DAGBLAD VOOR AMERSFOORT CS WRAK VAN DE FRANEKER' ZES KWARTIER IN BRAND TWEE JARIGEN BIJ OMGEKOMEN „FRANEKER'-BEMANNING Stakingsbeweging grijpt in Londen om zich heen Moeizame redding in storm f tropische buien Koninklijk paar uit deelneming Ongeluksdag voor de luchtvaart Londen in opschudding door brutale juwelendiefstal Verongelukte inzittenden 9e Jaargang no. 160 Woensdag 13 Juli 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. ol 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. herkenbaar. Tot dusver heeft men 33 lijken geborgen De Franeker stond onder commando van gezagvoerder M. van der Vaart en was op weg naar Amsterdam, waar hij hedenmiddag had moeten aankomen. Ooggetuigen van het ongeluk hebben gezien, dat de piloot vier keer probeerde naar beneden te ko men. vóórdat het toestel viel, door dat de punt van de linkervleugel de helling raakte, waardoor de machi- BOMBAY. Zoals nader is komen vast te staan, heeft het ongeval met de K.L.M.-Constellation Franeker plaats gevonden een paar uur nadat het toestel contact had gehad met het vliegveld Santa Cru* nabü Bombay. Ooggetuigen hebben gezien, dat de piloot vier keer probeerde naar beneden tc komen voordat het toestel viel. doordat de punt van de linkervleugel een helling raakt, waardoor de machine kantelde, hevig heen en weer zwaaide en in tweeën brak. Dit geschiedde ongeveer 15 meter beneden de top van een 120 meter hoge heuvel. De helling is hier stijl en het toestel kwam al buitelend tenslotte aan de voet van de heuvel terecht, nadat het in brand vloog. Het wrak heeft anderhalf uur gebrand en de vuurgloed blakerde tweehonderd hoge bomen in de onmiddellijke omgeving. De Ijjkcn van de inzittenden 45 personen en niet 42, zoals aanvankelijk werd meegedeeld zijn uit de machine geslingerd, gedeeltelik verkoold en vrijwel on- kantelde, hevig heen en weer zwaaide en in tweeën brak. Enige landarbeiders snelden on middellijk naar het wrak. anderen spoedden zich naar een nabijgelegen controlepost van de waterleiding. Een daar aanwezige ingenieur stel de onmiddellijk een reddingscolon ne samen, waarschuwde telefonisch het vliegveld en verzocht om medi sche hulp. De plaats waar de Constellation terecht is gekomen, is zeer moeilijk cn alleen te voet over de heuvels te bereiken. Meer dan een uur ver streek er voor de redders in een tropische bui en bij stormvlagen, die af en toe het uitzicht onmoge- lijk maakten, bij het wrak van de Franeker kwamen.- Zes uur na het ongeval zocht men onder zwarte, laag hangende wolken nog steeds naar de stoffelijke resten van de in zittenden, waadde men door de rijstvelden en baggerde men door de modder, tot op de huid door weekt. De vier machtige motoren vond men meer dan een halve mijl van elkaar en de lucht was vervuld •au benzinereuk. Toen de eerste reddingsploeg de neergestorte machine naderde, was een vrouwelijke passagier nog in leven Zii wuifde met de hand toen zij de redders zap maar verloor ►oen vooreopd het bewustzijn Toen de schemering inviel waren 33 lij ken geborgen. De Franeker was het eerste KLM-tnestel dat via de nieuwe mute, over Mauritius, naar Batavia vloog Het behoorde tdt de z.o«»o. "aamde tweed® serie ..Constella tions'' van de KLM die een zwaar dere uitvoering hebben dan de toe stellen van de perste serie. Van dit tvn® waren ook de verongelukte AJiimegen" en de verongelukte P^ermond" De regerino van India heeft de KLM sneciale tnacMi«rin«» verleend