Voor de Friezen zal het veel harder moeten gaan waaien Achter de negerbokser Louis blijft de Barrow-boy" vaag Frans offensief aan voet van de Alpen r Qualissa beheerst Derby Zal bij slagen als manager? Regen en gravel handicap voor Poolse speedway-rijders Eerste wedstrijd tegen Holland werd een fiasco Maandag 18 Juli 1949 3 Hij heeft maar één man gehaat en dat ivas „die Smelling Toon Joe Louis de wens te kennen gaf, om vrijwillig en In de volle kracht van zijn glorie, afstand te doen van de titel „wereldkampioen zwaargewicht" was dit in Amerika bijna zo'n sensatie als het bombarde ment van de Amerikaanse vloot door dc Japanners, in 1942, in Pearl Harbour, lees Ik in „The Ring". Alle kranten brachten het nieuws met headlines op de voorpagina, omroepers en telex-machines verspreidden het bericht door de wereld. Het lijkt ons misschien een beetje overdreven, maar men moet het nieuws zien in Amerika, waar de bokssport populair Is als misschien nergens ter wereld en de man-in-the-street de levensgeschiedenis van Joo Louis beter kent dan die van Harry Truman. Maar wat wy nu graag van Joe Louis Barrow zooals hij ln de Burgerlijke Stand van Detroit werd ingeschreven zouden willen weten, vermeldt de geschiedenis, zo als wij die tot nu toe gelezen heb ben. niet of maar heel schaars. Ach ter de bokser Joe Louis blijft de mens Joe Louis Barrow vaag en onduidelijk. Hij heeft er zelf waar lijk ook niet aan meegewerkt om een andere in- Kampioenen van de ring (II) druk van zichzelf te geven dan zo als wij hem steeds hebben gezien: een stille gesloten neger- bokser, een soort „Emperor Jones" van de ring: Soms ook lazen we, dat Louis in wezen helemaal zo'n vecht lustige natuur niet bezat en het liefst z'n dagen doorbracht met sla pen en een Engelse journalist, die het vorig jaar, toen Louis in Lon den demonstraties kwam geven, vergeefs geprobeerd had met de negerkoning een geregeld gesprek te voeren, schreef ronduit dat Louis geen hersens had en alleen maar een „fighting instinct". Het zegt allemaal niets. Ik heb Louis ook ontmoet, in Erussel, waar hij ten genoege van twintigduizend Belgen, slaperig pootjes kwam geven aan Belgische zwaargewichten, die het hart in dc keel klopte, als de reus maar met z'n handschoen naar hen wees. Ter wille van de „publicity" mocht de pers in de kleedkamer van Louis komen en hem'vragen stellen Hij zag de verslaggevers niet eens. mompelde iets van „good old Europa" en daarmee moesten we het maar doen. In Amerika was hij niet veel anders. Behalve één keer: toen hij in Juni 1936, tegen Max Schmeling knock-out was gegaan. De reporters, die zich voor de kleed kamer verdrongen, hoorde hij over het gevecht pro ten. Joe veerde van de masseertafel omhoog en vroeg aan z'n manager John Roxborough' „Sloeg ik Schmeling te laag...?" Roxborough wendde het hoofd af en antwoordde langzaam: „Ja, twee keer!" Nog half groggy van de knock-out, met een pijnlijk ge kneusd lichaam, smeekte hij Rox borough: „Roxy, ga Schmeling ver tellen, dat ik er spyt van heb. Zeg hem, dat ik niet wist, wat ik deed..." Dc zwarte Uhlaan Maar... zo gemakkelijk was Schmeling niet te overtuigen. Hy schimpte op die „nikker" en deed het zelfs in het openbaar. Teutoonse domme hoogmoed van, zoals hij in Amerika genoemd werd: de zwarte Uhlaan. De schimp op Louis en zijn ras brandde in het bloed van de „Barrow Boy", vervolgde hem als een obsessie en deed hem nog maar naar één ding verlangen: wraak „Ik heb maar één tegenstander ge haat," vertelde hij later en dat was „die Smellingzoals hij in zijn „argot" de Duitser noemde. Hij had de gloed moeten zien in de zwarte pupillen van zijn tegenstander, toen de dag was gekomen van de re vanche, twee jaar later: Juni 1937. Maar Schmeling teerde nog op de glorie van zijn overwinning. Nog voor het einde van de eerste ronde, om precies te zijn: in twee minuten en vier seconden, was zijn hoog moed aan scherven geslagen. Zo hard had Louis hem geslagen, dat Schmeling het bijna niet heeft over- EMPEROR JONES... De Amerikaanse toneelschrij ver O'Neill heeft een fascine rend stuk geschreven. Emperor