Gelderse Vallei geteisterd door zware hagelval Ook voor radio in auto is een luistervergunning vereist „Beschermt U door vaccinatie tegen pokken" F AP werkt athletiekprogram volledig af r„stharmonie concerteert Architect Dudok 65 jaar 2 Vrijdag 22 Juli 1949 STADSNIEUWS Pseudo-arts moet f 200. boete betalen Een unicum was het zeker, toen Donderdagmorgen twee autobestuur ders zich voor de kantonrechter moesten verantwoorden over het niet voorhanden hebben van een luistervergunning voor hun radio in de auto. W. J. S. beweerde bij hoog en laag, dat niet één automobilist van deze wet iets afweet. De ande re gedaagde A C., sluit zich bij de ze mening aan. De ambtenaar hield er in zijn requisitoir wel rekening mee. want tegen beiden werd een boete van vier gulden subs, twee dagen gecist. De kantonrechter maakte er drie gulden subs. 1 dag van. H. F. uit Veenendaal had op 2 Ju ni een jachtgeweer voorhanden ge had, zonder in het bezit te zijn van een jachtvergunning. De ambtenaar eiste een geldboete van 40.gul den subs 10 dagen, plus inbeslagna me van het jachtgeweer De kan tonrechter vonniste conform de eis. W. W. uit Baarn. hoofdbestuurder van de „Vereniging Gooise Melkbe- drijven te Baarn. had op 5 Februari aan een client vanille-poeder gele verd. die volgens het etikent. dat op de fles was aangebracht, gesterili seerd was. Bij nader onderzoek bleek echter, dat dit niet het geval was, De poeder was gepasteuriseerd Volgens verdachte was het niet mogelijk ge weest de poeder te steriliseren, om dat er te veel aardappelmeel in de grondstof was. De etiketten waren reeds op de flessen bevestigd. De ambtenaar wilde dit graag aanne men, maar hij vond het verweer van verdachte wat te eenzijdig. Hij eiste een boete van 15 gulden subs, vijf dagen. De kantonrechter vonniste conform. C S A. F. had te Amersfoort op de Varkensmarkt met zijn auto zo gereden, dat het gevaar voor het verkeer opleverde. Eis en vonnis 10 gulden, subs 2 dagen. A. M. S. uit Soest reed op 23 April j.l. met een motor, zonder in het be zit te zijn van een rij- en nummer- bewijs, en rijvergunning. De ambte naar eiste voor deze drie overtredin gen resp. 20 gulden subs. 10 dagen, 6 gulden subs. 3 dagen en 10 subs. 5 dagen. De kantonrechter deed er wat af, n.l. vooc de eerste gevallen* 15.— subs. 5 dagen, 3 subs 1 dag en 10.— subs. 4 dagen. G K. uit Bunschoten had op 25 Mei te Bunschoten een kalf achter op zijn fiets vervoerd De kop van het beest hing namelijk naast de fiets en de poten waren vastgebon den. Verdachte antwoordde op de vraag van de kantonrechter of dit waar was, dat hij de kop van het beest niet kon vastbinden, waarop de kantonrechter antwoordde dat het beter was geweest als verdachte een .auto had gehuurd. w? ambtenaar eiste een boete van 10— subs, vijf dagen. De kanton rechter maakte er 4 subs. 1 dag van, hetgeen voor de ambtenaar aan leiding was tot verdachte te zeggen: „Dat is geen geld". C. J. van B uit Amersfoort had op 25 Maart zonder rijvergunning in de Nijverheidstraat gereden met een tractor plus oplegger. Eis 40 gulden subs. 10 dagen. Vonnis 30 gulden subs. 10 dagen. G. de M. uit Amsterdam had in Amersfoort onbevoegd het ambt van arts uitgeoefend. De ambtenaar vroeg verdachte of deze onbevoegde uitoefening wilde zeggen, dat hij hel derziende was. hetgeen deze beaam de De ambtenaar eiste een boete van 300 gulden subs 1 maand. De kantonrechter maakte er 200 gulden subs 10 dagen van. flnnc? Mod Gemeenschap is niet zo bar rijk Er is een punt weggevallen uit het cijfer. dat in ons artikel van Woensdag J.l over de Amersfoortse Gemeenschap uit batig saldo op 31 December 1918 van deze Instelling aangeeft. Het juiste bedrag Is 3463.91. dus nog geen drie en een half duizend gulden. Waarschuwing Er is blijkbaar een venter in Amersfoort, die van zijn potjes boenwas af wil. Hij doet namelijk alsof er bestellingen zyn gedaan door hulsgenoten en slijt aldus zijn potjes was tegen abnormaal hoge prijs van f 1.10. Men zij dus ge waarschuwd. Namen voor de openbare lagere scholen B. en W. stellen de raad voor aan de hieronder genoemde openbare lagere scholen de daarbij vermelde naam te geven: