DAGBLAD VOOR AMERSFOORT D Heden Anglo-Amerikaans overleg over Engelands dollartekort Terugkeer van Sukarno is belangrijk precedent De 3 vakbonden overleggen Republiek heeft de strategische „zakken behouden" Dit weekeind iets warmer r 7^ I Republikeinen weer in Djokja Onregelmatig eindexamen? UNCI-rapporten over Indonesië gaven gekleurd beeld 9e Jaargang no. 156 Vrijdag S Jul 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p- w. ol 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Am< Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie foort. 5235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORD) ;r. Conservatieven ontstemd over Cripps rede Publiek toont zich ongeïnteresseerd LONDEN Hedenmorgen is alhier aangekomen de Amerikaanse minister van financiën John Snyder, die in de afgelopen dagen econo mische besprekingen heeft gevoerd in Frankrijk. Kort na zijn aankomst heeft hij zich begeven naar sir Stafford Cripps. om met hem nader in te gaan op de Britse financiële moeilijkheden, waarvan Cripps getuigde in zijn lagerhuisrede van Woensdag. In het gezelschap van Snyder be vinden zich de reizende ambassadeur voor het Marshall-plan. Averell Harriman en de Amerikaanse ambassadeur in Engeland Lewis Douglas, die reeds in Tarijs deelnam aan de besprekingen van de Amerikaanse minister. Bij de conferentie die Snyder heden met Cripps heeft gevoerd, was ook aanwezig de Canadese minister van financiën Abbot. De conferentie heeft plaats ge vonden in het diepste geheim. Over de resultaten van de be spreking is derhalve nog niets be kend. Wel heeft Snyder voor zijn vertrek uit Parijs tegenover een correspondent van het Persbureau Associated Press verklaard, dat het hoofdthema der besprekingen met Cripps zou bestaan uit „de funda mentele politiek die gevolgd moet worden bij het Europese herstel programma". Hij noemde het vaste geloof van sir Stafford Cripps in Engelands vermogen om de huidi ge moeilijkheden te overwinnen inspirerend. Volgens het Franse persbureau A.F.P. maakt dit onderhoud van Snyder met Cripps en de conferen tie die in de loop van de volgende week in Londen zal worden ge houden door de ministers van financiën der Britse dominions, de eerste phase uit van een uitgebreid internationaal economisch overleg, dat in September wellicht tot ver- Deze klok is het geschenk van Prinses Wilhelmina aan Konin gin Juliana en Prins Bernhard. Deze klok wijst uren, dagen, maanden, jaren aanzon, maan, enz. Ze werd vervaardigd door de klokkenmaker Van Maarle in Warnsveld. Er werden duizend arbeidsuren aan besteed. BELGIE Teken aan de wand De roep, die ln de eerste jaren na de tweede wereldoorlog door ons land ging over de luxe in Brussel en Antwerpen in tegenstelling tot de povere etalages in onze steden is verstomd. Een reisje naar onze wederhelft in Benelux-verband mo ge nog steeds zeer aantrekkelijk zijn, het is niet meer in de eerste plaats een strooptocht, om daar voor veel geld en vindingrijkheid te kopen wat het eigen land niet bood: nylons, chocolade, sigaretten, zuidvruchten en textiel. Vandaag is het de weinig ver kwikkelijke partijstrijd om Leopold, die de stof voor sterke verhalen uit •België levert en dan misschien ook, zij het dan ook minder gretig ge lezen nieuws, de werkloosheid waar mede dit land, meer dan welk an der van de West Europese staten- familie te kampen heeft. Een cijfer van bijna driehonderd duizend werklozen, wanneer wij bij degenen, die ge heel zonder werk zijn, de anderen tellen, die nog slechts enkele da gen per week aan de slag kunnen, is ontstellend en vormt een ^chrille tegenstelling tot de nog altijd over dadige schijnwelvaart die ons tege moet blinkt en flonkert uit de win kelpanden aan de boulevards. Indien wjj ditmaal buiten be schouwing laten de verwijten, die de Belgische regering treffen van voorstanders van geleide economie, omdat zij verzuimd zou hebben re gelend