Turnkring-jubileum is gevierd met prachtige parade Een avontuurlijke prins in een suikeren huis DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Dames-keurcorps overvleugelde dat der heren „Agoon" geopend bij stromende regen en felle donder Dr. Cannegieter, van „De Bilt", dienst en luchtvaart. In 1938 volg en de hij professor Van Everdinger wordt Dinsdag 70 jaar 4 Maandag 18 Juli 1949 (Van een turn-medcwerker) De Stichtsche Turnkring van het K.N.G.V. besloot op haar jaarver gadering om ter gelegenheid van het zesde lustrum o.m. een „Kringpa- rade'" te houden in „Tivoli" te Utrecht. Op verzoek van „De Soester Turnclub", die dit jaar haar 20-jarig bestaan viert, werd dit plan gewij zigd en zo zou Zaterdagmiddag en -avond de Kringparade" gehouden worden in het Openluchttheater te Soest. De weergoden blijken dit jaar helaas de Stichtsche Turnkring niet goed gezind te zijn; de adspirantenkringdag te Laren moest op Hemel vaartsdag des middags wegens de regen worden afgelast en ook Zater dag om vier uur regende het pijpestelen, zodat de middag-uitvoering moest vervallen. „Aspasia" dame, had de faam van mevr. v. d. MostLeyerweert over gebracht op haar „Attila" dames, zodat de toeschouwers een verbluf fend gevarieerde oefening (of moe. ten we het ballet noemen?) te aan schouwen kregen. Het was geen wonder dat dit werk door de jury met 95% van het aantal te behalen punten werd gewaardeerd. Wat ..Attila" vertoonde met haar rhythmische oefening, liet „Keizer Otto" uit Naarden bij de ringen zien. Jammer dat we de deelneem sters aan de Amersfoortse kampi oenschappen op deze avond in Soest misten. Het rmgenwerk van „Keizer Otto" was minstens van gelijk gehalte als dat van het da meskeurkorps der kring, waarin trouwens enige K.O. dames opge nomen waren. Het korps verkreeg Cli. Imhof benoemd tot ere-Iid Pluvius toonde daarna echter medelijden en bij prachtig zomer weer begon om ruim zeven uur de gala-uitvoering voor een uitver kocht Openluchttheater. Na de opmars en het spelen van het Bondslied verwelkomde de voorzitter der Stichtsche Turnkring de heer Van der Woord, de zeer talrijke aanwezigen, in het bijzon der de burgemeester van Soest en verscheidene gemeentelijke autori teiten; hij dankte het bestuur van de Soester Turnclub voor de orga nisatie van deze dag, waarbij spe ciaal de heren Efcel Sr. en Jr. ver meld werden. Na de plechtige over dracht van het Stichtse vaandel aan „Bato" Utrecht werd de heer Ch- Imhof, de oud-voorzitter der technische commissie van de Sticht sche Turnkring, die zich vele jaren vooral op technisch gebied zeer verdienstelijk gemaakt heeft onder applaus de Erespeld van de Sticht se Turnkring uitgereikt en hem mededeling gedaan van zijn benoe ming tot Erelid. Uit het werk dat de verschillen de verenigingen met hun hoofdaf delingen op deze avond demon streerden, bleek wederom welk een dominerende plaats het vrouwen- turnen in het K.N.G.V. inneemt, niet alleen in kwantiteit doch ook in kwaliteit. Alleen het herenwerk der grote afdeling van „Kracht en Vlugheid" uit Utrecht vormde een goede uitzondering. Het keurkorps der heren moest het glansrijk af leggen tegen dat der dames; er werd o.i. slordig en lang niet vlek keloos gewerkt aan brug en rek. Voor de brug kan nog het ex cuus gelden, dat het aanwezige toe stel minder geschikt was, doch dit bezwaar bestond niet aan het rek. Opmerkelijk was het, dat de keusvrije oefeningen voor dames ditmaal niet bijzonder in de smaak konden vallen. De „W.V.G.V." uit Weesp dankt haar eerste plaats on danks enkele minder fraaie over gangen aan haar gevarieerde oefenstof; de „Soester Turnclub" gaf naast de verplichte vrije oefe ning van de kringdag te Laren nog een tweede, terwijl „D.O.O." uit Utrecht een eenvoudige en weinig gevarieerde oefening liet zien. Veel beter van gehalte waren de gereedschapsoefeningen; opmerke lijk was hier het goede harmonie- ren van muziek en oefenstof bij „Kracht en Vriendschap" uit Cu- lemborg en de G.V. „Bilthoven" Een zeer vlotte knotsoefening van laatstgenoemde vereniging moest, ondanks de practisch