DAGBLAD VOOR AMERSFOORT D Montgomery: Koude oorlog, maar dan toch een oorlog Nieuwe dreigementen aan adres van mgr. Beran c.s. Munitie-explosie verwoest wijk van Coblenz Communisme bedreiging voor elemen taire levenswaarden Prinses Wilhelmina verricht opening ,,Hulp en Heil" Plechtigheden te Bombay Smokkel voor duizenden dollars door liefdadigheids instellingen Praag drijft naar oppermacht van de staat in alles Onze verliezen in Indonesië 9e Jaargang no. 163 Zaterdag 16 Juli 1949. Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. ol 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: T). DE BOORDER. JVIE DE VREDE LIEFHEEFT, HOU DE ZICH PARAAT (Van onze verslaggever) DEN HAAG. ,',De samengebundelde krachten van de Westerse mogendheden zullen in staat zijn elke aanval te verslaan." zeide veldmaar schalk Montgomery gisteravond aan het einde van een rede in de Ridder zaal. Tydens deze bijeenkomst heeft Montgomery de dingen, die hy voor het bestaan en het geluk van de volken van het Westen van beslissende betekenis acht. in koele woorden scherp geformuleerd. ..Onze mankracht, onze technische bekwaamheid, onze overvloed van grondstoffen en onze krachtige organisatorische bekwaamheidskwaliteiien zijn gezamenlijk veel groter dan die van welke andere macht of groep van machten ook." ..Maar," voegde Montgomery daar aan toe. „de verdediging van het Westen kan militair slechts effec tief geschieden, indien we in dit Westen veel meer internationaal worden dan we op dit ogenblik zijn en indien ieder van onze naties be reid is zo nodig kleine offers van souvereiniteit te brengen." Vier waarden noemde Montgo mery als de inhoud van wat wij verdedigen: het Christelijk levensbeginsel, de waarde van het individu, wel ke bedreigd wordt door de oDvat- ting, dat het individu niet meer dan een pion van de staat zou zijn. de vrijheid en het recht, en in de vierde plaats: het diep gewortelde verlangen naar vrede. „Ik stel dit verlangen naar vrede bewust op de laatste plaats", zeide de veldmaarschalk „als we de vre de te zeer tot centraal punt maken, leidt dat tot een toegeven waarvan we het einde niet kunnen zien". „Deze grondwaarden van de Wes terse mogendheden", zeide Mont gomery. „worden bedreigd door hdt communisme, de vijand van de Westerse beschaving. Het is mijn stellige overtuiging dat de volken vandaag in oorlog zijn met het communisme. Men noemt dat een koude oorlog doch dat neemt niet weg. dat het een oorlog is. .En we moeten er op voorbereid zijn dat d.t ons misschien nog eens tot een warme oorlog zal voeren". „Misschien is dit laatste te ver mijden als we ons maar sterk gd- noeg maken, door vereniging en organisatie en door een economische versterking die aan onze afweer ten grondslag moet liggen". Montgomery formuleerde als on afwijsbare eisen voor de Weste lijke Unie: dat de lichtingen in vredestijd volledig paraat zijn. dat een organisatie wordt opgezet, waardoor het mogelijk zal zi.in op de kortst mogelijke termijn een ci viele verdediging in het geweer te brengen, dat er een plan wordt op gesteld voor een snelle uitbreiding op militair zowel als op economisch terrein wanneer het nodig is. en In het zoeklicht DUITSLAND Hitiers nalatenschap Op 14 Augustus zal de bevolking van West Duitsland ter stembus gaan om een federaal parlement ie kiezen en met deze gebeurtenis op komst verlaten steeds meer voormalige aanhangers van Hitier hun politieke schuilhoeken om weer een rol te gaan spelen in het openbare leven Duizenden van zijn voormalige actieve aanhangers zijn nog steeds uitgesloten van po litieke rechten en dus richten zij hun actie daarop, dat zij het niet langer dulden behandeld te wor den als tweederangs burger. Hun actie de monstreert zich op twee manie ren. Enerzijds is ei een groep, die