Amersfoort verliest een bekwaam musicus Amersfoort krijgt een nieuwe school Christelijke opleiding voor kleu ter on deririjzeressen Neptunus-dames behaalden grote zege op AZ en PC Marie werd rijk maar familie stierf ONS POSTDUIVENNIEUWS Dreigbrieven aan verdedigers 2 Dinsdag 26 Juli 1949 Haus Scheifer. leider van verscheidene zangkoren, verlaat onze stad In het Parochiehuis St. Henricus, waar zo dikwijls Scheifes' koren gewijde klanken lieten horen en waar, in zo menige cul turele bijeenkomst van Katholiek Amersfoort, de stuwkracht van Scheifes viel te onderkennen, is afscheid genomen van deze bekwame musicus. Het was er warm gisteravond, maar er was ook die warmte, die van-binnen-uit-komt: de vriendschap. Deze toch is wel zeer duidelijk uit dit afscheid gebleken. Er waren veel leden van de Katholieke koren gekomen. Misschien wel meer dan op de gewone repetities. De vice-voorzitter van het St. Henrlcuskoor, de heer R. Keyzer, zeide, dat men bijeen was gekomen om afscheid te nemen van een per soonlijkheid in het muzikale leven. Zij. die met de heer Scheifes al ge ruime tijd in Amersfoort hebben ge werkt, weten, dat wy met zyn ver trek naar Noord-Brabant een ge voelig verlies lijden. Scheifes toch is een vurig propagandist voor de mu ziek en is dan pas gelukkig als de muziek in de mens iets doet. Hy rust niet eerder voordat de mensen het genoegen van de muziek sma ken. Muziek is, vooral naar de op vatting van de heer Scheifes, de kern van het volksleven. Wy hul digen en eren hem voor de grote verdiensten die hij voor Amersfoort heeft gehad, zo besloot de heer Key zer zyn inleidend woord. Dr. ir. L. J. van der Hulst, voor zitter van Katholiek Amersfoort, memoreerde hoe men twee jaar ge leden dacht aan de oprichting van een groot Katholiek koor, een soort van oratoriumvereniging. Er waren vele moeilykheden te overwinnen om in die richting iets te bereiken. Toen kwam de gelukkige oplossing van de drie, onder de heer Scheifes, samenwerkende katholieke koren. Er zijn goede uitvoeringen geweest en dat is niet alleen een kwestie van vakmanschap, aldus de heer Van der Hulst, maar ook omdat u met de mensen weet om te gaan. Ook el ders hebben wij U in uw werk kun nen bewonderen en het kwam altfod voor elkaar. Nu zullen wij u moe ten gaan missen. Het is zeker, wy kunnen u moeilijk vervangen. U is idealist en stelde geen materiële eisen. De financiële eisen, die men nu stelt, z|jn hoger en dat geeft ons moeilykheden. Een en ander neemt niet weg. dat wij u van harte toe wensen, dat u het elders beter zult redden. U moet tyd vinden om u geheel in de muziek te kunnen uit leven. Tenslotte richtte de heer Van der Hulst zich een ogenblik tot de koorleden en zegde toe. dat met de medewerking van pastoor De Bruvn de opvolging van de heer Scheifes in orde zou komen. Een kunstenaar Pastoor H. W. A. de Bruyn uitte, als voorzitter van het zangkoor St. Henricus, zyn waardering over het werk van de heer Scheifes. die ja renlang de zo gewaardeerde direc teur van dit koor was. Hans Schei fes is een kunstenaarsfiguur, die in een. luchtig tenue soms, zijn kunste naarstalenten aan het koor gaf. Er is echter een groeiend huisgezin, dat de heer Scheifes dwingt een an dere werkkring te kiezen. De heer Scheifes is een man van Idealisme en dat moet worden uitgebroeid in een warme streek, het zonnige Zui den. Aldus sprak pastoor De Bruyn, die hoopte dat het de scheidende dirigent steeds crescendo zou ble ven gaan en dat hij tijdens zijn le ven nog het toppunt van zijn roem zou mogen benaderen. Voor de kinderkoren Jong Bel Canto en 't Vogelweitje dankte mevr. Van der Berg. die memoreer de hoe de heer Scheifes moeite noch kosten had gespaard om van het meisjeskoor iets te maken. Hij wist de stemmen van de meisjes, die nog nimmer ln een koor hadden gezon gen, te vormen. W|j zien u met leed wezen vertrekken, zo besloot zy. Van de door de heer Scheifes geleide koren spraken nog de voor zitter van het Brucknerkoor en het Don Boscokoor, die beiden dank ten voor hetgeen door de heer Scheifes in het belang van deze ko ren was gedaan en hem en zijn ge zin een goede toekomst toewensten. De heer Borgman vertolkte de dank van de Amersfoortse Ge meenschap en in het bijzonder van de sectie zang en muziek van deze