liegtuieen en Nederlands teeh- Niet Mathews, maar Newton verongelukt De berichten over het ongeluk met de Franeker. die gisteren in de loop van de dag binnenkwamen, zijn aanvankelijk zeer verward ge weest. Dit is er de oorzaak van. dat wij vermeldden, dat William R. Mathews van de Arizona Star tot de orrigekomen Amerikaanse jour nalisten behoorde. Mathews echter behoort met mrs. Dorothy Brandon tot de twee persvertegenwoordigers die in Batavia zijn achtergebleven. In de neergestorte Constellation waren wel William Newton van de Scripps-Howard Papers en Bertram Hulcn van de New York Times, zo als wij in een gedeelte van onze oplage nog konden berichten. Dr. van Royen Zaterdag naar Djokja? BATAVIA Uit Ujokja ont- vangen berichten meldden, dat al daar verwacht wordt, dat dr. Van Royen Zaterdag naar deze stad zal reizen. Kringen van de Nederlandse de legatie te Batavia konden dit be richt niet bevestigen. ZU ID,SLAV IE tussen twee vuren Toen de vorige maand in Parijs de grote vier bijeen waren in een poging om de „koude oorlog" in 'n „kille vrede" om te zetten, speelde zich om het tweede plan nog een ander overleg af. Met name dat tussen vertegenwoordigers van Zuid Slavië en die van de VS en Groot Brittannië voor het verkrij gen van een dollar- en pondenle ning, om voor het eerstgenoemde land een compensatie te vinden voor de opgedroogde handelsver bindingen tussen Zuid Slavië en de Kominform landen. Het is geen geheim, dat Zuid Slavia daar dringend om verlegen zit, niet alleen om door de volvoe ring van zijn vijfjarenplan het le venspeil te verhogen, maar zelfs om de naakte armoede buiten de deur te houden. De Amerikanen, dit wetende, hebben het Tito niet makkelijk gemaakt en een van hun verlangens, die hem wel het zwaarst moet s hebben gewo- In het gen' was dat hiJ de grenzen van zoeklicht zijn land zou sluiten voor ver dere steun aan de Griekse guerilla's. De Zuid Slavische maarschalk is gecapituleerd en hij deed dit op zeer elegante wijze door de verze kering die hij dezer dagen in Pola zijn gehoor op een massa-vergade ring gaf, dat hij de grenzen moest sluiten om de Zuid-Slavische be volking te beschermen tegen „on behouwen Griekse monarcho-fas- cisten" en „Zuid Slavië belasteren de partisanen". Bovendien heeft hij zijn toehoorders, en over hun hoofden heen, de Amerikanen verzekerd, dat hij niet van plan is voor een eventuele lening kanon nen te kopen, maar vooral land bouw- en mijnbouwmachines. Over de uitleg, die de Komin form zal geven aan de avances, die de ge-excommuniceerde leider van de federale volksrepublieken van Zuid Slavië maakt in de richting van het Westen, zal hij zich wel geen illusies maken. Deze zal het fanatieke hoofd schudden en ver klaren, dat Tito de theorie beves tigt, dat wie eenmaal de lijnen van het Leninisme-Stalinisme heeft verlaten vanzelf van kwaad tot erger komt. De waarheid ech ter is, dat zij hem hebben gedwon gen tot deze stap. nicch personeel naar de plaats des onheils te zendep om deel te nemen aan het onderroek. dat door de re dering van India zal worden geleid. Het betreft hier de grootste vlieg tuigramp die tot dusver in India heeft plaats gevonden. KLM verliest twee van haar Britse employés Bij de ramp van de Franeker zijn ook twee employés van de K.L.M. omgekomen, de heren Al- bert Edward Pilgrams en Adam Ivor Richardson, beide van Engel se nationaliteit, respectievelijk ver tegenwoordiger voor Malakka en