PALTHE'S Echtpaar Van Es schildert als het winter is r Soesterkwartier herdacht zijn gevallenen Service - Station Amersfoort. Vrije regeling bij groentenexport Huren 17%% omhoog Zaterdag 23 Juli 1949 In een grot wachten schilderstukken op verzending naar Ede Half verscholen tussen op gaand groen en gedeeltelijk in gegraven in de berm van de spoorbaan ligt. aan de vroegere halte Vlasakkers, een kleine uitspanning. Met sierlijke let ters staat boven de ingang „Theetuin Beatrix". In deze tijd kan het er tjokvol zijn. Toeristen, die toch voor de gesloten spoorbomen moeten wachten, blazen even uit in rieten stoelen, die in de scha duw van jonge berken staan. Het is druk als wy komen. Eigenaar Van Es vindt niette min tijd om ons met een joviaal gebaar te begroeten. „Of we deelnemen aan de ten toonstelling „Gouden Handen"? Ja, natuurlijk, waarom zouden we niet! Heeft U de laatste schilderijen van mijn vrouw al gezien?" Me vrouw F. van Es-Schöning komt lachend op ons toe. „Het is geen kunst, meneer Maar tja, we heb ben er plezier in. Het schilderen heeft mijn man en mij nu eenmaal te pakken. Kijkt U maar eens rond". En we kijken rond. De wanden hangen vol met de meest wonder lijke schilderijen. Er zyn een aantal copieën van werken van oude mees ters onder. Van Eg wijst ons op ..de stier van Pot ter". „Ik weet wel, die geit is niet goed geschil derd. maar die stier vinden de mensen prachtig. Het meeste werk is van mijn vrouw. Heeft U die be schilderde vazen al gezien?" In derdaad. we had den ze al gezien. Op grote am- moniak-flessen schildert me vrouw Van Es landschappen Fantasie „Allemaal fan tasie" zegt ze. „De mensen zyn er weg van. Kunst is het niet. maar daarom vinden ze het misschien juist mooi. We schilderen veel 's winters. De theetuin is dan dicht. Het ijs zit dan niet meer in het vat, maar staat op de ruiten. Wel, dan maken we het ons gezellig en schilderen wat. Gaat U even mee naar de grot?" Van Es laat dan met trots zijn nieuwste aanwinst zien. De grot is een deel van zijn wonderlijke wo ning en ligt meer in, dan tegen de berm. Het is een lange, smalle ruimte. Ergeng valt zonlicht door een venster naar binnen. Daar achter glinstert het zand in zonne- flitsen en bloemen groeien in een felle schakering van kleuren door een. „De mensen zitten hier graag. Het is weer eens wat anders", zegt Van Es. Ook in deze ruimte han gen veel schilderstukken. Hier en daar staat zo'n grote beschilderde fles. waarin een lampje gloeit. Vier en twintig van die werkstukken gaan straks naar de tentoonstel ling in Ede. „We brengen alles zelf weg, dat is veiliger. Van mij is er niet veel bij. drie doekjes maar. Myn vrouw is beter vertegenwoordigd. Neemt U het gerust van mij aan. Als het straks winter is, gaan we weer goed aan de slag". Zijn vrouw knikt bevestigend. Onwillekeurig kjjken we even naar de handen van deze man. Gouden handen? Integendeel, werkhanden, handen van een man, die heel veel in zijn leven heeft moeten ploeteren om voor vrouw en kinderen het brood te verdienen. Z'jn vrouw, een Sleeswijk-Holsteln- se. die vlak bii de Deense grens vandaan komt. kpkt nog eens met trots naar haar laatste werkstuk. Het is zo'n grote fles. Zij schilder de er een landschapje op met wa ter, een molentje en wolken. Leken „De mensen vinden het mooi. We zijn maar leken meneer, maar het meeste plezier beleven we er toch zelf aan. Hoe donker het ook mag zijn in deze wereld, als we eenmaal schilderen dan schijnt in dit kleine huls voor ons de zon". We nemen afscheid en als we de tuin uitkomen zijn de spoorbomen nog of opnieuw gesloten. Van Es loopt ons na en roept: „meneer, ik zend ook nog foto's in van de Ko ninklijke Familie en van de sche pen die met militairen uit de Oost terugkeren. Fotograferen, da's zo'n hobby van me, ziet U!" De spoorbomen wijzen nu naar de blauwe lucht waarin speels gecl- gerande wolkjes drijven. Vreemd, waar zagen we dit beeld eerder? Op die fles Ook „Gouden handen in Amersfoort Op 28 Juli wordt in Ede de grote nationale tentoonstelling „Gouden handen" geopend. Daar