PTT heeft het tempo opgevoerd Op Utrechtse heuvelrij speuren ganse dag vijf mannen naar bosbrand Ploegen vrijwilligers gaan zo vuur te lijf N' nodig Prof. Romme noemt Vermeulen^ optreden Goebbeliaans Oosteuropese Zigeuners dromen van Marokko Nieuw kampee reentrum in de bossen bi Rhenen 's Avonds gepost, 's morgens overal besteld Vrijdag 1 Jul; 1949 „Wachter, ivat is er van het bos?" (Van een onzer verslaggevers) jp ONDERD en acht treden telt de stenen trap naar de om loop van de Pyramide van Austerlitz. Leun maar eens lekker over de balustrade, wanneer die vermoeiende klim achter de rug is. Waar ge ook staat, vooruit en opzij ziet ge een bed van frisgroene boomkruinen. Naar het Oosten lang zaam aflopend, iets meer naar het Noorden begrensd door de Leusderhei en in de andere richtingen met zachte glooiingen zich uitstrekkend over de smalle maar hoge rug van ie Utrechtse heuvelrij. 's Zomers staat ge beslist niet alleen op deze hoge uitkijkpost. Dagelijks onderbreken honderden vacantiegangers even hun reis in het restaurant aan de straat weg van Woudenberg naar Zeist. Ze drinken er wat en komen dan, op hun gemak over het smalle bospaadje naar de Pyra mide gewandeld, om zich te verlustigen aan het wonderlijk mooie, wijde uitzicht. Ze zouden allemaal wel nóg hoger willen klimmen dan tot de omloop alleen. zich menige opoffering. Van het vroege voorjaar, de allergevaarlijk ste tijd, tot in de herfst moeten ze erop bedacht zijn, dat bij droog weer elk ogenblik alarm kan worden ge slagen Ze blijven er met liefde de vrije uren en dagen voor thuis of al thans in de buurt. En ze zorgen er wel voor te weten waar ze hun bijl of schop kunnen vinden. Alarm! Het bosgebied, dat onder de heer Schenkenbcrg van Mierop r®ss°^' teert, is in drie stroken verdeeld. De eerste strekt zich uit van de Rijn tot aan de spoorlijn Arnhem-Utrecht. Hier begint de volgende strook, die aan de andere zijde wordt begrensd door de rijksweg AmersfoortDe Bilt. Alle bossen daarboven tot aan de provinciale grens van Noord-Hol land vormen de derde strook. De strookcommandant heeft voor al een organisatorische taak. Wordt hem door een der wachters medede ling gedaan van een brand in zijn gebied, dan rukt hij als regel niet uit, maar blijft het contact met de waarnemer onderhouden, informeert naar dc omvang van hot vuur. bere kent aan de hand van zijn kennis omtrent de aard van het terrein en an de weersgesteldheid de kansen op uitbreiding en laat zonodig meer blusgroepen aanrukken of roept de hulp in van militairen uit de omge ving. Hij wéét immers, dat de man op de wachttoren in samenwerking met een van zijn collega's de eerst nodige maatregelen al heeft getrof fen. Samen peilden die twee nauwkeu rig de plaats van de brand, een van beiden waarschuwde telefonisch de blusgroep-commandant, daar in de buurt, die op zijn beurt de mannen van z'n groep alarmeerde en met hen het vuur te lijf ging. Die blus sers kennen veelal het terrein als hun eigen knapzak. Ze brengen er immers de ganse lieve dag door. Ieder paadje, ieder greppeltje, ja, schier iedere bijzonderheid in hun strook zouden ze in het holst van de nacht zonder zoeken kunnen terug vinden. Daardoor weten ze ook pre cies waar en hoe ze de vlammen moeten aanpakken. Gewoonlijk wor den ze bijgestaan door gemeentelij ke brandweren, die vrijwel alle op de bestrijding van bos- en heide branden zijn ingesteld en zeer actief zijn. Neemt het vuur een ernstige omvang aan en zijn daardoor behal ve blusgroepen ook burgers voor wie altijd wel blussingsmateriaal in een der vooraadschuren aanwezig is en militairen