DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Amerikaanse Senaat bekrachtigt het Noord Atlantisch Pact Getuigenis van bestialiteiten door Lages bedreven „Bijdrage tot wereldvrede' De laatste loodjes in Tweede Kamer de Overweldigende meerderheid na georgec. marshall: wekenlange debatten bevin in het lagerhuis: Chaos in Duitsland gevolg van geaillieerde oorlogspolitiek Joodse Raad werd de dupe van sluw spel van de vijand „Wij streven naar harmonie met hen, die ons het naast staan r~ dit weekeind Wat zonniger weer DERTIG JAREN FOKKER 9e Jaargang no. 16S lui: 'n 19 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. oi 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. WASHINGTON. Na heftige discussies in het Amerikaanse volk en na wekenlange debatten heeft de Amerikaanse Senaat Donderdag avond met een overweldigende meerderheid van 82 tegen 13 stemmen het Atlantisch Pact geratificeerd. Onmiddellijk voor de eindstemming verwierp de Senaat drie van Republikeinse zijde geopperde restricties, die de verplichtingen van de Verenigde Staten jegens de overige deel nemers aan het verdrag zouden hebben beperkt. Hiertoe behoorde o a. het Republikeinse voorbehoud, dat het verdrag de Verenigde Staten niet zou verplichten militaire steun aan andere landen te verlenen. Voor het pact zijn achttien stem- den hebben thans het Atlantisch men meer uitgebracht dan het aan tal. dat volgens de Amerikaanse grondwet voor de ratificatie van verdragen wordt vereist. De Ver enigde Staten hebben het pact nu definitief bekrachtigd, daar het volgens de grondwet niet nodig is, dat het Huis van Afgevaardigden het verdrag ratificeert. Door deze historische stemming beloven de Ver. Staten plechtig zich met Canada. Groot Brittan- nië, Frankrijk en acht andere Euro pese landen te verenigen tot een alliantie van wederzijdse verdedi ging, die twintig jaar geldig is en de ondertekenaren de verplichting oplegt, ieder lid te hulp te komen op een wijze als zij nodig achten, met inbegrip van het gebruik van gewapende macht, in geval van een aanval op een van hen. De restrictie, dat de Ver. Staten niet verplicht zouden zijn militaire steun aan andere landen van het pact te verlenen werd verworpen met 74 tegen 21 stemmen. Een res trictie, die de Ver. Staten zou heb ben ontheven van iedere verplich ting de veiligheid in het Noord At lantisch gebied te herstellen en te handhaven werd verworpen met 84 tegen 11 stemmen. Met 87 tegen 8 stemmen tenslotte werd een res trictie verworpen," die het Congres zou ontslaan van iedere verplich ting de oorlog te verklaren volgens de bepalingen van het verdrag. Zowel van de Republikeinse als van de Democratische fractie was de meerderheid voor de ratificatie van het Atlantische verdrag. Slechts twee Democraten en elf Republikeinen stemden tegen. Het besluit werd genomen in de oude senaatskamer, waar meer dan een eeuw geleden de senatoren dis cussieerden over de Monroe-doctri ne. De parlementen van zeven lan- KASJMIR Opnieuw oorlogsgevaar HET geschil tussen India en Pa kistan over Kasjmir, dat enke le maanden geleden rijp scheen voor een accoord, heeft opnieuw een gevaarlijke keer genomen. Klaarblijkelijk kunnen de twee partijen het niet eens wordeh over de voorwaarden van de volksstem ming, die door de Veiligheidsraad bevolen is. Er wordt zelfs gevreesd, dat de vijandelijkheden weer zullen oplaaien en dat het ditmaal mis schien niet mogelijk zal zijn deze te localiseren. Dat is in het bij zonder voor Engeland, dat alle belang heeft bij vrede.tussen de leden van de Commonwealth, 'n alleronprettigst vooruitzicht. Het