zullen ongeveer duizend Nederlanders tonen tot welke ingenieuze of artistieke presta ties zij in staat zijn in hun vrije uren. Er zijn er bij, die over veel, anderen die over weinig tijd beschikken. Dat doet niets af aan hun scheppingsdrang, die in deze tijd van mechanisatie niet veel gelegenheid krijgt zich te uiten. In huiskamers soms, vaker in afgeschoten de len van werkplaats of op zolder vindt men hun „ateliers", waar zij zich met volle liefde en over gave wijden aan hun zelfgeko zen taak: iets moois of iets bij zonder nuttigs te scheppen. Ook in Amersfoort leven 7n?nsen, die „gouden handen" hebben. Een aantal van hen heeft werk ingestuurd voor de expositie in Ede. Wij hebben hen opgezocht, met hun gespro ken en foto's gemaakt van hun werk. In een aantal artikelen zullen wij u van deze Amers- foortse „gouden handen" ver tellen. J Stichting van een Mater Amabilischool B. en W. stellen de raad voor te besluiten de uitbreiding der R.K. huishoudschool „Sint Anna", ge vestigd aan de Herenstraat 18, uit gaand van de „Onze Lieve Vrouwe Stichting" te Amersfoort, met een „Mater Amabilisschool" ter voorbe reiding van de zelfstandig werken de1 meisjes voor hun toekomstige huishoudelijke taak, nodig te oor delen. Noteerr et <en Grand Theater: Romance ln Rlo. Zon dag: 2. 4,15. 6.45. 9 Overige dagen: 2.30. 6.45. 9 uur. Toegang 14 jaar City Theater: IJseotouristen. Zondag: 2, 4.15. 6 45, 9. Overige dagen. 230. 6 45. 9 uur. Toegang, alle leeftijden, Rembrandt Theater: Avontuur op Martinique Vrijdag cn Zaterdag 2.30. 6.45. 9. Zondag: 2. 4.15. 6.45. 9 uur Ove rige dagen: 2.30, 8 uur. Toegang: 14 jaar. Zondag 24 Juli, Birkhoven. 15 uur: korfbal- en handbalwcdstrijden. Vertrek 14.30 voor rondgang. Jullanaplcin enz.' 14.30—15 30 uur passeren deelnemende wielrenners aan IJssclmeer-ronde. Julianaplein 14 uur: Start van nieu welingen (wielrennen). Nieuw Amsvorde. 20 uur: Slui- tinusavond soortweek FA P Maandag 25 Juli. Zonnebloemstraat Speeltuingebouw. 19 uur- O Malla treedt op voor de Jeugd. Sportfondsenbad. 8—12 uur. Di ploma-zwemmen: 14 uur: schoolwedstrlj- den. Julianaplein. 10 uur Vertrek van Amersfoortse vierdaagse lopers. Dinsdag 26 Juli: Zonnebloemstraat. Speeltuingebouw, 20 uur' „Lachen is Troef", revue van gezelschap „De Vonk". Museum Flehlte. Tentoonstelling Llslduna. Bloklandtsgasthuis. Tentoonstel ling tot 31 Juli. schilderijen van Joh. GÜtUich. Openbare leeszaal. Uitlening voor vol wassenen dagelijks 25 u bovendien Dinsdag- en Vriidagavond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag, cn Zaterdagmiddag van 2.301.30 uur: Lees zaal dagelijks van 101230 en 2—5 uur: bovendien Dinsdag- cn Vrijdagavond van 7—10 uur. Do Stlchtsc Heuvel. Iedere avond dansen, ook '^Zondagsmiddags. Mevrouw E. van EsSchöning temidden van haar schilderijen, die naar „Gouden Handen" in Ede gaan. Geleidelijke aanschaffing kantoormeubilair Het meubilair van de verschil lende diensten en afdelingen der gemeentelijke administratie be hoeft dringend vernieuwing. B. en W. zijn voornemens slechts geleidelijk de daarvoor in aanmer king komende bureaux, kasten, etc. door modern stalen meubilair, ge verfd in neutra-grijze kleur en in overeenstemming met de inrichting van het te bouwen stadhuis, te doen vervangen. De gedeeltelijke vervanging van het onderhavige meubilair zal een uitgave vorderen van rond 26,500 tot welk bedrag B. en W. de raad voorstellen een crediet te verlenen. Hans M. Scheifes verlaat Amersfoort De bekende Amersfoortse musicus, componist, koorleider en criticus, dc heer Hans M. Scheifes, gaat Amersfoort verlaten. In Ettcn-Leur. In de onmiddellijke omgeving van Breda, heeft de heer Schclfcs een werkkring gevonden waar- In hij zich vooral op het gebied van de koorzang en algemeen cultureel werk. zal kunnen uitleven. Voor de Amers foortse katholieke koren is het vertrek van de heer Scheifes een gevoelig ver lies. Er is een comité gevormd dat op Maandagavond. 