Jan over met de ongelukstocht Kota Inten Ons land verlangt geen voorkeurspositie In kort bestek Bank trilt op grondvesten door fraude procuratie-houder Soester raad kende V.V.V. twee subsidies toe Gerepatrieerde MILITAIREN ZOEKEN WERK Alleen voor gerepatrieerde militairen. 4 Donderdag 21 Juli 1949 Tien dagen voor vertrek uit Tandjong nog tegen pokken ingeënt Jan is een der militairen, die dezer dagen met dè Kota Inten is terugge komen. Hoewel in de straat waar hü woont de vlaggen reeds lang voor zijn thuiskomst waren uitgestoken liet hij enige tyd op zich wachten. Hoe dat kwam vertelt hij ons bij een geurig piraatje en een kopje echte Javaans thee, dat zijn dolgelukkige moeder zojuist heeft gezet. Intussen kijken twee kleuters van de buurvrouw, die Jan met een klinkende zoen heeft begroet, met steelse blikken naar de kolossale taart, die enkele minuten geleden is binnengebracht. Amersfoort bleek groter dan de ra diomensen in Hilversum hadden vermoed. Er waren niet 400 maar 800 mensen per dag afgeleverd dank zij energiek aanpakken van alle be trokken instanties- En daardoor kon den gisteren de laatste militairen per touringcar naar huis worden ge bracht. Zij werden natuurlijk met open armen ontvangen. We drukken Jan de hand en wen sen hem en zijn familie nog' een prettige dag toe. Dank U". zegt Jan automatisch, maar we kunnen aan hem merken, dat hij met zijn ge dachten elders toeft. Ginds liggen nog jongens van de ..Kota Inten" in hospitalen, die niet naar huis kon den komen. Voor Jan en zijn vele collega's is het pas recht feest, wan neer ook deze makkers, geheel her steld. terug zijn In Nederland. Prgfcssor bracht morele steun aan boord „Het was zeker geen plezierige reis Eerst was ons gezegd, dat we 13 Juli thuis zouden zijn, daarna werd het de zestiende en toen we de achttiende eindelijk de kade in Rot terdam opstapten, moesten wc hol derdebolder met wagens naar Amersfoort om nog twee dagen in het quarantainekamp te brommen En onderwijl zat moeder-de-vrouw maar te wachten. Een ding moet echter gezegd worden: Hoe verve lend alles in verband met het uit breken van pokken op de boot ook v/as, we hebben allemaal ingezien dat afzondeiing even nodig was en wij zijn vol lof over de organisatie en het vlotte verloop van de ont smetting". De jobstijding De jobstijding op de „Kota Inten" kwam in volle zee. Door de boord- luidsprekers werd bekend gemaakt, dat alle passagiers naar het achter dek moesten gaan, omdat enige men sen als gevolg van een „uitgebroken besmettelijke ziekte" geïsoleerd dienden te worden. Als een lopend vuurtje ging het nieuws van hut tot hut. van dek tot dek Angstige praatjes over pest. cholera, pokken en typhus waren niet van de lucht. In Aden ontstond het eerste opont houd. omdat daar drie jongens van boord gehaald moesten worden, die de ziekte onder de leden hadden. „Een ervan is overleden", zegt Jan somber. „De stemming daalde ver beneden nul. We bleven enige tijd in de haven liggen, omdat allen in geënt moesten worden, hoewel we tien dagen voor ons vertrek uit Tandjong stuk voor stuk nog een prik tegen pokken hadden geïncas seerd. In Suez kwamen er Engelse artsen aan boord, die ons nogmaals aan een controle onderwierpen En toen wij het Suezkanaal door waren, wachtte ons in Port Said een spe ciaal uit Nederland overgekomen professor met een hele staf. Aan de ze prof hebben wij het te danken, dat de rust aan boord weerkeerde Hu sprak ons vaderlijk toe en zette piekfijn uiteen, wat er met ons zou gebeuren en waarom dit nodig was. Juist dat waarom heeft ons aange pakt." Achter prikkeldraad Dagen later, toen de Kota voor de Nederlandse kust was gekomen, spitsten de zestienhonderd passa giers de oren om te luisteren naar hetgeen er voor het radioprogram ma van de Nederlandse Strijdkrach ten gezegd werd over een eventuele quarantaine. De omroeper kondigde aan. dat