is daarom geen wonder, dat men In het l in Londen over- I weegt een man, Zoeklicht I die bij de Indiërs. r -S Hindoes zowel als Mohammeda nen, een ongekend grote invloed heeft, namelijk lord Louis Mount- batten, te verzoeken, tussen beide partijen te bemiddelen. Geeft lord Mountbatten aan een dergelijk verzoek gehoor, dan zal hij zich in de eerste plaats tot New Delhi moe ten wenden. Van de twee tegen standers is India ongetwijfeld het sterkst. Karachi is meer bevreesd en meer bereid tot een compromis dan New Delhi. Het is daarom, dat 'n bemiddelaar vooral in de hoofd stad van India op gematigdheid behoort aan te dringen. Gehoopt mag worden, dat de regering van India voldoende vertrouwen in de vriendschap van lord Mountbatten zal hebben, om er van overtuigd te zijn, dat de Britse poging, een bloedbad van ongekende omvang te voorkomen, niet door egoïstische motieven wordt ingegeven. MEER SCHAPENVLEES Varkenskluiven voortaan zonder bon DEN HAAG. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 22 Juli 1949 op de vleesbonnen per rantsoen (dat is 100 gram vlees) in plaats van 100 gTam vers schapenvlees, 150 gram vers schapenvlees verkrijgbaar zal zqn. Voorts wordt, eveneens met ingang van heden de rantsoenering van varkenskluiven en staart van runderen en kalveren beëindigd. Zwakke wind en vrij warm Weersverwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond: Minder warme nacht met hier en daar tijdelijk nevel of mist. Overigens droog weer en op de meeste plaatsen perioden van zonneschijn, echter met een kans op enkele verspreid op tredende buien, zwakke wind en dezelfde of iets hogere tempe raturen dan vandaag. 23 Juli: Zon op 4.47. onder 20.45; Maan op 1.24, onder 19.48. Pact, dat door twaalf landen onder tekend is, geratificeerd. Het zijn Amerika, Engeland. Canada, België, Noorwegen, Luxemburg en IJs land. In Italië en Nederland hebben de Tweede Kamers reeds hun goed keuring aan de ratificatie gehecht, doch moeten de Eerste Kamers nog beslissen. Naar men verwacht zal de Franse Nationale Vergadering het pact gedurende komend week einde bekrachtigen. Het Deense parlement heeft de regering ge autoriseerd het pact bij de onder tekening te ratificeren, zonder Stemming in de volksvertegen woordiging. De Portugeese Natio nale Vergadering zal Maandag stemmen. WASHINGTON. De voormali ge Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. George C. Mar shall, heeft in een interview met United Press verklaard, dat het Noord Atlantische Pact een „on eindige" versterking van de veilig heid der Verenigde Staten betekent en de vooruitzichten op een blijven de wereldvrede, waartoe het een bijdrage vormt, aanzienlijk bevor dert. Marshall toonde zich voorstander van wapenzendingen uit de Ver enigde Staten naar Europa en sprak als zijn overtuiging uit, dat het pact verenigbaar is met het handvest der Verenigde Naties. Dean Acheson, de huidige minis ter van buitenlandse zaken, zeide, over de ratificatie van het pact ten zeerste voldaan te zijn. „Zij toont de wereld duidelijk, dat het Ame rikaanse volk vastbesloten is ten volle zijn aandeel bij te dragen tot de handhaving van vrede en veilig heid". (Van onze parlementaire redacteur) DE HAAG. De Tweede Kamer eaat vandaag op reces en in het ver langen om alle op de agenda staan de punten af te handelen, kwam z'd ook gisteravond bijeen. Voor van daag blijft dan alleen de interim- regeling Suriname ter afdoening over. Bij de laatste loodjes, die zo zwaar wogen, dat er een avondvergadering voor nodig was, was een wetsont werp. dat speciaal voor Delft van belang is. In