DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Bij iina anderhalf milliard dollar voor militaire hulp D Otto Strasser, kameleon der Duitse politiek duikt weer op Ook „goede" Duitsers door het „kwade" aangetast Panter en gorilla leveren gruwelijk gevecht in circus r Verenigde Staten hebben sterke vrienden nodig Willy Croes gestart Hans Scheifes ten afscheid V__ 9e Jaargang no. 172 Dinsdag 26 Juli 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse oummer3 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. TRUMAN VRAAGT HET CONGRES BELGIE Eyskens' dilemma Ware het niet, dat de Belgische katholieken de verkiezingsstrijd zo scherp hadden gevoerd onder de leuze „terugkeer van Leopold"; ware het niet, dat de socialisten zich evenzeer hadden vastgebeten in de strijd voor het tegendeel; ware het ten slotte niet, dat de li beralen (en met succes) de strijd om de stembus hadden gevoerd met als inzet verlaging van de be lastingdruk; misschien dat het dan niet zo moeilijk zou zijn te komen tot de vorming van een nieuw ka binet. Zoals de zaken nu staan be staat er helaas slechts op één punt eensgezindheid en wel daarover, dat cr zo spoedig mogelijk een eind moet komen aan de regering loosheid. Dit alleen echter is geen basis voor een accoord. De kansen van de huidige kabi netsformateur, Gaston Eyskens, hoogleraar aan de katholieke universiteit te Leuven en mi nister van fi nanciën en vice- In het zoeklicht premier in het demissionaire kabi net Spaak schijnen beter, dan die van zijn voorganger van Zeeland- Eyskens behoort tot de linkervleu gel van de katholieke partij; zijn- financiële beleid heeft over het al gemeen de instemming gehad vap de socialisten en voor wat de ko ningskwestie betreft, zou hij tot het compromis neigen, dat de wet van 1945, die vastlegde, dat Leo pold III zich in de onmogelijkheid bevindt zijn waardigheden uit te oefenen, zal worden ingetrokken, (welwillendheid der socialisten te genover de katholieken). De laat- sten zouden dan afzien van hun eis tot onmiddellijk herstel van de Koning in zijn functies (gebaar van de katholieken tegenover so cialisten cn liberalen) De konings kwestie zou in dit geval geregeld worden by volksstemming in het komende najaar. Rest echter, last not least, de be zwaren. die de liberalen gevoelen tegen deelneming aan een regering Eyskens. Want hoe zullen zij zit ting kunnen nemen in de regering van een man tegen wiens finan cieel beleid hun voornaamste ar gumenten in de verkiezingsstrijd waren gericht; zonder bij hun kie zersvolk de indruk te wekken, van verraad van aan hen gedane be loften. Al zien de kansen voor Eys kens er dus beter uit dan die van Van Zeeland, die een orthodox royalistisch standpunt innam, de moeilijkheden zijn nog geenszins overwonnen. WASHINGTON. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken dringt aan op spoedige goedkeuring door het Congres van het plan lot het leveren van wapenen ter waarde van 1.45 milliard dollar aan vrije naties, ten einde de „geleidelijke agressie" van Rusland, die zou kunnen leiden tot een nieuwe wereldoorlog, tot staan te brengen. Het State Department geeft deze uiteenzetting in een rapport, dat ge voegd is bij een verzoek van president Truman aan het Congres, om het grote wapenprogram aan te nemen. In het rapport wordt uiteengezet, hoe het programma zal functionneren en wat het, naar de regering hoopt, zal uitwerken om Rusland in toom te houden en de kracht der vrije naties om weerstand te bieden aan agressie op te bouwen. Het rapport waarschuwt plechtig, dat ieder uitstel in de goedkeuring van het program „onze kans om in vrede te leven en te werken" kan verminderen. Voorts uit het rapport de waarschuwing, dat de Ver. Sta ten zich niet kunnen beperken tot nationale verdediging. „Wij hebben ook vrienden nodig, sterke vrienden om ons te helpen