instelling. De heer Borgman waar deerde vooral de opbouwende zin in de critieken van de heer Schei fes. Hij zeide niet teleurgesteld te zijn in de kennismaking met de heer Scheifes, die een groot muzi kaal leider is. Wat wij U opdroe gen, zo zeide de heer Borgman, vergde ontzaglijk veel inspanning maar het kwam altijd goed in or de. Amersfoort verliest in U een grote figuur, zo besloot deze spre ker. VERTROUWEN De heer M. A. Lorljn, dirigent van het dameskoor St. Caecilia uitte een woord van grote dank. Er zijn reeds vele facetten van Uw persoon geaccentueerd. Waar spr. bijzondere nadruk op wilde leggen, is het ontzaglijk groot vertrouwen van de heer Scheifes op de voor zienigheid. U heeft hier zestien jaar met idealisme gewerkt, maar in al dien tijd was Uw vertrouwen Noteert U even Grand Theater: Romance in RIo. Zon. dag: 2. 4.15, 6.45, 9. Overige dagen: 2.30. 6.45, 9 uur. Toegang 14 Jaar. City Theater: IJscotouristen. Zondag: 2. 4.15, 6.45, 9. Overige dagen: 2.30, 6.45, 9 uur. Toegang: alle leeftijden. Rembrandt Theater: Avontuur op Martinique. Vrijdag en Zaterdag. 2.30, 6.45. 9. Zondag. 2. 4.15, 6 45. 9 uur. Ove rige dagen: 2.30, 8 uur. Toegang: 14 Jaar. Dinsdag 26 Juli- Zonnebloemstraat, Spceltuingebouw, 20 uur- ..Lachen is Troef", revue van gezelschap „De Vonk". Museum Flchite. Tentoonstelling Llslduna. Bloklandtsgasthuls. Tentoonstel ling tot 31 Juli. schilderijen van Joh. Güttlich. Openbare leeszaal. Uitlening voor vol wassenen dagelijks 25 u.: bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—5 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag, en Zaterdagmiddag van 2.301.30 uur: Lees zaal dagelijks van 10—12 30 en 2—5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. De Stlchtse Heuvel. Iedere avond dansen, ook 's Zondagsmiddags. op de voorzienigheid toch sterker. In de jaren, toen wij het moeilijk hadden onder de bezetting, deed de heer Scheifes als een goed Hol lander zijn plicht. De heer Lorjjn herinnerde er aan hoe hij op 1 Mei 1945 de heer Scheifes geboeid had zien wegleiden naar VKriegs- gericht. Op die dag schreef de componist Scheifes zijn „Salve Regina", een werk aan Moe der Maria opgedragen. Groot is het vertrouwen van de heer Scheifes in Gods voorzienig- zsszat Motorhandelaar vloog er in De 35-jarige C. S. gymnastiek- leraar van beroep, thans vertegen woordiger, was in het bezit van een verlopen bankbiljet van 100, dat hij al meermalen tevergeefs ter betaling had aangeboden. Toen hij onlangs bij de motor handelaar T. de H. zijn motorfiets liet repareren, bood hij hem het biljet aan. De nietsvermoedende handelaar hield er f 9.voor ae gemaake onkosten af en de verte genwoordiger was 91 rijker ge worden. Het bedrog werd echter spoedig ontdekt en aangezien het nummer van het motorrijwiel bekend was, gelukte het de politie de dader op te sporen. Ter zitting van de Utrechtse Po litierechter waar S. zich Maandag moest verantwoorden, gaf hij toe. dat het gebeurde niet correct was. Hij voerde te zijner verontschuldi ging aan, dat hij de handelaar vol ledig had schadeloos gesteld. Hoewel de Officier van Justitie een voorwaardelijke veroordeling van twee maanden gevangenisstraf eiste met een proeftijd van drie jaar plus 25 boete of 10 dagen hechtenis, liet de Politierechter het nog bij een geldboete, t.w. 40 subs twintig dagen hechtenis. DE AVONTUREN 144. Op het \laatste ogenblik gelukt het Kees en Olaf toch nog de beide Jappen bewus. teloos te slaan en dan schuiven zij snel de sloep te water „Schiet op, Kees!" roept Olaf, want hij heeft in de verte enkele figuren ge zien die zich snel in de richting van het strand bewegen. Ze moeten nu snel handelen! Het zal nog een toer zijn om de boot door de branding te krijgen, want ze hebben slechts de be schikking over drie rie men, maar ze zijn beva ren zeelui, die wel met een boot kunnen om gaan. Daar tilt een hoge golf de sloep op en Kees weet daarvan te profiteren: de sloep schiet vooruit en Moetsji-Foétsji heeft het VAN KAPITEIN ROB nakijken. Hij zendt de boot nog een paar i kogels na. maar die hebben geen uitwerking. De Japanner kijkt de vluchtelingen spottend na. Och, ze hebben immers toch geen kans I met deze kleine sloep Ponapé te bereiken. Het is de tijd van de moesonbuien en dan kan het