DAGBLAD VOOR AMERSFOORT D Regering zegeviert in debat ovér Indonesië De on-geïdentificeerde doden van „Franeker" in massagraf Engeland zal nog soberder moeten gaan leven Niet of.of maarèn.. èn Gedachtewisseling in de Kamer voor de Ronde-tafelconferentie De Prins eerde te Sliedrecht de „crossliners" Op Knickerbocker's graf komt treffende spreuk r Groenten-export op Duitsland kost veel deviezen 9e Jaargang no. 162 Vrijdag 15 Juli 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummer* 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Gisteravond om half acht, na twee dagen geheime beraadslaging over de Indonesische kwestie, las de Voorzitter van de Tweede Kamer in het openbaar de volgende verklaring voor: „De Kamer heeft met instemming kennis genomen van de mededeling van de Regering, dat over de overeenkomsten van 22 Juni 1949, wanneer deze ook door de Republikeinse Regering bekrachtigd zijn, en vóór de Ronde-Tafelconferentie, een openbare gedachtenwisse- ling tussen Regering en Kamer zal kunnen plaatsvinden; dat verdere punten van belang eerst op de Ronde-Tafelconferentie zelf aan de orde zullen komen dat bij de vorenbedoelde openbare gedach tenwisseling de Regering de Kamer zal inlich ten over de uitvoering van de „cease fire"-overeenkomst in Indonesië." Hieraan werd nog toegevoegd: „De Kamer verklaart zich bU herhaling voor de snelle totstandkoming van vrye en souvereine Verenigde Staten van Indonesië, gevormd door gelijkwaardige deelstaten op de grondslag van een onbelemmerd zelfbeschikkingsrecht der Indonesische volkeren." Romme kreeg zijn zin niet Op het eerste gelicht is deze ver klaring v/el een mager resultaat van twee dagen geheim debat over een voor de toekomst van Neder land en van Indonesië zo belang rijke kwestie als de Van Royen- Rum-overeenkomsten en de komen de Ronde-Tafelconferentie. Men zou zelfs, met deze verklaring in han den, geneigd zijn om over het debat, en wat aan critiek op de Regering daaraan vooraf ging in parlement en pers, te spreken als over „een storm in een glas water". De drie punten immers van de met instem ming begroete mededeling van de Regering zijn in onze parlementaire democratie zulke vanzelfsprekend heden. dat de Regering ongetwijfeld ook bereid was om ze zonder aan drang van de zijde der Kamer toe te zeggen. Dat was ook bekend bij hen. die de Regering dit debat hebben opge drongen. Zij hadden 'althans prof. Romme. daarmede dan ook bedoe lingen van verdere strekking tot zelfs 'n kabinetscrisis toe En daar om moot men de betekenis van deze conclusie op het debat ook niet af meten naar de algemeenheden, wel ke er staan doch naar hetgeen er had kunnen staan, indien de Regering de nederlaag had geleden, die sommigen al bij voorbaat als waarschijnlijk aannamen. Dat de heer Romme. de voorzitter der KVP-fractie. van dit kabinet af wilde, is geen geheim Doch de te genkrachten in de fractie, met als centrum de in ziin optreden uiterst bescheiden, doch geenszins van overtuigingskracht gespeende fi guur van haar nieuwe Indonesische specialist, de heer Do Graaf, hebben de voorzitter der KVP, de heer An- VATICAAN Kerkelijke ban „Wie niet met mij is, is tegen mij". Met dit bijbelwoord stelt de katholieke hiërarchie thans allen, die zich zowel katholiek als com munist achten de gewetensvraag van 'n keuze tussen een van beide. Het Vaticaan stelt deze vraag thans aan millioenen in de gehele wereld en in het bijzonder aan hen, die in overwegend katholieke lan den als Italië, Frankrijk, Polen en hét Oostelijke gedeelte van Tsje- choslowakije