foutloze uit voering, het onderspit delven tegen de schitterende hoepeloefening van „Kracht en Vriendschap". Niet al leen door de perfecte uitvoering, doch voornamelijk doordat de vele variaties der oefenstof tot in on derdelen samenvloeiden met de nuances in de gebezigde muziek. Hoogste puntcnaantal Wat „Attila" Utrecht met haar rhythmische oefening liet zien was ongelooflijk mooi. De leidster, een INTER INDONESISCH OVERLEG VANGT 20 JULI AAN BATAVIA. De Bijeenkomst Federaal Overleg heeft hedenoch tend een compromis-voorstel van Sukarno aanvaard om de inter-In- donesische conferentie deels te Djokja en deels te Batavia te voe ren. Na debat in besloten vergadering heeft de B. F. O. de uitnodiging aanvaard en heeft het volgende pragramma opgesteld; 19 Juli vertrek naar Djok ja, 23 Juli terugkeer naar Batavia van waar de deelnemers over en kele dagen naar huis zullen gaan, 30 Juli eind besprekingen te Ba tavia, r.a afloop waarvan men on middellijk naar Den Haag kan gaan voor de Ronde Tafel-confe rentie. De aanvangsdatum van de R.T.C. zal dus dienen te worden uitgesteld. van het publiek de meeste aan dacht bij haar verrichtingen aan de evenwichtsbalk. De voorzitter van de Stichtse Turnkring besloot deze avond met een kort woord, waarin hij dank bracht aan de hoofdleider, de heer J. J v. d. Linde, voor diens goede organisatie. Tijdens het genoeglijke tuinfeest dat na afloop voor de deelnemers(-sters) in de tuin van een aangrenzend hotel werd gehou den, maakte de heer Van der Woord onderstaande uitslagen be kend, waarbij hij mededeelde, dat over de toekenning van twee ere prijzen. t.w. een plaquette van Prins Bernhard en een van het ge meentebestuur van Soest nog nader een beslissing genomen zal worden De uitslagen luiden als volgt: Maximum te behalen punten 20. Dames: Vrije oefeningen naar keuze: 1. W.V.G.V.. Weesp 14.5 punt. 2. Soester Turnclub. Soest 14.0 punt. 3. D.O.O.Utrecht 13.0 punt. Dames: Gereedschapsoefeningen: 1. Kracht en Vriendschap, Culem- borg 175 punt. 2. G.V. Bilthoven, Bilthoven 16.5 punt. 3 en 4. D O.S., Bussum, Unitas, Doorn, beide 15.0 punt. 5. Longa, Woudenberg 13.5 punt. Dames: Rhytmische oefeningen: 1. Attila,' Utrecht 19.0 punt, (hoog ste aantal punten). Dames: Toesteloefeningen: 1. Keizer Otto, Naarden 17.5 punt. Heren: Vrije oefeningen: 1. Kracht en Vlugheid, Utrecht 16.5 punt. Landbouwtenstelling te Eindhoven EINDHOVEN. - Van 23 Augustus tot 2 September wordt in Eindho ven de landbouwtentoonstelling 1949 gehouden. Voor het eerst in de geschiedenis van het agrarische tentoonstellings- wezen zal het gemengde zandbedrijf in natura worden uitgebeeld, zowel dat van de hogere, als van de lagere zandgrond. In het centrum der tentoonstelling wordt een boerderij opgetrokken van natuurlijke grootte, ontworpen door een combinatie van drie archi tecten, nl. van de heidemaatschappij, van het bureau wederopbouw boer derijen en van een architect van de Limburgse boerenbond. Het was volgens ir. Penders. die de agrari sche leiding heeft, de meest ratione le, goedkope en practische boerderij, die kan worden gebouwd. Zij breekt geheel met het ouderwetse type (is ook veel minder fraai) maar is ide aal voor een bedrijf van ruim 10 ha. Zij is berekend op een groot gezin en op stalling van 10 stuks groot vee; zfj heeft bovendien 4 varkens hokken en een paardenstal. Zij zal ongeveer 10.000 gulden goedkoper zijn dan de tot heden gebouwde boerderijen van deze grootte. Daarnaast toont de tentoonstelling op overzichtelijke manier de uit wijkmogelijkheden voor boeren, de emigratie naar agrarische bedrijven (Canada. Frankrijk en Brazilië) en de herscholing van jonge boeren. Een concours-hippique, fokveeda- gen. speciale dagen van de boerin- nenbond, van de jonge boerenstand, een Belgische dag enz. zullen aan de tentoonstelling nog meer luister bijzetten. Gebrekkige padvinders gaan kamperen (Eigen berichtgeving) EDE „Agoon", het internatio nale kamp voor gebrekkige padvin ders of, zoals het in padvinders- terminologie heet, voor padvinders met een handicap, is geopend. Al thans, men