DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Wisjinsky stelt nieuwe Russische concessies in het vooruitzicht Strijd om de boterprijs in de Tweede Kamer „Zeehond" boort schip uit convooi in de grond Regering zal met bezoldiging bij het onderwijs zo ver mogelijk gaan Geen geld voor Tito tenzij hij breekt met guerrilla's Ook het Westen zal echter water in zijn wijn moeten doen Staat van beleg in Slowakye Geen debat over devaluatie Groente - export gestaakt 9e Jaargang no. 150 Vrijdag 1 Juli 1949 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent d- w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uit gave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. r Nee toch.Heus! De lekke band, schrik van alle automobilisten, gaat tot de zeldzaamheden behoren. In Amerika ontwikkelt men een binnenband, die een eventueel lek automatisch zal dichten. Op de Libanon zal men ener gieke maatregelen nemen tot behoud van zijn beroemde ce ders. Eens waren zijn bergen overdekt met deze reeds in Bij belse tijden bekende bomen, maar thans zijn zo goed als kaal. Oorzaak, duizenden gei ten, die verzot zijn op jonge cederscheuten. Een nieuwe lift, die in Cana da ontworpen is, heeft geen knoppen, maar wanneer u zegt ,,up" of „en haut" gaat zij naar boven en als u zegt „down" of „en bas" daalt zij. Aan boord van de Kedoe, die gisteren in Rotterdam aan kwam. heeft muiterj geheerst, waarbij 16 slachtoffers gevallen zijn. Aan boord bevonden zich 71 apen voor „Blijdorp", die onder elkaar ruzie kregen en een formele slag leverden. Zes tien apen vielen op het veld van eer en kregen een zeemans graf. Het staat opgetekend in het scheepsjournaal. MOSKOU. Andrei Wisjinsky, de Russische minister van Buiten landse Zaken, heeft er in een tegenover de „Prawda" en „Iswestia" af gelegde verklaring op gezinspeeld, dat de Sowjet-Unie bereid is meer concessies aan het Westen te doen als het Westen op zijn beurt aan be- pralde verlangens van de Russen tegemoet wil komen. De .erklaring van Wisjinky had betrekking op de onlangs in Parijs gehouden confe rentie over Duitsland ep Oostenrijk, die volgens de minister een „vol ledige overwinning" van het Sowjet-standpunt gebracht had. Kritiek stadium thans voorbij, zegt M jskou Voor het ov^iige b vatten de 4200 woorden tellende neriedelin- gen van Wisjinsky wei ig nieuws. De Westerse mogendheden hadden, zo verklaarde hij, in Harijs ..hun oorspronkelijke zogena&nde poli tiek van standvastigheid' te-> aan zien van Duitsland later, varen in verband met de „mislu king" van 't Marshall-plan. Als J -wijs" van deze „mislukking" voer e Wisjins ky de vervanging var minister Marshall door Dean Acl sson aan. Ten aanzien van Oost nuijk ver klaarde Wisjinsky, dat de Sowjet- Unie haar steun aan de Zuidsla- vische aanspraken op Öo'tenrijks grondgebied onttrokken! had, om dat de Zuidslavische autoriteiten (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Omdat in de stukken omtrent de begroting 190 van 't Land bouw-Egalisatiefonds ongeveer de gehele landbouwpolitiek d«r rege ring overhoop was gehaald, werd gisteren bij de behandeling in df Tweede Kamer een landbouw debat in optima forma verwacht. Dat is iwal los gelopen, ai zijn vele punten van het landbouwbeleid aangeroerd, «aarbij verschillende sprekers zich tot tolk maakten van de in de agrari^he sec tor heersende ongerustheid Ten slotte werd het debat wel heel 'rg be heerst door de prijs voor de boter, die Iets lager ligt dan de richtprijs voor de melk. In een motie van KVP, AR. CH en WD, waarin;vrhoging van de inleveringsprijs der boter werd gevraagd, kwam dit totjfoiling. Landbouw wil een hoger d'rs Dro,1,eren mel«" Alp inleveringsprijs De heer Vondeling (Arn) vreesde, dat afschaffing der nog be staande subsidies een verslech'ering der voedselvoorziening me.de zal brengen