DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Op de Nederlandse vloot heerst oorlogstoestand 3 Premiebetaling verhoogt tussen lonen en prijzen Economische crisis bedreigt Brits socialistisch program de spanning Westelijke Unie beproeft haar kracht in massale oefening r Mobilofoon doet haar intrede bij Ned. Spoorwegen Sonsbeek 1949 9c Jaargang no. 143 Woensdag 29 Juni 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Back - Postbua 9 - Abonnement prijs 32 cent p. w. of 415 p. I™. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. (Telegrafisch van onze verslaggever aan boord H-Ms. „Zeehond Sinds gisteren bestaat op de Nederlandse oorlogsvloot, welke deel neemt aan de eerste grote marine-manoeuvres van de Westelijke Unie. de grootste internationale vlootoefcningen, ooit in vredestijd gehouden, de oorlogstoestand. Dertien Nederlandse oorlogsbodems onder comman do van schout-bij-nacht J. J. L. Willinge, wiens vlag gehesen is op H.Ms. kruiser „Tromp", lagen gistermorgen vroeg al in Rotterdam en Nieuwe- diep te wachten op het sein van vertrek. Maar de verbindingen met de Nederlandse marine-autoriteiten aan wal waren toen al verbroken, wat betekende, dat de operatie „Verity", die feitelijk op de Nederlandse kust begon, reeds een aanvang genomen had. Nee toch.Heus De 60-jarige blinde heer C de Boer uit Ermelo is heden morgen in Amsterdam gestart voor een voetreis naar Brussel. Hij wordt alleen vergezeld door zijn geleidehond Baskaeen kruising van bouvier en herder. Film, pers, radio en ANWB oefenen controle op de tocht uit. •Jr Bij het Bernse Veer aan de Maas wist de heer Overdijk uit Vlijmen gisteren met een gewone hengel een zalm van maar liefst 21 pond te verschal ken. Een vishandelaar kocht het beest van de gelukkige hen gelaar voor 126 gulden. Een heer tn Nashville (Ten nessee), die opgaf dat hij 108 jaar oud was. kwam een rijbe wijs halen. „Hoe bent u toch zo oud geworden?" vroeg de nieuiusgierige ambtenaar aan 't loket. „Door me uitsluitend met m'n eigen zaken te bemoeien,' was het antwoord. VJ Britten halveren hun personeel in Duitsland FRANKFORT. De Britse mili taire gouverneur, generaal Robert son, heeft medegedeeld, dat het personeel van het Britse bestuurs apparaat in Duitsland tegen het einde van dit jaar tot op de helft, en wel tot op 6.500 man vermin derd zal worden. De vermindering houdt verband met de instelling van een Westduitse regering. De Amerikanen hebben hun personeel verminderd tot 2 000 man en de Fransen zullen het hunne terug brengen tot 1.000 a 1.200 man. HELMOND De modelmakerij van C. van Dongens metaalgiete rijen ;s geheel uitgebrand. De gieterij kreeg grote waterschade, waardoor ook daar het werk voor lopig is gestagneerd. De schade bedraagt ongeveer f 50.000.-. In het zoeklicht MOEILIJKE TAAK voor Van Zeeland Prins-regent karel van belgie heelt met de op dracht tot vorming ener nieuwe regering aan de katholieke staats man en econoom Paul van Zeeland een bijzonder moeilijke taak op de schouders gelegd. In theorie staan de formateur drie mogelijkheden open: een tweeledige regering van de CVP met de socialisten, een tweeledige regering van de CVP met de liberalen en een drieledige regering van katholieken, socialis ten en liberalen. In feite echter komt de laatste oplossing nauwe lijks in aanmerking daarvoor lopen de economische inzichten in het bijzonder tussen socialisten en liberalen te ver uiteen. Maar ook een nieuwe Rooms-rode of een Rooms-liberale regering zullen moeilijk te vor men zijn. In het 1 bijzonder wordt I de positie van f de formateur bemoeilijkt door het feit. dat de katholieken, nadat zij bij de laat ste verkiezingen opnieuw enige winst