ULO-school voor meisjes. Plantsoen Zuid: Juliana van Stolbergschool, naar de stammoeder van ons Vorstenhuis: ULO-school voor Jongens en meisjes, Sehoollaantje; Jacob van Campenschool, naar de beroemde bouwmeester, be woner van her landgoed Randenbroek (de schooi ligt dichtbij de van Cam- penstraat); School nr. 14, Sehoollaan tje: Joost van den Vondelschool, naar de Nederlandse dichter (de school ligt dichtbij de Vondellaan): Schooi nr. 8, Leusderweg: Insultndeschool, het ls de school voor dc z.g. Indische buurt; School nr. 5. Hobbemastraat: Vincent van Goghschool, naar de grote moderne schilder; School nr. 9. Blsschopsweg Rembrandtschool. naar de grootste der Nederlandse schilders: School nr. 12. Wljersstraat- L. Wcllingschool. naar Ned. paedagoogSchool nr. 11, Heren straat. Just Havclaarschool. naar de bekende Amcrsfoortse cultuurflllsoof School nr 7. Oude Socsterweg: Willem de Zwljgerschool: School nr. 6. Zon nebloemstraat. Theo Thijssenschool. naar de bekende onderwljsmanpaeda- goog-schrl.iver; School nr. 1. Waalstraat: Van der Palmschool, naar de geestelij ke vader van onze eerste schoolwet van 1801); School voor vg.l.o.. Lange Beekstraat: Jan Llgthartschool. naar de bekende Nederlandse paedagoog. Eindexamens R.K. ULO Voor het eindexamen, diploma A, slaagden o.a. W. Hoenderkamp (Hardinxveld j, Th. Husken, J. van Leijenhorst, E. Alders, F. Harte- man en P. Keijzer. allen te Amers foort. Afgewezen 2 candidaten. Zendingsdag op landgoed „Nimmerdor"' Behalve het Staatkundig en eco nomisch contact van Nederland met Indonesië is er ook een geestelijke aanraking van ons vaderland met de volkeren van de Archipel. Een contact, gelegd door de Zending. Onderscheiden kerken en groe pen van kerken hebben de verant woordelijkheid voor de bearbeiding van bepaalde gebieden op zich ge nomen Zij bekostigen daar zowel het werk der zendelingen, dergenen dus, die het Evangelie prediken, godsdienstonderwijs geven enz., •alsook dc medische hulpdiensten die aan zo'n zendingspost verbon den zijn, het geven van lager on derwijs en allerlei andere zaken, die nodig zijn om de bevolking toe gankelijk te maken voor de bood schap des heils. Teneinde zich op nieuw op haar taak te bezinnen en de liefde voor het werk der zending aan te wakkeren, hield de Classis Amersfoort der Chr. Geref. Kerk gisteren in „Nimmerdor" te Amers foort een Zendingsdag. Een der sprekers was ds. M. Geleynse, die sprak over: ,,De bede van een heidin". Uit zijn ervaringen onder de Toradja's, die het gebied bewo nen, dat de Classis als arbeidster rein is toegewezen, vertelde spreker ontroerende taferelen, die bewezen hoezeer de boodschap van Christus daar door deze nog zo weinig ge cultiveerde volkeren wordt ontvan gen. En met welk een voor ons Westerlingen beschamende moed en bereidheid tot het offer, zij van hun geloof getuigen. Verder voerden nog verschillende andere sprekers het woord, die allen de roeping van Christus' kerk om het Evangelie uit te dragen aan alle creaturen in het licht stelden. Het was een goede dag, die ds. J. Drenth van Amers foort besloot met de wens dat hij had mogen bijdragen tot meerdere liefde en toewijding aan de Zending onder de Toradja's. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Onvoorzichtige papa Een automobilist, die z(jn dochter van 14 jaar even achter het stuur liet zitten en bij het rijden toezicht hield, moest deze onvoorzichtigheid duur bekopen. Op een gegeven moment raakte het meisje de macht over het stuur kwyt, de auto botste tegen een van de vele bomen die op de Nassau- laan staan en moest zwaar bescha digd worden weggesleept. Burgerlijke Stand 21 Juli: Geboren' Wlihelmina Maria, d v. B. van Plateringen en M. M. Snel- Johannes Hendrlkus z v. J. H. Lang- ras en J. Jongsma. Arnoldus Antho- nlus z. v. H. H. Smecls en F. G. M. Wel ters; Gerrlt Jan. z. v B Bouw en G Gilles: Jantje d. v. T. Geertsma cn A. v. d. WeiJ. Ondertrouwd: J. T. J. Voorpool cn J. E. M ten BraakA de Gunst en G H. v. Vllcrden; H Hartogsveid en J.' J BonestrooA. H. Overcem en C. Eiken, horst; G. Dijkhuis cn R. P. Davidse, A. v. Ruitenbeek en M. W. Vos; M. Snij ders en A. H. Drent. J N van Di'ggele- en M G. Pothoven P Klavcrstijn en T. G. Veenendaal; M. K. A. Gast cn M. S. T Smlnk; R A. Verhaar en G. M. M. GouwH. L. Kurpershoek en H Lan- tinga; G Smit en W. J. Hofmann. Getrouwd: W. J Kortes en A Hans man; J A. Labrie en E, Bakker Overleden: Anna Mechtildis Maria Magdalena van de Wiel 73 jr geh m. J. W. Soerink. Noteert U even Grand Theater: Romance ln Rlo. Zon dag: 2. 