DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Britse Gemenebest gaat op dollars passen de Communisten in China zijn weer in het offensief Meer dollars door toerisme, dan door de export Maatregelen ter versobering, net als in Engeland zelf Kabinet van de Republiek zal r reorganisatie ondergaan Tanden op elkaar, Amersfoorts quarantaine is zo voorbij 9e Jaargang no. 165 Dinsda" 19 Juli 1949 Opgericht door de Stichting „Het ParooT - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. LONDEN. Vier dagen achtereen hebben de ministers van financiën van het Britse gemenebest te Londen beraadslaagd over de maatrege len. die genomen moeten worden om een verdere afvloeiing van de goud- en dollarreserves van het gemenebest en het sterlinggebied tot staan te brengen. Zij zijn het tenslotte eens geworden over het Britse voorstel, de invoer uit de dollarzone te beperken en de ministers zullen hun regeringen maatregelen aanbevelen, die wat de rèsultatcn betreft te vergelijken zijn met de versoberingsmaatregelen, waartoe reeds on langs door Het Verenigd Koninkrijk is besloten. „Pond Sterling van groot belang voor heel de wereld" Voor de regeringen der domini ons is uitgestippeld, welke bespa ringen er naar schatting vrijwel onmiddellijk bereikt kunnen wor den op de met dollars te betalen invoer en men is overeengekomen, dal de beperkingen zullen geschie den op de basis van „gelijkheid van opoffering", waarmee men bedoelt dat de minder ontwikkelde leden van het gemenebest minder bespa ringen behoeven toe te passen dan de sterker geïndustrialiseerde lan den van het sterlinggebied. Men acht het. langs deze weg. mogelijk tot een totale besparing op de in voer van 25% te komen. Te Londen zal een permanent lichaam van het gemenebest worden ingesteld, dat de dollarpositie onder de ogen zal zien. De ministers hebben zowel de onmiddellijke positie van het ster linggebied besproken, als de eco nomische toestand op lange ter mijn. Zij bleken er van overtuigd te zijn. dat de kracht en de stabi liteit van het pond sterling van essentieel belang zijn, niet slechts voor het sterlinggebied. maar ook voor de gehele wereld. In een na de conferentie uitge geven communiqué wordt voorts gezegd, dat men het eens is met de ministers van Engeland. Canada en de Verenigde Staten, dat gestreefd moet worden naar een wereldhan del. waarbij de dollarlanden en de niet-dollarlanden tezamen kunnen handelen binnen een enkel multila teraal stelsel. De economische positie, waarin Groot Brittannie op het ogenblik verkeert, is ook het onderwerp ge weest van de debatten, die in het Britse Lagerhuis zijn gvoerd. Anthony Eden verklaarde zich volkomen accoord met de woorden, die minister Gaitskell enkele da gen geleden had gesproken en waarbij hij de huidige crisis als de topcrisis van het kabinet be schouwde Eden zeide. dat het te vens de „topcrisis" voor het Engel se volk was. Hij meende voorts, dat de minister van financiën getracht had de ernst van de toestand te verdoezelen en toonde zich niet erg ENGELAND Sir Stafford's ziekte PREMIER ATTLEE's medede- ling, dat de slechte gezond heidstoestand van sir Stafford Cripps de zestigjarige Britse minis ter van Financiën noodzaakt, zijn pogingen om 'n oplossing voor En- gelands financiële crisis te vinden, tijdelijk te staken, heeft veel op zien gebaard, omdat zij komt mid den n Groot-Brittannië's ernstigste economische moeilijkheden sinds de oorlog. Officieel is er de nadruk op gelegd, dat achter deze verkla ring geen „bijbedoelingen" schuil gaan, maar het is bekend, dat sir Stafford sinds enige tijd aan scher pe critiek op zijn financieel en eco- nomisch beleid r bloof staat. In ln net het buitenland, zoeklicht in net bijzonder J m e Verenigde Staten, drong en dringt men er op aan, dat hij het pond zal devalueren en de con trole op de buitenlandse handel verminderen en thuis komt op zijn hoofd het