tracht met eigen kieslijsten aan de verkiezin gen deel te nemen. Onder hen trekt vooral een industrieel uit Wolfsburg, Joachim von Ostau, de aandacht. In deze stad, waar de Volkswagens, worden gebouwd, heeft zijn neo-nazistische partij bijna de absolute meerderheid in de gemeenteraad. Tot de naaste medewerkers van deze man, die in zi.in spreektrant veel van Hitier heeft, behoort de voormalige ge neraal Otto Remer, die bekendheid verwierf, doordat hii op 20 Ji>m 1944, ruim 5 jaar geleden dus. de officieren-opstand tegen Hitier neersloeg. Een andere naam in deze kringen, is die van Hans Fritsche eens politiek radiocom mentator op Duitse overwinningen en pseudo-overwinningen, thans propagandist voor de verdrukte nazi's. Anderzijds zijn er onder de ul tra-nationalistische Duitsers lie den, die trachten de aanstaande verkiezingen te doen mislukken door een grootscheepse boycot actie. De bedoelingen van de groep Ostau schijnen tot mislukken ge doemd omdat de geallieerden ver moedelijk zijn Duitse unie niet aan de stembus zullen toelaten. De tweede groep kan gevaren ople veren indien een aanzienlijk aan tal Duitsers aan hun oproep ge hoor geeft, en daarmede de ver kiezingsuitslag als politieke baro meter waardeloos maakt. Enkele buien Weersverwachting, medege deeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond (opgemaakt te 10 uur). Vannacht hier en daar tijdelijk mist, overigens wisselende bewol king met plaatselijk enkele regen of onweersbuien. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 17 Juli: Zon op 4.39. onder 20.52, Maan op 23.35. onder 12.32. 18 Juli: Zon op 4.40. onder 20.51, Maan op 23.46. onder 13.43. tenslotte dat er een voortdurend co ördinatie van het wetenschappelijk onderzoek zal geschieden, die aan de productie wordt gekoppeld Montgomery merkte pchter nog od. dat het allerbelangrijkste pro bleem dat'van de mankracht is Een eocde uitrusting is nodig, doch zon der goed getrainde manschappen is zij van nul en gener waarde. Generaal Kruk die Montgomery op deze door Ons Leger" georga-» niseerde avond inleidde, merkte echter op. dat naar zijn oordeel het moreel van ons leger slechts op peil kan worden gehouden, indien er gezorgd wordt voor voldoende uit rusting, training en sterkte. Vervult men die drie voorwaarden niet. dan liikt mij slechts één alternatief aan wezig. zeide generaal Kruis name- liik dat men dan maar helemaal niets moet doen. Tezamen met Montgomery sloot generaal Kruis op deze wijze de vicieuze cirkel naadloos dicht Textilitis: kinderziekte van Renelux-praktijk BRUSSEL Het bestuur van de R K. Bond van Belgische Textielar beiders heeft een motie aangeno men, waarin geconstateerd wordt, „dat Nederland zich blijft verzetten tegen de vrije invoer van Belgische confectie, terwijl de Belgische markt overstroomd wordt door Nederland se confectieproducten". De motie zegt, dat een voortduren van de werkloosheid in de Belgische textielnijverheid daarvan het gevolg is en dringt er bij de Belgische re gering op aan, dat zij alles zal doen om de confectie-uitvoer naar Ne derland te bevorderen en intussen de nodige maatregelen moet nemen ter bescherming van de eigen indus trie. VIER JEUGDIGE VROUWELIJ KE Engelse piloten brengen op het ogenblik hun vacantie door in een luchtvaartkamp te Elstree HertfordshireZo vaak de weersgesteldheid het toelaat, zul len zij met leden van andere luchtvaartverenigingen, die ook in het kamp vertoeven, vlieg- oefeningen houden. Een van de instructrices stippelt voor haar leerlingen een vliegroute uit. BOMBAY. De Nederlanders die geïndentificcerd zijn en die Vrijdagmiddag gecremeerd zouden worden 'aren piloot Van der VaaA en de leden der bemanning Hoogland .Zeeman, de dames Bruce en Graf, alsmede de passa giers Van