Jones", loaarin een negerkoning wordt opgejaagd door z'n eigen rasgenoten en door de duistere machten, die hij in z'n angst oproept, doet Joe Louis ons aan hem denken of had hij in wezen helemaal niet zo'n vecht lustige natuur en bracht hij z'n dagen het liefst slapende door? Louis heeft er zelf niet aan meegewerkt om een andere in druk van zichzelf te geven dan zoals wij hem steeds hebben ge zien: een stille, gesloten natuur, altijd beducht voor gevaren, die hem uit een vijandige wereld bedreigden. Of zagen wij het verkeerd Met de Zandvoortser reddings boot wordt Tineke Jonker de zee ingerold. Op dit ogenblik heeft ze nog 34 kilometer zoutwater voor de boeg. leefd... Dat gevoel heeft Louis nooit meer gehad. Z'n tegenstanders wa ren wel niet z'n beste vrienden, maar bulten de ring had hy tegen over niemand „hard feelings" Dat wil ook weer niet zeggen, dat hy hen, die de beslissende strijd met hem aandurfde, ontzag. Hij wist dat zij, als zij de kans zagen, met hem ook geen medelijden zouden hebben. De meesten hebben de euvele moed om hem uit te dagen moeten be kopen met een knock out. Vanaf die gedenkwaardige avond, twaalf jaar geleden in Chicago's Comiske Park, toen hij de titel afnam van de kam pioen der zwaargewichten James J. Braddock, zien we de meest ver bluffende cavalcade van verslagen tegenstanders, die ooit een kam pioen op zijn „record" heeft geschre ven. We doen maar een greep: Buddy Baer, Billy Conn, Bob Pas tor,, Tony Galento, Arturo Godoy, Tami Mauriello en ten slotte Wal- cott. Het vorig jaar al liep Joe Louis met het plan rond om het boksen er aan te geven en men wijt het aan gebrek aan tegenstanders, dat hij nu definitief de „prize-ring" de rug heeft toegedraaid. Er zullen ook wel andere motieven hebben achter gezeten. Goedkope overwin ningen op zwakkere tegenstanders zouden Louis niet meer populari teit hebben gegeven en van deze populariteit wilde hy profiteren door zelf in de business te gaan, waarvan tot nu toe anderen dank zy hem hebben geprofiteerd. Good luck, Joe Er zyn mensen, die het Louis hebben kwalijk genomen, dat hij de Madison Square Garden, waarvan Mike Jacobs nog maar in schijn de ziel is, de man, die Louis millioenen heeft laten verdienen, is gaan be concurreren, door in samenwerking met een paar geldmagnaten, zelf wedstrijden te gaan organiseren, waarvan voorlopig omdat Louis niet in New York mag komen het centrum ligt in Chicago, het Chicago Stadium, waarin ook Wal- cott en Ezzard Charles om het ca deautje van Louis, zijn wereldtitel, hebben gevochten. L'histoire se répète... Toen Jack Dcmpsey de ring vaanvel zei, meen de hij de aangewezen opvolger te zijn van Tex Rickard, die ernstig ziek was geworden en kort daarop stierf Hoe de oud-wereldkampioen, die toch waarachtig niet over popu lariteit in Amerika te klagen had, ook zijn best deed. zijn ambities om in de plaats te treden van Rickard zijn nooit verwezenlijkt. Het begon met ruzie tussen hem en de mensen, die Madison Square Garden be stuurden en z'n bemoeiingen als promotor eindigden met de opkomst van Mike Jacobs en Joe Louis. On dertussen heeft hij echter niet stil gezeten en menig belangrijk gevecht georganiseerd. Met dit voorbeeld voor ogen is het geenszins te zeggen, dat het Louis evenzo zal vergaan, alhoewel... bok sen en organiseren van bokswed strijden zijn, wat de Amerikanen noemen „different things". De eer ste jaren kan hij in ieder geval nog teren op zijn enorme populariteit, wat wel bewezen is, toen Louis na zijn abdicatie een demonstratietour nee hield, die hem waarlijk geen windeieren heeft gelegd. Én Louis voelde er zich kiplekker bij. Hij be hoefde niet te trainen, had geen enorme uitgaven, die aan wedstrij den vooraf gaan en toucheerde bijna een „million bucks". Ook in dit op zicht herinnert hij aan Jack Demp- sey, de enige bokser vóór Louis, die zelfs toen hij geen wereldkampioen meer was, overal in Amerika ge weldige bijval vond. En dit nu nog vindt. Een geliefkoosd spelletje in Ame rika is het, om Louis met Dempsey te vergelijken. De Ring heeft ze eens allebei op z'n titelblad gezet, in gevcchtshouding