, waarover tussen katholieken, socia listen en liberalen diepgaande me ningsverschillen bestaan. Meer sigaretten mee naar het buitenland? DEN HAAG. Nu met ingang van 1 Juli de tabaksdistributie wordt opgeheven heeft de ANWB bij het Ministerie van Financiën aangedrongen op een verruiming van de hoeveelheid tabaksartike len, die de Nederlandse reiziger naar het buitenland mag meene men voor privé-gebruik. In het bijzonder is de wens geuit, dat de vrij uit te voeren hoeveelheid min stens gelijk wordt aan die, welke ook vrij in België mag worden in gevoerd. Kon. Mil. Academie wordt 14 Juli heropend DEN HAAG. - Op Donderdag 14 Juli zal de Koninklijke Militaire Academie te Breda officieel her opend worden. De gebouwen der K.M.A. hebben in de afgelopen tijd een belangrijke restauratie ondergaan. De heropening zal wor den bijgewoond door Prins Bern- hard, de minister van Oorlog en talrijke militaire autoriteiten. De Kon. Mil. Kapel zal de plech tigheid met muziek opluisteren. Nee toch...? Heus! Met de 120 cm Schmidt-foto- telescoop van het observato- rium op de berg Palomar wor den opnamen gemaakt voor een hemelatlas, die 5000 gulden per stuk zal kosten. Sommige van ie sterren, die men in beeld brengt, bevinden zich op 300 millioen lichtjaren afstand van de aarde. Het luxe jacht van Adolf Hitler. „Grille", is aan zijn nieuwe eigenaar, George Arida, een industrieel uit het Midden- Dosten overgedragen. „Ik zal het een bestemming geven, die 7an Hitler zo onaangenaam mo gelijk zou zijn geweest," heeft Arida verklaard. De genationaliseerde Engelse spoorwegen zullen restaura tiewagens laten lopen met de namen van oude Engelse her bergen als „De vrolijke pik broek" en „De onnozele vent". Af et een oude, maar stevige rammelkar van 1930 ramde in Glendale (Calif.) mr. Dam een file van 21 gloednieuwe wagens, „omdat hij het leuk vond zo'n harmonica eens in te duwen!" V.J HERSTEL REPUBLIEK OP 5 JULI Donderdag overdracht van Djokja aan de sultan DJOKJA. Indien de situatie het toelaat, zal de sultan van Djokja karta op 3 Juli een telegram naar Bangka en Batavia sturen voor de overkomst van de Republikeinse regering naar Djokja Indien dit doorgaat wordt de Republikeinse re gering op 5 Juli verwacht, deelde de sultan van Djokja aan Aneta mee. Hü zei. dat Dinsdagmiddag om 12 uur dc overdracht van de civiele diensten geschiedt. Woensdagmiddag zullen de Nederlandse troepen de stad ontruimen en Donderdagmid dag vindt de officiële overdracht van de residentie Djokja aan dc sultan plaats. Pas na deze overdracht mogen roodwitte vlaggen gehesen worden. Donderdagmiddag zal de sultan een verklaring uitgeven en die dag om 20.00 uur Indonesische tijd zal hij voor radio-Djokja spreken. De avondklok zal na de overdracht ge handhaafd blijven. Kolonel Van Langen, de bevelheb ber van de Nederlandse troepen in Djokja. zegt in een bekendmaking, dat het op 29 Juni in de stadsgedeel ten. die dan nog onder Nederlands gezag staan, voor iedereen verboden is zich buitenshuis te begeven. Dit verbod geldt niet voor de militaire waarnemers. Nederlandse militairen, Nederlandse bestuuisfunctionarissen en personen, die door kolonel Van Langen daartoe zijn gemachtigd. Te New York heerst nu al dertig dagen droogte. Deskundigen menen, dat de oogst verloren is als het niét spoedig gaat regenen. Democratische arbeiders richten nieuw wereld vakverbond op GENEVE. Vertegenwoordigers van de vakverenigingen van 38 lan den. tezamen 42 millioen arbeiders vertegenwoordigend, hebben gisteren in Genève besloten een nieuwe, niet- communistische vakverenigings-in- ternationale op te richten. De nieu we organisatie, die binnen zes maan den officieel ten doop zal worden ge houden. moet een tegenwicht vormen