VIERHONDERD WIELRIJDERS BONDEN STRIJD AAN In kort bestek z Presta tie- verke erstocht door en buiten Amersfoort Vrouwe Fortunaliet Neptunus in de steek tegen „Rotterdam Winkeliers Soesterkwartier tegen tunnelplan Neptunus (Arnhem) had meer geluk dan A.Z. P.C. 1 u.z.c.c. Dinsdag 28 Juni 1949 Spnrtiieek Federatie IS de HAPAM-ploeg compleet?" riep de brigadier van politie, de heer P. van de Broek, Maandagavond op het Onze Lieve Vrouwe Kerkhof. „Ja," klonk het uit een tiental monden tegelijk. „Nou, opstappen dan maar; denk aan de verkeersregels en veroorzaak geen opstoppingen," waren de laatste woorden, die brigadier Van de Broek de ongeveer twin tig wielrijders van de HAPAM-ploeg toeriep. De prestatie-fietstocht van de Federatie van Amersfoortse Personeelsverenigingen was hiermede be gonnen. Met de regelmaat van de klok startten daarop de overige tien deelnemende ploegen en iedere keer was het weer brigadier Van de Broek die het sein tot vertrek gaf. gen weer present en kon de „race" worden voortgezet. Zo vatte een der deelnemers de rit tenminste op. Hij vroeg ons of Schulte nog ver voor was... Het volgende gedeelte van de tocht ging door de Treek. „Ergens "de Treek", zo was bekend ge- Uitslag zal wel even op zich laten wachten VOOR het vertrek wenste voorz. van de F.A.P, de he de Tj de Boorder, de deelnemers een prettige tocht toe. „Aan de voet van Amcrsfoorts symbool, de Lange Jan wordt het sein tot vertrek gegeven. Laat de Lange Jan deze avond tevens het symbool van saamhorig heid der verschillende personeels verenigingen zijn," zei zeide hij. Een woord van dank sprak hij tot de organisator van de prestatie-fiets tocht, de heer J. H. A. Huyberts, de Amersfoortse politie en de E.H.B.O. De fietstocht werd gehouden als onderdeel van de Sportweek der F.A.P. Ongeveer 30 km moesten de deelnemende ploegen, tezamen vor mende ongeveer 400 man, fietsen. Er werd niet „zomaar" gefietst, neen, want de tocht zou tellen voor de algemene puntenberekenmg. De fietstocht was gesplitst in een stads- en een buitenrlt. De stads- ric werd gecontroleerd door vijftien agenten in burger. Hun opdracht was: nauwlettend op de verkeers- fouten toezien. Leden van „De Pe- daalridders" waren de „toezicht houders" op de buitenrit. VLOT VERLOOP Het eerste gedeelte van de tocht verliep zeer vlot, al bezorgden de gesloten spoorbomen aan de Nijver heidsstraat nogal enig oponthoud. „Verdekt" waren de agenten op verschillende punten van het par cours opgesteld. Vijftien van deze posten moesten de wielrijders pas seren. Wy bezochten er twee. De heer Rolvink vonden wy in een sla gerswinkel op de hoek van de Bis- schopsweg-Arnhemseweg. Z'n taak kor. hy in enkele woorden uiteen zetten. „Controleren of er verkeers- fouten gemaakt worden. Iedere overtreding telt als een strafpunt." Of er veel fouten gemaakt werden? Och, dat viel nogal mee. Maar af en toe moest de heer Rolvink toch opmerken: „Nee, dat gaat toch niet, chef, links door de bocht." De heer Van Schalkwijk had zyn post ingenomen voor het perceel Hogcweg 94. Hem waren weinig verkeersfouten opgevallen. „Och, zo kijken natuurlijk goed uit, hè" zei hy. Ik wou dat ze altijd zo voor zichtig reden." Inderdaad, het was opvallend hoe goed de regels van het verkeer tijdens deze rit werden opgevolgd. Na de stadsrit verzamelden de ploegen zich op de brug aan de Hogcweg, waarna werd gestart voor de tweede ronde. Iedere ploeg reed afzonderlijk, inhalen was niet toegestaan, waardoor geen chaos op de weg ontstond. Ook nu weer waren het de verkeersregels, waar op streng werd toegezien. Hot „In- haalverbod" viel sommigen lastig. Meermalen kwam het voor dat ploegen uit elkaar