Amersfoorters staan in de rij voor een paspoort Weer minder werklozen in provincie Utrecht Haagse jongen breekt in te Zeist en Amersfoort Lisidunaeen leerzame expositie in museum Flehite 2 Donderdag 21 Juli 1949 „Er is haast bij meneer!" Vooral Denemarken en Frankrijk bij de vacantiegangers in trek Ambtenaar heeft er de handen vol aan ENEER, kan ik hier -een paspoort aanvra gen?" Dat het dametje daar voor hier, op de afdeling Be volking van het Amersfoorts stadhuis, terecht kan, trachten grote letters op de balie haar al duidelijk te maken. De amb tenaar aan de andere kant van de toonbank strijkt maar eens berustend met de hand door zijn krullekuif en zegt vriende lijk glimlachend: „Jazeker me vrouw, hoe is Uw naam, dan zullen we het aanvraagformu lier invullen." Een greep in een van de vele bakken bij het raam, dan met een kaart terug naar de wachtende vrouw. Even controleren of de ge gevens daarop met de werkelijkheid overeenstemmen. „MariaSoes- terweg nummer Ja, dat klopt Kleur van het haar? En van dé ogen? Mevrouw wil naar Denemar ken en alleen al het noemen van die naam ontlokt haar een heel ver haal. De ambtenaar schrijft en luis tert tegelijkertijd. Ja, ja, dat is leuk", en „Veertien dagen is inder daad niet lang." Uit het plastic handtasje wordt een portemonnaie gevist. "Duur is zo'n paspoort te genwoordig, meneer. Dertien en een halve gulden. Of het nieks is." Ook de twee pasfoto's komen tevoor schijn. „Wanneer kan ik het nu komen halen? U weet, er is haast bij." De ambtenaar stelt haar gerust, terwijl hij zijn vulpen over de kwitantie voor zijn „cliënte" laat krassen, het zo juist ontvangen geld opbergt en het formulier op een grote stapel eendere papiertjes legt. „Ik zal mijn best doen mevrouw. U krijgt wel een kaartje thuis." Het dametje eindelijk af. Op haar plaats schui felt nu een donkere jongeman, ach ter wiens rug nog meer mensen staan te wachten. „Meneer eh kan ik hier een paspoort krijgen. Ik zou het graag met een week of zo willen hebben Rompslomp En weer verhalen, belangstellende vragen van de ambtenaar, kaarten, formulieren, foto's, geld, kwitanties. Tot 's middags om drie uur de deur naar de gang op slot gaat en kan worden begonnen met correspon dentie, afrekening, paspoorten schrijven en overleg met de afde lingschef, de heer A. J. Bruijnooge, over bijzondere gevallen. De heer A. Veenstra, de ambte naar bij wie de Amersfoorters hun paspoorten komen aanvragen, heeft er de handen vol aan in deze vacan- tietijd. Want de mensen, die nu wel eens mopperend vragen, waarom dat blauwe boekje niet „zo maar even" kan worden uitgereikt, moes ten eens weten, wat een rompslomp aan formaliteiten er aan de afgifte van paspoorten is verbonden. Dat is geen zaak, die alleen binnenska mers kan worden behandeld. Aller lei instanties op justitieel gebied moeten er volgens de voorschriften van het Departement van Binnen landse Zaken hun goedkeuring aan hechten en die te verkrijgen kost tijd. Daarom is de tijdsduur tussen aanvraag en afgifte officieel op twee weken gesteld. Meestal valt het een paar dagen mee, maar voor elke dag, dat ge het begeerde docu ment eerder krijgt, kunt ge ook de heer Bruijnooge en de heer Veen stra dankbaar zijn. Zij stellen zich op het standpunt, dat waar mogelijk de mensen ge holpen moeten worden. „Wij denken niet: ik ben de ambtenaar en zij zijn maar het publiek," zo verzeker de ons de heer Bruijnooge. En de heer Veenstra voegde er aan toe. „Vaak vragen ze me dingen, waar over ik ze niet kan inlichten, omdat ik nu eenmaal geep reisbureau ben. Bijvoorbeeld hoeveel geld ze mogen meenemen