grootste deel neer van de ontevreden stemming, gewekt door de steeds weerkerende crises. Ondanks deze critiek heeft de mi nister steeds geweigerd, zijn poli tiek te herzien en vooral tegen de valuatie van het pond verzette hij zich met de grootste hardnekkig heid. Ylanneer men verder weet, dat Washington, na langdurige con ferenties tussen vertegenwoordigers van het State oartment, het Mi nisterie van Financiën en de E.C.A., tot de slotsom gekomen is, dat slechts devaluatie Engeland uit zijn onmiddellijke moeilijkheden kan helpen, schijnt het geenszins uitgesloten, dat er bijbedoelingen of geen bijbedoelingen tijdens de afwezigheid van sir Stafford sen sationele beslissingen genomen zul len worden. „SLmat" wordt Woensdag te Rotterdam verwacht ROTTERDAM. De „Slamat" van de Kon Rotterdamsche Lloyd wordt Woensdag a.s. om acht uur aan de Lloydkade verwacht, waarna de ontscheping terstond een aanvang neemt. Overwegend droog iveer Weersverwachting medege deeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. Overwegend droog weer met Dver het algemeen minder be wolking dan vandaag. Zwakke lot matige wind tussen West en Zuidwest. Iets minder koel. 20 Juli: Zon op 4.43. onder 20.48; Maan op onder 16.12. optimistisch over de mogelijkheid de invoer uit de dollarzone met 25% te verminderen. Eden zei. dat de grondstoffen in de dollarzone vaak goedkoper zijn dan elders en hij was bevreesd, dat de jongste maatregelen van de re gering de kostprijzen nog zouden verhogen inplaats van ze te helpen drukken. Op één punt echter was hij het volmaakt eens met Cripps, namelijk wat betreft zijn verzet te. gen een eenzijdige devaluatie van het pond. Attlee neemt taak van sir Stafford Cripps over LONDEN. Premier Clement Attlee heeft gi'steren in het Lager huis medegedeeld. d:t hij de taak van sir Staaford Cripps tijdens diens ziekteverlof zal overnemen. Atllee zei, dat hij hoopte, dat sir Stafford aan het einde van de vol gende maand in staat zou zijn „zijn zware taak te hervatten." Verder bracht de premier er het parlement van op de hoogte, dat minister Be- vin sir Stafford Cripps in Septem ber zal vergezellen op zijn reis naar Washington, waar belangrijke fi nanciële besprekingen gehouden zullen worden. Luchtbrug zal worden ingekrompen LONDEN. Amerika en Enge land zijn van plan begin September de luchtbrug sterk in te krimpen. Het Britse kabinet heeft desbetref fende voorstellen goedgekeurd. De Engels-Amerikaanse autori teiten in Berlijn zouden het er over eens zijn geworden dat zij tegen September voedsel en brandstof voor drie maanden hebben aange voerd. FRANSE SOCIALISTEN ACHTER LABOUR PARIJS. Op het partijcongres van de Franse socialistische partij (S.F.I.O.) is gepleit voor een nau wer samenwerking met Engeland en voor een grotere eenheid in Europa op politiek en economisch gebied. Tijdens de slotzitting werd een manifest goedgekeurd, waarin men „het liberale offensief" afkeurde, „dat kortgeleden onder leiding van het internationale kapitalisme tegen de Britse socialistische regering is ingezet." De socialistische leden van de Franse delegatie in de Raad van Europa zal trachten tot nauwe sa menwerking met de socialistische afgevaardigden van andere landen te komen. „Ons doel is niet het stichten van een West-Europese fe deratie, docH van een federatie, die alle vrije volken van Europa om vat", aldus het manifest. Een motie van Guy Mollet, waarin het blijven deelnemen aan de rege ring werd voorgesteld, werd aan vaard. De regering wordt verzocht de prijzen te verlagen, op progres sieve wijze tot den politiek van vrije salarissen terug te keren en de nationalisatie én sociale veiligheid te verdedigen. Vijf Tsjechen opgehangen in Praag PRAAG. In de Pankrac gevan genis te Praag zijn Maandag vyf Tsjechen opgehangen, die veroor deeld waren, omdat zij zouden heb ben samengezworen tegen de rege ring. met het doel deze te vervan gen