een wijziging van de hoger onderwijswet worden enige voorzieningen voor de technische hogeschool te Delft voorgesteld, waarvan de voornaamste zijn. dat de rector-magnificus vijf jaren in functie kan blijven en dat een al gemeen beheerder zal worden aan gesteld. Voor alle studenten is van betekenis, dat hét maximumbedrag der rijksbeurzen- van 800 gebracht wordt op 1500 en dat het aantal rijksbeurzen aan bijzondere univer siteiten niet meer zal worden geli miteerd. In het algemeen vond het wets ontwerp in de Kamer een goed ont haal. al vreesde de héér Stokman (KVP), dat door deze maatregelen ten behoeve van de uitbreiding der THS te Delft misschien vooruitge lopen zou worden op de decentrali satie van het hoger technisch onder wijs. De héér Hoogcarspel (CPN), die een amendement had voorgesteld, om het aantal beurzen voor studenten aan bijzondere uni versiteiten in overeenstemming te brengen met dat aan de openbare uni versiteiten, zal zijn kans op aanne ming bij voorbaat vergaan, omdat hij niet genoeg handtekeningen voor zijn voorstel kon krijgen. Wat de decentralisatie van het technisch hoger onderwijs betreft, veronderstelde minister Rutten, dat die nog wel aan de orde zou ko men. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Eveneens werd zonder hoofdelijke stemming een wijziging aangenomen van de begroting van onderwijs voor het lopende jaar, ten einde de vacatiegelden voor examinatoren te kunnen verhogen en de leerkrachten, die in commu niteit leven, gedéeltelijk te kunnen schadeloos stellen voor een inhou ding op de salarissen in de bezet tingstijd. Van verschillende zijden werd bezwaar gemaakt tegen de verschillen in de vacatiegelden. De minister zal dit nog ééns bekij ken. Zaandam's burgemeester lokt proces uit BEVERWIJK. De burgemees ter van Zaandam, de heer W. Tho massen. heeft zich dezer dagen op het strand te Heemskerk laten be keuren. Hq was gaan zwemmen op dat gedeelte, waar het bij politie verordening verboden is. Hij wil trachten de verordening gewijzigd te krijgen, aangezien vele Zaankan- ters van dit deel van het strand gebruik plachten te maken. Dit is mijnheer William Pringle, van wie wij in onze rubriek „Nee toch? Heus!" meldden, dat hij 119 jaar oud geworden is. Toen mijnheer Pringle in Johannes burg kwam wonen, maakten daar de leeuwen nog jacht op reebokken. Nu is het een mo derne wereldstad, die davert van het autoverkeer. De 119-jarige zit nog vol vitaliteit, heeft een goede eetlust en is vastbesloten nog vele jaren te leven. Wan neer men een grapje over zijn hoge leeftijd maakt, zegt hij: „Wanneer je niet oppast, stap ik dezer dagen nog eens in het hu welijksbootje". Gratificatie burgerlijk rijkspersoneel DEN HAAG. Heden is ver schenen staatsblad J 329, houdend een besluit van 19 Juli 1949, waar in bepaald wordt, dat aan burger lijk rijkspersoneel voor dit jaar een gratificatie wordt toegekend van 27c van het jaarloon, met een vaximum van 50 gulden. LONDEN. Churchill heeft gisteren in het Britse Lagerhuis onthuld, dat hij te Cacablanea ogenblikkelijk zijn houding moest bepalen tegenover de door Roosevelt gcciste onvoorwaardelijke overgave van alle yüanden. Churchill zeide dit naar aanleiding van de door Bcvin, de minister van Buitenlandse Zaken, geuite critiek. dat de geallieerde eis tot onvoor waardelijke overgave verantwoordelijk was voor de na dc oorlog in Duits land aangetroffen chaos, waarin de bezettingsautoriteiton geen wet. geen gezag en geen enkele verantwoordelijke Duitse functionnaris tegenover zich vonden. Churchill verklaarde, dat Roosevelt de els tot onvoorwaardelijke