naar Frankrijk, of waar ze een doorreisvisum voor Duits land kunnen krjjgen. De gekste problemen leggen sommige mensen je voor en ik probeer altijd ze te verwijzen naar de instantie, waar men hen wel kan inlichten." Tijdverlies „Wat ons ook nogal eens over komt xs. dat de mensen geld noch foto's bij zich hebben, ook wèl geld en géén foto's of andersom", zo ver volgt de heer Veenstra. „We kun nen er heus niet aan beginnen hun aanvragen toch maai meteen in behandeling te nemen, hoe graag we het persoonlyk oo'" zouden wil len. Er zou op de duur geen touw meer aan vast te knopen zijn. Voor de mensen betekent het onnodig tijdverlies. Of er werkelijk een groot verschil is in het aantal aan vragen van de wintermaanden en dat van de zomertijd? O ja, de stroom begint in Maart al en houdt nog steeds aan. Vacantiegangers van acht tot tachtig krijg ik dage lijks op bezoek. Er gaan dit 'jaar heel wat Amersfoorters naar Dene marken en Frankr ik, verder België, Engeland en Zwitserland. Tussen hun aanvragen door, krijgen we dan nog de telkens terugkerende verlengingen van pasooorten en het werk voor de vreemdelingen-pas poorten, die door onze bemiddeling wonden uitgegeven." Een volledige dagtaak heeft de heer Veenstra er aan en zelfs moet hij in deze maanden geholpen wor den door een collega. Maar klaar komt het werk en er zijn al honder den Amersfoorters, die de betrok ken ambtenaren op het stadhuis dankbaar zijn voor hun overi- ;ens van harte verleende mede- Afscheidsavond School Wijersstraat In tegenwoordigheid der ouders namen gisteravond de leerlingen der 6de klas afscheid van hun school. De heer M. J. T. Hefting, Hoofd der school, wees in zijn ope ningswoord op de blijdschap, doch ook op de tragiek, welke er 111 elk vaarwel schuilt. Op verdienstelijke wijze voerden de kinderen twee toneelstukjes op: „De St. Nicolaasverrassing" en „De droom van juffrouw Flims" inge studeerd onder leiding van mevr. Hefting. De sketch „Op naar de T.T." waarbij een oude stofzuiger op vindingrijke wijze tot 'n pracht- motor was gemetamorphoseerd bracht de lachspieren danig in be weging. De meisjes oogstten met enige keurige dansjes groot succes. In zijn toespraak tot zijn leerlin gen zeide de heer Hefting tenslotte: „Kennis, jongens en meisjes, is een grote steun, kunnen een nog grote re, doch waar het vóór alles op aan komt is, een goed mens te wor den. Denk aan juffrouw Flims, die zich. van een zelfzuchtige vrouw be keerde tot iemand, die, door ande ren gelukkig te maken, het hoogste geluk vond. Als herinnering aan hun school tijd ontvingen de scheidende leer lingen een boekwerkje, aangeboden door dc Oudercommissie, welke bij monde van de heer Hefting dank werd gebracht voor haar grote ac tiviteit in alles, wat de school be treft. Leerlingen, Ouders en Personeel zullen zeker lang terug denken aan dit afscheid. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Burgerlijke Stand 20 Juli 1949: GEBOREN: Hendri- kus Albertus Maria z v F M A van den Bos en E J M Daatzelaar; Ma ria Johanna d v G M van Dijk en J M de Bruin; Cornelis Antonius Maria, z v M van Zetten en M P van den Breemer. GEHUWD J A Wezenberg en J C Verhaar; C M de Schaaf en G van Hernen; J Wind en M A van 't End; C A Pijl en G v d Haar; J de Jong en A Henstra. OVERLEDEN: C B Hendriksen, oud 52 jaar echtgenoot van Zoeten, Grietje;.. B. Duyves, oud 76 jaar. wed.nr. v H de Boer. Note ert I even GRAND THEATRE: ..Arc dc Tri- omph", 18 jaar. Zondag: 1.30, 4, 6.30 en 9 uur. Overige dagen 2.30. 6.30 en 9 uur. CITY THEATER: „Rumoer op de afdeling pantoffels", alle leeftij den. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. „Vro lijke Jongens", De laatste der Mo hikanen, 14 jaar. Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 ur. Vrijdag en Zaterdag: 2 30. 6.15 en 9 u. Overige dagen: 2.30 en 9 u. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur: Uitlening voor kinde ren: Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur: Leeszaal dage lijks van 10—12.30 en 25 uur; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur. „Hoe zit dat nou"" De neer Dert Kamperman, rechts op de foto, laat zich graag door de heer Veenstra inlichten. Op 28 Juli vertrekt hij met zestien leden van dc Amcrsfoortse Bond van Amateurdansers, waarvan hij trainer is, naar Rotherham. En aan zo'n verzamelpaspoort zit wat vast. Neptunus-dames over rompelen uzc In het Sportfondsenbad werden gisteravond voor de Kring compe titie een drietal wedstrijden ge speeld. Het eerste zevental dames van Neptunus boekte een- uitzonderlijk grote zege op W.Z.C. uit Woerden. De gasldames hadden uiteraard weinig in te brengen tegen de sterk aanvallende Neptunus dames. De thuisclub scoorde liefst.' tien maal terwijl de Neptunus keepster haar doel van doorboringen verschoond hield. Voor rust speelden beide zeventallen met zes speelsters aan gezien een der W.Z.C. dames nog niet aanwezig was. De jonge Woer- dense doelverdedigster kon niet veel uitrichten tegen de harde schotep van Ina de Gans c.s. Reeds kort na het begin scoorde Julia de Vries en niet veel later bracht mej. Scheerder alleen voor het doel lig gende op gemakkelijke wijze de stand op 20. De W.Z.C. keepster speelde foutief de bal naar Ina de Gans cn deze retourneerde het rode geval met een goed gericht schot 30. Het zag er toen al naar uit dat het een korfbal zege zou wor den. Met de rust was het 40. De Woerdense dames raakten al wat uitgespeeld en bepaalden zich hierdoor bijna uitsluitend tot ver dedigen. Direct na de hervatting scoorde Julia de Vries voor de tweede maal. Wegens ongeoorloofd spel werd een der W.Z.C.-sters uit het water gestuurd. Hoewel Nep tunus toch nog verscheidene kan sen teloor liet gaan werd er hierna achtereenvolgens nog gedoelpunt, door Ina de Gans,. Julia de Vries tweemaal, Ada Scheerder en mej. de Jong. Dames III van Nept. had aanvankelijk wat moeite met Fle- vo I. Met rust was de stand 10. Hierna werkte men zich los en het einde kwam tenslotte met een ver diende 40 zege. Neptunus III heren speelde een vlotte wedstrijd tegen Branden burg III. In Bilthoven won de thuis club. Thans bleken de Bilthovena- ren sterker. Neptunus verknoeide onnodig, vele kansen terwijl Bran denburg verschillende fouten in de Nept. verdediging afstrafte. Voor Brandenburg scoorde o.a. Harde man enige malen. De doelpunten van Neptunus kwamen van Van Manen tweemaal, Poort, Bbuma en G. van Walsum. Brandenburg won verdiend met 54. ica vjisléidei' ri Ar Ai neemt afscheid Het geloei van de sirene van de Hapam kondigde Donderdagavond met alleen het einde van de werk dag aan, maar ook een bijzondere gebeurtenis in het bedrijf. Het per soneel verzamelde zich namelijk in de cantine om afscheid te nemen van bedrijfsleider J. H. H. Huybers. De cantine was meer dan vol toen de heer Huybers, vergezeld van zijn vrouw en dochtertje werd binnen gele'id. De heer J. van Doorn, ma gazijnbediende, sprak namens het personeel. Toen wij vernamen, al dus de heer van Doorn, dat U de Hapam ging verlaten, voelden wij ons teleurgesteld. En waarom eigen lijk? Omdat U de juiste man op de juiste plaats is en ons op 't juiste moment hielp met Uw morele steun. Wij zullen deze steun erg missen, doch U