geboekt hebben, thans meer dan ooit geneigd zijn, de konings kwestie op de spits te drijven. Het is onduldbaar, dat bij de hui dige politieke verhoudingen de cri sis, die met betrekking tot de ko ningskwestie bestaat, voortduurt schrijft de „Nieuwe Gids en het toonaangevende katholieke orgaan voegt er nadrukkelijk aan toe, dat een volksraadpleging over de te rugkeer van de koning nu langer uitgesteld kan worden. Ge- zien de grote tegenstand, diem socialistische en ook in breoe libe rale kringen tegen een oplossing van de koningskwestie door mid- del van een referendum bestaat aan de ene en de katholieke starrigheid aan de andere zijde, schijnt België een langdurige re geringscrisis tegemoet te zullen eaan. En het is geenszins uitgeslo ten. dat men ten slotte toch weer een beroep zal moeten doen op het oude paard Spaak om onder een of ander modus vivendi het bewind op zich te nemen. i I: Veel bewolking Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond (opgemaakt te 10 uur). Vanavond of vannacht veel bewolking met op enkele plaat sen enige licht regen of motre gen. Morgen overdag weer op klaringen en droog weer. In het binnenland iets frisser maar in de kustgebieden plaatselijke ho gere temperaturen. Zwakke tot matige wind tussen Noord-West en Noord-Oost. 30 Juni: Zon. op 4.3. onder 21.04. Maan op 8.54. onder 23 50. Honderd oorlogsbodems n.et 22.000 man personeel Enkele minuten over negenen werden in de Waalhaven de Ne derlandse onderzeeboten „Tijger- haai" en „Zeehond" ontmeerd. Zij waren de eerste van de 98 Britse, Franse, Belgische en Nederlandse aan de operaties deelnemende oor logsbodems. die zee kozen. Later lichtten ook de elf andere Neder landse schepen op de rede van Nieuwediep het anker, voorop de „Tromp", met daarachter aan bak boord de „Vulkaan" en aan stuur boord de „Soemba"; de „Vulkaan" en de „Soemba" ieder als leider van drie mijnenvegers. Het convooi werd links geflankeerd door de Queen Wilhelmina" en rechts door de „Johan Maurits". De „Piet Hein" voer als dekking in de ach terhoede. Voor de vele badgasten aan de Noordzeekust moet het een fantastisch schouwspel geweest zijn het Nederlandse smaldeel te zien voorbijvaren. Van het ogenblik van het ver trek af, zijn „Tijgerhaai" en „Zee hond" aan de ene zijde en het grote Nederlandse smaldeel, waar bij zich gisteravond om tien uur vier Belgische mijnenvegers voeg den, vijanden geweest. „Ernst" be gon het pas diep in de nacht te worden, toen het Nederlands-Bel gische convooi naar het Westen draaide, op weg naar de Engelse Zuidkust. Van hedenmorgen af werden namelijk aanvallen van vliegtuigen, onderzeeboten (waar onder „Tijgerhaai" en „Vulkaan") en motortorpedoboten verwacht. In verband daarmee was extra be scherming aangevraagd van drie Britse torpedobootjagers. Na de slag die ergens op de route van het convooi moet plaats heb ben, zullen vriend en vijand geza menlijk opstomen naar de Penzan ce Baai, waar de 98 schepen met 22.000 man aan boord, zich zullen verenigen tot een enkele zeemacht, oefeningen gedurende twee dagen in deze baai. bedoeld om de bui tenlandse officieren te gewennen aan de Britse bevelvoering, worden gevolgd door een tocht naar de Golf van Biscaje. Daar zullen de luchtmachten van de vier landen zich bij de vloot voegen. Bij de manoeuvres zal grote aan. dacht geschonken worden aan de bescherming van convooien tegen aanvallen van bommenwerpers en onderzee6rs. Torpedobootjagers en lichte eenheden zullen de con vooien escorteren, terwijl vliegtui gen van de vliegdekschepen zowel voor de verdediging als voor het schaduwen gebruikt zullen wor den. Franse en Britse kruisers zul len een gezamenlijk bombarde ment uitvoeren. 