onze veiligheid te verdedigen." Ruim 1 milliard dollar voor West-Europa De militaire hulp wordt aldus gesplitst: 1. De Westeuropese leden van het Atlantisch Pact zouden ruim 1 milliard dollar ontvangen; 2. Griekenland. Turkije, Iran, de Philippijnen en Korea krijgen 300 mlllioen dollar; 3. Een speciaal noodfonds van 45 millioen dollar moet worden gevormd voor on voorziene omstandigheden; 4. de administratieve kosten van het program vereisen 11 millioen dol lar. Atoomwapens of geheime in formaties betreffende de atoomon derzoekingen zullen niet aan an dere landen worden verstrekt. Het rapport windt er geen doek jes om, dat Rusland zulk een wa penprogramma heeft noodzakelijk gemaakt. Het rapport is doorspekt met opmerkingen over ..Ruslands obstructie-tactiek en misbruik van het veto-recht in de V.N." en over „Ruslands verwarrende invloed bij het aanvallen van de wereldmaat schappij". De Ver. Staten, zo wordt verze kerd, steunen nog altijd ten volle de V.N. en de principes van die or ganisatie, maar de grote harmonie tussen de mogendheden heeft zich na het einde van de oorlog niet verwezenlijkt. „In plaats daarvan hebben de politieke agressie en de expansionistische doeleinden van de Sovjet-Unie, gepaard gaande met een kwaadaardige groei van het internationale communisme, THOMAS MANN SPREEKT IN FRANKFURT: Zelfoverwinning nodig voor mijn terugkeer Na een afwezigheid van zestien jaar heeft de grote, 74-jarige schrij ver Thomas Mann, auteur van „Der Zauberberg", van „Dr. Faustus" en van vele boeken, die jarenlang in het Derde Rijk verboden zijn ge weest. v/eer voet op Duitse bodem gezet Hij is naar Frankfurt gereisd om daar de hem toegekende Goethe- prijs in ontvangst te nemen, die hij naar hij verklaarde heeft aan vaard om daarmëe in nood verke rende publicisten te kunnen steif- nen. Precies op de dag af tweehonderd jaar nadat Goethe in deze stad was geboren heeft hij gisteravond in de Frankfurter Paulskirche een rede uitgesproken, die men in zekere zin zou kunnen beschouwen als de offi ciële opening van het „Goethe jaar". In zekere zin! Want Thomas Mann zelf heeft zijn toespraak zeker niet zo opgevat. Nadat hij door Oberbür- germeister Waller Kolb welkom was geheten, zei hij: „Wie gedacht mocht hebben, dat ik hier zonder mder een causerie over Goethe zou komen houden heeft zich vergist. Daarvoor is er te veel gebeurd". THOMAS MANN Minder warm Weersverwachting, medege deeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond (opgemaakt te tien uur). Veranderlijke bewolking met hier en daar een regen- of on weersbui. Aanvankelijk zwakke wind uit uiteenlopende richtin gen, later zwakke tot matige wind op de meeste plaatsen uit Westelijke richtingen. Vooral in de Noordelijke helft van het land minder warm. (Auteurs rechten voorbehouden KNMI). 27 Juli: Zon op 4.53, onder 20.39; Maan op 6.32, onder 21.56. „Wie na zo lange tijd in de ver banning te hebben geleefd in zijn vaderland terugkeert", zo vervolg de hij, „beleeft wonderlijke ogen blikken. Weinig kon ik vermoeden, dat ik, toen ik op 11 Februari 1933 naar Zwitserland reisde om daar een lezing te houden, op weg was emigrant te worden". Thomas Mann zei voorts, dat het z.i. verkeerd was om van het goede en het kwade Duitsland te spreken, van het Duitsland, waar men niets mee gemeen wilde hebben en van het „andere" Duitsland, want ook in het „goede" Duitsland vond men veel van het „kwade". Op een afstand Men heeft mij wel verweten, al dus Thomas Mann, dat ik, die bui ten Duitsland leefde, de moeilijkhe den daar, de gebeurtenissen, die dr plaats hadden, niet meer kon aan voelen en begrijpen. „Ik kan u ver zekeren, dat ik misschien juist in de positie van de toeschouwer op een afstand, scherper kon zien, dan ve len van u. De geschiedenis heeft de bevestiging gebracht van hetgeen ik altijd heb gezegd." Thomas Mann