AMERSFOORTSE GEMEENSCHAP VERENIGT EN ACTIVEERT 1' Mistinguett in het circus te Amersfoort SintMargriet Amersfoort bereidt zich voor op vorming VOMO-afdeling 2 Woensdag 20 Juli 1949 Groeiend besef, dat door samenwerking groots werk kan worden verricht j N feite heeft de Amersfoortse Gemeenschap haar ont- staan te danken aan de in de oorlog tot stand gekomen samenwerking tussen alle bevolkingsgroepen. Toen toch kwam tot uitdrukking dat men bereid was tot samenwerking, iets dat de laatste jaren vóór de oorlog nooit op zodanige wijze naar voren was gekomen. Resultaat dus van het „één zijn" in de oorlog en de intense wil om na de moeilijke periode naast elkaar te blijven staan. Een goede gelegenheid om deze, als het ware herboren eigenschappen van ons volk te grijpen, ze vast te houden en tot groter ontwikkeling te brengen." op de steun van ongeveer 2000 do nateurs. Het verslag geeft uitvoerig weer hoe in de onderscheidene secties wordt gewerkt. Veel staat er nog op stapel Het ledental beweegt zich In stij gende lijn. Eind 1947 waren 155 Amersfoortse verenigingen aange sloten. In 1948 steeg dit aantal tot 187. Wel een bewijs dat het stimule rende werk van de A G, ook de „kat-uit-de-boom-kijkers" tot na denken stemt. Tot nu toe nemen de volgende secties aan het werk déél: Zang en muziek, Beeldende Kunst, Federatie van Personeelsverenigin gen, Toneel, Ontwikkeling, Sociale sectie w.o. ressorteren: Huisvrou wen met vacantie, sociaal advies bureau voor gezins- en huwelijks moeilijkheden en de Contact-com missie voor gezins- en jeugdzorg: sectie jeugd, sectie sport, sectie ar beid en de sectie speeltuinen. Voorts is er een voortdurend contact met het garnizoen. De redactie-commis- Verheugende stijging in ledental Op Initiatief van het toenmalig be staande Nationaal Instituut werd op 13 Februari 1946 een vergadering be legd, waarvoor de hier ter stede ge vestigde afdelingen van Nederlands Volksherstel, Nederlandse Jeugdge meenschap en enige vertegenwoor digers van het nog in oprichting zijnde Katholiek Amersfoort uitge nodigd waren. In principe werd be sloten tot het stichten van een Ge meenschap in Amersfoort. Een co mité van voorbereiding werd gefor meerd uit de genoemde verenigin gen, onder voorzitterschap van de héér M. Korthals Altes. De vertegen woordigers van Katholiek Amers foort moesten zich na enige tijd te rug trekken tot het tijdstip waarop Katholiek Amersfoort definitief zou zijn opgericht. Na een jaar van overleg en be spreking brak in Januari 1947 een nieuwe periode aan. Het voorberei dend bestuur belegde een vergade ring met vertegenwoordigers van het gehele culturele leven uit onze stad. waar dc A.G. aan de orde werd gesteld. Unaniem was men van oor ddel dat het werk moest worden voortgezet en gecoördineerd. Het bleek nodig een aantal secties te vormen, waarin de aangesloten ver enigingen gegroepeerd konden wor den. Ter uitvoering van 't werk werd den commissie gekozen, waaraan als allerderste taak werd opgedragen een grote bijeenkomst te bcldggen, waarbij alle plaatselijke verenigin gen uitgenodigd zouden worden. De commissie bestond uit de volgende personen: Burgemeester H. Molen dijk (voorz.), Dr. J Scheurer. G van Wijland, Pastoor L. A. J. J. Feld- brugge. Ds. N. O. Steenbeek. Mr. F J. W. Hartelust, M. Korthals Altes en A. J. Jansen. Deze commissie nam dd taak van het eerstgevormdc comité over en werd tot voorlopig bontuur benoemd. De 9e April werd een grote bijeen komst belegd in -de aula van het gymnasium Bijna alle Amersfoortse verenigingen waren vertegenwoor digd. Voorzitter Molendijk zette in een bijzonder knappe rdde het doel van de Amersfoortse Gemeenschap uiteen, waarna