met er onder „the dreamfight". Ja, voor een match LouisDempsey zou zelfs in Amerika geen stadion kunnen wor den gevonden om de toeschouwers te bevatten. Het zou niet de match- of-the-century zijn, maar de match van vele eeuwen. Doch zo be schouwd kan men ook wel Sullivan in z'n verbeelding tegen Louis laten boksen. Het blijft een ïjdele specu latie om te zeggen, dat de een van de ander zou hebben gewonnen. BART IN 'T HOUT Kops ivas viermaal eerste De Poolse speedwayrenners heb ben in het Feyenoordstadion met grote cijfers van hun Nederlandse collega's verloren, wat voor een groot deel aan de voor hen moei lijk stadionbaan moet worden ge weten. De Nederlanders voelen zich op deze baan goed thuis en hadden dus wat dat betreft al een voorsprong op de bezoekers, doch hun rijden was toch ook beter. De eerste heats werden volslagen overwinningen voo*" de Nederlan ders met resp. Boef en Maller op de eerste plaats en Collins en Du- val op de tweede. Een voorsprong dus va 102 en van dat ogenblik af is de zege geen ogenblik meer in gevaar geweest, en tenslotte groeide het verschil uit tot in to taal 20 punten. Kops was viermaal eerste en be haalde derhalve het maximum aantal van 12 punten binnen, maar ook Maller en Boef mochten er met hun 9 en 8 punten zijn. Bij de Kanaalzwemmers in spé TINY JONKER 35 km DICK SCHERMER 27 km Het was even voor half zes gis termorgen toen de Zaanse zwem ster Tiny Jonker ter voorbereiding van haar poging het Kanaal over te zwemmen, zich op het Zand voortse strand te water begaf voor haar zwemtocht ZandvoortWijk aan Zee en terug. De tocht had een uitstekend ver loop. Zij bereikte Wijk aan Zee reeds om 9 uur en zwom door tot Heemskerk. Daar aanvaardde zij zonder pauze de terugtocht en be reikte om 4 uur Zandvoort weer, zodat zij binnen 10% uur een af stand had afgelegd van ongeveer 35 km. Honderden op het strand van de zon en zee genieten badgasten brachten Tiny Jonker een ovatie, toen zij het water verliet. Zij zeide na afloop zich in uitstekende con ditie te gevoelen en gaf van veel zelfvertrouwen blijk ten aanzien van haar komende kanaaltocht. Het is de 18-jarige Dick Scher mer uit Venhuizen gelukt om Zon dag van Urk naar Lemmer te zwemmen over het IJsselmeer. De tocht duurde 9 uur en 35 min. Om 7.30 uur werd uit Urk vertrokken en om 17.05 uur stapte hij te Lem mer aan wal. De afstand was 27 km. Polen was de jeugdige Smoczijk de held va de middag. Deze pas 19- jarige renner, die nog geen Jaar aan speedway doet, evenaardde de vier overwinningen van Kops. Ook Coleczek toonde zich een gevrees de tegenstander en het was-deze rijder, die de snelste tijd van de middag, n.l. 1 min. 24,8 sec. op zijn naam bracht. Er deden zich enkele onbeduidende valpartijen voor, die op de uitslag geen invloed hadden. Een extra rit werd door Smoczijk gewonnen voor Maller en Hart man. De Nederlandse sterrenrace bracht de volgorde: Maller, Boef, Hartman en Kops en bij de Polen werd deze: Smoczijk. Zenderowski, Krakowiak. Koleczek kwam te vallen en werd dus uitgeschakeld. De nummers 1 en 2 van deze combinaties reden hierna tegen el kaar, waarbij Boef 1 werd. Smoc zijk 2, Zenderowski 3 en Maller 4. De hevige regenval kort voor het begin van de wedstrijden was on getwijfeld ook van invloed op de belangstelling. Langzamer dan fietsen maar gemakkelijker denkt de Zwit serse Tour de France-renner Kübler, die wij hier op een ezeltje aantreffen. J Revanche van Van Vliet De wielerwedstrijden op de Gof- ferlbaan moesten enkele malen on derbroken worden wegens regen buien. Het belangrijkste nummer was de revanche in de sprint tussen Derksen en Van Vliet. Beide ritt'en werden door Van Vliet op uitste kende wijze gewonnen. De tweede maal met een tijd van 12,1 sec. over de laatste 200 meter. Bij de ama teurs werd Hijzeldoorn eerste, Ber nard Leene, de veteraan, tweede, Buchly derde en de jeugdige Am sterdammer Geukens vierde. Een achtervolgingswedstrijd voor ama teurs tussen Kunst en Remkes Jr. werd door Kunst gewonnen met een tijd van 5 min. 2,4 sec. over 9 londen. Fanny cn Wim wonnen weer Zondag werden nationale atle