zei ook, dat het geen lafheid was, die hem <?r van weerhouden had dadelijk na de oor log naar Duitsland terug te keren. Evenmin was hij ten opzichte van Duitsland van haatgevoelens ver vuld. Er was een simpeler reden. Er was tijd nodig geweest, hij had iets in zichzelf moeten ovenvinnen. Over Goethe zei hij tenslotte, dat de grote dichter een lichtend voor beeld voor alle Duitsers was. waar van men zich helaas ver verwijderd had, maar waarop men zich opnieuw moest bezinnen. Thomas Mann is van plan naar Weimar te gaan om een onder scheiding in ontvangst te nemen, hem door een communistisch-lite- raire organisatie aangeboden. Willy startte onder ideale weers omstandigheden. Ondanks het vrij vroege uur waren talrijke vacantie gangers op het strand bijeenge stroomd om de Nederlandse zwem ster uitgeleide te doen. Trainer Temme. die het Kanaal destijds in beide richtingen overzwom, bege leidt haar in de motorboot „June Rose", die haar ook van Dover naar Gris Nez had gebracht. Onmiddellijk nadat de motor boot aankwam, stapte Willy Croes van Rijsel over in een kleine boot, die haar naar het strand bracht. Zij was uitgerust met een water dichte ruëber bril en een water dicht .polshorloge, enkele ponden vet waren op haar huid uitge smeerd. Bouwvergunning van gemeenten blijft eis DEN HAAG De publicaties over het verlenen van een algemene rijksgoedkeuring voor bouwwerken, waarmede een bedrag van ten hoog ste 500 is gemoeid, hebben hier cn daar aanleiding gegeven tot misver stand. De hier bedoelde maatregel heeft alleen tot gevolg, dat voor de ze werken in het vervolg een afzon derlijke njksgoedkeuring niet langer wordt vereist. Dat betekent dus niet, zoals sommigen blikbaar menen, dat nu ook de normale ge meentelijke bouwvergunning kan worden gemist. Evenals dat vóór de oorlog het geval was, zal men in het algemeen ook voor de uitvoering van kleine bouwwerken de medewerking van de gemeentelijke technische dien sten behoeven. De Portugese premier. Sala- zar, heeft in de nationale verga dering verklaard, dat zich naar zijn mening geen moeilijkheden zouden voordoen bij de ratificatie van het Atlantisch Pact. Hij zou gaarne zien. dat ook Spanje in het verdrag werd opgenomen. Nederlandse dame krijgt bezoek van weelgemanierde beer NEW YORK. Vierhonderd be- vrouw Scherhaag had hij de soep- Vierhonderd verschrikte toe schouwers te Spokane (VS) wa ren er in het circus getuige van, dat door een nalatigheid uan een oppasser de panter Jackie de twee keer zo zware gorilla Ba- rangtu te lijf ging. Hun strijd duurde twee cn een half uur en eindigde in een nederlaag voor de gorilla. Het dier moest wor den afgemaakt. HARRY S. TRUMAN nieuwe vrees en onzekerheid in de wereld teweeg gebracht." Het uiteindelijke doel van het program is de versterking van de politieke stabiliteit door militaire en economische maatregelen Het onmiddellijke doel is binnen de kortst mogelijke tijd een effectieve macht op te bouwen, die in staat is de interne orde te handhaven en het hoofd te bieden aan agressie van buiten. Ilunitie en artillerie kunnen onmiddellijk uit de be staande voorraden geleverd wor den. Kleine wapens, mortieren, speciale voertuigen, tanks en sche pen kunnen na een werktijd van vier a zes. maanden geleverd wor den. Zie verder pag. 3 Van Royen-Rum-overeen- komst in het K.N.I.P. BATAVIA. In het KNIP (het voorlopige Republikeinse parle ment) is gisteren het debat begon nen over de Van RoyenRum- overeenkomst van 7 Mei. De ver gadering werd door 20 leden bijge woond. van wie er negen aan het debat deelnemen. De heer Sjam- suddin van de PNI (de Nationale Indonesische Partij) en Sundjoto van de Boerenpartij verklaarden, dat hun partijen de regering steun den. Verwacht wordt, dat de rege ring voldoende steun van de ande re partijen zal krijgen om haar po litiek uit te voeren. zoekers van