operationsmanager voor Pakistan, India en Birma. De heer Pilgrims werd in 1904 in Amsterdam geboren. Hij bezocht het Gymnasium en de H.B.S. en volgde in Parijs, Hamburg en Madrid cursussen in vreemde talen. Van 1924 tot 1939 was hij agent voor Thomas Cook in Singa pore, Nice, Brussel, Ostende, Am sterdam en Den Haag. Vervolgens werkte hij als radiocommentator bij de Malaya Broadcasting Cor poration". Na een verblijf in Zuid- Amerika en in New York keerde hij terug naar Singapore om ver volgens in October 1946 bij de K.L.M. in dienst te treden. Hij was gehuwd en laat een dochter achter. De heer Richardson, die in 1903 te Norwich werd geboren was als vlieger in dienst bij verschillende Amerikaanse en Engelse lucht vaartmaatschappijen. Van 1940 tot 1948 was hij technisch directeur van een Brits Indische Luchtvaart maatschappij. "Op 1 Jan. 1948 trad hij in dienst van de K.L.M. Hij was gehuwd en had één kind. Een Brits soldaat is Zondag bij de grens van het vrije gebied van Triest bij Gropada door een Zuidslavische patrouille gedood. DEN HAAG H.M. de Konin gin en prins Bernhard hebben te legrafisch aam dr. Plesman en de directie van de K.L.M. hun diep medeleven betuigd met het onge luk van de Franeker. Zij hebben de K.L.M. verzocht hun deelne ming te willen overbrengen aan de familieleden der Nederlandse slachtoffers. Onder de vele bewijzen van deelneming, die Maandagavond reeds bij de K.L.M. waren binnen gekomen bevonden zich telegram men van de Nederlandse regering, de gouverneur van Curasao, dr. Van Royen en de Nederlandse de legatie in Indonesië, de ambassa deur van Frankrijk, de gezanten van Venezuela en Portugal, de Amerikaanse consul-generaal te Amsterdam, de directie van de Air India, het N.V.V.-congres te Am sterdam, het congres van Christe lijke politieambtenaren te Den Haag, de Algemene Bond Mercu- rius en vele buitenlandse lucht vaartmaatschappijen. Een woordvoerder van de rege ring van Indonesië verklaarde tegenover Aneta, dat de regering zeer geschokt is door het gebeurde met de Franeker. De regering van India heeft de familieleden en vrienden van de slachtoffers haar diepste medeleven betuigd. Warm medeleven is ook betoond door de officiële woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken en door Warren Austin, permanent vertegenwoor diger der Verenigde Staten bij de Verenigde Naties. De Nederlandse ambassadeur te Washington, mr. dr. E. N. van Kleffens heeft tegenover Ameri kaanse nieuwsagentschappen zijn deelneming betuigd met de nabe staanden der Amerikaanse slacht offers. Vlaggen halfstok te Franeker FRANEKER. Toen het be- richt van het verongelukken van de KLM-Constellation Franeker" in de Friese ge meente Franeker hekend werd, werden daar de vlaggen half stok gehesen. Er is een speciale vergadering van het college van B. en W. belegd en daarin toerd besloten de KLM in ken nis te stellen van de algemene deelneming in het stadje. V J Mrs. Brandon zegt: sabotage „Absurd", luidt antwoord der Republikeinen MANILLA Mevr. Dorothy Brandon, een Amerikaanse journa liste, die niet uit Batavia met de „Franeker" naar Nederland is ver trokken, heeft verklaard, dat zij besloot niet me' het vliegtuig te reizen, omdat zij een angstig voor gevoel had, dat er iets met het toe stel zou gebeuren. Zij heeft het vermoeden uitgesproken, dat het ongeluk aan sabotage is te wijten en brengt het in verband met het feit, dat de Amerikaanse journalis ten tijdens