alle militairen na de de- barkatie naar Amersfoort gebracht zouden worden om te worden ont smet Per dag kon het kamp 400 ontsmette repatnerenden afleveren, zodat uiterlijk 22 Juli ieder thuis zou zijn. „Maar het ging anders" hervat Jan. „Oorspronkelijk moesten we Maandagmorgen in de Maasstad aanleggen. Omdat een van de jon gens een acute blindedarmontsteking had gekregen en er bovendien nog een pokken-patiënt aan boord was, werd er echter nog meer spoed ach ter de zaak gezet en haalde men Zondagmorgen de zieken in Hoek van Holland al van boord. Daarna stoomden we de Waterweg binnen en meerden aan de boeien bij Schie dam. daar het te riskant was om in Rotterdam aan te leggen. Nadat alle nodige maatregelen voor de debar- katie waren getroffen, gingen we Maandag aan wal en reden met auto's linea recta naar het quaran tainekamp in Amersfoort Gelegen heid om brieven naar huis te zenden werd niet geboden. Toen wij na een vlotte tocht de enorme prikkeldraad afrastering zagen met de wit-ge- helmde M.P.-mannen bij de ingang van het kamp .schrokken we gewel dig. Even maakte het op ons de in druk. dat wij in een concentratie kamp waren beiand". In de kazerne en elders werden handbagage en reserve-uniformen, die in Rotterdam al waren ingeza meld. ontsmet door middel van be straling. Hierna moesten de jon gens al hun kleren uittrekken en in leveren. Zij kregen een pyama- broek en -jasje, een deken en een handdoek. De volgende dag ging men gezamenlijk onder de douche. „Prima behandeling" „Het water was heet en brandde in je ogen. doordat er een ontsmet tingsmiddel in zat. Toch beviel het warme bad ons wel. De Nederlandse nacht is met één deken vrij koud voor iemand, die uit de tropen komt. We stonden dan ook allemaal nogal koud op. Later kregen wij onze ont smette kleren terug. Een jongen, die een tientje in zijn battle-dres had laten zitten, vond daarvoor in de plaats een briefje met de woorden: Dank U. De ontsmetter had zeker gedacht, dat het als fooitje was be doeld. Maar al met al mochten wij niet klagen: de behandeling was pri ma en ik weet welhaast zeker, dat niemand ook maar één pokken- bacil mee naar huis heeft gebracht". De ontsmettingscapaciteit van As van de verongelukte journalisten naar Amerika DEN HAAG. De volgende week zal uit Bombay een extra- K.L.M.-toestel naar Schiphol ver trekken /net aan boord de urnen met de as van de met de „Frane- ker" verongelukte Amerikaanse journalisten. Op Schiphol zullen de urnen in een extra vrachttoestel van de K.L.M. worden overgeladen om daarmee naar Amerika te wor den gebracht. Prijzen op filmfestival in Locarno LOCARNO. Tot besluit van het vierde filmfestival te Locarno, waaraan acht landen met 23 films hebben deelgenomen, zijn onder meer de volgende prijzen toege kend: De beste film „La ^erme des sept Paches" van Jean de Faivre. De film, waarin op de treffend ste wijze een hedendaags probleem wordt behandeld: „De fietsendief", van Vittorio de Sicca. De beste politiefilm ,.He walked by Night", een Amerikaanse film. De beste ontspanningsfilm 'Adam and Evelyn" een Britse film. Zomerconferenties van de zendingsraad EMMEN. De afdeling zendings- studicraad van de Nederlandse zen dingsraad zal dit jaar twee zomer conferenties organiseren op Woud- schoten te Zeist. De eerste conferentie duurt van 1 tot 6 Augustus en omvat onder meer de cursus: „De worsteling der Kerk in de cri- tieke wereldsituatie", ingeleid door prof. Bavinck. De tweede conferentie duurt van 8 tot 13 Augustus en omvat onder meer de cursus: „Het Evangelie in de Wereld", door dr H. Durr te Bern. Woensdagmiddag om half een geraakten dominee Vos uit Hen drik Ido Ambacht en zijn echtge note tijdens het zwemmen in zee bij Ouddorp (Flakkee) in een draai kolk. Zij verdwenen spoedig in de diepte. Het lijk van mevrouw Vos is inmiddels aangespoeld. Het echt paar bracht in Ouddorp zijn