7 Juli zullen de twee groepen schepen naar Portland Harbour koersen ter bespreking van de re sultaten van manoeuvres. De vol gende dag zullen de vier vloten uit elkaar gaan. De manoeuvres staan onder be vel van admiraal Sir Roderick R. McGrigor de opperbevelhebber van de Britse thuisvloot. Aan boord van het vliegdekschip „Implaca ble". De Franse commandant is vice-admiraal R. G. Labert aan boord van de kruiser Montcalm, terwijl het vlaggeschip van de Bel gische commandant, It. E. Poskin, de mijnenveger 191 is. Op Berlijns Kominandan- tura wapperen weer vier vlaggen BERLIJN. De viermogendhe- den-bijeenkomst van de plaatsver vangende militaire commandanten die in Berlijn plaats vond heeft in totaal 65 minuten geduurd. Na af loop werd het volgende communi que uitgegeven: De vier plaatsver vangende militaire gouverneurs ziin bijeen geweest en hebben een voorlopige bespreking gevoerd over de te sluiten overeenkomsten tot uitvoering van de beslissingen van óc Raad van Minister van Buiten landse Zaken. Op 5 Juli zal een nieuwe bijeenkomst worden ge houden. De vergadering had plaats in het gebouw van de Geallieerde Be stuursraad. waarop nieuwe vlaggen van de vier mogendheden wapper- den. Noodregering zal gezag aan Sukarno teruggeven BAT A VI/ Een woordvoerder van de Republikeinse delegatie heeft verklaard, dat de noodregering van dr Sjafruddln Prawiranagara in bij zondere zitting bijeengekomen is en besloten heeft, dat het regerings- gezag nog steeds in handen is van de noodregering. Hij voegde hier aan toe, dat de berichten, dat de noodregering haar mandaat terug gegeven had aan Sukarno en Hatta niet juist waren. De noodregering heeft evenwel, volgens de woordvoerder, besloten, het regeringsgezag terug te geven aanSukarno en Hatta, zodra zy in Djokja zyn teruggekeerd. Hierna zal door de regering, het werkcomi té van het republikeinse parlement en het opperbevel van de Republi keinse strijdkrachten een gezamen lijk besluit genomen worden ten aanzien van dc van Royen-Rum- verklarlng. De regering van Transjorda- nië heeft bij de Veiligheidsraad ge protesteerd dat 1500 Arabieren door Israel gedwongen zijn 't dorp Baka Garbia te ontruimen. 'ff® Paul van Zeeland Belgisch kabinetsformateur BRUSSEL. De prins-regent heeft Paul van Zeeland, minister van staat (CVP) met de vorming van een kabinet belast. Op de vraag of hij reeds een plan had, antwoordde de formateur, dat hij een en ander nog moest over wegen, maar dat hij reeds telefo nisch de contacten had opgenomen. Van Zeeland zal Woensdag om 11.30 uur in het parlement de pers ont vangen om mededelingen te doen van de eerste resultaten van zijn besprekingen. Van Zeeland, die van 1935 tot 1937 premier is geweest, is een des kundige op economisch gebied. Een standbeeld voor Wil lem Beukelszoon van Biervliet BIERVLIET. Willem Beukels zoon van Biervliet, die in ieder ge schiedenisboekje als de uitvinder van het haringkaken opgetekend staat, krijgt naar alle waarschijn lijkheid een standbeeld te zijner na gedachtenis. De man, die reeds Ir. de veertiende eeuw de grondslag legde voor een bloelende haring visserij. ontvangt daarmee eindelijk de eer, die hem toekomt, aldus re deneren burgemeester en gemeente raad van Biervliet. De gemeenteraad van Biervliet besloot onlangs in principe tot het oprichten van een standbeeld over te gaan. De financiering hiervan zou mede door de gezamenlyke ha ringvissers moeten geschieden. In deze kringen heeft men grote sym pathie voor het plan ontmoet, zodat de kans inderdaad groot is, dat de harlngkaker in steen vereeuwigd zal worden. Bijna zes eeuwen na zijn dood Verliezen in Indonesië DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: K.N.