unaniem werd beslo ten de Amersfoortse Gemeenschap te stichten. HARD WERKEN Dd A.G. was een feit gewor den, de ontwerpstatuten werden goedgekeurd en ruim 100 ver enigingen sloten zich aan. Een periode van hard werken werd ingeluid. De secties werden gevormd en verscheidene eve nementen g organiseerd. Dé secties kozen dik hun eigen be stuur uit en door de aangesloten verenigingen, terwijl de verte genwoordigers der secties zit ting namen in het Algemeen Be stuur. Om het contact tussen de A.G. en de burgerij op een zo breed mogelij ke basis tot stand td brengen, namen tevens in dit Algemeen Bestuur ver tegenwoordigers der grote geestelij ke stromingen en een vertegenwoor diger van het departement Amers foort van de Nederlandse Maatschap pij voor Nijverheid en Handdl, zit ting. Dit' bestuur koos zich een Da gelijks Bestuur, hetwelk met de da gelijkse leiding werd belast, onder voorzitterschap van burgemeester H. Molendijk." Het is goed, dat in het zo juist verschenen jaarverslag van dd Amersfoortse Gemeenschap, dat handelt over de jaren 19461947 en 3948 nog eens uitvoerig is geschre ven hoe deze organisatie is ontstaan. Zij vindt haar oorsprong in de goe de idealen waarmede wij uit de oorlog kwamen. Het is goed, dat daarvan iets is bewaard gebldven in de Amersfoortse Gemeenschap. Wat al niet is er in haar nog korte be- staansperiode tot stand gekomen, waaruit de zin tot samenwerking en het streven naar een hoger béscha- vingsplan zo een duidelijke taal spreken. Dit toch is een organisatie, die het zo rijk geschakeerde Amers foortse verenigingsleven bundelt en activeert. Hoe? Dat is uit de grootse manifestatie bij bevrijdingsfeesten en andere hoogtijdagen wel geble ken. Het zou te ver voeren om het uitvoerig en goed verzorgde verslag daarvan op de voet te volgen. Vast staat, dat dc A.G., nu ze ook een gemeentelijke subsidie ontvangt, in de toekomst haar werk nog breder en intensiever kan aanpak ken. Waarbij het nog kan rekenen Noteert U ever\ GRAND THEATRE: „Are de Tri- omph", 18 jaar. Zondag: 1.30, 4, 6.30 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.30 en 9 uur. CITY THEATER: „Rumoer op de afdeling pantoffels", alle leeftij den. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: „Vro lijke Jongens", De laatste der Mo hikanen, 14 jaar. Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 ur. Vrijdag en Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 u. Overige dagen: 2.30 en 9 u. 20 Juli. Amicitia, 20 uur: Toneel avond Comedianten met „Model echtgenoot". Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur: Uitlening voor kinde ren: Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.304 30 uur: Leeszaal dage lijks van 10—12.30 en 25 uur; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. sie van het maandblad De Bcyaard zorgt, dat prompt ïedére eerste van de maand dit blad huis aan huis kan worden verspreid. Het verslag zat vol goede her inneringen aan indrukwekkende en van eenheid getuigende ge beurtenissen. Eén daarvan is ze ker wel de Simson-opvoering in het Openluchttheater, waarme de de A.G. tot ver buKcn Amers foort de aandacht trok. FINANCIëN De administrateur, dc heer A. J. Jansen heeft zich voortreffelijk van zijn taak gekweten. Het uitvoerige verslag geeft een inzicht in alle on derdeden van het werk en vertelt hoe de financiën van de A.G. tot nu toe er voor staan. Per 31 December 1948 was er een voordelig saldo van 346391. Giften ontving dc A.G. van 7500.