-fight Het leven van een prize-fi hard, gevaarlijk maar fascinerend er: Oostenrijker bouwde een viool uit vijftienduizend lucifers Robbie em de eéebkomiiii [1 Chefarine,A Fokker gaat driehonderd straaljagers bouwen Zucht naar roem en eer, of hang naar rijkdom? Het einde van een ,,aera Hu 4 beroemde mid* delen tegen pijnen. Kenners vergelijken instrument met een Stradivarius Van Jozias die veren kreeg I Zaterdag 16 Juli 1949 5 ut Tim* MaürS j' ]ck. and. n,«c'fuli knocking ui tami Oiauricllo in two minmö 7 1 mu.i*. aim merciiui KnocKinf: "f hls twenty-third defence of hu ?i?i ni.ne. soconds 'be ,irs1 r0Dnt) 'he world", srheef de bekmL v r lty'™thl champion of Runyon kort voor ziin dnn/ p se colnmnwriter Damon dankbaar werk gedaan door _J'er^a': ..Gelukkig. Joe Louis heeft seconden van de eerste rond*? >Ia,uri®1!0 in twee minuten en negen om het wereldkamploenachan «n twmtigste titelgevecht P zwaargewicht buiten gevecht te stellen." halve eeuw aan de geest voorbij laat trekken, hoe kortstondig was dan van de meesten hun roem. En hoe duur was ze soms gekocht. Het boksen mag dan de manlijkste zijn onder de sporten, zonder risico waagt men zich niet binnen de tou wen van die paar vierkante meter canvas, waar onder het genadeloze licht van schijnwerpers het recht van de sterkste beslist. Zelfs in Amerika, waar het oordeel minder zachtzinnig is dan hier. gaan wel eens stemmen op om de gevaarlijke ..knock out" te verbieden. En toch sinds de „bare knuckle - fights" de gevechten met de blote vuist met een ongelimiteerd aantal ron den tot een van de twee opgaf tot de hoog ten top gevoerde „business", die een modern titel gevecht is geworden, met millioen dollar-gates, loopt een draad, die millioenen in de wereld omspant, de duizenden, die fantastische be dragen neertellen om er bij te kun nen zijn en de millioenen over de hele wereld, die precies uit de krant of de sportbladen willen we ten, wat er in de ring gebeurd is. Deze boksers, waar iedereen over spreekt of gesproken heeft, wat waren zij voor mensenGingen zij alleen maar in "het harde leven van de prize-fighter om in zo kort mogelijke tijd veel geld bij elkaar te slaan, of gaven zij uitdrukking aan die zucht naar roem en eer, die vanaf de primitiefste tijden ons bloed onrustig maakte. Ik zou er geen antwoord op dur ven geven. Soms is het het een, soms ook alleen maar het ander. Kampioenen van de rins (I) SPEL MET DE TITEL VAN JOE LOUIS Dit oordeel was weinig vleiend booft hT Maiiriello. doch hij be hoeft het zich nu niet meer aan te trekken, want men kan het prak tisch op elke bokser toepassen, die het gewaagd heeft tegen de zwarte panter in de ring te komen, zelfs op Joe Walcott. „Yersey Joe", ook al zal de rasgenoot van Louis nog aa? ?.Ün kleinkinderen vertellen, dat hij het eerste titelgevecht, dat zoals men weet met een punten- overwinning voor de wereldkam pioen eindigde, heeft gewonnen en onverdiend tot verliezer werd ver klaard. Misschien is Walcott wel te kort gedaan, want uitspraken zijn in Amerika niet altijd even feilloos, doch in de returnmatch heeft Louis gron dig met de illu sies van Yersey Joe afgerekend door hem knock out te slaan. Dat Louis geen ran cune had tegen Walcott ook al had Yersey Joe er wel eens aan leiding toe gegeven bleek, toen de ringkoning, na vrijwillig van zijn troon afstand te hebben gedaan en de handschoenen te hebben verwisseld voor het promotorjasje, Yersey Joe de kans gaf om tegen die andere Amerikaanse kleurling Ezzard Charles de kostbare erfenis te betwisten. En bij deze gelegen heid is toch wel duidelijk komen vast te staan, dat Walcott beslist de man