4,15, 6.45, 9. Overige dagen: 2.30. 6.45. 9 uur. Toegang 14 jaar. City Theater: IJscotouristen. Zondag: 2, 4.15, 6.45, 9. Overige dagen 2.30, 6.45, 9 uur. Toegang: alle leeftijden. Rembrandt Theater: Avontuur op Martinique. Vrijdag en Zaterdag: 2.30. 6.45. 9. Zondag: 2. 4 15. 6.45. 9 uur. Ove rige dagen. 2 30. 8 uur. Toegang. 14 jaar. Vrijdag. 22 Juli, 19.30 uur. Seringstraat: Herdenking gevallenen. Zaterdag 23 Juli, 21 uur: Zonnebloem straat: Lampionoptocht. Sportfondsenbad. 812 uur. Di- plomazwemmcn scholen. Zor^dag 24 Juli, Birkhoven, 15 uur: korfbal- en handbalwedstrijden. Vertrek 14.30 voor rondgang. Julianaplein enz.: 14.3015.30 uur passeren deelnemende wielrenners aan IJsselmeer-ronde. Julianaplein 14 uur: Start van nieu welingen (wielrennen). Maandag 25 Juli, Zonnebloemstraat, Speeltuingebouw, 19 uur. O'Malla treedt op voor de jeugd. Sportfondsenbad. 8—12 uur. Di ploma-zwemmen; 14 uur: schoolwedstrlj- den. Julianaplein, 10 uur: Vertrek van Amersfoortse vierdaagse lopers. Dinsdag 26 Juli: Zonnebloemstraat, Specltuingebouw, 20 uur: „Lachen is Troef, revue van gezelschap „De Vonk". Museum Flehlte. Tentoonstelling Llsiduna. Bloklandtsgasthuls. Tentoonstel ling tot 31 Juli. schilderijen van Joh. Gütlich. Openbare leeszaal. Uitlening voor vol wassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur; Uitlening voor kinderen: Woensdag, en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur; Lees zaal dagelijks van 10—12.30 en 2—5 uur; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur. De Stlchtse Heuvel. Iedere avond dansen, ook 's Zondagsmiddags. Oproep van GG en GD tot inenten De directeur van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst schrijft ons: „Pokken is een ziekte, die de ge middelde Nederlander niet kent vóór ons is het eigenlijk alleen een naam. Daarom is het goed, dat we er eerst even mee kennis maken op een afstandje dan. Het is een bij uitstek besmettelij ke ziekte, waarbij de gehele huid be zaaid is met z.g. pokpuisten, grote puisten met een vloeibare, zeer aan stekelijke inhoud, dip in het beste geval indrogen tot korsten, om daarna te genezen met diepe litte kens. Littekens, die, omdat ze dicht opeen kunnen zitten, tot ernstige verminking leiden. In het beste geval, want een ont stellend groot percentage van de patiënten bezwijkt aan de ziekte! Er dreigt echter besmettingsgevaar uit Indonesië Nu zullen er stellig men sen zijn, die denken: nu ja, Indone sië, dat ligt aan de andere kant van de aardbol. Het spreekt vanzelf, dat de orga nen der volksgezondheid alles doen, wat mogelijk is, om de invoer van de smetstof in ons land te voorkomen. En tot dusver, gelukkig, mét succes. Wij kunnen echter niet garanderen, dat het zo blijft een ongeluk schuilt nu een maal in zo'n heel klein hoekje. Daarom is het nodig, de zaak ook van de andere kant aan te.pakken, en ernaar te streven, een zo groot mogelijk deel van de bevolking onvatbaar te maken voor pokken. Dat kan, zoals bekend, door de z.g. vaccinatie. Zo'n vaccinatie be schermt gedurende ongeveer 2 jaar afdoende, daarna geleidelijk minder goed. Het is dus zaak, alle ouderen, die in hun jeugd al eens met goed ge volg werden ingeënt, opnieuw te vaccineren. Ze zijn daar hooguit een dagje niet lekker van, maar daar staat een afdoende bescherming in deze critieke tijd tegenover! We raden dus alle oudéren, die al eens gevaccineerd wer den, ten sterkste aan: laat u op nieuw inenten. De huisartsen zullen daar graag aan meewerken; de ge meentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst geeft er alle werk dagen van 910 uur gratis gelegen heid toe. Voor hen, die nog niet ge vaccineerd werden en dat is helaas een zeer rgoot deel der bevolking ligt de zaak minder eenvoudig. Immers voor