vacan- tie door. In Londen is heden een conferentie begonnen van de Britse vertegenwoor digers in de Arabische landen en ex perts van het Foreign Office. Het doel is tot een nieuwe Engelse politiek ten aanzien van het Nabije Oosten te ko- mciv in welk voor het Britse rijk zo belangrijke gebied de Engelse invloct in de laatste jaren aanzienlijk gedaald is. Bevin. aan wie de artsen een korte rust hebben voorgeschreven, zal de con ferentie slechts enkele dagen bijwonen Herziening schoolgeld heffing bij MO DEN HAAG. In de memorie van antwoord in zake het wetsont werp voor het middebaar en voor bereidend hoger onderwijs is op grond van in het voorlopig verslag geuite bezwaren thans de mogelijk heid geopend om een verminderd schoolgeld te neffen, indien meer kinderen uit e e n gezin scholen van middelbaar of voorbereidend hoger onderwijs bezoeken. Over de cur susjaren 194546, 194647, 1947 48 en 194849 zal de schoolgeld heffing nog geschieden volgens het tijdens de bezetting dienaangaande uitgevaardigde besluit; de nieuwe regeling zal ingaan met 1 Septem ber a.s. OOK IN ENGELAND zijn dit jaar de zonnige dagen schaars. Het is te begrijpen, dat Prinses Elisabeth en Prins Philip van zo'n mooie dag gebruik maakten om met hun acht maanden oude zoon Charles op het grasveld van Windlesham Moor in Surrey te gaan spelen en en passant hier van een filmpje te laten maken. Adviseur wiens eigen speculaties een grote debacle werden Velen getroffenen in Voorburg (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. De omvang rijke onregelmatigheden door de procuratie-houder Th H. Eijffinger Jr. bij de Voorburgse bank, Andrée Wiltens Co. gepleegd schijnen voor de bank catastrophale gevolgen te gaan hebben. Vrijwel onmiddel lijk nadat de zaak aan het licht was gekomen en vast stond dat de pro curatie-houder kans had gezien de bank voor niet minder dan een ton te benadelen, zag de directie zich gedwongen surseance van betaling aan te vragen. En hoewel het er aan vankelijk op leek. dat dit slechts een tijdelijke maatregel behoefde te zijn, thans blijkt wel. dat de manipulaties van de procuratie-houder de bank aan de rrnd van de afgrond hebben gebracht Immers gistermorgen werd duidelijk, dat er onderhandelingen werden gevoerd tussen de firma An dree Wiltens en de Rotterdamse Bank Vereniging. In eerste instantie heeft dit er toe geleid, dat de Robaver zich onmid dellijk in het gebouw aan de Heren straat kon installeren. Binnen wer den tussen de directie van de getrof fen bank en de directeur van de Ro baver in Den Haag. de heer J. Lub bers nog onderhandelingen gevoerd over verdere regelingen Doch de te lefonist meldt zich reeds met de woorden: „Met de Rotterdamse Bank'\ Toen wij hem gisteren in het kantoorgebouw aan de Herenstraat opbelden, zeide de heer Lubbers ons. dat het enige w$t er op dit ogenblik kan worden gezegd, is. dat de Roba ver van plan is een bijkantoor in het pand van Andree Wiltens te vesti gen. „Dat sluit geenszins in. dat wij van plan zijn de bank zelf over te ne men". zei hij. Maar de heer Lubbers gaf ons tevens toe, dat zijn antwoord dit ook niet uitsloot. „De onderhandelingen zijn nog aan de gang en over enkele dagen zult u er wel meer van horen", zeide de heer Lubbers nog. zonder echter precies te willen zeggen waarover deze onderhandelingen nu wel gaan. Het is echter duidelijk, dat van de uitslag van deze besprekingen voor de cliënten van Adrée Wiltens en Co. wel zeer veel afhangt. Als een bom is het bericht van de arrestatie in Voorburg ingeslagen. De procura tiehouder immers genoot bij de NEDERLANDSE REGERING OVER DUITSLAND Achteruitstelling van onze havenbelangen reden tot krachtig verweer (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Aan het slot van een nota over het Duitse vraagstuk aan dc Tweede Kamer, legt minister Stikker nog eens bijzondere nadruk op twee van