aan t werk. zodat 't geheel onoverzichtelijk wordt, dan neemt een technisch leider het bevel over. In het hele langgerekte brand gevaarlijke gebied van onze provin cie zijn er vier. Al te vaak komen die met touw. De groepscomman danten staan hun mannetje wel. En meestal kan de betrokken to renwachter al gauw vergenoegd aan z'n strookcommandant meedelen, dat de zaak voor elkaar is. Na zo'n tele foontje tuurt hij maar weer rond, Uren, dagen, weken. Zonder dat er iets te melden valt. „Geen bijzonder heden". schrijft hij dan in z'n dag rapporten. Op de Pyramide ,Geen bijzonderheden". Het staat ook tientallen keren in 't boekje van Van Bouwhorst. Zelf is hij er niet en daarom heeft zijn jonge collega Wil lem van de Veen voor een dag of wat diens hoge post betrokken Met de houtvester demonstreert hij ons het peilapparaat. Een eenvoudige, ronde koperen plaat is dat, verdeeld in honderd graden en met een wijzer er boven op. De straal van honderd naar vijftig graden loopt parallel met de NoordZuidlijn. Wanneer de wachter nu brand be speurt. draait hij de wijzer met de punt er naar toe en bepaalt zo. in het verlengde van welke graadlijn het vuur woedt. Op een kaart trekt hij vanaf het punt waar zijn toren staat aangegeven ook daaromheen is eenzelfde gradenverdeling gete kend een denkbeeldige lijn, in de door hem zo juist vastgestelde lich ting. Direct daarna belt hij de wach ter van de naastbijzijnde toren op, die de brand ook kan zien en ver zoekt deze als de weerlicht na te gaan hoeveel graden z ij n wijzer, op de vuurhaard gericht, aangeeft. Weer trekt hij, nu vanaf het punt, waarop die tweede toren is gete kend, een lijn over de vastgestelde lengtegraad. Waar nu die twee stre- Eén gloeiend peukje en het lieve leven begint Maar het deurtje in de obelisk, die spitse naald van bakstenen boven op de wildbegroeide kunstmatige heuvel .blijft onwrikbaar voor hen gesloten. De sleutel wordt bewaard door bosarbcider Van Bouwhorst. die m de nok achter glazen ruitjes zit Ook hij kijkt uit over het land schap daar beneden, over deze bos- strook dwars door <t Sticht. Van 's morgens half elf tót 's avonds half acht Maar voor hem geen bekoor lijke einders, geen verrukkelijke valleien Alleen maar die branden- de_ zon boven kurkdroge bossen en heidevelden. En in die bossen en op die hei: mensen! Wat méér zegt, mensen die roken Soms ook men sen die schieten: soldaten. Vele en velerlei kansen op bos- en heide brand dus Een enkele vonk en het ongeluk is gebeurd. De wind maakt met graag te van zo'n spatje vuur een gretige vlam. Ze jaagt die met alle geweld voor zich uit Over de bemoste en met dennenaalden bedekte grond, omhoog langs de stammen of tussen de dunne stengels van de heide struiken door. Eén meter, tien me ter, en al gauw honderd meter ver. Als het vuur geen weerstand on dervindt. is zo'n bos in een korte spanne tijds niet meer dan een mas sa verkoolde stronken, is het heide veld spoedig in een zwartgeblaker de strook grond veranderd Gelukkig is er meestal wél weer stand. meestal komt er van die ge niepige samenwerking tussen vuur en wind niet Veel terecht Daarvoor immers klautert Van Bouwhorst el ke morgen naar ziin hokje van één bij één meter in het topje van de obelisk en spiedt hij minuut na mi nuut. of er soms een spiraaltje rook opkRngelt ergens in de groene wijd te rondom hem. Een ramp zou dat kunnen worden. OMVANGRIJK APPARAAT Wanneer hij 's morgens op de eerste van de, honderd en acht tre den stapt, klimmen in die smalle gordel van bossen tussen 't Gooi en de Rijn nog vier andere mannen hun wachttoren op In Rhenen doet