DAGBLAD VOOR AMERSFOORT J Goederenloodsen van Rotterdam in de as gelegd MINISTERIE GELAST EEN ONDERZOEK Republikeinse uitlatingen strijdig met geest van te Djokja accoord Geweldige brand met 37 stralen onder grote belangstelling bestreden Havenconflict verscherpt Belangrijk handelsacpoord van Engeland met Sowjet Unie <1j 9e Jaargang no. 157 Zaterdag 9 Juli 1949 Opgericbi door de Stichting „Het Parool' - Giro 510330. Baak: Rotterdamscbe Baak Postbus 9 Abonnements» prijs 32 cent p. w. of I 1.15 p. kw. Losse cummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. (Van onze verslaggever ROTTERDAM Gistermiddag heeft in het Rotterdamse haven gebied een zeer zware brand gew oed, waarb j een aan de Spoorweg haven gelegen loods met de daarin opgeslagen goederen volledig in de as zyn gelegd. De brandweer, die met groot materiaal was uitge rukt, heeft, met assistentie van enkele schepen, de geweldige vuur zee met 37 stralen bestreden. De vlammen sloegen echter zo snel om zich heen, dat vrywel niets te redden viel. Wel konden een langszij liggende Rijnaak en de omliggende loodsen, die gevaar liepen, voor brand worden behoed. Vermoedelijk hebben enigo schilders, die bezig waren met het afbranden van een verflaag, de brand veroorzaakt. De zeer aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Vrijwillige brandweer zéér actief Om ongeveer kwart over drie zag kraanmachinist Bervoet een grote steekvlam komen uit loods drie van het terrein van de gemeentelijke handelsinrichtingen aan de Spoor weghaven. Hij waarschuwde de brandweer, die onmiddellijk met groot materiaal uitrukte. Ook van andere kanten werd direct hulp ge boden. De slangenwagens van de vrijwillige brandweer, de autospui ten van de beroepsbrigade en boten van de havendienst ülden naar de plek, \yaar het vuur was uitgebro ken. Dit greep echter zo snel om zich heen, dat toen autospuit A 8 als eerste de loods bereikte, aan red den al niet meer viel te denken. In allerijl werden nog enige goederen, die in de aan elkaar gebouwde loodsen 3 en 4 waren opgeslagen, in veiligheid gebracht, maar de enorme hitte en de geweldige rookontwik keling maakten verder ingrijpen on mogelijk. In enkele minuten tijds waren op het terrein aanwezig de slangenwa gens 13. 63. 64, 61 en 62, de gereëd- schapswagen 1 en de autospuiten A 3. A 5fcA 7, terwijl de boten IV, V en VI van de havendienst en de Montgo mery en de Stormvogel van het Bergingsbedrijf Van der Graaf even eens zeer spoedig ter plaatse waren. Onmiddellijk werd, aanvankelijk met stralen op de waterleiding, kort erna ook met pompen uit de haven, een grote watermassa in het vuur geworpen. Van blussen echter was geen sprake; het vuur vond gretig voedsel in de houten wanden van de loods en in de goederen, die erin waren opgeslagen; chemicaliën, kleurstoffen, papier, wol, veevoeder en landbouwwerktuigen. Zware zwarte rookwolken stegen uit de brandende massa op; de tientallen meters hoge vlammen waren tot in de verre omtrek waar te nemen. Enorme vuurzee Plotseling werd ook vuur ontdekt op het langszij liggende Rijnschip Alarich (1358 ton), dat een lading kali aan boord had. Onmiddellijk greep de Montgomery in. richtte zijn waterkanon op de brandende dekluiken en twee andere stralen op de lading, die volkomen werd weggespoten. Toen dit gevaar was bezworen, werd het schip (eigenaar schipper E. Meurs) naar de over zijde van de haven gesleept, waarbij de Stormvogel assistentie verleende. Inmiddels stond de gehele 150 meter lange loods in lichter ZUID-AFRIKA „Apartheid" De Zuid-Afrikaanse regering: van dr Malan heeft aan de reeks van