niet was om Louis op te volgen, want zelfs van Charles, hoe wel van heel wat mindere klasse dan Louis, wist hij niet eens te winnen. Maar ook Charles zal niet weten wat hem is overkomen, want 't is nog niet heel lang geleden, dat i hij na een overwinning op de vraag I vai. een journalist, of hij nu van I plan was Louis uit te dagen, ant- j woordde: „My goodness, no! Mis- schien later, maar nu zeker nog niet!!" Vreemd cadeautje Ondertussen blijft het toch een vreemd cadeautje, dat de nog jeug- i dige Amerikaanse neger door Joe Louis in de handen is gedrukt, want reeds in New York wordt zijn nieuwbakken titel van wereldkam- pioen niet erkend en de bekende I Engelse bokspromotor Jack Solo- mons heeft rustig een andere Ame rikaanse pretentdent Lee Savold uitgenodigd om deze zomer in Lon den voor dezelfde titel te komen boksen tegen de man, die kort ge- leden met Freddy Mills afrekende voor het zwaargewichtkampioen- schap van Engeland en de domi nions: Bruce Woodcock. Er wordt dus met de titel, waarvan Joe Louis vrijwillig afstand deed, een zonder- .ling spelletje gespeeld, waarmee tevens komt vast te staan, dat er aan de organisatie, die over zo iets belangrijks als een wereldkam pioenschap moet beslissen, wel een en ander ontbreekt. Over de man nen, die achter de schermen aan de touwtjes trekken, schrijf ik nog wel eens in een volgend artikel. Wat, vooral in Amerika, de boks- liefhebbers meer verdriet is, dat het, nu Louis er mee heeft opge houden. in de zwaargewichtklasse, maar een pover gedoe is. Als je ze allemaal in een zak bindt: Ezzard Charles, Joe Walcott, Lee Savold, Bruce Woodcock, dan komt er geen een boven, want stuk voor stuk zijn ze minstens een klasse minder dan de oude wereldkampioen. En „a new hope" is nog nergens te ontdekken. Natuurlijk is hij er wel, schreef Daniel in het Amerikaanse boks- blad „The Ring". Ergens in dit land (Amerika) werkt op een farm een nieuwe Dempsey. Het kan ook een metalebewerker zijn of 'n dok werker of een bankbediende, zoals Jim Corbett. Daniel heeft ge lijk. Het kan nog een jaar. het kan nog twee jaar duren, maar de le gende van Joe Louis zal weer ver bleken voor het stralende, de massa fascinerende licht van een nieuwe „champion", zoals ook de herinne ring aan zovele andere boksgroot- heden uit het verleden, een Sulli van een Jim Corbett. een Jack Johnson, een Carpentier, en Dempsey, heeft moeten plaats ma ken voor nieuwe kampioenen van vlees en bloed. Kortstondige roem Als men in een cavalcade de kampioenen van meer dan een T^OEN Joe Louis in Havana z'n voornemen bekend maakte om ongeslagen afstand te doen van dp troon beteken de dit het einde van een aera een Louis-tijdperK. Weinig ji- ducie heeft de bokswereld in zijn opvolger: Ezzard Charles en het laatste woord in de kwestie van de troonsopvolging is zeker nog niet gesproken. Wat is het dat boksers zoals Joe Louis. Jack Dempsey, Car pentier, Jack Johnson, Battling Siki en in het verre verleden een John Sullivan, een Jim Corbett of 'n Bob Fttzsimmons zo populair heeft doen zijn, niet alleen in Amerika, maar by millioenen over de gehele we reld In „kampioenen van de ring", waarvan dit artikel het eerste is, toillen wij probe ren iets van dit raadsel te door gronden. Maar wat ook hun streven is ge weest om ook maar voor zo korte poos „wereldkampioen" te zijn, fascinerend is het. Joe Louis be hoefde zich, na zijn troonafstand, in een grote tournee door Amerika, maar te laten zien, of overal waar hij demonstraties gaf, liep het volk te hoop. En het keek verrukt naar de panter ook al aaide hij maar met z'n poten. En zo zijn er ook altijd nog