door een militaire dictatuur on der leiding van generaal Alois Liska. Hun vonnis werd uitgesproken op 9 Juni j.L na een geheim proces. Volgens een officiële verklaring zou een der terechtgestelden be kend hebben, dat de groep in ver binding stond met de Britse kapi tein Philip Wildash, die op 23 Maart j.l. uit Tsjechoslowakije werd ver bannen omdat hij spionnage zou hebben bedreven, een beschuldiging, die door de Britse regering catego risch is ontkend. Wildash zou een samensmelting hebben voorgesteld van de talrijke kleine groepen in Tsjechoslowakije. die zich bezig hou den met tegen de staat gerichte ac tiviteit. Acht andere Tsjechen zijn tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld en nog twee anderen tot een opsluiting voor de tijd van 25 jaar. SJANGHAI. Het communistische leger in midden China is een alge meen offensief begonnen tegen de strijdkrachten van Kanton over een front van vijftienhonderd mijl. Volgens de „New China News Agency" werden reeds zestien steden veroverd en zijn de communistische troepen reeds genaderd tot Tsjangsja. Rode troepen opereren op front van 1500 mijl Voorts wordt gemeld, dat Mands- joenjse soldaten zijn opgetrokken tegen de troepen van de nationalis tische generaal Soeng Sji Lieng, die de grens van Szetsjoean en Hoepei bewaken ten westen van Hankou. Zij hebben vijf steden bezet, waar onder het strategisch belangrijke Itsjang, dat van betekenis is van wege zijn handelshaven aan de bo ven Jangtse. Deze rode colonne is naar schatting 15 kilometer opge rukt Een andere rode colonne onder Lin Pao, die ten zuiden van Han kou opereert zou Tsjangtsjoekai in de provincie Hoenan hebben bezet. Lioe Po Tsjen's troepen opereren in de provincie Kiangsi in weste lijke richting naar Hoenan langs de rivier de Kan. Gemeld wordt, dat Lioe's troepen tien steden ten westen van Kiangsi hebben ingesloten en thans snel in westelijke richting oprukken langs de Kiangsi-Hoenan spoorweg. Do troepen van Lioe en Lin Pao be dreigen van het noorden uit geza menlijk de stad Tsjangtsja aan de oost- en westzijde. Ten westen van Hankou zouden enige duizenden na tionalisten geliquideerd zijn, nadat de communisten de Jangtse ten Twee quarantainevlaggen woeien voor u „links") van de achter mast van de Kota Inten, toen het schip Zondagochtend te Rotter dam arriveerde. Geen wonder, want onderweg had men, in de Indische Oceaan, enkele gevallen van pokken aan boord gehad. Om der wille van de volksge zondheid had de geneeskundige dienst alle maatregelen getrof fen die men van hem mocht ver wachten, zowel tijdens de reis als bij de ontscheping en het ver voer van de repatriërenden. westen van Itsjang waren overge trokken. In een ander bericht van hetzelf de persbureau wordt gezegd, dat de communisten de nationalistische po gingen om Sian te heroveren ver ijdeld hebben en bij het tegenof fensief een grote overwinning heb ben behaald. Stalin ontvangt Britse ambassadeur LONDEN. De Britse ambassa deur in Moskou. Sir David Kelly, is, naar Radio Moskou meldt, Maan dagavond door generalissimus Sta lin ontvangen. De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Wyshinsky, was bij hét onderhoud aanwezig. Proces Haigh begonnen Ontoerekenbaar zegt verdediger LONDEN. Te Lewes in Sus sex is Maandagmorgen het proces begonnen tegen de 39-jarige John George Haigh, directeur van een maatschappij, die vjjf vrouwen en vier mannen op gruwelijke wijze zou hebben vermoord en hun lijken zou hebben laten verdwijnen door ze in zoutzuur op te lossen. De zaak werd uit naam van de kroon geopend door de openbare aanklager Sir Hartley Shawcross, die verklaarde, dat 'men hier te doen had met een buitengewoon eenvoudig geval van moord met voorbedachten rade met het oog merk van winstbejag. Terwijl een gemurmel door de zaal klonk, zei Haigh, dat hij onschuldig was. Zijn verdediger, Sir Davis Maxwell Fyfe, kondigde aan, dat