maatregelen die gericht is op de „apartheid", dat wil zeggen de scheiding van het leven der blanken en negers, een nieuwe toegevoegd, die verbijstering wekt in Europa en in Afrika en voorzover dit nieuws daar kan doordringen, diepe wrok moet opwekken. Blijkens een bevel van deze rege ring immers is het in den vervolge Afrikaanders (negers) verboden gebruik te maken van de hoofd ingang van het station van Johan nesburg, zullen zij op een afgeschei den gedeelte van het perron op de treinen moeten wachten en zullen zij in deze treinen uitsluitend in voor hen bestem- In het zoeklicht do coupé's mogen plaats nemen. Hiermede is een verdere stap gezet op de weg, die de regering- Malan zich heeft uitgestippeld, naar de afzondering van negers in Zuid- Af rika. Het klinkt zo aannemelijk, be moedigend bijna, als Malan in een redevoering verklaart: „Wij nemen de negers met de ene hand zekere rechten af, maar geven hen er met de andere iets beters voor in de plaats." Hij doelt hiermede op zijn plan om in bepaalde gedeelten van Zuid-Afrika zogenaamde neger- reservaten te stichten, zodat, en vandaar het woord apartheid", het leven van de blanke en dat van de neger volledig worde gescheiden. Tot nu toe hebben de negers ech ter alleen maar de negatieve kant van deze politieke beginselverkla ring leren kennen. Is het angst die de blanke bevolking in Zuid-Afrika deze besluiten ingeeft? Angst was nimmer een goede raadgever Wij gaan dan nog zwijgend voor bij aan de schade, die met deze ras sendiscriminatie wordt toegebracht aan de internationale goodwill van het land van Sarie Marais. Overwegend droog weer Weersverwachting, medege deeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Zaterdagochtend tot Zaterdagavond: Bijna overal flinke opklarin gen en overwegend droog weer, Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen.. Weinig verandering in temperatuur. laaie. De hitte was zo groot, dat het op 50 meter afstand van de vuurmassa byna niet was uit te houden. Ook al niet door de ver stikkende rook die gelukkig dank zy een gunstige windrich ting in de richting van het wa ter dreef en de Spoorweghaven in een lugubere mist zette. Van de loodsen stortte wand na wand in; steeds verder tastte het vuur naar voedsel, ondanks het feit, dat van alle kanten kolossale hoeveelheden water in de vuur zee werden geslingerd. Ook de in de nabijheid gelegen loodsen kwamen in gevaar. Men ont dekte vuur bij loods 18. dat echter onmiddellijk werd bedwongen, waar de vrijwillige brandweer het houtwerk van deze loods voortdu rend nat hield. Ter bescherming van de belendende loods, die in gebruik is bij de marine, werd een detache ment van de onderzeedienst Waal haven gealarmeerd, dat met 100 man onder leiding van een officier de wacht betrok op het dak. Met natte doeken voor de mond geknoopt en met bijna roekeloze overmoed dron gen de brandweerlieden door tot vlak bij de brand om het blussings- werk maar zo effectief mogelijk te doen zijn. Het houtwerk bezweek in een ommezien, ijzeren balken trokken krom van de hitte, een im mense rookkolom stond boven het havengebied. Zo nu en dan klonken doffe knallen, waarschijnlijk door het ontploffen van olievaten, die zich nog in de hete ruïne bevonden. Er gingen ook geruchten, dat er nog munitie van de Duitsers zou zijn opgeslagen, maar dit werd door nie mand bevestigd. Van vier zijden drong het water binnen. Vooral de waterkanonnen van de boten in de Spoorweghaven, behalve de reeds genoemde sleepboten Breda en Europa van P. Smit, stortten dikke stralen water in het vuur. Fantastisch schouwspel Dit duurde