heeft het Zaterdagmid dag trachten te doen, maar het offi ciële gebeuren ls in het water ge vallen en zo moest „Agoon" met een heel klem beotje ceremonieel, zon der toespraken en veel regen ge opend verklaard worden. Terwijl de bliksemschichten niet van de lucht waren, de donder rom melde en de zwarte lucht steeds dreigender houding aannam, stelden de padvinders zich in carrévorm bij de vlaggemast op het St. Jorisveld op. Achter de vlaggen namen de autoriteiten, onder wie mr A. M. Joekes, minister van Sociale Zaken, de heer E. Schuttenhelm, vertegen woordiger van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen, de burgemeesters van Ede en Nijmegen, de heren J. J. G. Boot en Ch. Hustmckx, de directeur van het Ned. Rode Kruis, jhr. Verspyk en de voorzitter van de Nat. Padvin- dersraad, H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, de hoofdcommis saris van de N.P.V., de heer W. C. Roest van Limburg, de ex-hoofd- kwartiercommissaris Ph. Baron van Palland, de padvinderspredikant ds. J. Kranenburg en de hoofdaalmoe zenier van de verkenners van de Katholieke jeugdbeweging A. J. L. Verhoeven. Onder tromgeroffel werd de Ne derlandse driekleur aan de vlaggen mast gehesen. Langzaam gingen aan de masten op de achter grond de Belgische, Engelse, Franse en Zwitserse vlaggen omhoog, ter ere van de buitenlandse bezoekers. Maar toen werden de regendruppel tjes droppels en gingen de woorden van de districtscommissaris, de heer E. Seebregts, in het lawaai van regen en donder verloren. In de ba rakken hebben de door en door ver regende bezoekers een soort reünie gehouden, waar de warme thee met gejuich werd begroet. „Agoon" is eigenlijk een experi ment, vertelde de heer Seebregts even later op een persconferentie, want voor de eerste maal in de ge schiedenis van de padvindersbewe ging wordt een dergelijk kamp ge organiseerd. Met dit eerste kamp, dat een volle week zal duren, w'llen we de padvindersbeweging in de ge hele wereld tonen, dat het spel van verkennen, aangepast aan de moge lijkheden, volkomen geschikt is voor gebrekkige padvinders. Engeland wil atoom bommen hebben NEW YORK Volgens Edwin J&mes van de „New York Times" heeft Groot-Brittannië nogmaals verzocht om een aantal Ameri kaanse atoombommen of een hoe veelheid materiaal, waaruit snel atoombommen gemaakt zouden kunnen wordên. Edwin James ver klaart, dat deze kwestie besproken is op een geheime bijeenkomst van Truman en vooraanstaande Ameri kaanse politici. De Britten hebben, volgens James, wel de technische kennis, doch niet de nodige outil lage voor de vervaardiging van atoombommen. Een jaar geleden zou de Britse regering reeds een dergelijk verzoek tot de Ameri kaanse regering gericht hebben, doch zonder resultaat. Courses in Zwolle ZWOLLE D» uilslagen van de heden gehouden draverijen te Zwolle luiden: IJssel-prljs: 1 Ludwlne (K. Kramer); 2 Kccnwiltled (K Hoolsma); 3. Monty's Boy (G. Poppen». Toto winnend 5 70; pl 3.—. 43 10. 8.70. Zwartewater-prijs: lc heat: 1. Kind v. Ly (A B. v. d. Veen», 2. Ledy Hesqerus (K. Kramer). 3. Leander (Y. Oosting). Toto winnend 38.80. pl. 5.10, 5 10, 2 70. 2c heat 1. Margretha Hanover (J. Wagenaar): 2 Marathonloper (J. v. Leeuwen Jzn); 3. Lud (A. J Sldcrius). Toto winnend 4.—; pl. 2 2 40. 3.60. Ge koppeld 15.90. 3e heat: 1. Margretha Hanover (J. Wagenaar); 2 Lucicncs B (T. A. v. d Veen). Toto winnend 2.68; pl. 1.80, 5.20. gekoppeld 77.60. Toto definitief winnend 4 30; pl. 2 60. 5.10. Vechtprijs. 1. Logalaty (G. v. d. Wal): 2. Koerier (B. H de Jong). 3 Karei Pluto (P. A. Meinardi). Toto winnend 2.30 (stal); pl. 2.50, 2 40. gekoppeld 10.10. Wetering-prijs; 1 Limbus (J. Wage naar) totoserie 1.60; 2 Jonker AxKlt (M. Sldesius), totoserie 1.80. 3. Lean der (A. B v. d. Veen), totoserie 2.50; 4. Hanover T lA. J. Siderius), totoserie 3 70, toto finale (Limbus) winnend 1.50, gekoppeld 3.20; toto definitief winnend 5 70. pl. 2.50. 