tegen het onder communistische lei ding staande Wereldverbond van Vakverenigingen (W.F.T.U.). De Ne derlandse vertegenwoordiger de heer Kupers is gekozen als lid van de commissie, die een constitutie voor de organisatie moet opstellen. Dc ramen die Marlus Richters voor de kerk te Stolwijk gemaakt heeft zUn gereedgekomen en geplaatst In een speciale dienst zullen zij ingewijd wor den op 6 Juli om 19 uur; ds mr Van Eeuwljk zal in die dienst voorgaan. Oorzaak ongeluk wellicht niet op te helderen ROME Op verzoek van dc K.L.M. zal de wereldberoemde duiker Adolfo Vanni uit het Ita liaanse stadje Viareggio in het wrak van de „Roermond" gaan zoeken naar de lijken van de nog vermiste Inzittenden. Vannl is wereldrecordhouder duiken. Hij heeft 45 minuten lang op 325 meter onder de zeespiegel vertoefd. Reddingsploegen in Barl hebben een speciaal duiktoestel In orde ge maakt waardoor het mogelijk wordt tot 100 meter diepte te gaan. Zij hopen de romp van het toestel In takels te kunnen bevestigen om het aan de oppervlakte te brengen. Gisteren werd het dodenhuis waarin de stoffelijke resten van 23 omgekomenen bij 't ongeluk liggen, voor het publiek geopend. Vissers en andere burgers van Bari liepen in stilte langs de doodkisten. Velen onder hen hadden het ongeluk zien gebeuren. Zij brachten bloemen mee. waarmede zij de kisten be dekten. Een Italiaans-Nederlandse, com missie van onderzoek is begonnen met het schiften van de mededelin gen van honderden ooggetuigen van het ongeluk met de „Roer mond". Politie en functionarissen van de maatschappü begonnen de opgehaalde bagage van de slacht offers t» sorteren en in te pakken voor verzending naar de verwan ten. Bij vrijwel elk pak bevond zich een. foto-album en een aantal kleine geschenkpakjes, die uit Indonesië waren meegenomen voor uitdeling in Nederland. Er waren ook schoolrapporten van twee kin deren, de veertienjarige Robert en de twaalfjarige Eileen Esser, die met hun moeder, mevrouw Helmi Esser, omkwamen. In de koffer Zwermen bommenwerpers boven Nederland VUGHT. Bij het voormalige concentratiekamp stuitte men tij dens graafwerkzaamheden op een aantal stoffelijke overschotten, vermoedelijk van ex-gevangenen, die het slachtoffer werden der Duitse terreur. Britse luchtmanoeuvres veroorzaken onrust AMSTERDAM Wanneer dc lichten in Nederland al weer niet meer dan vier jaar waren ontsto ken, had men zich Zaterdagavond in vele delen van het land kunnen wanen in de donkere dagen van 1940-1945, toen geallieerde en Duitse luchtvloten ons luchtruim doorkruisten. Het doffe monotone gezoem, dat de mcesten onzer nimmer zullen vergeten, was ge durende lange tijd niet van de lucht en klonk nu in vredestijd des te angstwekkender. omdat de vliegtuigen, die op vrij grote hoog te over ons land vlogen, geen enkel licht voerden. De eerste telefoontjes, die het Amsterdamse kantoor van het A.N.P. bereikten, kwamen uit Heerenveen, waar volgens de me dedelingen een stroom van vlieg tuigen gedurende een uur onafge broken overvloog. Vele ongeruste Friezen en Groningers kwamen hun licht opsteken over deze on gewone activiteit in de lucht. Maar toen twintig minuten later het ge ronk zich boven en in de omgeving van de hoofdstad deed horen, wa ren gedurende een half uur alle telefoonlijnen van het A.N.P. zon der pauze in gesprek. Een mijnheer uit Haarlem, die kennelijk leider was van een meis jesinternaat, vond het onverant woordelijk, dat dergelijke zwer men bommenwerpers maa onaan gekondigd boven ons land konden vliegen en al zijn meisjes, die toch al zo'n ellendige tijd in de oorlog achter de rug hadden, de angst op het lijf konden jagen. Een Amster damse huismoeder vroeg met onge ruste stem om raad. Ze was alleen thuis met haar