meer dan een uur. Pas om half vijf waren de loodsen vol ledig uitgebrand en kon men met het nablussen beginnen, dat de ge hele nacht heeft voortgeduurd. Uiteraard trok de brand grote be langstelling; vooral aan de overzijde van de rivier en op het Noorder eiland sloegen honderden het fantas tische schouwspel gade. Het verkeer over de bruggen ondervond door de talrijke nieuwsgierigen enige ver traging. Doordat echter de brand woedde op een afgesloten terrein, kon men hen gemakkelijk op een afstand houden. De vernielde loodsen waren eigen dom van de gemeente en verhuurd aan de volgende firma's: Felderhoff Co.. intern. Expeditiebedrijf, Stu wadoors- en expeditiebedrijf A. Vijf winkel, D. G. van den Ende, groen ten- en fruitexport, N V. Furness Scheepvaart- en agentuur-maat schappij De schade was vanmorgen nog niet te overzien, maar is onge twijfeld zeer groot, daar de loodsen voor drie vierden waren gevuld. Al les was verzekerd. Ook van officiële zijde toonde men voor de brand belangstelling. Wij merkten o.a op drie commissaris sen van politie, de officier van jus titie mr. Van Doorn cn mr. Grasso, de directeur van de afdeling han- Dc drijvende brandweer in volle actie. Grote hoeveelheden water werden in de vuurzee gespoten. delsinrichtingen van het havenbe drijf en de havenmeester. De blussingswerkzaamheden ston den onder leiding van hoofdman H van den Burg, terwijl ook de waar nemend commandant van de be roepsbrandweer, de heer Lutjcns. op het terrein van de brand aanwezig was. Een der brandweerlieden, de heer B J Oorbeek, heeft brandwon den opgelopen. Hij is per auto van de G.G. en G.D. naar zijn woning vervoerd. Overzichtsjoto tijdens de blus singswerkzaamheden, genomen Vrijdagmiddag kwart over drie, kort na het uitbreken van de brand. Woensdag komt regering met verklaring over Indonesië De regering zal Woensdag in comité-generaal een verklaring af leggen over Indonesië, dus in een vergadering met gesloten deuren. Aldus geschiedde ook op 7 Februari 1946. De verplichte geheimhouding voor alle aanwezigen kan door de Kamer, eveneens met gesloten deu ren, worden opgeheven. Zwitserland heelt besloten scherp bi) de Roemeense regering te protesteren tegen de veroordeling van Zwitserse onderdanen ln Roemenië. Verschillende Zwitsers werden veroordeeld tot von nissen variërend zes maanden tot enige jaren gevangenisstraf beschul digd van fiscale misdrijven. Volgens een rapport van de Ame rikaanse senaat, geeft de Amerikaanse vloot voorrang aan dc kwestie van oor- locvoering tegen onderzeeboten. Snyder Zondag in Brussel Gulden niet gekoppeld aan het pond De besprekingen tussen Cripps en de Amerikaanse minister van financiën John. Snyder, hebben Vrijdag vier uur geduurd. Vandaag zouden zij worden voortgezet. De dollar, en goudpositie van het ster- linggebied en de import en export met de dollarlanden maakten on derwerp van bespreking uit. Uit Brussel, waarheen Snyder zich Zondag zal begeven verneemt Reuter, dat in geval van een deva luatie van de munt van sommige West Europese landen, België deze landen hierin niet zal volgen. Wel houdt men er rekening mede. dat daardoor de Belgische producten in bedoelde landen duurder zouden worden, zodat de export er onder zou lijden, maar daar staat tegen over, dat de Belgische industrie door een dergelijke schok zou wor den gezuiverd van „kunstmatige, niet van werkelijk belang zijnde bedrijven en bedrijfjes." De rege ring heeft reeds een programma van overheidsinvesteringen gereed, om de werkloosheid, die daarvan mogelijk het gevolg zou kunnen zijn, op te vangen. De Nederlandse regering