zult altijd in onze harten blijven en zij spreken hierbij de hoop uit. dat 't U en Uw gezin in Krimpen aan de IJssel goed zal gaan. De heer Van Doorn memo reerde hoe de opmerkingen en ge sprekken van de heer Huybers vaak van komische aard waren, hetgeen ook de onderlinge geest ten goede kwam. Daarom hebben wij gedacht, aldus spr., hieraan een blijvende herinnering mee te geven in de vorm van een caricatuur. Deze ca- ricatuur is ontworpen door de heer K. de Man en geschilderd door de heer Eert Wunderinken stelt de din gen voor, die de heer Huybers voor de fabriek heeft gedaan. De heer J. van Doorn bood vervolgens namens het gehele Hapam-personeel een horloge en een sigarettenkoker aan. Mevrouw I-Iuybërs en haar dochter tje ontvingen beiden bloemen. Na mens de personeelsvereniging sprak dc heer A. de Baars, die de heer Huybers dank bracht voor het vele werk, dat hij voor de vereniging had verzet. De heer P. Vefrhoef bracht dank namens de voetbalclub en overhandigde de scheidende func tionaris een foto van het elftal. De heer Huybers was zëer onder de indruk cn sprak een kort dank woord. 140 De kleine bezet ting van het eiland volgt ademloos de ge beurtenissen, die zich op het strand afspelen. De „Zephir" is redde loos verloren, maar de Jappen zijn in de buot gesprongen en ze zijn ver in de meerder- neid en bovendien goed bewapend. „Laten we in ieder geval snel de schatten verbergen!" roept Kees Touw; „we hebben een grot ont dekt, die je nooit vindt als je niet weet, waar je moet zoeken." Koorts achtig gaan .ze aan het werk. De Chinezen sjouwen als paarden en binnen enkele uren zijn de kostbaarheden vei lig opgeborgen. In de branding worstelt de bemanning van de sloep tegen de brekers, maar cie goed geoefende zeelui zullen het wel klaren, i genade kent Maar ze zullen zich tot het uiter- Vóór in de boot staat Moetsji-Foetsji cn de ste verzetten. En wie weet komt kapitein Bar- Chinezen op het eiland weten wel, dat hij geen I ker nog tijdig met hulp terug (Van een onzer verslaggevers) Op 8 Juli ontvluchtte de 15-jarige Haagse jongen A J. M. uit de J len Brinkstraat uit een jeugdkamp te Huizen, waar hij was onderge bracht in verband met twaalf in braken in Den Haag. Voorburg en Rijswijk. Hij ging naar zijn woon plaats en omdat hij na vijf dagen nog steeds in eestichtskleding rondliep, trachtte hij in het Ven duhuis aan de Paviljoensgracht een costuum te stelen. Dit werd hem echter noodlottig. Bij de po king tot inbraak werd hii gesnant door de bovenbewoners, die onmid dellijk de politie, waarschuwden Even later werd de jongen, die in middels was terug geeaan naar hotel in de Wagenstraat, waar hij loceerde, in de kraag gegrepen. Na zijn ontvluchting uit het jeugdkamp te Huizen stal M. in Baarn een fiets en pleegde, om in zijn onderhoud te voorzien, inbra ken in een consumptietent te Amersfoort en in woningen te Zeist waar bij bedragen van 350.- en 25.buit. maakte. Vervolgens ging hij naar de Residentie en leid- Voor het Staatsexamen Muziek theorie (L.O.), dat in Den Haag werd gehouden, slaagden onze stad genoten C. van Beek, H. Bodewitz en G. M. J. van Zomeren. Dit exa men werd op 19 Juli afgenomen Soesterkwartier viert zomerfeest Het zomerfeest van de speeltuinver eniging 't Soesterkwartier belooft weer goed te worden. Der traditie getrouw be gint deze gebeurtenis met een plechtige herdenking van de gevallenen op het Seringplein. Ditmaal zal dr J. B. Drcwes, lid van de Amersfoortse gemeenteraad, de kronslegging verrichten. Deze plech tigheid is vastgesteld op Vrijdag 22 Juli om half acht. Medewerking verlenen de