op te treden bij de ontwik keling der Belgische industrie, te veel op luxe-goederen en te weinig op basis-goederen voor de export ingesteld: dan blijft er nog over de aanklacht, die dit cijfer van uitge stotenen uit het arbeidsproces vormt, tegen het falen van de door het plan-Marshall medebeoogde ont- wikkeling van de vrije inter-Euro- pëse handel. Deze werkloosheid immerp drukt uit, dat de West- Europese landen niet elk afzonder lijk hun economische moeilijkheden kunnen oplossen, op gevaar af, dat voor elk van hen een toestand zal intreden, die pijnlijk herinnert aan de economische depressie van de jaren na 1930. lil bet zoeklicht Morgen klaart het op Weersverwachting: Zwaar be wolkt met aanvankelijk nog hier en daar enige motregen, maar morgen plaatselijk opkla ringen. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Wei nig verandering van tempera tuur. strekkende besluiten zal leiden, wanneer in Washington de beheer ders van h°t internationale valuta fonds bijeen zullen komen. Het ligt in het voornemen van Snyder tot Zondag in Londen te blijven, daarna' zal hij zich naar Brussel begeven. Het is zijn be doeling eveneens een onderhoud te hebben met de Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin en wellicht ook met de Britse pre mier, Clement Attlee. Zoals te verwachten was, heeft de rede van Cripps op Woensdag in het lagerhuis tot weinig opti misme aanleiding gegeven. De con servatieve pers doet heftige aan vallen op de regering, die zij door haar al te kostbare socialistische politiek aansprakelijk acht voor de precaire situatie van de Britse financiën. De conservatieve „Daily Tele graph" wenst, dat de regering ver zekeringen zal geven, dat er geen loonsverhogingen komen. Zelfs be veelt het blad loonsverlagingen aan, voor het geval de arbeiders er niet in slagen de productie op te voeren. Bij wijze van uitzondering is de communistische „Daily Worker" het ditmaal eens met de conserva tieve bladen. Dit blad stelt vast, dat de politiek van „geleide ar moede" voor de toekomst nog krasser zal worden gevoerd De grote massa van het Engelse \olk toont zich niet bijzonder on der de indruk van de rede van Cripps. Zijn betoog maakt vrijwel geen onderwerp van gesprek uit. Evenmin heeft de zinsnede uit zijn betoog, dat Engelahd zich momen teel niet de luxe van werkstakin gen kan permitteren, uitwerking gehad op de stakende Londense havenarbeiders. Deze staking duurde ook vandaag in volle kracht voort en niets wijst erop, dat er spoedig verandering in zal komen. Hoffmann's mening De administrateur van het plan- Marshall, Paul Hoffman, heeft te Washington verklaard, dat er wei nig kans bestaat op een verhoogde dollarhulp aan Engeland buiten de 920 millioen dollar, die Engeland aan Marshall-hulp zou kunnen verwach ten gedurende het komende fiscale jaar. Hij verklaarde op een perscon ferentie, dat Engeland de voorgeno men aankopen van Amerikaanse goederen het volgende jaar wellicht met 250 millioen dollar zal vermin deren. Deze raming baseerde hij op de verklaringen van Cripps. De E. C. A. erkent ten volle de ernst van de Britse positie en de invloed hier van op het Europese herstelpro gramma. AMSTERDAM. Donderdag kwamen de besturen van het NW, de KAB en het CNV, op verzoek van beide eerstgenoemde organisa ties te Amsterdam bijeen ter be spreking van de redevoering welke de secretaris van het NW, de heer A. Vermeulen op 24 Juni op de in ternationale arbeidsconferentie te Genève hield over het bisschoppe lijk verbod voor katholieke werk nemers om lid te zijn van het NW. De besprekingen zijn nog niet af gesloten. Binnenkort komen de be sturen opnieuw bijeen. Bergen iverk moeten worden verzet BATAVIA. Dr. van Roy en heeft Donderdag in een radio-ln- tervicw verklaard, dat de voorbe reidende besprekingen voor de be ëindiging van de vijandelijkheden op Java nog niet zijn afgelopen. De ontwikkelingsmogelijkheden