hun bezoek naar Indo nesië hun mening over de Indone sische kwestie wijzigden. Het republikeinse voorlichtings bureau in New York heeft hierop meegedeeld, dat het idee van sabo tage absurd is en dat aan die mo gelijkheid niet kan worden ge dacht. Ook de New Yorkse bladen zijn van mening, dat het ongeluk niet aan sabotage kan worden geweten en zij wijzen in dit verband op de hevige slagregens boven het vlieg veld Santa Cruz. Mevrouw Rogers, afgevaardigde van Massachusetts, heeft het Ame rikaanse congres verzocht, een com missie van onderzoek in te stellen naar aanleiding van de jongste luchtvaartrampen. In verband met het ongeluk met de ..Franeker'' verzocht mevrouw Rogers een onderzoek, of er geen sabotage in het spel is. Ook elders zijn doden te betreuren Dinsdag 12 Juli is niet alleen een ongeluksdag geweest voor de K.L.M. en voor Nederland, maar ook andere luchtvaartmaatschap pijen kregen slagen te incasseren cn op meer dan een plaats vielen doden te betreuren. LOS ANGELES Een vliegtuig van de Standard Airlines is Dinsdag nabij de top van de bergpas Santa Susanna brandend neergestort; 28 personen vondm de dood en 18 an deren werden gewond. Even voor het ongeluk had de gezagvoerder per radio verzocht om aanwezigheid DE BEMANNING van de „Franeker", die bij 't ongeluk nabij Bombay om het leven is geko men. Ie rij v.l.n.r.: M. v. d. Vaart (gezagvoer der); C. L. van Kooy (2de bestuurder)P. Zeeman (3de bestuurder)2e rij: J. W. Hoog land (le telegrafist)P. den Daas (2e telegra fist): H. H. R. J. Fronczek (lste boordwerk tuigkundige)3e rij: J. van Dalman (2de boordwerktuigkundige); Verhagen (steward); mej. Graf (stewardes); onder mej. Bruce (stewardes). Lagere temperaturen Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: Voor het noorden van het land: meer bewolking met een geringe kans op onweer. Lagere temperaturen. Zwakke tot ma tige wind hoofdzakelijk tussen noordoost en zuidoost. Voor het zuiden van het^land: meer be wolking met hier en daar eên regen- of onweersbui. Iets lage re temperatuur. Veranderlijke wind. LONDEN. Londen werd Dinsdag in opschudding gebracht door een van de grootste juwelendiefstallen die Engeland ooit beleefd heeft. Sir Bernard en lady Docker ontdekten na een weekend buiten de stad te hebben doorgebracht dat hun juwelen ter waarde van 52.400 pond sterling gestolen waren. De diefstal, die gepleegd werd. terwijl het personeel in het huis aan wezig was, is de grootste sinds 1924 toen een aantal dieven zich meester maakte van juwelen ter waarde van 100.000 pond van wijlen sir Julius Wernher. Uit geheime bergplaats verdween waarde van 52.400 pond Experts van Scotland Yard zwermden de hele nacht om het gebouw in de hoop te kunnen vast stellen wanneer de diefstal ge pleegd was. De politie en alle pandjeshuizen kregen de beschrij ving van de gestolen juwelen en alle vliegvelden en havens werden afgezet om te voorkomen, dat de dieven met hun buit naar het bui tenland vluchtten, als ze al niet weg waren! Scotland Yard vond uit, dat de dief „als een kat door een verwoest huis" naar boven was geklauterd, vervolgens twintig voet naar bene den was gesprongen, zich door een raam aan de achterzijde van het huis naar binnen had begeven en vervolgens regelrecht naar de be waarplaats van de juwelen was gegaan die naar de mening van het echtpaar alleen aan henzelf be kend was geweest. De diefstal werd ontdekt nadat zij waren teruggekeerd in hun