3.20, 5.60. Willemsvaart-prijs 1 Leo O. (K. Bak ker). totoserie 3.10; 2. Kalumet Axkit (A. Th Knijnenburg). totoserie 2.30. Uitgeschakeld: Marathonloper (C. P. Ncyens) 1 06 7; totoserie 170. Lucky Fanfare (Ph. Knijnenburg) 1 06 7, toto serie 1 40. toto finale (Leo O.) 5 30, gekoppeld 2070; toto definitief win nend 121.60. pl. f 14 10. Totale omzet 13 782. Prins Maurits en zijn Haags paleis A LS ALLE SCHOOLKNAAPJES, die nu aan handen cn voeten pc- -^1 bonden in de zakelijke banken landkaarten en jaartallen verwer ken. eens op een reis door onze gezapige stad zouden wandelen en de meester zou ze eens keurig op rijtjes op de trappen van het Mauritshuis stallen, dan zou er wellicht meer blijven hanpen van de curieuze zaki?n. dte deze stad gemaakt hebben tot wat zij is: product van oude weelde cn gouden Indische tijden. ZWEEDS OFFENSIEF TEGEN GASTON REIFF In een lang artikel in „Idritts- bladct" eist Dosse Holmer. de of ficiële trainer van de Zweedse athletiekbond, de annulering van het wereldrecord van Gaston Reiff op de 2000 meter. De Belg had dit record 29 September 1948 te Brus sel gevestigd met een tijd van 5 min. 7 sec., een prestatie die allcr- wege verbazing wekte omdat Reiff niet minder dan 4.8 sec. onder het zeer scherp staande record van de Zweed Hacgg bleef. Bij een vroegere gelegenheid had Gosse Holmer al eens betwijfeld of Reiff wel inderdaad 2 kilometer had gelopen. Thans baseert hij zijn eis op de hulp welke Reiff van an dere lopers zou hebben ondervon den. Volgens inlichtingen van Bel gische zijde zou Reiff achtereen volgens getrokken zijn door Bra- jon, Jansen, van Hauvermeiren, Vernier en eindelijk Wartelle, tot op de eindstreep toe. Hqt zou dus geen gewone handicaprace geweest zijn maar een race met gang- making. Voorts acht Holmer het eigenaardig dat Reiff deze buiten gewone prestatie verricht heeft te Brussel alhoewel de baan daar niet van de allerbeste kwaliteit is. Intussen heeft de I.A.A.F. het record erkend, en het is zeer de vraag of de argumenten van Hol mer haar zullen nopen op deze be slissing terug te komen. Met in gang van 1951 zullen overigens geen records meer worden erkend, die in handicap-wedstrijden wer den gevestigd. Dat Haagse paleis, waar ge nu hoogst zelden binnengaat om er op een regenachtige achtermiddag een paar dozijn schilderstukken „die ge nu eenmaal gezien móet heb ben" te bekijken, ons deftig MAURITS-huis, is wee.- een van die gebleven dossierstukken, die in hun pralende luister de gulden tijden van de Indië-handel in her innering roepen. Suiker Vroeger was men niet zo tactvol in zijn bewoordingen en wat wij nu vpl argeloosheid het Maurits huis noemen dat heette vroeger dan ook juister en kleuriger: het Suikerpaleis. Die benaming is juist. Want met schepen vol werd hier in Holland de suiker aan wal gelost, die de bouw van 's-Prinsen paleis moest betalen. De benaming is kleurig: want (en dat is waar de schoolknaapjes beslist interesse voor zullen heb ben!) hij roept zó maar zonder franje de hele bonte achtergrond van Maurits' leven en werken op. Dat éne toverwoord: SUIKER trekt het gordijn weg, dat altijd nog stoffig over dit huis en zijn ge schiedenis hangt. Wij weten immers misschien wat Maurits met dit museum te maken had maar wie weet niet hoe Ministers niet onder Monty 's gehoor (Eigen bericht) DEN HAAG. Vrijdagavond heeft het nogal de aandacht getrokken, dat hoewel vele ministers aanvan kelijk te kennen hadden gegeven, dë rede van veldmaarschalk Mont gomery bij te willen wonen, geen hunner tenslotte op het tapijt ver scheen. Daaruit is, met het oog op de zeer scherpe inhoud van de rede van Montgomery, hier en daar de conclusie getrokken, dat de regering de inhoud van de rede tevoren ken de, en dat zij er gezien die inhoud, de voorkeur aan had gegeven, niet" officieel vertegenwoordigd te zijn. In bevoegde kringen geeft men ons te kennen, dat door de regering geen besluit in die geest is genomen. Alle ministers waren om persoonlijke of ambtsredenen verhinderd. Dat neemt niet weg, zo liet zich een vooraanstaand toehoorder van Mont gomery ontvallen, dat het misschien niet zo ongelukkig is, dat de minis ters verhinderd waren. De wijze waarop Monty de tegenstelling tus sen Oost en West gisteren geformu