dreigden te val len. mdar dan klonk het „Blazer en Metz of SOVA, bij elkaar blijven." Bij het kruispunt Hamersveld ont stond een incident. Het programma gaf aan „rechts af", doch een ge deelte van de deelnemers was links af gegaan in de richting Achter veld. IN DE SOEP? Niemand wist met zekerheid te zeggen w^e de schuldige hiervan was, er was slechts één commen taar: „de boel loopt ln de soep." Maar de „boel liep niet in de soep". Bij hotel „De Mof" waren alle ploe- Voor de Sportweek werd Maan dagavond een prestatie-fiets- tocht verreden. Op deze foto kunt u zien, dat er vele deelne mers waren. En ze staan er nog niet eens allemaal op, de vier honderd wielrijders. de andere met een enkele uitvaller. Behoudens het „incident Hamers veld", waren er geen noemenswaar dige gebeurtenissen voorgevallen. Brigadier Van de Broek, die de wielrijders tijdens de tocht verge zelde, was over het verloop bijzon der te spreken. Over de gemaakte verkeersfouten kon hjj nog niets zeggen. „Deze moeten wij nog uit werken en dat is nog een hele uit- zoekery." EN NU WANDELEN De definitieve uitslag zal daar door nog wel enkele dagen op zich laten wachten en eerst dédrna kan worden gezegd of zich nog ver schuivingen in het totaalklassement van de Sportweek hebben voorge daan. Op het O.L. Vrouwekerkhof sprak de heer Huyberts nog een slot woord. Hy dankte in het bijzonder de heer Van de Broek, hetgeen door DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB maakt, zou even halt worden ge- deelnemers met een hoeraatje houden voor het nuttigen van een beker koffie. Zingend werd deze koffie in ontvangst genomen. Er werd tevens bekend gemaakt dat er reeds enige uitvallers waren. Het was een vrolyke boel daar in het hartje van De Treek. De gcluldswagen was meege komen en de gezellige muziek galmde door de anders zo stille bossen. Toen de koffie reeds op was, arriveerden nog enkele laatkomers. „Geen koffie, dan twee strafpunten minder," zei den zy. De tocht ging verder door De Treek naar de Doornse grindweg, en dan op huis aan. Om tien uur precies waren alle ploegen weer teruggekeerd op het O.L. Vrouwe kerkhof, de ene ploeg nog compleet, werd onderschreven. De tocht is een groot succes ge worden. dat is ook onze mening. Dit succes is in de eerste plaats te dan ken aan het vele voorbereidende werk dat de heer Huyberts, geas sisteerd door de heren T. Keurhorst en J. Vingerhoed, verrichtte. De op zet was groots en met moeilijkheden had men dus rekening te houden. Deze zyn practisch niet voorgeval len, hetgeen een felicitatie aan de organisatoren waard is. Vanavond gaan de Amersfoortse Personeels verenigingen 15 km wandelen. Ook deze tocht wordt gehouden in het kader van de Sportweek. De dames maken even een ge zellig babbeltje en danop de fiets voor de dertig kilometer prestatierit. 120. Als 's avonds een zachte landwind door zet, gaat de „Zephir" anker op en verlaat de rede. Het is een prach tige, stille avond en het schip loopt maar weinig vaart. Dan maakt zich een figuur los op het voorschip: een man werkt zich onder een zeil uit in het vinken net en laat zich langs de waterstag omlaag zakken. Voorzichtig kijkt hij om zich heen. Is er geen onraad? Neen de wacht, die slaperig heen en weer loopt, heeft blijkbaar niets in de gaten. Dan laat de man het is Kees Touw zich in het water zakken. Brrr... dat is koud. Maar met forse slagen zwemt Kees weg. Even verderop ligt een jonk voor anker. Kees Touw zwemt er heen, want hij heeft een pitein. belangrijke boodschap voor de ka- Reserves wonnen van ..De Vest" met 7-0 Neptunus I speelde Maandag avond in het Bosbad een competi tiewedstrijd tegen Rotterdam I. Deze