— bij de opheffing van Ne derlands Volksherstel en van dezelf de instelling voor de „actie jeugd van dg straat" een bedrag van 6000.Giften van 1000.kwam binnen van de directie van een Amersfoorts bioscoop-theater en van een onbekende. De gemeentelij ke overheid steunde het werk gedu rende de verslagperiode met 5400. Wij willen besluiten met de op merking, dat de A.G. met dit ver slag goed voor de dag is gekomen. Het is een stuk van historische waarde, omdat naar het voorbeeld van Amersfoort velen in den lande zich geroepen voelen tot een he:hterc samenwerking op het gebied van verenigingsleven. Herinnering aan de opvoering van Simsontijdens bevrij dingsfeesten in 1948. 139 Ja, ook voor de „Zephir" heeft nu het laatste uur geslagen want het schip heeft een groot lek gekregen en maakt snel water terwijl aan dek een ge weldige chaos heerst dooidat de stengen, met de zeilen en de raas, naar beneden komen Maar de Japanse matro zen voor het merendeel walvisjagers van de Koerillen, zijn niet gauw bang en ze weten hoe ze onder zulke om standigheden moeten hsnde en. Enkeier van hen weten nog gauw eei. boot te strijken; commando's klinken en binnen tien minuten wordt de boot afgestoten Slechts enkele matrozen vinden de dood in de golven, maar het merendeel van de bemanning DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB weet het vege lijf te redden. Van de wal af i hebben de bewoners van het paradijseiland angstig het schip gadegeslagen Ze weten wel, dat ze van de Jappen niet veel goeds behoeven te verwachten. En ze zijn op het eiland verre in de minderheid Verwarring bij Mikkenie: niet één biscuit (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT. „Et. soyez la bienvenue ici". De kleine, blonde man achter in de piste van Mikkenie's stampvolle circustent komt nu naar voren, een bos felrode anjers in de hand. De vierduizend mensen om hem heen betuigen door dreunend applaus en voetgetrappel hun instemming met zijn hartelijk welkom. Op de bovenste rijen staan velen op om Frans Mikkenie met de blik te kunnen volgen op zijn weg naar de loge, waar een vrouw met koperrood haar onder een enorme strooien hoed zijn doel is: Mistinguelte, de Parijse vedette, die generaties van artisten overleefde, gróót bleef in dans en zang. Wier naam een begrip werd, een eerbiedige aanduiding van wat eens was geweest, volmaakt en nimmer geëvenaard. Huzaren van Boreel in Maastricht MAASTRICHT. Het regiment Huzaren van Boreel uit Amersfoort dat een driedaagse oefening in de Ardennen houdt, zal Vrijdag op de thuisreis, in Maastricht, daarbij vergezeld van het stafmuziekkorps, een bezoek aan de stad brengen. De militairen zullen op uitnodiging van het gemeentebestuur enkele bezienswaardigheden van Maas tricht in ogenschouw nemen, 's Avonds maken de militairen een muzikale rondwandeling. Daarna zal een muzikale hulde worden ge bracht aan de commissaris der Ko ningin, mr. dr. F. Houben. Ten slotte wordt op het Vrijthof aan de Maastrichtse bevolking een con cert aangeboden. Schoentje redde kind Het drie-jarige jongetje Bennie uit de Paulus Potterstraat kwam gisteren spelende achter twee in die straat geparkeerde auto's van daan. Een automobilist, die juist zijn wagen optrok kon door krachtig remmen een ernstige aanrijding voorkomen. Wel stond het voorwiel reeds op het dwars liggend voetje van het kind. Hak en zool bleken echter sterk genoeg om verminking van het voetje te voorkomen. Het ongeval bleef nu beperkt tot een kleine schaafwond. Bankwerker voor de rechter De Meervoudige Kamer van de Utrechtse Rechtbank zette Dinsdag de behandeling voort van de zaak tegen de 22-jarige machine-bank werker J. B., beschuldigd van he ling van twee micrometers ten na dele van een machinefabriek. De verdachte ontkende te heb ben geweten, dat de hem door zijn collega F. W. ter hand gestelde mi crometers van diefstal afkomstig waren, zulks in