op zee raar spoken. Gisteravond werd in een drukbe zochte bijeenkomst in het paro chiehuis St. Henricus afscheid genomen van Hans Scheifes (rechts). heid en daarom wensen wij hem van harte een toekomst zonder kopzorg voor zijn gezin, De heer P. Nefkens sprak als vriend enige hartelijke woorden ten afscheid. Er zijn door de heer Scheifes dingen tot stand gebracht, die wij nimmer mogen vergeten. Spr. dacht daarbij aan het Collegium Musicum voor de oorlog en de Vereniging voor Huismuziek na de oorlog. Ook als medelid van de Amersfoortse Orkestvereniging dankte de heer Nefkens de schei dende musicus, voor het werk dat hij voor deze vereniging heeft ge daan. Het is jammer, dat er altijd moeilijkheden waren, die buiten de kunst vielen, maar zo besloot hij. U heeft daaraan altijd het hoofd weten te bieden. De heer R. A. Keyzer sprak daarna als vice-voorzitter van St. Henricus. Wij hebben jarenlang samengewerkt en gebleken is, dat uw muzikale kennis boven alle twijfel staat. Bijzonder vooral is uw grote gastvrijheid die wij altijd in het witte huis te Hoogland mochten ondervinden. Ook uw vrouw stond altijd klaar om be zoekers gastvrij en hartelijk te ontvangen. Kapelaan Scholten sprak namens welpen, voortrekkers en verken ners en roemde het werk door de heer Scheifes gedaan om volks zang en volksdans bij de jongens geliefd te maken. Wij danken u voor uw liederenbundels en zullen trachten uw werk voort te zetten. Na een pauze werden de ca- deaux aangeboden. De heer Jac. Verschuur deed dit °P zeer gees tige wijze nadat mej. De Graaf namens de zustervereniging St. Caecilia een boekwerk had gege ven. De heer en mevrouw Scheifes kregen drie boeken aangeboden, die zoals de heer Scheifes later zeide niet binnen-zijn bereik lagen en een fraai combinatiebed. De heer Ramselaar zorgde voor de matrassen. Voorts ontving de heer Scheifes een album plus foto's van het Don Bosco-koor. Pastoor De Bruyn bood namens het Kerkbe stuur een divankleed aan. EEN DANKWOORD De heer Hans M. Scheifes heeft daarna een uitvoerig en bewogen dankwoord gesproken. Hij herin nerde er aan hoe hij vijftien jaar geleden hier als vrijgezel in Amersfoort was gekomen. Hoe hij met vrienden had gewerkt aan de opbouw van een muzikaal centrum en hoe zij dikwijls tot diep in de nacht de problemen van die tijd bespraken waarbij het opdringen de gevaar van het nationaal socia lisme dikwijls in discussie kwam. Hij bewaart goede herinnering aan kapelaan Bach. Het was zijn stre ven om de mensen vertrouwd te maken met de muziek, vooral ook in hun eigen omgeving, in de ge zinnen. Muziek, zo zeide de heer Scheifes, is de kunst die het beste gemeenschap vormt. HU sprak de wens uit. dat Amersfoort nog eens zal beschik ken over smaakvolle repetitielo kalen zonder de kille atmosfeer van nu. Lokalen waar de schoon heidsontroering in eigen hart op bloeit, die voor het werk zo nodig is. De heer Scheifes dacht terug aan de prettige samenwerking met an deren ook met de Amersfoortse Gemeenschap en zeide, dat zijn vertrek naar het zonnige Zuiden het verlangen was naar het volle dig uitleven van zijn geloof. In Amersfoort heeft de heer Scheifes, zo hii verklaarde, een prettige leerschool gehad in weerwil van vele „ups and downs". Hij richtte zich in het bijzonder tot de ver schillende koren en zeide, dat hij vurig had gehoopt zijn opvolger in deze bijeenkomst te mogen begroe ten. „Het is altijd mijn bedoeling ge weest te vechten voor de ware kunst. Ik hoop. dat u allen de noodzaak voelt te zingen en te spelen heel uw leven door" zo be sloot de heer Scheifes. Met enkele liederen van het Meisjeskoor en het „Ave Maria" van het gemengd koor werd deze bijeenkomst gesloten. Velen druk ten de heer en mevrouw Scheifes nog persoonlijk de hand ten af- afscneid. Jarenlang heeft het Kleuteronder wijs. zowel in onze stad. als bijna overal elders, eerst tengevolge van de bezuiniging en daarna door de oorlog en de oorlogsnaweeën niet de aandacht gehad, die het verdien de. Dankbaar mogen we daarom zijn, dat zovele particuliere organi saties en verenigingen zich deze zorgen hebben aangetrokken en dik wijls in de allermoeilijkste omstan digheden en mét gelroosting van grote financiële offers het werk hebben voortgezet of ter hand ge nomen. Verschillende