25 Juli om acht uur, in het Parochiehuis aan dc P Borstraat, een afscheidsbijeenkomst belegd. ZIJ die daar van de heer Scheifes afscheid wil len nemen, zijn welkom. De heer Schei- fes beëindigt tevens zijn zeer gewaar deerde medewerking aan ons blad. Afscheidsavond leerlingen meisjesschool In aanwezigheid van hun ouders na men dc meisjes van de zesde klasse van de O.L.S no. 9 Vrijdagavond op fees telijke wijze afscheid van haar school. In haar openingswoord gaf mej. Heuvel de meisjes nog enkele goede raadgevin gen mee voor het nieuwe leven, dat na deze schooltijd voor hen begint. Als blij vende herinnering boodt de voorzitter van de oudercommissie namens alle ouders aan iedere vertrekkende leerling een ingelijste foto van de klas aan. De avond werd door de meisjes zelf gevuld met een bont programma van toneel, dans, gymnastiek, muziek en zang. In de pauze werd er thee rondgediend en kregen de ouders gelegenheid om de handenarbeid van.de verschillende klas sen te bewonderen. De meisjes spraken een gezamenlijk dankwoord uit gericht aan de leerkrach ten cn boden bloemen en geschenken aan. Diplomazwemmen voor meisjes In het Sportfondsenbad was het hedenmorgen zeer druk. Een groot aantal meisjes van de Amersfoortse lagere scholen kwam daarheen om te zwemmen voor een diploma. De organisatie was voortreffelijk. De meisjes toonden zich zeer enthou siast en waren erg trots op het be haalde diploma. Maandag worden deze zwem-examens voortgezet. Maandagmiddag is er wedstrijd- zwemmen tussen de verschillende scholen. Dr. Drewes: Laten ivij trachten de ramp van een nieuwe oorlog te voorkomen Aan de vooravond van haar Zomerfeest, heeft de Speeltuin vereniging „Soesterkwartier" gisteren de gevallenen uit de jaren 1940'45 herdacht. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer Van der Kraats erop, dat de speeltuinvereniging een verder strekkend doel heeft, dan al leen dé kinderen een prettige, vei lige speelgelegenheid verschaffen. Zij heeft ook een opvoedende taak. Daarom wil ze bij de jeugd de her innering levendig houden aan de helden, die we in 1940-'45 hebben gehad. De dapperen, die het gemis van de vrijheid niet konden dulden. Ondanks alle gevaren hebben zij moedig doorgezet en hebben niet wéinig bijgedragen tot onze bevrij- d ng. Velen van hen betaalden hun verzet met het offer van hun leven. Dr. J. B Drewes, officier-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, richtte zich meer spe ciaal tot de jongeren, die in groten getale het plein omzoomden. Hij noemde het een goede gedachte van de Speeltu.nvereniging. alvorens haar fcestweek te beginnen, een ogenblik af te zonderen om te ge denken, hen die zo gaarne met ons de bevrijding zouden hebben ge vierd, en ook hen, in wier kring blij vend een opengevallen plaats is als gevolg van de oorlog. Er zijn ram pen. waarvan de gevolgen goeddeels in ont land, en in een groot deel van de wereld, kunnen worden ge weerd. Zo ook epidemische ziekten. Maar de gevolgen van een ramp. die wij zelf veroorzaken, de oorlog, kunnen we niet weren. Hoe groot dc gevolgen van die ramp zijn, be hoeven wij hier wel niet te zeggen. Dit herdenken behoeft onze feest- Medische dienst Doktoren: alleen raadplegen bij SDoedeevallcn; E N. v d Bcrgh. «arts. Utrechtseweg 9. tel 5924: E J G. Mcr- tens zur Borg. arts. Laantje 7. tel. 5098. Verloskundigen: mej. A G F Perk, H. van Vlandenstraat 2 tel 5086. N Vcrnhout. Socstcrweg 232, tel 3374. Apotheken- H. J Vlezenbeek. Var- kensmarkt 19 a. tel. 3767, Cramer, Utrcchtseweg 93. tel. 3498. Burgerlijke Stand 22 Juli 1949: Geboren: Antoon, z. v. J. v. d. Geest en G. v. Oven: Aalbert. z v A. AchterkamD en E v. d. Klok: Willem z. v. E. Brouwer en P. G. Tel- derman. Overledcen' StijntJe Bljvank, 67 J.. geh. m. A. v. Nus; Willm Schoonder- beek, 73 J., geh m. J. M. Gersen. vreugde niet té verminderen, het kan ze slechts verdiepen. Laat ons ons vast voornemen, besloot de heer Drewes. alles te doen wat mogelijk is. dat wij de ramp van een oorlog niet meer over onszelf en anderen zullen brengen. Na deze toespraak legde de heer Drewes een door zes méisjes van „Jonge Kracht" gedragen krans aan de voet van de herinneringsboom neer, waarna een aantal kinderen en volwassenen bloemen neerlegden. „Hosanna" dat onder leiding van de heer Rijndérs medewerking ver leende, speelde onderwijl „De laatste post" en ..Blijf bij mij Heer", waar na het Chr. Gem. Koor „Soli Deo Gloria" o.l.v. de heer Rooke een tweetal liederen uit „Valerius' ge- denckklanck" liet horen. Aan het begin der herdenking zong dit koor het „Ecce quomodo moritur" en „Vrede", terwijl „Ho sanna" opende mét marsch Funèbre van Chopin. De plechtigheid werd besloten mét samenzang van dc coupletten 1 en 6 van ons Volkslied. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 142. Olaf en Kees, die het eiland op hun duim pje kennen, sluipen een berghelling op en ver bergen zich achter het watervalletje, vlak bij hun vroegere kamp. Vandaar af zien ze, hoe de Japanners de Chine zen omsingelen en overmeesteren. Tanden knarsend moeten de twee vrienden toezien, machteloos want wat zouden zij kunnen doen tegen deze overmacht? „Als de jonk nu maar gauw terugkomt", zegt Kees Touw, „maar dat zal nog wel enkele we ken duren." Ach, ze weten niet, dat kapitein i nen doen Ponapé te bereiken?" stelt Olaf i baal ligt. Dit is misschien een Barker en zijn mannen nimmer zullen te- voor. En hij wyst op de sloep van de Jappen, zo'n verre tocht over zee in een rugkerenZouden we geen poging kun- I die, slechts bewaakt door twee man, in de idee, ofschoon open sloep. Vijftigjarige ingezetene overreden en gedood Het gevaarlijke kruispunt aan de Nederberg heeft een slachtoffer ge- eist. Vrijdagmiddag omstreeks één uur, reed de 50-jarige A. van Kous- wijk werkzaam bij de gemeente en wonende aan de Hogeweg, naast een andere wielrijdér op het kruispunt Nederberg. Een grote zeswielige vrachtauto met dito aanhangwagen kwam van de Vlasakkerweg naar de Bergstraat de wielrijder achter op rijden. De links rijdende wielrij der passeerde Van K. scherp, zodat deze tegen het achterwiel van dc tot nu toe onbekend gebléven wiel rijder reed. Van K. viel, de bestuur- der van de auto remde, week naar rechts uit, doch niettemin kwam van K. met zijn rechterbeen onder het zware wiel van de auto terecht. Hét voorwiel bleef op het been staan. Dr. Insinger verleende eer ste hulp. Het slachtoffer werd naar Dc L chtenberg'overgebracht, waar het enige tijd later aan de bekomen verwondingen is overleden. De politie roept de wielrijder die Van K. is gepasseerd, dringend op om getuigenis af te léggen. Ook an dere getuigen worden graag door de politie gehoord. De vrachtauto is van expeditiebe drijf Jonker te Vcendam. De auto bestuurder is de heer E. uit Veen- dam. Kope: r van bakfiets kwam bedrogen uit De heer B. uit de Stoovestraat kocht een bakfiets van twee onbekende perso nen. HIJ vertrouwde de zaak ruct erg en ging naar de politie. Daar zocht men uit. dat de bakfiets door de verkopers was gehuurd te Utrecht De politie heeft deze zaak nu in onderzoek. „IJsco Touristen" „IJsco Touristen" is weer een Laurel-Hardy film, waarin de kol der zozeer hoofdzaak is en het ver haaltje bijzaak, dat men bij de be titeling maar weer eens flink zijn fantasie heeft gebruikt. We heb ben in de hele rolprent de aanwe zigheid van een ijsje niet kunnen bespeuren en zelfs van toerisme was er dit keer bij de dikke en de dunne geen sprake want het twee tal kwam muizenvallen verkopen in het Tiroolse dorpje, dat door hun kwasterig optreden in opschud ding wordt gebracht. Ze breken natuurlijk weer erg veel borden, doen opnieuw een beetje aan ver liefdheid, trekken tenslotte weer aan het kortste eind, maar bren gen toch ook wel zoveel nieuwe grappige en soms zelfs werkelijk geestige avontuurtjes op het doek, dat er bij de bezoeker een schater lach overschiet. Voor doorzending naar elders vertoeft op het ogenblik op het po litie bureau te Amersfoort de vijf tienjarige A. J. M. uit Den Haag die inbraken pleegde te Amersfoort en Zeist. Hij bleek uit een Rijksobservatie inrichting ontsnapt te zijn. Uitslag etalagewedstrijd De door de Soester winkeliers georganiseerde étalage-wedstrijd is een groot succes geworden. Als de mooiste étalages werden door het publiek aangewezen, die van: 1. Bloemenmagazijn Geijten- beek. 2. Sigarenmagazijn Smit. 3. Bazar „De Luxe". 