meenden dat een compromis mogelijk is. De R.K. Kerk doet dit in de vorm van een catechismus, waarvan de laatste vraag luidt: „Behoort een gelovige christen, die de materialistische en anti-christelijke leer van het com munisme aanhangt automatisch te worden geëxcommuniceerd?" Het antwoord op deze vraag luidt: ,Ja!' De excommunicatie is een ker kelijke straf, die dateert uit de twaalfde eeuw en is gebaseerd op het evangelie van Mattheüs waarin te lezen staat: „Berisp hem (de zon daar) eerst onder vier ogen; luis tert hij niet, zeg het dan aan de kerk; indien hij zelfs naar de kerk niet luistert, dan zij hij U als een heiden en een tollenaar.' In het recente verleden werd deze straf eerst aangewend tegen de rechters van aartsbisschop Ste- pinac in Zagreb, daarna tegen die van kardinaal Mindszenty in Boe dapest en voor kort tegen alle leden van de door de Tsjechische rege ring ingestelde „katholieke actie" Tot welke consequenties dit be sluit van het Vaticaan zal leiden, laat zich nog nauwelijks schatten. Wel kan gezegd worden, dat de kansen voor een eigen, afgeschei den R.K. Kerk achter het IJzeren Gordijn hierdoor sterk stijgen; in welk verband de naam van pater Plojhar, de geëxcommuniseerde Tsjechische minister-priester, bij zondere aandacht verdient. In het zoeklicht Plaatselijke buien Weersverwachting, medege deeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Za terdagavond (opgemaakt te 10 uur). Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regenbuien, hier en daar met onweer. Meest zwakke wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. In het binnenland overdag iets lagere temperaturen. 16 Juli: Zon op 4 38, onder 20.53, Maan op 23.25. onder 11.22. driessen, genoopt om een verzoening der standpunten na te streven. Men kan er van overtuigd zijn, dat deze gewezen vakbondsbestuurder ook zelf wel duidelijk heeft ingezien, dat in de omstandigheden van het ogenblik een kabinetscrisis een gro te ramp voor ons land zou zijn. Niet alleen omdat dit in het buitenland zou zijn begrepen als een verloo chening van de overeenkomsten van 22 Juni. welke de internationale positie van ons land belangrijk ver sterkt hebben, maar ook omdat het de vraag zou zijn. vooral als de Marshall-hulp erdoor in. gevaar zou komen, in hoeverre bij een nieuw kabinet de in de laatste jaren ver worven sociale zekerheden veilig zouden zijn. Over het verloop der debatten en de omstandigheden, waaronder de verklaring is geboren, zijn officieel geen bijzonderheden bekend. Wie de gedachte koestert, dat zij een compromis is. zal de plank wel niet ver mis slaan. Doch dit neemt niet weg, dat. voor zover zichtbaar is. de Regering ongehavend uit de strijd is gekomen en dat de ont wikkeling van de toestand in Indo nesië niet door een parlementair votum is doorkruist. Wanneer het feit zelf van het debat met gesloten deuren in Indonesië en in de we reld geen ongewenste reacties ver wekt. staat nu de Ronde-Tafelcon ferentie in Den Haag voor de deur. Het wachten is slechts op het uit voeren van de overeenkomst inzake het ..staakt het vuren" door de Republikeinse Regering. DJOKJA AANVAARDT VAN ROYEN—RUM ACCOORD BATAVIA. Het Republikeinse kabinet heeft Donderdagavond te Djokja het Van RoyenRum ac- coord aanvaard. Het heeft nog geen beslissing genomen over de uit vaardiging van het bevel staakt het vuren. Het Republikeinse kabinet heeft nog geen beslissing genomen om trent het tijdstip, waarop de order „Staakt het vuren" zal worden ge geven. Dit zal geschieden zodra de uitvoeringsvoorschriften zijn be