millioenen in Amerika, die het zich tot een eer achten als zij Jack Dempsey een hand mogen geven, want die hand was eens dat machtige wapen van de „Manassa Mauler" Bart in 't Hout. Joe Louis liet er in zijn gevecht met Tami Mauriello geen gras over groeien. (Ingez. Ried.) Wanneerzware hoofdpijn, hevige zenuw- of andere pijnen niet te verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Elk tablet bevat vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan Chefarox zorgt dat zelfs de gevoeligste maag tóch niet van streek raakt. TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN J 0 Dr. Smith wil toch naar Noachs ark zoeken DEN HAAG. Dr. A. J. Smith, de 61-jarige Dean van een bijbel- school in Greensboro (Ver. St.), die enige tijd geleden van zich deed spreken, omdat hij een expe ditie wilde ondernemen naar de berg Ararat in Turkije, waar zich dc resten zouden bevinden van Noachs Ark, heeft dit plan nog al tijd niet opgegeven. Hoewel het State Departement hem elke steun weigert en ook de Turkse autori teiten uiterst gereserveerd zijn, in verband met de houding, die Rus land ten opzichte van deze expedi tie heeft aangenomen, hoopt Smith, dat de Turkse generale staf zich zal laten vermurwen. Hij is inmid dels te Istanbul aangekomen. De expeditie zou oorspronkelijk uit dertien deelnemers bestaan. Dit aantal is teruggebracht tot vier. Zij willen, na verkregen toestemming, onmiddellijk per jeep naar de Ararat vertrekken. Heden geen groenten- export naar Duitsland Heden Zaterdag 16 Juli 1949 kon de export van groenten naar Duitsland niet plaats vinden, aan gezien het beschikbare weekcon- tingent uitgeput is. Zoals men weet ziet het bedrijfschap voor groenten en fruit toe op de besteding van het contingent en het regelt de export met een globale regeling van de afname op de velden om een al te snelle uitputting van het beschiK- bare betalingsquotum te voorko men. Maandag a.s. zal de export worden hervat, maar gedurende de resterende maand Juli liggen on derbrekingen bij de uitvoer van groenten en fruit naar Duitsland in de lijn der verwachtingen, aldus het ministerie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening. De Sowjet-Russische staats uitgeverij treft voorbereidingen voor de uitgave van nieuwe ver talingen van een aantal verhalen van Balzac bij gelegenheid van de herdenking van diens overlijden voor een eeuw. Sociale werkers uit het buitenland op bezoek DEN HAAG. Op uitnodiging van de Nederlandse Bond van Maatschappelijke Werkers haken op het ogenblik 26 Engelse, Deense, Noorse en Zweedse sociale werkers een studiereis door Nederland. Na een bezoek aan verschillende sociale instellingen gebracht te hebben in Amsterdam. Anrhem en Nijmegen zijn de dames en heren thans enkele dagen de gast van de Haagse afdeling van de Bond van Maatschappelijke Werkers. Donderdag werd gedineerd in res taurant seinpost na een ontvangst op het dameslecsmuseum. Vrijdag morgen bezochten de gasten de woningen van de Stichting Cen traal Woningbeheer en de derste Ned. buitenschool te Scheveningen. Na de lunch in de cantine van de KJj.M. werd Vrijdagmiddag een be zoek gebracht aan het Chr. Insti tuut voor Doofstomme Kinderen „Effatha"' te Voorburg. De meeste deelnemers keren he den huiswaarts Enkelen zullen nog deelnemen aan het Hcllpaedagogisch Congres, dat van 18 tot 22 Juli a.s. te Amsterdam wordt gehouden. Volgens „Stars and Stripes", het blad van het Amerikaanse le ger, zijn vijf studenten uit Leipzig door de Russen ter dood gebracht wegens een moordaanslag op ge neraal Tsjoeikof, de Sowjet-Rus- sische militaire gouverneur. f EDERE vioolbouwer