leerd heeft, mag uit propagandis tisch oogpunt begrijpelijk zijn het is de vraag of zij uit politieke overwe gingen erg gelukkig kan worden ge noemd. Synode NH-kerk aanvaardt ontwerp kerkorde over het apostolaat De synode der Nederlands Her vormde Kerk behandelde in de Vrijdag gehouden zitting de ordi- natie IV van het ontwerp- kerk order (over het apostolaat). Dit ontwerp werd na uitvoerige be spreking met betrokken organen in sterk gewijzigde vorm aan de synode aangeboden. De artikelen 14 dezer ordinantie, over de ar beid onder Israel, werden zonder veel discussie aanvaard. De artikelen 518, handelende over de uitwendige zending, die door deze ordinantie volledig voor de verantwoordelijkheid der kerk komt. werden eveneens aanvaard, zomede de artikelen 1933, die de arbeid regelen aan de kerstening van ons volksleven. Daartoe wordt gevormd: de raad voor de zaken van Kerk en Overheid, de raad voor de vragen van kerk en samen leving en de raad ter verbreiding van het Evangelie. Enkele reeds bestaande raden en/of werkgroe pen vinden in de nieuwe organen van bijstand een plaats. De positie van „kerk en wereld" wordt in samenhang met de laatste twee raden geregeld, waarbij het eigen initiatief van dit instituut gewaar borgd blijft. Het apostolaat ten aanzien van het Rooms-katholicisme is in ar tikel 33 vastgesteld, waarna de synode ordinantie IV met alge mene stemmen aannam. Internationale bijeenkomst van vrijzinnige jeugd Dit jaar zullen Nederlandse Vrijzinnig Christelijke jongeren gastvrouwen en -heren zijn van vele geestverwanten in het buiten land. De internationale organisatie van Vrijzinnige jeugd, de Interna tional Religious Fellowship houdt namelijk dit jaar haar jaarlijkse conferentie van 23 tot 30 Juli in het bondshuis van de Nederland- sche Protestantenbond te Soester- berg. Er komen deelnemers uit Amerika, Engeland, Zwitserland, Denemarken, Tsjechoslowakije, Duitsland en Australië. Deze conferentie moet in ver band worden gezien met het con gres van Vrijzinnige kerken, dat dit jaar tezelfdertijd in Amsterdam wordt gehouden. Nieuwe staking verwacht in Antwerpse haven BRUSSEL. Socialistische vak verenigingen hebben aan de Ant werpse havenarbeiders strooibiljet ten uitgereikt, waarin een „daad werkelijke actie" wordt aangekon digd, waarvan het tijdstip nader zal worden meegedeeld. Volgens „De Standaard" heeft het Antwerpse havencomité ge weigerd in te gaan op eisen der vakverenigingen betreffende een aanvullend pensioen en zou de aangekondigde actie neerkomen op een staking. De staking in de bouwvakken in Antwerpen, Kortrijk en Turnhout omvat thans 14.000 arbeiders. De Russische gedelegeerde bij de V.N. Jacob Malik is met de „Queen Elizabeth" naar Curagau vertrokken. Malik is op weg naar Moskou, waarna hij zijn vacantie zal doorbrengen in de Kaukasus. UITKNIPPEN OOK OP UW VACANTIE-ADRES Gaarne zenden wij U. zonder extra kosten Uwerzijds, het „Dagblad voor Amersfoort" naar Uw vacantie- adres. Maar dan dient U ons tijdig Uw tijdelijk adres mede te delen. Wilt U dit formulier invullen en tenminste 5 dagen tevoren aan onze abonnementenafdeling zenden of afgeven aan de bezorger? Naam: Vast adres: Woonplaats: Datum van vertrek naar vacantie-adres: Datum van terugkomst op vaat adres* VACANTIE-ADRES Uw vacantie-adres zo uitgebreid mogelijk vermelden (naam van het pension, hotel. kamp. huisje, p/a enz.) te Vriendelijk verzoeken wij U. als U week-abonné Is het abonne mentsgeld voor de vacantieperiode vooruit aan de bezorger te betalen. Onze dank voor Uw medewerking en PRETTIGE VACANTIE! Gewichtige arbeid in het belang der luchtvaart UTRECHT. Dinsdag a.s. viert dr. H. G. Cannegieter te De Bilt zijn zeventigste verjaardag. Hij is een bekende persoonlijkheid in ons land en daarbuiten, niet alleen, omdat hij gedurende vele jaren belangrijke functies heeft vervuld aan het K.N.M.I. te De Bilt en ten slotte hoofddirecteur van dit insti tuut werd, maar ook omdat hij als gedelegeerde voor Nederland heeft deelgenomen aan tal van interna tionale luchtvaartconferenties en ten nauwste betrokken is