Chr. Muziekvereniging ..Hosanna", di recteur dc heer Rijnhout cn de Chr. Ge mengde zangvereniging ..Soli Deo Glo ria", directeur de heer Rooke. De dag daarop is het tot Zondag 31 Juli feest. Het uitgebreide programma laten wij hier volgen: Zaterdag 23 Juli: 21 uur Lampion optocht vanaf de Zonnebloemstraat, medewerking „Hosanna" en ,.H. J. He geraat"; Zondag 24 Juli: 15 uur Korfbal- en handbalwcdstrijden op 'Blrkhoven. voor af gegaan door een rondgang door het kwartier. Vertrek 14.30, medewerking „Hegeraat"; Maandag 25 Juli- 19 uur. Optreden voor de kinderen van O'Malla. Dinsdag 26 Juli, 20 uur Groot cabaret- programma voor ouderen, waarin het cabaretgezelschap „De Vonk" uit Haar lem de revue „Lachen is troef" brengt. Woensdag 27 Juli: 19 uur komt „De Vonk" de kinderen vermaken met het toneelstuk „Hein Kordaat"; Donderdag 23 Juli vertrekt om half acht m m.v. ..Hosanna" een ballonop tocht. Na afloop loslating der ballons, waaraan een wedstrijd verbonden is; Vrijdag 29 Juli: demonstratie van .Jonge Kracht" door het kwartier m n v „Excelsior". Dc stoet vertrekt om zeven uur. Na afloop worden turnde- monstraltes gegeven; Zaterdag 30 Juli' 17 uur geeostumeerd bloemencorso. Waaraan medewerking verlenen ,.H J. Hegeraat" en de Amersfoortse Muziek Vereniging; 20 uur: Groot- en Kleintoneel onder regie van H Driessen in een grote revue getiteld „Groof en Klein in één festijn". Zondag 31 Juli wordt het zomerfeest besloten met een optreden van Willem van Capelle. de telepoath Rach Villi en het muziekensembic ..Riviera", di recteur de heer J Wakelkamp Voorts is er op Zaterdag 23 en Zater dag 30 Juli gelegenheid tot dansen in het clubgebouw m m.v. de „Binikri- boys" o.l v. Joe Krijnen. De feestelijk heden zullen zich voornamelijk afspelen rond het clubgebouw aan de Zonne bloemstraat. MULO-examens Voor het Mulo-examen, diploma A, slaagden de volgende leerlingen; A J Hensen tc Amersfoort. A J van 't Hul, Amersfoort J A Kaasjager, Amersfooit. E van Dasseiaar, Putten. K Friso, Put ten. F N Gerritsen, Putten. J Hamstra, Eimelo. J. Hartzuikei, Putten R. E. den Herder, Harderwijk. W K Jansen, Er. melo C A Koetsier, Ermelo. B J F de Groot, Amersfoort C M Hak, Amers foort» J W H Hassing, Amersfoort. 14 van Faassen, Ede. G C H van Ginkel, Vecncndaal. A v d Heuvel, Veenendaal. J r ij.-ivandraat, Amersfoort. B B Bos, Amersfoort. M Jansen, Oud-Leusden. T Houtzeel, Amersfoort. H Scholrus, Amersfoort. M E E Boon, Amersfoort. F A Brouwer, Veenendaai. J Dillen. Veenendaal M van Dijk, Veenendaal. Examens R.K; ULO Voor het eindexamen RK-ULO slaagden o.a.: C. I. J. Bonzei, L. F. B. Bortolussi, A. E. Brenninck- meijer, J. H. B. Burtöt, E. J. G. Deuling, K. P. H. M. Heisper, F. J. E. Kamps. J. F. J. Klis, J. Cr. Kuij- pers, M. G. Bieckman, A. M. Beus, M. T. v. Boekei, C. M. T. de Boer, E. G. M. Burgers, C. M. de Haan, C. M. v. d. Heiden, allen Amers foort: T. J. A. van Dijk. Stouten- burg; J. G. v. Hamersveld, Hooglan derveen; W. Veenhuis, J. Litjens, H. Wiekart. P de Winter, J. Kestens, H. van Valkenhof, W. Ramselaar, T. Hoekstra, L. Hoksbergen, A. de Jong, J. v. d. Logt, C. Kok, A. Kaak, H. Lautenschutz, H. Bosse- aar, A. Kronenburg, B. W. E, J. Berkenbosch, B. Brookhuis, P. Hoksbergen, F. Overmars, A. van Loon, M. Ramakers, A. Verschuur, L. Schoenmaker. T. Mostertman en A. Schut allen te Amersfoort. i Grepen uit historie van Amersfoorts omgeving LOEI dan, vloei dan vredig voort, Eemstroom! langs Uw vrucht- bren boord; Kronkel U langs klaverweiden Zie, wij treuren om Uw scheiden, Aan de grijze Koppelpoort. Zo bezingt Pieter Pijpers in zijn dichtbundel „Eemlandsch Tempe" Amersfoort en zijn schone omge ving. Veel is van deze schoonheid in de loop der jaren verloren ge gaan. Het is daarom goed, dat wij zo af en toe eens op een plaatje kunnen zien hoe het nu eigenlijk allemaal precies is geweest. Amers foort mag zich daarom gelukkig prijzen, dat zij op dit gebied een mooi museum bezit. Flehite aan de Westsingel herbergt een schat aan goed geordend documentatie materiaal. Veel ervan blijft soms te lang in de grote bibliotheek ver borgen. Slechts de ijverige mu seumbezoeker vindt de weg in al die folianten, kaarten en platen- mappen. Daarom is het goed ge zien van de archivaris, de heer D. H. Huijgen, om van tijd tot tijd al dat moois eens voor de dag te ha len. Vooral in de zomermaanden, als Amersfoort wordt overstroomd I door toeristen, die nu eenmaal graag museums bezoeken in ande re steden, heeft zo'n tentoonstel ling bijzondere betekenis. Ditmaal is de keus gevallen op Leusden en onmiddellijke omgeving. Amers foorts is daarbij niet vergeten. Op zichter F. Slootman heeft ditmaal de boeken, platen, prenten, aqua rellen, schilderstukken en kaarten gerangschikt en tentoongesteld in de regentenkamer en de biblio theek. Er is wat vlagvertoon op het aardige bruggetje over de beek en een groot bord met „Lisiduna1 en het wapen van Leusden er op verkondigen de voorbijgangers, dat er iets bijzonders in Flehite aan de hand is. Wij zijn over de brug ge gaan om u het een en ander over deze tentoonstelling te kunnen ver tellen. Er is veel te zien. Er schuilt een zekere bekoring in het blade ren in die vergeelde folianten. Daar liggen ze dan, de grote histo rische boeken van mannen als Schoemaker en Niedek. Een ding zeker. U komt tot de ontstellen de ontdekking, dat prachtige bui tenplaatsen en boerderijen verlo ren zijn gegaan. De onmiddellijke omgeving van Amersfoort is nog altijd mooi. Het had mooier kun nen zijn als er vroeger meer aan monumentenzorg was gedaan. Nu vertellen ons uitsluitend de plaat jes over Leusden, Hamersveld, Ba- de een goed leventje in het hotel aan de Wagenstraat. Toen het geld op was, besloot de jongen er maar weer eens op uit te gaan. Gewapend met een grote ijzeren stang trok hij naar Spoorwijk en forceerde de detiren van twee winkels Hier stal hij wat van zijn gading was Dc vol gende dag poogde hij zijn slag tc slaan in het Venduhuis met het be kende gevolg. M is thans Ier be schikking van de jusitie gesteld. Kampeerder gedupeerd Uit een kampeertent, staande op het kampeerterrein aan de Bokke- duinen, werd een portefeuille, in houdende ongeveer f 60.ont vreemd. Kolaroff volgt Georgi Dimitroff op SOFIA Vasil Kolaroff. dc 72- jarige fungerende premier van Bul garije, is door het parlement tot premier gekozen in de plaats van wijlen Georgi Dimitroff, die onlangs in Rusland is overleden. Kolaroff is een communist van de oude stem pel. Hij heeft de laatste veertig jaar nauw met Dimitroff samengewerkt. Op 14 April, toen bekend werd ge maakt, dat Dimitroff met ziekte verlof naar Rusland was vertrok ken, nam hij het premierschap voorlopig op zich. Textieldiefstal vrijwel opgehelderd Een partij textiel, ontvreemd uit een kleermakersatelier aan de Bloe- mendaalsestraat, is door het ijverig speuren van de Amersfoortse po litie vrijwel geheel terecht geko men. De eerste arrestatie heeft tot ge volg gehad, dat nog een Amster dammer, de 30-jarige D. kon wor den aangehouden. Bij een onder zoek in cle woning van D kwam de textiel voor de dag. Electromotor verdween Uit een werkplaats te dezer ste de verdween een elecro-moter. De politie heeft de zaak in onderzoek. Benoeming