Ginkel, Rincker, Stuart. Scheepens. Stelling en Bloemink. Ook de Britse passagier Ilgrams zou gecremeerd worden. Alle an dere geïndentificeerde slachtoffers werden tijdens aanhoudende regen ter aarde besteld in afzonderlijke graven. De twee Chinese slachtoffers kregen een separate begrafenis op traditioneel Chinese wijze met ex ploderende voetzoekers, wierook stokjes, enz., terwijl van de lijk wagens papiergeld gestrooid werd Onder het rijden naar de begraaf plaats. De Chinese bevolking had er voor gezorgd dat er een orkest aanwezig was om een dodenmars te spelen en de Chinese consul en andere prominente fuguren uit de Chinese samenleving in Bombay waren op de begraafplaats aanwe zig om de slachtoffers de laatste eer v« wijzen. Talrijke doden en gewonden, gehele straten zijn weggevaagd COBLENZ Op z'n minst 15 personen zijn om het leven gekomen en 50 anderen gewond geraakt toen een Duits munitiedepot in de buurt van Coblenz (Franse zóne), Vrijdagavond in de lucht vloog. Franse legereenheden, Duitse politie en brandweerbrigades uit Co blenz en het omliggende gebied werden in allerijl naar de plaats van de ramp gezonden. Gehele straten bleken door het geweld van de ontploffing met de grond gelijk gemaakt; onder de in gestorte gebouwen bevinden zich het ziekenhuis en het Postkantoor. Volgens sommige berichten ont stond er brand in een oude opslag plaats voor ammunitie van het Duitse leger, op een hoger dan de stad gelegen heuvel, vervolgens sioeg net vuur over naar een an dere opUagr laats, waarin zich nog 500 ton ammunitie bevond. De inwoners van Coblenz waren door de gloed van het vuur van de eerste brand gewaarschuwd, som migen verlieten de stad. doch ve len onderschatten het gevaar en bleven. Alle huizen, die binnen een straal van een kilometer van de in de lucht gevlogen ammunitie-op- slagplaats waren gelegen, zijn met de grond gelijk gemaakt. Ongeveer een vierde gedeelte van de stad is vernield. Geen Benelux zodra het smokkelen geldt BRUSSEL. Onlangs is een gro te smokkelaffaire aan de Neder landse-Belgische grens tussen Bo- cholt en Maaseyk aan het licht ge komen. Nederlandse koeien werden met behulp van douanebeambten in Bel gië tegen zwarte guldens verkocht. De Nederlandse recherche had de smokkelaars reeds opgespoord en thans heeft de Belgische justitie twee personen aangehouden een van hen is de ontvanger der douane te Loozen. De gearresteerde Belgische ont vanger onderhield goede betrekkin gen met de directie van een fabriek te Weertr- de Nederlandse justitie heeft tegen die fabriek een onder zoek ingesteld. Bommenwerper brandend neergestort LONDEN. Een Lincoln bom menwerper van de RAF is 400 meter van een bomdepot te Skellingthorpe. een dorp in de buurt van Lincoln, brandend neergestort. De gehele be manning kwam om het leven. Tot dusver zijn de lichamen van vier slachtoffers uit het wrak geborgen, waarvan de stukken honderden meters in het rond verspreid lagen. De bemanning bestond uit 7 koppen. Patiënten moeten geloof, vrede en liefde vinden" LEIDSCHENDAM Prinses Wil- helmina heeft gistermiddag de psy chiatrische inrichting „Hulp en Heil" van de Stichting „Ncd. Hcrv. Inrichtingen voor Zenuw- en Gees teszieken" geopend. Dit geschiedde tijdens een bijeenkomst in een grote tent. die in de tuin bij de feestelijk versierde gebouwen opgeslagen was. Daarin hadden büna zeshonderd genodigden plaatsgenomen. Dr J. van der Spek, voorzitter der Stichting, leidde de Prinses de tent binnen, waar zij tussen de le den van het bestuur ging zitten. De bijeenkomst werd met gebed door ds Kwint geopend. Vervolgens sprak dr K. H. E. Gravcmeyer, alg. gedelegeerde va*i de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk een wij dingswoord. De voorzitter richtte zich met een welkomsttoespraak tot de Prinses