de watertoren als zodanig dienst, in Leersum werd op de Darthuizer- berg een speciale houten toren ge bouwd. In het Noordwestelijk deel van de provincie zijn eveneens twee posten Een van de wachters in dit gebied doet zijn waarnemingen op dc- Soester kerktoren, voor de an der werd in de Vuursche een ijze ren brandtoren opgericht Wie voor dat alles zorgde? De houtvester van het Staatsbosbeheer in Utrecht, ir H W. Schenkcnber; van Mierop. met wie wij zo moei zaam de Pyramide en de obelisk be klommen. heeft ons ervan verteld. Lang geleden al richtten de bosbe- zifters in onze provincie de Utiecht- se Bosbrandweervereniging op Hij is er secretaris van en tevens be kleedt, hij dc functie van algemeen technisch leider. Dat wil zeggen: hij bestuurt Jiet omvangrijke apparaat, waarmee al menige bos- of heide brand in zijn onstu-imige opmars werd gestuit. Het is een corps van vele honderden vrijwiligers bos bouwkundige ambtenaren, boswach ters. burgers zonder meer, jachtop zieners en vooral bosarbeiders. Mensen, die alleen maar be zield zijn van de idéé, dat de bossen, waaraan ze zo ver knocht zijn, en die ze liefheb ben om de stilte, de natuur, de harsige geuren en de door geen smook en stof verduisterde hemel daarboven dat die bos sen niet verloren mogen gaan. Om dit te bereiken getroosten ze pen elkaar snijden op de kaart, zijn DJussers nodig. De wachter weel dus precies welke groepscommandant hij moet waarschuwen en waarheen hij die met zijn mannen moet dirigeren. „We hebben gelukkig nog weinig brand gehad van 't jaar", zegt de heer Van Mierop „Maar als we dit droge weer lang houden zullen we er toch op bedacht moeten zijn Op veel plekken verdort het gras al weer. Een onvoorzichtige of kwaad willige en de boel gaat er aan." Beneden ons op de omloop joelen en zingen kinderen. Tussen hen in staat een jongmens de laatste nico tine uit een sigarettenpeukje te zui gen. Als er weinig meer van over is, gooit hij het met een wijde boog naar de begane grond. Een paar jongens juichen bewonderend. Inder daad. een pracht worp. En zo ver standig! IN HET BENAUWDE HOKJE, boven in de nok van de obelisk op de Pyramide, staat wellicht de hoogste telefoon in onze pro vincie. Veel hoeft de torenwacn- ter het toestel niet te gebruiken en dat is maar gelukkig ook. Op de foto is hij met zijn Soester collega in gesprek om de sleur van de dag wat te breken. Links de koperen peilschijf, in 't mid den de kaart, waarvan in het ar tikel sprake is. BROODNODIG zijn deze en der gelijke waarschuwingen nog al tijd. Roken in kurkdroge bossen en op door de brandende zon ge stoofde heidevelden is volkomen uit de boze. De vacantieganger, die van de mooie natuur in 't Sticht wil genieten, legge zich deze zelfbeperking op. Ziet h\i daartoe geen kans. dan zit er niets anders op dan maar weg te blijven. Misschien brengt zo'n bord 'hem op de duur tot andere gedachten. Het Veluws ballet" opgericlf EDE Onder artistieke leiding van Theo Branz. een van de jonge Nederlandse dansers (hii was onder andere leerling van Mascha ter Weemei is te Ede een nieuwe bal- letgroeD opgericht onder de naam ..Het Veluws Ballet" In deze naam wordt tot uitdrukking gebracht, waar deze groep, die als beroeps ensemble moet worden beschouwd, werd geformeerd. Bij haar optreden wil zij zich echter niet binden aan de grens van gewest of provincie. Theo Bransz. die in Ede woont, richtte daar. na het beëindigen van zijn studie, in September 1046 een balletschool oo. In verscheidene plaatsen trad Bransz op als solodan- sr*r of in duetten als partner van Winja Marova. Het vorige jaar werkte