hij zou aantonen, dat Haigh niet toerekeningsvat baar is en voor zijn daden niet ver antwoordelijk kan worden gesteld. Aan Haigh is slechts één moord ten laste gelegd, die op de rijke, 69-jarige mrs. Olive Durand-Deacon. Enige getuigen kwamen vertellen, dat de verdachte in de schulden zat ten tyde van de moord en de juwe lier Horace Buil zei, dat hij Haigh honderd pond had betaald voor di verse juwelen, waaronder een trouwring, paarlen oorringen en diamanten. Mevr. Esme Fargus, een zuster van de vermoorde, her kende enige der juwelen als eigen dommen van mevr. Durand-Deacon. Het proces wordt gelejd door de 81-jarige rechter Travers Humph reys. Aanklager en verdediger zijn beiden bekend uit het proces te Neurenberg. DUSSELDORF. Het nieuwe internationale lichaam voor het Ruhrgebied is Maandag voor het eerst in het hoofdkwartier in Dus- seldorf bijeengekomen. Secretaris is Louis Davin. Er waren afgevaardigden van Nederland, België, Luxemburg, Amerika, Engeland en Frankrijk. FFIM DTIRPRf F e an(Jdurigc periode van grote droogte is CjCjIL/L1 DuFjLlj oorzaak van. dat vele boeren in het zuiden x oorzaak van, dat vele boeren in het zuiden van R F Cd R noor ^n0e^an^ thans reeds druk bezig zijn met het Ji&ksis/XLSL/LsLr'ji oogsten. Als het huidige weer nog even aan houdt, dan is met Augustus het graan binnen, waarmee het record van 1921 geslagen zou zijn. Over het geheel is men met het oogsten een maand vroeger daxi normaal. Bovendien zijn de aren bijzonder zivaar en belooft het in Engeland de rijkste oogst te worden van de afgelopen twintig jaar. Nee toch.Heus De leuze: Wees een heer in het verkeer luidt in Zuid Afrika als volgt: „Wees versig- tig met lewendige kinders en drentelaars; met diere, wat wil gaan drink en mense, wat ge- drink het". In een Franse gevangenis werd een misdadiger opge sloten, die bleek niet te kunnen lezen en schrijven. Hij besteed de zijn jaren in de gevangenis om zich deze kranst eigen te maken. Enkele maanden later keerde hij er terug, veroordeeld wegens valsheid in geschrifte. Een vindingrijke Engelsman heeft een klerenhanger be dacht, waarop men, zoals ook bij de oude modellen broek, vest en jas kan hangen, maar waar bij het mogelijk is, het vest weg te nemen zonder eerst het jasje te moeten verwijderen. In Oregon in de VS heeft men zeven mannen laten wandelen met zeven verschil lend gekleurde overhemden. In minder dan geen tijd zaten op het zwarte hemd enkele hon derden muggen, op het witte slechts enkele tientallen. Ook geel bleek weinig aantrekkings kracht te bezitten; rood en blauw waren bij de muggen bijna even geliefd als zwart. In Valo in Lapland vindt men de Noordelijkste bio scoop ter wereld. De Lappen hebben er sledetochten van honderden kilometers voor over om dat natuurwonder te zien. Hun meest geliefde film is „Tarzan in het oerwoud". Niet Republikeinse Indonesiërs in Djokja D JOK JA. Maandag Is officieel medegedeeld door Mohammed Nat- sir, de minister van voorlichting van de Republiek, dat het kabinet ge heel zal worden gereorganiseerd. Dr. Mohammed Hatta echter zal premier blijven. Tot het besluit van deze re organisatie is besloten omdat men het ongewenst acht, dat sommige ministers ook zitting hebben in de Republikeinse delegatie, die met de Nederlanders onderhandelt onder voor Indonesië. Natsir deelde voorts mede. dat het in de bedoeling ligt, dat Hatta de Republikeinse missie zal leiden, die in Augustus naar-Den Haag reist om deel te nemen aan de Ronde Tafel conferentie. De delegatie zal bestaan uit de reeds bestaande Republikeinse dele gatie. aangevuld met 21 personen. Ter deelneming aan de voorbe reidende inter-Indonesische confe rentie die ten dele in Djokja en voor een ander gedeelte in Batavia zal worden gehouden zijn heden- morgen met drie toestellen van de KM 70 niet-Republikeinse Indone siërs in Djokja aangekomen. Aan het hoofd van deze delegatie staat Hamid