-.I. L. gesneuveld Sold. G. Ge- laang; Sold. J A. Rumagit; Korp. A. Adoe; Sold. Abdoel allen afkomstig uit Indonesië. BLOEMENDAAL Karei Lotsy heeft voor Thysses Hof de in ons land uitgestorven eenbloemige winterplant „Pirola Uniflora" mee gebracht. De plant werd het laatst in Appelscha aangetroffen en komt alleen nog in Finland voor. Vermisten van Roermond' door sterke stromen weggespoeld BARI. Een duiker Is er In ge slaagd. het wrak van dc „Roer mond", dat op ongeveer 25 meter diepte ligt, binnen te dringen. HU vond echter geen verongelukten. Naar men thans meent. zUn de stoffelijke resten van de tien men sen, die men in de romp waande, door de sterke stromen wegge spoeld. In aanwezigheid van Nederland se en Italiaanse technici is gisteren een motor van de „Roermond" naar de oppervlakte gebracht. Uit het feit, dat de propeller geheel verwrongen was, blijkt, dat hij nog draaide, toen het toestel in het wa ter terecht kwam, zo zei een func tionaris. De bergingswerkzaamhe den moesten korte tijd later op nieuw worden uitgesteld. De slachtoffers van het ongeluk met de .Roermond" zijn, voor zover de stoffelijke overschotten zijn geborgen, opgebaard in het ziekenhuis te Bari. Italiaans ma rinepersoneel droeg de kisten daarheen. De Nederlandse ge zant te Rome, graaf Van By- landt, is in Bari om 't bergings werk in ogenschouw te nemen. Iedere dag confereert hij druk met de vertegenwoordigers van de KLM. DEN HAAG Op initiatief van de Ned. Spoorwegen neemt de PTT op het ogenblik proeven met een Mobllofooninstallatie. aangebracht op de „Van Hasselt" van de bootdlcnst EnkhuizenStavoren. Deze proeven hebben ten doel practische ervaring op te doen In verband met het voor nemen van de Ned. Spoorwegen, in de toekomst nieuw te bouwen trein stellen, welke gaan lopen op de grote trajecten in Nederland, met een dergelijke installatie uit te rusten. plaatsen uit telefonisch een reiziger varende op de „Van Hasselt", op roepen. De kosten lijn gelijk aan die van een interlocaal gesprek over de langste afstand. Indien er van deze inrichting een ruim gebruik wordt gemaakt, bestaat de kSris. (Int de proefnemingen ook tot de an dere boten van de dienst Enk huizenStavoren worden uitgebreid Proef op „Van Hasselt" schitterend geslaagd Gisteren in de namiddag heeft een technisch ambtenaar van de afd. ra- dio-contróle van 't hoofdbestuur der PTT de heer H. Lubsen, die zich aan boord van de „Van Hasselt" bevond, door middel van de mobilofoon ver binding gehad met het lid van de directie der Ned. Spoorwegen de heer G. F. H. Giesberger. Het ge sprek was van zeer goede kwali teit. De heer Lubsen deelde mede, dat de kleine moeilijkheden die i*ich bij de eerste proefnemingen hadden voorgedaan, geheel bleken te zijn overwonnen. Na deze zo goed geslaagde proefneming is besloten, binnen enkele dagen aan de reizi gers. varende met de „Van Hasselt", de mogelijkheid te bieden, zich tele fonisch in verbinding te stellen met hun families, kantoren of relaties. Ook omgekeerd kan men van alle Verplichte werkloosheidsverzekering Regering kan geen toezegging doen over vermindering der spanning (Van onze parlementaire redacteur) Een van de met het thans door dc Tweede Kamer behandelde wets ontwerp tot invoering van een verplichte werkloosheids- en wachtgeld- verzekcring^ nauw verbonden problemen. Is dat van de spanning tussen lonen en prijzen, welke door de premiebetaling ongunstig zal worden be- invloed, tenzij bepaalde maatregelen inzake lonen of prijzen worden ge nomen. Vrijdag heeft de heer Van den Bom (Arb.) al twijfel geuit, of de gulden toeslag op dit ogenblik, afgezien van dit wetsontwerp, nog wel voldoende