huis en lady Docker haar juwelen had willen dragen op een partij. Onder de gestolen juwelen be vindt zich een driedubbel paarlen halssnoer, een smaragd en een dia manten bracelet, een diamanten halssnoer, een diamanten broche en verschillende diamanten oorringen en broches. Arnoldus Marcelis van der Vaart werd op 4 Mei 1916 te Hillegom geboren. Hij behaalde de diploma's 5-jarige HBS - B en in 1936 het einddiploma van de rijksopleiding voor verkeersvlieger. Verder is hij in het bezit van het vliegbrevet en navigator 2e klasse. Op 1 Novem ber 1940 kwam hij in dienst bij de KLM. Hij heeft de militaire dienst verricht als reserve tweede luite nant bij de luchtstrijdkrachten. Tijdens de oorlog heeft hij resp. de functies bekleed van sportlei der bij de opbouwdienst, assistent bedrijfsleider van de plateelbak kerij Zuid-Holland te Gouda en inspecteur van het rijkstextielbu- reau. Na de bevrijding kwam hij al? vlieger bij de royal air force. 1 Maart 1946 trad hij opnieuw in dienst bij de K.L.M. als piloot op het Europese luchtnet. Van der Vaart is gehuwd en heeft geen kinderen, hij woont in Haarlem. (Op 1 November 1940 was hij al bii de K.L.M. gekomen.) J. van Kooy Cornelis L. van Kooy werd od 23 April 1914 te Den Haag geboren. Na de U.L.O, kwam hij op de Zee vaartschool. Later is hij ook bij de Marineluchtvaartdienst geweest als sergeant. Op 17 October 1946 trad hij bij de K.L.M. in dienst. Hij is gehuwd, heeft 2 zoons en woont in Voorburg. Pictcr Zeeman Pieter Zeeman werd te Vlaardin- gen geboren op 9 Mei 1916. Hij be zocht de Midd. Handelsschool en studeerde techniek en chemie bij de P.B.N-A. Zeeman is in het bezit van brevet B. Op 24 October 1946 trad hij in K.L.M.-dienst als piloot. Hij is gehuwd, heeft geen kinderen en woont in Amsterdam. J. Hoogland Johannes Hoogland werd op 9 October 1905 te Hellevoetsluis ge boren. Hij is 3 jaar op de HBS ge weest. Voor hij op 1 December 1931 bij de KLM in dienst kwam is hij nog bij radio Holland ge weest. Hij is gehuwd en heeft 3 kinderen. Zijn woonplaats is Hoofddorp. Pictcr den Daas Pieter den Daas werd op 4 De cember 1919 te Utrecht geboren. Na de MULO kwam hij bij radio- Holland. Hij heeft gewerkt bij de Ned. Zekeringenfabr. Bunnik en 't Electr. Techn. Inst. Bur. Slootman. In 1943 moest hij naar Duitsland. Op 1 Februari 1946 trad hij bij de KLM in functie als telegrafist. Hij is ongehuwd en woont in Amster dam. Heinricb Fronczek Heinrich Fronczek werd op 12 Juli 1920 in Amsterdam geboren. Hij volgde de H.B.S. en studeerde aan de M.T.S. Op 1 December 1945 trad hij in dienst van de K.L.M. Hij is gehuwd, heeft een zoon en woont in Amsterdam. Jacob Willem Dulman Jacob Willem Dalman werd op 31 Januari 1923 te Amsterdam ge boren. Hij bezocht de HBS en de MTS. Voor zijn in dienst treding bij de KLM werkte hij bij Plantin- ga in Amsterdam, was monteur bij de stadsreiniging in Amsterdam en werktd bij het NKF. Dalman is gehuwd en woont in Amsterdam. Carola Graf Carola Graf werd op 12 Juli 1918 te Breda geboren. Na haar diploma H.B.S.