strijd met zijn ver klaringen tegenover de verbalise rende politiemannen, bij de rechter commissaris en bij de behandeling van zijn zaak in eerste instantie voor de Rechtbank op 11 Maart. De Officier van Justitie conclu deerde tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek van voor arrest. De verdediger, mr. Emmelot, pleitte een aanzienlijk geringere straf, o.a. met het oog op de waar schijnlijke uitvoering van een nog boven het hoofd van zijn cliënt hangend voorwaardelijk vonnis. De Rechtbank bepaalde de uit spraak op 2 Augustus. Burgerlijke Stand Geboren: Carla Julia Odilia Pp- tronella, d. v. P. J. v. Noort en O. M. Ongenae; Hijntje Antonia, d- v. J. Veenvliet en H. A. Ouderdorp; Gerrit, z. v. T. Verwoert en W. J. Schoonhorst; Anna Louisa, d. v. H. T. J. Ramselaar cn G. C. Bok- kers. Getrouwd: E. A. Vos en M. G. Verhoef; K. Hammink en D. v. 1 Wetering; J. H. Hekel en E. R. de Wal; J. M. van Bezooijen en G. Timmerman. Overleden: Huberta Wlenar.da Wolbersen, 18 maanden; Doede van der Weij, 45 jaar, geh. met J. Bak ker; Aukjes Ellens, 71 jaar, geh. met G. A. G. v. d. Heide; Maria Anna Sara de Koek, 8 jaar, wed H. J. de Kempenaer; Willemina Albetrina Fortuin, 74 jaar, geh. met W. C. Oosterman; Adriaan Wllken, 52 jaar, geh. met S. Enke laar; Sytske Hendrika Meyer, 14 jr Kleuter ontsnapt aan de dood Het vijf-jarig knaapje van V. uit de Utrechtsestraat is gisteren aan de dood ontsnapt. De kleuter stak plotseling het drukke kruispunt Bisschopsweg-Vermeerstraat over. Een automobilist kon een aanrij ding niet voorkomen. Vla het lin ker voorspatbord van zijn wagen kwam het knaapje op de autokap terecht. De autobestuurder, die uit alle macht remde en daardoor de wagen een draaiende beweging liet maken, kon niet verhinderen dat 't knaap je van de autokap werd geslingerd. Het bleek nog goed te zijn afge lopen. De kleine jengen liep een gat in zijn achterhoofd op en wat schaafwonden aan gelaat en rug. De auto werd licht beschadigd. Benoeming Bij beschikking van den minis ter van Financiën is onze stadge noot, de heer A. Stuurman be noemd tot Hoofd-Verificateur der Invoerrechten en accijnzen met standplaats Amersfoort. De kruidenier wordt nog wel bedenkt Jaren geleden al overschreed ze de leeftijd der zéér sterken. Maar onlangs droegen. Mistinguettes veel bezongen benen haar weer de Pa rijse toneelplanken op. Als een wervelwind danste ze er en de nauwelijks veranderde stem. waar mee ze haar liedjes zong, verrukte opnieuw haar vroegere bewonde raars, in drommen naar het A.B.C— Théatre gekomen om „grootmoeder Mistinguette" te zien. Met datzelfde hese stemgeluid dankt ze voor de bloemen. „Ah, merci, merci.." En ze glimlacht naar links en neigt naar rechts om toch maar iets te rug te doen voor het „Lang zal ze leven", dat die vriendelijke Amers- foorters haar zo welgemeend maar een beetje overbodig toezingen. Ze woont deze hele Dinsdag avond-voorstelling bij, laat zich de hand drukken door Gilbert Houcke, de Franse tijgertemmer, en door Gene Detroy, die het schreeuwende zoontje van zijn chimpansee Mar kies bij haar op schoot zet. Aan de bar in Mikkenie's eigen wagen een kort gesprek, half in 't Frans en half in 't Engels, dat Mis tinguette met een grappig accent spreekt. Onderwijl nipt ze van haar glas champagne en zet ze van tijd tot tijd een groene zonnebril op, waarachter ze wellicht de rimpel tjes rond haar ogen wil verbergen. Overigens is de Parijse ster een goed vei'zorgde vrouw, verbijste rend kwiek en levendig. Meer dan zestig jaar zou je haar niet geven. Ze is flatteus gekleed in een licht blauw zomertoiletje. gele swagger en een witgrijs bont. De witte zö- merschoentjes, waarmee ze op de