DAGBLAD VOOR AMERSFOORT J Republiek en B.F.O. slechten de scheidslijnen Overleg met Suriname stagneert Staten vragen terugneming dei ont werp- i n teri m regel i ng Veerboot loopt op een mijn 120 opvarenden gered Ziekenfondsen en artsen zijn het eens Conferentie in Djokja brengt accoord op vele punten Urk had pech Stuwdammen en kaden op Chios verdwenen door aardschok 9e Jaargang no. 171 Maandag 25 Juli 1949. Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rorterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie co Administratie: Snouckaerüaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur. TJ. DE BOORDER. Rum en Pringgodogdo naar Nederland DJOKJA. Naar Anota's corres pondent in Djokja verneemt, zullen Mohamed Rum en A. K. Pringgo dogdo binnenkort naar Nederland komen om voorbereidingen te tref fen voor de Ronde-Tafelconferen tie. Heden slotbesprekingen over cease fire SINGAPORE. Voor zijn ver trek uit Singapore, waar hij enige dagen de gast is geweest van de Engelse commissaris-generaal voor Zuid-Oost-Azië, Malcolm. Macdo- nald, zeide dr. Van Royen tot een vertegenwoordiger van Reuter, dat het enige feit. dat zou kunnen lei den tot het niet overdragen van de souvereiniteit in Indonesië 'n voort zetting van de guerillastrijd zou zijn. Hij voegde er aan toe, te we ten, dat de Republikeinse leiders er evenzo over denken. Naar zijn ge voelen zullen zij in staat zijn, hun militaire commandanten hiervan te overtuigen en hij was er ook zeker van, dat de order tot het staken van het vuren, die hij binnen een week verwacht, door de grote meerder heid van de Republikeinse troeDen zal worden opgevolgd. Dr. Van Royen deelde verder mede, dat hij op 25 Juli, dus heden in Djokja slotbesprekingen met de Republi keinse regering in zake de overeen komst tot het staken van het vuren, zal voeren. Twee waarnemers van de UNCI teruggeroepen BATAVIA De Amerikaanse kolonel Willard Carlock en zijn landgenoot Major Robert Montana, respectievelijk voorzitter en secrer taris van de staf van de afdeling militaire waarnemers van de UNCI zijn naar de Verenigde Staten te ruggeroepen. De naam van kolonel Carlock is onlangs genoemd in een artikel van de omgekomen journalist Newton, waarin de beschuldiging werd geuit dat de rapporten van de waarne mers werden verdraaid. Van de zij de van de UNCI kon geen officieel commentaar worden verkregen. Democratie volgens West- Europees voorbeeld Andere punten, waarover men tot overeenstemming kwam, zijn: Het territoir van de Republiek In donesië zal bestaan uit de gebieden, welke daartoe behoorden volgens de status-quo als vermeld in de over eenkomst van de Renville, met dien verstande, dat ten aanzien van Zuid- Assahan alsnog nader overleg zal worden gepleegd. De verdeling van de deelstaten in autonome daerahs zal op democrati sche wijze geregeld worden in de constituties van de verschillende deelstaten. De „Republik Indonesia Serikat" zalverplicht zijn de bijzondere po sitie van de zelfbesturen, voorzover zij daarmede bemoeienis zal hebben, in acht te nemen. De president zal gekozen worden door de deelgebieden (Republiek en leden van de B F.O.) volgens een re geling. welke nader in Batavia zal worden besproken. Ingesteld zullen worden twee ver tegenwoordigende lichamen: a. een volksvertegenwoordiging, b. een sta- tenvertegenwoordiging (senaat). De volksvertegenwoordiging zal mede wetgevende bevoegdheid bezitten. De bevoegdheden van de senaat zul len nader worden besproken. In de voorlopige volksvertegen woordiging zullen de minderheden eigen vertegenwoordigers hebben. De voorlopige volksvertegenwoor diging zal niet kunnen worden ont- PARAMARIBO. De Staten van Suriname hebben Zaterdagmiddag in een spoedzitting een motie van de leden P. Wyngaarde. J. Lachman en J. Sumitra, aan genomen, waarin er bij de Re- gi ing en bij