en herinnerde eraan, dat in 1927 de eerste contracten werden gelegd, die leiden tot de oprichting der Stich ting in 1931. Wijlen Koningin Emma opende destijds de eerste inrichting der Stichting „Zon en Schild" te Amersfoort. Spreker memoreerde voorts, dat de overleden oud-minis ter J. H. van Boeven, een der ini tiatiefnemers tot de bouw van de inrichting is geweest, evenals het aud-Kamerlid. wijlen de heer Snoek Prinses Wilhelmina verklaarde hierna de inrichting met een kort woord voor geopend. Zij deelde mee dit gaarne te doen, temeer daar haar lieve moeder voor de stichting altijd een warm hart heeft gehad. HK H. hoopte, dat de patiënten de inrichting niet zullen verlaten, zon der vrede, geloof en liefde te heb ben gevonden. Nadat een zangkoor o.l.v. Paul Pul enige liederen ten gehore had gebracht, maakte de Prinses een korte rondgang door een der ge bouwen. Vervolgens ging zij weer tussen het bestuur zitten en beluisterde de diverse toespraken. Dr Pameyer sprak namens de minister van sociale zaken, die ver hinderd was. en bracht de geluk wensen van de regering over. Spre ker stelde de vraag, waarom er tegenwoordig veel behoefte bestaat aan psychiatrische inrichtingen in Dns land. Hij kwam zelf tot een antwoord: de grotere behoefte vindt aldus dr Pameyer niet haar oorzaak in een achteruitgang der gezondheid van ons volk. doch in een grotere bevolkingsaanwas, in de leeftijdsverschuivingen en in een veranderde medische zienswijze. De burgemeester van Leidschen- dam. de heer Banning, die de Prin ses bij haar komst in de gemeente had begroet, wenste het bestuur van de Stichting geluk. Vervolgens spraken nog: mr Bolsius voor het provinciale bestuur van Zuid-Hol land. jhr dr Quarles van Ufford na mens de Ned Federatie van Diaco nieën en ds Dykmeester voor het Interkerkelijk Prot. Ziekenhuis- bureau. De voorzitter dankte tenslotte, waarop na gemeenschappelijke zang de bijeenkomst met een gebed werd gesloten door ds Hoekstra uit Voor. burg. Terwijl Prinses Wilhelmina de tent verliet om zioh per auto naar de Residentie te begeven, maakten de overgebleven genodig den nog een rondgang door de ge bouwen. Bezwaar tegen verlenging Noodwet Indonesië DEN HAAG. Er is blijkens het voorlopig verslag van de Twee de Kamer nogal wat oppositie te gen het wetsontwerp tot verlenging van de werkingsduur van de Noorwet Indoncs Behalve dat de heer Weiter de helft van het verslag opeist voor herhaling van zijn bekende critiek op het Indo nesisch beleid der regering, uiten ook andere Kamerleden bezwaren. Deze komen erop neer, dat op grond van de noodwet ontoelaat bare concessies aan de Republiek nodig ziin, welke achteraf door de volksvertegenwoordiging praktisch niet meer ongedaan kunnen wor den gemaakt. Daartegenover achten vele ande re leden de verlenging noodzake lijk, omdat de motieven ten tijde der ind ening en aaneming van de noodwet nog steeds gelden en de destijds gekozen datum een wille keurig kaïaktcr draagt. Ten slotte wordt nog gevraagd of voor deze wijziging geen wee derde meerder heid nodig is. Nog twee slachtoffers van de „Franeker" gevonden BOMBAY. Vrijdag heeft de politie op de heuvel van Ghatkopar nog twee lichamen gevonden van inzittenden der „Franeker". Thans heeft men 44 van de 45 slachtof fers geborgen. Het stoffelijk over schot van de 45ste passagier is nog spoorloos. Ideaal fietsweer maar jas mee Wat voor weer zal het komend weekeind zijn? De lezer, die zich deze vraag stelt, omdat hij van plan is er per auto of per trein, per fiets of te voet op uit te trek ken, behoeft zich niet al te onge rust te maken, want over het al gemeen verwacht men niet veel verandering. Om tc fietsen zal het zelfs ideaal zijn, want er zal maar weinig wind komen. Toch zal men cr goed aan doen niet zonder jas