De heer R Langman uit Ermelo is benoemd tot onderwijzer ener Chr. school te Amersfoort. Automarkt AMERSFOORT, 20 Juli. Op de wekelijkse automarkt werden 211 motorvoertuigen aangevoerd. Zwaar gewapende bende overvalt Pekalongan SEMARANG Dinsdagnacht heeft een zwaar gewapende bende een goed-georganiseerde aanval uitgevoerd op de stad Pekalongan. Eerst om Woensdagmorgen vier uur kon de bende door politie en militairen worden verdreven, voor zover bekend zonder verliezen aan Nederlandse zijde In dezelfde nacht had een aanval plaats op de suikerfabriek Kali Oenga (naam vermoedelijk ver minkt, red.) nabij Semarang door een grote bende. De bende, die tweemaal een aanval ondernam, werd door de ondernemingswacht, versterkt door militairen zonder verliezen afgeslagen. Opening Eykinan-huis Men maakt ons er op attent, dat in ons verslag van de opening van het Eykman-huis van de stichting „Kerk en Wereld" te Driebergen, aan dr. Gravemeyer iets in de mond is gelegd, dal hij niet heeft gezegd noch bedoeld. Dr. Grave meyer gebruikt in zijn toespraak het beeld van het voetbalspel: soms wint rechts, soms links. Maar, zo zei hij, daar gaat het niet om. Wat de kerk nodig heeft, zijn niet de genen, die allen tegelijk voor het doel dribbelen om een goal te ma ken, maar hen die „aangeven" en een voorzet doen, opdat anderen kunnen doelpunten". Mej. R. Akkerman ter belasting inspectie Harderwijk is benoemd tot tijdelijk schrijver tweede klasse bij de belastingen aldaar. Internationale vrouwen congres bij Koningin AMSTERDAM. Hedenmorgen heeft de koningin ten paleize Soest- dijk de leden van het hoofdbestuur van de „International Alliance of Women", die deze week in congres bijeen is te Amsterdam, in receptie ontvangen. Op de derde dag van het congres werden diverse punten behandeld uit de resoluties betreffende gelijke moraal en gelijke economische rech ten. De resolutie betreffende gelijke moraal houdt in de eis, dat alle wet ten ter handhaving van de openbare orde op gelijke wijze moeten gelden voor mannen en vrouwen. De middagzitting is bijgewoond door twee gedelegeerden uit het Re publikeinse gebied van Indonesië, die als waarneemsters aanwezig waren. Tsjechisch diplomaat naar Frankfurt gevlucht PARIJS. De Tsjechische di plomaat Jaromir Smutny is uit Tsjechoslowakije gevlucht en ver blijft nu in Frankfurt. Dit is mee gedeeld door de raad der vrije Tsjechen in Parijs. De 58-jarige Smutny verliet Tsjechoslowakije met zijn familie. Hij was chef van de kanselarij on der president Benesj en heeft func ties bekleed op de Tsjechische le gaties in Parijs, Warschau en Constantinopel. Bedrijven naderen verzadigingspunt bij personeelsbezetting De werkloosheid in dc provincie Utrecht is gedurende de maand Juni weer vrij sterk verminderd. Stonden er eind Mei nog in totaal 1930 werklozen ingeschreven (waarvan er 205 bij de DUW waren onderge bracht), eind Juni waren het er nog maar 1702 (131 bij de DUW). Het aantal overgebleven inschrijvingen van werkzoekenden liep terug van 2461 tot 2155. Veel arbeiders vinden werk bij kersenpluk Op 30 Juni waren er ruim 3100 aanvragen voor arbeidskrachten in behandeling. De directie van het Gewestelijk Arbeidsbureau consta teert echter, dat het beschikbare aanbod in vele gevallen niet is af gestemd op de vraag. Zo staat te genover 137 aanvragen voor schil ders geen enkele aanbieding en te genover 99 aanbiedingen van chauf feurs slechts vier aanvragen. Uit de metaalnijverheid kwamen 544 aanvragen voor geschoolde vaklie den, waar tegenover slechts een ge ring aanbod staat. Deze wanver houding tussen vraag en aanbod