heeft zijn geheim. Hij bewaart het zorg- vuldig en zorgt, dat niemand het te weten komt. Soms kan men de klok horen luiden en vernemen, dat de Stradivarius zo mooi klinkt door de lak, die bij de bouw werd gebruikt. Maar hoe het precies zit met die lak. waar de klepel hangt, weet niemand. Karl Kohlbeck. een Oostenrijker, bouwt ook violen. Echter niet gewoon maar van hout met lak er over heen, maar van lucifers, die hij aan elkaar lijmt. Hij kwam met een van zijn werkstukken bij de heer Dirk Balfoort in Den Haag, die de tentoonstelling van violen in het Gemeentemuseum heeft ingericht. Een aardige curio siteit, vond deze kenner, toen hij het instrument zag. Nee, zei Kohlbeck, dit is ernst! Deze viool is beter dan die volgens uw methode worden vervaardigd. En hij liet een brief zien van pro fessor dr. W. Schneiderhahn, een beroemdheid op dit gebied in Wenen, die schreef, dat de viool van Kohlbeck een klank kon voortbrengen, even goed als de Italiaanse violen van 100 jaar oud! Voor een guitaar 12.000 houtjes nodig Wij hebben met Kohlbeck een praatje gemaakt en hem gevraagd, of zijn geheim in die lucifers zat, maar dat ontkende hij. Wel heb ben lucifers het voordeel, dat ze worden vervaardigd van goed ge droogd hout, maar hij had even goed zelf hout kunnèn drogen en daar kleine stokjes van kunnen snijden. De mooie klank van zijn instrumenten is te danken aan de lijm, die hij gebruikt. Dat is zijn geheim. Het is met guitaren begonnen. Hij leerde al vroeg guitaar spelen en waar hij vioolbouwer van beroep was, probeerde hij 'n instrument te bouwen, dat niet de gebreken zou vertonen, die aan iedere guitaar kleven. Hij ontdekte, zo vertelde hij ons, dat de betrekkelijk geringe sterkte van het geluid en ook de onzuiverheid van de klank berus ten op de broosheid en de starheid van het instrument. Bovendien, al dus de heer Kohlbeck, is bij gui taren de zwakke welving een be zwaar. Zo kwam hij op het idee, een instrument te vervaardigen, dat zou bestaan uit kleine deeltjes, die met 'n elastische substantie tot een geheel moesten worden samen gevoegd, Het lag voor de hand, daarvoor lucifers te kiezen omdat dit hem de moeite bespaarde, zelf hout te drogen en te snijden. Hij is begonnen aan de waarlijk niet geringe taak, om met 12.000 lucifers en een pot lijm (waarvan hij pas na veel proefnemingen de taar een plaats op deze expositie te geven. Daar zijn ze nu te be wonderen. Wij hebben de heer Balfoort ge vraagd, wat hij van de aangelegen heid dacht. De viool is van bouw minder goed dan de instrumenten, die hier al waren, was zijn oor deel. Hij had het nog niet bespeeld er. kon zich dus over de klank nog niet uitlaten. De guitaar heeft hij wel geprobeerd en hij moet erken nen, dat deze een zeer goed geluid geeft. De heer Karl Kohlbeck wacht in spanning af wat men hier in Hol land van zijn vinding zal zeggen. Zal het hier gaan als in Oosten rijk? Of zullen de Hollandse viool bouwers er iets in zien? De tijd zal het wel moeten leren. j goede samenstèlling wist) een gui taar te bouwen. Toen het karwei klaar was, en hij zijn vingers in de snaren zette kan hij het zelf niet geloven: zo'n schone klank had hij nog nooit uit een guitaar horen komen. Direct is hij begonnen aan een viool. Daar had hij 15.000 lucifers voor nodig en hij werkte,er meer dan 10.000 uren aan. En het resul taat was weer verbluffend. Ken ners beweren, dat deze vi°°l ge lijkwaardig is aan beroemde in strumenten als de Stradivarius. Dit instrument heeft bovendien de voordelen, dat het niet aan weers invloeden onderhevig is, dat het een zeer grote duurzaamheid heeft en dat het gevoeliger