als gevolg van dë c-rrtoog- de prijzen Hij wees erop. dat Enge land nog subsidieert me* 60 per persoon en per jaar, hetgeen veel rfleer is dan hier nog geschiedt. Hij vroeg of de minister .nut wat fors was te werk gegaan met de melk prijzen. in verband met de kaaspro ductïe Spr zou gaarne een volle dige opgave hebben van de goede ren. welke wy importeren en ex porteren De heer Cornel is sen (VVD) bond de minister op het hart om bij te springen als in een sector de zaak misloopt. Verder vroeg hij een clemente behandeling van de melk veehouders. die aangewezen zijn op boterproductie. Voor de heer Borst (CPN) lag de zaak heel eenvoudig: de grote ondernemingen hebben enorme voordelen van het Landbouw-Egali- sahiefonds, maar de industrie-arbel- FRANCO IN DE KNEL TTkANCO. Spanje's almachtige staatschef, verkeert in grote moeilijkheden, waaruit slechts de Amerikanen hem kunnen bevrij den. maar die hebben dat zojuist geweigerd. Dezer dagen zond de caudillo senor Andres Moreno, di recteur van de Banco Hispano- Americano naar Washington, om voor hem een lening van 125 mil- lioen dollar te vragen. De Span jaard kreeg echter van de directie der Import-Exportbank te horen, dat een lening aan zijn land onder de huidige omstandigheden als een te riskante onderneming werd be schouwd. Een harde slag voor Franco, die het geld dringend nodig heeft. Voor het zesde achtereenvolgende jaar bedreigt een grote droogte Spanje met een misoogst. De al lerbitterste nood kan slechts ge keerd worden, indien Spanje 1.5 millioen ton graan impor teert. Maar de buitenlandse de viezen daarvoor S ontbreken. En reeds nu is de ontevredenheid onder de Spaanse arbeiders, die een steeds groter gebrek aan brood krijgen, groot. Verslechtert de toestand nog meer, dan is openlijk verzet van die zijde niet langer een onmogelijkheid. Weinig te spreken over het fascis tische regiem is men ook in Spaan se werkgeverskringen. De fabri kanten zitten zonder stroom (ook al een gevolg van de droogte, die de stuwmeren heeft geleegd) en veelal zonder grondstoffen, maar mogen hun arbeiders niet ontslaan. Hoe Franco zich uit deze crisis kan redden, is niet duidelijk. In geen geval staat deze dictator de weg open, die Hitier voor hem be wandelde: te trachten door middel van de oorlog een naderende eco nomische ineenstorting te ontgaan. In het zoeklicht Droog en zonnig weer Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Droog en overdag zonnig weer met in de Noordelijke kustgebieden enkele overdrij vende wolkenvelden. Zwakke tot matige Noordelijke wind, iets hogere temperaturen dan vandaag. ders profiteren er niet minder werd uitgegeven en vloot zou aan de wei •rnopkracht kunnen wojla schaft. De heer Droesen 'K oo de ongerustheid, welkt landbouw bestaat ovër landbouwpolitiek. Over export merkte hij op tciopenhouders. die geeti regels hebben gekocht, milten hef fing per kip zal plaats vnd?n. Het •s hem bekend, dat ernstig raar een hetere oplossing is gezoclr doch deze heeft men niet kunnen vinden. Srr. deed een beroep op de betrok kenen om zich aan de régelen te houden. De prijzen die het in- en ïitvoer- hureau voor boter betaalt, njn on billijk tegenovpr de melkveehou ders. die uitsluitend aangewezen zijn op boterproductie De boter prijs komt zodoende een halve cent beneden de richtprijs van melk te ligzen. De heer De Ruiter (CH) meende, dat de boterproductie be perkt zou kunnen worden, j als de consument volle in plaats yan ge standaardiseerde melk krijgt. Met de omschakeling van botipr- op kaasproductie moet men zich liever niet haasten. Het aspect yan de buitenlandse markt kan snél ver anderen Nadat de heer B i e w e n a (AR) nog had opgemerkt dat de land bouw bij het nu gevolgde beleid niet aan zijn trek komt en hii ge vraagd had om nadere mededelin gen omtrent de beëindiging van