de belangrijkste kanten van het Duitse vraagstuk. Dit zijn het veiligheidsvraagstuk en dc inschakeling van Duitsland in de economische samenwerking. Gezien dc ervaringen met Duitsland in de twintigste eeuw staat het veiligheidsvraagstuk voorop, dat vooralsnog permanente waak zaamheid vereist. Voor een krachtig West-Europa is ontkoombaar vereiste. Zonder mede- de inschakeling van Duitsland of werking van Duitsland bestaat fei- althans van West-Duitsland een on- telijk geen kans op een volledig West-Europees herstel en West-Eu- ABETZ, die tijdens de oorlog Duits ambassadeur te Parijs was, staat nog steeds voor zijn rech ters. Als alle oorlogsmisdadigers, ontkent hij de beschuldigingen van vervolging, deportatie, moord, etc. Als getuige tegen Abetz (links achter gendarme) trad op Paul Reynaud (rechts). ropese veiligheid. Herstel van de Nederlands-Duitse betrekkingen kan een belangrijke bijdrage vormen tot de inschakeling van Duitsland in het Europese eco nomische leven. Een dergelijk her stel zal meer dan enige vorm van schade-vergoeding kunnen bijdragen tot herstel van de door Duitsland in Nederland aangerichte schade. De ontstellende omvang van deze schade zou Nederland goede gronden kunnen opleveren om bij het econo misch herstel een voorkeurspositie te verlangen. doch de regering meent, dat daarmede geen bijdrage geleverd zou worden voor de samen werking met andere volkeren. Zij meent echter wel te mogen eisen, dat de feitelijke achterstelling van de Nederlandse belangen bij die van an dere geallieerden onverwijld een einde neemt. Mede op grond van het vervangen van het geallieerde militaire bestüur door een geallieerd burgerlijk toe zicht meent de minister de hoop te mogen koesteren, dat spoedig verbe teringen worden gebracht in de toe standen. waaromtrent Nederland ge rechtvaardigde klachten heeft. Zij heeft hier in het bijzonder het oog op de politiek der geallieerden om het verkeer naar het Duitse ach terland van Nederland in het bijzon der over de Duitse havens te leiden, op de voorkeurtarieven op de Duitse spoorwegen en de achterstelling van Nederlandse schepen in het Duitse binnenlandse verkeer. Verder ls nog geen regeling getrof fen voor de Nederlandse kapitaalbe- langen in Duitsland, die becijferd worden op 1669 millioen rijksmark naar de waarde van 1938. relaties van de bank een bijzonder goede reputatie. Speculatie mislukt Hij stond bekend als een bemin nelijk mens en vele clienten die nu van zijn handelingen het slachtoffer dreigen te worden, drongen er steeds op aan door hem zelf gehol pen te worden. Aan zijn adviezen werd steeds grote waarde gehecht. Merkwaardig genoeg, want de om vangrijke speculaties die hij met het geld van de bark ondernam zijn een grote debacle geworden. Daardoor slaagde hij er Jan ook niet in. door deze speculaties de gaten te dekken, welke hij in de safe van de bank sloeg. Het ene effect uit de safe na het andere meestal Koninklijke Olie verdween naar de beurs en het geld gebruikte de procuratie houder om er zijn hoge. veel te hoge kosten van levensonderhoud mee te dekken. Dat kon zo maar doorgaan, vele maanden lang. Maanden waar in hij zelf het water naar zijn lip pen heeft zien stijgen. Doch niemand die iets aan hem merkte Voor ieder een bleef hij de rustige, belangstel lende en kundige man die hij altijd was. Na een langdurige ziekte over leed in de afgelopen winter de di recteur van de firma. In de periode van diens ziekte en na het overlijden van de directeur was hij practisch directeur. Zo kon het dat er geen spoor van verdenking op hem viel, ondanks de steeds groter wordende tekorten. Tot tenslotte enkele weken geleden het jaarlijkse accountants onderzoek de kaarten opengooide Geruime tijd heeft dit onderzoek in beslag genomen en steeds merk waardiger werden de bevindingen van de accountants. Naakte feiten Tot het vorige week allemaal