een rondreizend circus, dat zijn tenten in Spokane in dc staat Washington had opgeslagen, hebben Zondag enige ijsclijke uren beleefd, doordat een zwarte panter in de arena, waar juist een 145 kilo wegende gorilla zijn kunsten ver toonde. wist door tb dringen. Met een sprong wierp de panter zich op de gorilla en een woedend gevecht begon, dat ondanks alle pogingen van het personeel om de dieren te scheiden, twee uren duurde. De go rilla trachtte zich met zijn enorme armen tegen de woeste razernij van de panter te beschermen, maar ten slotte scheurde het roofdier hem een arm van het lijf. Toen maakte Ruby Smith, trainer en eigenaar van de troep, nadat eerst het publiek uit de tent verwijderd was, met drie scho ten een einde aan het leven van de hartverscheurende kreten slakende gorilla. De panter werd eindelijk tot rust gebracht, doordat men in chloro form gedrenkte doeken in de arena wierp. Minder gruwelijk is de geschiede nis. welke de 74-jarige mevrouw Ca-* therina Scherhaag uit Amsterdam, die drie maanden in Amerika lo geert. met een beer beleefde. Het volgende speelde zich af: de heer en mevrouw-Eitel, uit-Chicago, bij wie mevrouw Scherhaag haar vacantie doorbrengt, bezitten een buitenhuis in een verlaten streek van Wiscon sin en daar gingen zij met hun Ne derlandse gasten heen. Na een paar dagen moesten zij echter terugkeren naar Chicago cn lieten mevrouw Scherhaag achter onder de hoede van de huisbewaarder en zijn vrouw, die in een apart huis, ongeveer 300 meter verderop, wonen. Toen kwam de beer. Eerst kwam hij krabbelen aan de achterdeur en keek door de ramen naar binnen. Mevrouw Scherhaag verdreef hem door te roepen en alle lampen aan te draaien. Twee nachten later, om ongeveer 2 uur, werd mevrouw Scherhaag wakker door een verschrikkelijk la waai. „Er vielen borden naar bene den", vertelde zij, „cn er was een vreselijk gestommel. Toen ik naar buiten keek zag ik de beer het huis in en uit rennen, terwijl hij elke keer iets uit de ijskast nam, wat hij dan buiten ging opeten." De beer had de buitendeur uit de hengsels geslagen. Het ruige dier consumeerde een stuk gebraden var kensvlees, twaalf eieren, een pond boter en een pan soep. Volgens me- pan naar buiten gedragen zonder een druppel te morsen. Als dessert nut tigde bruintje een chocoladetaart, die door mevrouw Scherhaag gebak ken was. „Hij zag er vreedzaam uit en at met veel smaak," verklaarde me vrouw Scherhaag. „Ik was helemaal niet bang. Tenslotte ging hij weg." Inmiddels had de huisbewaarder echter enige jachtopzieners gewaar schuwd. die na hun aankomst de beer op ongeveer 15 meter van het landhuis neerschoten. De familie Eitel is nu van plan om het dier. dat bijna twee meter lang is en 180 pond weegt, op te laten zetten. Zij hebben wel trek in een beren biefstuk. maar mevrouw Scherhaag zegt: „Het was zo'n welgemanierde beer en ik vind het afschuwelijk, dat hij doodgeschoten is. Ik zou er geen stukje van door mijn keel kunnen krijgen." Prijs van. zeep van lieden af vrij DEN HAAG. Blijkens een in de Staatscourant van 25 Juli op genomen beschikking van de mi nister van Economische Zaken worden met ingang van 26 Juli 1949 de prijzen van zeep. was- reinigingsmiddelen vrijgelaten. Tot deze vrijlating kan worden over gegaan, omdat het aanbod zo ruim is, dat voor prijsverhoging geen vrees meer behoeft te bestaan. Met ingang van 2 Augustus zijn de prijzen voor de verhuur van en de besteldiensten met klein materieel, (bakfietsen enz.) vrij. Alle ,echt-Duitse" elementen scharen zich geestdriftig achter hem (Van onze correspondent) DUSSELDORF. Otto Strasser's naain wordt weer telkens genoemd dat geeft te denken. Vroeger waren er twee Strasser's, die voortdurend in opspraak waren; nu is er nog maar één over, want Gregor werd in Juni 1934, toen Hitier ineens gewelddadig opruiming hield onder alle mensen