spijlen van een barkruk steunt, zijn hooggelakt. Of ze het niet vreemd vindt, weer op te treden? De rode lippen gaan verschrikt vaneen. Temperatuur van 't water De temperatuur van 't water in Bosbad Birkhoven is 19°. In Pesie's bad is de temperatuur van het water 20°. Onze stadgenoot, W. J. van Leur slaagde voor het examen handels kennis L.O. „Mais non, m'sieur. Ik leef hele maal in de toekomst. Ik denk niet aan het verleden," zo herhaalt ze, wat ze ons vroeger op de avond al verzekerde. En wat die toekomst dan wel is. „Donderdag en Vrijdag optreden in het Casino in Scheve- ningen. Mikkenie is onze impre sario. Daarna naar Parijs terug^ dan naar Cannes. Dat is eigenlijk onze vacantie. die een maand mag duren. Op 12 Augustus terug in Pa rijs „for rehearsel" repeteren. Twee dagen later optreden in Casino „La Baule", steeds met hetzelfde pro gramma: uitbeeldingen van allerlei Parijse types." Mistinguettes veel jongere, donkerharige Italiaanse metgezel, zo horen we verder, heet Lino Carenzio, en is leider van het programma, dat door hemzelf met zang en dans wordt aangevuld. Plotseling is er enige verwarring rond de kleine bar. Na haar cham pagne zou Mistinguette wel wat biscuits willen hebben. Maar er is er in het hele uitgestrekte kamp niet één te vinden. En buiten de hekken ligt niet Parijs doch een stad, waarvan de meeste bewoners allang naar bed zijn. Even aarze ling, maar danof wij 't eens willen proberen! Die restaurateur, die we op de late avond lastig vie len en die voor ons een kruidenier uit zijn bed belde, wordt nog wei- bedankt. Namens Mistinguette. „Merci, mercizei ze. Kapsters en kappers doen examen „Waaruit bestaat ons menselijk li chaam9" Waarom dragen heren Malden? Welke b^ard Rmee T9 TVze vragen sMdp dé hepr G. E Heidendaal. e»n van de leden van de ex^meneommiciie voor hot kannen- vak. aan afkomende f: cam's. Tn h°t gebouw Conenrrfïa in de T.nn«*e- siraat werd namelijk Pins^ae* het examen voor het gezeHendinlomn. onderverdeeld in heronvak en da- m°svak door de sHehting kann^c- vaksc^eol Amercfnnnt van de «dich ting T<"annersvakeniPidino afgpno- men. Hiervoor hnddpn zich ?3 ran- didafen voor het «renvak. 2 vonr het certificaat lc bediende on hij het damesvak 12 voor het ge7ellendi- oloma en een voor het oort'f raat Ie bediende opgegeven. Zij clie zich voor dit examen hadden aangemeld, waren voornamelijk ]éerli«»en van de Amersfoortse school. Er waren ook enkele vrije inschrijvingen bij. Het afnemen van dit examen ge schiedt jaarlijks in Amersfoort en bestaat uit een pradisch en een the oretisch gedeelte Alleen zij, die het practische gedeelte goed hadden af gelegd, mochten aan het theoretisch examen deelnemen. Met de gestelde vragen hadden de meeste eandidaten geen moeite. Het practische gedeelte was wel 't moeilijkst. In de benedenzaal ston den grote spiegels opgesteld en kap sters en kappers watergolfden, on- duleerden. masseerden en liepen ze nuwachtig voor de spiegels heen en wéér. want in ander half uur moes ten zij een flink programma afwer ken. Tegen vijf uur reikte de voor zitter van de examencommissie, de heer G. J. Wenderick uit Den Haag de diverse diploma's uit. In totaal werden acht eandidaten afgewezen. De volgende personen slaagden voor het gezellendiploma herenvak. P. Bolder, Putten; A. Broer, Barne- veld; K. Kok, Spakenburg: C. van Manen Veenendaal; H. dé Vries, Amersfoort. Deze waren allen van de Amersfoortse vakschool evenals degenen, die slaagden voor het ge zellendiploma damesvak. Dit waren. R. J. Grootenhuis. Barneveld; G. J. Kleuver. Zeist; C. E. Klok, Amers foort; H. C. Sleeking, Amersfoort; P. M. Verheijen, Apeldoorn; W. J. M. Bickman Amersfoort en