paald op een ontmoeting van beide delegaties. Minister Van Schaik naar ziekenhuis (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Scheikundig on derzoek heeft aangetoond, dat de minister van binnenlandse zaken ad interim, mr. J. H. van Schaik. die sedert enkele dhgen ernstig ziek is, lijdende is aan paratyphus. In verband daarmee is de minister op genomen in het ziekenhuis van St. Joannes de Deo aan het Westeinde. Inmiddels is in de ziekte een duide lijke verbetering ingetreden en reeds houdt de minister zich weer enigszins met de staatszaken bezig. Indien het herstel blijft aanhouden zal minister Van Schaik volgende week worden overgebracht naar een rustoord buiten Den Haag. Ook de minister Gotzen. die een flinke griep heeft opgelopen, zal vermoedelijk de eerste zes weken niet op zijn departement terugke ren. Tijdens zijn ziekte deed zich in ernstige mate zijn overwerkthcid gevoelen. SLIEDRECHT. Donderdag kwam ZK.H. Prins Bernhard naar Sliedrecht, dat in de bezettingsjaren 19441945 het centrum van de „Crossliners" van bezet naar bevrijd Nederlands gebied vormde, om aan 57 ondergrondse strijders medailles, verbonden aan de hun reeds eerder verleende koninklijke onderscheidingen uit te reiken. Een hunner lag op 'n brancard Voor deze plechtige uitreiking bestond zeer grote belangstelling. De prins maakte met zijn gevolg eerst een rijtoer door enige straten der uitbreiding, langs welke weg honderden stonden opgesteld, die de prins enthousiast toejuichten. Op het terrein aan de Merwesin- gel aangekomen, speelde de Ko ninklijke Militaire Kapel onder leiding van Rocus van Yperen het Wilhelmus, waarna de prins de daar opgestelde staande troepen inspecteerde. Hij richtte zich ver volgens tot de. verzetstrijders. Het was voor hem „een bijzondere grote vreugde door H.M. de Ko ningin in de gelegenheid te worden gesteld deze onderscheidingen uit te reiken. Deze plaats is vol bijzon dere betekenis, omdat van hieruit het contact werd onderhouden tus sen bezet en bevrijd gebied door middel van crossings". De prins dacht „gaarne terug aan de dagen van spanning toen onze beste krachten voor de bevrijding van het vaderland werden ingezet. Toen u in die tijd vrijwillig begon met uw gevaarlijk werk, heeft geen uwer aan onderscheidingen gedacht. Ik beschouw het als een voorrecht u thans deze onderschei ding te mogen uitreiken. Ik moet erkennen, dat velen van u niet die waardering ontvangen hebben, die ik hun persoonlijk zou willen toe kennen, maar ik zal mij bij die be slissing neerleggen. Ik dank u voor hetgeen gij hebt gepresteerd. Gij zijt een voorbeeld voor het Neder landse volk en de gehele wereld geweest." Nadat Prins Bernhard het Ko ninklijk Besluit tot toekenning der onderscheidingen had voorgelezen, ving hij met de uitreiking aan. Onder de 57 gedecoreerden, bevond zich mejuffrouw M. C. van Gruns- ven uit Geffen (N.-Br.). Deze had 16 crossings met goed gevolg ach ter de rug, doch de 17e crossing werd haar noodlottig. Bij kwakkel- weer in de winter 1944-1945 gleed zij op het ijs uit en kwam zo on gelukkig terecht, dat zij een der nekwervels beschadigde. Door deze val werd zij gedeeltelijk verlamd. De prins reikte haar de onderschei ding uit, terwijl zij op een bran card lag, en onderhield zich enige ogenblikken met haar. Na de de coratie werd door de troepen onder leiding van majoor Huyskes voor Prins Bernhard en de gedecoreer den gedefileerd. Om ongeveer 16.30 uur keerde de prins met zijn gevolg na een korte rijtoer door de uitbreiding naar Soestdijk terug. Half millioen voor nieuw