tiekwedstrijden te Eindhoven ge houden, waaraan ook Fanny Blan- kcrs-Koen en Slijkhuis deelgeno men hebben, die beiden weer hun klasse bewezen. Dc 80 meter hor den werd een overtuigende over winning voor Fanny, evenals de 200 meter. Op beide nummers was het Nel Vos, die de tweede plaats kon bezetten en met 26.6 sec. op de 200 m tevens een nieuw zuidelijk record op haar naam bracht. Na tuurlijk was er verder een Slijkhuis die. nu Lataster verstek had laten gaan op de 3000 meter onbedreigd eerste werd. Lamore won het num mer polstok hoogspringen. Ascari wint grote prijs van Frankrijk Tc Reims werd de grote prijs van Frankrijk betwist. 15 wagens zonder compressor tot 2 liter en met compres sor tot 500 cc namen aan deze race. welke over 2G ronden, een totaal afstand van 203.208 km ging, deel. Onmiddellijk na de start nam de Argentijn Fanglo de leiding. Na twee ronden had Fanglo reeds 11 sec. voor sprong op Ascari cn Tabinl Ronde na ronde vergrootte hij deze voorsprong en toen 10 ronden waren afgelegd was de achterstand van Ascari tot rui.a 22 sec. toegenomen. Intussen had Sommer met Slmca de strijd moeten staken en na 14 ronden gaf ook Fanglo op. Even tevoren'had hij een nieuw ronde-record gevestigd met een gemiddelde snelheid van 159.325 km De Italiaan Ascari nam nu de leiding over en behield deze tot het einde toe. E. G. Mundt overleden Na een langdurige ziekte is te Rotter dam in de ouderdom van 69 iaar over leden E G Mundt. een der meest be kende voetbalofficials van de K.N.V.B.. oud-lid van de keuzecommissie en de technische commissie, lid van het be stuur van de „Zwaluwen", lid van de technische commissie van de afdeling Rotterdam van de K N.V.B. Dc ter aardcbestelling vindt plaats op de begraafplaats Crooswljk, Woensdag 20 Juli, des namiddags 2 uur. SCHOTEN ALS WEKKER OP DE KAAG 120.000 FRANCS VOOR BIGUET De Belg Keteleer ivon 15e etappe van de Tour Dc Franse aanval ten bate van Apo Lazarides, die Vrijdag al verwacht werd maar toen uitbleef, is Zaterdag losgekomen. Men kan ook zeggen, dat hy geslaagd is want als men de algemene rangschikking raadpleegt blijkt dat de renner uit Cannes niet minder dan 12 minuten op de Ita liaanse cracks is ingelopen. Hij staat nu op de 13e plaats, 20 minuten ach ter de leider Magni. Op Rartali en Coppi heeft hy onderscheidenlijk iy0 minuut en 6 minuten achter stand. Na enkele kleine schermutselingen in het begin van de etappe, om bij de bestijging van de Col de Car- piagne (327), die niets opleverden omdat de Italianen paraat bleken, ontketende Apo Lazarides het offen sief onder de rook van Toulon (74 km). Met een felle spurt flitste hy weg uit het peloton, onmiddellijk gevolgd door Idee. Giguet, Camel- lini, Diederick. Keteleer en de Ita liaan de Santi die als verkenner meeging. Ze losten elkaar goed af aan de kop van hun groepje en lie pen steeds verder uit. zonder echter te kunnen verhinderen, dat Lam brecht zich bij hen voegde. De Belg zou overigens een kostbare aanwinst blijken want hij was er al evenzeer op gebrand zijn positie te verbeteren al? Lazarides en zorgde er wel voor dat het tempo niet verslapte Te Hyeres (92 km) was de voorsDrong on het peloton 2 min. 30. te la Londe (101 km) 5 min. te Lavandou (115 km) 7 min 30 en te Cavaliere. een kilometer of zeven verder, al 8 mi nuten. Geruime tijd bleef het verschil on gewijzigd en te St. Maxime (157 km bedroeg het nog altijd 8 minuten. De reden hiervan was dat Coppi en Bartali, eindelijk uit hun apathie op geschrikt, waren gaan jagen. Maar di*. tegenoffensief bracht niet het ge wenste resultaat want de andere renners in het hoofdpeloton, die bijna allen een ploegmaat in de kopgroep hadden, lieten zich wel trekken, maar weigerden als gangmakers te fun geren. En wat hun knechten aan gaat. die waren zo vermoeid door het voortdurend heen en weer rijden om de waterkruikjes van dc beide „campionisimi" gevuld te houden, dat zij weinig hulp konden bieden. Coppi en Bartali moesten dus het karwei - vrijwel alleen opknappen, een zware taak omdat de acht kop lopers, behalve dan de Santi, ver woed bleven doorjakkeren. Na