T. J. H. Nieuborg, eveneens uit Amersfoort. (Ing Med.) Têtfja**/ (Van onze weerkundige mede werker) Vandaag is het Sint Margriet en als het volksgeloof waarheid zou bevatten, zouden we op grond van het weer van heden kunnen vast stellen hoe het in de aanstaande anderhalve maand zal zijn. Het versje luidt immers: „Regent het op Sint Margriet, „zes weken lang duurt dat ver driet. „Als het niet regent op Sint Mar griet, dan regent het zes weken „met". In deze absolute vorm is dit stel lig niet juist. Het enige, dat dit volksgeloof zou kunnen rechtvaar digen, is, dat in de zomermaanden Juli en Augustus het weer vaak een stabiel karakter heeft en dat het dus vaak is voorgekomen, dat het weertype, dat zich in half Juli voordeed, geruime tijd zo bleef. Zoals het er momenteel uitziet, kan er echter al heel weinig ge zegd worden over de toekomst. Uit het Westen nadert ons land een flinke depressie, die boven Ier land en Engeland reeds regen heeft gebracht en die zich ook boven ons land zal doen gelden. Naar alle waarschijnlijkheid zal het weer zich in de komende dagen nog ken merken door wisselvalligheid. Ontevredenheid over repatriëring en tal van andere zaken In de Academie de Danse werd gisteravond door het Plaatselijk Actiecomité van de Landelijke Organisatie voor onze Militairen Overzee, V.O.M.O., een vergadering be legd om te geraken tot oprich ting van een afdeling Amers foort van deze organisatie. Het behoeft geen betoog dat vele ouders, vrouwen, ver loofden verdere verwanten en belangstellenden van jongens die reeds verscheidene jaren tropendienst doen naar deze bijeenkomst kwamen. Een der hoofdbestuursleden van V.O.M.O., de heer B Hartog uit Bunschoten, zette uitvoerig uiteen wat het doel en streven en de werkwijze van deze organisatie be oogden en gaf op kernachtige wijze aan welke belangrijke zaak voor dc Militairen in Indonesië in het Vaderland wordt aangepakt. De heer Hartog, die een buiten gewoon vlot redenaar bleek te zijn, wees er in de allereerste plaats op dat V.O.M.O. geen politieke bedoe lingen heeft hoewel, volgens spre ker, zeer velen V.O.M O, in het begin hebben belasterd en tegen gewerkt en allerlei verdachtma kingen werden geuit. Ondanks dit alles zullen wij moedig voorwaarts gaan om onze rechtvaardige eisen ten opzichte van onze jongens over zee te verwezenlijken, aldus de heer Hartog. Het standpunt dat wij moeten innemen is dat wij ons zullen plaatsen achter de regering welke tenslotte is gekozen door het Ne derlandse Volk. Ten derde bracht spr. naar voren dat de organisatie alleen zal trachten langs legale weg maar met een vaste wil haar doelstellingen te bereiken. De belangrijkste zaak waarmede V.O.M.O, zich bezig houdt geldt vanzelfsprekend de repatriëring van de militairen uit Indonesië. Spr. herinnerde er aan dat thans drie jaar geletóen de 7-Dec naar Indonesië vertrok met de door de regering gedane belofte, hetgeen eveneens door de hoge militaire autoriteiten werd bevestigd, dat de tropendienst niet langer dan twee jaar zou duren, hetgeen dan ook wel de bedoeling zal zijn geweest. Een wetswijziging gaf op deze wyze de regering het recht 01"n de jongens naar het bedreigde Vader landse gebied te zenden. Onrust Naarmate de tijd vorderde groei de de ongerustheid onder de be volking en rees de vrasg: „wanneer zullen onze jongens terugkeren". De onrust wakkerde a.an en o.a. door een actiecomité in Arnhem werd vergezeld door 3000 handte keningen, een adres gericht aan de regering. Op 7 Mei '49 werd te Arnhem de V.O.M.O. in het leven geroepen terwijl tijdens deze op richtingsvergadering telegrammen werden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, de Min. Pres. en de eerste