vacantie-oord van NW AMSTERDAM. Op het NW- congres te Amsterdam is. na een korte inleiding van de nieuwe ver- bondsvoorzitter, de heer H Ooster huis, een resolutie inzake Verenigd Europa aangenomen, waarin de vergadering aan het verbondsbe- stuur opdraagt, nationaal zowel als internationaal de actie voor een Verenigd Europa naar vermogen moreel en materieel te steunen. Na afloop van het zakelijk ge deelte van het congres was Don derdagmorgen de grote zaal van Krasnapolsky in feestelijk kleed getooid. Overal waren bloemstuk ken opgesteld en de bestuurstafel had plaats gemaakt voor een gezel lig zitje, waaraan scheidende en nieuwe verbondsbestuurders met hun echtgenoten hadden plaats ge nomen. Talrijke sprekers hebben het woord gevoerd, o.m. Herman van Gelder, die namens de jongeren sprak en meedeelde, dat de jeugd als perste bijdrage in het Kupers- fonds 'n bedrag van ruim 168 000 zal storten bestemd voor de bouw van een nieuw groot vacantieoord. dat de naam Kupersoord zal dra gen. De heer Van den Born deelde namens de aangesloten bonden mee. dat de r espectievelijke pen ningmeesters een bedrag van 337.000 bijeen hadden gebracht om het voor de bouw benodigde halve millioen vol te maken. De heer C. van der Lende ont ving 7000,bestemd voor het stichten van een naar hem ge noemde studiebibliotheek in het Kupersoord. DEN HAAG. Met het s.s. Si- bajak dat 23 Juli a.s. van Rotter dam naar Indonesië vertrekt kan zeepost verzonden worden mits deze uiterlijk 21 Juli wordt gepost. Snoep komt weer op de bon en rantsoen suiker wordt verlaagd Iets meer vlees, als pleister op de wonde LONDEN Om het Britse dol lartekort het hoofd te bieden, aldus de minister van financiën Cripps in het Lagerhuis, is het land genood zaakt veranderingen aan te brengen in het levensmiddelenpakket. Snoep goed, dat sedert kort© tyd van de bon is, zal wéér In de distributie worden opgenomen. Het rantsoen suiker zal worden verlaagd en ge bracht worden van 280 gram per week op 225 gram In dezelfde pe riode. Daarentegen kan het rantsoen aan vlees, boter en vet worden ver hoogd, doordat Engeland de aan kopen daarvoor grotendeels in Ar gentinië kan doen en dit land geen betaling in dollars verlangt. Met tabak ziet het er echter slecht uit. Op een bedrag van 440 millioen dollar, dat voor de aankoop hiervan was uitgetrokken, wordt een vermindering toegepast van 80 millioen dollar. Andere dingen waardoor het Britse volk de terug slag van de ongunstige economische balans zal ervaren zyn: minder timmerhout, minder papier, minder non-ferro metalen en wellicht ook minder benzine. In totaal zal Engeland zijn dollar- aankopen met 25 procent moeten besnoeien, en deze brengen van 1.600 millioen dollar in 1948 op 1.200 millioen dollar in dit jaar. Voor de rede waarin Cripps deze mededelingen deed bestond bijzon der grote belangstelling in het La gerhuis. Even deed zich een scherp incident voor tussen de minister en de leider van de oppositie, Winston Churchill, toen Cripps, zinspelende op de aanstaande nationalisatie van de staalindustrie in Engeland zeide: „De aanmoedigingen, die uit deze nationalisaties voortvloeien, veroor loven onsOp dat moment vloog Churchill op en riep uit: „U gelooft zelf niet wat U zegt Cripps bleef het antwoord niet schuldig en zeide: „Ik hoop, dat de heer Churchill geen last heeft van de warmte. Op zyn manieren af te gaan schijnt dat echter toch wel een beetje het geval te zyn." Pompbenzine voortaan 25,5 cent DEN HAAG. De oliemaat schappijen in Nederland hebben be sloten met Ingang van 15 Juli a.s. de