wedstrijd eindigde in een 21 overwinning voor de Rotter dammers. Dat zijn dezelfde cijfers als die, waarmede Neptunus twee jaar geleden de beslissingswed strijd voor promotie naar de eerste klasse van dezelfde tegenstander verloor, die toen promoveerde. Neptunus ging vorig jaar „over" Twee jaar geleden was Neptunus evenmin de mindere van Rotter dam als nu. Ook toen had een ge lijk spel de verhouding juist weer gegeven. Jammer voor de Amers- Wensen gaan uit naar tunnel bij de Puntenburgerlaan Naarmate de dag nadert, waarop de ter-visie-legging van het uitbrei dingsplan wordt beëindigd, komen de bezwaren tegen het plan in concreter vorm tot uiting. Voor de bewoners van het Soesterkwartier blijken deze vooral gericht te zijn tegen de plaats waar men zich de tunnel heeft ge dacht. Óm aan deze bezwaren uiting te geven en om ze kenbaar te maken bij het gemeentebestuur belegde Maandagavond de winkeliersvereniging ..Soesterkwartier voor haar leden een vergadering in het Patronaatsge bouw aan de Paulus Borstraat. Bezwaarschrift en petitionnement Daar werden de aanwezigen door enige tegenstanders van het uitbrei dingsplan toegesproken. Zij werden ingeleid door de heer G. J. van Mun ster. die vertelde, dat zes bestuurs leden van de vereniging zich by de gemeente hadden laten voorlichten. Toen waren wel zeer duidelijk de tekortkomingen aan dit plan naar voren gekomen. Het resultaat was deze vergadering. De heer ir. M. P. W. van der Veen belichtte de zaak uit historisch oogpunt. Het gaat er om aldus de heer Van der Veen of men vóór of tégen het behoud van het historisch bezit van Amers foort is. Is men er voor, dan dient men zich tegen dit uitbreidingsplan te verklaren. Kort en bondig ver- Noteert U even GRAND THEATRE: „Johnny Belin da". Aanvangstijden Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen:' 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: „Vliegende Tijgers". Aanvangstijden: 2, 4.15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: tweede deel „De Duivels van het Wilde Westen" en „Het Eiland der Verschrikkin gen'. Aanvangstijden: Vrijdag en Zaterdag: 2.30, 6.45 en 0 uur. Zon dag; 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30 en 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u.. bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur: Uitlening voor kinde ren: Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur: Leeszaal dage lijks van 10—12.30 en 2—5 uur; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Weijerstraat 2. Geopend van 10—1 en 2.30—5.45 uur. Maandag en Vrij dag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. Autotocht Ouden van Dagen Men blijft spontaan offeren om de zestiende autotocht voor Ouden van Dagen goed te doen slagen. De vierde verantwoording brengt het totaal bedrag al ruim boven de f 350.Ga zo voort, Amersfoor- ters. Vierde verantwoording: S f 1. Mevr. V 2.50; NN 5.Cabaret „Miniatuur" 25.J D G 5.M 1 Mej A v O 1.—O 1.50; Mevr. D L—O 2.50 Mevr. v W. 1.50; Mevr. B i.—J W 1.—; R. 2.50; Mevr. v K 1.—; K 2.50; v W 1.—J V 2.50; v d K 1.—; Z. 2.50; Rusthuis „Nijenstede" 25.PBG 25.—. Totaal f 112.— Per Giro: H W G f 2.50; Mevr. dc J S 2.50. Totaal f 117.—. Vorige verantw. f 242.Totaal f 359.