hij gedurende korte tijd mee aan het Ballet der Lange Landen. Met de Haagse danseres Han Rijn beek als partner zal hij het komen- .de seizoen voor het voetlicht tre den. Van Het Veluws Ballet zullen deel uitmaken: Theo Bransz (algemene leiding en choreografie), Hellena Rajewska (karakterdanseres en choreografe). Ada den Burger en Irene Hissink (lyrische danseressen) en Betty de Jong (komisch danse res). Voorts zijn nog aan het gezel schap verbonden: Hilda Neef (pia niste), Helen Ramaker (costuum- ontwerpster) en Lex van Voorst (decors). De première zal in October of be gin November worden gegeven in Ede, de plaats, waar Het Veluws Ballet werd opgericht. Amersfoorters naar Soestdijk Ter gelegenheid van de koperen bruiloft van het Koninklijk Paar zal op Zaterdag 9 Juli a.s. voor het j paleis Scestdijk een défilé worden j gehouden, waaraan wordt deelge- I nomen door vertegenwoordigers van alle takken van het Neder landse culturele-, sport- en ont spanningsleven enz. De Kon. Ned. Zwembond zal worden vertegenwoordigd door acht Amersfoorters, t.w. vier leden van de A.Z. en P.C. en vier leden van „Neptunus". Suurhof van NVVkaatst dit balletje terug Prof. Romme, hoofdredacteur van „De Volkskrant", heeft in zijn blad een hoofdartikel gewijd aan de rede van de N.V.V.-secretaris A. Vermeulen te Gcnève. waarin deze vakbondsman te velde trok tegen het verbod voor katholieke het vraagstuk aanbrengt, herin neren de heer Suurhof onweer staanbaar aan Goebbels. Dat de heer Vermeulen zijn rede juist in Genève hield vindt de heer Suurhof begrijpelijk, omdat Nederland het enige land ter we reld is waar een verbod bestaat voor katholieke arbeiders om lid I te worden van een algemene vak- I bond. „Aan wie de schuld, dat dit geschiedde?" vraagt hij. „Aan de arbeiders om lid te worden van het £cncn die het verbod uitvaardig- Rudolf Kwiek is beducht voor een aanval op zijn wankele troon HET klinkt wonderlijk, maar er bevindt zich, van ons uit gezien, nog één koning achter het IJzeren Gordijn, maar lang zal hU het daar misschien niet meer maken, aangezien hij hemel en aarde beweegt om, vóór hij geheel en al te gronde is gegaan, zijn eigen belangen en die van „zijn volk" aan deze zijde van het IJzeren Gordijn tc komen behartigen. Het is Rudolf Kwiek, de koning der Zigeuners, die thans, hoogst be hoeftig, in een der voorsteden van Warschau bivakkeert. Het is hem ge lukt een soort persconferentie te beleggen voor dc westerse correspon denten aldaar. „Damer en heren van dc westerse pers", zeide hij, .mijn volk wil hier weg. Wij willen naar Marokko; dat is het oord waar wij weer naar hartelust kunnen zwerven en toch in aanraking kunnen blijven met de beschaving; in Marokko zijn de economische verhoudingen gunstig voor onze Zigcuncrbchoeften (paarden, leder, zilver, koper), terwijl Oost- Europa hoe langr hoe armer en „afgegraasder" wordt voor ons". En hij lichtte het belangstellende Westen verder in, dat er ook „paleistroebe- lcn" zijn, die hij als Rudolf zonder Land en zondr Geld vreest. „Geen geld en heel veel zorgen", is zijn lied N.V.V. Prof. Romme noemt Vermeulens uitlatingen een aanval op de vrij heid van de kerk. Dat baart hem in deze dagen, gelijk hij schrijft, geen verrassing, daarbij doelend I op de aanvallen, die de katholieke kerk achter het ijzeren gordijn te 1 verduren heeft. „Toen in bezettings tijd de bisschoppen het lidmaat schap van het Arbeidsfront verbo den vond iedereen in Nederland dat prachtig," schrijft hij, „maar nu gaat de heer Vermeulen van uit de verte klappen uitdelen." Prof. Romme vindt het onsmake lijk, dat de heer