geweest bij de voorbereidingen voor het tweede internationale pooljaar van 1932—1933. Hij was president van het co mité voor de vestiging van een aerologisch station te Reikjavik op IJsland, waar hij gedurende het tweede internationale pooljaar ook heeft vertoefd. Zijn verdiensten werden beloond met een benoe ming tot Grootridder in de IJs landse Valk en de Italiaanse ko ning benoemde hem tot Officier in de Kroonorde van Italië als dank voor het meteorologische werk, dat hij in Reikjavik verrichtte ten be hoeve van de vliegtocht van maar schalk Balbo. Dr. Cannegieter werd na afloop van het pooljaar bovendien benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. de hij professor Van Everdingen op als hoofdredacteur. In Juli 1945 werd hij opgevolgd door prof. dr. Vening Meinesz. Dr. Cannegieter is van Septem ber 1928 tot Juli 1938 chef-secreta ris geweest van de Internationale Meteorologische Organisatie en was gedelegeerde van Nederland bij de vergaderingen van de com missie voor meteorologie der „Commission Internationale de Na vigation Aerienne". Hij heeft zich vooral bezig ge houden met het onderzoek van de hogere luchtlagen en maakte voor dit doel ook ballonvaarten. Hij is lid geweest van het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart en is ere-lid van de- Haagse ballonclub. Jarenlang is hij ook lid geweest van de exa mencommissie voor de burger luchtvaart. Van zijn hand verschenen vele kranten en tijdschrift-artikelen en in 1942 publiceerde hij het belang wekkende boekje ,,Wat leren de wolken?" Bovendien stelde hij een wolkenkalender samen, die ook in het buitenland sterk de aandacht heeft getrokken. Wij mogen niet vergeten te ver melden, dat dr. Cannegieter zich van zijn Corpsjaren af altijd bi zonder heeft geïnteresseerd voor wis- en natuurkunde bij prof. W. het Studententoneel, waaraan hij H. Julius en was diens assistent met hart en ziel heeft deelgeno- van 1906—1911. In Mei 1911 pro- men. Toen niet lang geleden het moveerde hij op een dissertatie, U.T.S. jubileerde en in verband getiteld „Waarnemingen betreffen- daarmee een voorstelling door ho- de ionisatie van gassen door licht, noraire gegeven werd, verscheen van stralende gassen afkomstig" en dr. Cannegieter plotseling ten to- zulk een huis in de Hofstad ver rijst als hem het code-woord: „suiker" wordt toegefluisterd? Met de suiker, die Mounts in Brazilië haalt, wordt dit paleis groot en begrijpelijk. Avontuurlijk bestel. Pieter Post, de bekende archi tect. keert in 1637 uit Brazilië in Holland terug en zet zijn werk aan het Mauritshuis voort. Onder zijn handen krijgt het zijn uiteindelijke gestalte al is het dan zo, dat Van Campen de bouwheer is cn Post voor hem schetst en uitwerkt. Dat zat zó. De Hagenaar Huy- gens, goede relatie van Frederik Hendrik, leert door dat contact Van Campen kennen. Huygens be veelt Van Campert later bij Johan Maurits van Nassau aan en zo leert Maurits in de omgang met Van Campen diens goede assistent ken nen, die hij prompt meevraagt naar het veelbelovende Brazilië, waar Post als Prinselijk architect aan het werk tijgt. Nu was er in Brazilië niet alleen veel te verdie- nèn maar ook veel te bouwen. Maurits werkt er van 1636-1646 (daar zijn dan tóch een paar jaar tallen!) als landvoogd voor de West-Ir.dische Compagnie. In die jaren .rrijst Maunts-stad op het eiland Antonio Vaz geheel naar de eisen van de toenmalige krijgskun de voorzien van wallen, bruggen met het vasteland, een Hervormde Kerk en 's-Prinsen eigen domein: het'kasteel Freiburg en de villa Boavita. Uit die nauwe samenwerking in den vreemde en uit de niet onaan zienlijke revenuen die de bewind hebbers uit et rijke gewest trok ken, ontstaat nu logischerwijze hetzelfde, wat wij in de buurt van het Voorhout al meer signaleerden: de Indische rykdommen, die Hol land in zijn kooplui, zijn ambtena ren en zijn bestuurs-lieden toestro men, veranderen van gedaante. In Den Haag wordt kaneel en rijst, peper en suiker tot klinkend goud of credietwaardig papier. De volgende stap: dat zijn de behui zingen, die langzaamaan