twee kinderen. Een rasechte Mokummer vertelde, dat hij juist aan het klaverjassen was: „Geloof me. de vrouwe zijn in de kelder gekrope meneer. „Zijn het de Russen?" vroeg een andere lang niet zekere stem en hij voegde er aan toe, „want dan zet ik mijn boot binnen vijf minuten onder stoom." Wat is dat voor flauwekul bo ven me hoofd?" vroeg een belas tingbetaler uit Diemen. „Maak nou geen gijntjes", zei een sonore stem aan de andere kant van de lijn, „is er soms heibel?" Er was geen heibel. Engeland beleefde Zaterdag zijn tweede „Battle of Britain" en Nederland werd als aanvlieggebied voor uit Duitsland komende machines ge bruikt. Maar voor vele Nederlan ders was het niet „hun mooiste uur." Schiphol kreeg gisterenmiddag iets van de grote Britse luchtma noeuvres, waaraan ook door Ame rikaanse en Nederlandse vliegtui gen werd deelgenomen, te bespeu ren. toen geheel onverwacht een groot Amerikaans superfort op het vliegveld neerstreek Het toestel, dat veel bekijks trok, moest een noodlanding maken wegens een storing aan de olieleiding. Uit Londen wordt gemeld, dat de aanval op de Britse hoofdstad, die tijdens de grootste „luchtoor log" in vredestijd door Amerikaan se bommenwerpers werd uitge voerd, met succes is afgeslagen. Vampires van de Nederlandse luchtmacht werkten aan de verde diging mede. In eeti roeiboot begeeft de dui ker (het dichtst bij de camera) zich andermaal naar de plaats waar zich het wrak van de „Roermond" moet bevinden. Tot dusverre hebben zijn onderzoe kingen nog geen succes gehad. Aan boord van het grotere schip, een sleepboot, bevinden zich Ita liaanse en Nederlandse deskun digen, die het onderzoek leiden. Convooi van sultan van Djokja beschoten BATAVIA. Zaterdagmiddag kwam te Djokja met een bommen werper aan de waarnemende leger commandant. generaal-majoor Buur man van Vreeden. ten einde de si tuatie in ogenschouw te nemen Hij heeft op het stafkwartier van de T- brigade besprekingen gevoerd over de evacuatie met de kolonel Van Langen, de territoriale commandant. De generaal is dezelfde middag naar Batavia teruggekeerd. Zaterdagmorgen zijn de kolonel Van Langen, de sultan van Djokja en de Paku Alam, vergezeld van hun staven alsmede van waarnemers der UN.C.I., naar Prambanan ver trokken voor de overdracht van het gezag aan de sultan. Prambanan ligt ongeveer 15 km. ten Noord-Oosten van Djokja aan de weg van Djokja naar Solo. Prambanan. Pegungang en omstreken waren Zaterdag reeds door de Nederlandse troepen ont ruimd. Volgens de tijdtabel werden Zon dag nog Kedaton. Plered en om streken aan de sultan overgedragen. Zaterdag werd ten Westen van Prambanan een convooi. waarin de sultan van Djokja en een militaire waarnemer van de UNCI meereden, door een bende licht beschoten. De Nederlandse troepen hebben de ben de verdreven. Uit Djokja meldt de correspon dent van Aneta, dat de Neder landse troepen de residentie reeds op 29 Juni ontruimd zullen hebben. van mevrouw Esser bevond zich een ingelijste brief, waarin be schreven stond hoe haar echtge noot, Hans Esser. van de Neder landse marine, drie jaar geleden de dood vond. Volgens de bij het onderzoek be trokkenen zal het misschien onmo gelijk zijn tot een verklaring van de oorzaak van het ongeluk te komen, wanneer men er niet in slaagt het afgebypken staartstuk van het vliegtuig te vinden. Een der functionarissen zeide, dat op sommige slachtoffers sporen van verbranding waren waargenomen. Van de 33 inzittenden van het verongelukte vliegtuig zijn nu 23 stoffelijke overschotten geborgen en geïdentificeerd, n.l. de heer M. S Broos, mevr. A BroosMul. baby H. Broos, de heer W. van Hasselt, mevr. C. H. van HasseltWebcr, J G van Hasselt, de heer W J van Dort, mevr. M F van DortVan