— klaarde deze spreker, dat men er in ieder geval voor moest zorgen, dat het plan in 1952 niet gereed komt. Naar zijn mening heeft de electri ficatie van de spoorwegen niets met de aanleg van de tunnel achter de gasfabriek te maken. De heer ir. J. Spaander herinnerde aan de strijd die men vroeger reeds heeft gevoerd om de tunnel te krijgen op de plaats die eigenlijk door de natuurlijke ligging van de oude weg naar Soest wordt aangegeven. Onder zyn lei ding is toen op verantwoorde wijze de verkeersintensiteit berekend. Groot bleek bijv. de schade, die de sluiting van de spoorwegovergang dagelijks opleverde. De aanleg van een ringbaan een soort parallel weg langs de spoorwegen acht de heer Spaander de meest juiste oplossing van het vraagstuk. Met het plan van de gemeente verhoogt men, naar het Inzicht van deze spre ker. de verkeersintensiteit in de stad. Daaraan hebben wy geen be hoefte. De heer Spaander vond het absurd, dat alle bewoners van Soes terkwartier straks gebruik moe ten gaan maken van het kippen- bruggetje om by het station te ko men. De tunnel moet dan ook ko men van de Puntenburgerlaan naar de Brouwerstraat. Deze tunnelaanleg is op ieder ratio neel plan toe te passen, aldus luidt de mening van de heer Spaander. De heer J. D. H van der Neut als derde en laatste spreker onder streepte vooral, dat men niet bijeen was gekomen om te protesteren. Wat wij hier doen is het opperen van bezwaren. Wy kunnen onze be zwaren naar het wettelyk recht van dc woningwet bij de gemeenteraad kenbaar maken. Later kunnen wij het altijd nog hoger op zoeken bij Gedeputeerde Staten, De heer Van der Neut zette uitvoerig uiteen hoe hy er over dacht. Zijn ideeën zijn vastgelegd in de ingezonden stuk ken, die wy kortgeleden hebben ge publiceerd. De heer Van der Neut wekte de aanwezigen op, zo snel mogelijk, ieder voor zich, bij het ge meentebestuur bezwaren te uiten tgen het uitbreidingsplan en wel in het byzonder tegen de voorgestelde aanleg van de tunnel achter de gas fabriek. Ook uit de vergadering werden een aantal opmerkingen geplaatst Men was het voor een groot deel eens met de, van achter de bestuurs tafel, gemaakte opmerkingen. De heer Ch. J. B. Breyer had geen be zwaren tegen het plan. Ten slotte is er toch ook een toezegging, dat er een tunnel voor voetgangers en fietsers zal komen bij de Puntenbur gerlaan. Hij vond het jammer, dat het bestuur geen gelegenheid had gegeven aan een voorstander van het plan om in deze verga dering zijn mening te zeggen. De heer Spaander merkte op, dat hy op de tekeiwng gcca tunnel, zo als door de heer Breijer werd be doeld had kunnen vinden. Ten slotte ging de vergadering er mee accoord, dat het bestuur van de vereniging namens de 81 aange sloten leden bij het gemeente bestuur een bezwaarschrift zal in dienen. Ht Soesterkwartier, aldus het bestuur heeft alleen maar be lang by een tunnel, die gericht is op het centrum van de wijk. Voorts werd besloten een petitionnement te organiseren. Een commissie zal op korte termyn deze zaak regelen, zodat alle bewoners van het Soes terkwartier, mits er bezwaren zijn, zich door middel van deze petitie kunnen uiten H. VAN GALEN LAST LID GED. STATEN In de heden gehouden zitting van de Provinciale Staten is tot nieuw lid van het College van Ged. Sta ten gekozen de heer H v. Galen Last (C.H.j wethouder van Finan ciën en Openbare Werken in Amersfoort. Haar laatste kans Voor de Utrechtse Politierechter stond Maandag j.l. de 25-jarige vrouw A B„ gehuwd met A. W. G„ terecht wegens diefstal van drie paar nylons ten nadele van haar werkgeefster te Zeist. Het feit bleek gepleegd in Augustus van het vorig jaar. Verdachte bekende het haar ten laste gelegde, maar verklaarde zich niet schuldig aan de vermissing van nog andere door de familie kwijtgeraakte voorwerpen. De Politierechter twijfelde aan deze ontkenning, want de verdach te is reeds eerder wegens oneer lijkheid veroordeeld. Gelet op het feit, dat zij zich vooral het laatste half jaar goed gedragen heeft, meende de Officier van Justitie aan verdachte nog een kans, zij het dan ook de laatste, te