prijs van de benzine „aan de pomp" te verlagen van 26 ct. op 25 f2 cent per liter. Vliegtuigongeluk te Bombay IN DE NAASTE OMGEVING van het University College Hos pital te Londen werd een bom van 2250 pond gevonden, die waarschijnlijk in 1941 dooreen Duits vliegtuig is uitgeworpen. Onmiddellijk maakte men een begin met de evacuatie van de 345 patiënten. Twee zusters kij ken belangstellend naar het uit graven van de onontplofte bom. Artsen cn Ziekenfondsen praten verder AMSTERDAM. De besprekln- gen, die dc Ziekenfondsraad Don derdag in het American Hotel te Amsterdam heeft gehouden, heb ben tot gevolg gehad, dat de onder handelingen tussen de Ziekenfond sen en de hulsartsen over de zie kenfondshonoraria der huisartsen zullen worden hervat. Intussen zijn maatregelen "cnomen, waardoor In afwachting van het resultaat dier onderhandelingen de medewerking van dc hulsartsen aan de zieken fondsen wordt voortgezet. BOMBAY. Ruim tweehonderd personen woonden Donderdag in het Stadhuis van Bombay een herdenkingsdienst bij voor de slachtoffers van de Franeker. De vlaggen van de Verenigde Sta ten, Engeland, Canada, China en Nederland waren halfstok gehesen. Geestelijken van vier godsdiens ten spraken een kort woord in deze dienst, die onder leiding stond van Joachim Alva, sheriff van Bom bay. Ook waren aanwezig: Loy Hen derson. Amerikaans ambassadeur in India, dr. B. J. Slingenberg, se cretaris van de Nederlandse am bassade. Wang Joeng Ti, Chinees consul, M. E. Allen, eerste secreta ris van de Hoge Commissie van het Verenigd Koninkrijk in Bombay en P. H. Tirion, algemeen vertegen woordiger van de KLM voor India en het Oosten. De stoffelijke resten van alle Amerikanen die bij de ramp om het leven kwamen, zijn geïdenti ficeerd, met uitzondering van die van Burton -Heath van Newspaper Enterprises Association en Charle9 Gratke van de Christian Science Monitor. Drie lijken zijn nog niet gebor gen van de plaats van het ongeluk, medelijden." De heer Tirion deelde mede, dat de regering van India en de KLM waarschijnlijk een gemeenschappe lijk rapport over het onderzoek zullen uitgeven. Hij voegde hier aan toe dat het waarschijnlijk nog minstens een week zal duren voor dat dit rapport gereed is, want de voortdurende regen belemmert het onderzoek. Op het Europese kerkhof te Bombay zullen heden de overige slachtoffers, geïdentificeerd of niet. in een massagraf een laatste rust plaats vinden. De begrafenis van de Ameri kaanse journalist Knickerbocker is eveneens tot heden uitgesteld. De familie van Knickerbocker heeft te kennen gegeven dat zij gaarne zou zien dat de volgende woorden op de grafsteen van de overledene geplaatst zouden wor den: „Hier rust een goed mens. Hij was een waar christen. Hij kende Nederland stelt prijs op van Amerikaanse deskundigen hulp Bonnen voor werkkleding DEN HAAG. Het CD K deelt mede, dat de bonnen voor werkkle ding H. 16 on L 16 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werk kleding. De bonnen H 13 t.m. H 15 en L 13 t.m. L 15 blijven voorlopig geldig. Vee toch.Heus Een Turk beweert de resten te hebben gevonden van de ark van Noach op een plaats, 12 dagen gaans van Tokat in Noord Anatolië. Een op teer gelijkende substantie heeft het vaartuig goed in stand gehouden. Een tweede Turk echter heeft Noach's schip vrijwel gelijktijdig gevonden bij Mar- din in Z.O. Turkije. Ook dit vaartuig is goed geconserveerd. Er zijn drie kamers in, waarvan een 'n kleine kapel moet zijn geweest. Vier Amerikanen zoe ken de ark echter nog steeds in de buurt van de berg