Vermeulen deze zaak heeft aangesneden voor het internationale forum en hy vraagt zich met verbazing af, „waarom Vermeulen deze oude gramofoon- plaat uit de archieven van het voor-oorlogse N.V.V. heeft opge diept." Aan het slot van zijn artikel, noemt prof. Romme het optreden van de heer Vermeulen een propa gandistische vergissing, die hij toch wel Goebbeliaans vindt. Op uiterst felle wijze dient de NW-bestuurder J. G. Suurhof in „Het Vrije Volk" prof. Romme van repliek. Hij wil aan „prof. Romme's insinuatie" nl. het op één lijn stellen van de rede van Vermeulen met het optreden van „de com munistische kerkvervolgers" niet één woord verspillen. Hevig verontwaardigd is hij ook over de vergelijking, die prof. Romme maakt tussen het NAF en het NW „Prof. Romme zal zijn lezers toch niet in de waan willen brengen dat er weinig of geen verschil be staat tussen de ideologie van het anti-christelijke bloed-en-bodern nazisme en de maatschappelijke opvattingen, waarvoor ons NW staat?", vraagt hij. De „vereen voudigingen", die prof. Romme in den, handhaafden en toejuichten, of aan degenen, die dit bekend hebben gemaakt, nadat hun geen ander middel meer restte?" Volgens een door radio-War- schau omgeroepen officiële verkla ring is de nationalisatie van grote drukkerijen in Polen veroorzaakt door het tekort aan schoolboeken en vormt zij geen antigodsdienstige maatregel. Godsdienstige lectuur, aio voorheen door de Jezuieten werd gedrukt, wordt thans in staatsdrukkerijen vervaardigd. TRAMWAGENS WORDEN WO NINGEN. De gemeente Hilver sum heeft de beschikking gekre gen over een aantal wagons van de Gooise Tramweg Mij., die als woningen zullen worden inge richt. Dc jeugd heeft natuurlijk de grootste belangstelling voor de toekomstige ,tram'-woningen. Schipper J. van Beelen kreeg geen penicilline IJMUIDEN. Jacob van Beelen, de schipper van dc Katwijk 73, die met een ernstige neusholte-ontste king ziek lag, is niet behandeld met de penicilline, die de Bccchcraft PH-KCN van dc Aero-Holland bij het vaartuig had uitgeworpen. Maar schipper Van Beelen is toch niet overleden, want toen de Kat wijk 73 Donderdagmorgen in IJ muiden aankwam constateerde een plaatselijke arts, dat de ontste king nog al meeviel. De penicilline kon op zee niet worden toegediend omdat de twee blikken, waarin het geneesmiddel en de injectiespuiten waren ver pakt. toen zij in het water vielen toch nog zo'n harde schok kregen, dat de spuiten braken. Nog voordat dc stationschef het sein voor vertrek heeft gegcx>cn, is het personeel in het postrijtuig reeds bezig met het sorteren van de bundels en losse correspon dentie. W\NNEFR zich geen tussentijdse moeilijkheden voordoen en er is reen enkele aanwijzing die een dergelijke veronderstelling recht vaardigt zullen de Nederlandse kampeerlicfhcbbcrs met ingang van 1 Augustus a.s. het aantal mogelijk heden voor hun hobby met één ver meerderd zien. Het is namelijk aan dc heer H. Reeling, eigenaar van het snelbuffct „Hofplein" gelukt, de nodige toestemmingen te verkrijgen voor het doen inrichten van een nieuw kampccrccntrum. Met medewerking van de A.N.W.B. de Kampeerraad, „Veilig Tehuis" en niet te vergeten dc grote medewer king van Burgemeester en Wethou ders van de gemeente Rhenen, heeft de heer Reeling de beschikking ge kregen over een terrein van ca. 1% ha. aan de Nieuwe Veenendaalscweg te Rhenen. Het belooft voor de kam peerders een schitterende aanwinst te worden. Het terrein „Roodland" genaamd ligt temidden van bossen (dicht bij een natuurbad) en gedeel telijk tegen een heuvel. Aan de voet hiervan komt een jongenskamp, ho gerop een gemengd kamp voor ge zinnen en tenslotte is er een meisjes kamp. Ook voor groepen kan een apart gedeelte worden gereserveerd. 