moeten geven. Derhalve requireer- de hij tegen haar drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De Politierechter besliste con form en droeg het toezicht over op aan het Leger des Heils. Gymnasium krijgt een goede beurt Het Oldenbarnevelt-gymnasium aan de B.W.laan krijgt een goede beurt. De gevel draagt namelijk nog altijd de sporen der bezetting. Velen zullen zich ongetwijfeld nog herinneren hoe de Duitsers met camouflageverf dit trotse school gebouw besmeurden. Vandaag is men begonnen met het verwijderen van de dunne groene en rode verf laag, die nog steeds de werkelijke kleur van het gebouw verbergt. Men maakt daartoe gebruik van een zandstraal-inrichting. Het daarmee verkregen resultaat ls voortreffelijk. Rijsttafel bracht twee Riiuboekistcn op De door de Niwin in Amicitia georganiseerde rijsttafelbijeen komst, waaraan ongeveer 250 Amersfoorters deelnamen, bracht ruim f 900 op. Voor dit bedrag kunnen twee Rimboekisten worden aangeschaft. TEMPERATUUR VAN 'T WATER De temperatuur van het water in Bosbad en Pesie's bad bedraagt 21° foorters, dat zij door een ongeluk je kort voor het einde met zes man moesten spelen en dat de gas ten daardoor hun numerieke meerderheid konden uitdrukken in een beslissend doelpunt. De Amersfoorters speelden niet hun beste spel. Er werd, dat viel bui tengewoon op, slecht geplaatst, waardoor vele goede kansen te loor gingen. Bovendien is de jeug dige De Bruin in de voorhoede nog niet rijp voor eerste klasse-wed strijden, zodat er van zijn werk weinig uitgaat. Rotterdam kwam aan het eerste doelpunt op bijzonder gelukige wijze. De middenvoor kreeg ver van het Neptunus-doel. juist in een periode van Amersfoortse aan vallen. de bal te pakken en wist niets beters te doen dan een tam, ongevaarlijk schot te lossen, dat door doelman Reems echter ver keerd werd beoordeeld (01). Even na de rust maakte Neptu nus gelijk. Jan de Gans kreeg een vrije worp, wierp de bal tussen Geutjes en de Rotterdamse doel man in, die er beiden op af zwom men. Geutjes bleek de snelste en passeerde de keeper (11). Even later werd Dekkers het water uit gezonden wegens een (onzichtbare) overtreding. Dat kostte Neptunus de overwinning, want de linksvoor van Rotterdam kon doelman Reems na enkele saves toch passeren (12). Zo had Neptunus deze wedstrijd, waarin de spelers naar onze smaak een beetje te luidruchtig waren, ver loren. Neptunus II speelde zijn derde competitie-wedstrijd, nu tegen De Vest II. Onze stadgenoten wonnen met 70, waardoor hun doelge- middelde na drie wedstrijden maar liefst 23—0 is! „Juliana" maakt mars door Soesterkwartier Op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, Woensdag a.s„ zal het Chr. Tamboers- en Pijpercorps „Juliana" en het jeugdcorps „Bernhard'" een mars door het Soesterkwartier maken. Het jeugdcorps „Bernhard" zal des avonds om 7 uur en „Juliana" om half 8 vanaf de L. Beekstraat vertrekken. Afscheidsavond Zuster Veenendaal Morgen f Woensdagavond 8 uur wordt in het gebouw van het Leger des Heils alhier een samenkomst gehouden, waarin de leidster van het jeugdwerk haar taak zal neer leggen. „Zuster Veenendaal" zoals de meesten haar kennen heeft 28 jaar deze verantwoordelijke functie vervuld. Majoor Lahuis van Amsterdam zal de bijeenkomst leiden. Brandjes langs de spoorbaan Vuur uit een locomotief veroor zaakte Maandagmiddag omstreeks half twee drie brandjes langs de spoorbaan aan de Vlasakkers. Het vuur woedde aan beide zij den van de rails. De Amersfoortse brandweer en Huzaren van Boreel bestreden de brandjes met succes. Gevonden voorwerpen Van 23 t.m. 27 Juli 1949 werden als gevonden' aangegeven: grijze jongensjas; br. sandaal; reserve