reageert dan een normale viool. Gemengde gevoelens In Oostenrijk wordt zijn ontdek- j king met zeer gemengde gevoelens ontvangen. De vioolbouwers voe- len zich lichtelijk bedreigd en als wc de heer Kohlbeck mogen gelo ven, hebben zij zich nu aaneen ge sloten om samen te verhinderen, dat deze profijt van zijn vinding trekt, in Oostenrijk ziet hij geen kans, zijn instrumenten te plaat sen. Toen hij van het congres van vioolbouwers hoorde, dat onlangs in Den Haag is gehouden .vatte hij het plan op om daar zijn kunst werk te tonen. Dat stuitte op fi nanciële bezwaren en het duurde tot enige dagen geleden, eer hij gelegenheid had. naar Holland te komen. De tentoonstelling in het Gemeentemuseum was nog niet gesloten en hij vond de heer Bal- foort bereid, zijn viool en zijn gui- Minister Sehokking naar Luxemburg DEN HAAG Ook de Neder- landse minister van Oorlog en Ma rine, mr. W. F. Schokking, heeft zich naar Luxemburg begeven om deel te nemen aan de kwartaalbij eenkomst van de ministers van De fensie der vijf bij het pact van Brussel aangesloten landen. Eén persoon werd gedood en vijf anderen gewond toen een C-82 vrachtvliegtuig op het vliegveld Wright (V.S.) even buiten de startbanen neerstortte. Karl Kohlbeck met zijn uit luci fers vervaardigde instrumenten op de tentoonstelling in 't Haag se Gemeentemuseum. DF, KINDERKRANT PR was eens een boer die Jo- 1 v zias heette. Hij woonde op een boerderijtje en iedere Don derdag ging hij naar de stad om eieren en kippen te verkopen op de markt. Eens op een Donderdag, toen Jozias daar op de markt stond met een mand vol kippen, kwam er een klein oud vrouwtje voor bij, die riep: Hoeveel kost die witte kip? Tien gulden, zei boer Jozias. Dat is veel te veel, zei het oude vrouwtje. Waarom is ie zo duur? Omdat het een bijzondere kip is, zei Jozias. Hij legt vecl meer eieren dan een andere kip. Dat kunt U zien aan zijn veren. Kip pen met zulke prachtig witte ve ren leggen het beste. Is dat heus waar? vroeg het vrouwtje. Wis en warempel, zei Jozias. Ik mag zelf veren krijgen, als het niet waar is. Toen betaalde het vrouwtje hem tien gulden en Jozias ging naar huis. Maar de volgende morgen, toen hij opstond o, wat was er ge beurd? Hij wilde zich gaan was sen bij de pomp, maar hij zat vol veren. Veren op zijn hoofd en op zijn armen, overal had Jo zias witte kippeveren. Alleen zijn gezicht en zijn handen waren bloot gebleven. En toen dacht hij direct weer aan dat oude vrouwtje op de markt. Hij had een leugen ver teld, en hij had gezegd: Ik mag veren krijgen als 't niet waar is. Oooooh, die arme Jozias! T—IJ ging gauw naar zijn vrouw A 1 en zei: Kijk eens! Zijn vrouw gaf een gil van schrik en wilde hard weglopen. Ze dacht dat haar man in een kip was veranderd, maar Jozias zei tegen haar: Je mag het aan niemand vertellen niemand mag dit weten. En hij hield voortaan altijd een pet op zijn hoofd en deed een dikke das om zijn hals. Maar eens op een morgen, toen boer Jozias zich aan het wassen was, bij de pomp buiten, stie kem, heel stiekem, toen kwam opeens het jongetje van de bu ren aanlopen en hij zag dat boer Jozias witte veren had, net als een kip. Het buurjongetje rende naar zijn moeder en vertelde het en T\ IT is Robbie Rekel, de kleine Robbic Rekel. U Hij ging een keer uit wandelen en weet je, wat hij vond? een rare lange stekel, een lange dunne stekel zomaar in het beukenbosje, zomaar op de grond. Hee, zei Robbie Rekel, toen hij het had bekeken, hee, zei Robbie Rekel, wat énig, weet je wat? daar ga ik onder 't rekenen de jongetjes mee steken of Juf misschien, of Zus misschien of Mimi, onze kat. Maar stil