die gevaarlijk voor hem konden worden, vermoord door Hitler's trawanten. Dat ge schiedde in die lugubere nacht, toen ook Hitler's oude compagniescom mandant Róhm, ex-rijkskanselier Schleicher en een paar honderd ande ren werden neergeknald. Gregor Strasser viel, Otto kon zich redden. Secundo voerde hij tijdens de Kapp-Putsch van 1920 een sociaal democratisch arbeiderscorps aan „om het gevaar van rechts met de wapenen in de hand tegemoet te treden". Zijn broer Gregor bracht hem met Hitler in aanraking, toen deze uit de gevangenis van Lands berg op der Warte was» ontslagen, de gevangenis waar Mein Kampf was ontstaan. Otto, de links-socialist, bekeerde zich op slag tot vurig nationaal-so- cialist, werd medewerker aan Goeb- bels' VÖlkischer Beobachter er. dat alles nóg tomelozer dan zijn „illus tere" voorbeelden. Zó tomeloos. t de partijleiding van NSDAP hem lastig begon te vinden. Zó lastig, dat hij in 1930 met majoor Buch- rucker de „Knokploeg van revolu- tionnaire Nazi's" oprichtte, die Hit- leriaanser deed dan Hitier zelf; daarmede tekende Otto Strasser a. h. w. vrijwillig zijn eigen doodvon nis. Loutering in Canada Hitier kwam volledig aan de macht (Januari 1933) en Otto wist wat dat betekende. Dus week Otto uit naar Wenen, trachtte Oostenrijk In München wordt zijn hoofdkwartier ingericht De Strasser's hadden Hitier dicht aan het hart gelegen tenminste dat dacht men want toen de Filhrer zich van Gregor Strasser ontdeed, had hij eerst een hysteri sche aanval verwerkt, waarbij tra nen geen gebrek, zodat alle toe schouwers wel tot de conclusie moesten komen dat Hitier, om Duitsland te redden, een lap uit zijn eigen hart scheurde. Van vele markten thuis Otto. wiens naam tegenwoordig telkens weer wordt genoemd, o.m. omdat de leden van de Bund für deutsche Erneuerung reeds een grote woning te München voor hem inrichten, opdat hij in September in een in alle opzichten „opgemaakt bed" zal kunnen rollen, deze Ot to is al dertig jaren lang een veel besproken man geweest, primo, omdat hij als „brave Beier" (de Beieren zijn van huis-uit meestal streng-katholiek) openlijk socialist dorst te worden, en nog wel links- socialist. te waarschuwen en te wapenen te gen de naderend;» Hitleriaanse over heersing, verloor zijn broer bij de nazi-Bartholomaeusnacht van 10 Juni '34, en werd door Goebbels op een krijsende manier van zijn Duit serschap vervallen verklaard. Opge jaagd en vervolgd door agenten van de Gestapo vluchtte Otto Strasser heel Oostenryk door naar Tsjecho- slowakije en vandaar naar Frank rijk. Zwitserland en Engeland, om ten slotte uit te wijken naar de Nieuwe Wereld. In het rumoer van de tweede we reldoorlog gangen de naam van en de herinnering aan Otto Strasser helemaal verloren, maar Mei 1945 was nog niet voorbij, of men vernam van een wonderlijke Bond voor Duitslands Vernieuwing en daarvan bleek „ene" Strasser-domiciliërende- in-Canada de stichter te zijn; vol gens hot prospectus van de Bond was deze stichter-leider een „totaal veranderde Otto Strasser, een ge louterde nationale held, die zich wil opofferen voor het herstel van een Duitse Bondsstaat op christelijk- Zwitserse grondslag" Maar de ge allieerde zone-autoriteiten waren van meet-af niet op hem gesteld; hun opvatting is: „Laat deze gelou terde nationale held rustig in Ca nada blijven en doorgaan met loute ringen!" (Voor verslag zie pag. 3) Europese assemblee onder Edouard Herriot PARIJS. De voorbereidende commissie van de Raad van Europa heeft te Pa rijs bekend gemaakt, dat Edouard Herriot, voorzitter van deFran- se Nationale Vergadering en burge meester van Lyon, bereid is als voor zitter te fun geren op de eerste bij eenkomst van de Europese Assemblee te Straatsburg op 10 Augustus, totdat zij haar voorzitter gekozen zal hebben. Het rapport van de voorbereidende commissie zal aan de president