St. Maxime werd het verschil weer ge leidelijk groter, en bij de aankomst bedroeg het ruim 12 minuten Keteleer de gelukkige De Belg Keteleer won deze etappe tenslotte in de sprint, wat niemand een uur tevoren had durven denken. Hij was nl. losgeraakt tijdens de 12 kilometer lange klim van Frejus 173 km) naar de herberg van de Adrets in de heuvels van het Esterel. Bij de afdaling nam hij alle risico's op de slingerende wegen en het geluk was met hem want pijlsnel omlaag stor mend kon hij de kopgroep nog op tijd achterhalen óm bij de sprint het beslissende woord te spieken. Onderweg mochten de vluchtelin gen elkaar te Beauvallon (154 km) de grootste premie van de hele tour betwisten, de Desgrange-premie van 120 000 francs. Ze waren allen even zeer belust op de buit. de Santi niet minder dan de anderen Maar Giguet trapte het hardst cn ging juichend als eerste over de streep, voor Kete leer die zich een paar uur later, zoals gemeld, te Cannes zou revan cheren Het was een goede dag voor Apo Lazarides en eveneens voor Lambrecht. die zich naar de vijfde plaats van het algemeen klassement opwerkte. Ook de zes anderen ver beterden hun positie aanmerkelijk. Tijdens de rit van heden heeft Roger le Nizerhy van de Franse West-Noord ploeg, die al twee dagen lang niet had. kunnen eten. moeten opgeven Martini (Italië b) en De- ledda (ZO. Frankrijk) kwamen na sluiting der controle binnen. Gisteren was het rustdag te Can nes Vandaag gaat het voor het eerst de Alpen in. van Cannes naar Brian- Qon. een van de langste en zwaarste etappes, waarin naar verwacht wordt harde klappen zullen vallen. OPSTEKERTJE VOOR DE ZWITSERS Het bestuur van de Zwitserse wielerbond heeft besloten een premie van 200.000 Franse francs (ongeveer 2000 gulden beschikbaar 'te stellen voor de Zwitserse renners die de Tour de France uitrijden. Voorts heeft het aan de nationale wie- Iercommissie voorgesteld deze renners prioriteit te verlenen bij de keuze van de ploeg, die aan de wereldkampioenschap pen te Kopenhagen deelneemt. V_ Dc 15c étappe var» de ronde van Frankrijk. Marseille—Cannes (215 km) werd gewonnen door de Belg Keteleer in 6 uur 2 min. 29 sec. 2 Idee (lie de Franco: 3. De Santi (Italië A); 4. Gi- gucl (Zuid Oost Fr.); 5. Diederich (Luxemburg). Het algemeen klassement ziet er als volgt uit. 1. Magni (Italië Aj 97.05.09; 2 Fachleitner (ZO Frankrijk) 97.07.19; 3 Mannelli (lie de France) 97 07.50; 4 Dupont (België B) 97 12 20; 5. Lam brecht (België A) 97.14 37; 6 Kubler (Zwitserland) 97 15 23: 7. Ockers (België A) 97.16 38; 8. Cogan (WN Frankrijk) 97 17.13; 9 Bartali (Italië A) S7 17.43: 10. Coppi (Italië A) 97 19 25: 11 Roblc (WN Frankrijk) 97.20 33; 12. Tacca (lie de Fiance) 97 22 34. Het .ploegklassement luidt. 1 lie de France 292)07.14; 2. Italië A 292.07 54; 3. West Noord Frankrijk 292 09.43; 4 België A 292.31 15; 5. Frankrijk A 292.43 07; 6. Luxemburg 292.51 00 7 Italic B 293.33.41; 8. Eelgië 293.38 22; 9 Centrum Z.W. Frankrijk 294.37.36; 10. Zwitserland 294.41.33. (Van onze paardensportmedewerker) De Duindlgt-baan vertoonde Zondag vcpI overeenkomst met dc weck tevo ren Mooi weer dat slechts door een dondorbultjc werd onderbroken cn veel bezoek Rijder Geersscn. die dit jaar reeds 49 keer won. kon de 50 niet vol maken Hij had nu eens weinig suc ces De eerste afdeling van de Impera- tor-Drljs eindigde met een verrassende overwinning van dc kleine Norma Shearer doordat Lexington, die trou wens betere gang demonstreerde dan dc vorige week. gcdisqifalificeerd werd. In dc 2e afdeling bleef dc leider Mes- sidor II niet vlak waarna dc strild cing tussen New.Vlamlngman en dc Mldwnyman. welke door eerstgenoem de gewonnen werd. De verwachte scheme strijd ln de Derby is geheel uitgebleven Constance wees het veld de weg doch werd aan de overzijde overrompeld en van hier af nam Qua lissa de touwtjes ln handen en won met vele lengten. De Isabella-prijs kwam op naam van Mientje Deter, die zich snel van een grote voorsprong verzekerde en daarvan plezier beleefde In de ren voor 2-jarieen kwam Duroc niet op waarmede Bonheur Perdu van een ern stige concurrent