wiel met band; rozenkrans met rode kralen; Frans leerboekje; bruin jongens jasje; zw. portefeuil le inh. geld en cassabons; pakje inh. boekjes en kranten; bril; zw. vulpen; hond zwart met br.; bad muts; hond, pinchertje; grijze pet; zakmes waaraan een sleutel; hon- denriem; ring met drie sleutels; slinger van benzinepomp; br. lede ren kinderportm.; groen metalen brillendoos; verchroomde rozen krans; Engelse baret; jong hondje zwart met wit; blauwe muts; 1 paar kinder sandalen; bruine al pino; bruin jongens jasje; rozen krans (stuk); rode padvinders portm. inh. enige centen; autoped met luchtbanden; huissleutel; brui ne knipportemonnaie inh. enig geld textiel punten 2 sleuteltjes enz. Burgerlijke stand 25 Juni. Geboren: Franciscus Jo_ seph, z v C v Bekkum en H J Hofflard. Maarten Jan Cornelia, z v W v d Panne en W A Mol. Fran cis Jenny Gerardina, d v H F Schenk en J M Bode. Getrouwd: H J van Hattum en A J Langenberg. Overleden: Hendrik Hop 4 da gen. 27 Juni 1949. Geboren: Theo Dick Adriaan, z v H v Doorn en J Jansen. Dirk Antonie, z vJ Hoks- bergen en J G Welbie. Willemz, v W Meskes en C v d Brug. Geer- truida Gerarda, d v P J Smink en G E Ruijgrok. Riwka Mirjam, d v A Levie en H M Goudsmit. Thèodo- rus, z v G v Staalduinen en J A G Houtzeel. Cornelis Gerardus An tonie. zvG J ter Hoeven en H M van Kalleveen. Overleden: Frans. Veldhuizen 46 jr. geh. m M C ter Burg. Hoevelaken UITVOERING ..FIDELIO" In de muziektent aan dc Stoutcnbur- gcrlaan gaf het Harmoniegczclschap ..Fidclio" uit Woudenberg in het kader der ruilconcertcn een uitvoering waar voor slechts matige belangstelling be stond. TE VEEL HOOI OP DE VORK Wegens te brede lading hooi werd op het kruispunt tegen een drietal vracht wagenbestuurders proces-verbaal opge maakt. BURGERLIJKE STAND Getrouwd: Ebe Blauw (Delft) en Pe- tronelle Ernestine van Velze Overleden- Jannetje van Zoeren, wed. van T van Doornik. Hitiers redder vrij- gesproken Omtrent de vroegere generaal van de „Wehrmacht". Karl Rehmer, die op 22 Juli 1944 met zijn troepen te Berlijn de samenzweerders tegen Hitier onschadelijk maakte, werd gisteren door een zuiveringshof te Jever, in de buurt van Oldenburg verklaard dat hij „niet betrokken" is geweest bij strafbare handelingen der voormalige Duitse nationaal- socialistische partij. Rehmer, die thans het beroep van metselaar uit oefent, deelde het hof mede. de op dracht tot het bedwingen van de opstandspoging van Hitier persoon lijk te hebben ontvangen. Hij was in 1944 majoor en werd, na zijn suc cesvol bedwingen van de opstand te Berlijn, snel bevorderd. Dames verloren van Toen Neptunus (Arnhem) haar achterstand tot 33 had ingelopen stond het voor ons vast, dat AZ en PC beide punten niet zou behou den. De gelijkmaker betekende het keerpunt in de strijd. Er werd door de groen-witten, die de nederlaag zagen naderen, onbesluisd gespeeld waarvan Neptunus profijt trok, door met twee doelpunten de eind stand op 35 te brengen. Zij kreeg hierdoor meer dan haar toekwam; een gelijk spel zou de verhouding beter hebben weergegeven, aange zien de ploegen weinig voor elkaar onder deden. Ondanks, dat de thuisclub nume riek in de meerderheid was, werd er te zenuwachtig gespeeld om hier voordeel uit te trekken. Het eerste doelpunt ontstond 2 min. voor rust toen fraai samenspel tus sen Gerritsen, Th. Mosterd en Tv- bout met een doelpunt van laatst genoemde bezegeld werd. In de laatste minuten geschiedde veel. Eerst wist Insinger een strafworp uit zün doel te ranselen, terwijl kort daarop Tybout voor het twee de doelpunt zorgde (20). In de tweede helft viel het op. dat Neptunus na enige tijd beter in haar spel