van Indonesië acht dr. van Royen bijna onbegrensd mits het mogelyk is een ernstige samenwerking tot stand te brengen tussen de con structieve krachten in de federalis tische Republiek en Nederland. Ook dr. Mohammed Rum legde Donderdag een verklaring af. Deze zeidé. dat de Republikeinse troe pen „in geen geval de posities, die zij thans op Java en Sumatra bezet houden, zullen ontruimen." Dr. Rum zeide dit in een com mentaar op de besprekingen over een algemeen geldend bevel tot sta king van het vuren. Rum zeide te hopen, dat de kwestie van het terugtrekken der Nederlandse troeven zal worden besproken v o o r de Haagse ronde tafel-conferentie. Waar het op aan komt Rum heeft nog enkele belangrijke dingen meer verklaard, want As sociated Press meldt uit Djokja, waar Rum op het ogenblik ver toeft, dat hij verklaard heeft, dat over twee weken overeenstemming bereikt zal zijn over een bevel voor de guerillastrijders om het vuren te staken, en de niet te ontruimen posities noemde hij „strategische zakken die wij (Sukarno c.s.) thans nog op Java en Sumatra bezetten". Als die „zakken" wel prijsgegeven hadden moeten worden zou de over dracht van de souvereiniteit van de kaart zijn geweest. En eerst nadat de terugtrekking van de Nederland se troepen geregeld is, kunnen wij Ambtenaren van Repu bliek ontvangen gratificatie DJOKJA. De regering van de Indonesische Republiek zal aan alle ambtenaren, die haar de afgelopen zes maanden van Nederlandse be zetting trouw zijn gebleven, een maand extra salaris uitbetalen, al dus is Donderdag door gezagheb bende zijde medegedeeld. De uitbetaling zal geschieden in federaal geld. d.w.z. geld, uitgege ven door de Nederlandse autoritei ten in Batavia en van waarde in geheel Indonesië. Het spoorwegmaterieel in gebied van Djokja SEMARANG. Bij de bespre kingen over de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djok ja is onder meer overeengekomen, dat aan de staatsspoorwegen een deel van het te Djokja aangetrof fen spoorwegmateriaal wordt te ruggegeven. Dienovereenkomstig zijn in de laatste drie weken voor de overdracht 49 locomotieven, 247 personenrytuigen en 372 goederen wagens uit Djokja afgevoerd. Na revisie zal dit materiaal elders op Java in gebruik genomen worden. Voor het gebruik op Republikeins gebied zijn achtergelaten 15 loco motieven, een aantal rijtuigen en goederenwagens. Er is toegezegd, dat de Republiek haar materiaal steeds te Semarang kan doen revi seren. naar Den Haag voor een Ronde Tafelconferentie. Donderdag hielden 23 leden van het K.N.I.P. (het voorlopige par lement) hun eerste formele zit ting. Verwacht wordt, dat in het K.N.I.P. een politieke strijd zal ontbranden als Hatta probeert de goedkeuring van het K.N.I.P. te krijgen voor de overeenkomst van 7 Mei met Nederland. Deze voor zag in het herstel van de repu bliek in de residentie Djokjakarta in ruil voor de persoonlijke verze keringen van Hatta en Sukarno, dat zij er bij de regering op zullen aandringen de guerillaoorlog te doen beeindigen en deel te nemen aan de Rondetafelconferentie. Ondanks de critische redevoe ring van een socialistische woord voerder in het K.N.I.P. op Woens dag na de aankomst van Sukarno in Djokjakarta, zijn de politieke waarnemers over het algemeen van gevoelen, dat het K.N.I.P. de premier zal steunen, en dat het grondig zal ingaan op hetgeen be loofd is bij de onderhandelingen van de laatste tijd. (Van onze weerkundige mede werker) DE BILT. Het is vrijwel ze ker, dat wij Zondag niet tegen el kaar kunnen zeggen: „Fijn zomer weertje, hè!" De zon zal zich nog achter de wolken verscholen hou- i den. Hoewel dè temperatuur, voor de tijd van het jaar. nog te laag zal zijn stijgt hij toch. Dat is ten minste al iets! Verder: het zal Zaterdag en Zon dag hoogstwaarschijnlijk overwe gend droog blijven. De wind, die zwak of hoogstens matig zcl zijn, komt uit het Noorden. Vandaar