de Tweede Kamer met klem od wordt aangedrongen, de ontwerp-interimregeling terug te 'AMERIKA De goedkope atoombom TWEE milliard dollar gaven de Verenigde Staten uit voor de vervaardiging van hun eerste atoombom, gemaakt van uranium- 235. Ongeveer de helft van dit enorme bedrag ging naar de fa brieken in Oak Ridge, waar men uit enorme hoeveelheden ruw ura nium kleine beetjes van het kost bare uranium-235 won (ruw ura nium bestaat voor 99.3 procent uit uranium-238, dat voor militaire doeleinden waardeloos was). Iede re grote mogendheid kende in 1940 de militaire waarde van uranium- 235, maar slechts de Verenigde Staten hadden de mannen, het geld en de tijd om voldoende uranium- -235 uit ruw uranium voor het ver vaardigen van een atoombom te winnen. Nu echter is uranium-235 voor het maken DJOKJA. Dc Verenigde Staten van Indonesië zullen officieel heten Republik Indonesia Serikat". hetgeen betekent ..Republiek van het Ver enigde Indonesië". Deze republiek zal gebaseerd zun op dc principes van democratie en federalisme. Aan het hoofd van de staat zal een president zonder verantwoordelijkheid staan, de regeringsmacht zal berusten in de handen van ministers. Over deze en nog veie andere punten zijn Repu blikeinen en Federalisten het eens geworden op het eerste gedeelte van de Intcr-Indonesische Federale Conferentie in Djokja; over dc nog resterende problemen hoopt men tot een accoord te komen tijdens het tweede ge deelte der besprekingen, die In Batavia zullen worden gehouden. Aan beide zijden is men zeer voldaan over de bereikte resultaten. Sultan Hamid verklaarde namens de B.F.O. „zeer tevreden" te zijn, Mohammed Hatta roemde dc „gunstige sfeer", waarin gewerkt was en Anak Agung zeide. dat bij alle verantwoordelijke leiders begrip bleek te beslaan voor elkanders standpunten en dat het gelukt was de kunstmatige scheidsiyn, die aanvan- keiyk tussen dc Federalisten en Republikeinen scheen te bestaan, „vol komen te doen vervangen". bonden voor het tot «tandkomen van de constituante. De leden van de voorlopige volks vertegenwoordiging zullen niet kun nen worden vervolgd ter zake van door hen uitgebrachte stemmen of geuite meningen in de uitoefening van hun functie. Met betrekking tot de rechterlijke macht zullen bij federale wet aan wijzingen worden gegeven ten be hoeve van een goede rechtspleging. De bevoegdheden van het hoogste rechterlijke college zullen bij fede rale wet worden vastgesteld. Staatsburgers van Indonesië zullen zijn- a. Alle Indonesiërs, die vroeger ..Nederlands onderdaan" waren of staatsburgers van de Republik Indo nesia; b. alle Chinezen of Arabieren, die vroeger „Nederlands onderdaan" of staatsburger van de Republik In donesia waren voorzover zij niet te kennen geven het Indonesische staatsburgerschap niet te wensen; c. alle Europeanen, die vroeger „Ne derlands onderdaan" waren, hun woonplaats in Indonesië hebben en verklaren Indonesische staatsburgers te willen worden. Ten aanzien van de algemene menselijke rechten en vrijheden gel den de bepalingen van de ..Declara tion of human Aights" van 10 De cember 1948 Ten spoedigste na de overdracht van de souvereiniteit zal de federale regering vrije geheime verkiezingen doen houden voor de samenstelling van oe constituante. Ten aanzien van de financiën en de geldmiddelen zal in grote lijnen gelden datgene, wat door beide par tijen in „workingpapers" is naar voren gebracht. De besprekingen met betrekking tot: a de procedure voor de vorming van de constituante, b. de hoofdlij nen der. financiële en economische politiek der V.S.I., c. de wederzijdse verplichtingen van de unipartners (Nederland en de V.S.I.), d. de sa menwerking tussen Nederland en de V S I. in Unie-verband, zullen in Ba tavia worden voortgezet BATAVIA Officiële Neder, landse kringen tc Batavia hebben Maandagmorgen verklaard