Ararat, eveneens in Turkije. Fritz Biickel, eenOostenrijks talengenie heeft een nieuw soort esperanto verzonnen. Hij noemt het „Una" en beweert, dat men het in twee uur kan leren. Dwars over de VS, van New York naar Los Angelos, is een luchtstraataangelegd voor amateuT-vliegeniers. On derweg passeert men 5000 gro tere en kleinere gemeenten, waarvan de naambordjes uni form in letters van vijf meter hoogte is aangegeven. Langs de route zijn overal landingsplaat sen, reparatiebedrijven en ver blijven voor nachtlogies inge richt. s DEN HAAG. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken heeft de Amerikaanse ambassadeur dr. Baruch medegedeeld, dat de Nederlandse regering deelneming van Amerikaanse deskundigen aan het onderzoek naar het ongeluk met de „Franeker" zeer zou verwelko men. Behalve de reeds door ons ge noemde leden, maken van de Ne- derandse commissie van deskundi gen ook nog deel uit prof. dr. ir. Van de Maas van de technische hogeschool te Delft en prof. dr. Ve- ning Meinesz, hoofddirecteur van het Meteorologisch Instituut te De Bilt. De groep Nederlandse lucht vaartdeskundigen en K.L.M.-verte- genwoordigers is uit Amsterdam te Bombay aangekomen. Het vliegtuig, waarin het gezel schap was gezeten, vloog voor de landing op het vliegveld Santa Cruz over de plek, waar de „Fra neker" is neergestort Men begaf zich na aankomst terstond naar het ziekenhuis om de Nederlandse slachtoffers te identificeren. MEN KRIJGT de Indruk, als men de telegrammen geloven mag over de artikelen van de om gekomen journalisten die thans posthuum gepubliceerd worden, dat de Amerikaanse politiek ten op zichte van Nederland en Indonesië overstag zal moeten gaan. In zeker opzicht is het eerste resultaat van de zo ongelukkig afgelopen good will missie een andere en betere voorlichting van het Amerikaanse publiek, hetgeen na enige t\jd tot resultaat zal hebben, dat de Ame rikaanse buitenlandse politiek ge makkelijker haar koers kan bepalen zonder de remmende bindingen met een publieke opinie, die totnogtoe in het geheel niet of nauwelijks wilde weten van enige concessie aan de Nederlandse opvattingen. Wan neer men op deze beperkte schaal wil spreken van een overstag gaan der Amerikaanse politiek, kan men dit wel zo stellen. Doch men hoede zich voor de foutieve verwachting dat Amerika thans precies anders zou denken over de Indonesische aangelegen heid, die weliswaar sterk verband houdt met Nederland, maar in ster kere mate met Azië. Men bega niet dc fout te menen, dat de grondtoon van de politiek van de Verenigde Staten grondig bestudeerd en I weloverwogen als zij is in wezen veranderd zou worden door een zeer belangrijke, doch slechts het detail van de tactiek rakende op heldering van de publieke opinie door Amerika's journalistieke fine fleur. Deze grondtoon was en zal blijven die. welke neergelegd is in de Act of Independence, waarin het wezen van de Amerikaanse opvat tingen voor altijd is verankerd. En wil men niet zo vor teruggaan, dan kan men de moderne herbevestiging daarvan vinden in het Atlantic Charter van 1915 en Amerika's ge dragingen ten opzichte van de Phi- lippijnen. De fouten die thans vrijelijk in Amerika worden gesignaleerd be treffen de aanpak, slaan op de ver keerde beoordeling door Amerika van de Nederlandse bedoelingen, die vertroebeld als zij werden door onze eigon schuld en ons eigen ge krakeel in Amerika werden op gevat als een voortzetting der kolo niale periode, waartegen men ge kant is als tegen elk ander wezens vreemd element. Doordoor heeft de Amerikaanse politiek zich, meer dan nuttig was, georiënteerd op Djokja en de,gelui den die uit de Republiek kwamen. Daardoor was het ook mogelijk (men kan bijna zeggen: voor de binnenlandse afzet noodzakelijk) dat de U.N.C.I.