die koelte De vooruitzichten zijn voor de eerstkomende dagen vrij onzeker. Aan vacantiegangers kunnen wij dus niet voorspellen: het weer zal zus of zo worden. Afwachten! Chauffeur vlucht na dodelijk ongeval GRONINGEN Donderdagmid dag reed op de straatweg tussen Ter Apel en Sellingen een auto uit Nieu- we-Pekela tegen een drietal bomen. Uit de wagen werd een jonge vrouw geslingerd, van wie de identiteit aanvankelijk niet kon worden vast gesteld. Zij was op slag dood De chauffeur sloeg na het ongeval op de vlucht. In de loop van de avond heeft hij zich gemeld op het politiebureau, waar hij voorlopig in arrest wordt gehouden. De politie slaagde er later in het slachtoffer te identificeren Zij was dienstmeisje bij een familie te Ter Apel. Aangenomen wordt dat de chauf feur aanvankelijk is gevlucht uit angst voor dc gevolgen van de zo noodlottige avondrit. Den Bosch toch stopplaats voor expresse treinen? DEN BOSCH. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat na 1 Octo ber de expresse-treinen Amster damMaastricht ook in Den Bosch zullen stoppen. De Nederlandse Spoorwegen hebben laten weten aan de instanties die destijds pro testeerden, dat deze tremen Den Bosch met aandedep. dat zij bereid zijn bij de nieuwe dienstregeling het onderhavige geval nader te be zien. Meisje door auto gedood VENLO. In de Veerstraat te Baarlo liep een 3-jarig kind plotse ling de rijweg op en geraakte daar bij onder een juist passerende zware vrachtauto. Het kind werd op slag gedood. Meer Britse troepen in Hongkong HONGKONG. ftet Britse troe- penschip „Dilwara" is Donderdag in Hongkong aangekomen uit Enge land met 1.500 officieren en man schappen. De garnizoenssterkte van Hong kong is daarmee gestegen tot onge veer 8.000. Volgens de plannen moet het gar nizoen gebracht worden op een sterkte van 12.000 man. Het dagelijks bestuur van de unie van Europese federalisten heeft er bij de raad van Europa op aangedrongen de West Duitse fede rale republiek uit te nodigen bij de eerste zitting van de raad in Augus tus aanstaande. igen Staven- lag het /c gering afkondi- de koning >ft dc be- «Ntgebreide Trk in de DE REPUBLIKEINSE AUTORITEITEN zijn in Djokja teruggekeerd, nadat de Nederlandse troepen de residentie Djokja hadden ontruimd. De herbezetting van Djokja door de Republikeinen geschiedde zonder incidenten onder toezicht van de UNCI-commissie. De sultan van Djokja, de jeugdige Hamenkubuono IX, bekijkt bij Prambanón, 16 km. ten N.O. van Djokja, een achtergelaten Nederlands machinege weer. In het midden Arnold Brackman, Amerikaans correspondent te Batavia. UNCI is van mening: Dr. Leimena zou de noodregering ontmoeten BATAVIA. In een communiqué van dc UNCI, over de terugkeer der republikeinse regering naar haar vroegere hoofdstad Djokja, wordt gezegd, dat deze gebeurtenis een belangrijk precedent geschapen heeft: dit is nl. dc eerste keer, dat een regering in haar vroegere constitutionele positie en in haar hoofdstad is hersteld door de bijstand van een internationale organisatie, die geen gebruik maakte van gewapende macht, doch van haar instelling ten behoeve van de vrede. Deze gebeurtenis betekent een nieuwe belangrijke ontwikkeling in dc pogingen van alle betrokken partijen tot het bereiken van een blijvende oplossing van de Indonesische kwestie. Volgens „Merdeka" is cr na de overdracht van het gezag aan de Sultan te Djokja geen activiteit meer te bespeuren van groepen of partijen, die plakkaten of strooibil jetten verspreiden. De Sultan be schikt op het ogenblik volgens zijn zeggen over 2000 goed gediscipli neerde manschappen, namelijk 600 militairen van de T. N. I. en de rest politie, voor het handhaven van recht en orde. Deze eenheden staan onder leiding van kolonel Suharto. Herhaling nodig voor twee vakken AMERSFOORT. Er bestaan vermoedens dat het niet geheel re gelmatig is toegegaan bij de eind examens aan het R.K. Meisjeslyce