bevrijd was Bonheur won de course gedecideerd, met Taribi Russen naar het Congres van de FIDE Een Russische delegatie, waartoe ook Botvinnik behoort, heeft Moskou ver laten om deel te nemen aan het congres van de internationale schaakfederatic te Panjs op 20 Juli. - - w - Y;-:.y. - lp- (Van een onzer verslaggevers). WARMOND Boven op de witte starttoren bij de Kaagsociëteit draaien drie balletjes in het rond, haast onopvallend, maar zij zyn mis- mischicn wel het belangrijkste want hierom draait eigenlijk de hele Kaagweek. De leek die hier op het terrasje vlak bij het water een van de vijf dagen waarop dit nationale zeilevencment wordt gehouden eens komt kyken omdat hij misschien juist vacantie heeft, zal weer weggaan zonder het „molentje" een blik waardig te hebben gekeurd. Hij zal naar de zeilboten op het blauwe water hebben gekeken die in witte mengeling dooreen varen en waarvan een bekoring uitgaat voor de zeiler met zyn windjopper, zijn rubberlaarzen en met zyn onafscheide lijke petje of muts op, maar eveneens voor hem die nog nooit een zeil boot onder de voeten heeft gehad en nimmer de kracht van de schoot in zijn hand heeft gevoeld Maar met dit molentje is het tot nu "toe slecht gesteld geweest. Vraag het maar aan dc Friezen, aan dc oude Vrolijk, aan Hendriks, Albcrda, v. d. Sluis of Kwant. Zij hebben reads van Vrijdag af, toen dc Kaagweek begon, bedenkelijk naar dit appa raatje. dat de windsnelheid moet aangeven, gekeken. De balletjes bleven traag draaien, de wind wilde niet komen, ook niet in de vroege ochtend van de Zondag toen het dus dubbel stil was op de Kagerplasscn. Mislukte manoeuvre van v. d. Sluis Maar om half tien moest gestart worden voor het eerste jaarlijkse treffen tussen de Hollanders en de Friezen, en iedere insider weet het dit gebeurt in de kloeke Re genbogen. Boem, zei het schot om precies tien voor half tien van de toren ten teken dat dc Regenbogen aan de start werden verwacht. Voor vele zeilers klo.ik dit sein als een wekker, want water, lucht en zon veroorzaken een gezonde, en diepe slaap. „Oh ja." zeiden ze gapend onder hun dekzeiltje, „de Hollan ders en de Friezen vertrekken." Die zijn altijd zo vroeg, dan hebben ze nog de ruimte, er is nog weinig ver keer op de plassen en er zijn dus weinig lastposten meestal echte Zondagszeilers die bovendien misschien niet zouden weten dat er wedstrijden waren. Zelfs niet een belangrijk evenement als de Hol- landrFriesland. Boem, een tweede schot: half tien. Weg gingen de tien Regenbo gen tussen de boei en de toren. We kunnen niet schrijven: weg stoven de boten, want het was weer het oude liedje, weinig wind. Weinig wind voor de Hollanders betekent practisch niets voor de Friezen. Immers, de Noordelingen komen uit een vlak land waar het altijd waait en daarom hebben zij door de jaren heen geleerd met harde wind te varen, waarbij de schoot trekt en rukt als een op hol geslagen paard. Het liefst hangen zij over boord en het meest in hun element voelen zij zich als de kiel half bo ven water steekt. Maar op deze Zondagochtend kon je rustig aan de helmstok een sigaretje roken en ook desnoods nog wel de krant le zen, maar dat deden de Friezen niet, want zij waren er niet voor in stemming. De jury had de Noord-Zuid-baan uitgezet, d.w.z. de kleine baan, die twee keer gevaren moest worden, dus weinig variatie bovendien. Een slappe S-bocht varen dat was alles. Bij de eerste boei op het Zweiland ten. Bergsma, de Voorburgse tand arts en Hofland uit Rotterdam aan de kop. Dan weliswaar de Bruiser van v. d. Sluis, een Fries dus, maar hierna weer een Hollander. Vergeefse poging Bij de boei in het Stoombotengat nog steeds dezelfde situatie, maar toen ging v. d. Sluis iets doen wat hij veel beter had kunnen laten. Theunissen met zijn „Horne" zat vlag achter de spiegel van de Brui ser van v. d. Sluis en deze ging nu, hoewel hij voor de wind naar de Dieperpoel kon. bij de wind varen, waardoor Theunissen om geen bot sing te maken, wel mee moest. Mis schien deed hij het met het oog merk om zijn teamgenoot Hendriks gelegenheid te geven bij te komen. De