is. Over een eventuele compensatie in verband met de premiebetaling heeft de Regering in dc stukken geen enkele toczegeing willen doen en natuurlijk vloog gistermiddag de heer Gortzak (CPN) daarop af. Doch ook minister J o e k e s kon bij de beantwoording van de sprekers daaromtrent geen cnkclo garantie geven. Afzonderlijke regeling voor landbouw in principe aanvaard Hij zeide, dat dit probleem geza menlijk moet worden bekeken door alle instanties, welke erbij betrok ken zijn. maar dat natuurlijk het reele loon zoveel mogelijk onaange tast moet blijven. De Loon- en Prijzen-commissie zal de uitwerking nagaan van de verplichte premie betaling op het loon en daarna met de Stichting van de Arbeid over leggen over eventuele compensaties. Een debat over dit vraagstuk, ge lijk door enkele Kamerleden ge vraagd is, ontmoette bij de minister geen bezwaar, doch z.i kan dit het best gehouden worden bij de behan deling der begroting, wanneer alle plannen der Regering ter tafel zijn. Wat de maatregelen tot bestrij ding der werkloosheid betreft, ver wees de bewindsman naar de Werk- gelegenheidscommissie onder voor zitterschap van mr dr Van Rhijn, welke bijzondere aandacht schenkt aan 't voeren van een conjunctuur- politiek. Doch wil deze effectief zijn, dan moet zij internationaal zijn. Ten opzichte van de arbeiders in de DUW meende spr.. dat de aanwijzing van bepaalde groepen van arbeiders, die wèl onder de ver zekering vallen, de voorkeur ver dient boven een regeling, waarbij nader aan te wijzen groepen ervan zullen worden uitgezonderd. Spr. was van mening, dat de dcel-vis- sers, die buitengaats hun beroep uitoefenen, verzekerd zijn. doch dat arbeidscontractanten en kleine zelf standigen buiten de regeling zullen moeten blijven. Het opnemen van de laatste groep in de wet en de Dit lijkt een speelgoedstadje, maar is de Australische stad Maitland, die door een hevige overstroming is geteisterd. Van het station zijn alleen nog de naamborden en de ronde koepels van wachthuisjes te zién. Loco motieven en wagons staan bijna geheel onder water. Zestien honderd huizen zijn in Maitland onbewoonbaar geworden, doch er zijn geen inwoners verdron ken. Twee Roemeense bisschop pen gearresteerd VATICAANSTAD. In het Va- ticaan is vernomen, dat mgr. Mar ton bisschop van Alba Julia, en mgr. Durcovicl, bisschop van Jassy, zyn aangehouden. Zy waren de eni ge twee bisschoppen in Roemenië, die nog op hun post waren, na de afzetting door de Roemeense rege ring van 3 der 5 bisschoppen van de Latynse ritus in October 1948 en de arrestatie van alle bisschoppen van de Oosterse ritus. In een commu niqué van de Vaticaanse persdienst wordt verklaard, dat de katholieke kerk in Roemenië aan de meest ..hevige vervolging" bloot staat. Het communiqué wordt gevolgd door een waarschuwing van Vati caanse kringen, dat de positie van de kerk in Tsjechoslowakije en Po len aanzienlijk slechter zal wor den. „Het vorig jaar was het de beurt aan Hongarije en Roemenië," aldus een Vaticaanse zegsman. „Dit jaar zullen het Tsjechoslowa kije en Polen zyn." LONDEN. In goedlngelichte Londense financiële kringen werd gis teren voorspeld, dat een interne Britse economische crisis zal uitbreken, welke mogelijk zou kunnen leiden tot een politieke crisis. Aangenomen wordt, dat de Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps. enkele zeer drastische voorstellen overweegt, ten einde het pond sterling en hetgeen van de Britse goudreserves over is te beschermen. Deze voor stellen zouden omvatten duurder geld, beperkingen van invoer uit dol- largebiedcn en vooral ingrijpende verlagingen der regeringsuitgaven. Dit zou practisch neerkomen op een ommekeer