zó bedenkelijk was geworden, dat de procuratiehouder werd uitgenodigd eens inlichtingen te komen verstrek ken. Toen was het raadsel onmid dellijk opgelost, want vrijwel zon der nadere aandrang kwam de pro curatiehouder met de naakte feiten voor de dag. Na de steeds ondrage lijker wordende spanning die hem een jaar lang moet hebben verteerd, zal hem dat vermoedelijk een op luchting zijn geweest. Nog enkele dagen hebben de accountants toen het onderzoek voortgezet om nauw keurig de omvang van de fraude te kunnen vaststellen. En Vrijdagmid dag eindelijk was het zover, dat de Voorburgse politie er in werd ge mengd. Toen was het nog slechts een kwestie van uren voor de procu ratiehouder werd gearresteerd en voor hij ook tegenover de politie een volledige bekentenis aflegde, zonder enige terughouding. Uiterlijk althans, scheen hij bij die verant woording van' zijn daden ook niet erg onder de indruk te zijn. Na het verhoor is de procuratiehouder op gesloten in het Huis van Bewaring in de Casuarisstraat. Daar werd hij gistermorgen voor het eerst aan de tand gevoeld door de rechter-com- missaris. Verraderlijke zee eist drie slachtoffers MIDDELBURG. De zeestro- mingen voor de kust hebben Woensdag het leven van drie men sen gevergd. Bij Ouddorp op Flak kee gingen dominee Vos uit Hen drik Ido Ambacht met zijn echt genote in zee. Zij kwamen in een draaikolk terecht en werden weg gezogen. Het stoffelijk overschot van mevrouw Vos is inmiddels aangespoeld. Bij Domburg, Walcheren, kwam de 18-jarige Coops in een sterke stroming terecht. Hij trachtte tegen de stroom op te zwemmen, maar slaagde daarin niet. Toen hij op het strand werd gebracht waren de levensgeesten reeds geweken. Emigranten dupe van een gewetenloze bemiddelaar' DEN HAAG. Onlangs zijn zes Nederlanders het slachtoffer ge worden van een gewetenloze be middelaar. die hen goede vooruit zichten bood in het Franse land- boouwbedrijf. Achteraf bleek, dat het loon te laag was, dat de behui zing alles te wensen overliet en de werkgever de overeengekomen condities niet na kwam. Naar aanleiding hiervan waar schuwt de stichting Landverhui zing Nederland allen die voorne mens zijn te emigreren naar Frank rijk dit uitsluitend te doen via de gewestelijke arbeidsbureaux of hun bijkantoren, of zo men georgani seerd landbouwer is, door tussen komst van zijn organisatie. Woensdagmiddag omstreeks drie uur is de 2-jarige Marietje Steenman spelenderwijs in een sloot in het tuinencomplex van de „Vrije Tuinder" aan de Amstel- veenseweg te Amsterdam geraakt en verdronken. Haar moeder was bij kennissen op bezoek en had het kindje laten spelen. r/i>iitlrnhprg Landbouwhuishoudsehool bield een eindles Dinsdagmiddag werd in Eben Haëzer de eindles gehouden van de Landbouwhuishoudsehool. Hiervoor is altijd zeer veel belangstelling. Na een welkomstwoord van de direc trice. mcj. v. d. Willigen, die daarin de vertegenwoordigers van het ge meentebestuur, de voorzitster van de Commissie van Toezicht op het Landbouwhuishoudonderwijs, me vrouw Mesu, de vertegenwoordi ger van de U.L.G.-afdeling, de ouders der leerlingen, de commissie van toezicht enz. hartelijk begroet te, werden de diploma's uitgereikt door mevrouw Mesu. Het hoogste aantal punten was behaald door Hendrika Gerarda Versteeg. Na mens de Coöperatieve Boerenleen bank en Handelsvereniging, werd haar voor die prestatie een boek uitgereikt. Het diploma wordt uit gereikt. wanneer de meisjes een tweejarige cursus met vrucht heb ben gevolgd. Daarna kunnen ze nog een derde leerjaar volgen Aan 't eind van het derde jaar krijgen de leerlingen nog een speciaal ge tuigschrift. De lokalen in Eben Haëzer zagen er gezellig uit. Langs de wanden hingen tal van kleding stukken, die door de meisjes oo school vervaardigd waren, terwijl de tafels prijkten met de producten van kook- en bakkunst. Ter afwis seling werden