manoeuvre mislukte echter, want Theunissen won het duel. Bij het ronden van de boei op de Die perpoel was de stand als volgt: de Eelko van Bergsma liep hard en kwam met 1 min. 15 sec. voor sprong op de Beneventum van Hof land als eerste hier voorbij. Dan op 4 min. Theunissen en vervolgens niet v. d. Sluis, maar de Annemarie van Leen de Wit, die erg fortuin lijk was geweest met zijn ballon- fok. Ook v. d. Velde uit Den Haag wist nog net .voor de Fries bij de boei te komen. Dit wilde dus zeg gen dat het complete Hollandse team voor de Friezen lag. Op de terugtocht naar de starttoren wij zigde de stand nog wel geducht door de kruisrakken, maar de Frie zen kwamen er niet meer aan te pas. Bij het ingaan van de tweede baan had de Beneventum de leiding van Bergsma overgenomen, en met flinke voorsprong. Hofland zorgde er wel voor dat hij deze niet meer verspeelde. Bergsma werd met flin ke achterstand tweede en dan volg den v. d. Velde, Theunissen, De Wit en vervolgens Hendriks als eerste Fries. Maandag en Dinsdag zal het hard moeten waaien willen de Frie zen deze achterstand nog kunnen wegwerken. Een verloren dag Zaterdag is eigenlijk een verloren dag geweest, 's Morgens verkozen diverse jachten binnen te blijven toen een onweer losbrak dat werd begeleid door hevige slagregen en verschillende boten keerden hal verwege terug. Vijf Valken werden was het al niet gunstig voor de gas- het slachtoffer van een windstoot Altijd weer een aardig gezicht, die Kaagweek. De Draken aan de start in de wedstrijden van Zondag. op het Norremeer, zodat voor hen de wedstrijd verkeken was. In de middag klaarde het weer op, maar daarmede verdween de wind vol komen, zodat het een langdradige drijf partij werd. vooral omdat de grote baan (twee maal) gevaren moest worden. Het duurde uren voordat de jachten het traject had den afgelegd. Onze Olympische deelnemer, De Jong uit Rotterdam, toonde zich, ondanks de abnormale weersomstandigheden voor zeilers, Zaterdag de snelste en ook Zondag wist hij als eerste langs het finish- schip te gaan. Tn dc Drakenklasse verraste Verduyn uit Alphen Za terdag door als eerste aan te komen en niet. zoals gebruikelijk Volle- bregt uit Rotterdam, hoewel deze een tijdlang de leiding had gehad. Zondag deed hy het beter. De Roo uit Delft wist zowel Zaterdag als Zondag al zijn mededingers de loef af te steken met zijn Winddiefje in de Valkenklasse B. Kamphuis uit Zwolle deed hetzelfde in de 16 vierk. meter eenheidsklasse en Drontmann in de Pampusklasse B. met zijn Primrose. (Voor uitslagen zie pag, 4). Sturgess wint tennis- tournooi te Baastad STOCKHOLM. In het Internationaal tennistournool tc Baastad behaalde Stur gess (Z Afr.) de titel in het heren enkel spel door een 61. 60. 61 overwin ning op de Zweed Johansson. Dc finale dames dubbelspel werd een zege voor het Australische paar Thelma Long cn Joyce Fitch. Zij sloegen de Zweedse dames Hildc Sperling en Bri- git Gullbrar.sson met 6—1. 6—1 Ook het gemengd dubbelspel werd een Australische overwinning. Thelma Long cn Worthington wonnen van de Aus'ra- lisch-Zuid Afrikaanse combinatie Joyce Fitch cn Sturgess 3—6. 6—2 6—3 Het dames enkelspel ls gewonnen door Thelma Long (Austr.) die in de finale Hilde Sperling (Zw.) met 62. 63 sloeg. Het heren dubbelspel was Voor de Zuidafrikanen Sturgess en Fannln dank zij een zege in vijf sets 26. 64. 36. 61, 6J op het Zweeds-Australische paar JohanssonWorthington. Harris wint van Ghella De Brit Reg Harris heeft Marlo Ghel'.3 (It.) in een uit twee manches bcsfaande sprintwedstrijd geklopt In de eerste manche bleven beide renners gedurende 10 minuten balanceren voordat de Brit de kop nam cn zo ver uitliep dat hij opzittend won In dc tweede manche verloor Ghella met 1 lengte. als goede tweede Kalida scheen als aanvoerder in de Isodora-prijs aange vallen te worden door Leo Axklt. doch Leo kwam ln aanraking met de sulkcy van Louise de la Maire B en werd daardoor in zijn aanval gestuit De 3e ren won All Ablaze van meet af. ter wijl in de slotdraverij onze favoriet Juggler na felle strijd beslag wist te leggen op de ereplaats. De uitslagen