um OL. Vrouwe Ter Eem te Amersfoort. De examens worden afgenomen door docenten onder toezicht van gecommitteerden, maar ingeval van „twijfel of het examen rechtmatig heeft plaats ge had" kunnen gecommitteerden het opnieuw doen afleggen, waarbij zij dit ter kennis van de minister moe ten brengen. In dit geval werd twijfel opgevat voor de vakken wiskunde en ge schiedenis, naar aanleiding waar van gecommitteerden de acht A- examinandi het examen in deze vakken zelf opnieuw afnamen. Het resultaat was in zoverre identiek met het aanvankelijke, dat dezelfde vijf candidaten slaagden en dezelfde drie zakten. Naar ons in Amersfoort werd medegedeeld, bleek dat de twijfel bij het vak ge schiedenis ten onrechte was opge vat. doch voor het vak wiskunde kwam dit niet vast te staan. Inzake het examen in de wiskunde werd een nader onderzoek noodzakelijk geacht. Dit wordt thans door de inspectie ingesteld. EEN EENHEID van het Republikeinse leger bij een viersprong in de stad Djokja. Hoewel de sultan van Djokja, die tevens Republikeins militair gouverneur is, het verbod voor de inwoners van Djokja had uitgevaardigd zich 's avonds op straat te begeven, werden er verschei- iene jeestvierenden in de straten gesignaleerd. Wie familie heeft op de „Kota Inten" late zich inenten DEN HAAG. Hoewel zich ge lukkig geen nieuwe ziektegevallen aan boord van de „Kota Inten" heb ben voorgedaan, raadt de hygiënist der Kon. Landmacht alle familiele den van opvarenden van dit schip dringend aan. zich opnieuw te laten inenten, tenzij de laatste inenting niet langer dan drie jaar geleden heeft plaats gehad. Deze inenting moet zuiver als voorzorgsmaatregel worden beschouwd, teneinde de grootst mogelijke zekerheid te heb ben. dat geen pokken in Nederland worden geïmporteerd en verspreid. Tiger Moth gevallen in Zeeuwse polder GOES. Donderdagmiddag is in de Bathpolder bij Rilland op Zuid Beveland een militair Tiger-Moth lesvliegtuig van het vliegveld Woensdrecht verongelukt. Het vlieg tuig verloor plotseling hoogte en raakte met de vleugel de grond. Het sloeg over de kop en werd to tal vernield. De verwondingen van beide inzit tenden zijn niet van dien aard dat voor hun leven moet worden ge vreesd. Een der inzittenden was de luite nant vlieger R. van Luijk, de naam van de ander is niet bekend. v. Cauwelaert optimistisch over zijn informaties BRUSSEL. Frans van Cauwe- laert belast met voorbereidende be sprekingen voor een nieuw Belgisch kabinet heeft aan journalisten me degedeeld, dat hij besprekingen heeft gevoerd met politieke per* soonlijkheden, uit de katholieke, socialistische en liberale partijen. De dood van de volgende figuren staat thans vast: Alimin (aan dysenterie te Solo), Amir Sjarifuddin, Djojokusono (militair comman dant te Madian), Sweipno (gezant te Praag), Darusman (onderminister van buitenlandse zaken). Verder weet Aneta te melden: Volgens de republikeinse delegatie te Batavia heeft de missie onder dr. Leimena, die zich naar Sumatra heeft begeven voor een tweede po ging om contact te krijgen met de noodregering van Sjafruddin Pra- wiranegara, op 6 Juli de leden van de noodregering ontmoet op dc vooraf overeengekomen plaats. EEN FOTO VAN het Konink,x de gezin, welke vervaardigd wi com- ter gelegenheid van het koper.,ene. huwelijksfeest van HM. Konir' staj gin Juliana en Z.K.H. Pri' an Bernhard. r~ van W \Q de °d- 'i l -gon^" roerrlwef n lotral t) de he i i Op 2 chen op 2- /Vee toch.Heus I Te Birmingham zei dc 18- jarige C. B. Clerke tot de rechter: „lk weiger dienst op grond van mijn geloofsovertui ging". „Hoeveel „tien-gebodev" ud kent U?", vroeg dc recht „Twaalf", zei Clerke. „U go dienen", besliste de rechter. *-gonc- •X- De Venloënaar J. Coew wc( ving verleden jaar een kc-tra; per van veertig pond; heeft hij bi) Blertck een sem van 53Vz ons verschcn Acht getuigen kunnen beu«ie gêne gen dat heer Coenen geen jvera hij scrslatijn heeft gebezigd on el jen Na 49 jaar gevangcnissluchè te keerde de 70-jarlge Vince/erd bijt so dl Benedetto te Napels terune 1 en Gevraagd naar zijn indrukken; 29 zeide hij: „Alle doden zwijge*rjg tot cu alle levenden praten platteellin™ dan vroeger". (Vroeger is: vó& V 1900!). i/y nojrl Dc medische wetensck~~.r bij kent slechts 21 gevallen vt by mensen die hun hartslag ku*atten? nen regelen. Maar nu is (cjf-Vreedeu cago een 84-jarige IorVran de No« opgesloten, omdat hij, als de Ord<®.' wonder veel ziekenhuizen mmandoün opgelicht door zich als ha h Empire.