4. Bloemenmaga- z'jn Kuijvenhoven. 5. Het Handels huis. De prijzen vielen te deel aan: P. A. F. Bremer, W. van Riet, me vrouw W. J. Groenendijk. H. M. Smulders, mej. R. Jut. Verder 5 troostprijzen. Medische dienst SOEST. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soestdijk", Van Weede- straat 46. SOESTERBERG. Dr. Splinter, Amersfoortsestraat 3 te Soesterberg, zal a.s. Zondag de artsendienst waarnemen. Begrotingsavond BNI Vrijdagavond had in de zaal van „De Viersprong", een intieme bij eenkomst plaats van de Band Ne- derland-Indonesië. waarin de uit Indonesië teruggekeerde militairen werden gehuldigd. Nadat de voorzitter, de heer Joh. Kraaijenhagen, een kort welkomst woord had gesproken, werden 2 minuten stilte in acht genomen voor de gevallenen. Ongeveer 20 militairen waren aanwezig, die ver gezeld waren van hun ouders, vrouwen of verloofden. Bij monde van de voorzitter werd hun een album uitgereikt, waarin de herinneringsfoto's kunnen wor den bewaard. Met pianomuziek, zang en enige voordrachten bleef men nog een tijd gezellig bijeen. Puzzlerit voor wielrijders De jonge Soester wielerclub „De Lekke Band" had voor Vrijdag avond een puzz-rit georganiseerd, waarvan het parcours door de schoonste gedeelte van Soest-Zuid liep. Afstand 27 krn. De uitslag luidt: 1. H. Th. Brandt 2. R. van Rouwendaal. 3. J. C. M. Smit. 4. A. Schaddelee. 5. L. J. van Munster. Geslaagd Voor het Mulo-diploma A slaag den te Utrecht Rietje Wimmers en Jan Haarsma, leerlingen van de Van de. Huchtschool. Predikbeurten Ned Herv. Kerken: Oude Kerk. 10 u.' ds. E. Groeneveld: 17 uur: ds. A E. Kol- kert (Bunschoten). Emmakerk 10 yur: ds. A. Straatsma (Den Haag). 17 uur: ds. E. Groeneveld. Heeskapel. 10 uur: Cand. Van Kooten (Blauwkapel). Zonnegloren, 10 uur: ds. D. van Krug- ten. Eltheto en Zaal v. d. Broek, 10 uur: Kinderkerk. EvangclisatlesamenkomstenZondag 24 Juli, 19 uur* Huize Buitenzorg. Hei deweg. Dinsdag 26 Juli, 20 uur: zaal v. d. Broek, Nieuwstraat. Donderdag 28 Juli, 20 uur: Heeskapel. In deze 3 diensten spreekt de heer S. van Gorkum. Gercf. Kerken. Jullanakerk. 8 30, 10.15 cn 17 uur. ds. A. Brouwer. Bedie ning H. Ayondmaal Wllhclminakcrk, 10 en 17 uur: ds. H. v. d. Berg. Zaterdagavond. 23 Juli 20.uur- Straat- prediklng op pleintje Soest'crbergstr. Gcref. Kerk. Gebouw „Rchoboth", Buntweg. 10.30 cn 16 uur: ds. W. Vreug. dehil (Hardenberg). Chr. Geref Kerk. 10 en 17 uur: ds. L. de Bruyne. Geref. Gemeente. Kleine Rembrandt- zaal, 10 en 17 uur. leesdienst. Maandag 25 Juli, 19 30 uur: ds. Blok (Zeist). Ver Vrijz Godsdienstleer». nfd Ned Prot Bond Gebouw Religie en Kunst. Rembrandtlaan. 10 30 uur: mej. C E. Jolles Doopsgezinde Gemeente, afd. Soest. Kerkgebouw Ecmncsserweg. Baarn. 10.30 uur Zendeling J Matthijssen (Zeist) Vrij Evang. Gemeente, afd Soest. Kerkgebouw Ecmncsserweg. Baarn 16 uur ds Veldkamp (Hilversum) Evang Luth Gemeente afd. Soest. Luther-kapel, Korte Schoolstraat. Baarn. 10.30 uur: ds C. Visser (Rotterdam). De Belgische oogstcijfers be loven groter resultaten dan in 1948. Per hectare krijgt men 600 kilo gram wintertarwe meer. 600 kg. zomertarwe, 700 kg. haver, 600 kg. wintergerst, terwijl rogge evenveel oplevert. (Ing. /Wed.) Wegens vacantie GESLOTEN van 25 t/m 30 Juli Protest van Engeland tegen dwangarbeid in Rusland GENèVE. De Britse delegatie bij de economische en sociale raad van de Verenigde Naties heeft twee documenten overgelegd, welke vol gens de delegatie de bewijzen op leveren van-het voorkomen van dwangarbeid in de Sowjetunie. De documenten zijn: een foto- copie van een gedeelte van het Sowjetrussische strafwetboek, ge titeld: „Bepalingen betreffende het toepassen van correctieve arbeid in de Sowjetunie" en een Britse verklaring, waarin op bepaalde passages commentaar wordt gele verd. Corley Smith, het hoofd van de Britse delegatie, heeft verklaard, dat de Britse regering de organisa tie der Verenigde Naties zal ver zoeken