-A studeerde zij voor lerares nijverheidsonderwijs daarna was zij achtereenvolgens in het St. Elisabeths Gasthuis, Em- mahuis te Rotterdam en Bethel- zickenhuis te Delft werkzaam, In het laatste ziekenhuis was zij hoofd van de keuken. Voor haar in diensttreding bij de K.L.M. op 22 Maart 1946 als stewardess, was zij nog enquêtrice voedingsraad. Zij v/oont in Amsterdam Jakobus Verhaagen Jacobus Verhaagen werd op 18 April 1906 te Den Helder geboren. Van 1926'38 werkte hij als obdr- kellner bij Wagons Lits. In 1938'44 was hij al bij de K.L.M. in dienst als steward. Hij werd in 1944 en 1945 van het ene concentratiekamp naar het andere gesleept (Amersfoort en Buchenwald). In 1945 kwam hij vrij en kwam bij de P.R.A. te Amster dam tot 1946. Op 1 November kwam hij voor de 2e keer bij de K.L.M. in dienst en weer als steward. Hij is gehuwd, heeft geen kinderen woont in Am sterdam. van politie op een vliegveld in de buurt in verband met ruzie aan boord van het vliegtuig, waarbij een passagier werd geslagen. De piloot rjinde kort voordat hij te Long Beach (Califcrnië) zou lan den, dat hij van koers veranderde en naar het nabijgelegci Burbank vloog. Hij verzocht de politie een van de passagiers te arresteren. Overlevenden verklaarden, dat de vechtpartij begon toen een manne lijke passagier nerveus werd omdat het vliegtuig door een storm vloog. PARIJS. Een vliegtuig, dat de ronde van Frankrijk volgde, is neer gestort op de pas van de Tourma- let. De bestuurder werd hierbij le vensgevaarlijk gewond, de enige in zittende passagier was op slag dood. DEN HAAG. Aangaande het vliegtuigongeluk op het vliegveld Gilze-Rijen vernemen wij nog. dat twee toestellen van het type Har vard namelijk de B 39 bestuurd door'lste luitenant vlieger A. J. W. Wijting en de B 92 bemand met luitenant-vlieger J. H. J. Kort bij hun oefeningen boven het vlieg veld met elkaar in botsing zijn ge komen. De B 39, vloog ogenblikkelijk in brand. De luit.-vlieger Wijting wist zich met zijn parachute te redden. Het brandende toestel stortte langs de rijksweg BredaTilburg neer. De B 92 was genoodzaakt op het vliegveld een buiklanding te maken en werd licht beschadigd De beide? vliegeniers bleven ongedeerd. Verliezen in Indonesië DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon Landmacht: Gesneuveld tus sen 4 Januari en 10 Juni. na vermis sing: sold. R. de Groot, 211226004, uit Zwaag (N.H.); 21 Juni: huzaar H. J. van der Sanden, 250828083, uit Breda, 24 Juni: sold. J. Celie, 250521066, uit Amsterdam-Z.; sold. P. H. Linssen, 260729065, uit Heythuysen; 25 Juni: sold. J. L. van Nuland. 261120075, uit Eindhoven; 26 Juni: sold. J. Donkers 251019146, uit Someren. EEN VERKOOLDE en verbonen hoop wrakstukken, dat is alles wat er over is van de eens zo trotse Constellation Franeker van de KLM. Hierbij een radio- telegrafisch overgebrachte foto van de vliegtuigresten aan de voet van de heuvels bij Ghat- kopar (India). Behalve de bemanning (zie el ders op deze pagina) en de Amerikaanse journalisten (die \\'U reeds gisteren vermeldden) 7-Un de volgende passagiers b|J bet vliegtuigongeluk om hot leven gekomen: II. II. v. d. Vcgt. violist res. ork., verbonden'aan het conservato rium te Den Ifaag; Mevr. van der Vegt, In kader van Nlwln naar Indonesië; H. van Mcrlcn cn mevr, van Merlcn: M. van Kinsbergen; G. A. Rimcker. (employé van het Rubbcrfomls tc Voorburg). Mevr. A. van OphuyscnMill- ler. Rotterdam: C. S. Stelling; F. L. J. M. Sehccpens, directeur Indo Handel Maatschappij R. J. Landsman, Den Bosch; N. J. S. Kooyman uit Valken burg; H. C. Milius, Utrecht; J. Stuwart, general manager Java motors; Mevr. G. M. van Leeuwen Ten Doesschate. A. Harte veld, Den Haag; H. van Ginkcl, van de KPM uit Haarlem; J. Blocmink van do K.P.M. uit Aalsmeer; De beer RomanChow cn echtgenote uit Kanton. Op weg naar Trinidad (beiden Nederlan ders). A. E. Bilgrams, vertegenwoor diger K.L.M.