gemeentebe sturen hebben dit streven gestimu leerd en gesubsidieerd, maar, en dit sprak vanzelf, daarbij moest dan ook aan bepaalde eisen worden voldaan. Thans echter zal er wellicht bin nen niet al te lange tijd ook een Rijkssubsidiëring komen, welke momenteel ten departemente een ernstig onderwerp van studie uit maakt. Ook deze rijkssteun zal na tuurlijk wettelijke eisen een daarbij rijkstoezicht met zich brengen. Réeds is naar wij vernamen een inspectrice benoemd, en wellicht zullen mee benoemingen volgen. Zeer zeker zal één der wettelijke eisen om te zijner tijd voor zulk een subsidie in aanmerking te komen zich ook uitstrekken tot de bevoegd heden der diverse leerkrachten de zer kleuterscholen. Om nu straks niet achter de fei ten aan te lopen, maar liever vroeg tijdig klaar te zijn, heeft zich ge vormd een federatie van de bestaan de Christelijke kleuterscholen in Oost-Utrecht en van de West-Vdlu- we om te komen tot de oprichting Ina de Gans scoorde zes van de tien goals Examens De volgende Amersfoortse leerlingen van de R.K. Mulo slaagden voor het eindexamen diploma A. A. J. v. Doorn (ook voor B), L W J v Eljk (ook voor B), G. Sandbrink (ook voor B), G. J. F. Verwcy (ook voor Bi, P. A. Brouwer. G. J. G Nyenhuis, J. P. v. d. Veldt, A. H. Verbakcl, M. J. Zegers. Na de moeizaam bevochten 10- overwinning van de Neptunusdames tegen de dames van A.Z. en P O. van enkele weken geleden hadden wij b|j de returnmatch, die gister avond in het SportfondsenbaJ werd gespeeld, een tot het uiterste gela den en op revanche beluste A.Z. en P.C.-team in het water verwacht om in sportieve str|jd trachten te zegevieren. Dit is echter geheel an ders verlopen. A.Z. en P.C. speelde zonder mevr. Peppelenbosch en mej. Bep Buket en was hierdoor aan sterkte belangrijk ingeboet. Neptu- nus verscheen volledig in het water en dit was voor de overwinning reeds een doorslaggevend feit. Dat de Neptunus-dames er in zouden slagen oyi liefst tienmaal te doel punten had zeker niemand ver wacht. Ina de Gans was ditmaal weer eens van de party en bewees dat zij het schieten nog niet was verleerd. Zes van de tien doelpun ten nam zij voor haar rekening. Verschillende malen werkte z|j zich snel los van haar bewaakster mej. Lagerwaard en kon zodoende op ge makkelijke wyze o.a. het eerste en derde doelpunt scoren. Ada Scheer der, snel doorgezwommen naar de twee meter lijn nam nummer twee voor haar rekening. Een vrije worp van Julia de Vries ging naar Ina de Gans. Deze laatste liet de A.Z. en P.C.-keepster de bal wederom uit het doel halen. Tenslotte scoorde mej. N. de Wilde voor rust. De aan vallen van A.Z. en P.C. bestonden veelal uit duels tussen mej. Smink en N. v. d. Veer. De Neptunus-keep- ster mej. Kuiper kreeg enkele ge vaarlijke ballen te verwerken. Direct na de hervatting nam Nep- tunus de bal in haar bezit. Ina de Gans speelde naar Ada Scheerder die van de 2 meterlijn doelpuntte. 60. A.Z. en P.C. gaf zich nog niet gewonnen en stelde vele goede po gingen in het werk om de achter stand zo veel mogelyk in te lopen Enkele malen dachten wij o.a. mej. Smink te zien doelpunten, doch het Neptunus-doel werd geen enkele maal doorboord. Het overwicht van Neptunus werd steeds groter en de laatste vier goals werden gemaakt achtereenvolgens door mej. De Gans driemaal en tenslotte Ada Scheer der. Het was jammer dat deze plaatselijke rivalen geen geiykop- gaande stryd hebben gespeeld. Dit zou het spelpeil en de spanning van zelfsprekend veel ten goede zyn ge komen. Ook AZ. en P.C. II-dames lukte het niet van de Neptunus-reserves te winnen. De Neptunus-meisjes wa ren telkens iets eerder by de bal en zwommen goed op. Tini de Wilde en mej. v. Bekkum doelpuntten voor rust. Kort hierna werd het 30 door mej. T. de Wilde. Na het vierde Nept. doelpunt werd het 41. Me vrouw Kortbeek had weinig moeite met het laatste doelpunt. Einde 5—1. A.Z. en P.C. II heren en U.Z.S.C. III speelden een vlotte wedstrijd. Hafkamp was de goalgetter van A. Z.l'.C. Door Schreuder nam A.Z e:i P.C. de leiding. De stand weid door Hafkamp tot 50 of.jevocrd en de rust kwam met 00 door een goed schot van C. Harcicbol. De Utrecht se doelman verdient echter een pluim. Op bewonderenswaardige wij ze zagen wy hem hoog uit het wa ter springend