Abcoude, dr. ir. A G A Idenburg, mevr. H. Esserschiebel. Robert Douglas Esser. Irene Cecilia Esser, mevr. J C C Meelhuyzenvan Son, de heer S K van 't Hof. mevr. E van 't HofDijkstra, de heer F G Dikkers, vlieger 2e klas J. Tuyt, stewardess C. A. Timmermans, ste_ ward P J van Overbeek en van vier Egyptische passagiers. Men verwacht, dat binnen enke le dagen de stoffelijke overschot ten per vliegtuig naar Nederland resp. Egypte zullen worden over gebracht. Van tien inzittenden is het stoffelijk overschot tot dusver re niet geborgen n.l. van de 15- jarige zoon van de familie Van Dort, van eén Egyptische passagier en van acht leden van de beman- ning. Gen.-majoor De Ruyter v. Steveninck overleden DEN HAAG In Den Haait Is Zaterdag in de leeftijd van 53 jaar overleden generaal-majoor A. C. de Ruyter van Steveninck. lid van het Hoog Militair Gerechtshof cn oud-commandant van de Kon. Ned. brigade „Prinses Irene". Generaal-majoor De Ruyter van Steveninck heeft een belangrijk aandeel gehad in de bevrijding van het vaderland. Hij heeft als com mandant van de Kon. Ned. brigade „Prinses Irene" dit onderdeel op een zodanige voortreffelijke wijze aangevoerd, dat de geallieerde be velhebbers, onder wie de brigade streed, herhaaldelijk hun bijzon dere tevredenheid hebben betuigd over de moedige en beleidvolle wijze, waarop de brigade haar taak in geallieerd verband vervulde Als erkenning van de daden door haar verricht, heeft de Koningin destijds het vaandel der brigade de hoogste militaire onderscheiding, namelijk de Militaire Willemsorde, verleend. De overledene was officier in de Orde van Oranje Nassau, drager van de Bronzen Leeuw en van het onderscheidingsteken van langdu rige dienst als officer. Hij was voorts begiftigd met verschillende buitenlandse onderscheidingen de „Distinguished Service Order", of ficier in de „Order of the British Empire", commandeur v^n het „Legion d'Honneur", drager van het Franse „Croix de Guerre" met palm, commandeur in de Orde van Leopold met palm en drager van het Belgische „Croix de Guerre" met palm. Grote manoeuvres op de Veluwe in voorbereiding DEN HAAG. Op de Veluwe zullen eerstdaags leger-oefeningen worden gehouden van zodanige om vang, dat hier voor de eerste maal sedert de wederopbouw van de Ko ninklijke Landmacht kan worden gesproken van een manoeuvre. De deelnemende troepen worden ge vormd door vijf infanterie-bataljons. een regiment veldartillerie, een af deling luchtdoelartillerie, een of meer eskadrons vechtwagens, een eskadron pantserwagens, een ver- bandplaats-afdeling. een transport compagnie. een detachement Ko ninklijke Marechaussee en enkele staven. Het geheel zal onder leiding staan van de commandant Strijd krachten te Velde, de generaal-ma joor der artillerie. A. Th. C. Opso- mer Gedurende drie dagen, op 27. 28 cn 29 Juli zullen de onderdelen gezamenlijk worden geoefend, ter wijl ook de verpleging en legering zullen geschieden als in oorlogsom standigheden. Het doel van deze manoeuvre is de oefening van staven en troepen in groter verband, in beperkte vorm optredend als het mobiele veldleger, dat gelük bekend in de toe komst zal worden gevormd. Fanny BlankcrsKoen ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Tij dens de Olympische dag heeft Koningin Juliana onze viervou dige Olympische kampioene zelf de Koninklijke onderscheiding op de borst gespeld. Wij zijn er trots op dat dc nieuwe Ridder iedere Vrijdag op onze vrouwen pagina een artikeltje schrijft over haar belevenissen in Ame rika. Koningin doet er zelf mededeling van AMSTERDAM. Nlrt de voet- balwedstrijd werd hel hoogtepunt van de Olympische dag. Ander maal was het Fanny Blankers— Koen die deze middag in het mid delpunt der belangstelling