een commissie naar de Sowjetunie te zenden, om aldaar een onderzoek in te stellen naar het voorkomen van kampen voor dwangarbeiders. Congres spreekt Maandag over militaire hulp WASHINGTON. Doordat de Amerikaanse Senaat met overwel digende meerderheid van stemmen het Noord Atlantisch Pact heeft goedgekeurd, wordt president Tru man in de gelegenheid gesteld zijn verzoek om militaire hulp aan de Europese bondgenoten in te dienen. Officieel is te Washington bekend gemaakt, dat dit Maandag a.s. zal geschieden. Er zullen twee wets ontwerpen worden ingediend, een waarbij de regering gemachtigd wordt wapens ter beschikking van de deelnemers aan het Atlantisch pact te stellen en. een andere, waar in haar vergunning wordt verleend de hiervoor benodigde gelden uit te trekken. Naar verluidt zal de Ame rikaanse regering het congres om een crediet van 1.450.000.000 dol lars vragen. Van dit bedrag is 1.130.000.000 bestemd voor hulp aan leden van het Atlantisch pact. Men meent in Washington, dat Truman in zijn boodschap ook zal voorzien in het voortzetten van de Amerikaanse militaire hulp aan Griekenland en Turkije en wellicht eveneens aan Korea en Perzië. Marktbericht AMERSFOORT, 22 Juli: Hoen dereieren 15,7516,per 100 st., Hennen eieren 0,10; Kippen 34,50; Hennen 3,506; Jonge hanen 1,25f 3,50; Jonge Konijnen 13,50. Aangevoerd ongeveer: 62.000 st. hoendereieren, 700 henneneieren, 10 biggen, 80 kippen, 60 jonge ha nen, 40 jonge hennen, 120 jonge ko nijnen, 15 jonge eenden, 30 duiven. Predikbeurten Cristian Science Society R. H. B. S. Thorbeckeplein vm. 10 uur Ned. dienst 11.15 uur Eng. dienst. Geref Kerk L. Vrouwestraat 10 uur dr. P Prins, Groningen, 5.30 uur ds. Ch. H. Swen; L. Coster- plein 9 uur ds. D. A. Zijlstra; 5,30 uur dr. P Prins; Tulpstraat 9 uur ds. Ch. H Swen; 17.30 uur ds. D. A Zijlstra. Ger. Gem. Stoovestraat 10 en 5 uur leesdienst. Woertsdag 27 Juli 19 uur ds. Heerschap van Wageningen. Rem Gein. 10.30 uur dr. R. Mle- dema. Evang. Luth. kerk ds. Faber, Driebergen. Ver. van Vrijz. Herv. 10.30 uur Gasthuiskerk ds.'C. J. van Royen, ven Den Haag. OLS Oude Soester- weg ds. J van Rossum van Win terswijk. Oud Geref. G$m. Muurhuizen 9.30 en 5 uur Godsdienstoefening. Maandag 25 Juil, 19 uur ds. D. van Leeuwen, van Loenen a. d. Vecht. Vrije Evang. Gem. 10 uur cn 5 uur Gebouw Den Doelen Havik de heer Alink (Apeldoorn). Chr. Geref. Kerk Willem van Mechelenstraat 10 en 17 uur ds. J Drenth. Doopsgez Gem. geen dienst. Verg. van Gelovigen L. Nieuws- straat 4B 10 uur Eredienst 5 uur pred. des Woords. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste dagen 10.30 tuur en 17 uur dienst. Oud Kath. Kerk 10 uur H Dienst Vrije Kath. JCerk 10.30 uur H. Mis. Herst. Apost. Zend. Kerk Gast huiskerk 4.30 uur Eredienst. Leger des Heils 10 uur Heili- gingsdienst; 19 uur openluchtsa menkomst t.o. Oude Politiebureau; 20 uilr Verlossingssamenkomst. Al le diensten worden geleid door majoor S. Barteling. Ned. Herv. Gemeente. H. Catech. Zondag 26. In alle diensten col lecte voor „Valkenheide". St. Joriskerk (Hof 1) vm. 10 uur ds. Hadders, Jeugddienst; nm. 5 uur ds. Vermaas. Nieuwe kerk (Leusderweg 110) vm. 10 uur ds. Herfkens, nm. 7 uur ds. A. Stéenbeek. Emma-kerk (O. Soesterweg 131) vm. 9 uur Cand. H W. v. d. Brink van Alkmaar: vm. 10.30 uur cand. H W v d Brink; nm. 5 uur ds. Hadders. Bergkerk (voorlopig Gymnasi um) (Groen van Prinstererlaan 33) vm. 10.30 uur ds. Mackaay, van Haarlem. Kapel Zon en Schild (Utrecht- seweg 266); vm. 9.45 uur de heer J F. Grimm (voor ds. Koolhaas). Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrechtseweg 299); vm 10.45 uur dc heer J. F. Grimm. Vrije Evang. Gem 10 u. Gebouw de Doelen-Havik, dhr. Companje v. Oldenbroek. 17 u. Kerk Appelweg, ds. v. Bruggen van Utrecht. HOOGLAND, vm. 10 uur ds Jel_ lcma, Bediening H Avondmaal. LEUSDEN. vm. 10 uur ds. Hof stede, Bediening H Avondmaal. Lokaal Aschat nm 6.30 uur ds. Hofstede. Zondagsscholen Bethel (Eemstraat 99) 10.30 11.30 uur; Chr. School Kruiskamp 1011.15 uur; Gabrie Mehenschool Plantsoen Z.. 1011.15 uur; Wijk- gebouw (L. Costerplein 14) 121 er, 23 uur; Openluchtschool (Hobbemastr.) 