over gave bekend maakte zonder hem te hebben geraadpleegd. Ofschoon dc Britse premier er van overtuigd was, dat zijn kabinet er tegen zou heb ben geadviseerd, was hij van mening, dat Engeland „in zijn groot bondge nootschap met loyale en machtige vrienden aan dc overzijde van de oceaan zich moest schikken". Bevin zeide, dat hij nooit met deze frase zou hebben ingestemd als Churchill hem deze als lid van zijn kabinet tijdens de oorlog had voorgezet. Hij beschuldigde de Verenigde Staten ervan, dat zij hem bij zijn ontmantelingsprogram hebben te gengewerkt. „Eerst nam Amerika een bepaald standpunt in, dat het vervolgens veranderde", zo zeide Bevin. „Het benoemde toen com missies van onderzoek en kwam toen met een volkomen ander voorstel". Bevin wees op de ver antwoordelijkheid, die Engeland heeft ten opzichte van België, Ne derland en Frankrijk, die allen door de Duitsers onder de voet wa ren gelopen, en hij geloofde niet, dat het ontmantelingsvraagstuk al leen uit een oogpunt „van modde rige zakenpolitiek kan worden be naderd". Churchill antwoordde hierop, dat hij, toen het Amerikaanse plan- Morgenthau voor de ontmanteling van Duitsland naar voren werd ge bracht, het er niet mee eens was. „Ik kan echter dit zeggen, dat, als men met een vijand in een strijd op leven en dood gewikkeld is, men heel anders tegenover hem staat dan wanneer hij terneer ligt en om erbarmen smeekt." Het debat tussen Bevin en Chur chill werd voortgezet over de Raad van Europa, nadat Bevin gezegd had niet te geloven in de mogelijk heid om de volgende maand op de conferentie van Straatsburg enige kwestie over Duitsland's toekomst te bespreken of te regelen. Bevin zeide, dat de zaak met grote voorzichtigheid behandeld moest worden. Indien men er in Straatsburg echter in kon slagen de oude vete tussen Frankrijk en Duitsland te doen eindigen dan zou er een groot werk volbracht zijn. Heden geen export van groenten DEN HAAG. Naar het be drijfschap van groente en fruit mededeelt kan er heden geen ex port van groenten naar Duitsland plaats hebben wegens uitputting van de beschikbare geldmiddelen. Sipo-chef knippert met de ogen en glimlacht AMSTERDAM. De derde dag van het proces tegen de chef van de Amsterdamse Sicherheitspolizei Willy Lages heeft als getuige in de zaal van het Bijzonder Gerechtshof aldaar gebracht professor David Cohen, die tijdens de bezetting met de heer Asscher de leiding had van de Joodse Raad. Vóór de president begon met de ondervraging van de 66-jarige prof. dr. David Cohen, ex-voorzitter van de Joodse Raad. als inleiding tot dc behan deling der Jodendeportaties, maakte hij de volgende algemene opmerking: „Er zal nu in deze zaal wel eens over Joden worden gesproken. Dat geschiedt uitsluitend, omdat het de kortste wijze van uitdrukken is cn ik stel er prijs op daaraan toe te voegen, dat wij daarmede onze Joodse Nederlandse landgenoten bedoelen." LOPIK. Met dankbaarheid denkende aan alle stadia, die vooraf gingen, zien wij vandaag een belangrijke vooruitgang verwerkelijkt om Nederlands stem over een groot deel der aarde te laten horen. Wanneer Nederland de wereld iets te zeggen heeft moet het daartoe de mogelijk heid tot zijn beschikking hebben en het wil zich geregeld doen horen in Indonesië, Suriname, Nederlandse Antillen en overal waar men onze taal verstaat in letterlijke zin, maar ook onze taal in overdrachtelijke zin. Aldus H. M. Koningin Juliana in de rede, waarmee zij te Lopik de nieuwe zender voor de Wereldomroep in gebruik stelde. De ontvangst bij de nieuwe zen- Koningin Juliana over het doel van de nieuwe