in het kostbare program ma voor sociale voorzieningen van de Britse socialistische regering. Men neemt nog steeds aan, dat Cripps liever zal aftreden dan een aanbe veling doen tot devaluatie en dat hij zal aftreden zelfs indien Engeland onder drang van buiten tot devaluatie zou worden genoodzaakt. Minister Stikker: „Een moeilijk probleem" Volgens ramingen van particu liere bankiers zullen de Britse goud- en dollarreserves op 30 Juni minder dan 400 millioen pond ster. ling groot zijn tegen 471 millioen aan het einde van Maart en 552 millioen toen het plan-Marshall in werking trad. Wanneer dergelijke verliezen zouden aanhouden, zou den de reserves in 18 maanden vol komen uitgeput zijn. De Britse staatsfondsen gaven gisteren enig herstel te zien. nadat aanvankelijk, tijdens de handel op de Londense effectenbeurs, de beurswaarde opnieuw met 100 millioen pond sterling was vermin derd. Sedert de ineenstorting, die veroorzaakt werd door de groeien de vrees ten aanzien van de Britse goud. en dollarreserves, ongeveer tien dagen geleden begon, hebben de Britse staatsfondsen ongeveer 500 millioen pond sterling van hun beurswaarde verloren. Gistermiddag om 14.15 uur ver trok met de KLM-Convair „Jan Steen" minister Stikker naar Pa rijs voor een bespreking met ver tegenwoordigers der overige Mar shall-landen. De moeilijkheden in het betalingsverkeer met Enge land hebben deze bespreking, die op zeer korte termijn is samenge roepen, bespoedigd. Minister Stik ker is van mening, dat er een com promis gevonden moet worden, daar op 30 Juni de bestaande over eenkomst afloopt en een begin moet worden gemaakt met de ver deling van de nieuwe Marshall hulp. Voor Nederland nemen be halve minister Stikker aan de he den begonnen besprekingen deel de heren Hirschfeld en Spieren burg. Sir Stafford Cripps verte genwoordigt Engeland. „Het zal afhangen van het verloop van de besprekingen of ik Vrijdagmorgen terug kan," aldus zei minister Stik ker bij zijn vertrek, „maar het probleem ligt moeilijk, bekijkt u de beursberichten uit Engeland maar eens". De grootste moeilijkheid bij de Parijse conferentie draait om de vraag of de overschotten in de handel tussen de Marshall-landen onderling in dollars of goud moe ten worden afgerekend. België, een van de grootste crediteurlanden, eist dit, maar tot nu toe hebben de Britten pertinent geweigerd aan dit verlangen te voldoen. Alle hoop is nu gevestigd op een compromis voorstel, dat door de Franse mi nister van Financiën, Petsche, zou zijn uitgewerkt en de steun heeft van de Amerikaanse vertegenwoor diger Harriman. Waarnemers zijn er van overtuigd, dat het behoud van de Europese solidariteit en de voortzetting van de Amerikaanse hulp aan het oude vasteland in ruime mate zullen afhangen van de beslissingen, die te Parijs zullen vallen. nadere regeling bU KB. vast te stellen, zou er toe leiden, dat met klompen door de wet zou moeten worden gelopen. Door voor de wachtgeldverzeke ring zowel werkgevers als werk nemers premie te laten betalen, wordt de bedrijfsgemeenschap tot uiting gebracht. Bijdragen in de premie door de werknemers bete kent een versterking van hun ver antwoordelijkheidsgevoel. Een uni forme uitkering zou medebrengen, dat in plaats van 80 aan gehuw den en kostwinners. 