eens, wat was dat nu? Hij hoorde iemand komen hij hoorde lichte stappen, kleine stappen op het mos, wie kwam daar tevoorschijn, vanachter dikke bomen? een groot, geweldig stekel-beest en weet je, ttffe dat was? De Koning van de Egels (die stekelige dieren) hij heette koning Prikkcbuik en hij had erg het land. dat kon je duidelijk merken, want hij ging meteen aan 't tieren, en achter hem, vlak achter hem, daar kwam zijn adjudant. Daar heb je hem, dat dicvetuig, zo gilde Koning Egel, Je hebt mijn Pen gestolen, je hebt hem in je hand je bent een stoute jongen, hoor. je bent een echte vlegel! En vlak naast Koning Prikkcbuik daar stond die adjudant. Zij namen hem gevangen, die arme Robbie Rekel, hij moest mee naar de egelstad naar 't egeltjes-gevang! Hij schreeuwde: 'k Heb hem enkel maar gevonden, hoor. die stekel! Maar 't hielp hem niets, daar zat hij nu, en Robbic werd zo bang! OEN kwamen alle egels naar Robbie Rekel kijken en Prikkcbuik, de koning, stond woedend vlak vooraan, ze waren verontwaardigd, dat lieten ze goed blijken. Ze riepen: En wat wordt er nu met deze dief gedaan? Wc zullen hem gaan prikken, zo zei die boze koning. Een ieder mag hem prikken, ja, iedereen, die wil! We zullen hem gaan steken, dat wordt me een vertoning Die arme Robbie Rekel, hij gaf ineens een gil. Die arme Robbie Rekel, die arme kleine stakker hij gaf een gil omdat hij zo benauwd en angstig was! maar wat er toen gebeurde: ineens werd Robbie wakker! daar zat hij, heel gewoon weer in het bos en op het gras. En in zijn ene hand hield hij nog steeds de stekel, de stekel van de fconinp, hij ,liet hem haastig los, hij ging maar gauw naar huis, die kleine Robbie Rekel hij holde gauw naar moeder en hij kwam niet meer in 't bos! binnen een uur wist het hele dorp dat Jozias een kip was ge worden. Hij is betoverd, zeiden de men sen, we moeten voor hem oppas sen, misschien is hij zelf wel een boze tovenaar. En die arme Jozias kreeg nu een heel naar leven, want de mensen wilden hem niet meer goeiendag zeggen, en de kruide nier wilde hem geen koffie en thee meer verkopen en op straat riepen de jongens hem na: Kip, kip, kip! Eindelijk werd het zo akelig, dat boer Jozias besloot er iets aan te gaan doen. T-J ET was Donderdag, hij ging 1 1 naar de markt met zijn mooi ste kippen in een mand. Het wa ren er tien. Hij keek overal uit naar het oude vrouwtje, maar hij zag haar nergens. Toen vroeg hij het aan de orgeldraaier, die een vrolijk liedje speelde op zijn or gel: Heb je niet een héécél oud vrouwtje gezien vroeg Jozias. Bedoel je de oude Katootje, vroeg de orgeldraaier. Die woont daar in dat steegje op nummer zeven. Jozias ging op nummer zeven aanbellen en warempel, het oude mouwtje deed hem open. Ze lach te met heel haar rimpeltjesge zicht toen ze hem zag en vroeg: En, hoe bevallen de veren? Boer Jozias keek heel ongeluk kig en zei: Och, neem me die veren toch'weer af. Ik heb het zo akelig in het dorp. Je hebt mij bedrogen, zei het vrouwtje. Die kip was helemaal geen goeie kip! Ze heeft nog geen eitje gelegd! U kunt tien kippen van me krijgen, zei Jozias, als ik maar van mijn veren afkom. Tien hoef ik er niet te hebben, zei ze. Geef me er een, dan zijn we kiet. En Jozias gaf haar een mooie zwarte kip cadeau. Ga nu maar naar huis. zei het vrouwtje en was je goed. En toen Jozias onder de pomp ging staan, thuis in zijn boerderij, toen vielen de veren vanzelf weer van hem af. O, wat was hij ge lukkig. Hij ging opzettelijk door het dorp lopen met een hemd aan met korte mouwen en de men sen zeiden. Kijk Jozias is zijn veren kwijt. Toen was alles weer goed en nooit heeft Jozias nog