-rapporten voor Djokja gunstig gekleurd naar Ame rika werden gezonden. Wanneer de bij Bombay omge komen Amerikanen hun landge noten thans wijzen op het commu nistisch gevaar in Indonesië, dat slechts bedwongen kan worden door een breed en eensgezind front, dan betekent dit dat men in Amerika vooral niet moet denken dat Indo nesië, dat Djokja het wel in orde brengt. De waarschuwing is gericht tot al diegenen die menen dat Neder land in Indonesië niets te maken heeft, dat men ook zonder ons het wel klaar speelt. Doch evenzeer ts zij gericht tot hen, die zouden geloven dat Neder* land het alleen wel af kan, die niet of onvoldoende inzien dat er vrijwel geen probleem in deze wereld meer is. cn zeker niet het Indonesische, dat ook niet de gehele wereld raakt. Wat dc Amerikanen moeten leren: beter begrip van ónze, Ne derlandse, taak, geldt mutatis mu tandis ook voor ons: beter begrip van hün, van de taak der Indo nesiërs. Het is niet óf... óf, maar: èn... èn. Duikers zoeken verder in wrak van de Roermond DEN HAAG Duikers hebben heden bij Bari het lichaam van de 14-jarige Willem van Dort uit het wrak van dc KLM-Constellation Roermond uit de zee opgehaald. Dit is het 25ste stoffelijk overschot dat sinds het ongeluk nu drie we ken geleden naar boven is ge bracht. De duikers pogen nog het wrak te lichten cn de acht lichamen, die nog vermist worden naar de opper vlakte te brengen. Het stoffelijk overschot van de mede omgekomen telegrafist Post, zal heden te 13 30 uur, na een rouw dienst in de protestantse kerk te Overschie, op de begraafplaats „Hof- zicht" aldaar ter aarde worden be steld. Er .zal een delegatie van de vlieghaven Schiphol bij deze begra fenis aanwezig zijn, terwijl dc heer J. van Son het hoofdkantoor te Den Haag zal vertegowwoordigen. VENLO. De eerste dag van de hervatting van de groentenexport naar Duitsland ging gepaard met enorme aanvoeren op de Venlose vei ling. Er deden zich in het oog lopende prijsverschillen voor. Op het ogenblik zijn de Duitsers voor dit product „selfsupporting". Het deviezenpotje van ruim 450.000 dollar is reeds na een dag mede in verband met de aanvoeren elders duchtig aangesproken. Iedere dag moeten de exporteurs aan het Be drijfschap Groenten en Fruit op gave doen van het in dollars uit gedrukte factuurbedrag van het op die dag geëxporteerde. Naar wij vernemen zal via de radio 's mor gens om zeven uur voortaan be kend gemaakt worden of er in ver band met de beschikbare deviezen die dag export van groenten zal zijn. Reeds grote hap uit de 450.000 dollar Bloemkool eerste soort voor Duitsland behaalde de maximum prijs van 42 cent, terwijl hetzelfde product voor het binnenland niet hoger dan 15 cent kwam. Voor to maten waren deze cijfers resp. 50 en 30 cent per kilogram. Duitsland vroeg vooral bloemkool, tomaten, komkommers en peen; 2.500 tuin bonen moesten worden doorge draaid, omdat de minimumprijs uitbleef. Verschillende duizenden kisten kropsla ondergingen even eens, dit lot en werden door de tuinders weer mede naar het veld genomen om daar als bemesting te dienen. Slechts bij aanhoudende droogte zal er nog een kans be staan voor sla-export. WILLEMSTAD. Gouverneur Peters zal Dinsdag per vliegtuig naar Nederland vertrekken voor al gemeen overleg. Hij wordt verge zeld door zyn echtgenote.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1