ontkent categorisch dat zij een buitenlands persbureau enige mededeling zou hebben gedaan o\'er een koppeling van het loS van de gulden aan dat van het pond sterling. Onregelmatig examen te Amersfoort? Enkele sommen zouden de leerlingen bekend zijn geweest De vermoede onregelmatigheid by de eindexamens aan het R.K. Mels- jeslyceum O.L.V. Ter Eem te Amersfoort, waarvan w|| reeds melding maakten, heeft alleen betrekking op het vak wiskunde. Er zijn bij «Ut examen mondeling sommen opgegeven, waarvan enkele de leerlingen bekend konden zyn door een vroegere behandeling ln de les. De klacht terzake werd ingediend door een HBS-leraar te Amersfoort, bij vlo een der geëxamineerde meisjes ln huls is. Het ministerie van onderwijs heeft een onderzoek gelast, dat momenteel wordt ingesteld. oor het rapport Is verschenen kan niet worden vastgesteld of hier van opzet, dus van schuld sprake Is. \Vy geven in het volgende enkel© feiten. Dc Amerikaanse. Britse en Franse militaire gouverneurs in Duitsland heb ben de Duitse consultatieve raad uit genodigd tot ecn bespreking welke Vrijdag te Frankfort zal worden ge houden. Op grond van dc mededeling van de HBS-leraar aan de rijks gecommitteerden. gingen deze twij felen of de examens van de acht A-candidaten, voor zover het de vakken geschiedenis en wiskunde betrof, wel rechtmatig hadden plaats gevonden. Op grond van het desbetreffen de Koninklijk Besluit gelastten zij daarom voor de betrokken leerlin gen een nieuw examen in deze vakken, dat door de gecommitteer den zelf werd afgenomen. De twij fel bij het vak geschiedenis bleek naderhand, naar men ons mede deelde. ten onrechte te zijn opge vat. Inzake het examen in wiskun de echter oordeelde men een nader onderzoek noodzakelijk. Enkele weken voor de eindexa mens reikte de wiskunde-leraar van het R.K. Lyceum voor meisjes, aan de examen-candidaten een lijst uit, waarop een dertigtal alge- bra-vraagstukken stond vermeld. Hij behandelde ze stuk voor stuk tijdens de lesuren en liet de uit werkingen in een schrift inschrij ven. Zoiets doen tientallen leraren op tientallen scholen en deze werk methode van de wiskunde-leraar behoefde dus nog geenszins ver keerd te zijn. Bij de verzorger van het Rot terdamse meisje rees echter twijfel, toen zijn pupil aan wie na haar eerste examenmorgen werd ge vraagd, hoe het toch kwam, dat ze de algebra-vragen van de gecom mitteerde zo slecht had beant woord reageerde met: „Ja, maar d i e hadden we ook niet gedóan." Niet duperen.... Omdat hij het meisje niet wilde duperen, is de verzorger eerst na afloop van de examens, en wel op Juni, met de vraagstukkenlijst en het daarbij behorend schrift met uitwerkingen naar een der gecommitteerden gegaan. Deze zou verscheidene der vraagstukken hebben erkend als vraagstukken, die door de docent op het examen waren aangesneden. Naar men ons mededeelt, was de verzorger zelf dus leraar niet op de hoog te van de artikelen uit het Regle ment Eindexamen Gymnasium, die in geval van twijfel aan de rechtmatigheid van ecn examen, een nieuw examen mogelijk maken. Slechts wendde hij zich tot dc gecommitteerden met de be doeling, zijn- vermoedens te laten opnemen in het verslag, dat van elk examen door dc gecommitteer den aan de minister wordt gezon den. De gecommitteerden echter beslisten anders. (Zie verder pagina 2) -fc De Londense stakingen LONDEN. Tenzij de haven arbeiders besluiten om Maandag het werk tc hervatten, zal dc regering dc noodtoestand ln Londen afkondi gen. Dit besluit, dat door de koning moet worden genomen, geeft dc be treffende autoriteiten uitgebreid© bevoegdheden