II. sultan van Pontianak. In Djokja zenn deze Indonesiërs be groet met spandoeken waarop leu zen zijn geschilderd, die uitdruk king geven aan het doel van een verenigd, volkomen onafhankelijk Indonesië. Van Nederlandse zijde is beves tigd, dat de Rondetafel-conferentie in Den Haag niet op 1 Augustus maar op een later tijdstip zal moe ten aanvangen. Hieraan werd de mededeling verbonden, dat men desondanks blijft vertrouwen, dat de souvereiniteits-overdracht aan de Verenigde Staten van Indonesië zal kunnen plaats vinden voor 1 Ja- „Hoe vind je het Kees, dat we nog even zijn gekomen." Deze woorden roept een moeder tot haar zoon, terwijl zij zich vastklemt aan de tralies van het imposante ijzeren hek, dat het quarantaincvcrblijf te Amersfoort omzoomt. Kees staat vijftig meter verder achter de prikkeldraadversper ring. Hij brengt zijn handen als een scheepsroeper aan zijn mond en schreeuwt: „Ik vind het geweldig!" Mannen van Kota Inten houden zich taai En zo in het geroezemoes van vele stemmen en voorbijsnellende auto's vliegen de woorden over en weer. „Denk er om Kees, we zijn allemaal in groot tenue als je thuiskomt. Ik was Donderdag al aan het wassen en strijken." „Kees"!! „Ja. moeder". „Ben je nog ziek geweest aan boord?" Er komt geen antwoord. Deze woorden dringen niet tot Kees door. De avond valt snel en Kees staat daar wat verlegen lachend in het schemerdonker. Zijn moeder be grijpt. dat ze nu iets zeggen moet. „Kees!" „Ja?" ,,'t Is zonde, dat we geen verrekij ker bij ons hebben, dan hadden we je wat dichter bij ons gehad." „Ja, 't is zonde, we zitten lelijk achter de tralies." „Stil maar jongen, je bent nu gauw thuis." „Kees!" „Ja moeder?" „We gaan nu weg, anders missen we onze trein Tot Woensdag dan jongen, tot Woensdag. Daèag En geen twintig ijzeren hekken en prikkeldraadversperringen kunnen de zeven handkusjes die moeder naar Kees afvuurt tegenhouden. Kees vangt ze in zijn hart. „Tot Woensdag moeder, dag, daaag!" Kees blijft nog even in de verte staren, maar dan nemen zijn kame raden hem in hun midden. Er wordt een goeie mop getapt. Kees lacht. De hele troep lacht' Ze vinden het wel best, die jongens. Drie jaar van huis en nu dit korte oponthoud! Maar tja. toch zijn ze terug in het vaderland! Jammer, dat die ontsmetting er nu tussenkomt. „We moeten maar even door de zure appel heenbijten". toetert een lange snaak naar een blondje, dat achter de tralies een oude vriend terugvond. En ze bijten er doorheen! De militaire geneeskundige dienst zal trouwens wel voor een snelle af wikkeling zorgen. Een dag na aan komst gaan de eerste mannen naar huis. Je kan ze er zo uithalen. In witte pakken lopen ze hier en daar over het terrein. „Hoe vind je m'n pyama?" schreeuwt er een en langs alle hekken van ijzer en prikkel draad golft een gulle lach. Zo ziet en zo hoort Amersfoort de mannen van de Kota Irtten. Er is geen gemopper. De jongens schik ken zich in hun draaglijk lot. Aan de andere zijde van het kazerneter rein denderen auto's de toegangs poort binnen. Nieuwe klanten voor de ontsmetting-op-grote-schaal. En terwijl de militairen, die uit de auto's springen, hun eerste instruc ties ontvangen, volgen honderden makkers in de grote recreatiezaal de film „Geniet van je leven". En dat doen ze, daar kan men ge rust op zijn. Amersfoort beleefde zijn eerste quarantaine Er is één .hartewens: dat het ook de laatste zal zijn. En als het anders uitvalt? Wel dan is deze ge beurtenis voor de militaire genees kundige dienst toch wel een leerza me generale repetitie geweest. Er zullen ongetwijfeld bij deze ontsmetting hier en daar nog wel kleine fouten zijn gemaakt. Zo lijkt ons het niet bewaren van afstand tussen patrouillerende maréchaus- sées en gerepatrieerden, ongewenst. Vandaag zwaaien de eerste vier honderd man af. Over enkele dagen is alle leed geleden. Amersfoorts quarantaine-kamp ligt dan verlaten en bevende