harde schoten keren. Na rust werd hij echter nog gepas seerd door Hafkamp en Hardebol. Het einde kwam met 90. De U.Z. S.C.'ers hadden wel enige tegen doelpunten verdiend. De wedstrijden van Neptunus I en II heren in het Bosbad gingen niet door. Neptunus I had tegen De Rob ben uit Hilversum moeten spelen. Cobi Geutjes en Jan de Gans z|jn echter nog in Par|js, zodat de ont moeting werd uitgesteld totdat de beide Jeugdzeventalspelers terug z|jn. Gevonden voorwerpen Van 21 Juli t/m 25 Juli 1949 Bruine portemonnate inh. geld en re keningen. streng witte kralen, handdoek en wit windjack, oude dubbele tas inh. brood, wandelstok met 3 zilveren plaat jes, schrift met sigarenbandjes en plaat jes, bruine schoudertas met Inhoud, da meskous, geel speclgoedhondje, huls sleutel, bril met licht montuur, foto, ontspanningsveer. shawl rood met groen geruit, licht groen gebloemde ceintuur, handdoek, herenpantalon cn interlock, mclsjesrljwlel, grijze porte monnate inh. geld en vreemde munten, regenjas inh. shawl en zakdoek, da mesrijwiel, muntbiljet, licht bruine ceintuur, dameshoed bl. stro. bouvier- hond, Elginsleutel No bl 597, gehaakte damestas (touw) Inh. zwempak enz., zilveren vulpotlood. 2 muntbiljetten, br. portemonnale met ntssl. inh. geld cn contactsleutels, roze kinderlijfje, zonne bril, washandje met scheerkwast, stof bril, bruine portef. inh. foto's, contrlbu- tiekaart; Groene vulpen, boek voor rcs. off. der Inf. No. 102, wit kinderschoen tje. rode vulpen, hulssleutel. van een „Vormschool" voor kleuter onderwijzeressen in dit gebied. Het bestuur heeft aanstonds zijn taak ter hand genomen en reeds benoem de men tot directeur de heer H. Vredevoogd hoofd der Chr. V.G.L.O.-school aan de Woestijger- weg 1 te Amersfoort, in welk schoolgebouw per 5 Sept. a.s. de les sen ook een aanvang zullen nemen. Meer namen van leerkrachten, al leen specialiteit in hun vak, werden reeds genoemd. De directeur deelde ons mede, dat de aanmeldingen réeds van alle kanten binnenkomen, zowel voor candidaten vor akte A als B. Men denkt zich voor akte A, d.i. onder wijzeres, een driejarige cursus voor me.sjes, komende van het gewone L.O., nagedaan toelatingsexamen en een tweejarige cursus voor degenen, die in het bezit zijn van het MULO- diploma. Akte B, d.i. hoofdakte, kan daar na verworven worden in het volgen van een tweejarige cursus. De aktes zullen bevoegdheid ge ven voor, zowel Christelijke als de neurtrale scholen. Jeugdkerkeraad gesticht In opdracht van de Remonstrants Gereformeerde Gemeente, de Evang. Lutherse Gemeente, de Doopsgezinde Gemeente en de Vereniging van Vr|Jz. Hervormden te Amersfoort, is een Jeugdkerkeraad opgericht. Als taak Is gesteld jeugddiensten te organiseren voor Jongeren uit eigen kring cn voor buitenkerkelijke jongeren van 15 Jaar en ouder. Deze diensten, waarin be kende Jeugdpredikanten en jeugdleiders zullen voorgaan, worden eens per maand gehouden ln vier verschillende kerken. De eerste Jeugddienst wordt gehouden op 11 September v.m. half elf ln de Gasthulskerk Voorganger zal zijn dr. D. Lamberts uit Drachten. Voor het Mulo-diploma A slaagde G. van Kooy te Amersfoort. Grote haringaanvoer noopt tot „opvangregeling" IJMUIDEN. Gisteren is in verband met de grote haringaan voer de zogenaamde opvangrege ling door de Vereniging van Re ders van Visserijvaartuigen in IJmuiden ingegaan. Het ligt in de bedoeling de eerste kwaliteit ha ring, die niet een prijs hoger dan f 12.per kist van 50 kg bereikt op te houden en de tweede kwali teit haring, die geen f 10.per kist opbrengt, eveneens. Verder wil men, om een overbe lasting van de markt te voorko men, enige schepen niet ter ha ringvangst uitzenden. Voorlopig be treft het hier zes grote trawlers. Een gelukkige omstandigheid op dit moment is, dat het Engelse ha ringseizoen vrijwel mislukt is, zo dat de Nederlandse visserij wel licht nog iets van haar overvloed naar Engeland kan afzetten. Men wil dan ook proberen na 1 Augus tus een aantal IJmuider trawlers in Engeland te laten markten en bovendien zullen alle pogingen in het werk worden gesteld om ook op de Duitse markt een ruimer af zetgebied voor de Noordzeeharing te vinden. De Australische Zeelieden- Unie heeft alle schepen, die bui tenlandse steenkool naar Austra lië