'VÏ -T'-tïSsaM®-Jet, Vlak voor de oorlog volgde Ru- dolf zijn broer Matthias op, die bij een mesgevecht gesneuveld was; Matthias' zoon deed een greep naar de macht, maar Rudolf was hem net even vóór-geweest. Toch is het moeilijk voor Rudolf zich te hand haven, temeer daar de tot een staat van burgerlijke welstand geraakte Amerikaanse Zigeuners, door neef lief opgestookt, een meer fashiona ble koning wensen, een die gemak kelijker te bereiken is, al is het dan geen zuivere Kwiek. De Kwiek's regeren reeds eeuwen over de Zigeuners; zij hebben een familiestamboom die vertelt welke Indische voorvaders het waren die vóór 1300 naar Egypte en Grieken land trokken en vandaar verder Europa in. Gezichtsverlies De nazi's beschouwden de Zigeu ners als uitschot en joegen van hen naar de gaskamers wat ze konden; minder dan één-derde van de Duitse Zigeuners heeft deze achter volging, volkomen berooid en van alles beroofd, overleefd. „Vroeger kon een Zigeunerko ning", vertelde Rudolf, „en ik ook, met geld om zich heen strooien, als stamgenoten van heinde en verre hun hulde kwamen betuigen, maar nu ik dat niet meer kan en boven dien zeer moeilijk bereikbaar ben voor de Zigeuners uit het Westen, begin ik mijn gezicht te verlezen". De Zigeunerstrijkjer leveren hem vrijwel geen belastingpenningen mer op, omdat de Oost-Europese communisten niet houden van ge zellige rokerige café's met zwoele muziek. Een ver zijtak-familielid der Kwieks, de door Matthias* toon op gestookte, een die in Mexico for tuin heeft gemaakt, wordt nu door de Amerikaanse Zigeuners (die echter nit zo talrijk zijn) als de man beschouwd die veel geschikter voor een royaal koningsschap is dan Rudolf z. L. z. G. Zullen nu ook de Europese Zigeuners bezwijken voor de macht van de dollars? Rudolf Kwiek moet maar zien, hoe hij zijn dynastieke en zijn volksproblemen oplost. Als zijn volgelingen dit jaar aan de Zuid- Franse kust Camargue samenkomen met alle andere Zigeuners uit de wereld voor hun bedevaart en ver eringdiensten ter ere van de Maria der Zigeuners nl. de heilige Sara in Les Saintes de la Mer, zal er gelegenheid zijn er eindeloos over te redekavelen. En wat dan nog? Toen men vroeger de Zigeuners enkele malen in alle ernst aanbood, dat zij zich daar-of-daar rustig kon den vestigen, om er een geregeld bestaan op te bouwen, hebben zij geweigerd en zijn vat: de weer omstuit nog wilder gaan zwerven clan voorheen. De Poolse regering heeft hen onlangs ook doen weten, dat men te Warschau hogelijk zou waarderen, als zij zich gingen on derwerpen aan de voor iedereen geldende eisen des lands, maar nu zegt Rudolf: „Wij Zigeuners van achter het IJzeren Gordijn, wij wil len naar Marokko; zwerven onder de Marokkaanse zon lijkt ons ideaal!" In ieder geval is het een kwestie, waarin de Fransen en de Marok kanen ook nog wel iets te vertellen hebben; misschien is het zelfs wel een kluifje voor de UNO! Alles tezamen zullen ruim 300 tenten hier een plaatsje kunnen vinden. Verder is een grote strook grond langs één zijde van dit kampcercen- triim gereserveerd voor hen, die er de voorkeur aan geven met kam peerwagens, enz. te bivakkeren. Stromend water en licht Hoewel de heer Reding bij zijn opzet in hoofdzaak zijn kamp be doeld heeft voor mensen met kleine re beürzen. wordt in dit kampeer- centrum niets achterwege gelaten om het de kampeerders zo geriefe lijk mogelijk tc maken. Zo Is het gelielc kamp voorzien van stromend water i-n elcctrlsch