handen van moeders omklemmen niet langer de spijlen van het ijzeren hek. Aanzienlijk lichtere straf voor „De Bijenkorf' AMSTERDAM. Drie jaar en zes dagen nadat een legertje van 120 prijsbeheersingsambtenaren een contróle uitvoerden in de warenhui zen van de N.V. „De Bijenkorf" te Amsterdam, Den Haag en Rotter dam heeft de economische politie rechter te Amsterdam uitspraak ge daan in deze zaak. „De Bijenkorf" was in hoger beroep gegaan tegen de uitspraak van de tuchtrechter, die de N.V. wegens overtreding der prijsvoorschriften boeten oplegde tot een totaal van ruim zes ton. In hoger beroep is de straf aan zienlijk verminderd. „De Bijenkorf" werd veroordeeld tot een geldboete van drie ton plus verbeurdverkla ring van een deel der in beslag ge nomen goederen, dat op ongeveer 100.000.(waarde 1946) kan wor den geschat. Ten aanzien van een aantal punten der telastlegging werd „De Bijenkorf" vrijgesproken. De hierop betrekking hebbende in beslaggenomen goederen zullen bin nen acht dagen worden teruggege ven. nuari 1950. Deze verklaring is ge daan door dr van Royen na zijn terugkeer te Batavia van zijn een daagse bezoek aan Djokja. Men houdt er ln Batavia rekening mede, dat de besprekingen van de inter-Indonesische onferentie ver moedelijk veertien dagen in beslag zullen nemen. Omveer en hagel in Venetië ROME. Badgasten op het Lido in Venetië werden plotseling ver rast door een onweer, dat vijftien minuten aanhield. Toen hagelstenen ter grootte van eieren op hen neer daalden, maakte een paniek zich van hen meester. Bomen werden ontworteld en ruiten werden ver brijzeld. Motorboten voeren uit om gon dels bij tc staan, die gevaar liepen vol geslagen te worden. Op het land werd zware schade aan de oogst toe gebracht en het treinverkeer onder vond vertraging. AANTAL STAKERS IN LONDEN TOEGENOMEN LONDEN. De staking in d« Londcuse havens breidt zich nog al tijd uit. Gisteren is het aantal sta kers met 703 personen toegenomen, hoewel zestig procent van de be manning van de „Beaverbrae" een van de twee Canadese schepen, die bij het geschil betrokken zijn verklaard heeft, dat deze boot niet langer besmet is. De staking heeft thans twintig da gen geduurd. Er zijn nog geen teke nen. die er op wijzen, dat zij spoedig zal worden opgeheven. Het totaal aantal stakers bedraagt thans 15.341. Op 91 schepen in de haven van Lon den wordt niet gewerkt. Pogingen de Canadese reders en de Canadese zeelui tot overleg te bewegen heb ben schipbreuk geleden. Nieuwe stappen in die richting zullen niet worden ondernomen. Zesduizend manschappen van het leger en de luchtmacht zijn thans bezig met het laden en lossen van aan bederf onderhevige goederen. De Britse regering houdt nog meer troepen gereed. De havenarbeiders te Duinkerken hebben besloten de Londense haven arbeiders en de Canadese zeelieden unie te steunen, door op schepen die afkomstig zijn uit Londen of uit de Canadese havens de „langzaam-aan"- methode toe te passen. Churchill's roodharige dochter Saran heeft aan de pers verteld, dat zij graag in Amerika zou willen blij ven om daar te acteren op het to neel en voor de film. DEN HAAG. Colonel Theodore J. Pozzv, hoofd van de tc Parijs ge vestigde Afdeling Ontwikkeling van het Toeristenverkeer van de E.C.A., heeft zijn mening gezegd over hetgeen Nederland zou kunnen doen om de komst van toeristen uit Amerika tc stimuleren. Daartoe achtte hij drie dingen vooral nodig: verdere uitbreiding van de grensfacilitcitcn In Europa, snel herstel van de door de oorlog verwoeste hotels cn dc bouw van nieuwe hotelruimte. „Nederland moet hotels gaan bouwen", zegt colonel Pozzy Hij merkte op, dat de drie lan den. die het meeste ontvangen van de Marshallhulp. Engeland, Frankrijk en Italië, de spe ialc pro gramma's hebben opges eld ter bevordering van het toerisme uit Amerika. De komst van Amerikaanse toe risten zien ze terecht als een bron van