en tweede Kamer. De resultaten van de Organisa tie bleven niet en de officiële instanties hielden terdege rekening met de wensen en verlangens van V.O.M.O. Toezeggingen werden gedaan dat het Repatrieringssche- ma bekend zou worden gemaakt. De mededeling gedaan door de heer Hartog dat b.v. de militairen van de 7 Dec. Divisie eerst in Maart 1950 'zullen terugkomen wekte menige verzuchting onder vele aanwezigen. Van de overige lichtingen was niet bekend wan neer zij zullen repatriëren. Door V.O.M.O. werd tegen deze gang van zaken een scherp protest aan getekend. „Wij moeten vasthouden aan twee jaar tropendienst en niet langer" aldus de heer Hartog. V.O.M.O. zal blijven pleiten en vechten om hieraan gestand te doen. Propaganda Behalve dit belangrijke on derdeel van het programma van de Organisatie wordt aan dacht besteed aan een recht vaardiger compensatie voor de langere tropendienst. uitbrei ding van het Strijdkrachten programma lagere tarieven voor de postpa.kkettenverzen- ding naar Indonesië, recht vaardiger verhouding tussen Marine en Landmacht t.a.v. de verzorging, enz. Na een korte pauze werd gele genheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan druk ge bruik werd gemaakt. Het bleek wel dat de aanwezigen deze zaak na aan het hart ligt en de heer Hartog kreeg vragen van de meest uiteenlopende aard te beantwoor den. De Vrijstelling van buitenge woon dienstplichtigen en de Her scholing van de militairen na hun terugkeer werden verder nog onder dc loupe genomen. Tenslotte wees dhr. Hartog er op dat de V.O.M.O. met de dag groeit en zodoende door krachtige samenwerking van de thans reeds meer dan 70 afdelingen zeer veel bereikt kan worden. „Deze orga nisatie is uit de nood geboren en zal zich als zodanig handhaven" aldus besloot spreker. Er werd de aandacht op geves tigd dat men staande de verga dering zich kon oogeven voor de op te richten afd. Amersfoort. Hiervan werd druk gebruik ge maakt en door het Voorlopig Co mité zal binnen afzienbare tijd op nieuw een vergadering worden belegd waar dan een definitief af delingsbestuur kan worden geko zen. Zij die niet ter vergadering aanwezig waren en eveneens be lang stellen in het werk van V.O.M.O. kunnen zich opgeven bij een der onderstaande adressen: J. Rozeboom, Frans Halsstraat 7 (Voorzitter voorl.), mevr. Fre- mouw, Soesterweg 154, J. Duyst Begoniastraat 19, S.G. Arts, Soes terweg 455 en de heer Hengeveld, Van Perseijnstraat 5 allen te Amersfoort. Examens Voor het Mulo-examen, diploma A, slaagden: P. J. IJsebaart, F. v. Bentum, G. E. J. v. d. Berg, allen Ermelo; D. F. van Dolder, H. P. v. d. Essenburg, H. C. Fliek, A. K. Blijsma, R. Blauw, allen A'foort: J. M. C. v. d. Akker, Ermelo; M. Wietsma. Putten; W. WipklnK, Harderwijk; G. C. Bolderman, Ede: H. C. Bos, W. Bos, W. C. v. d. Brink, E. Spronk, H. Thijs, A. v. d. Weerd, Tj. v. Walsum, allen Vee nendaal; H. Peters, Soest. Afgewezen: 7 eandidaten. Aan het Baarns Lyceum werden bevorderd van klasse 4 H B.S.-A naar 5 H.B.S.-A, onze stadgenoten, A. Brink en L. C. D. Fens. Brand in Amsterdam met groot materiaal geblust AMSTERDAM. Dinsdagmiddag heeft een grote brand gewoed in de fotokaartenfóbriek „Helios", geves tigd op de eerste verdieping van een perceel aan de Nieuwe Uilenbur gerstraat te Amsterdam. De brand werd omstreeks kwart over vijf ont dekt door arbe.ders van een groot handel in huishoudelijke artikelen in de parterre van hetzelfde pand gevestigd. Daar men wist. dat in de fotokaartenfabriek gebruik wordt gemaakt van chemische stoffen cn overal in het gebouw houten vloeren en plafonds waren, werd onmiddel lijk groot alarm gemaakt. Dé brand weer rukte uit met vier motorspui