70 Tc aan onge huwde uitwonenden en 60 Tc aan ongehuwde bij de ouders wonenden over de gehele linie niet meer dan 71 Tc zou kunnen worden betaald. In principe was de minister bereid om mee te werken tot de totstand koming van een afwijkende rege ling voor de landbouw. Met de voorbereiding van de unificatie van de sociale verzekering worden vor deringen gemaakt. De minister was' zich bewust, dat een nadere rege ling voor de ouderdomsvoorziening de meeste spoed vereist. Wat de indeling van de bedrijven betreft oordeelde hij het niet juist om te wachten on de invoering van de wet op de publiekrechtelijke*be drijfsorganisatie. Een zekere paral lelliteit zal er echter moeten zijn. Van dc bepaling, dat in geval van staking of uitsluiting geen uitkering wordt gegeven, verwachtte de be windsman geen sociaal onverant woorde toepassing. Dit laatste was een van de spe ciale punten van het betoog van de heer Gortzak, die er. gelijk' tii- dens de rede van de minister de heer Van den Born bij inter ruptie opmerkte, geen bezwaar in vindt om stakingen door de publie ke kassen te doen financieren. De communistische afgevaardigde drong aan op krachtige handhaving van het ontslagverbod. od het op stellen van een urgentieprogram voor uitvoering van openbare wer ken en op een buitenlandse en han delspolitiek. welke gericht zijn op de landen van Oost-Europa, welke een stormachtige ontwikkeling door maken. (Aan het laatste twijfelt nie mand! Pari. Red). Verder moet de mening van onbeperkte duur ziin. Er is een stroom van amende menten op komst, doch aan de be handeling daarvan gingen de re plieken gistermiddag nog vooraf. VERHOGING UITKERINGEN AAN RENTETREKKERS DEN HAAG De Rijksver zekeringsbank heeft de werkzaam heden. verbonden aan het toe kennen van verhogingen van uit keringen krachtens de invaliditeits wet en van kinderbijslagen aan rentetrekkers, thans geheel voltooid. Zij die bedoelde verhoging of kin derbijslag nog niet ontvingen, kun nen zich tot het bestuur van de Rijksverzekeringsbank wenden. Dit geldt in het bijzonder voor de ren tetrekkers met kinderen van 16 tot 21 jaar. die dagonderwijs volgen, aangezien aan doze rentetrekkers de kinderbijslag slechts op aanvrage wordt toegekend. Voor kinderen met een wezenrente wordt de kinder bijslag slechts gegeven, indien en voor zover deze bijslag de rente overtreft. De op de renten verleen de kinderbijslagen zijn intussen met terugwerkende kracht tot op de da tum van toekenning van de bijslag verhoogd met 1.per kind per maand. Met de betaalbaarstelling hiervan is reeds begonnen. ARNHEM. De grootste open luchttentoonstelling, ooit in West- Europa gehouden zo mag „Sonsbeek 1949" worden gekwali ficeerd, zal op Zaterdag 1 Juli door de minister van O. K. on W. wor den geopend. Beeldhouwwerk van de grootste meesters uit acht verschillende landen zal op met z°rg gekozen plaatsen tegen natuurlijke décors van het landschap een bizondere indruk maken. Rijk. gemeente en particulieren zorgden voor een garantiefonds van ruim f 60.000. Voor het te ver wachten batig slot zullen opdrach ten worden verleend aan Neder landse beeldhouwers voor blijven de werken in het Stadspark van Arnhem, Men rekent op rt= 200.000 bezoekers; de buitenlanders mee gerekend. Reeds nu is de belang stelling uit nagenoeg alle delen der wereld overweldigend. De U.N.E.S C.O. zond een speciale af gevaardigde. De expositie blijft tot 18 Dec. geopend. Maandag bracht de commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, een officieel bezoek aan Moor drecht. Aan de rand van de ge meente werd hij verwelkomd door burgemeester K. H. Brandt en de wethouders. In de loop van de dag bezocht mr. Kesper o.a. een kaasmakerij, waar hem een kaas werd aangeboden, de St. Josephstichting en de K.V.T. Op het schoolplein werd hem door de schoolkinderen 'n zang- hulde gebracht. Op het terrein van de handelskwekerij van de heer Bier inspecteerde de com missaris de vrijwillige brand weer. In het raadhuis tenslotte, onderhield hij zich met 'n groot aantal personen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1