licht en ook de specifieke kamn- attributcn zullen niet ontbreken. Do onmisbare kampvuurkuil en vlagge- mast zijn aanwezig, terwül oen groot zangersplateau boven op dc heuvel wordt gebouwd. In Zwitserse stijl verrijzen verder nog 2 gebouwen. Hot eerste is een bungalow voor de beheerder, het andere bevat een cantine (tevens re creatiezaal). een kampwinkel, een magazijn en een ruimte voor 8 toi letten en 2 douchecellen. Natuurlijk heeft elke kampbewo ner de gelegenheid zijn eigen potje tc koken, maar voor hen. dio dit te omslachtig mochten vinden, zullen desgewenst warme maaltijden wor den bereid. Deze nieuwe aanwinst in deze prachtige omgeving zal door iedere rechtgeaarde natuurliefhebber van harte worden toegejuicht De ope ning zal 1 Aug. plaatsvinden door officiële personen uit de bovenge noemde organisaties. Met de bouw der diverse obiecten is heden een aanvang gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) Het is na de bevrijding een gewoonte geworden om bjj vrijwel alles vergelijkingen tc maken met voor 1940. Vooroorlogs is voor velen een bijna ideale toestand. Mag dit in sommige gevallen opgaan, bij het postvervoer zeker niet; want met het binnenlands postvervoer zfjn we op het ogenblik verder dan ooit te \oren. Het ziet ernaar uit, dat de ideale tóestand thans nagenoeg bereikt is. Het nachtnostnet sluit als een bus. zodat wc practisch kunnen zeggen, dat brieven, 's avonds gepost, overal in het land dc vol gende ochtend reeds besteld worden. En voor een groot deel van Nederland geldt reeds, dat correspondentie, 's morgens voor de eerste lichting gepost, nog in de middagbestcïling de geadresseerde bereikt. NACHTPOSTTREINEN RAZEN DOOR HET LAND Alle correspondentie, die 's avonds voor een bepaalde tijd. aangegeven bij de brievenbussen, gepost is wordt verwerkt via de nachtposttreinen. Deze lichtingstijd is tamelijk vroeg gesteld, omdat de nachtposttreinen goederentreinen zijn, waarin de postrjjtuigen meerijden Dit bete kent, dat op de tussenstations vaak oponthouden zijn van twintig minu ten tot een half uur voor laden en lossen van goederen en voor range ren. De postmensen, die in deze trei nen de bergen brieven verwerken, ziin gelukkig met deze ruime wacht tijd want anders zouden zij nooit in staat zijn hun werk op tijd klaar te hebben. Hun arbeid bestaat niet al leen uit het vervoeren van zakken post, integendeel. Talrijke zakken met post. die U op een station ziet inladen, moet in de wagens worden leeggestort en gesorteerd. En dat moet razend snel gebeuren, want op het eerstvolgende station staan an dere postmensen te wachten om de correspondentie voor hun gebied in ontvangst te nemen. Daar de zakken met post daarna nog vaak met auto's verder ver voerd moeten worden naar de eind bestemming is het duidelijk, dat het nachtpostschema nauwkeurig moet kloppen. Dat doet het dan ook. Maar te versnellen valt er niet veel meer. Het is daarom niet waarschijnlijk, dat dc aansluitende buslichting nog wat verlaat zal worden. Wel is er nog een mogelijkheid, dat de nacht treinen wat eerder op de plaats van bestemming komen. De post heeft echter niet vol doende aan de nachtpostdienst Daarom werd voor correspondentie, die te laat was voor de nachttrei nen, een dagpostnet ontworpen. Dit moet er voor zorgen, dat correspon dentie, die 's morgens voor de eer ste buslichting wordt gepost, in het hele land nog in de middagbestel ling wordt bezorgd. En d(?ze ide ale toestand is thans, mede dank zij de nieuwe dienstregeling van de Spoorwegen, reeds aardig bena derd. Voor de eindpunten in het hoge Noorden, Limburg en