om het werk in de haven gaande te houden. Chuter Ede, die deze mededeling deed in het parlement, zeide: „De enige reden waarom wij te genover deze moeilijkheid zijn ko men te staan is het feit. dat dc com munisten ecn kans zien onrust te zaaien, onze handel te benadclon cn ons herstel cn daarmee het gehele proces van het plan-Marshall, waar van het West-Europese herstel af hangt, te hinderen." Intussen heeft de staking zich Vrijdag nog verder uitgebreid. Er sloten zich 1400 arbeiders aan bij bijna 9000. die het werk reeds eer der neerlegden, zodat hun totaio aantal thans 10.123 bedraagt. Ten ge volge van hun actie is het werk op 105 schepen gestagneerd. Duizenden soldaten zijn bezig om levensmiddelen en andere aan be derf onderhevige goederen te lossen. D. C. Buurman v. Vreeden definitief opvolger van Spoor DEN HAAG. Bij KB. van 8 Juli 1949 n, 2 is benoemd bij het K.N.I.L. tót luitenant-generaal, commandant van het leger cn hoofd van het Departement van Oorlog in Indonesië de met de waarneming van het legercom- mando in Indonesië belaste gene- raal-majoor van de generale staf van het K.N.I.L.: D. C. Buurman van Vreeden. Lt. generaal D. C. Buurman van» Vreeden werd op 16 Juni 1902 to Surakarta geboren Hij volgde de H B S. in Den Haag en Kampen en werd in 1921 cadet aan de K.M.A. te Breda. Op 30 Juni 1925 werd hij tweede luitenant der artillerie van het K.N.I.L, en op 30 Juli 1928 eerste luitenant. Op 22 Februari 1939 volgde zijn benoeming tot kapitein. Op last'van de gouverneur-gene raal vertrok hij in de eerste wee van Maart 1942 naar Austral waar hij werkzaam was bij de hei schikking van onze troepen. Op 2 Mei 1942 werd hij majoor cn op 2. Mei '43 overgeplaatst naar de gene rale staf. Op 7 Juni '43 werd hij tijdelijk benoemd tot kolonel en aangewezen als militair attaché te Tsjungking. Op 30 Juli '44 werd hiji effectief benoemd tot lt. kolonel en 14 Februari '46 tot kolonel; 29 Maart '46 volgde zijn benoeming tot generaal-majoor en zijn aanstelling®1 tot chef-staf van het KNIL. Gedurende de oorlog was htf nojy^ enige tijd verbindingsofficier bj* het Zuid-Oost-Azië-commando b| de generale staf van Mountbattenï lt. generaal Buurman van Vreedefl is officier in dc Orde van de Ne« derlandso Leeuw, ridder in de Ord« van Oranje Nassau en commandeur! in de Orde van het British Empire™ Voorts Is hij drager van het Oor- Iogsherinneringskruis en van IfSt ereteken voor Orde en Vrede. Dc Verenigde Naties hebben op de regeringen van nl haar leden een dringend beroep gedaan om gelden voor dc voortzetting1 van hulp aan de Palcstilnse vluchtelingen Price, dc waarnemende secretaris-generaal, ver klaarde. dat men zes mllhocn dollar tc kort komt aan de 32 millioen, die no dig zijn. Dr. v. Royen vermoedelijk niet naar Sukarno tenzij de toon welwillender wordt BATAVL\. Een rechtstreekse bevestiging van het gerucht, dat thans te Batavia de ronde doet, dat dr. Van Royen binnenkort naar Djokja zal reizen om daar Sukarno te ontmoeten, kon in Nederlandse kringen niet worden gegeven. Men zeide, dat nog geen officiële uitno diging daartoe door dr. Van Royen was ontvangen. In verantwoordelijke kringen te Batavia wees men in dit verband op de redevoeringen, welke Repu blikeinse leiders in de afgelopen dagen te Djokja hebben gehouden. Men achtte de toon \an deze rede voeringen wel zeer \erschillend \an Consequentie van gebrek aan dollars LONDEN. Na langdurige on derhandelingen. waarover een com pleet stilzwijgen werd bewaard, de len wpordvoerders van het Britse ministerie van handel thans mede. dat Engeland en Rusland een ac coord hebben