brengen, besmet verklaard. Een kolenschip, dat Maandagavond in de baai van Port Phillip arriveerde, was het eerste, dat door dit besluit werd getroffen. Conferentie vrijzinnig christelijke jeugd SOESTEREERG. De conferen tie van de intern, organisatie van vrijzinnig christelijke jeugd, welke deze week te Soesterberg wordt ge houden, heeft als thema: „Het ge loof in het dagelyks leven." De eerste lezing, spreker J. Dragsdahl, Kopenhagen, had tot on derwerp: „De gelovige Mens in 1949", waarbij werd uitgegaan van de vraag, waar onze verwachting ligt. Alhoewel die vraag, volgens sprekers overtuiging, tegen de ach tergrond van het wereldgebeuren moet worden gezien, kan de gelovi ge mens geen heiltoestand verwach ten zonder God, ook kan hy geen fatalist zijn, maar wel kan hij krachtens zijn geloof venvachten, dat God aan de mens toch een mo gelijkheid geeft om aan een betere wereld te bouwen, ondanks het feit, dat hij schuldig staat tegenover Hem. Hierbij aansluitend had Maandag middag de tweede lezing, spreker P. Kesler, Marburg, tot onderwerp: „Het Godsbeeld, dat de achtergrond vormt van ons geloof". Verschillen de voorstellingen kunnen, volgens spreker, worden gemaakt, naar ma te het accent wordt gelegd op Gods liefde, toorn of heiligheid. Het be trouwbaarste antwoord op deze vraag kan alleen het Evangelie ge ven. Duitse politici slaan een reactionnaire toon aan LONDEN. Volgens de Ber- lijnse correspondent van de „Darly Herald" houden de geallieerde au toriteiten te Berlijn hun aandacht gevestigd op de verkiezingsrede voeringen van Duitse politici over West-Duitsland wegens het „reac tionaire en heftige" karakter er- vaan. In de afgelopen dagen zijn uittreksels van een aantal dezer redevoeringen telegrafisch naar Londen en Washington doorge seind, aldus de correspondent. Typhoon boven Sjanghai en Okinawa Het hoofdkwartier van de op perbevelhebber der geallieerde troepen in Japan, generaal Douglas MacArthur, heeft medegedeeld, dat boven Sjanghai een tyfoon heeft gewoed, waardoor de meeste straten aldaar ongeveer een meter onder water kwamen te staan. De baan van de tyfoon voerde ook over Okinawa, dat acht uur lang door het geweld van de wer velstorm werd getroffen. Installa ties van de Amerikaanse lucht macht werden beschadigd. Een giftmengster? Franse vrouw beschuldigd van negen moorden PARIJS. In negen jaar tijds verwierf de nu 53-jarige Marie Besnard, een klem donker vrouw tje uit het plaatsje Loudon, tien huizen en boerderijen in de buurt van Poitiers. Natuurlijk vormde de toeneming van haar rijkdom in het dorp een dankbaar onderwerp van gesprek en die gesprekken namen toe, nadat men eenmaal had ge constateerd, dat haar bezit zich uitbreidde naarmate er meer fami lieleden en kennissen van haar overleden. Twee jaar geleden stierf de heer Léon Besnard, haar tweede man. Hij liet haar een vermogen na van 15 millioen francs. Maar wanneer do dorpsbewoners over het fortuin van mevrouw Besnard spraken, dan herinnerden zij zich ook de dood van Léons grootmoeder, Louise Labriche, die in September 1940 stierf, van Marcelin Besnard, de vader van Léon, die in Novem ber 1940 overleed, van Léons moe der. gestorven in Januari 1941. Men herinnerde zich voorts, dat Léons zuster Alice in Maart 1941 door ophanging om het leven kwam en dat Blanche Lebeau, die met Marie Besnard samenwoonde en haar al haar bezittingen naliet in Lecember 1941 stierf. En dan was daar voorts de dood van Ma rie en Virgine Annero, die in Juli 1945 stierven en eveneens al hun geld en eigendommen aan Marie Besnard nalieten. Na de dood van Léon Besnard namen de praaties pas goed toe. Kort nadat hij gestorven was kwam iemand vertellen, dat Léon op zijn sterfbed zou hebben ver klaard, dat hij vergiftigd was. Twee personen, die hem hadden verpleegd spraken dat hardnekkig tegen, maar de praatjes in het dorp bleven de ronde doen. Tenslotte zijn zii Marie Besnard noodlottig geworden. De justitie heeft namelijk last gegeven het lijk van Léon Bes nard te laten opgraven en toen bleek dat hij inderdaad met arse nicum was vergiftigd. Marie Bes nard is daarop gearresteerd. De politie heeft nu eveneens bevel ge geven de stoffeliike resten van de andere familieleden op te graven, alsmede het stoffelijk overschot van de eerste nan van mevrouw Besnard, die in 1927 stierf. A.P.V. „DE LUCHTPOST" Uitslag van de door de A P.V. „De Luchtpost" Zondag J 1. georganiseerde wedvlucht van Roozendaal uit, afstand 93 km. De duiven werden om 8 uur 30 min'. In vrijheid gesteld met heldere lucht en N.O. wind. In concours 995 duiven. Aankomst le duif 9 u. 57 min. 29 sec., laatste 10 u. 20 min. 23 sec. De haard werd gewonnen door W van Drie met nr. 2. Kon. Poule nr. 1. Aangewezen 10 ct nr. 8, 23. 