aardige passende voordrachten gehouden, terwijl een grappige operette „Een visite in het Poppenhuis", die onder leiding van de heer C. A. Allers was in gestudeerd en door diens zoon Mart Allers zeer verdienstelijk op <le piano werd begeleid, vlot werd gespeeld en een welverdiend applaus oogstte. Een der leerlingen dankte de leraressen en leraren voor het genoten onderwijs en reikte daarbij cadeaux uit aan de dames v. d. Willigen. Postma en Hellemans en aan de heren Allers en Van Laar. Mart Allers werd beloond met een boek. De namen van hen, die een diplo ma ontvingen, zjjn: Hendrika Gerarda Versteeg. Ever- dina Cornelia Bos, Petronella van Veldhuizen, Gerntje van Ginkel, Geertruida Blaauwendraad, Rize van Wolswinkel, Jannie v. Vulpen, Trijntje Blaauwendraad en Reina v. Vliet. De volgende leerlingen ontvingen een getuigschrift. Deze hadden dus het 3e cursusjaar met succes ge volgd: M. Bartelings, J. v. Egdom, N. v. Loenen, C. Minnen, A. v. Ru ler. S. v. Tilburg, D. Bos, M. Dor- resteijn, R. Lokhorst, D. v. d. Munt. T. Osnabrugge, N. v. d. Peut, D. Rauw, J. Schimmel, J. de Vries en W. van Wijk. Verbeteringen op til aan spoqrwegovergangen In dc Woensdagavond gehouden raads vergadering van de Soester Raad wer den de geloofsbrieven van de nieuw ge kozen raadsleden onderzocht en in orde bevonden. Bij de behandeling van het rapport van de raadscommissie, welke tot taak had te adviseren omtrent oprichting en instandhouding van een Soester Ge meenschap. vroeg de heer J A Schaaf- sma (A.R.j wat B. en W. verder met deze zaak willen doen en stelt voor het rapport ter kennis te brengen van dc bestaande organisaties en meent dat de grootste voorzichtigheid In acht moet worden genomen, daar in andere ge- rqccntcn die Gemeenschappen lang niet voldoen De voorzitter deelt mede. dat B. en W. gaarne het voorstel om het rapport door te zenden, overneemt, daar dit de samenwerking zal bevorderen Bij de ingekomen stukken was verder een rapport van dc directeur van het gasbedrijf inzake wijziging der gastarie- \en, waarbij mevr. Polet—Musier (Pvd A) zich niet kon verenigen, dat aan dc scholen goedkoper gas werd geleveid. tevens een mededeling van Ged. Statc-n, dat de gemeente- en bedrfjfsbegrotlngen voor 1949. bij besluit van 5 Juli 1949. zijn goedgekeurd. Het verzoek van D. Schaap te Nieuw- Loosdrecht, om een visbakkerij in een gedeelte van de boerderij „De Witte Burcht" te mogen oprichten, werd op voorstel van mevr v. d Swande Kic- wit IWDi aangehouden om B. enW.de gelegenheid te geven om voor dit be drijf een geschikter plaats te vinden De vaststelling tot het verlenen van medewerking inzake aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van dc R.K. Jongensschool en het voorstel van B. cn W. tot beschikbaarstelling van I 2250 voor aanschaffing van leermiddelen \oor het onderwijs in de lichamelijke oefening in het gymnastieklokaal in dc Kcrkebuurt, werden goedgekeurd Vervolgens werd mej. M. F. Olde te Hoogeveen, benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school voor g.l o. in de Kerkcbuurt. Het voorstel van B. en W. om de sub sidie aan het Fröbelonderwijs tot 16 per leerling te verhogen, werd aange nomen. Het verzoek van de afdeling Soest van de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindcrs- bond om een gcmeentesubsidie ten be hoeve van de te geven landbouwwinter- cursus 1949/1950 en een subsidie aan de Wijkverpleging van de Ncd Herv Ge meente te Soest voor 1949. kon de goed keuring van de Raad wegdragen. Opnieuw kwam hierna in behandeling het verzoek der VVV „Soest Vooruit" Postduivennieuws Uitslag wedvlucht van Breda naar Woudenberg. De duiven van de „Blauw Kras" werden om 9 uur gelost. Aankomst van dc eerste duif 10 u. 17 min. 52 sec. en van de laatste 10 u 46 min. 17 sec. De volgende prijzen werden toegekend- J. Koudijs le en 6e prijs; G. Kou- dijs 2e prijs; A. v. Lunteren 