de distributie van bepaalde artikelen, stelde minister Mansholt vast dat er te veel boter wordt geprodu ceerd Als de overheid zich niet ga rant zou stellen voor de gehele af zet zou er een prijsdaling optreden. De regering neemt nu, na overleg met de betrokkenen in deze sector, de boter voor een bepaalde prijs uit de markt. Verhoging van die prijs zou tengevolge hebben, dat op an dere producten heffingen zouden moeten worden gelegd. De minister zegde de heer Von deling het gevraagde overzicht toe. Er zijn nog geen beslissingen geno men over het verder verloop van de subsidiepolitiek. De minister be streed de stelling, dat de consument beschermd wordt ten koste van de landbouw, al wilde hij niet ont kennen. dat de winstmogelijkheden kleiner zijn geworden. De nieuwe regeling inzake de eier-export is tot stand gekomen in overleg met het bedrijfsleven, even als de oude. Men hoort er geen juichkreten over. doch iets beters was niet te bereiken. Of volle melk ter beschikking van de consumen ten z?l komen hangt samen met de beslissingen over de subsidiepolitiek De minister deelde ten slotte nog mede dat er onderhandelingen gaande zijn over de afzet van tuin bouwproducten naar Duitsland. Na dere mededelingen hierover kon hij echter niet doen. Nadat de heer Droesen de eerder genoemde motie over de boterprijs had ingediend, vroeg de minister tijd om te overleggen met het be drijfsleven. Indien een verhoging van de boterprijs mogelijk zou zijn, zonder dat uit het Egalisatiefonds behoeft te worden geput, zou hij er geen bezwaar tegen hebben. De beslissing over de motie en de stemming over de begroting werden uitgesteld tot Dinsdag. (Ingez. Med.) Eepvyi, de, dtg. 7njz£~fk(7jastj/ twee jaar geleden begonnen waren, achter de rug der Sowjet-Unie ge heime onderhandelingen over dit onderwerp met de Britten te voe ren. „Het is duidelijk, dat de Sow jet-Unie geen enkele verantwoor delijkheid kan dragen voor zulk achterbaks gedoe", aldus Wisjins ky. In diplomatieke kringen is men van mening, dat de verklaring van Wisjinsky moet worden opge vat als een aanwijzing, dat de Sowjet-Unie bereid is tot een rege ling van de moeilijkheden Duitsland te komen, mits het Wes ten van een dergelijke bereidheid blijk geeft. Men is in Moskou van oordeel, dat het kritieke stadium voor zover het de Duitse kwestie betreft, thans voorbij is. In Washington, Londen en Parijs heeft men nog slechts weinig com mentaar op Wisjinsky's verklaring. Een woordvoerder in de Britse hoofdstad zei. dat de verklaring geen verandering van het Rus sische standpunt sinds Parijs in hield. Tweede Kamer besluit: Katholieken in openlijk verzet gekomen PRAAG. Volgens welingelichte katholieke en diplomatieke persoon lijkheden In Praag hebben de com munistische autoriteiten de staat van beleg afgekondigd in sommige delen van West-Slowakije om een ein de te maken aan botsingen lussen de trouwe katholieken aldaar en leden van de door de regering begunstigde separatistische organisaties. Naar een door een diplomatieke persoon lijkheid In Praag ontvangen hericht wil. heeft de staat van beleg 60 uur geduurd en is hij afgekondigd nadat Zondag begonnen botsingen zich Dinsdag en Woensdag hadden uitge breid tot verscheidene steden in de ze zeer katholieke provincie. Het waren de eerste belangrijke onlusten, waarvan in de strüd tussen kerk en staat melding is gemaakt. Volgens bedoelde zegslieden zijn bh relletjes in de stad NItra 20 personen gewond en Is een politle-agent ge dood. Het Tsjechische Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft deze be richten niet tegengesproken. Op ver zoeken om bevestiging werd het vol gende antwoord gegeven: Het Mi nisterie van Binnenlandse Zaken verklaart, dat het aangaande deze aangelegenheden niet over een offi cieel rapport beschikt. Het geeft geen officiële