inkomsten. Er is geen sneller werkend middel tegen het gebrek aan dollars dan hetgeen de Ameri kaanse toerist in Europa uitgeeft. Toerisme noemde Colonel Pozzy noodzakelijk voor de economie van ieder land. Door het toerisme wor den meer dollars verworven dan door export. Ten aanzien van de practische zijde van dit vraagstuk merkte de heer Pozzy op. dal de Amerikaan, die naar Europa komt. daar een hotelaccommodatie wenst te vin den. welke overeenkomt met die. welke hij in de States gewend is, daarbij moet men in het oog hou den, dat de luxe-toerist dood is De Amerikaanse millionnair bestaat niet meer. Is enerzijds een goede hotelac commodatie vereist, daarnaast hou- de men er rekening mee. dat de rei ziger behoefte heeft aan ontspan ning. De avonden wil hij niet uit sluitend in dancings doorbrengen. En bovendien moet hij erop kunnen rekenen, dat reischeques verzilverd moeten kunnen worden tegen de zelfde bedragen als welke dc bank uitbetaalt. Bij de bevordering van het toe risme bedenke men dat op jeug dige toeristen, vooral studenten, ook de bezoekers van de toekomst zullen zijn. De vriendschap, welke thans op deze wijze tussen het jon- Grens voor vergoeding zoengeld blijft f 100, DEN HAAG. Voor tijdens de bezetting opgelegde zoengelden, schadevergoedingen en boeten kan een vergoeding worden toegekend, indien deze hoger zijn dan f 100. In verband met het feit, dat deze regeling onbillijk is voor minder draagkrachtigen heeft het Tweede Kamerlid Hofstra aan de minister van financiën gevraagd hierin ver andering te brengen Deze heeft thans geantwoord, dat bij afschaf fing van de grens van f 100. schade-enquete-commissies over stroomd zouden worden met aan vragen. Om die reden acht hij het niet verantwoord om de grens van f 100.te doen vervllen. ge Amerika en het oude Europa ge sloten kan worden, is de beste op lossing voor de vestiging van de vrede. Do heer Pozzy betoogde, dat daar er aan toerisme behoor lijk valt te verdienen het een belang van Nederland is. dat pr vol doende en goede hotels komen. Daarvan moet z.i. de regering ook doordrongen zijn. Naar zijn oordeel moet men, als men hotels wil gaan bouwen, in Amerika gaan kijken wat de Amerikaan van een hotel verlangt. Personeel van vliegveld Santa Cruz verhoord BOMBAY. De speciale commis sie van de regering van India, die een onderzoek instelt naar de oor zaken van het ongeluk met de „Fra- neker" heeft Maandag functionaris sen van het vliegveld Santa Cruz bij Bombay en piloten ondervraagd. De verhoren namen vijf uur in beslag en werden in het geheim gehouden. Zij zouden betrekking hebben op de vlucht van de „Franekcr" boven het vliegveld, vlak voordat het toestel neerstortte. Nederlandse luchtvaart deskundigen waren er bij tegen woordig. Senator Knoivland: Tweehonderd millioen dollars voor China WASHINGTON. Do rcpobli- keinsc senator William Knowland heeft Maandag verklaard, dat zo dra het Atlantisch pact geratifi ceerd is, aan het Amerikaanse congres een program zal worden voorgelegd voor de bewapening van het nationalistische China voor een bedrag van tweehonderd mil lioen dollar. Knowland verklaarde, dat het program voor de gewapen de hulp aan China door belde grote partyen In de Verenigde Staten wordt ondersteund. Deze aankondiging werd gedaan op-het ogenblik, dat dc laatste ron de van het debat over het Atlan tisch verdrag begonnen was. Do stemming wordt Donderdag ver wacht en dc regeringsleiders ge loven. dat er niet meer dan twaalf „afvalligen" zullen zijn. Bij het debat heeft de republi keinse senator Cain critiek uitge oefend op de uitsluiting van Span je. Zweden, Griekenland en Tur kije. In de komende tijden zouden de vriendschap en de militaire steun van Spanje mogelijk nodig kunnen zijn. Uit het verdrag bleek volgens Cain niet, dat Zweden toegelaten zou kunnen worden, wanneer het zulks wenste.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1