3e en 7e prijs; J. Jetten 4c prijs. P. Os nabrugge 5e prijs en W. Wouden berg ook een 6e prijs. Burgerlijke Stand GEBOREN: Gerritje van Asselt d v G van Asselt en J v Voorthuizen; GETROUWD: Barend Methorst en Trijntje Anna Bijker. Ouden van Dagen gaan op stap Op Donderdag 4 Augustus zal er een uitstapje worden georganiseerd voor ouden van dagen. Men ver wacht, dat de deelname veel groter zal zijn dan het vorige jaar. Gevonden voorwerpen Gevonden een zonnebril. Aan ko men vliegen een postduif, gemerkt België 1046; aan komen lopen een bruin gevlekte jachthond. Inlich tingen bij de Rijkspolitie. Marktberichten Op de weekmarkt te Wouden berg werden aangevoerd 17.000 eieren. Prijs 16 tot 16,5 cent per stuk. Handel vlug. tot verhoging van het gemeentelijke subsidie. Mevr. Polet-Musler handhaafde haar mening, dat een eventuele aanstelling van een directeur, wat de salariëring betreft, op te losse gronden berust. De heer J W. Ooms (AR) ls dezelfde mening toegedaan en is tegen de 1500 subsidie voor een directeur, hij is echter wel voor de t 500 verhoging van dc reeds bestaande subsidie De heer R Hilhorst (KVP) is voor het voorstel van B. en W„ want Soest ls een plaats, die het van de vreemdelin gen moet hebben. De heer G. Kruljff (PvdA) stelt voor de VVV een eerlijke kans te geven. Be halve het vrecmdclingenbezoek. zijn er nog meer mogelijkheden, zoals wij ge zien hebben in Ede Apeldoorn cn Arn hem met gehouden tentoonstellingen. Een goede directeur kan zeker bewerk stelligen. dat de VVV hem in dc toe komst zelf kan bezoldigen. Mevr. Bungcner-Odinot (CPN) ziet vele moeilijkheden en is cr tegen Volgens de heer J Nooder (Partijloos) kan Soest zich niet vergelijken met Apeldoorn en Arnhem. Ten eerste is hier gebrek aan hotelruimte; Soest staat be kend als een goedkope pensionplaats. Er zijn plannen om te Soesterbcrg een groot internationaal hotel te stichten cn dat zal zeker vreemdelingen trekken. Hij stelt voor het voorstel van B. en W. te steunen De heer H J S Clemens (KVP) ls na ingewonnen inlichtingen tot het inzicht gekomen, om de VVV de gelegenheid te geven, een directeur aan te stellen. De voorzitter meent dat de WV de kans moet worden gegeven, om haar plannen te verwezenlijken Het voorstel de bestaande subsidie met t 500 te verhogen, werd daarna zon der hoofdelijke stemming aangenomen, terwijl het voorstel om 1500subsidie \oor aanstelling van een directeur, te verlenen, er maar net met 10 tegen 8 stemmen doorkwam. Bij het voorstel tot wijziging der ge meentebegroting 1948. was de heer Ooms (AR) tegen de begrotingswijziging, wat het punt c betreft (toekenning van I 125—, als achterstallige wedde 1945 van do gewezen NSB -burgemeester A. E van Goor den Oosterlingh) De voorzitter lichtte dit wijzigings voorstel toe en verklaarde, dat deze ex- burgemeester inderdaad nog recht had op de uitkering van I 125.zijnde voor de eerste vijf dagen van Mei 1945. Het voorstel werd in z'n geheel aan genomen. met de stemmen van mevr. Bungener-Odinot (CPN) en Ooms (AR) tegen. Voorstel tot wijziging van de begro ting 1949 werd eveneens goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. ook dit jaar een gratificatie van 2% aan het daarvoor tn aanmerking komend perso neel der gemeente uit te betalen, werd zonder op- of aanmerkingen goedge keurd Enige voorstellen van verhuur, aan koop en ruiling van gronden, gingen onder de hamer door. Het voorstel van B en W om beschik baarstelling van een crediet van t 124 50 per woning voor bijzondere voorzienin gen aan dc gemeentelijke woningbouw te Soestcrberg, waardoor de huur met 5.00 per jaar per woning zal moeten worden verhoogd, werd conform het voorstel besloten De voorzitter deelde daaroo nog mede, oat B en W met de waterleiding Mij. in onderhandeling is getreden, om de buurtschap Hees yan water te voorzien, al zal het dan op bescheiden wijze