™ tiënt te laten opnemen. -X- Geen visserslatijn, toch van scrslatijn!: een klein t'ede. sprong uit een net precies ir open mond van. een irissetitocrulser schoot hem in het •^erkCAvays, <llo keelgat. De visser vwfet weg naar spoed-operatie ondcrUffe terug te aan het visje werd dcTrjTachinesto- hergeven. Aldus peschtei' de motoren Venetië, 6 Juli 1949. zeide hy. liter bcn- V.Mt is de 25.000 is uit "cn. DEN HAAG. In dc 507c Staats loterij viel een prUs van 25.000 op nummer 17794. het Ooj- Amerikaans journalist meent:/ Beschuldiging van partijdigheid ten nadele van Nederland BATAVIA. De (UNCI)-rapporten, die door de Commissie van do Verenigde Naties in Indonesië worden uitgebracht aan de Veiligheidsraad zün geen getrouwe afspiegeling van wat de waarnemers dezer commissie ln de verschillende delen van Indonesië vast stellen, maar fcterk gekleurde, verdraaide voorstellingen van zaken, waarbij de Nederlanders in een ongunstig en de Republikeinen in een te gunstig daglicht worden gesteld. Deze „aanpassing" van de rapporten geschiedt door hooggeplaatste func tionarissen van dc UNCI in Batavia, blijkbaar om deze stukken te voegen binnen het kader van wat de Veiligheidsraad welgevallig Is. Aldus laat zich William II. Newton, correspondent van de groep van dagbladen van het Amerikaanse Scrlpps-Howard-concern uit. Verslagen werden in Batavia omgewerkt Newton maakt deel uit van de groep van vijftien vooraanstaande Amerikaanse journalisten, die op uitnodiging van de Nederlandse re gering een reis maken door Indone sië. omdat gebleken was. dat veel van de crilièk. die Amerika liet ho ren op de Nederlandse houding in de Indonesische kwestie ontsproot aan onvoldoende kennis van zaken. De journalisten staan echter vanzelf sprekend niet onder Nederlands toe zicht, zij kunnen gaan en staan waar zij willen en schrijven wat zij wen sen. Na te hebben uiteengezet, dat alle rapporten van de Amerikaanse mili taire waarnemers door de handen moeten gaan van de kolonel Williard B Carlock en die van de Australi sche waarnemers via de brigade-ge neraal E. Prior, geeft Newton „een voorbeeld uit de eerste hand van de mate van partijdigheid van deze beide mannen", door een relaas te geven van wat zich heeft voorgedaan bij de ontruiming van Wonosari, waarbij de Nederlanders zich terug trokken volgens het opgestelde sche ma. maar de Republikeinse troepen niet ter plaatse kwamen om het be stuur over te nemen. Newton schrijft, dat binnen enkele uren na de ontruiming door de Nederlanders, waarvan hij getuige was geweest, de he ren Carlock cn Prior, hetzij op eigen gelegenheid, hetzij geza menlijk. drie verschillende ver klaringen hebben afgelegd, waarin de Nederlanders van alles werd aangewreven. Gouverneur Huender gaat heen PARAMARIBO. De gouver neur van Suriname, mr. Huender, heeft bekend gemaakt, dat hU om gezondheidsredenen in Augustus aanstaande zal aftreden. Commandant HM Vulcaan overleden AMSTERDAM. In het MTilhel. mina Gasthuis te Amsterdam over leed in de nacht van Woensdag op Donderdag op 44-jarige leeftijd kapitein lt. ter zee G. P. Küller, commandant van HM „Vulcaan", een marine-reparatievaartuig, dat thans aan de West-Europese ma noeuvres deelneemt. De commandant werd reeds ge ruime tijd in het ziekenhuis ver pleegd.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1