len, twee ladderwagens, een perso nenwagen, een gereedschapwagen cn een stafwagen, terwijl ook de drij vende motorspuit „Jan van der Heyden" uitvoer. De brandweer was het vuur zeer snel meester en tegen zes uur kon het gevaar als gewé- ken worden beschouwd. Het aan de Nieuwe Uilenburger straat gelegen gedeelte van de foto kaartenfabriek brandde geheel uit. De groothandel kreeg ernstige brand- en waterschade, evenals een metaalwarenfabriek en een confec tiefabriek, d.e zich op hoger gelegen verdiepingen bevonden. Een arbéider, die een rookver giftiging had opgelopen werd bijge bracht met een zuurstofapparaat. Ontploffingen deden zich niet voor. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. KONINGIN JULIANA OP BEZOEK IN HAARLEM Tocht van Prins Bernliard door de Zaanstreek HAARLEM. H.M. Koningin Juliana heeft Maandag een bezoek aan Haarlem gebracht en daar ge dineerd in de ambtswoning van de commissaris der Koningin, dr. J. C. baron de Vos van Steenwijk. Kort voor zes uur passeerde de koninklijke stoet in Uithoorn de grens van de provincie Noord-Hol- laand. De commissaris der Konin gin en de burgemeester van Uit hoorn, de heer C. M. A. Koot, wa ren hier ter begroeting aanwezig. Een dochtertje van de heer Koot bood de Koningin een bouquet blauwe irissen aan en een dichte schare gaf blijk van haar belang stelling. Via Aalsmeer, Hoofddorp en Heemstede werd de reis naar de Spaarnestad voortgezet en overal langs de weg werd de Koningin hartelijk toegejuicht. Vooral in Heemstede was de belangstelling groot. Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremer, verwelkomde de Koningin aan de grens van zijn ge meente en daarna begon de intocht door Haarlems straten, waar dui zenden op de been waren om de laandsvrouwe te begroeten. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gis teren een bezoek aan de Zaan streek gebracht. Aan de grens van Zaandam werd hij begroet door de commissaris der Koningin en Zaan- dams burgemeester, de heer W. Thomassen en daarna heeft hij ge luisterd naar de uiteenzettingen van enkele Zaanse industriëlen, over de toestand in hun rayon. In de middaguren heeft hij een tocht door de Zaanstreek gemaakt, waar hij overal hartelijk is begroet. Te Koog aan de Zaan bood Sonja de Kok uit Zaandam hem namens de afdeling „De Zaanstreek" van de Nederlandse padvindsters het boek „De Zaanstreek in blijde en droe vige dagen" aan. In Wormerveer overhandigde Lia Bakker uit Zaan dam hem bloemen. 's Avonds heeft ook Prins Bern hard zich naar Haarlem begeven. Samen brachten Koningin en Prins 's avonds een bezoek aan de pro vinciale griffie, waar 14 Haarlemse muziekcorpsen hen bij fakkellicht een serenade brachten. Op de grif fie werd het koninklijk paar be groet door de bisschop van Haar lem, mgr. Huybers en z;jn secreta ris J. P. J. Solleveldt. De leden van de Staten met uitzondering van Je communistische leden, die ver stek hadden laten gaan werden aan Koningin en Prins voorgesteld. Zondag a.s. zal de heer F. C. Erasmus, minister van verdediging der Unie van Zuid Afrika voor een informeel bezoek aan ons land te '-Gravenhage aankomen. Hij zal ver gezeld zijn van Generaal L. Beijers, chef van de generale staf en van de brigadiers Wilmot en Colliers. !1<wvelaken OESL A T.r,p Onze plaatsgenoot de heer A. van Ruitenbeek, voormalig comman dant van de B. S. alhier slaagde als adjudant bij de Koninklijke Landmacht VOETBEENTJE GEBROKEN De heer N. B. wonende aan het kruispunt, momenteel in militaire dienst, had bij het van zijn fiets stappen het ongeluk een voetbeen tje te breken. Hij werd in het Militair Hospitaal te Utrecht op genomen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2