bevestiging noch een officiële tegenspraak". Ofschoon volgens de in Praag ont vangen berichten het afkondigen van de staat van beleg de rust in de daaronder vallende gebieden zou hebben hersteld, verklaarde een be trouwbaar zegsman in Bratislava, de hoofdstad van Slowakije: ,,Er blijven nog steeds berichten omtrent onlus ten binnenkomen." (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Woensdag heeft de heer Wagenaar (C.P.N.) verlof gevraagd tot het houden van een interpellatie om te ver nemen of bij de Regering het voor nemen bestaat om over te gaan tot devaluatie van de gulden. Toen gistermiddag over het verzoek moest worden beslist, maakte de Voorzitter tegen het toestaan der interpellatie ernstig bezwaar. Zij zou gebaseerd zijn op geruchten, die de vragensteller zelf niet op hun waarde heeft kunnen toetsen. Het zou niet juist zijn om in de Kamer in te gaan op door particu lieren verspreide geruchten. De heer Wagenaar wilde de Re gering in de gelegenheid stellen om te ontkennen, dat zij devaluatie voornemens heeft. Straks wordt de Kamer misschien verrast door een regeringsbesluit, waaraan zij ach teraf niets meer kan doen. De voorzitter hield voet bij stuk en herinnerde er de heer Wagenaar aan, dat in een kapitalistische maatschappij wel eens geruchten worden verspreid met bepaalde be doelingen. Door de interpellatie toe te staan, zou de Kamer aan deze geruchten waarde toekennen. Laat de regering rustig haar gang gaan, zei hij. Er is geen enkele aanwij zing, dat tot devaluatie zal worden overgegaan. Vergeefs schoot de heer Hoog- c a r s p e 1, de financiële specialist van de C.P.N.-fractie, zijn partij genoot te hulp. Met 64 tegen 6 stemmen (alleen C.P.N.) besloot de Kamer om de interpellatie niet toe te staan. Sedert het einde van de oor log hebben de Russen Oostenrijkse goederen ter waarde van 13.000.000 dollar geconfisceerd. Kurt Schumacher de leider van de Duitse sociaal-democraten beschuldigde Donderdag de Weste lijke ministers ervan een overeen komst met Rusland gesloten te hebben ten kostte van het Duitse volk. De voorzitter van de sterkste West Duitsfe partij beschuldigde het Westen van „kapitulatie voor dc Russische politiek." MF. D. U. STIKKER, onze mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft te Parijs besprekingen ge voerd met vertegenwoordigers der Marshall-landen over de jnoeilijkheden bij het betalings verkeer met Engeland. Sir E. Hall Patch, Brits adviseur (links): minister D. U. Stikker; sir Stafford Cripps en de verte genwoordiger der Ver. Staten, Averell Harriman. va de confe rentie. (Tele foto) Bonn wordt vrije stad in bezet Duitsland FRANKFURT Bonn. Hat thans deel uitmaakt van de Belgische be zettingssector binnen de Britse zóne van Dui'sland. —'den bij de Britse zóne te behoren en met het omringend gebied een „uitzonde ringsgebied" vormen De Belgische troepen worden terugffo,rokkeri om plaats te maken voor de geallieerde Hoge Commissie en Duitse rege ringsinstanties, die in Bonn gaan zetelen. De commandant van de Belgische bezettingstroepen zal echter een ge deelte van zijn hoofdkwartier in Bonn houden. Puntenvrije uitverkoop van textiel DF.N HAAG. Het ministerie van Economische deelt mee dat aan de textielhandel de gelegen heid zal worden gegeven van 18 tot en met 30 Juli textleleoederen vry of tegen verlaagde puntenwaarde ring te verkopen, mits de verkoop prijzen met minstens 10% worden verlaagd. MANOEUVRES DER WESTELIJKE UNIE Overrompelend succes na sluiptocht door beschermend jager-escorte (Van onze eigen verslaggever aan boord van de onderzeeër „Zeehond") Diet drie welgerichte torpedo's heeft de „Zeehond" Donderdag middag om 16.47 uur het „vetste" schip uit het convooi in het pa trouilleterrein ten Zuid-Oosten van Falniouth op papier in de grond geboord. Dit volledige, overrompe lende