van huis tc gaan. Er beuindt zich thans een ondir tc depressie ten zuidwesten van En geland, die langzaam dichter bij 'ons land komt. Het gevolg hiervan is, dat de opbouw van de atmosfeer onstabiel is. Men rekent morgen op plaatselijke buien, die hier en daar van onweer vergezeld gaan. De regenkansen zijn over het al gemeen wat toegenomen. De temperatuur zal een kleine daling vertonen en er zal meer be- wolking zijn dan de afgelopen da gen. Minister Drees over samen werking met Duitsland KEULENDe Christen-Demo cratische „Kölnische Rundschau" heefi een interview gepubliceerd, dat dr. Wohldr ir.i Arokay de vorige week in Den Haag heeft gehad met minister-president dr W. Drees. Tijdens dit interview heeft de mi nister-president "ich volgens dit blad uitgesproken voor een volledig herstel van de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Duitsland. Ten aanzien n het transito-ver keer uit het oosten naar West-Eu ropa via Duitsland en Nederland, stelde dr. Drees voor, gemeenschap pelijke besprekingen te houden van België. Nederland en Duitsland. Naar hij zeide, dient deze poging te worden ondernomen in het be lang van Europa, voordat Duits land in West-Europa wordt inge schakeld. ROTTERDAM. De Officier van Justitie bij de Arrondissements rechtbank te Rotterdam heeft appel aangetekend tegen hdt vrijsprekend vonnis, gewezen in de zaak van de charitatieve vereniging „Particulier Initiatief'. De zaak zal nu binnen kort voor het Haagse gerechtshof opnieuw worden behandeld- FRANKFURT. In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn 1.300.000 kilo koffie, chocolade, cacao en margarine, vijf millioen sigaretten, 400 kilometer textiel en 25.000 paar schoenen illegaal Duitsland binnen gekomen via de Amerikaanse douanepost in Frankfurt door kanalen der internatio nale liefdadigheidsorganisaties In het district Stuttgart schat men, dat op deze wijze zelfs het dubbele kwantum smokkelgoederen de Amerikaanse zone is binnengedrongen. Geschenken komen in de Duitse zwarte handel Deze opzienbarende mededeling is gedaan in een officieel rapport van het Amerikaanse militaire be stuur in Duitsland. Met name wordt als schuldige genoemd, de IRO, de internationale organisatie voor vluchtelingen, maar ook andere liefdadigheidsinstellingen gaan in dit verband niet vrij uit. In deze organisaties hebben zich lieden weten in te dringen, die op grote schaal geschenkzendingen naar Duitsland stuurden aan ge fingeerde adressen. In de Duitse kantoren van deze instellingen hadden zij hun handlangers, die er voor zorgden, dat deze pakketten bij een centraal punt terecht kwa men, vanwaar zij op de zwarte markt werden gedistribueerd. Volgens het douanerapport be loopt de smokkel omgerekend te gen officiële waarde ongeveer 600.000 dollar. In feite is dit bedrag veel hoger, doordat de goederen tegen zwarte prijzen op de markt werden gebracht. Tot de medeplichtigen behoren ook doktoren en vluchtelingen in Duitse kampen, die het er met suc ces op toelegden verdovende mid delen, die zij voor medische doel einden uit Amerika ontvingen te gen fantastische bedragen door te verkopen aan de Duitse zwarte handel. Hoewel het onderzoek nog niet is afgesloten, hebben de Britse autoriteiten in het gebeurde aanlei ding gezien te protesteren tegen de misstanden bij de IRO, waarvan het hoofdkwartier is gevestigd in Ge- nève. Staking in Hoogezand HOOGEZAND. De arbeiders van de stro-cartonfabriek Hooites- Beukema te Hoogezand zijn gister avond in staking gegaan. De sta king omvat honderd man. Het geschil is ontstaan omdat het personeel niet accoord gaat met het optreden van de technische be drijfsleider. HET PUBLIEK in de Londense straten kon genieten van een on gewoon schouwspel. Het oude eerwaardige wijnkopersgilde had zijn nieuwe