10.3011.30 en 121 uur; Chr. School (Rozenstr) 103011.30: Filalethes (Havik) 23 uur: Kapel Zon en Schild, 11.4512.45 uur: Chr. School (v. Effenlaan) 101115 uui*; Zonne bloemstraat (OL. School) 10.30 11.30 uur Joan v. Dieststraat (Chr. School"); 10.1511.15 uur; West- hlll-kinderdiensten (Bergkwar- tier); 68 paar 10.30. Heinsius- laan 1; 911 jaar 10.3011.30 uur Utrechtseweg 106. Jongerendiensten Kerk (Appelweg) vm. 10.30 uur de heer M Germans. In gebruik- name van het kerkorgel. De toegang tot het kerkgebouw aan de Appelweg is weer vrij. Wijkgebouw (L. Costerplein 14) vm. 10.30 uur de heer C. Vos. Gebouw Immanuel (Tulpstr vm. 10.30 uur de heer H C v Norden. Jeugdhuis (Z. Singel) vm. 10 uur dc heer Herm. Bijvank. Huwelijksinzegening St. Joriskerk. Dinsdag 26 Juli 12.30 uur door ds. Vermaas. Donderdag 28 Juli 230 uur door ds Hadders. Vrijdag 29 Juli 2.30 uur door ds. Paul, Oosterkerk. DEN HAAG. Zoals reeds aan gekondigd zal a.s. Maandag de ex port van groente naar Duitsland worden hervat, en wel zo lang, als het resterende contingent van 500.000 dollar strekt. Deze export valt onder de zoge naamde vrije regeling, d.w.z. dat eventueel tussen de minimumprijs, welke op de veilingen geldt, en de door het bedrijfschap te stellen maxlmumgrensprijzen vrij kan worden aangekocht. Dit systeem komt weer in grote lijnen neer op de regeling, die heeft bestaan toen op 2 Mei 1949 de individuele export naar Duitsland werd opengesteld. De laatste weken heeft op de veilingen ook een maximum aan koopprijs voor Duitsland gegolden. Deze komt nu met de nieu we regeling te vervallen, waardoor geen verdelingen meer noodzakelijk zijn. Bovendien vervallen de voor schriften voor de exporteurs inzake de facturering naar Duitsland, waarbij alleen blijft bestaan de maximum franco grensprijs, boven welke naar Duitsland niet mag worden gefactureerd. Nader vernemen wij, d a t e r d e gehele volgende week ex portvan fruit plaats kan hebben, want gezien de nog gerin ge aanvoer van fruit is het te ver wachten dat de export van appelen, peren, pruimen en morellen, die op het ogenblik het fruitassortiment, vatbaar voor export vornjen, voort gang kan vinden. Voorlopige agenda van de Verenigde Naties LAKE SUCCESS Vrijdag is de voorlopige agenda van de vierde zit ting der algemene vergadering van de V.N., die 20 September te Flush ing Meadows bijeenkomt, gepubli ceerd. Het merendeel van de onder werpen, die op de derde Assemblee werden besproken, is nu weer aan de orde gesteld. Bovendien is een plaats ingeruimd voor nieuwe poli tieke ontwikkelingen. De kwestie Spanje, die sinds 1946 voor de V.N Is besproken, komt niet op de agenda voor. Er kunnen echter nog veran deringen aan deze voorlopige agenda tijdons de zitting worden aange bracht en men vermoedt, dat Spanje op de definitieve agenda zal prijken. Een van de belangrijkste kwesties, die de volgende zitting krijgt te be handelen, is de toekomst van de Italiaanse koloniën. De situatie in Indonesië staat ge noteerd voor een uitgebreid debat Rehila Weinbaum wil niet naar Roemenië terug ROME. De 3^-jarlge vrouwe- lijke Roemeense afgevaardigde naar het congres van het wereld- verbond van vakverenigingen te Milaan, Rehila Weinbaum, wenst niet meer naar Roemenië terug te keren. Zij verdween uit Milaan en kele dagen voor het einde van het congres. Men neemt aan dat zij zal trachten een visum voor Israël te krijgen. (Vervolg van de voorpagina) Aangenomen moet dan ook wor den, dat de regering besloten heeft tot toestaan van een nieuwe verho ging van de lonen. Het is nog niet bekend of dat opnieuw zal geschie den door een toeslag, of dat dit een werkelijke loonsverhoging zal wor den. waarop o.m. de vakverenigingen aandrongen. Uit het feit. dat de huurverhoging, welke wordt toege staan tenminste 7% minder is dan den volgens de aanvankelijke plan nen. zou zijn af te leiden, dat de re gering het niet verantwoord acht de lonen zoveel te verhogen als bij een huurverhoging van 25 tot 30% nood