afgesloten voor een contract waarbij de Sowjet-Unie aan Engeland in het komende jaar bijna een millioen ton ruw graan zal le veren. Deze overeenkomst is voor Enge land van bijzondere betekenis, ge zien in het licht van de recente ver klaring van sir Stafford Cripps over de dollarschaarste van zijn land. Aankopen van voedsel immers in de Verenigde Staten. Canada en Argen tinië moeten worden voldaan in dol lars. terwijl de Sowjet-Unie dit niet l als voorwaarde heeft gesteld. Dit land heeft grote behoeften aan machinerieën en precisie-werktui- gen, die Engeland kan leveren. Groot-Brittannië hoopt met de Sowjet-Unie ook nog een uitgebrei der handelsverdrag af te sluiten ter waarde van 1.000000.000 pond voor de tijd van twaalf maanden. De Britse export naar de USSR zal dan bestaan uit machinerieën, rubber, wol en schepen. Het zal hiervoor terug ontvangen tarwe, graan, hout, soda en vis in blik. De onderhandelingen over dit uit gebreidere accoord duren nog voort. De thans bereikte overeenkomst kwam de vorige week tot stand in Moskou, enkele dagen voor Cripps mededeelde, dat Engeland een ge deeltelijke blokkade moet instellen op de betalingen in dollars. Engeland heeft de V.S. op de hoogte gesteld van het met de Sow jet-Unie bereikte handelsaccoord. de geest, waarin de vergaderingen van de delegaties gehouden werden. Men zeide zich te kunnen voor stellen, dat dr. van Royen, indien deze redevoeringen de stemming zouden weergeven, die thans te Djokja heerst, een eventueel bezoek zou uitstellen tot uit de Republi keinse hoofdstad 'klanken zouden worden gehoord, die meer in over eenstemming zijn met de geest van de overeenkomst van dr. van Royen en Rum. Men onderschreef in deze Neder landse kringen de uitlating van dr. van Royen. die in het vraaggesprek met radio-Indonesië verklaarde het zeer ernstig te betreuren, dat de Republikeinse leiders geen mogelijk heid zagen, hun volgelingen te wij zen op de ernstige wil tot samen werking, die aan Nederlandse zijde thans bestaat, en hun volgelingen aan te sporen ook hunnerzijds de thans toegestoken hand te grijpen Enerzijds wilde men in aanmer king nemen, dat in sommige van deze redevoeringen sprake geweest was van een, uit Republikeinse hoek be zien, psychologisch wel verklaarba re wens om „stoom af te blazen", anderzijds herinnerde men er aan, dat ook in het verleden aan Repu blikeinse zijde een grotere geneigd heid bestond om rekening te hou den met de wensen van het minst tot samenwerking bereid zijnde volksdeel dan om te trachten de mening in de Republiek om te buigen. Men hoopte, dat tot teleurstelling aanleiding gevende redevoeringen tot het verleden zullen behoren en dat in de komende dagen de Repu blikeinse leiders gelegenheid zullen vinden een ander en constructiever geluld te doen horen. Aan de andere kant wilde men in deze Nederlandse krin gen niet nalaten te wijzen op het gevaar, dat de overeen komst van 7 Mei bedreigt, in dien de politieke spanningen te Den Haag. waarvan persberich ten melding maken, tot uitbar sting zouden komen. Men onderstreepte de mogelijk heden voor een blijvende samen werking tussen Nederlanders en Indonesiërs, indien thans van bei de zijden gebruik wordt gemaakt van het weer opgeleefde wederzijdse vertrouwen. Tenslotte wees men met grote nadruk op het voorbeeldig gedrag der Nederlandse troepen, die Djok ja ontruimd hebben. Deze terug tocht getuigde van volmaakte dis cipline onder de troep, aldus werd gezegd. Men had daarvoor te meer bewondering, omdat de redenen van deze ontruiming gecompliceerd als de politieke situatie hier te lande is voor