schept natuurlijk grote moeilijkhe den bij de arbeidsbemiddeling. De directie \an het GAB meent te constateren, dat het bedrijfsleven het verzadigingspunt van de per soneelsbezetting nadert. Men voert in het algemeen een voorzichtige personeelspolitiek, die vooral tot uitdrukking komt in een scherpere selectie bij het aannemen van nieuw personeel en het doicn afvloeien van overcomplete arbeidskrachten. In de bouwvakken is veel vraag naar «schilders, maar geen aanbod; weinig vraag naar timmerlieden tegenover een klein aanbod. Wel is er een ruim aanbod van grondwer kers, die echter slecht plaatsbaar zijn. In de buitengemeenten valt op, dat er veel arbeiders konden wor den geplaatst bij het kersenplukken. De vraag naar inwonende boeren knechts houdt aan. Enkele arbei ders vonden werk als aardappel rooier en bietendunner. Het GAB stelt, kennelijk met vreugde vast, dat de resultaten van de arbeidsbemiddeling voor gede- mobiliseerden bevredigende resul taten oplevert. voort, Lockhorst, Heiligenberg, Stoutenburg en nog veel meer hoe het vroeger allemaal is geweest. Dat is waardevol omdat wij er uit kunnen leren, dat de zorg die de gemeente Amersfoort aan haar oude stad besteedt niet overdreven is. Uit de heel oude geschiedenis van ons volk treffen wij voorwer pen aan, die bij opgravingen zijn gevonden. Zelfs fraaie werktuigen uit het stenen tijdperk ontbreken op deze tentoonstelling niet. Fle hite doet met deze expositie goed opvoedend werk en zij is zowel voor de Amersfoorters als voor de toeristen zeer aantrekkelijk en leerzaam. Wij hopen, dat deze zo mer nog vele voeten over 't brug getje de weg naar het museum zullen gaan. Het Museum „Flehite", aan de Westsingel, waar gedurende de zomermaanden een tentoonstel ling „Lisiduna" wordt gehouden. Examens Voor Gezeldiploma Kappersvak slaagde Mej. M Voskuilen. Voor het herenvak de heer Van Maanen te Veenendaal. Temperatuur van 't water De temperatuur van het zwem water in Pesie's Bad is 20 graden. Die in het Bosbad is 19 graden. Regeling nationale plan en streekplannen DEN HAAG. Door het wets ontwerp voorlopige regeling inza ke het nationale plan en streek plannen wordt niet vooruitgelopen op de resultaten van de staatscom missie onder voorzitterschap van prof. mr. dr. G. van den Bergh, welke zich ook bezig houdt met de „ruimtelijke ordening". Deze voor lopige regeling was nodig, omdat verschillende tijdens de bezetting gegeven uitvoeringsbeschikkingen van de bij KB van 17 September 1944 gehandhaafde instelling van een rijksdienst voor het Nationale Plan. Dit wetsontwerp heeft dus geen andere bedoeling dan een voorziening in de leemte, welke ontstaan is door het vervallen van genoemde uitvoeringsbeschikkingen De tijdens de bezetting vastgestel de regeling is gevolgd met wegla ting van de bepalingen, welke ken nelijk met Nederlandse verhoudin gen in strijd waren. Eerste Kamer stemt in met Europees statuut DEN HAAG. Het voorlopig verslag der Eerste Kamer over het Statuut van Êuropa geeft de ge bruikelijke tegenstelling te zien. De CPN-leden duchten van de voor gestelde regeling vergroting van het oorlogsgevaar, terwijl zeer vele andere leden het statuut toejuichen en na de uitvoerige behandeling 'v de Tweede Kamer geen behoef te hebben aan het houden van een gedetailleerde bespreking. Sommi ge leden, sympathiek staande te genover het statuut, menen dat de financiële en economische t politiek van sommige Wcst-Europese staten in een richting gaat, welke tegen gesteld is aan die, welke het sta tuut probeert te verwezenlijken.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2