van de Europese Ministerraad, die 8 Augustus te Straatsburg bijeen komt, overhandigd worden. Nee toch.Heus In een stadstuintje te San- ford in Engeland daalden acht parachutes, met een com pleet zwaar kanon, munitie cn aen jeep. De zending ivas door het vliegtuig verkeerd bezorgd. Een en ander was bestemd voor een naburig vliegveld. Ook in Ame rika is het warm. Emil Meyer in New Jersey heeft in de strijd hierte gen de hulp in- geroepen van 'n badkuip, waar mede hij uit va ren gaat. Zijn wastobbe heeft dit voor op een goede boot. dat hij naar belie ven de afvoer kan openen en water kan laten binnenstromen om de afkoeling compleet te maken. Een politieagent, die Zon dagmorgen in Parijs zijn ron de maakte ontdekte op de Bou levard St. Jacques een kleine verzakking. Hij stampte er eens op met de voet en er kwam een gat van twee bij een meter aan het licht. Thans is het verkeer omgelegd, de ondergrondse min dert vaart in deze buurt en misschien moet de gehele buurt worden ontruimd voor nader onderzoek. Charles Brown in Californië, oud 82 jaar, zou dezer dagen zijn 62-jarig huwelijksfeest vie ren. Hij moest de feestelijkhe den uitstellen, omdat hij met mazelen onder de wol moest. In Marseille waarschuwden op een nacht omwonenden van een kantoorgebouw, dat zij vreemde geluiden hoorden. On derzoek wees uit, dat een inbre ker had gepoogd de kluis te forceren. De inbreker werd eveneens ingerekend. Hij was vermoeid van het zware werk voor dc kluis in slaap gevallen. Nieuwe roem voor de Russi sche uitvinders! Sergei Le bede heeft reeds in 1909 de synthetische rubber uitgevon den, aldus Tass. De Duitsers aapten zijn ontdekking na en patenteerden deze in 1910. Schweitzer op thuisreis NEW YORK. Aan boord van de Nieuw-Amsterdam die gisteren uit New York naar Southampton en Rotterdam is vertrokken bevindt zich de bekende filosoof en zende ling-arts dr. Albert Schweitzer met zijn echtgenote. DAT Hans M. Schcifes Amers foort verlaat is een verlies voor onze stad. En het is een ver lies voor het Dagblad voor Amers foort. Als onafhankelijk dagblad hadden wij de diep-gelovige katho liek Scheifes als muziekredacteur, een medewerker, die in het vele wat hij voor ons blad schreef, op muziek en algemeen cultureel ge bied. nooit onder stoelen of banken stak, cn ook niet behoefde te ste ken. dat hij katholiek was. Al mocht zijn leven- cn wereldbe schouwing met die der meeste an dere redactieleden op vele punten uiteen lopen, gemeen met hen had hij de grote liefde voor ons blad en de plaats die dit blad in de korte periode van zijn bestaan, na de oorlog, in de harten van duizenden Amersfoortcrs heeft veroverd, is mede te danken geweest aan zijn meer dan gewone energie, aan zijn kennis cn zijn kunde en vooral juist aan die liefde, die hij legde in alles wat hij deed. Katholiek Amersfoort heeft gis teravond van Schcifes afscheid ge nomen. Zijn schrijvende vrienden doen het op deze plaats. Scheifes, die na het optreden van Hitier hier zijn tweede vaderland vond, heeft in de vijftien jaar, die hij in onze stad verbleef, ook zijn vrienden buiten het katholieke kamp gemaakt. Zij hebben hem gevolgd in zijn ontwikkeling tot kunstenaar enin zijn strijd om 't bestaan. Hans M. Scheifes heeft het niet gemakkelijk gehad. Inte gendeel. Moeilijke, heel moeilijke jaren heeft hij moeten doorwor stelen cn dan willen wij zelfs de oorlogsjaren nog buiten beschou wing laten. Hij heeft gewerkt en geploeterd tot diep in de nacht, hij heeft geworsteld en hij heeft ge wonnen. Voor het ogenblik althans. Maar dat hij hard, heel hard, zal moeten blijven werken, dat hij wellicht zal moeten blijven ploete ren, daarvan zijn wij overtuigd. Ook Schcifes zal dat weten. Maar met de blijmoedigheid, hem eigen, cn zijn grote wilskracht, zal hij het vele werk, dat hem ongetwijfeld wacht, aanvaarden en tot een goed einde