-Singaporc. A. I. Richardson, KLM-opera- tions Manager voor Pakistan, India en Birma, tc Karatsjl. POST VOOR DE „WATERMAN" DEN HAAG. Aan de opvaren den van het troepenschip „Water man", dat op weg is naar Indone sië, kan in een tussenhaven post worden uitgereikt, mits deze uiter lijk 14 Juli op de bus is gedaan. Voor Batavia moet uiterlijk 27 Juli worden gepost. Bond van Franse ha venarbeiders dreigt Sympathiebeweging te ontketenen LONDEN'. In plaats van een kalmerende werking tc hebben op de ge moederen van de stakende havenarbeiders in de haven van Londen, heeft het instellen van een noodtoestand en het ontreden van militairen er toe geleid dat de staking in omvang is toegenomen. Dinsdag de eerste dag van de uitzonderingstoestand steeg het aantal stakers met 2728 man dat wil zeggen dat thans meer dan 13.000 werklieden uit de Londcnsc haven niet op hun werk zijn verschenen. vorm te vinden, „voor de strijd te gen door Britse stakingsbrekers en soldaten geladen schepen." Niet alleen in de Britse pers maar ook van de kansel is de Lon- dense staking scherp veroordeeld. Dr. Geoffrey Fisher, de aartsbis schop van Canterbury zeide: „Een ieder moet zich realiseren, dat in de huidige situatie van Engeland elke staking ernstige schade berok kend aan. het land. Deze staking is een blijk van anarchie, die leidt tot lyrannie." Met opzet had de regering de troepen Dinsdag van de loodsen en de schepen weggehouden om geen gevoeligheden te kwetsen. Wie er echter kwam opdagen, geen arbei ders. tenzij om op de gebruikelijke plaatsen posten te betrekken en werkwilligen te overreden ook het werk neer te leggen. 127 Schepen liggen stil en acht andere hebben te weinig beman ning aan boord om de lopende werkzaamheden te verrichten. Nieuwe moeilijkheden dreigen in dp Londense wijk Smithfield, waar zich de grote koelhuizen voor vlees bevinden. De sjouwerlieden van deze bedrijven hebben aangekon digd, dat zij geen vlees zullen ver voeren, dat door soldalen uit de schepen wordt gehaald Van nog verstrekkender conse quentie zal het zijn, wanneer de Franse havenarbeiders, die voor tachtig procent georganiseerd zijn in een communistische bond, ge hoor geven aan de oproep van hun bond om een sympathiestaking te beginnen met de Londense stakers. De bond adviseert zijn leden een Comité generaal voor de Eerste Kamer DEN HAAG. De voorzitter van de Eerste Kamer heeft in de jongste vergadering meegedeeld, dat de mi nister van overzeese gebiedsdelen op Dinsdag 19 Juli a.s. in deze Ka mer in comité generaal een verkla ring over Indonesië zal afleggen. Ook Eerste Kamer krijgt debat over Indonesië en naturalisatie DEN HAAG De naturalisatie- ontwerpen, die de vorige week in de Tweede Kamer aanleiding zijn geweest tot een vrij uitvoerig debat (169 nieuwe Nederlanders) gingen gisteren na een kort afdelingson- derzoek in de Eerste Kamer onder de hamer door, behalve de natura lisatie van een wapendrager, die het middelpunt zal worden van een gedachtenwisseling met de minister over het naturalisatiebe- leid. Oud-minister Kolfschoten (KVP) nam gisteren de plaats in van ge neraal Van Voorst tot Voorst, die lid van de Raad van State is ge worden. Blijkens mededeling van de voorzitter zal minister Van Maar- seveen op 19 Juli in comité-gene raal de regeringsverklaring inzake Indonesië voorlezen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1