nog niet in staat te zjjn een mening uit te spreken jjver de resultaten van de te Djokja gehouden Inter-Indonesi- sche conferentie. Volgens „De Nieuwsgier" twijfelt niemand eraan, dat Sukarno dc eer ste president zal worden van de „Republik Indonesia Serikat". Buitenlandse ertcgenwoordiging Hadji Agus Salim, de Republi keinse minister van buitenlandse zaken heeft in Djokja verklaard, dat de gehele Republikeinse buiten landse vertegenwoordiging zal wor den overgedragen aan de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië, wanneer op de rondetafel-conferen tie een behoorlijk accoord* wordt bereikt. In het zoeklicht van atoombom men volkomen overbodig ge worden, hoewel het nog steeds van nut is voor de vredesproductie van radio-ac tieve materialen. De nieuwe en veel krachtiger bommen worden gemaakt van plutonium, een ge heel nieuw element, dat verkre gen wordt uit het overvloedige uranium-238. De Verenigde Staten staan nu op het punt, plutonium in een nieuwe fabriek, die 237 mil- lioen dollar zal kosten, te produce ren. Andere landen zullen thans geen 2 milliard dollar meer heb ben uit te geven voor experimen ten met uranium-235. De Amerika nen hebben immers bewezen, dat alles wat nodig is een fabriek van 237 millioen dollar voor de ver vaardiging van plutonium plus een laboratorium, dat ongeveer 60 mil lioen dollar kost, is. Dat is tezamen ongeveer 300 millioen dollar, dus slechts een zevende deel van de som, welke nodig was om de eer ste bom te vervaardigen. Is het wonder, dat vele lieden menen, dat de atoombom verschrikkelijk goed koop wordt? nemen en te verwerpen. De motie acht de amendementen betreffende het bijzonder onderwijs, in flag rante strijd" met de autonomie en „een aantasting van het budget recht. daar zij dwingende uitgaven voorschrijven. „De Staten verklaar den geen prijs te stellen op verder overleg. De motie werd met alge mene stemmen aangenomen. Een voorstel van de ondervoor zitter, E. de la Fuente, om afschrif ten van de motie te zenden aan de inter-Indonesische conferentie te Djokja en aan de Verenigde Naties, werd eveneens met alle 18 stem men aangenomen. Ten slotte werd een voorstel van D. Findlay om een afschrift te zenden aan de Pan- Amerikaanse Unie met 15 tegen 3 stemmen aanvaard. t In het debat beschuldigde de heer Wyngaarde Nederland van woord breuk, terwijl de heer De la Fuente verklaarde, dat Nederland met vuur speelde en het erop aan stuurde, dat Suriname zich mogelijk tegen het Rijksverband zou uitspreken. De heer Findlay zeide zijn „directe hoop thans op de Amerikaanse re publieken" te hebben gevestigd. Nu de „socialisten en rechtse groepen verraad hadden gepleegd", achtte hij het „geen wonder dat de com munisten het in de koloniale gebie den winnen". Ook de heer Lach man beschuldigde Nederland van woordbreuk. De huurverhoging Ministerie van financiën noemt mededelingen voorbarig DEN HAAG Naar aanleiding van berichten inzake eventuele huurverhoging per 1 Januari 1950 deelt het ministerie van financiën het volgende mede: Omtrent de percentages, waar mede de huren zullen worden ver hoogd staat nog niets vast, zodat een min of meer concrete medede ling dienaangaande in het huidige stadium als praematcur moet wor den beschouwd. Ook de vraag, met welke fiscale voorzieningen de huurverhoging gepaard zal gaan, is nog bij de regering in beraad. De voor tc stellen maatrgelen zullen worden bekend gemaakt bij de aan bieding van het desbetreffende wetsontwerp aan de Staten-Gene- raal. Alle hierop anti-ciperende be richten zijn de.rhalve voorbarig. (Het ministerig van financiën vergist zich, naar wij menen, be- 1 richten over deze ontwikkeling als voorbarig te bestempelen. W\j heb ben inderdaad alle reden om staan de te houden dat voorstellen zijn gedaan, om de huren met 17'/^°/0 te verhogen. Iets anders is of