25 ct i.r. 9. 31. Speciaal 1, 2, 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9, 10, 11, 12. 13. 14. 15, 16. 17. 18, 19, 20. 21. 22, 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. De prijzen werden gewonnen door- J Meyer 1. 9. 43. 81. 193, W. v Drie 2. 97. G. Schimmel 3. 83. 84. A. J 'Collet 4, P. Buitenkamp 5, 8. 25, 47. 104, J. H. Schuiten 6. 17, G8. 82. 162. A. Lablans 7, 66. 175, 230. 231, H. v, Eeden 10. 176, 205, 211, J v. Pluuren 11, 143, 148. 206, 225, F. Jarisen 12. 34, 141, 172, Th. Fljnenberg 13. 161. 170, H J. Hol 14. 27. 28. 112, 150. 180. 181. J. Lablans 15. 32. 91. 156. 207, 208. J dc Bruvn 16. 22. 120. 137, 151, 160. 201 238. W. Buitenkamp 18. 93. 98. 116, 121. 226. M. W v. d Bergh 19. 20. 33. 60. 61. mevr v. d. Berg 21. 79. 80. 106, 126, 131, 133, '177, 178, 185, 200, W. Brandscn 23. 53, 54, 55. 85. 86. A Huyskes Sr, 24, 57, 190, 198, 213, 223. A. Jansen 26. 210, Flip Kok 29, 30. 46. 62. 218. 219, A. v. d. Berg 31, 58. 144, H H, Schuurman 35, 132. 145. 155. 171. J. Hocgcn 36. 88. T. de Bruyn 37. 108. G H. van Hoorn 38, 59, 235. J. v. d. Heuvel 39. 89. 90. 101, 154, 164, 195. 203. 204, G. J. H. te Kulve 40, 63. 92. 157, 158. 165, 196, 227. G C Hiene- kamp 41. 153, 234, Voest 42, 77. 78. 135, 136. 138, 215, 216, 217, H. Verhoef Sr. 44. 110, B. Elzenaar 45, 119, W v. d. Linden Jr. 48. 229. R. Bronkhorst 49, 56, 140, 184. 236. W. H Dirkx 50. 103, 189, W. F. Collet 51 65. 107, 117, 147. 167. 214, J. Noorman i 52. 95. H. J v. Daatselaar 64. 159. 182, 209, 212, H A. de Goede 67. 149, 173, 188, 191, 199. E. de Goede 69. 129, A. Bronk horst 70, 166, A. P. Korver 71. 146, 152. G. A. Tulthof 72. 102, A, Huyskes Jr. 73. Ill, 239, E. Flick 74, A. A Montauban 75, 139, 168, 183, P Meyer 76, 124, H. Ver- hief Jr. 87. 99. 100, 113, 228, E. v. d, Hoek 94. 109, 125, L. A. Lablans 96, 179, B, Ham 105, L. J Maas 114. J. Veenendaal 115, 122 220, S. Appel 118. 123. 174 233. M. J. v. d Linden 127. 169. L. Snijders 128. 134. 197, T. J. iiicnekamp 130, 142 mej. G. Hagebeuk 163, 187. 221, 222. G. v. Wester- laak 186. G v. Barneveld 192. N. H. Egink 194, G. van Maanen 202, G. C. Schimmel 224, 237, L. J. v. d. Hoek 232. Uitslag kampioenschappen Midden- fond: Duif. 1. mevr. v. d berg, 48-282906, 501 pnt., 2 F. Jansen. 48-283764, 466.7 p., 3 G. A. Tuithof, 47-823799. 457 5 p 4. J. H. Schuiten. 46-294466. 389 3 p., 5. A. van Eldert, 48-283342, 385 8 p. Hok. 1. mevr. v. d. Berg 1066.8 p., 2. J. v. d. Heuvel 994.1 p., 3 J. H. Schuiten 963 8 p.. 4 F. Jansen 781.5 p 5. G. A. Tuithof 752.7 p. Stand twee getoonden; 1 mevr. v. d. Berg 1990 3 p. 2 F. Jansen 1562 5 p.. 3. H Verhoef Jr. 1538 5 p., 4 .G A Tuit hof 1451.9 p., 5. A. Snijders 1421.6 p. Generaal. 1. mevr. v. d. Berg 2999.5 p. 2 L Snijders 2373.8 p.. 3 J. de Bruljn 2Ö29.7 p., 4. H. Verhoef Jr. 2003 1 p., 5. F Jansen 1959.6 p. „PRO PATRIA" Uitslag van de Zaterdag J.l. door de postduivenvereniging Pro Patrla gehou den wedvlucht van uit Vilvoorde Afst. 152 km In concours 285 duiven. Duiven ln vrijheid 12 00. Wind Noord-Oost. Aankomst le pr|jsw. duif 2.31.24, Idem laatste 2 47.59. De aangewezen 10 en 25 ct werd ge wonnen door C. van Winterswijk met no. 3 en 22. Speciaal 10 ct door no. 1. 2, 3. 4, 5. 6. 7. 8, 10 A. v. Nus 1. 