hen is aan de vaccinatie een ge vaar verbonden: de kans (ge lukkig klein, maar toch niet te verwaarlozen) op de z.g, ence phalitis. Zolang zich in ons land nog geen pokkengevallen hebben voorgedaan, wéegt voor de artsen het encephalitisgevaar het zwarast. Ouderen, die vroe ger nog niet met goed gevolg ingeënt werden, vaccineren we dus nog niet. Zodra hier, onverhoopt, pokken gaan optreden, verandert dat: dan weegt de kans op pokken veel en veel zwaarder dan die op de ence phalitis. Bij het eerste alarm zullen we er dus toe moeten overgaan, al deze mensen in te enten. Dat wordt voor dé artsen een lawine-reden te meer, om er op aan te dringen, dat ouderen, die meer dan twee jaar geleden werden ingeënt, zich nu al laten behandelen! Voor hen bestaat het encephilitisgevaar im mers niet en zijn er dus alleen maar voordelen. Kinderen beneden de 1& 2 jaar kunnen ook nu reeds zonder gevaar worden behandeld. Ook voor hen verzuime men de gelegenheid niet! 141. Koortsachtig wer ken Kees Touw, Olaf Larsen en een der Chi nezen om de kostbare bezittingen van Li- Twan te verbergen. Na tuurlijk kunnen ze in zo korte tijd niet alles ver bergen, maar in elk ge val moet de koffer met juwelen in veiligheid worden gebracht. De drie mannen sjouwen de koffer naar een nauwe, diepe rotsspleet en slui ten deze af met enkele rotsblokken. Nauwelijks zijn ze klaar of er klin ken van het strand af reeds geweerschoten. Blijkbaar hebber de Jappen zich nu verza-getroffen. Kees Touw is de enige, die overi meld en zijn tot de aanval overgegaan. De een wapen beschikt: een snaphaanpistool, mannen rennen de grot uit. maar op hetzelfde Daarmee weet hij de belagers even op een ogenblik wordt de Chinees door een kogel afstand te houden en de twee vrienden weten zich in veiligheid te stellen. Maar voor hoe lang? Motorrijder botst tegen vrachtauto De 43-jarige motorrijder F. uit Arnhem zag Vrijdag blijkbaar niet tijdig genoeg dat een op de Laan 1914 voor hem rijdende vrachtauto de Soembastraat wilde inrijden. F., die met vrij grote snelheid de berg afkwam botste tegen de linker voorzijde van de vrachtwagen op. H\j moest in het ziekenhuis „De Lichtenberg" worden opgenomen. Hij liep een verbrijzelde linkerkaak, een hoofdwonde en een op drie plaatsen gebroken linker arm op. Het motorrijwiel werd ernstig be schadigd. MULO-examens Voor het Mulo-diploma A zUn de volgende leerlingen geslaagd: W. van Laar. A. Smlnk. A. v. d. Spoel. N. van Voorst. D. v. d. Ham, J. J Im- mlnk ten Brake. C. J. van Ommen, H. Pruljs. E. Bleijenburg, K. Koopsen. F. N. Kruis. J. de Kuiper, W. L. de Jong, L. E. Buitendorp. (Ing MecL.) fVacantie lectuur De telefoon van de wildernis, waar kapitein Rob tal van avon turen beleefde is niet zo mooi als de onze, maar hij werkt minstens net zo vlug. Jong en oud genieten van de spannende verhalen uit het avonturenrijke leven van kapi tein Rob. Neem voor Uw kinderen een paar boekjes mee in Uw vacan- tie en beleef er zelf ook plezier van. Voorradig zijn: a. Peer do Schuymer b. Kapitein Rob in China c 24000 mijlen Oceaanrace d. Het geheim van de Bosplaat e. De vallei der vergeten we reld f. Terugkeer van Peer de Schuymer g. Mysterie van het zeven gebergte h. Het Mexicaanse afgodsbeeld De prijs van deze kloeke boek jes bedraagt slechts f 0.75 per stuk. Verkrijgbaar bij de bezor ger van dit blad. Sportiveek Sova en Ehma eindigen op eerste plaats In de reeks zomeravondconcer ten van de Amersfoortse muziek verenigingen geeft de PTT Harmo nie Amersfoort Zaterdag 23 Juli om 20 uur een concert bij Monni kendam onder leiding van dirigent J. R. v. d. Glas. De luisteraars mo gen zich op het gazon begeven. Het programma luidt: 1. Onze Donateurs, mars van J. R. v. d. Glas; 2. La Poupeé de Numberg, ouverture van A. Adam; 3. Doorn- roosje's Bruidsvaart van Max Rho de; 4. Grand Air Varië, tuba-solo van L. Langlois, solist de heer H. Admiraal; 5. Fantasie uit „Die Freischutz, opera van C. M. von Weber, arr. J. R. v. d. Glas; 6. Sem per Fidelis, mars van Sousa. Pauze. 