succes behaalde „mijn" on- derzeeer na een prachtig geslaagde sluipvaart door de beschermende jager-escorte. Na een vals alarm om 15 15 uur, dat korte tijd later weer werd in getrokken, gaf men om 16.20 uur opnieuw alarm door de luidspre kers, toen inderdaad de eerste drie jagers van het escorte binnen het gehoorbereik van de luisterap paraten op de „Zeehond" was ge komen.. Naarstig speurden de ja gers met hun Asdic-gehoor-appa- ratuur in wijde cirkel voor het convooi de zee af naar onderzee boten. De geruisverkenner van de „Zeehond" kon nauwkeurig de BEGROTING O. K. EN W. AANGENOMEN Geen tweede Technische Hose School, capaciteit van Delft opgevoerd (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Verleden jaar toen de subsidies op dc levensmiddelen verminderden, werd druk gesproken over „uitwijkmogelijkheden", d.w.z. de mogelijkheid om margarine In plaats van boter te kopen, enz. Deze mogelijkheden waren maar beperkt en ministr Rutten, die gisteren in de Eerste Kamer druk de kunst van „uitwijken" beoefende bij de beant woording der sprekers over ziin begroting, zou het met zulk een klein aantal niet afgekund hebben. Legio was het aantal keren, dat hy een gedachfenw isseling al bij voorbaat ontweck door te verklaren: de zaak is in onderzoek, er zal nader overleg worden gepleegd, of de suggestie zal worden benut. Van deze methode is hij alleen afgeweken in de gevallen, waarin men hem het beleid van zy'n voorganger, thans ook professor, dr Gielen, als aanmerkelijk beter had voorgehouden. tot het antwoord, dat hem daarvan niets bekend was. „Zet de politiek van de heer Gil len voort", had de heer Van Velt- hoven de minister voorgehouden, toen hij uitrekende hoe zeer het Westen bii de culturele zorg wordt bevoordeeld boven de „wingewes ten". „Ik ben op het ogenblik be zig," beet do minister hem toe. ..om de begroting te verdedigen, die door mijn voorganger is opgesteld Hoe zijn eigen begroting er straks zal uitzien moet worden afgewacht Intussen beloofde hij om zijn best te doen voor 't ongedaan maken van de door minister Gielen toegepaste vermindering van 80.000 op de toneelsubsidies. Voor de uitbreiding van de T H S zullen de gelden elk jaar worden aangevraagd. Binnen kort zullen de Staten-Generaal over de plannen uitvoerige mededelin gen ontvangen. De verdedigers van de zelfstan digheid der omroepverenigingen (bij de heer Teulings sloot zich la- Prof. Rutten wil trachten toneelsubsidie te herstellen Dat had vooral de partijgenoot van de minister, dr Van Velthoven. Woensdag gedaan toen hij zich be klaagde over achteruitetelling van de landgewesten, die hii zelfs als wingewesten betitelde. Deze Bra bantse afgevaardigde had o.a. her innerd aan het feit. dat in April 194S de toenmalige minister Gielen in de Eerste Kamer had verklaard, dat het kabinet besloten had tot de centralisatie van het Technisch Ho ger Onderwijs. Neen. zei de minis ter. tot deze decentralisatie is niet besloten. Op 30 Maart 1948 is in de Ministerraad besloten, dat de T H S. te Delft zal worden uitgebreid tot een capaciteit voor 6500 studenten. Dus, aldus de heer Van Velthoven. bij de repliek, het tegenwoordige kabinet weigert om de besluiten van zijn voorganger uit te voeren. De bewindsman bepaalde zich nu ter de heer Algra (AR.) aan) hadden klaarblijkelijk niet veel in druk op de bewindsman gemaakt, want hij zei, dat de omroepvereni gingen haar autonomie zal worden gelaten, voor zover zulks in het algemeen belang verantwoord is. De heer Algra had ook bezwaren ge opperd tegen het tijdelijk aanstellen van voormalige politieke delin quenten als leraren. „Men kan ze toch niet langs de weg laten staan", meende de minister die overigens toegaf, dat voorzichtigheid hier ge boden is Een tekort aan onderwijzers is er thans niet. zei hij, maar de jaren 19521956 zullen