de voorstellen in deze vorm worden aanvaard. Dat hebben wij ook niet beweerd. Red.) Attlee noemt conservatief programma onoprecht DURHAM. Minister-president Clement Attlee heeft Zaterdag het nieuwe verkiezingsprogramma van de conservatieve partij „een van de meest onoprechte documenten, die ik ooit gelezen heb", genoemd. Tij dens een jaarlijkse bijeenkomst van Britse mijnwerkers zei Attlee, dat het conservatieve programma „een groot stuk uiterlijk vertoon is." „De conservatieven zijn nimmer in staat geweest tegenover de poli tiek van de Labourpartij een wer kelijke andere te stellen", aldus dc premier. „Wat zij hebben trachten te doen is elke soort van grief op te blazen. Zij suggereren steeds, dat de dingen op de een of andere manier beter gegaan zouden zijn, indien zij aan de macht geweest waren. Ik huiver, wanneer ik er aan denk, wat gebeurd zou zijn, indien dit inderdaad het geval wa re geweest." Verbodsborden ivaren niet tijdig gereed (Van een onzer verslaggever^) URK Het heeft Urk dit week einde niet meegezeten. Het was de bedoeling, dat het verbod hier op Zondag te fietsen reeds gisteren van kracht zou z\jn, maar het bleek ciat niet tydig alle verbodsborden gereed waren. Men hoopt nu, dat zc in de loop van deze week zullen kunnen worden geplaatst, opdat de rust aanstaande Zondag hier vol maakt zal zijn. Wij informeerden b(j de politie, of het dan aanvankelijk zou blijven bij een waarschuwing aan overtreders. Het antwoord hierop bleef men ons schuldig. Het viel ons echter op, dat men over de nieuwe maatregel van B. en W. van Urk sprak als over „een besluit, waar nog heel wat oVer te zeggen zou zijn". Men achtte het een vreemdsoortig drastische maat regel, waarvan men zich afvroeg, of de justitie hiermede wel accoord zou gaan. Weinig verandering Weersverwachting, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Droog weer met voornamelijk in het Noorden van het land hier en daar wat bewolking, overigens zonnig en warm. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtin gen. 26 Jua Maan op Zon op 4.52, onder 20.40; .02, onder 21.38. Na Britse havenstaking een spoorwegstaking LONDEN. Terwijl de troepen uit de Londense haven teruggetrok ken worden, dreigen nieuwe moei lijkheden in Engeland en wel bij de spoorwegen. De „National Union of Railwaymen" heeft de voorwaarden verworpen van de drie weken gele den ingestelde verzoeningscommis sie. In het gebied van Manchester zijn bijna 4.000 arbeiders ondanks het ad vies van de vakvereniging een „lang- zaam-aan-actie" begonnen, en men vreest, dat door een thans mogelijk optredende vertraging in de onder handelingen deze actie zich zal uit breiden. Functionarissen van de vakvereniging beschreven de toe stand als „ernstig". De vijftienduizend Londense ha venarbeiders, die 25 dagen in sta king zijn geweest naar aanleiding van het dispuut over het lossen van twee bij de Canadese zeeliedensta king betrokken schepen, zijn heden morgen weer aan het werk gegaan. Nu de Canadese zeelieden-unie de staking in de Britse havens heeft af- gelast, is men ook begonnen te wer ken op het Canadese schip Beaver- brae. HET ROODE KRUIS OEFENT LONDEN Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben Zaterdag, samen met de prinsesjes Beatrix en Irene, Tom Arnolds IJsrevue „Ice Vogues" in het Stoll Theatre te Londen bijgewoond. Een der schaat- senrijdsters van het gezelschap heeft de koningin een bos rozen aangeboden. VLISSINGEN. Klokslag half twaalf Zaterdag ontplofte in de Wes- ter-schelde ter hoogte van Fort Rammekens, ongeveer 100 meter uit dc kust, een mijn. die prompt de no dige slachtoffers mankte aan boord van een veerboot der Provinciale Stoombootdiensten. Twintig mannen werden over boord geslagen en honderd andere opvarenden werden min of meer ernstig gewond. De ont ploffing vond plaats enkele