7. Marche du Heros van H. Nichols; 8. Wals Selectie, arr. Alb. Meijns Wz.; 9. Heinzel- mannchens Wachtparade van K. Noach; 10. Postdefileermars van J. R. v. d. Glas. Door de gestadige regenval, tij dens de Zaterdag j.l. op de Rubens straat door de Federatie van Amers foortse Personeelsverenigingen ge houden «sluitings-sportdag, moesten enkele nummers worden uitgesteld. Dit waren de drie maal 80 meter estafette voor dames, de drie maal 100 meter estafette voor heren, de 800 meter voor heren en het touw trekken voor heren. Deze nummers, die zeer belangrijk waren voor het winnen van enkele bekers en me dailles werden Donderdagavond op het A.B.v.L.O. sportveld aan de Rubensstraat afgewerkt. Ook nu was de organisatie weer in handen van de leden van de athletiek- commissie en van de Amersfoortse Athletiek Vereniging. Aan publie ke belangstelling heeft het geens zins ontbroken. Reeds om half ne gen werd de einduitslag, waarbij nu alleen het tennissen nog komt, bekend gemaakt. Deze is nu als volgt: 1. Sova, 44 punten; 2. Ehma 44 punten; 3. Erdal, 27 punten; 4. Eysink 24 pnt.; 5. Noack, 16 pnt.; 6. Blazer en Metz, 10 pnt.; 7. Ha- pam, 8 pnt.; 8. en 9. Arva en Ar beidsbureau met beide 3 punten. De uitslagen van de diverse num mers zijn: 3 x 80 meter dames: 1. Sova, 36.6 sec. 2. Erdal, 37.4 sec. 3. Ehma, 38.3 sec. 4. Wolos, 41.3 sec. 5. Erdal, 41.6 sec. 6. Erdal, 43.6 sec. 7. Erdal, 46.2 sec. 3 x 100 meter heren. Hierbij werd in drie series gelopen. De acht groepen met de beste tijd kwamen in aanmerking voor de puntentelling. Dit was even eens het geval bij de dames, maar doordat B. en M. verstek had laten gaan en er acht deelnemende per soneelsverenigingen bij deze esta fette meeliepen, werden hier slechts zeven groepen voor de puntentel ling genomen. 1. Sova, 37.9 sec. 2. Noack 38.9 sec. 3. Ehma, 39.5 sec. 4. Wolos, 40 sec. 5. Erdal. 40.5 sec. 6. Hapam, 41 sec. 7. Erdal, 43 sec. 8. Erdal, 44 sec. Het touwtrekken voor heren werd een grote overwinning voor de Ehma. De plaatsen 1 en 2 wer den door deze bezet en leverden dus 31 punten op (de puntentelling was hier gesteld op 16 voor de Sova werd hierbij derde en wist zijn medefavoriet voor het kam pioenschap hiermede van zich af te schudden. Vierde werd Eysink, vijfde Hapam, zesde Eysink en 7. Blazer en Metz. Het spannendste nummer was zeker de 800 meter voor heren. Ongeveer 12 athleten namen aan dit nummer deel. Bij de start werd een hoog tempo ingezet, met het gevolg, dat na 300 meter de groep reeds uit elkaar lag. Voorop liep de heer Dopheide van de Sova, die deze plaats niet meer afstond, tot de heren Pijl van de Sova en Rijn van de Noack ongeveer 50 meter voor de finish er tussenuit trokken. Zodoende kwam Pijl als eerste binnen in de zeker mooie tijd van 2,13.7, op de voet gevolgd door Rijn, in 2,15 sec. Dopheide plaatste zich als derde in de tijd van 2.20.8 sec. 4. Koelewijn, van de Arva, 2.21 sec. 5. Van de Poel, Erdal. 6. Mol, Arbeidsbureau, 7. Snijders, Noack. 8. Pimmelaar, Ehma. Gevonden voorwerpen Van 18 t/m 21 Juli werden ge vonden: Vulpen; hond zwart met bruine poten; Parapluhoes (rood geruit); polshorloge met grijs bandje; zilveren schakel armband; rode knipportem. inh. reparatie briefje van Berge; muntbiljet; ba kelieten schakcldoos; br. portem. inh. ongeveer f 70; grijze mantel ceintuur; twee schroevendraaiersin in gasslag; mandje met gele kin- der blouse; Frans paspoort no. 04661 t/n van Girard; br. étui inh. kam potlood en sleutel; vulpen (zwart); gouden kruisje; rozenkrans; bon kaar K.A. 905; gele herdershond; autovelg me tbandmerk G.D.O.D- E A.R. 1400.20; Rose wollen muts; tabakspijp; zwarte tas inh. flesje en brood; badmuts; zakmes; ring met acht sleutels; melkbus no. 16833; grijs poesje; autowieldop (Citroën); zadeldekje; autoped (groen-geel)paar lage zwarte herenschoenen; jasje van mantel pakje (grijs); gouden armband m. steentjes; jongensjas (blauw); br. dames handschoen met kap; broche (vlinder); bruine actetas Inh. he Burgemeesters van getroffen gebied bespreken noodtoestand Tijdens de zware onweders, die aan het einde der vorige week bo ven de Gelderse Vallei woedde, heeft het grensgebied der gemeenten Ede, Renswoude en Scherpenzeel zeer veel te lijden gehad onder de hevige hageuslag, als zelfs de oudste boeren nooit