zijn: Imperator prijs 1 Norma Shearer (J Rodenburg jr) tijd 3 19.6: 2 Nlcolette (H C ten Hagen); 3 Nico Maire (Lon- sing. Totallsator winnend f 9.50, plaats f 5.40 f 1 80 f 1.60, gekoppeld f 90.40 Imperator prijs 1 New Vlamingman (J P v d Broek); 2 Nobllissimus (E Kruithof) 3 Little Anton D (H C ten Hagen. Totalisator winnend f 3 50. plaats f 1.30 f 2.50 f 140 gekoppeld t 37.90 Isabella prijs: 1 Mlentje Deter (R W Laarman) km tyd 1.30.4; 2 Mcmmon (W H Geerssen; 3 Lucie Rohda (J van Leeuwen jr) Tatalisator winnend f 20.40 plaats f 5 20 f 2 70 f 9 90 Isodora prijs 1 Knlade (W Leeuwen kamp) km tijd 1 29 5; 2 Joe Axkit (G A Bosveld): 3 Louise de la Maire B (Th Ponsen). Totallsator winnend f 3.50 plaats f 2 40 f 9 50 gekoppeld f 40 50. Isis nrijs 1 Juggles (H Doornekamp) km ttjd 1 24 9:.2 HennVs God (M Ver gay): 3 Juliana Lee (H de Vries Tota lisator winnend f 2.20 plaats f 1.40 f 2 60 f 2 70. gekoppeld f 15.60. Derby prijs ren over 2400 m 1 Qua lissa (J v Yperen) tlid 2 39 2 Marietta (P Spreutels): 3 Marvellous (A W v Dijk). Totalisator winnend f 1.70. plaats f 140 f 2— f 3 20. Indira prijs ren over 1100 m- 1 Bon heur Perdu (F Delbressine) tijd 1.11.3; 2 Tabirl J v Yperen); 3 Typhoon. To talisator winnend f 1 10 plaats f 1.10 f 1.30 gekoppeld f 2 30. Isabel prijs ren over 1900 m voor paarden van 3 jaar en ouder. 1 AU Ablaze (A W v Dijk) tijd 2 06 4; 2 Ro sette 2 (F Delbrassinc); 3 Rincee (P Spreutels). Totallsator winnend f 2.70 (stal) plaats f 5.10 f 1.90 gekoppeld Totale omzet: f 79.246,50 COMMUNISME FEL OP DROBNY EN CERNIK Waarom Drobny en Cernik niet naar Tsjecho-Slowakije terugkeren GSTAAD. Tijdens het inter nationale tennistournooi te Gstaad in Zwitserland verklaarde de Tsjech Drobny, dat hij niet naar zijn land wilde terugkeren omdat hij de voortdurende regeringsin menging in zijn privéaangelcgen- heden en daar behoorde ook ten nis toe niet langer kon verdra gen. De volgende maand speelt hij in Scarborough cn daarna vertrekt hij naar Amerika. Hij zei, dat zijn toekomst voornamelijk zou afhan gen van zijn resultaten in het tournooi van Forest Hills. Hij zou wellicht prof worden, alhoewel dat voor het ogenblik niet de be doeling was. Wladimir Cernik, die eveneens naar Scarborough en naar Forest Hills gaat, verklaarde dat hij geen prof wilde worden. Hij had zoveel vrienden in Amerika, dat hij hoop te op een andere manier aan de kost te kunnen komen. Het communistische Tsjechische blad Rude Pravo" heeft heftige aanvallen gericht op Drobny en Cernik. Zij worden „gewone verra ders" genoemd. Het blad beschul digt Drobny ervan sinds de oorlog een „dubbel spel te spelen". Hij had een schijnheilige houding aangeno men doordat hij, voor zijn vertrek, tegenover Tsjechische officials loy aliteit had voorgewend. Hij had zelfs aan de minister van voor lichting pamfletten gevraagd ten einde de toestand in Tsjecho Slo wakije in andere landen uiteen te kunnen zetten- Het blad „Prace" meent dat bei de spelers wellicht onder de in vloed zijn gekomen van de inter nationale en Europese reactie. Dit is natuurlijk verkeerd, en het zou het beste zijn dat ze niet bij hun plan volharden doch huiswaarts keerden. Het blad geeft echter te kennen dat zii, indien ze doorzet ten, Tsjecho Slowakije niet langer in het buitenland zullen kunnen vertegenwoordigen. Belg en Brit gedood in Francorchamps Tijdens de wedstrijden om de grote prijs van België deed zich gisteren ln het nummer voor zijspannen een ernstig ongeluk voor waarbij de Belgische rij der Bruylant en zijn zijspan-passagier, de Engelsman Hurst werden gedood. De 350 cc (11 ronden over een totaal afstand van 159 km.) werd gewonnen door Frith (GB) met Velocette in 1 uur 06 min. 14 sec. Gemiddelde snelheid 144 489 km Van Rijswijk (Ned met Velocette 1.08 54 eindigde op de negende plaats De snelste ronde, gemaakt door Frith en Foster met een gemiddelde van 146.218 km. betekende een nieuw record. Ook de Nederlander Simons (Velocet te) bevond zich onder de 42 deelnemers. HIJ eindigde op de 18e plaats ln 1 uur 12 min. 31 sec.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4