mijlen buiten de gewone route van de veer boten en.... het tijdstip, waarop zij geschiedde, was een half uur later dan het programma vermeldde. Het betrof hier namelijk een groots op gezette scheepsramp-oefening van de kring Zeeland van het Nederland- sche Roode Kruis, welke voor deze kring met zijn belangrijke schcep- vaartroute's ongetwijfeld zeer nuttig was. Ook de ramp. welke nog slechts kort geleden de Belgische mail-boot „Prinses Astrid" heeft getroffen, be wijst. dat een dergelijk feit niet tot de onmogelijkheden mag worden ge rekend. Niet minder dan 750 mensen werk ten aan deze oefening mee, onder wie 225 man van het depot genees kundige troe'pen uit Utrecht ondc bevel van lt-kol. Van der Vegt. De drenkelingen werden door le den van reddingsbrigaden uit Mid delburg en Vlissingen aan land ge bracht, ontvingen eerste hulp van de afd. Zeeland der E.H.B.O. en werden vervolgens naar een hulpverband- plaats van het Roode Kruis in het fort Rammekens getransporteerd, een deel hunner had poliklinische hulp nodig, welke in een noodhospi taal onder Nieuw- en St. Joosland werd verleend en zelfs was een aan tal getroffenen er zo ernstig aan toe, dat chirurgisch ingrijpen noodzake lijk was, hetgeen in een veldhospi taal in Koudekerke geschiedde, al waar een bloedtransfusieploeg ope reerde. In Koudekerke kwamen ook een aantal getroffenen terecht, die door H M, radar-instructieschip „Soemba". de politieboot R-P. 4. de reddings boot „President J. V. Wierdsmj" uit Breskens en de „Zeezwaluw" van het Nederlandse Loodswezen in Vlis singen aan wal waren gebracht. Het stond bij voorbaat vast. dat bij een oefening in zo groot verband zou blijken, dat in de organisatie en de samenwerking verbeteringen moge lijk zouden zijn. Aan te to nen in hoeverre dit noodzake lijk zal zijn. was het doel dezer oefe ning. Wanneer men in aanmerking neemt, dat het zeer talrijke publiek uiteraard het „reddingswerk" belem merde (bij een werkelijke «ramp zou het „werkterrein" terstond afgeslo ten worden), kan geconstateerd wor- dtjn, dal dc verwachtingen zijn over troffen. al zijn uiteraard tekortko mingen gebleken. Overigens bleef het optreden niet tot een „oefening" beperkt. De le luitenant der geneeskundige troepen Overduin kwam te vallen en werd door een vrachtauto over de benen gereden. HU is in het ziekenhuis in Middelburg opgenomen. Oudjes verzoeken vrijstel ling van huurverhoging DEN HAAG. De Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft zich tot de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting gewend met het verzoek de ouden van da gen, die steun verkrijgen van ge meentelijke diensten en armbestu ren en zij die uitkering genieten volgens de noodwet ouderdoms voorziening, vrij te stellen van het betalen van een eventuele huurver hoging. EEN VEERBOOT loopt op een „mijn" in de Wesierscheldc. Een foto, kort na het „ongeluk" ge nomen, toont schepelingen, die zich zwemmend trachten, tc red den, gewonden, die in rubberbo ten worden vervoerd en de oor logsschepen Soembaen Flo- res" op dc achtergrond. Gelukkig is het allemaal slechts een oefe ning van het Nederlandse Roode Kruis. K.A.B. erkent noodzaak van industrialisatie DOETINCHEM Op con tn Doetinchem gehouden massale bij eenkomst van de Katholieke Arbei ders Beweging heeft de verbonds voorzitter, dc heer De Bruyn, noodzakelijkheid van industrialisa-> tie bepleit. „Elk jaar", zo zei h(J, neemt onze bevolking yiet circn 175.000 zielen toe. De landbouw kar dit ovorschot niet opnemen en emigratie is niet voldoende." Dc heer De Bruyn betoogde, daf, industrialisatie niemand meer be hoeft af te schrikken, omdat darde z(j de K.A.B. dc arbeiders geen pro letariërs en geen verschoppelingen meer zijn en geen kostprijsfactor vormen. Over godsdienstige bezwa ren togen het werk in fabrieken zei de verbondsvoorzitter, dat men niet moet overdrijven en geen angst stemming mag kweken. Commissie van drie economen zal van het honorarium vaststellen hoogte Prinses Beatrix peettante van Engelse baby WARFIELD. Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene waren gisteren aanwezig bij de doopplechtigheid van een Engelse baby in de paro chiekerk van Warfield. Prinses Beatrix is een van de peettantes van de baby, Robin Edward Fur- ber, zoon van de heer en mevrouw Stanhope Furber uit Bracknel. De heer en mevrouw Furber raakte met de koninklijke familie bevriend in de oorlog, toen prinses Wilhel- mina in Maidenhead woonde. KONINGIN JULIANA, de prin sesjes Beatrix en Irene slaan in het White City Stadion te Lon den de internationale ruiterwed- strijden, waaraan ook Prins Bernhard deelnam, gade. Eyskens mag zijn krachten op Belgische crisis beproeven BRUSSEL. De katholiek Gas- ton Eyskens, vice-premier en mi nister van Financiën in het kabinet- Spaak. heeft van prins-regent Karei opdracht gekregen, een nieuwe re gering t<? vormen. Na overleg met de leiders van zijn partij heeft Eys kens de opdracht aanvaard. Waar nemers zijn van oordeel, dat de ko ningskwestie thans wat op de ach tergrond is geraakt en dat Eyskens zal aansturen op een regering van drie partijen, met een programma, dat voaral is gericht op een oplos sing der financiële, economische en sociale vraagstukken. Frans van Cauwelaert, de voor zitter der Belgische Kamer, is gis teren naar Zwitserland vertrokken ISTANBOEL. Aardschokken, die op verschillende plaatsen aan de Turkse kust zijn waargenomen, hebben veel schade aangericht in de pro vincie Izmir (Smyrna), waar vooral de dorpen Karaboeroen en Ccsme het moesten ontgelden. Een groot aantal huizen is ingestort. Het overige deel der bevolking is de (Van een eigen verslaggever) UTRECHT. Het gevaar van een conflict tussen de ziekenfondsen en de huisartsen over de hoogte van het honorarium der dokters is bezworen. Fondsen en artsen zijn overeengekomen de huidige honoraria van 4.G8 per verzekerd gezinslid vóorlopig tc handhaven in afwachting van het rapport, dat een commissie van drie deskundige economen over de financiële positie der artsen zal uitbrengen. De huisartsen, die aangesloten zijn bij de Koninklijke Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst, zijn Zaterdag in hotel „Noord-Bra bant" te Utrecht bijeen geweest. In deze druk bezochte bijeenkomst heeft het bestuur verslag gedaan van de besprekingen, die met de zieken fondsen zijn gevoerd. Uit dit verslag bleek wel. dat beide partijen zovc mogelijk moeite hebben gedaan eer conflict te voorkomen. Na langduri ge besprekingen zijn zij dan ook» tot overeenstemming gekomen op bo vengenoemde grondslag. 4 De huisartsen zullen één lid van de economen-commissie aanwijzen, de ziekenfondsen een tweede, terwijl deze beide economen samen het der de lid der commissie zullen aanwij zen. Zijn wij goed ingelicht dan zal de uitspraak van deze commissie over de hoogte van het honorarium bindend zijn. Verder is er overeenstemming be reikt over de toeslag, die artsen, werkend in dunbevolkte gebieden, zullen ontvangen. Voor streken, waar van 1100 mensen per KM' lé ven. krijgt de daar praktiserende arts een toeslag van 1 per verze kerd gezinsjid, in streken met een bevolking van 101200 mensen per KM» een toeslag van 0.50 per ziel. Ook kust van Smyrna getroffen Heviger aardschokken hebben zich voorgedaan op het Griekse #eiland Chios nabij de Turkse kust De inwoners van de ernstig getrof fen stad Chios hebben deze plaats moeten verlaten. Ook enige andere plaatsen werden door de bevolking geëvacueerd De havencommandant van Chios berichtte aan het ministerie van ma rine te Athene dat de kade langs de kust op sommige plaatsen 35 centi meter gezakt is. In het kustplaatsje Langada verdwenen kade en pieren in de