hebben meegemaakt. De verwoestingen zijn al zichtbaar, als men de bekende Landkolonie van Het Leger des Heils bij Lunteren nadert en hoe verder men West waarts gaat, des te erger zijn de sporen, die zijn nagelaten. Voorlopige schattingen spreken van een schade van ongeveer f 100.000. Men re kent er echter op, dat deze raming belangrijk zal worden overschreden, indien alle gegevens binnen' zijn. Schade voorlopig op f 100.000 geraamd De onstane noodtoestand trok de aandacht van autoriteiten en land bouworganisaties en op initiatief van de voorzitters der afdelingen Lunteren en Barneveld van de Geld. Mij van Landbouw, werd Donder dagmiddag op de boerderij „De Melm" onder Renswoude een bij eenkomst belegd met de burge meesters van de in de aanhef ge noemde gemeenten, vertegenwoor digers der landbouworganisaties, de coöperatieve aankoopverenigingen uit Lunteren en Renswoude, de Land- en Tuinbouw-voorlichtings- dienst, de diecteur van de Landko lonie van hét Leger des Heils e.a. De heer W. v. d. Bosch, oud-wet houder van Ede, die de vergede- nng presideerde, was van oordeel, dat de saamhorigheid gebood de zawar getroffenen hulp te bieden. Burgemeester Boot (Ede) was van mening, dat allereerst de georga- landbouw en de landbouwcoöpera- renschoenen sandalen, scheergerei eerste, 15 voor de tweede, enz.) De en rijwiel reparatie; stropdas. Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw HILVERSUM. In de raadszaal van het Hilversumse gemeentehuis, zijn eigen vérmaarde schepping, is de bekende architect W. M. Dudok. die dezer dagen 65 jaar werd, Don derdagmiddag op bijzondere wijze gehuldigd. Burgemeester mr. J. A. G. M. Hu- bar deelde hem mede, dat het H.M. de Kohingin behaagd heeft hem te benoemen tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en hijzelf bood hém de gouden penning van de gemeente Hilversum aan. Een lange rij van sprekers, waarvan mr. Hu- bar de eerste was. prees vervolgens het werk van deze bouwmeester. Dr. J. Vroom, hoofd van de afde ling kunst van het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen. voerde het woord namens de regering. Architect P. J. J. Oud bood de gelukwensen aan van hét „Royal Institute of British Archi tecture" en architect Huib Hoste feliciteerde de heer Dudok namens de Koninklijke Vlaamse Academie voor Beeldende Kunsten. Hij bood de jarige tevens de erepenning aan van de Koninklijke Maatschappij van Bouwméesters te Antwerpen. Wethouder Van Zwijndrecht van Den ^Haag nodigde de heer Dudok uit ook in deze gemeente een hul debetoon in ontvangst te komen ne men. Na de huldiging volgde in de prachtige burgerzaal een drukbe zochte receptie. In Augustus zal de heer Dudok zich op uitnodiging van de Turkse regering naar Istanboel bégeven. Voorts is hem gevraagd in Noord en Zuid Amerika lezingen te ko men houden. In enkele grote Zuid- Amerikaanse steden wachten hem belangrijke opdrachten. Koninklijk gezin naar Londen AMSTERDAM. De Koningin, Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene z(jn hedenmorgen in twee vliegtuigen van het vlieg veld Soesterberg vertrokken met bestemming Londen. Daar zullen zij de National Horse Show, die van 22—29 Juli in het White City Sta dium wordt gehouden, bijwonen. Sa men met de prins en de prinsesjes zal de Koningin a.s. Vrijdag 29 Juli de terugreis aanvaarden. België viert nationale feestdag BRUSSEL. In België is giste ren de nationale feestdag gevierd, 's Morgens is overal In het land een plechtig Te Deum in de kerken ge zongen. In de St. Goedele te Brus sel werd de dienst bijgewoond door het gehele diplomatieke corps en vele ministers en andere autori teiten. De avond tevoren hebben Neder landse, Franse, Schotse en Luxem burgse militaire kapellen geconcer teerd. De Nederlanders, vertegenwoor digd door kapellen van de Konink lijke Luchtmacht en de Koninklijke Landmacht, belde ongeveer zeven tig man sterk, gaven eerst een con cert ln Brussel Molenbeek, waarna z\j naar de Grote Markt marcheer den, waar elk 'er buitenlandse muziekcorpsen op zijn beurt enkele stukken deed horen. ties hier een taak hadden. De Vraag zal ongetwijfeld worden opgewor pen of verzekering de