zijn. Bij dc rondvraag kwamen weer de be waakte- en onbewaakte spooroverwegen ter sprake, waarbij de voorzitter bekend maakte, dat de Directie der Ned. Spoor wegen van de Minister van Waterstaat, dc opdracht heeft gekregen, de spoor wegovergang nabij het station Soestdiik. te verbreden. De overweg bij de halte Soest-Zuid zal worden bewaakt, terwijl er tevens besprekingen gaande zijn. deze overweg eveneens te verbreden De raad ging daarna in geheime zit ting over. voor de behandeling van eni ge belasting-reclames. Ronde van Soest Voor de eerste „Ronde van Soest", welke wedstrijd onder auspiciën van de Hilversumse wielerclub „De Adelaar"*, op a.s. Zaterdag zal wor den verreden, is veel belangstel ling. Aan deze wedstrijd zullen o.m. deelnemen, de bekende Soester ren ners Evert Grift, Cees Verschoor en G v Breukelen. Het parcours van 1 km is gelegen op 't Hart en gaat langs de wegen Koninginnelaan, Beckennghstraat en Korte Hartweg. De nieuwelingen moeten 30 keer ^n de profs 100 keer dit parcours afleggen. Start en finish op de Koningin nelaan. O.V.W.-er 23 j„ ongeh z. WERKKR. om opgei, te worden tot verwarmingsmon teur. Heeft enige erv Br. PM-14176 bur. van dit blad. Gedem. vliegtuigtelegrafist 34 j.. ongeh P.G zoekt PASS. WERKKR.. techn on- derl.. kennis mod. talen, erv. chauff. Br. PM-14192 bur van dit blad. Ger. O V.W.-er. 23 j„ z.ocki WERK ln automotorenrevisie, 5' jaar erv. in t revisievak. Br. PM-14130 bur. v. d. blad. Ged. off. zoekt bij kl. of middelgr. be drijf POS. ALS VERT. Psycho-techn. hiervoor aanbevolen. Leeft. 25 jr. Mid- dclbopl. Br PM-14196 bur. v. d. blad. Ger. mil.. 24 j.. zoekt WERKKRING als verkoper of vertegenwoordiger. Br. PM-14129 bur. van dit blad. Oud-O.V.W.-er b.z.a. als AUTO-DIESEL- MONT Di m 7 j. practeigen gereed schap. liefst in kl. gir. of bedrijf. Br. PM-14128 bur. van dit blad. Gedemob. marinier I O.V.W.. alg ontw.. repres b z n. \oor AVONDW onversch. wat (liefst portier, kellner of l.d.). Br. PM-14094 bur van dit blad O.V.W.-er. 24 j..opl. Handels HBS., ZOEKT WERKKR. In buit.dienst (vertc- genw. of i. d.). ook gen. naar bultenl. te gaan. Br. PM-14069 bur. van dit blad. Gedemob. O.V.W.-er. serg., 29 j.. zoekt WERKKRING ln luchtfotografisch be drijf als vliegend of grondpersoneel. Br. PM—14075 bur. van dit blad. Energ jongcm met rjjbew A. ongeh zak geschoold, admin. onderl.. bereisd, talen sprek., zoekt PASS WERKKR. Br. PM-14074 bur van dit blad Gedcm. matr. O.V.W.-er met 2 j. tropen- dienst, z.z g.g. bij radarinstell. Heeft 3 'ar. Dract"i< a's operator Br. PM-14073 bur. van dit blad. Spoedig demob mil 27 j.. zoekt HEM PASS WERKKR. als magazijnbediende of admin. werkz. Br. PM-14040 bur. van dit blad Ex-O V.W.-er. sergt. mariniers, ongeh 28 j.. zag zich gaarne gepl. als BEDRIJFS- POLITIE of dergelijke Br. PM-14131 bur. van dit Wad C.er mil.. 21 ?oekt WERK op KANT., in bezit MULO-dipl. A en typen, volgt cursus Ass Boek'n. Br. PM-14195 bur. van dit blad. Gedem O.V.W.-er, 26 j in bezit van dipl. MULO-B en MTS (werktuigbouw kunde) zoekt PASSENDE WERKKRING. Br. PM-14194 bur van dit blad Gerep mililair z z.g g. als FILM OPERATEUR. voldoende kennis, liefst omg. Brabant of Limburg. Br. PM-14193 bur. van dit blad. Aan de Advertentie-afdeling van het „DAGBLAD VOOR AMERSFOORT" Snouckaertlaan 7, Amersfoort Naam: Adres: Datum van aankomst in Nederland: Naam van boot: verzoekt gratis te plaatsen onderstaande advertentie in het „Dagblad voor Amersfoort ter grootte van vyf regels. (Op één regel gaan 26 lees- of letter tekens) TEKST VAN ADVERTENTIE (duidelijk schrijven s.v.p.) Datum: Handtekening: Attentie! Alleen teksten, die betrekking heboen op het zoeken van werk, komen hiervoor in aanmerking Deze annonces worden in volgorde van binnenkomst geplaatst op een door het „Dagblad voor Amersfoort" te bepalen dag

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4