wereldomroepzender „Vele zenders over onze aarde doen hun geluid horen, ieder heeft zijn eigen geluid. Vergelijkt men het met dat bij muziekinstrumen ten, dan is er veel samenspel, an derzijds is het vaak een cacopho- nie, een veelheid van wanklanken. Dit moet niet zo zijn. Wij willen streven naar een op elkaar afge stemd zijn, naar harmonie in de at_ mospheer der aarde en in de eer ste plaats naar harmonie met hen, die ons in de wereld het naaste staan. Moge de nieuwe Nederlandse wereld-omroepzender een werke lijke versterking blijken van de op bouwende en vredelievende krach ten. Het is zijn doel, zijn reden van bestaan. En ik sprak de wens uit, dat hij deze roeping getrouw zal zijn." Te half drie arriveerde de Ko ningin onder grote belangstelling van de bevolking aan het terrefe, waar de nieuwe zender is opge steld. Bij het begin van de oprij laan werd haar door de bond van plattelandsvrouwen een product van de streek, een enorme kaas aangeboden. Daarna reed Hare Ma jesteit tussen een haag van school kinderen, die haar geestdriftig toe juichten. ders geschiedde door de directeur- generaal der P.T.T., de heer L. Ne- her en de directeur der stichting Radio-Nederland, Wereldomroep, de heer H. J. van den Broek. Nadat de Koningin voorgelicht door de ze beide heren, de zender had be zichtigd, waarbij zij zich zeer gein- teresseerd toonde, begaf het gezel schap zich naar het gebouw waar de zenders Hilversum 1 en 2 zijn ondergebracht. Hier was het, dat H.M. met een enkele druk op een knop de zender, die een vermogen heeft van 40 ki lowatt, in gebruik stelde. De toe spraak, die de Koningin hield, werd direct naar Indonesië uitgezonden. De heer Neher wees er op, dat voor het onderbrengen van deze nieuwe zender geen groots bouwwerk kon v/orden gesticht. Financiële conse quenties, noch de beschikbare tijd lieten dit toe. De zenderpositie van de Wereldomroep was n.l. zeer be nard. De twintig jaar oude PCJ, die door de Duitsers gedeeltelijk werd opgeblazen, begon steeds meer ou- derdomsverschijnselen te vertonen. Mr. D'Ailly zei, dat onze wereld omroep thans in de internationale aether niet veel meer is dan een zwakke stem in een koor van hon derdtallen. Wij zijn door de oorlog achterop geraakt. De Amsterdam se burgemeester hoopte vurig dat het inhalen van deze achterstand door het bouwen van nog meer zenders zeer snel in werk zou gaan. Prof. Cohen weidde op verzoek \'an het hof allereerst uit over voor het merendeel nu overbekende maatregelen van de Jodendeporta ties. Hij zeide daarbij onder meer. dat de vergassing van de ongeluk- kigen in Auschwitz „volstrekt ge heim gehouden werd. speciaal tegen over de Joodse Raad Op de vraag wie de lijsten samenstelde van de Joodse landgenoten, die gedepor teerd moesten worden, antwoordde de getuige, dat dit in ieder geval door Duitsers geschiedde en wel op de Zentralstelle aan de hand van ge gevens uit het bevolkingsregister. De lijsten werden wel tevoren toege stuurd aan de Joodse Raad., die dan sommige namen er af mocht schrap pen- De Joodse Raad had uitsluitend te doen met de Zentralstellen <aus der Fünten) en de Sicherheitspolizei (Lages). Volgens getuige was de invoering van het premiestelsel voor het aan brengen van Joden van Lages uit gegaan. De advocaat-fiscaal zei ech ter. dat dat stelsel van Himmler zelf afkomstig was. Getuige, die met As scher. vele besprekingen met Lages, aus der Fünten, burgemeester Voute, en Dahmen von Buchholz van het bureau Joodse zaken had gevoerd, vertelde hoe jonge joden, die in het voor-oorlogse Joodse kamp in Wie- ringen verblijf hielden om zo spoe