schade niet had kunnen dekken. De zaak ligt hier echter anders dan elders. Baron Taets van Amerongen, oud burgemeester van Renswoude. wil de onmiddellijk met een groot scheepse geldinzameling beginnen. Hij vérwachtte steun van de coöpe raties. Burgemeester Hoijtema van Konijnenburg (Scherpenzeel) merk te) op, dat het boerenbedrijf uiter aard risico's medebrengt. Schade door onweer, blikseninslag e.d. zal altijd blijven voorkomen. Financiële steun is alleen gerechtvaardigd, wanneer aan een bedrijf de nekslag is toegebracht. Daar vooral de vee voederpositie in gevaar is gebracht zou hij een op^sing bij voorkeur willen zoken in de verruiming van voedertocwijzingen. De vertegenwoordiger van de Prov Voedselcommissaris in Gelder land, de heer C. Heij, merkte op, dat op medewerking van deze zijde on getwijfeld gerekend mag worden. De heer v. Deelen (Lunteren), een der initiatiefnemers, zei van oordeel te zijn, dat het moeilijk zal zijn voldoende fondsen bijeen te brengen tot financiële leniging van de nood. Burgeméester Boot achtte het raadzaam de schade nauwkeurig cast te stellen, vervolgens contact op te nemen met. alle coöperaties in ons land en voorts de Stichting van de Landbouw en het Nederlandse volk te doordringen van de ernst der situatie. Enkele landbouwers gaven aLs hun mening te kennen, dat de rgootste last drukt op de veevoedersector. Zonder tegemoet koming van hogerhand (uitbreiding toewijzingen etc.) zal het voor ve len moeilijk zijn het vee door de winter hene te helpen. Baron Taets van Amerongen deelde mede, dat vertegenwoordi gers van de coöperatieve aankoop verenigingen en boerenleenbanken te Renswoude en Lunteren met die van de coöp. stoomzuiveifabrieken EdeWageningen de actie onder de coöperaties in Nederland ter hand zullen nemen. Verder werd beslo ten tot de instelling van éen schade- taxatiecommissie. De Coöp. Boerenleenbank te Lun teren neemt giften in ontvangst. Het gironummer is 466633. Inlichtingen, adviezen enz. geeft het Centraal bureau, dat voor deze actie geves tigd is ten huize van de heer W. van den Bosch, Renswoudsestraatweg 2 Lunteren (post Barneveld). Schotten eren gevallen Nederlanders 'S GRAVENHAGE. De Dipe- band van de Cameronians bezocht gisteren de drie soldaten-kerkhoven op de Veluwe, n.l. het Airborn Ce metery te Renkum en het Neder landse soldatenkerkhof op de Greb- beberg. Te Renkum werden bloe men gelegd aan de voet van Het kruis door het jongste lid van de Army Cadet Force, terwijl dit op de Grebbeberg werd gedaan door de bataljonscommandant colonel A. Rennie. Nieuw wereldvakverbond in de maak LONDEN. Maandag zal in Londen een commissie bijeenkomen, om een reglement op te stellen voor een nieuw anti-communistisch internationaal verbond van vak verenigingen, dat de tegenhanger zal moeten worden van het Wereld vakverbond. Voorzitters dezer commissie zjjn de Belgische vakverenigingsleider Paul Finet en de secretaris van de Britse vakcentrale Vincent Tewson. Volgens een woordvoerder van de Britse vakcentrale zijn bij het nieuwe wereldvakverbond 36 lan den en in totaal 45.000.000 arbei ders in niet-communistische bonden betrokken. Groot warenhuis krijgt f 52.550 boete AMSTERDAM. De tuchtrech ter voor de prijzen te Amsterdam, mr. J. A. Blptz gistermorgen uit spraak doende, veroordeelde de „Galeries Modernes" tot een geld boete van 52.550 met verbeurd verklaring van de in beslag geno men goederen voor een gezamenlij ke waarde van ca. 20.000. Van 19 Mei j.l. af heeft de tucht rechter gedurende tien zittingen onderzocht in hoeverre het ge noemde bedrijf schuldig is aan on geoorloofde prijsopdrijving. Ambte naren van de Prijsbeheersing heb ben in September van het vorige jaar een onderzoek Ingesteld. Daar bij zou zijn komen vast te staan dat over een tijdvak van bijna tweo jaar enige tonnen extra-winst wer den gemaakt. De raadsman van het warenhuis, mr. W. J. M. Russell, had in zijn pleidooien gezegd, dat z.ijn cliënt be schouwd mocht worden als grossier, als zodanig 20 pet. op de inkoops prijs mag leggen en die 120 pet nor maal met 33 pet. mag verhogen, doch dat de „Galeries" dat nimmer heeft gedaan. Als de