zakelijk zou zijn. Intussen zal strak uit de begroting wel blijken, dat door de verhoging van de huren een belangrijk bedrag aan subsidie op nieuwbouw kan vervallen, zodat ook zonder de huur belasting. welke aanvankelijk in het voornemen lag. voor de schatkist de ze huurverhoging een aanzienlijke vermindering van de uitgaven zal betekenen. Ziekenfondsen willen los van „Maatschappij" UTRECHT. Vandaag is in „Esplanade" de jaarlijkse vergade ring gehouden door de Federatie van Maatschappij Ziekenfondsen. Op de agenda stonden zestien pun ten, waarvan het voornaamste was de „interne reorganisatie". Voorts is besproken, hoe men tot een ze kere losmaking kan komen van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering van de Geneeskunst. Over beide kwesties zou heden aan het bestuur advies wo'rden uitgebracht. De Maatschappij-ziekenfondsen zijn de vroegere zgn. doktersfond sen, die door de Maatschappij wer_ den overgenomen. In 1945 zijn zes tig van deze fondsen in een fede ratie gebundeld. Na vier jaar is evenwel duidelijk gebleken, dat een algehele reorganisatie van het ziekenfondswezen in het algemeen en interne veranderingen bii de Federatie in het bijzonder, drin gend noodzakelijk zijn, aldus oor deelt het federatiebestuur. De Fe deratie zal verder meer op eigen benen moeten komen te staan dus lós van de Kon. Nederl. Maat schappij. Dienaangaande zullen na de vergadering voorstellen aan de Maatschappij worden gedaan. De overige agenda-punten waren van weinig algemeen belang. Het vraagstuk van de artsen-honoraria is in de thans te houden bijeen komst niet ter sprake gekomen. „Werk als weg naar geluk en veiligheid" AMSTERDAM Op dc vierde dag van het congres van de In ternational Alliance of Women" voerden drie congressisten het woord over „werk als weg naar ge luk en veiligheid". Hot waren de presidente, mevr dr Hanna Rydh, niej. Mildred Fairchild van de In ternational Labor Office en maitre Andréc Lehmann uit Frankrijk. Gisteravond werd de gasten oen ontvangst aangeboden in de Ne derlandse vrouwenclub te Amster dam. Vandaag neemt het congres de niet geheel behandelde ont werpresoluties en andere niet afge werkte agendapunten "erder ter hand en wordt tevens het nieuwe bestuur benoemd Dr. Hanna Rydh spreekt heden ook haar slotrede uit. Zondag zal tenslotte het nieuwe bestuur in be sloten zitting enkele bestuursaan gelegenheden bespreken. Atlantisch pact ter sprake in Assemblee nationale PARIJS. Duizenden bewa pende manschappen van de veilig heidsgarde en van de politie in volle uitrusting zetten Vrijdagmor gen het gebouw van de Franse Na tionale Vergadering af teneinde te waken tegen eventuele communis tische demonstraties toen de ver gadering het debat over de ratifi catie van het Atlantische pact be gon. De regering had deze speciale voorzorgsmaatregelen gelast nadat de communistische partij het pact officieel had veroordeeld als „een werktuig van het Amerikaanse im perialisme" 'en de Franse arbeiders had opgewekt om alles te doen wat in hun macht stond om de ratifi catie tegen te houden. Men verwacht dat het debat twee dagen zal duren. Ratificatie is als vaststaand te beschouwen. Een groep van ongeveer 40 Gau- listische député's heeft een amen dement ingediend waarin ratifica tie afhankelijk wordt gesteld van Amerikaanse toezeggingen van wa pen-invoer naar Frankrijk. COURSES TE HILVERSUM EN GRONINGEN Hilversum geeft Zondag een draf programma met vele inschrijvingen behalve in het z.g. eerste klasse nummer, waarvoor de deelneming op alle banen nog aa nde lage kant blijft. Groningen komt uit met vier draf- èn twee rennummers. Men stelt daar ter afwisseling prijs op een paar nummers voor volbloeds onder het zadel, waarvoor de Wes telijke stollen de meeste deelne- mérs moeten leveren, omdat het Noordn des lands slechts een paar stallen met renmaterlnal telt. Daarentegen vele draversstallen, waaronder grote, zodat men met het vullen van de nummers voor dravers minder afhankelijk is van de andere delen des lands.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2