diepte; enige stuwdammen op een berg stortten in. alles in hun vaart verwoestend. In de stad Chios zijn slechts gen darmes en enkele autoriteiten -aph- I tergebleven om plunderingen 1-_-0om plunderingen te voorkomen en de noodzakelijke werkzaamheden te laten verrichten. open lucht in gevlucht. Veertig procent van de gebouwen op Chios is verwoest. In het dorpje Marmara moet dit percentage zelfs zestig bedragen. r Franse Catalina veronge lukt: zeventien doden PARIJS. Een Catalina van de Franse marine, met 17 man aan boord, die aan vlootmanoeuvres ter hoogte van Agadir (Marokko) deel nam en waarvan men sedert Vrij dagavond niets vernomen heeft, wordt thans als verloren be schouwd. Een duikbootcomman dant seinde, dat hij iets in lichter laaie in de zee had zien vallen. Op de plaats waar hij het zag neerko men trof hij wrakstukken aan van een vliegtuig, maar geen lichamen. Bevin en Schutnan lunchen en praten over Tripolitanie PARIJS. Minister Bevin heeft Zaterdag zijn reis naar Evian, waar hij de vacantie zal doorbrengen, on derbroken om in Parijs met zijn Franse collega Schuman te lunchen. Tussen de verschillende gangen van de eetpartij werden de huidige fi nanciële moeilijkheden en de toe* komst der Italiaanse koloniën be sproken. Waarnemers in Parijs gelo ven dat minister Bevin de angst van de Fransen, die vrezen, dat de Brit ten geheel Tripolitanie onder lei ding van emir Idriss cl Senoessi van Cyrenaica willen stellen, heeft weggenomen. f Nee toch. Fantastische beschuldiging aan adres vanTrygve T.ie WASHINGTON. Een getuige, wiehs naam niet werd bekend ge maakt. heeft Zaterdag voor de ge rechtelijke subcommissie van de Amerikaanse Senaat verklaard, dat het secretariaat van de Verenigde Naties „onder Trygve Lie door com munistische agenten wordt geterro riseerd". De getuige, waarschijnlijk een Tsjech, drong er bij de senato ren op aan, dat zij zouden pogen Trygvd Lie door een „bekwame" functionaris te doen opvolgen. De getuige was van mening, dat er een cel in de organisatie van de Verenigde Naties moet zyn, die er voor zorgt, dat slechts functionaris sen met communistische sympa thieën 'worden aangenomen. Byron Price, de waarnemende se cretaris-generaal der V.N. heeft deze beweringen „fantastisch" ge noemd. „Ik kan weten, dat de be schuldiging met betrekking tot de administratieve politiek van Tryg ve Lie een fantastische onwaarheid is", zei hij. „Ik ben er zeker van, dat geen weldenkend mens waarde zal hechten aan dd verklaring van een geheimzinnige z.g. „functiona ris", die een massale aanslag op zijn collega's tracht te plegen, doch wei gert zijn naam te noemen". Heus! Fabrikanten in de West-Duit se staat Noord Rijn-Westfa- len, die in aanmerking unllen komen voor leveranties onder de Marshall-hulp, moeten in vijfvoud een vragenlijst van 224 vragen invullen. Gründlichkeit verloochent zich niet. *Larry Adler, een Amerikaanse mondharmonicavirtuoos trad Zaterdag op met het Londense symphonie-orkest. Dit optreden was een novum in dc geschie denis van dit orkest. -x- „Hoe staat het met de onder zoekingen van het ministerie van landbouw met betrekking tot de minst wrede manier om krabben en kreeften tc doden?" Met deze vraag heeft zich dezer dagen het Britse hogerhuis moeten bezig houTlen. Als vol gend punt wijdde men zich aan de economische crisis. Hen meelzak van 100 pond bestaat uit 1.25 meter stof. Een meelfabrikant is nu op de idee gekomen deze stof te be drukken met modieuze patro nen, waarvan dames jurken kunnen maken. Zijn omzet is met sprongen omhoog gegaan. Uit een artikel van een Zwit ser over ons land: „Nederland is zuinig en nuch ter. Afbetalingszaken kent men er practisch niet, want aan de verlokking van 't kopen op af betaling weet de Nederlander uitstekend weerstand te bie den."

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1