Den Haag die geliefde recreatie-stad voor oud-Indischgangers! zo vorste- lijk-rijk, zo vermetel-duur en zo onbeschaamd-deftig maken. Den Haag kent zijn Indische buurt, maar die is van veel later datum. Het kent zijn Indische eet huizen: eerder cn exquiser dan elders in den lande. Het kent zijn grote getallen tropengangers. Maar wat het óók kent: dat is een prachtval paleis, de woning van een avontuurlijke Prins, het Mauritshuis, door Van Campen cn Post uit Braziliaans tegoed opge trokken. Het Suikerpaleis: scheepsladin gen kostelijk hout uit Brazilië afkomstig dekken wand en deursponning. En het West-Indisch handelsobject sinds lang als zovele anderen een afgesloten his torie staat nu als schilderijen- kabinet op die voorname hoek van het Plein als een stenen wijsvinger aan de hand van een stad, die mét en dóór overzeese verbintenissen werd tot Europa's schoonste dorp. De schoolkinderen zitten hun jaren uit: Den Haag, de wandkaart en de atlas ten spijt zullen zij (nét als wij) het Mauritshuis blijven zien als een merkwaardig museum, dat ooit wel „eens iets met Mau rits te maken zal hebben gehad".... UITSLAGEN VAN DE KAAGWEEK (Vervolg van pag. 3) De voornaamste uitslagen luiden: Zaterdag 12 m2 klasse A: 1. „Mustang", SJ. Kraan. Oude Wetering; 12 m2 klasse B" 1 „AlohaA. R. Sxvagcrs Amstcrdam- Z.; Valkenklasse A 1 1. Tonny, H. Stum- pe. Warmond, 2. Yka, T. Bccuwkes. Den Hang. 3. Josyta, W. de Ridder, Schie dam. Valkenklasse A 2 1 Bantcng, P. L. v. d. Elshout, Den Haag. 2. Gall o'mlnc, A. de Groot Jr.. Rotterdam; Valken- klasse A 3: 1, NarxVal, C M. H. Nauta. Ocgstgecst, 2 Orkaan, W. Engelhard, Den Haag; Valkenklasse B: 1. Wind- dlcfjc, T. de Roo. Delft; Olympiajollcn- klnsse A: 1 Zomerweelde. J. H. H J. de Jong, R'dam; Olymplajollcnklnsse B: 1. Ted, Joh. Koetsier, R'dam. 2 Tcrangl, Tom v. Oudgaardcn, R'dam; Vrijheids- klasse; 1. Arlon, C Moolcnburgh. Den Haag. 16 m2 Ecnheidsklasse B 1. 1 In- calzanda, C. li v. d Meer, Lelden, 2. Rising Hope, A. J. Klein, Rijswijk; Pam- pusklasse A. 1. De Noord. J. Wal- J J. A. sum, R'dam. 2. Watergeus, W. Couwcnberg, Lelden; Pampusklassc B: 1 Boreas, G. A_tcn. Noordwijk/zce, 2. Vennemcer, P. J.'E v. Wcczcnbcck, Den Haag, Drakonklassc 1: 1. Kortenaer. H. Vcrduyn. Alphen a. d Rijn, 2. Goede- wind, L. P Vollebrcgt, R'dam-W 3. Vlie gende Hollander, ir. J de Nerée tot Babberlch, Wassenaar; Rcgenboogkl. 1: 1 Eelko, Weigo Bcrgsma. Voorburg. 2. Bcnevcntum, J Hofland, R'dam; 16 rn2 Ecnheidsklasse A 1; 1. Argus 2 (R.P.M.), Jac. W. Swart, Koog a. d. Zaan. Zondag Holland-Friesland Regenboogwedstrijd: 1. Holland 10.1 pnt 2. Friesland 15 pnt.; Groepswedstrijd in de 16 m2 Eenheids- klasse: 1 Groep 1 34.1 pnt., 2 Groep 2 21 pnt.: 12 m2 klasse A: 1. Plasjagcr, A Laagwatcr, Amsterdam; 12 m2 klasse B: 1. Ral. J. C. J. v Staveren. Lclmul- don. Valkenklasse A 1 1. 't Squl, H. Kirkenlcr, Alkmaar: Valkenklasse A 2: 1 Tarantcllc, E. J. Hoppe, Leiden; Val kenklasse A3 1 Trcwes, S. v d Meer, Alkmaar; Valkenklasse B: 1 Wlnddicfje, T. de Roo, Delft. Olympinjollcnklassc A: 1 Zomerweelde. J. H H. J de Jong, Rdam; Olymplajollcnklasse B: 1. Dum- ple. A Bcnncr, Den Haag, 2. Terangl, Tom v Oudgaardcn, R'dam; Vrijheids- klasse- 1. Vacrwel. J C. Storreveld. Am sterdam; 16 m£ Ecnheidsklasse B 1. 1. Dukdalf. G R Krculcn, Den Haag; 16 m2 Ecnheidsklasse B 2 1 Dak, D. Kamphuis. Zwolle; Pampusklassc A 1. Alk. A. Volkcr Jr., Schcveningcn, 2 Zui derkruis, G N. Rocpel Jr., R'dam; Pam pusklassc B- 1 Primrose. G H. Dront- mann, 2. Onrust. J. W. Dijkman, Den Haag; Drakonklassc A l Puzzle 2. G v. Wijk. Woubruggc; Drakonklassc 2: 1. Goedewind, P. Vollebrcgt, R'dam-W., 2. Sterna, J C. Tlms. R dam; Regenboog- klasse 1: 1. Hollandla, C. v. Staveren, Lelmuiden. 2. Annemarie, L de Wit, Zaandam, 3 Beneventum, J. Hofland, Rotterdam; Regenboogklasse 2 1. Dol fijn, K. Vrolijk. Snoek. 2. De Steur, L. v. d Steur. Heemstede. 