grote moeite ge ven. ook wat de schoolruimte be treft. want dan komt het hoge ge boortecijfer van 1946 en volgende jaren tot uitdrukking De besprekingen met dc ondor- wiizprsorganisatles zijn eisteren her vat. De bewindsman verklaarde, dat hjj hij de bezoldiging van leraren en onderwijzers zo ver zal gaan :»Is maar enigszins billyk verantwoord en mogelijk is. Een kleinp eommis- sic zal een onderzoek instellen naar de ongelijkheid tussen de Waars- salarissen bii verschillende takken van onderwijs. Dc begroting werd ten slotte zon der hoofdelijke stemming aange nomen. doch van enige feestelijk heid was daarbij geen snrake. boe- wel prof. W o 11 i e r (A.R.) aan het begin van een uitvoerige rede, wel ke geen nieuwe gezichtspunten be vatte nog wel had medegedeeld, dat het ministerie van O. K. en W. juist 30 jaren bestond, waarbii hij betreurd had. dat door de bezetting het zilveren jubileum niet was ge vierd. signalen beluisteren, die de jagers onderwater naar voren zonden om de belager te ontdekken. Telken male ook hoorde hij, hoe de po gingen van de jagers steeds weer mislukten. En onderwijl werd de afstand tussen het escorte en de „Zeehond" snel minder. Uiterlijk onbewogen, doch inwendig tot het uiterste gespannen, volgde de cen trale bemanning de reacties van commandant Mackay telkens wan neer deze met de periscoop een handbreed boven water de tegen standers verkende. Om 16.37 uur, toen eindelijk de verkenning der jagers even tijd liet, werd het convooi ten slotte ge signaleerd. Toen kwam opnieuw de rustige stem van de verkenners melden, dat de jagers hun uitzending had den gestaakt. Vrijwel onbeschermd liepen de „Vulkaan", de „Tromp" en de .Soemba' onze torpedobur zen tegemoet. Het grootste deel van de op dracht was nu vervuld: het con vooi was onderschept. Even een benauwd gedonder en een van de drie buizen welke op papier moest vertrekken, was op weg naar zyn doel. De andere volgden. Enkele seconden later schoot de „Zeehond" naar de oppervlakte van de zee- Twee minuten na het afvuren van de torpedo wisselde de seiner al de eerste lichtsignalen EEN ..BLIMP", een klein model zeppelin van de Amerikaanse marine is opgestegen van het vliegdekschip „Franklin D. Roo sevelt" tijdens de oefeningen na bij de kust van Norfolk. De ope ratie is een deel van de gecom bineerde verkenningstocht, die de Amerikaanse vloot maakt. met ons slachtoffer, de „Vulkaan", om de resultaten van onze torpedo te bepalen. Nog aarzelend gaf de volledig verraste prooi zijn ge gevens. Die bevestigde dat alle schoten doel hadden getroffen. Nu dit achter de rug was zette de Nederlandse vloot op volle toe ren koers naar de baai van Pen zance In dit pittoreske Engelse haventje liet de Westelijke Unie haar tanden zien aan alle staats lieden die onverhoopt misschien hun politiek nog eens zouden wil len baseren op dezelfde ficties, die reeds twee Duitse politieke en mi litaire generaties naar een ver meende kans deden grijpen: 98 ont zagwekkende oorlogsbodems, die samen een geweldige eenheid vor men onder één commando. Nadat met ingang van 29 Juni de groente-export naar Duitsland was hervat op basis van een hoeveelheid ter waarde van 250.000 dollar per week is deze export op 30 Juni door hei Bedrijfschap voor Groenten en Fruit tot nader order stopgezet. Het bleek aanvankelijk, dat liet contin gent van 250.000 dollar ln een dag was uitgeput. Dc onderhavige re geling biedt geen waarborg voor een regelmatig verloop van de ex port van onze tuinbouwproducten naar Duitsland. Er worden dan ook pogingen gedaan om een gunstiger regeling ten behoeve van onze groente-export te verkrijgen. Nieuwe Griekse regering ATHENE Een nieuw Grieks coalitie-kabinet, samengesteld door de partijloze Diomedes, is zojuist beëdigd. Er zijn twee plaatsvervan gende premiers: Constantin Tsalda- ris, de populistische leider, die te vens minister van Buitenlandse Za ken zal blijven en Sophocles Veni- zelos, van de liberalen, die minister zonder portefeuille geworden is Venizelos was in het vorige kabinet minister voor Arbeidszaken. Ver der zijn er geen kabinetswijzigin gen. van de Wereldbank Eugene Black, heeft gisteren verklaard, dat de bank hel plan heeft een missie naar Zuid-Slavië te zenden. Zuid- Slavië had verzocht een groep des kundigen te zenden voor bestude ring van de economische toestand. WASHINGTON. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben onthuld, dat de Amerikaanse ambas sadeur in Belgrado met de Zuidslavische regering onderhandelingen heeft gevoerd over het beëindigen van Zuidslavische hulp aan de Griek se guerrillastrijders. De besprekingen hebben nog geen definitieve resul taten opgeleverd. Naar men verneemt, is Amerika van plan politieke garanties te verzoeken voor een vriendschappelijker houding van Zuid- Slavië, alvorens over te gaan tot het verlenen van economische steun. Anglo-Amerikaanse druk op Belgrado Nu de verzekering om de hulp aan de Griekse guerrillastrijders te staken nog uitgebleven is. heeft de Internationale Bank voor Her stel en Wederopbouw-ook niet de lening van 200 millioen dollar toe gezegd, die Maarschalk Tito wenst. Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen in Washington komt de Amerikaanse wens naar politieke garanties overeen met de Britse politiek. Engeland voert thans besprekin gen over een handelsverdrag met Zuid-Slavië en ofschoon officieel politieke overwegingen hierbij uit geschakeld zijn, verlangt Engeland eveneens dringend politieke garan ties. zo verluidt in Washington. Naar verder vernomen is, zijn de Britse en Amerikaanse plannen voor deze vorm van economische druk op Zuid-Slavië tijdens de conferentie vSn de v-ier ministers in Parijs door Acheson en Bevin uitgewerkt. Inmiddels verklaren functiona rissen van het Amerikaanse Mini sterie van Buitenlandse Zaken, dat Amerika niet overweegt van Tito „substantiële concessies" te vra gen, alvorens bij de wereldbank een gunstig advies voor de lening uit te brengen. Zij wensten het woord .substantieel' echter niet na der te verklaren. De leningen van de bank werden echter volgens hen bezien van een „redelijk zake lijk" standpunt uit. De nieuw benoemde president Extra quarantainemaat- regelen voor „Kota Inten" genomen ROTTERDAM. Hoewel nog niet met zekerheid vast staat, dat de zie ken op de „Kota Inten" inderdaad aan pokken lijdende zijn, heeft de directeur van de G.G.D. te Rotter dam toch alle voorzorgen genomen. Mocht bij het binnenkomen van het schip inderdaad quarantaine nodig worden geacht, dan zal de quaran taine-inrichting. die de laatste jaren voor t.b.c.-patienten wordt ge bruikt. worden ontruimd. Het vraagstuk waar deze t b c.-patiënten dan moeten worden ondergebracht, is in studie. Op een tiental plaatsen in de stad en in de randgemeenten wordt in de komende dagen gele genheid gegeven zich te laten in enten of herinenten. Spoorwegverkeer in Berlijn heden hersteld BERLIJN. Willi Kreikemeyer, directeur-generaal van de spoor wegen der Russische zóne. heeft aan dr Friedensburg, adjunct-bur- gemeëste' van Berlijn, de verzeke ring gegeven, dat nog in de loop van vandaag het spoorwegverkeer ge heel hersteld zal zijn. Voorts heeft Kreikemej er aan dr Friedensburg gezegd, dat hii st""*nen zal doen bij de directeur der Berlijnse spoorwe gen in verband met het ontslag van een zeker aantal spoorwegarbeiders, waarvan hij niets afwist. Dr Friedensburg heeft in overleg met het hoofd van de arbeidsdienst van het gemeentebestuur besloten aan alle spoorwegarbeiders, die ontslagen werden wegens hun deel neming aan de staking, een werk loosheidsvergoeding uit te keren.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1