kwam. Verre en harde schoten vlogen op het heiligdom van Insinger af, doch met behulp van palen en lat werd er geen bres in geschoten. AZ en PC had even min geluk. Zo schoot Theo Mos terd tegen de lat en kogelde Thy- bout in. vrije positie over. De aanvallen van Neptunus wer den veelvuldiger en geraffineerder Een directe vrije worp kogelde Van Setten tegen de staander Tenslotte moest Insinger capitule ren en toen W. Mosterd te zwaar bleef dekken en hiervoor terecht werd bestraft, plaatste Van Setten de directe vrije worp langs Insin ger (22). AZ en PC kreeg nog een kans op de zege toen Tybout een strafworp benutte (32). Fel bleef Neptunus attaqueren, ,even fel verdedigde de thuisclub haar kleine voorsprong. Maar de kansen keerden. Driemaal werd doelman Insinger gepasseerd. De eerste goal was een doorslagbal, de tweede een onverwachts schot, dat hem volkomen verraste, terwijl de laatste een fout was van Gerritsen, die zijn tegenspeler niet kon hou den. Een onverwacht slot van een spannende en sportieve strijd. De AZ en PC dames bleken te gen het spel van UZSC niet opge wassen, het was bijna een klasse beter. Willy Haverlag opende de score, waarna Bep Buket met een ver boogschot, dat de doelverde- digster liet glippen, de stand ge lijk maakte. Mevr. Mignon bracht de stand op 12. Willy Haverlag zorgde er voor, dat met de stand 14 gedraaid werd. AZ en PC had haar opstelling gewijzigd, wat geen verbetering was. Bep Buket probeerde het met verre schoten, echter zonder succes. Mei Daudey maakte met twee goals het halve dozijn vol. Eerst toen het 18 was, slaagde mevr. Peppelenbos er in met een verraderlijk boogschot iets van de achterstand af te knab belen. Tenslotte was het Willy Haverlag, die de eindstand op 29 bracht. (Ingez. Med.) Wie na tafel prompt brandend maag zuur naar de keel stijgt en de geringste hap eten „verkeerd vair".. kan van de ene dag op de andere van dat nare verschijnsel verlost worden. Simpelweg altijd een paar Rennies bij de hand houden. Daarmee wordt bin nen een paar minuten de hevigste aan val van zuurbranden op de maag ge blust. Daar is geen langdurige kuur voor nodig met in onzekerheid afwach ten wat het resultaat zal zijn, want Ren nies geven die heerlijke verlichting bin nen enkele minuten, van geval tot ge val. Voor wie moeilijk medicijnen slik ken: Rennies zijn nog lekker ook! Ge woon laten smelten op de tong. Geen glazen water, geen nare nasmaak: alléén die zuurbrandende pijn gaat weg, zó maar. 'n Uniek middel, die Rennies, die eigenlijk ieder mens bij de hand moet houden, altijd en overal. Werken van Lou Loeber Expositie van abstracte Kunst in Soest In het Plankenhuls te Soest (dicht bij de halte Zuid) exposeert Lou Loeber. een schilderes, die in haar Jeugd nog les geh3d heeft van prof. v d Waay en Prof. Dake. Als deze heren nog eens konden zien. hoe hun leerling thans, nu de wilde haren toch al verdwenen zijn. schildert. zij zouden, wed ik. ril len van afgrijzen. Dake. die Jaren ach tereen de crltische pen voerde, heeft alle moderne „ismen" die tijdens en kort na de eerste wereldoorlog als pad denstoelen uit de grond rezen, te vuur en te zwaard natuurlijk tevergeefs trachten te verdelgen. Vele hevige avant-gardisten van toen zijn langs een omweg tot een zekere traditie teruggekeerd. Niet alzo Lou Loeber, die van '23 af haar neiging tot abstractie, tot de vlakke stylerlng en fel aangezette kleurcontrasten trouw s gebleven. Haar werk is misschien het meest verwant aan Peter Alma. maar roept ook herinneringen op aan van der Leek, aan Gestel (ln dienst cubis- tische periode) en aan Mondriaan. Het zijn niet uitsluitend primaire kleuren, die zij gebruikt, maar