vele soldaten moeilijk te begrijpen moet zijn ge weest. Sjafruddin naar Djokja BATAVIA Het bericht uit Singapore, dat dr. Sjafruddin. de leider van de Indonesische nood- regering, wier hoofdkwartier er gens op Midden Sumatra ligt. bin nen enkele dagen naar Djokja zal terugkeren, werd Vrijdag van niet- officiële Republikeinse zijde beves tigd. Tevens werd meegedeeld, dat verwacht wordt, dat dr. Sjafruddin Zondag in Batavia zal arriveren op weg naar de Republikeinse hoofd stad. Dr. Sjafruddin werd in Decem ber van het vorige jaar door dr. Sukarno benoemd tot leider van de noodregering om de strijd tegen de Nederlanders voort te zetten. 0\ erwinning van Truman in huis en senaat WASHINGTON Vrijdag heelt het Amerikaanse huis van afge vaardigden zowel als de senaat het wetsontwerp van Truman voor het woningplan goedgekeurd. Dit is de eerste grote overwinning, die de president met betrekking tot zijn „fair deal" behaalt. Bij het pro gramma zijn vele millioenen dollar betrokken. Het voorziet onder meer in de opruiming van vele achter buurten en de bouw van 810.000 wo ningen. niet Hans Plesman no gevonden DEN HAAG. In tegenstelling tot andersluidende berichten heeft dc K.L.M. uit Bari vernomen dat op 7 Juli niet twee stoffelijke over schotten uit de Roermond zijn ge borgen, doch dat er één geborgen is dat herkend is als dat van de telegrafist L. Post. Dit houdt dus in, dat het stoffe lijk overschot van de bestuurder van de Roermond, de heer Hans Plesman nog niet gevonden is. Dc produclie van vloelsta.il in Wcst-Duitsland is ln het Jaar eindigend 30 Juni met 106ro toegenomen vergele ken bil het voorafgaande Jaar. Dc pro ductie bedroeg 7 653.000 ton dat is 3.940.000 ton meer dan het vorige Jaar. NEW YORK Ecn stratocrulser van de Pan-American Airways, die te New York opsteeg op weg naar Londen, werd gedwongen terug te keren, daar de piloot machinesto ring waarnam. Een van de motoren was op hol geslagen, zo zeide htf. Men liet meer dan 5000 liter ben zine in de oceaan vallen. Dit is de tweede maal in twee dagen, dat een stratosfeerkruiser motorstoring on dervindt. r Nee toch.Heus! Prinses Eliza beth inspec teerde dezer da gen troepen bij Shrewsbury Cast le in Shropshire. Sergeante Jean Bayliss kreeg het benauwd van de hitte en het lange staan; voor dc voeten van de prinses bezwijm de zij. De prinses sloeg de handen ineen uit medelij den, maar de in spectie moest door gaan voor al de anderen die niet flauw gevallen waren. ■Ar Negerkoning Seretsa huwde in 1948 met de Londense ty piste Ruth Williams. Alle hoof den van Bawangwato Seret- sa's rijkje dreigen weg te lo pen naar Betsjoeanaland, om dat zij alleen een negerinnetje als koningin en als moeder van hun kroonprins kunnen be schouwen. De 69-jarIge mejuffrouw Alice Davies te Londen wei gert een erfenis van 25.000 pond sterling van een overle den tante uit Amerika te aan vaarden. Zij bezwijkt voor geen enkele aandrang. „Ik ben arm en gelukkig", houdt zij vol, waarom moet ik mij nu de el lende van aards slijk op de hals halen9 Laat mij met rust!" Drie toeschouwers bij een stierengevecht te Villafranca wedden, dat zij ook best een stier konden bevechten. Men liet hen in de arena toe. maar een jonge onervaren stier stuur de hen rechtsomkeert naar een ziekenhuis toe met zeer ernsti ge verwondingen. Op het strand te Hunstanton (Eng.) is een bord geplaatst: „Verboden zeehonden aan te halen", en daaronder„Jonge zeehonden zoeken zó gaarne 's mensen gezelschap, dat zij ongeschikt voor hun zee-taak", ongeschikt voor hun zee-taak

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1