Meester gekozen, en liep met hem in optocht naar St. James' Garlickhythe. Vooraf gin gen twee wijndragers, die het pad voor de Meester met bezems schoon veegden. Dit gebruik da teert uit de veertiende eeuw, toen de staat, waarin de wegen zich bevonden, zo'n schoon maakbeurt noodzakelijk maakte. Conflict tussen artsen en ziekenfondsen van de baan AMSTERDAM. Van de landelijke huisartsenvereniging, onderdeel van de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering van de Genees kunde te Amsterdam, werd ons medegedeeld, dat het dreigende conflict tussen de ziekenfondsen enerzijds en de huisartsen ander zijds thans wel definitief van de baan is. Er is overeengekomen, dat een sociaal-economische commissie een voor beide partijen bindende over eenkomst zal opstellen. De onder handelingen zijn hervat om te ko men tot een volledig accoord, dat zal gelden tot bovengenoemde commissie haar definitieve over eenkomst heeft geformuleerd. De definitieve overeenkomst van de sociaal-economische commissie zal van terugwerkende kracht zijn. PRAAG. Premier Antonin Zapotocky heeft Vrijdagavond een waar schuwing uitgegeven aan het adres van de aartsbisschop van Praag, dr. Josef Beran, dat deze „zich er van bewust moest zijn uit het land gezet te kunnen worden als een verrader.'" Zapotocky zeide, dat men verno men had van vrees in het buiten land voor arrestatie van aartsbis schop Beran. „Als deze verhalen van Beran zelf afkomstig zijn. be wijst het alleen, dat hij weet wat hem toekomt", aldus Zapotocky. De premier sprak op een bijeen komst van de kerkelijke commissie van het centrale actiecomité. De vergadering keurde het wetsont werp, dat de regering de controle geeft over benoemingen, financiën, salarissen en het beheer van ker ken van alle gezindten in Tsjecho- slowakije goed. Cepicka. de Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, heeft de bisschoppen van Tsjecho- slowakije beschuldigd van „vijan digheid tegen de staat en het volk". Hij verklaarde tevens, dat de bis schoppen in contact stonden „met buitenlandse vijanden". „De hoge geestelijkheid onder leiding van Beran heeft haar vijan digheid niet kunnen maskeren. Zij heeft nooit oprecht en eerlijk haar steun gegeven aan het streven van het volk", zo zeide Cepicka. „Zij organiseren een grote onder grondse beweging", zo vervolgde de minister, ,,al hun aanvallen worden gepaard aan een geagi teerde campagne tegen de Sowjet- Unie. die zij haten". „Meer dan 2000 priesters zijn het met de*katholieke actie van de re gering eens en werken ervoor". „Blinde gehoorzaamheid aan het Vaticaan was de wortel van alle kwaad; de vertegenwoordigers van het Vaticaan kwamen hier om chaos, onrust en middeleeuwse ver. volging te zaaien". Beran was niet en is niet gear resteerd. Het bovengenoemde wetsontwerp dat tijdens de volgende zitting van het parlement in behandeling ge nomen zal worden, behelst de vol gende punten: 1. De Staat zal zich het recht voorbehouden alle kerkelijke be noemingen te bekrachtigen of af te keuren. Dit geldt voor de benoe ming van aartsbisschop tot de be noeming van kapelaan. 2. Alle geestelijken zullen in het vervolg een staatsbezoldiging ont vangen. Ook Mosquito's mogen des Zondags uit DEN HAAG Thans is ook voor het rijwiel, uitgerust met hulpmotor, merk Mosquito, geen rijvergunning meer nodig. Evenals mei de Solex kan men nu dus ook met een Mos- quito-rijwiel op Zondag rijden zon der speciale vergunning. Er blijkt op het ogenblik zo'n grote belangstelling te bestaan voor deviezen voor Frankrijk, dat de af gifte er van vertraging ondervindt. Aanvragers moeten rekening hou den met een wachttijd van drie vier weken. DEN HAAG De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in In donesië zijn gerapporteerd: Kon. Landm.korp. J. Bolt, uit 't Zand (Gr.); sold. J. F. H. van Es uit Elsloo; soid. F. Boeren, uit Oos terhout (N.