deze hebben toch vaak de voorkeur. Een enkele keer., zoals in „Bloemen" en ln ..Spaanse stad" gaat ze mij te ver in haar stylering en zijn haar verbeel dingen niet veel anflers dan ornamen- tale schikkingen, maar meestentiids zijn haar composities vrijer en spreekt dc .nnetureelste bcwccgchelijkhelt" een woordje mee. Ik denk aan de ruimte suggestie in ..Zeeland", aan de fraaie kostbare details (de meeldraden!) In „Amalyllis". aan de geestrijke fantasie, ook coloristisch in het „Fluitduct", aan het goedgetroffen verschil tussen mans- en vrouwprofiel in „Ontmoeting", maar toch wel vooral aan ..Schuitenvoerder", dat ik tot haar beste werk reken. Strak van lijn. gespannen, evenwichtig van compositie en met zelfs iets van sfeer en tonaliteit. Soms krijgt men het gevoel, dat een opdracht voor glas ln lood haar zeker welkom zou zijn. Soms. als bij „Am- stelbrouwerij" hoopt men. dat haar eens een wandschildering zal ten deel vallen. Het is. gezien haar natuur, niet onbegrijpelijk, dat zij zich aangetrok ken voelt tot dc grafische technieken als mezzo-tint. linoleumsnede, ets en droge naald, en het ls merkwaardiger wijze Juist hier. dat zij laat zien. hoe haar spontane tekengave plus haar gevoel voor atmosfeer niet zijn teloor- ee8aan- C. A. S. Geschenk Koninklijk Paar op 8 Juli aangeboden DEN HAAG. Naar w(J Terne- men zal de aanbieding van het ge schenk aan het Koninklijk Paar ter gelegenheid van zijn koperen brui loft plaats vinden op 8 Juli, 's mid dags om half drie op het Huis Ten Bosch. De aanbieding vindt plaats door het ere-comité, het uitvoerend- comité en de voorzitters en secre tarissen van de provinciale comité's. Of de Koningin en de Prins die dag een rijtoer door Den Haag zul len maken is thans nog niet bekend. Zoals bekend bestaat het nationale geschenk uit een servies, en de park-aanleg voor het Huis Ten Bosch. In welke vorm deze park- aanleg zal worden overhandigd is nog niet bekend. BINNENLAND De anderhalf-Jarigc Rclnicr vari der Plas uit Maassluis stak in de tuin een kiezelsteentje in zijn mond. Dat schoot in zün luchtpijp, waardoor het ventje stikte. De ..Bond zonder Naam" hield Zondag in de vechallen te 's Her. togcnbosch zijn Jaarlijkse D-day. De bekende architect J. M van der Mey is te Geulle op 71-jarige leeftijd over leden Dc Vlissingse gemeenteraad heeft besloten een .zwarte Ujst" aan te leggen van mensen, clle meer dan éénmaal zijn veroordeeld wegens open bare dronkenschap. ZIJ mogen niet meer in café's e d. worden toegelaten De 19-Jarlge Nederlandse. in Parijs wonende, pianist Daniel Wayenborp won bij het Marguerite Long-Jacques Thibaud piano- en vioolconcours t»» Parijs de tweede prijs voor pianosp** Zijn moeder een Russische, won ln haar jeugd de eerste prijs voor viool spel aan het Conservatorium te öt- Petersburg. BUITENLAND Zaterdag ls in Berlijn de eerste ver- Jaardag van de luchtbrug gevierd. Ge neraal Ganeval de Franse opperbevel hebber. cn generaal Cannon, comman dant van de Amerikaanse luchtmacht, hebben woorden van waardering cn dank tot de medewerkers aan de enor me organisatie gericht. Dc pogingen om nog deze zomer een vredesverdrag voor Oostenrijk op te stellen zullen op 30 Juni door vertegenwoordigers van dc Grote Vier in Londen worden her- Nat Syrië heeft met zeer grote meerderheid (90 procent der uitge brachte stemmen) Hoesnl Zalm tot president van de staat gekozen Britse autoriteiten hebben bekend ge maakt. dat de demontage van de Krupp Treibstoffwerke. een van de negen ten dode opgeschreven fabrieken van syn thctische benzine in het Ruhrgebicd. tot Januari uitgesteld zal worden.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2