2, 12, C. v. Winterswijk Proces Lages voortgezet AMSTERDAM. „Van verschillende zijden hebben degenen, die aan de leiding van het proces tegen Lages deelnemen, smaadbrieven en dreigbrieven ontvangen, die van verschillende geestessympathieën ge tuigen, al naar gelang zij zijn gericht tot het Hof, de verdediging, mis schien ook tot de Advocaat-fiscaal. Voor zover het ons zelf de leden van het Hof, aangaat, zal ik daarover niets zeggen, want iedereen begrijpt, dat wij onze plicht moeten doen en dat dit een zware plicht is." Aldus verklaarde prof. mr. J. A. van Hamel, de president van het Amsterdams Bijzonder Hof hedenmorgen, voordat het proces tegen de 48-jarige voormalige chef van de Sicherheitspolizei in de hoofdstad werd voort gezet. vuegde raadslieden deze verdachte ter zijde te staan. Ik heb hen deze taak op hun schouders gelegd en zij zijn verplicht zich hiervan te kwijten met alle bekwaamheid waarover zij als advocaten be schikken. Zij zouden te kort schie ten, wanneer zij hun taak als ver dedigers niet zo goed en nauwge zet mogelijk zouden vervullen." Niet zonder ontroering besloot mr. Van Hamel met de woorden: „Wij doen hier recht in naam van de koningin en het is in strijd met de Nederlandse rechtspraak, wanneer iemand de verdediging lastig valt." (De zitting duurt voort) „In strijd met Nederlandse rechtspraak", zegt de president Met veel nadruk vervolgde daarop de president: „Maar voor zover het de dreig brieven aan de verdediging be treft, wil ik dit zeggen: deze twee verdedigers hebben ten deze slechts een zeer zware plicht te vervullen, die ze zelf niet gezocht hebben. Ze zijn door mij, krachtens de wet, aangewezen om als toege- 3. 5, 22. 46. 60. 62, J. H. Dlekerhof 4, Chr. Hamers 6, 43, 51, H. Wlndhouwer 7. 11. 49. 50. J. M. v. d. Bogert 8. 45, 48. F. Wedsteln 9, 38. C. H. Jansen 10. Joh. Kaspersts 13, 69, G. Landman 14. 20, W. v. Wijngen 15, 36. F. Lappain 16, 25. 26. 54, 57, G. C. Hlenekamp 17. 21, D. v. Ooik 18, 39, 52, J. G v. Geelen 19, C. Rijn 23. 30, 31. 34, 59. R. Lammens 24. 33, 35, 42, 61, 70. D. v. Schooneveld 27, 32. 41. G A. Koelman 28, H. Waanders 29, A. v. Veen 37. 47. G. v. Ree 40. G. Pasker 44. 55. K. v Mldlum 53. 58. 71. B. v. Kul len 56. J. Hommerson 63. 66. L. Ramse laar 67. C. de Vries 65, 68, L C Brou wer 64. „DE EENDRACHT" De P.V. De Eendracht organiseerde op Zondag J.l. een wedvlucht van Roozen daal uit over een afstand van 92 km. In concours waren 491 duiven, die met kalme N.O. wind om 8 30 ln vrijheid gingen. Aankomst le duif 955.59, idem laatste 10 26,34. De hoofdprijs, een rijwiel, werd ge wonnen door no. 2, de heer J H, Reijne. De Koningspoule voor de no. 1. 2, 3, 4, 5. Specials voor de no. 2, 4, 5, 6, 7, 9, 10. 22. 26. Aangewezen 25 ct J. H. Reijne met no. 2 en J. v d. Matten met no. 3. Aan gewezen 10 ct J. v. d. Matten met no. 16 cn G Buycrt met no. 31. J. v. d. Matten 1, 3. 11. 14, 16. 18. 34. 35. 38. 44. 54. 69. J. H. Reijne 2, 4. 30. 36. 75. 86. 96, 115, Jac. Vos 5, 6. 26, 41. 65. 83. J. v. d. Hoek 7. 8. 9. 12, 13. 15. 23. 24. 50. 51. 57, 59. 67. 74 85. 108. 109, G Pol hout 10. 19. 52. 87. 93. 117, N. de Waal 17. 27, 40, 42. 55. 95. T. Klewiet 20. 21. 66. 88. 98, G Buyert 22, 31. 61. 72. 89. 103, 107. A H. Metaal 25. 63. 106, 112. 113. Paschedag 28. 99. J. J. Hoek 29, Verhaar 32, 39. 45. 81, E. Hllhorst 33. 56. 111. A. v. Zanten 37. 46. 73. 84 90, 92. C. Vee nendaal 43. 53. 78, 79, ,80. 118, 123, P. v. d. Brink 47. 101. 110, P v. Oven 48. 58. 91, H. Budding 49. 60. 68. 82. 9fc G. Elslng- horst 62. 102. Geurts 64. 76. J. v. Drie 70. Jac. Gouw 71, 122. G H. G Lambrechts 77. 104. 105, W. Dijkhuizen 94. Th. Vos 99. Wensink 114, Butselaar 115. J. Barrlnk 119, N. de Gooier 120. 121. Kamerlid Hermans door de A.B.W.M geroyeerd HEERLEN Zondag j.l. heeft de algemene vergadering van de Alge mene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf met 52 tegen 20 stem men en twee onthoudingen zijn goedkeuring gehecht aan een op 10 Januari j.l. door het hoofdbestuur doorgevoerd royement van het Tweede Kamerlid H. Hermans uit Vaals. Aanleiding tot het royement van de heer Hermans was de in „De Waarheid" van 17 en 18 December 1948. gepubliceerde resolutie van de CPN over de strijd tegen oppor tunisme en burgerlijk nationalisme. De heer Hermans verklaarde deze resolutie te onderschrijven en te zullen uitvoeren. Het hoofdbestuur royeerde hem, omdat volgens het hoofdbestuur de bedoelde resolutie in strijd is met de statuten. Voorts keurde de algemene ver gadering het voornemen van het hoofdbestuur goed om stelling te nemen tegen een ieder, die in de bond partijpolitiek zou willen be drijven. STAATSLOTERIJ DEN HAAG. By de 6e trek king. 5de klasse van de 507ste Staatslotery, is de prys van 10.000 gevallen op lot 18104.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2