dig mogelijk naar Palestina te gaan. op bevel van Lages naar Amsterdam moesten komen. De Joodse Raad zorgde ervoor, dat zij allen werden ondergebracht. In Juli 1941 verzocht Lages via een ondergeschikte aan de getuige hem de lijsten met namen en adressen te geven, omdat hij (Lages) „het voornemen koesterde de jon gens terug te brengen naar hun eigen kamp in Wieringen." Prof. Cohen rieD het bestuur van het kamp bijeen, men geloofde Lages en verstrekte hem de lijsten. Enige tijd later werden alle jon gens maar ook de zonen van hun Amsterdamse gastheren, 300 in to taal, gearresteerd, overgebracht naar een kamp in Schoorl en daar na doorgezonden naar Mauthausen. Zij zijn daar zonder uitzondering omgekomen en wel binnen zeer korte tijd. De berichten daarover sijpelden door naar Amsterdam door toedoen van niet-Joodse chauffeurs, die heen en weer naar Duitsland reden. Lages zeide, zich verwerend, dat deze zaak een uitvloeisel was van een „springstof-aanslag" in de Schubertstraat in Amsterdam. Uit Den Haag kreeg hij de opdracht als represaille een aantal Joodse jon gens te laten arresteren. Hij moest ze naar een Lager brengen. Dat zij van daaruit naar Mauthausen wa ren gezonden, was zijn werk niet geweest. Lages maakte tenslote de op merking, dat prof. Cohen in de war was, want dat hij van het begin af aan over deportatie naar kamp Schoorl had gesproken en niet over kamp Wieringen. Hij praatte hier over,, alsof naar zijn indruk het geen verschil maakte of de jongens nu naar hun eigen kamp in Wierin gen, dan wel naar 't kamp Schoorl werden gebracht. Zie verder pag3 Zware wapens voor Duitse „Volkspolitie" BERLIJN. Volgens het Ber- lijnse blad „Sozialdemokrat" heeft de Sowjetrussische generaal Koe- banof meegedeeld, dat de onder Sowjetrussische leiding staande „Volkspolitie'" in de oostelijke zó ne van Duitsland met zware wa pens zal worden uitgerust. Koeba- nof, die het hoofd is van de afde ling voor Duitse zaken .van het Sowjetrussische ministerie voor openbare veiligheid, heeft in de af gelopen week -eenheden van de „Volkspolitie"' en van de Sowjet russische 'eheime politie geïnspec teerd. Hij legde speciale belangstel ling aan de dag voor oefeningen in het houden van straatgevechten. Maandag einde Londense havenstaking LONDEN. De stakende Lon dense havenarbeiders hebben he denmorgen eenstemmig besloten Maandag het werk te hervatten. Directeur van Nationale Reserve benoemd DEN HAAG. Als directeur van de Nationale Reserve is be noemd de kolonel J. Termaten, die Woensdag afscheid heeft genomen als commandant van het Algemeen Depot Koninklijke Landmacht te Schoonhoven. Het BIJz. Gerechtshof te Utrecht ver oordeelde gisteren de gewezen Jeugd stormleider Casp.iris Quispci, In bezet tingstijd stafchef van de Nationale Jeugdstorm, wegens het propaganda maken voor dc Duitse Weermacht on der de aan zijn zorgen toevertrouwde nat. soc. jeugd, tot vijftien Jaar gevan genisstraf. De els was twintig Jaar. Resultaten in Indonesië eeu gelukwens waard LONDEN. T(Jdcns het debat over dc buitenlandse politiek in het Britse Lagerhuis heeft McNeil na mens de Engelse regering een ver klaring afgelegd, waarin hq o.m. zeide: „Wq geloven dat er goede reden is te hopen, dat midden Augustus te Den Haag een Rondc- Tafelconferentlc wordt gehouden Indien men daar er in slaagt een bevredigende overeenkomst uit te werken en w(j hebben hierom trent goed vertrouwen zou dit een beslissende invloed kunnen heb ben op het algemene herstel In Zuid-Oost-Azië". Hij uitte vervol gens de gelukwensen van z(jn rege ring over de bereikte resultaten. Nee toch.Heus