3. Coppclstock. J. H. C Sieverts, Bloemendaal; 16 m2 Ecnheidsklasse A 1: 1. Travonlus, J. Hel der. Paterswolde; 16 m2 Ecnheidsklasse A 2: 1. Stella Kris, M. W. Visser. Paters wolde Hendrik Gerrit Cannegieter werd vrij kort daarna werd hij assistent nele als bescheiden butler! Gevoel in Den Haag als apothekerszoon geboren. Hij studeerde te Utrecht aan het K.N.M.I., waar hjj in 1918 voor het komische op 't toneel is adjunct-directeur werd en in 1937 hem altijd bizonder eigen geweest. Meute van de Jachtvereni- ging gearriveerd C D C Zondagmorgen om half zes is de met spanning verwachte nieuwe meute der KN.J.V. bij de Hoek van Holland aangekomen. Zij bestaat uit 17 fox-hounds. een geschenk aan Prins Bernhard, master der wederopgerichte K N.J.V., van zijn vriend de hertog van Beaufort. De honden waren Vrijdag reeds in Harwich gebracht door de whip van de hertog; zij reisden per trein uit Bristol, maar konden die zelfde avond nog niet aan boord. Vier en twintig uur bleven zij, onder de hoede van de heer en mevrouw Gilissenvan Heek, die speciaal waren overgestoken om de meute te halen, in de paardenstal van de Harwichboten. Zaterdagavond om 11 uur begon de reis. De honden, die aan koppels vast zaten, waar aan zij niet gewend waren, maak ten veel lawaai aan boord, wat na tuurlijk de honderden passagiers zeer ontstemde. De reis duurde ge lukkig maar kort en in Hoek van Holland werden zij dadelijk over geladen in de gereedstaande paar- den-auto van mr. Gilissen. Even vóór half 9 aanvaardde men de reis naar Oud-Leusden, waar de meute in Hubertushof een keurig opgeknapte ruime kennel vond, zo dat de emoties van de reis wel spoedig vergeten zullen zijn. De honden, waarvan er 6 reeds gejaagd hebben, en de rest nog he lemaal groen is, zagen er prachtig uit en waren in een beste conditie. Cochell wint tennistour- nooi te Gstaad GSTAAD. De Amerikaan Cochell zorgde tijdens de internationale tennis kampioenschappen van Zwitserland voor een verrassing door in de finale heren enkelspel de Tsjech Drobny tc slaan. Cochell won met 36. 6—3, 2—6, G3. 7—5. Bij de dames behaalde dc Zuid Afri kaanse Sheila Summers dc titel door een zege ven 6—3, 63 op Joan Curry (GBi. Dames enkelspel, halve finales. Shclla Summers (ZA) si Joan Fry (VS) 6—1, P6. 97. mcj. Curry (GB) si. mevr. Watcrmciler (ZA) 6—0. 68 6—1 Heren enkelspel, halve finale; Sochell (VS) sl. Massip (VS) 10—8. 6—1; Drob ny slaat Cernik 6—1. 60. In de finale dames dubbelspel sloegen Sheila Summers cn mevr. Watermeyer (ZA) met 86. 62 Shlrly Fry en mevr. Rihbany (VS) Dit Amerikaanse paar had in de halve eindstrijd de Engclso meisjes Curry en Tuckey uitgeschakeld met 86. 63 Heren dubbelspel, halve finales Beuthner en Gocpfcrt (D) sl Cochell (VS) en Masip <Sp.) 6I. l—O. 63. Drobny en Cernik (Ts. SI.) sl. Weisz (Oost) en Puncec (Eg) 6—3, 6—2. De finale heren dubbelspel werd ge wonnen door dc Tsjechen Drobny en Cernik. Zij sloegen het Duitse paa- Goepfert en Beuthner met 6—3. 00. 6—3 Het gemengd dubbelspel werd een overwinning voor Shirley Fry (Ver. St.) en Drobny. Zij sloegen Sheila Sum mers (Z Afr.) en Cochell (V.St met 62, 63. De korfballers zijn klaar voor de start Op de gisteren te Den Haag gehouden districtvergadering van de Koninklijke Ned. Korfbal Bond ls de competitie voor de eerste en tweede klasse als volgt samengesteld: Eerste klasse: Het Zuiden 1, Vlc. Orientls, H.K.V, OSC.R, Spangen 1. H.S.V. 1, Deetos 1, Gymnasiasten cn Ons Eibernest 1. Tweede klasse A. Deetos 2. Quick 1, Olymplaan, Barendrecht, Rozenburg 1. Velox 1, Ons Eibernest 2, Actief 1, Gym nasiasten 2. Tweede klasse B: De Algemeene 1, Fluks. H S V. 2. D.K.C. 1, Ready. A.L.O., Het Zuiden 2. Spangen 2. Unicum De derde klasse is als volgt samen gesteld; Derde klasse A Deetos 3. Quick 2, Mcrwede. Zwervers, Trekvogels. Portu- gaal. Gymnasiasten 3. Regenboog. Velox 2. Derde klasse B: T OV, O D.O., Zwer vers 2, Deetos 4, Ax-anti. Het Zuiden 3, Sperwers. Hou Stand 1, Phoenix. Derde klasse C: Rozenburg 2. Schie dam. Achilles 3. H.K.V 2 Die Haghe 1, Dc Raven 1, HSV. 2. Rood-Wit, Dc Al gemeene 2. D.K C. 2. Derde klasse D: Wlon. Succes. H.K.V. 3. Achilles, Olympiaan 2. Hou Stand 2, Zuiderkwartier, Vic. Orientls 2, Die Haghe 2.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3