prijsbeheersing het waren huis zou dwingen niet dadelijk aan de bron, doch als „détaillist" bij de grossier, te kopen, zou het publiek een hogere prijs berekend moeten worden. Voorts meende de raadsman dat het niet juist is de drie maanden als „ongeoorloofde winst" opgevatte ge vonden verschillen. die overigens als menselijke vergissingen konden worden aangemerkt, met zes of ze ven te verménigvuldigen en dan te beweren, dat in al die tijd dezelfde overtred.ngen werden gemaakt. Negentienjarige steelt twee sleepboten ROTTERDAM. Aan de Prins Hendrikkade werd vorige week een sleepboot gestolen, genaamd „Dora". Daar dit de tweede sleep boot diefstal was binnen enige maanden, rees bij de politie het vermoeden, dat men te doen had met de dader van de eerste dief stal, die in Mei gepleegd was. Deze boot werd uit de Zalmhaven ge stolen. De dader werd toen in Bel gië gearresteerd, maar de onder handelingen over zijn uitlevering hadden geen resultaat. Aangezien de motor van de „Dora" op een bepaalde manier aangeslagen moest worden, achtte mei. de aanwijzin gen tegen de man nog sterker, om dat hij op de „Dora" werkzaam geweest was. Aanvankelijk waren echter alle nasporingen vruchte loos, totdat de politie er gisteren lucht van kreeg, dar de man in Sliedrecht zou zijn. Dc recherche van de rivierpolitie, die per auto naar Sliedrecht ging, had succes. Nauwelijks was zij in Sliedrecht of men zag de vermoedelijke dader lopen. Hij werd gearresteerd en na het verhoor kwam aan het lichte dat hij de sleepboot verborgen hield in 'n kreekje in de omgeving van Sliedrecht. De stuurhut was reeds gesloopt en hij had al be sprekingen gevoerd met een scheepswerf, met de bedoeling te zijner tijd weer met de sleepboot naar België te gaan. De dader, de 19-jarige J. G. van D. is opgesloten door de rivierpolitie. Nederlandse communist uit Engeland gewezen LONDEN. Hedenmorgen is officieel medegedeeld, dat drie vreemdelingen, van wie er twee vertegenwoordigers zouden zijn van het Internationaal Congres van Havenarbeiders, dat verbonden is aan het Wereldvakverbond en de derde een Nederlandse communist, in Londen zijn aangehouden en uit het land gezet. De betrokken personen zijn Louis Goldblatt, John Maletta en Johan Frederik Blankenzee. De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Chuter Ede beschouwde deze mannen als be roeps-agitators, die tot taak zou- „ai ltl ilCb den hebben de staking bij de Lon- voorjaar van 1950 een toeristen- dense havens te doen uitbreiden.' I klasse kan worden ingesteld. Twintig jaar dwangarbeid geëist tegen Abetz PARIJS. Een Franse openba- *e aanklager heeft Donderdag twintig jaar dwangarbeid geëist te gen Otto Abetz, de voormalige Duitse ambassadeur in bezet Frankrijk. Abetz wordt beschul digd van medeplichtigheid aan de moord op Georges Mandel, de vroegere Franse minister van bin nenlandse zaken, van plundering van kunstschatten en van andere oorlogsmisdaden. Het proces tegen Abetz wordt gevoerd voor een uit twaalf leden bestaande militaire rechtbank en heeft reeds verscheidene dagen ge duurd. Overstromingen bedreigen tien millioen Chinezen KANTON. Tien millioen Chi nezen in nationalistisch China ver keren tengevolge van overstromin gen in nood en hebben dringend hulp nodig.#De nationalistische mi nister van binnenlandse zaken, Li Han-Yan heeft een beroep op de wereld gedaan om te helpen, en zei dat er 130.000.000 Amerikaanse dollars nodig zijn om de tien mil lioen mensen in de komende twee maanden in het leven te houden. De zwaarst getroffen provincies zijn Hoenan en Kwangtoeng. Toeristenklasse bij het Atlantisch luchtverkeer DEN HAAG. Het uitvoerend comité van de organisatie voor Europese samenwerking te Parijs heeft een voorstel in behandeling genomen, dat de instelling aanbe veelt van een speciale toeristen klasse in het Noord Atlantisch luchtverkeer. Indien het wordt aangenomen zullen de regeringen van de betrokken landen de lucht vaartmaatschappijen verzoeken de ze kwestie te bezien voor de ver gadering van de „International Air transport Association" 'in Novem ber a.s. Men hoopt, dat in het

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2