Zeg hef met dieren Japan heeft India een reuzensala mander aangeboden als teken van vriendschap. Als tegenpres tatie heeft premier Pandit Neh- roe een olifant beschikbaar ge steld voor de dierentuin van Tokio. Gisteren werd een gehele Londense wijk in rep en roer gebracht door een 8-jariqe kin derdievegge. Het meisje had zich van drie babies meester ge maakt om daarmede moedertje te spelen". De politie vertelde de misdadigsterdat zij het spel voortaan met poppen moet spelen. Kansas is deze week van „droog" „nat" geworden en mijnheer Maxey in Topeka was de eerste wettelijke koper van een fles whisky in deze staat sinds 70 jaar. Thans zijn nog slechts Oklahoma en Mississippi de enige van de 48 Amerikaan se staten, die geheel zijn droog gelegd. In Revere Beach (USA) woont mevrouw Jean Ellis nu reeds een week lang op een platform, dat is aangebracht op een 15 m. hoge paal. Zij heeft gezworen pas te dalen, wanneer ook de huishuren dit doen. Zij ontvangt stapels „fan mail", ge adresseerd aan ..de Ellis-girl op de paalRevere". Mevrouw Stikker ontvangt congressisten DEN HAAG. Mevrouw Stikker, de echtgenote van de minister van buitenlandse zaken, heeft, ter gele genheid van het congres van de „International Alliance of Woman" in Amsterdam, een „garden party" gegeven. Zij ontving alle delegaties van de landen, welke aan dit con gres deelnemen, De vooruitzichten voor hen, die er hef komende weekeinde op uit willen trekken, kunnen op het ogenblik niet ongunstig worden genoemd. Dc ontwikkeling van dc luchtdrukverdeling is zo geweest, dat zich een rug van hoge lucht druk heeft gevormd, die zich uit strekt van het noorden van Scan dinavië, over Engeland cn de om geving van ons land, de golf van Biscaye tot aan dc Azorcn. In deze „rug" komen twee afzonderlijke hoge drukgebieden voor, namelijk boucn het zeegebied voor de Noor se kust en boven Noord-Frankrijk, Zuid-Duitsland en dc omgeving van het Kanaal. In deze toestand valt momenteel heel weinig verandering te consta teren en het enige, dat men kan zeggen is, dat deze kernen nog iets in betekenis toenemen. Van de depressies op de Atlan tische oceaan is alleen nog maar een depressie fen zuidwesten van IJsland over cn ook deze neemt aan omvang af. Rondom deze de pressie beweegt zich koele lucht, maar door de „rug" van hoge lucht druk kan deze koele lucht noch En geland, noch ons land bereiken. Dc eerste paar dagen zal het weer hier te lande daarom dc invloed van 't hoge drukgebied ondergaan. Dc be wolking zal afnemen, het zal zon niger worden, dan de laatste dagen het geval was en de temperaturen zullen dientengevolge wat oplopen. Dr. Van Royen Zondag niet naar Djokja BATAVIA De voorzitter van de Nederlandse delegatie, dr. Van Ro yen, is hedenmorgen per vliegtuig naar Singapore vertrokken, waar hij op uitnodiging van de Britse Hoge Commissaris, Malcolm Mac- donald, enige dagen zal logeren. Dit bezoek is niet officieel. Naar aanleiding van berichten, als zou dr. Van Royen Zondag naar Djokja gaan voor besprekingen over het staken van het vuren, werd van bevoegde Nederlandse zijde in Batavia verklaard, dat zulks, mede in verband met het be zoek aan Singapore, zeer onwaar schijnlijk is. Wel achtte men de waarschijnlijkheid aanwezig, dat begin volgende week te Djokja in formele besprekingen over het sta ken van het vuren zouden kupnen aanvangen, waartoe dan de destijds voor dit doel ingestelde tweede sub commissie, waarin van Nederlandse zijde mr. Gieben voorziter is, Zon dag naar Djokja zou gaan. Sultan van Djokja over toekomst TNI DJOKJA In een interview met Aneta heeft de sultan