brengen. SCHEIFES is gehuldigd als mu sicus, als organist, als dil igent, als componist. Maar hjj is meer dan dat. H\j had ook een voortreffelijk zanger kunnen worden. En er is een prima journalist in hem verloren gegaan. Hans Schcifes verstond de moei lijke kunst van het schrijven. Hij heeft een geheel eigen styl, die pakt en dc zaken helder stelt cn boven dien uitmunt door verfijnde woord keus cn imponeert door een sterk persoonlijk rhythmc. En wat hjj jschrccl. werd gedragen door een veel omvattende eruditie. Scheifes is niet alleen een muziekkenner. Wie meermalen gesprekken met hem voerde, weet dat hij ook op het grotere gebied van de algemene kunsthistorie en dc beschavingsge schiedenis een meer dan gewone kennis bezit. Zyn kennis, zijn inzicht en artis tiek aanvoelen en zijn sterk per soonlijke stijl maakten hem in Amersfoort tot een criticus van on gewoon gezag. Hij heeft dc eigen aardigheid, die de meeste kunstc* naars cgen is, vó. i dc dingen scherp en onverbloemd te zeggen. Hij heeft 'meermalen heilige huisjes aange tast en wel eens dingen geschreven, die bepaalde mensen onaangenaam waren. Maar hij kon niet anders, hij wilde geen mooiprater zijn, hij wilde de v/aarheid zeggen, ook al was het geen prettige waarheid. En met het zeggen van di.? waarheid heeft ny de vele uitvoerende kunstenaars, over wie hy schreef, prijzend of gis pend, een dienst bewezen. Over wat Scheifes verder op cul tureel gebied voor Amersfoort heeft gedaan, buiten zyn arbeid in katho lieke kring, willen wij na het af scheid van gisteravond, niet uitwei den. Hij heeft muziek geschreven voor verscheidene Amersfoortse kunstmanifestaties cn hij heeft die zelf gedirigeerd, hy heeft het initia tief genomen tot het stichten van meer dan één vereniging op artis tiek gebied. Hy was vóór alles ka tholiek. Maar h(J is daarby ook op gegaan in het algemeen-culturele leven van onze stad cn hjj heeft daarin zegenryk werk verricht. W(j van het onafhankelijke Dag blad voor Amersfoort houden Schci fes in de eerste plaats in onze her innering als een trouwe vriend, een enthousiast en onvermoeibaar me dewerker en als een prima muziek redacteur. Wjj wensen hem in het Zuiden, waar hij nu zijn arbeidster rein gaat vinden, van harte graag veel succes in zyn werk en hopen bovenal, dat h(j en zyn gezin daar een gelukkige tjjd tegemoet mogen gaan. J Britse regering heeft geen devaluatieplannen LONDEN. Lord Addison, de Lord Privy Seal, heeft gisteren in het Hogerhuis verklaard, dat de Britse regering „generlei voorne men koestert om over te gaan tot het onbezonnen experiment van devaluatie van het pond sterling." Hij zeide dit in een debat over de economische toestand naar aanlei ding van een opmerking van lord Brand, een vooraanstaand bankier, die beweerde, dat de wereld het vertrouwen in het Engelse pond aan het verliezen is. Kleine sigarenfabrikanten gaan collectief inkopen UTRECHT. Dertig sigarenfabri kanten uit deze omgeving waren vandaag in „Esplanade" bijeen op een vergadering, belegd door de Fe deratie van Nederlandse Sigarenfa brikantenverenigingen in de mid den- en kleinindustrie. Teneinde in de toekomst het hoofd te kunnen bieden aan de concurrentie van de grote fabrieken, die thans op de ta- baksmarkt steeds het eerst aan bod zijn, heeft de federatie een voorstel gedaan tot oprichting van een naam loze vennootschap, die voor collec tieve aankoop zal zorgen. Hierin zul len zowel de fabrikanten als uitpon- ders, schakels tussen markt en fa brikant, hun aandeel hebben. Het plan werd door de federatie-secreta ris. mr. W A. M. Faossen uit Eind hoven i toegelicht en er bestond ter rergadering grote belangstelling voor. evenals enige tijd geleden op een vergadering te Eindhoven. Zo het plan slaagt, zaal de N.V. in Sep tember worden opgericht.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1