-Br.); sold H. P. Swin- kels uit Somcrcn; le It P. A. Havik uit Haren (Gr); sold. W. J. Maas uit Someren; serg. A. J M Nflland uit Amsterdam O.; korp. C. B. Wil- derbeek uit Venlo; serg. M. W. van de Nieuwenhof uit St. Gilles Waes (België); sold. J. A de Brutfn uit Apeldoorn; sold. K. Nieuwenhuis uit Wijmbritseradeel; sold. J. Wienen uit Heino; sold. A. Bouwens uit Nieuw Ginneken; sold. J. van Din- genen uit Hoogeloon; korp. D. Uit- tenbogaard uit Driebergen-Rysen- burg; sold. A. Huygen uit Bunscho ten, vaandrig M. van Eek uit Arn hem; sold. P. H. J. van Enckevort, uit Sevenum (L.); sold. H. H. Her mans uit Sevenum (L.); soi l. P. H. Scholten uit Budel; sold. H. J. Boer boom uit- Westervoort; sold. J. de Boer uit Geleen; serg. A. L Teuns uit Geleen; sold. Eibrink uit Oldc- broek; K.N.I.L.sold. Soetarmln Marto- dikromo; sold. II. Kairupan; sold Madsaroen; sold. Parian; sold. Santmin; sold. Slamet; sold. Toeki- min; sold. A. Patty; sold. E. Koe- noe; sold. F. Redo; sold. Moehamed Bin Madje Daoed; sold. L. Mai- pauw; sold. Moenasih; sold. Tiusna- ma; sold. M. F. Wakulu, allen af komstig uit Indonesië. Nieuw initiatief van Prins Bernhard-fonds AMSTERDAM. Het secretari aat van het Prins Bernhard Fonds heeft besloten om vooreerst als een proefneming een der voor aanstaande scheppende kunste naars voorzover nodig door finan ciële hulp vrij te maken van an dere dan creatieve bezigheden om een aantal ondernomen werken tc kunnen voltooien, die zonder hulp niet zouden kunnen ontstaan. Radio-Moskou heeft verklaard dat een Rus de eerste opstijging in een ballon met verwarmde lucht heeft gemaakt en wel in 1726, 57 jaar voor de Franse gebroeders Montgolfier, die men gewoonlijk als uitvinders van een dergelijke ballon beschouwt. MEER DAN EEN JAAR GELE DEN vertrok een gezelschap jon ge kunstenaars zonder een cent op zak per jeep van de Amster damse Dam voor een wereldreis. Het waren Hans Kaart, Jack Kelling. Fred Zuidwijk en Wim Hart. Zij hadden het plan on derweg hun kost te verdienen met musiceren. Dit blijkt goed te zijn gelukt, want op het ogen blik vertoeft het gezelschap in Johannesburg, waar enige caba retvoorstellingen werden gege ven. De Nederlandse consul te Johannesburg, mr. van Hattum, begroet het viertal in de jeep. Communistische wethou der in Zaandam ongewenst ZAANDAM. De niet-commu- nistische partijen zijn het in prin cipe eens geworden, dat de commu nistische wethouder, de heer J. Warmendam, bij de samenstelling van het nieuwe college, niet zal worden herkozen. s Nee toch.Heus Een Russische bergbeklim mer heeft op een hoogte van 3100 meter 'n natuurlijke broei kas ontdekt. Er groeien de prachtigste bloemen en planten. Het is een grot, die in de win termaanden tegen koude wordt beveiligd, doordat sneeuw de ingang afsluit. -x- Eveneens uit Rusland komt het bericht, dat humoristi sche tekenaars van het blad „Cultuur en Leven" op hun kop krijgen, omdat ze achterlijk zijn in hun voorstellingen en soms bijvoorbeeld een tractor teke nen van een model van 20 jaar geleden. Met het oog op gooi- en smijtfilms heeft Hollywood de soorten van taarten, die naar de argeloze hoofdrolspeler wor den gesmeten gecatalogiseerd. De hoofdverdeling luidtde ge duwde taart, de gesmeten taart, en de ..boemerang-taart" die op wonderlijke wijze degene treft, die de taart gooit. Stockholm wordt geteisterd door een mottcnplaag. Naar men meent komt dit. doordat er in de oorlog een schreeuwend gebrek was aan goede motten- balletjes. De oplage van het Ameri kaanse geïllustreerde tijd schrift „Life" heeft onlangs een oplage bereikt van meer dan 5.200.000 exemplaren. V. -J

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1