van Djokja, tevens minister van Defensie van de Republiêk, verklaard: „De TNI zal gehandhaafd blijven en na de souvereiniteitsoverdracht worden overgedragen bij de vorming van het federale leger. Ook de Republi keinse marine en de Republikeinse luchtmacht zullen aan de federale weermacht worden overgedragen." De minister verklaarde, dat na het uitvaardigen van de cease-fire-or- der coördinatie tot stand zal worden gebracht tussen de Nederlandse en Republikeinse commandanten zon der beperking ten aanzien van de bevoegdheden van het opperbevel van de Republikeinse weermacht. De cease-fire-order zal uitgevaar digd worden door Sukarno, die als opperbevelhebber, daartoe slechts bevoegd is. Fokkers vliegtuigfa briek aan de Papaver weg in Amsterdam be stond gisteren dertig jaar, en dat is een ju bileum om even bij te verwijlen. Het komt Immers in deze wereld maar weinig voor, dat een gewone familie naam 'n begrip wordt, bekend in alle conti nenten en boven alle oceanen. Anthony Fokker, de stichter van de fabriek begon onmiddellijk na Wereldoorlog nr. I met het bouwen van ver keersvliegtuigen en het is met deze solide en voortreffelijke produc ten geweest, dat de K.L.M. haar naam als verkeersonderneming vestigde. De luchtweg naar Batavia is ver kend en daarna aan gelegd met Fokkers, met een Fokker (de ,JSnipwerd de eer ste oceaanvlucht naar Paramaribo gemaakt. De naam Fokker ging over de gehele wereld en de combinatie Fok- ker-K.L.Mdeed her inneringen herleven aan onze glorietijd in de zeilvaart. Waarom is dit niet zo gebleven? Waarom hoort men nu over Lockheeds en Douglas- ke in licentie vervaar- toestellen en weinig digd zullen worden, van een modern ver keersvliegtuig heeft men een kapitaal no dig van zeker 20 mil- Hoen gulden. Neder land kan dat niet op leveren. Anthony Fok ker heeft nog een laat ste poging in Amerika gedaanhet gelukte niet en hij stierf, te jong voor een man met zijn energie en zijn vindingrijkheid. Zijn fabriek aan de Papaverweg in Am sterdam is gebleven. Het werk werd er be perkt tot de bouw van enkele verrassende militaire vliegtui gen en van lichte toe stellen (zoals de Pro motor) voor de moder ne zakenman. Maar nu, juist op de dag van het jubileum, heeft de Fokkerfabriek een nieuw perspectief ge kregen. De bouworder van 300 Gloster Me teor straaljagers, wei- meer over Fokker? Eenvoudig, omdat de Nederlandse fabriek de wedloop om de in dustrialisatie van de vliegtuigbouw niet kon volhouden. Om één model te bouwen geeft de fabriek een kans zich op een bre der basis te stellen, met uitstekende ver wachtingen voor de toekomst. De naam Fokker is dus geens- zins historie geworden. PRAEDICAAT „KONINKLIJKE" AMSTERDAM. In het Internationaal Cul tureel Centrum te Amsterdam heeft Donder dagmiddag een drukbezochte receptie plaats ge had ter gelegenheid van het 30-jarig ju- bileilm van de Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker. Onder de gasten bevonden zich vele vertegenwoordigers van de Nederlandse land-, lucht- en zeemacht. Z.K.H. Prins Bernhard, die ook tot de aanwezigen behoorde, gewaagde in een korte toespraak van het belangrijke werk, dat de Fokkerfabrieken hebben verricht cn deelde de directie mede. dat het H.M. de Ko ningin heeft behaagd de Fokkerfabrieken het praedicaat „Koninklijke" te verlenen. De heer Fokkema Andreae, staatssecretaris van oorlog, overhandigde de directeur van de jubi lerende onderneming een verzegelde enveloppe met de bevestiging van de opdracht tot leve ring van de meteor-straaljagers aan de rege ring.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1