eens ge probeerd iemand op de markt te bedriegen. Meteors voor Nederland en België (Van onze luchtvaartmedewerker) AMSTERDAM. Zoals wij reeds in een gedeelte van onze oplaag hebben vermeld, heeft de regering aan de Fokkerfabrieken te Am sterdam de order gegund voor de bouw van straaljagers van het type Meteor, zoals die door de Britse Glcsterfabriek reeds vervaardigd worden. Deze order is de grootste, die Fokker ooit ineens heeft uit te voeren gekregen en zal de fabriek enige jaren werk verschaffen. Wij kunnen hierbij aantekenen, dat Fokker 300 Meteors in licentie zal bouwen. Het ligt in de bedoe ling. dat van dit aantal 150 toestel len in dienst zullen worden gesteld van de Nederlandse luchtmacht Een gelijk aantal is in hoofdzaak bestemd voor de Belgische lucht macht. De moloren voor deze jacht vliegtuigen worden niet in ons land vervaardigd, doch in België. in de F.N. fabrieken te Herstal. Daar is men reeds gevorderd met de pro ductie van 600 Rolls Royce reactie motoren, waarvoor de Bcl?ische fabriek de licentie heeft verwor ven. Op deze wijze wordt een be langwekkend voorbeeld gegeven van industriële samenwerking bin nen het raam der Benelux-con- I centratic: Nederland vervaard'gt ce vliegtuigen, Eelgië levert de I motoren. Aldus wordt eveneens een gedeeltelijke standaardisering der Nederlandse en Belgische lucht macht bereikt, waarvan de wense- I lijkheid aangetoond is bij de zo juist afgesloten gecombineerde luchtmanoeuvrcs der vijf landen van het Pacht van Brussel. Over de order aan Fokker is nogal wat te doen geweest. Van verschillende kanten is ernstige e.itiek geleverd over de traagheid 1 van het regeringsapparaat om het fiat te verlenen aan de leverings opdracht. ofschoon de regering reeds heel lang. de plannen had goedgekeurd, zulks in overleg met de regering te Brussel. Op de Fok kerfabrieken zal men zeer ver heugd zijn dat de toestemming ein delijk gegeven is; aan de Papaver weg in Amsterdam kan men nu aan het werk gaan en het gehele productieplan der fabriek instellen op deze belangrijke bouworder. (Ingez. Med.) legen allerlei pijnen, jielc nimmer teleur De Glcster Metecr is geen onbe kende in de Nederlandse vliegwe reld. In de Operation Foil heeft een formatie van 12 Nederlandse Glos.ers rechtstreeks uit Enge land betrokken onder comman do van majoor Flin:crman een zo voortreffelijke indruk gemaakt, dat liet Nederlandse „squadron" eer volle vei melding kreeg als het beste jachteskader, dat in dit in ternationale milieu had moeten werken. Dit wat de Nederlandse ge oefendheid op dit uitermate snelle toestel betreft. De militaire kwali teiten van de Meteor waarop thans onze luchtmacht wordt inge steld zijn nog niet overtroffen door de beste, bekende Amerikaan, se producten. De Amerikanen ge ven trouwens zelf toe in de pro ductie van s raaljagers de Britse industrie nog alle eer te moeten verlenen. Aan het einde van Ope ration Foil heeft de Britse lucht- maarschalk Sir Basil Embry ook verklaard, dat de Britse straalja gers zelfs de superforten van de Amerikanen de baas konden blij ven. Al zijn dit zeer gevaarlijke conclusies, welke juist in de U.S.A. fel bestreden zullen worden, zij mogen voor ons toch een aanwij zing zijn. dat onze militaire deskun. digen de regerjng niet slecht gead- siveerd hebben bij de keuze van de Meteor sti aaljager Juist omdat ons land zich een s.ratcgisch zeer be langrijke functie zag toegewezen in het West-Europese verdedicings. schema is het zaak, dat onze lucht macht zich op het beste materieel bekwaamt, dat op dit ogenblik ge bouwd kan worden.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5