stond, niet alleen door haar fraaie lopen op de 100 m.. waarbij zij met haar nieuwe rivale Foukje Dillema af rekende, en ook niet door haar feilloos over de horden snellen, waarbij zü opnieuw al haar tegen standsters ver achter zich liet. In de pauze stond onze viervoudige Olympische kampioene een büzon- dcre verrassing te wachten. Zij werd met haar echtgenoot in dc koningskamer van de eretribune ontvangen door Koningin Juliana, die mevr. Blankers mededeling deed van haar benoeming tot rid der in de orde van Oranje Nassau als gevolg van haar prachtige ath- letische prestaties en haar waar dige sportieve houding, waardoor zij dc naam van ons land. ook bui ten de grenzen, op schitterende wüze heeft hoog gehouden. Stralend verscheen Fanny Blan kers na de pauze op het veld met de ridderorde op haar trainingspak bevestigd Velen drukten haar de hand en het talrijke publiek gaf met groot enthousiasme te kennen hoe het de koninklijke decoratie op prijs stelde. In de geschiedenis van de Neder landse sport zal deze kleine plech tigheid een bijzondere plaats blijven innemen, aangezien het nog nimmer is voorgekomen, dat een actieve sportbeoefenaar een koninklijke on derscheiding mocht ontvangen. Reeds eerder op de-middag was de athlete een andere onderscheiding ten deel gevallen, welke werd uitge reikt door Prins Bernhard. Het was de gouden erepenning van het Ned. Olympisch Comité, welke slechts zelden door het N.Ó.C. wordt toege kend. In de historie van het Olym pisch Comité is dit weliswaar cnigo malen gebeurd, maar een actief sportbeoefenaar stond tot nu toe niet op de erelijst. Een verrassing was het voor de organisator van de Olympische dag, Karei Lotsy, onder wiens leiding dit sportfestijn voor de tiende maal werd gehouaen, toen Prins Bernhard ook hem het gouden ereteken uitreikte. Het conservatieve Lagerhuis lid Butler heeft een vredescon- structie voor het Verre Oosten voorgesteld" als tegenwicht van het Atlantisch Pact". Geweldige wapenvondsten in Italië ROME. De carabinieri heeft in de afgelopen 17 maanden zoveel wapens gevonden, dat er 'n mach tig leger mee uitgerust zou kunnen worden, is in de Italiaanse Senaat meegedeeld. De minister van Bin nenlandse Zaken, Mario Scelba, gaf een korte samenvatting van de landelijke speurtocht naar illegale wapens en munitie, waarvan het grootste deel in communistische schuilplaatsen gevonden is. Volgens Ansa zijn de vol gende hoeveelheden in beslag ge nomen: 78 kanonnen, 371 mortie ren en granaat werpers. 1.689 zwa re en 2.456 lichte machinegeweren, 6.849 automatische pistolen, 46.318 geweren en handgranaten. 260 ton explosieven, 123 radiozenders en 10.279 130 patronen. En zo hebben we jullie dan weer in ons midden. Bruingebrand, kerngezond, vol werklust maar zonder baan. Zeker, je wordt niet aan je lot overgelaten, officiële instanties speuren overal naar werkgelegenheid en zelf zijn jullie wellicht ook al eens hier en daar binnengestapt om tc sol liciteren Niet geslaagd? Geen nood, het Dagblad voor Amers foort komt de gerepatrieerde militairen graag te hulp. Ieder van hen mag in ons dagblad gratis een advertentie plaatsen, ter grootte van vijf regels, waar in zij zich voor een werkkring aanbieden. Wil men liever zijn adres er niet in vermelden, dan mag men de brieven op zijn an nonce onder nummer naar ons administratie-bureau laten zen den. Wij betalen dan de postzegel wel. die voor de' doorzending nodig is Al die adverenties plaat sen we in een aparte rubriek, waar ieders oog op valt en die zeker door de werkgevers terdege zal worden gelezen. Vul het for mulier maar in, dat op pagina 2 is afgedrukt, en zend het ons toe. Van harte veel succes.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1