Zeeland was het niet zo eenvoudig, omdat de post eerst naar de cernra moet worden vervoerd en vandaar naar de uithoeken doorgezonden Maar het is toch mogelijk gebleken er voor te zorgen, dat vrijwel alle plaatsen, tot de kleinste gehuchten toe, 's morgens een mogelijkheid van postafvoer hebben met de ga rantie. dat die post in de middag bestelling van dezelfde dag de ge adresseerde bereikt, waar ook in het land. Uiteraard ligt het tijdstip van de eerste buslichting in die uiterste delen van het land vroeger dan in steden als Utrecht, Rotter dam of Den Haag. Het wil echter heel wat zeggen om zo'n snelle overkomst te garanderen. Hemelsbreed is bijvoorbeeld de afstand Middelburg—Haamstede maar een sprongetje. De post moet echter de omweg maken van Mid delburg, via Bergen op Zoom en St. Philipsland, pontveer bij Zijpe. om bij het trammetje te komen en dan moet men nog eerst helemaal door Schouwen en Duiveland voordat men in Haamstede is. Om 12 uur gaat de post uit M' '«l*"-". maar ze komt op tijd. Behalve een volmaakt nachtnet heeft de PTT dus een nagenoeg vol waardig dagnet. welke tezamen uniek zijn in dc wereld. En de energie kennende van dit staats bedrijf kan men er van overtuigd zijn, dat het uiterste zal worden ge daan, opdat binnen niet al te lange tijd de toestand van het binnen lands postvervoer hcflemaal ideaal zal zijn. Min. Lieftinck waarschuwt tegen overhaasting met Benelux DOMBURG. Tijdens een diner In Domburg van de leden van de Maatschappij voor Handel en Nij verheid heeft minister Lieftinck gewaarschuwd tegen overhaasting met de Benelux. Zolang het tekort op de betalingsbalans belangrijk is, aldus dc minister, zolang zullen wij niet aan onze verplichtingen kun nen voldoen en dreigt het gevaar, dat ons land niet slechts afhankelijk zal worden van Amerika, maar ook van België en Luxemburg. Het evenwicht van onze betalingsbalans is primair ook voor het slagen van de Benelux. Minister Lieftinck bracht hulde voor hetgeen werkgevers cn werk nemers sedert de bevrijding daar voor presteerden en noemde zulks zeldzaam in de historie. Toch is er nog een tekort van 1,2 milliard gul den, dat slechts met behulp van de Marshall-fondsen kan worden ge dekt. Die hulp legt zware morele verplichtingen op ons volk, waar van wij nog onvoldoende door drongen zijn. België meent, dat wij nog altijd te veel investeren en het zal wel licht goed zijn naar deze critiek te luisteren. Dat kunnen wij doen door ons productievermogen op te voeren en de betalingsbalans slui tend te maken. Het oponthoud van de treinen op de stations is tot een minimum teruggebracht. Het inladen van de postzakken in de rijtuigen mag dan ook niet te lang duren. Het kost de' postmannen menig zweetdruppeltje. Nederlandse vliegtuigen „verdedigen" Londen LONDEN Gisteren in de na middag had boven Londen een bom bardementsoefening plaats door on geveer 30 WeTington-bommenwer- pers, die no 6.000 meter honrto vlo gen. terwijl een groen Encelse ten Nederlandse jagers de aanvallers onder vuur namen. In een andere fase van de lucht- oefeningen der Westelijke Unie wer den de piloten van drie „Vampirc"- straaljagers krijgsgevangen ge maakt. toen zij bij gebrek aan ben zine moesten landen en op een zo genaamd vijandelijk vliegveld hun brandstof-voorraad wilden aan vullen. De leiders van de 23.000 sta kende Australische mijnwerkers hebben gedreigd met terugtrekking van de veiligheidsploegen uit de mijnen als represaille tegen de door het federale parlement aan genomen noodwet ter „bevriezing" van vakverenigmgsfondsen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3