DAGBLAD VOOR AMERSFOORT J Engeland maakt aanspraak op derde deel van Marshall-hulp „Kromsluiten" - populaire S.D.-methode Wie wil kan nu te voet de Lek oversteken Verhoging zou ten koste gaan van andere landen Spoorbrug vijf jaar in gevaar Besprekingen over cease fire in ia hervat Djokj< r Willy Croes geeft op Onze verliezen in Indonesië 9e Jaargang no. 173 Woensdag 27 Juli 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rorterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur T J. DE BOORDER. VIERDE DAG PROCES-LAGES AMSTERDAM. Een reeks van bijna 50 getuigen werd gisteren ge durende de vierde dag van het proces tegen de 48-jarige Kriminalrat Willy Lages, voormalig chef van de Sicherheilspolizei te Amsterdam, door de president van het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof gehoord over de mishandelingen, die zij bij hun verhoren door verdachtes onder geschikten hadden ondergaan. Geen hunner was door Lages zelf mishandeld, noch verklaarde ook maar, één der talloze getuigen, die elkaar van gistermorgen 10 uur af tot 's avonds 8 uur toe met twee korte onderbrekingen, waarbij de zitting geschorst werd, voor het ge- tuigenhekje opvolgden, dat Lages bij de mishandeling in persoon aan wezig was geweest. Vijftig mishandelden passeren mr. van Hamel Lages zelf luisterde de gehele dag in het verdachtenbankje ge spannen toe naar de troosteloze opeenvolging van bijna monotoon wordende verklaringen der mis handelde getuigen, die vrijwel allen destijds waren „kromgeslo- ten" om hen tot de een of andere bekentenis te dwingen. Kromslui ten was blijkbaar de populairste tactiek bij de Amsterdamse Sicher- heitspolizei. Dikwijls ook hadden de Duitsers niet voldoende geduld om te wachten tot de gevangene be zweek en ranselden met gummi stokken en zwepen op de rug van de gevangene los. zodat deze be wusteloos neerviel. Dan werd hij ontdaan van zijn boeien, ln een stoel gezet en als hij bijkwam werd hem vriendelijk een cigaret aangeboden met het verzoek nu maar te bekennen, want anders ging het spel opnieuw beginnen. Lages zelf. die zich aanvankelijk AMERIKA Koel congres In het zoeklicht Kanonnen, mortieren, tanks, mu nitie, oorlogsschepen en vliegtuigen wil president Truman binnen het kader van het bij het Amerikaanse congres aanhangig gemaakte mili taire steunprogramma leveren aan al die landen, wier veiligheid en vrijheid wordt bedreigd. „Want", zo zegt de president, „zelfs de V.S. met zijn geweldige hulpbronnen, kan zich niet de weelde veroorlo ven zich te gedragen als een klui zenaar. Het presidentiële programma richt zich in de eerste plaats op steun aan de Europese landen, die het Atlantisch Pact hebben onder tekend, maar daarnaast tot Grie kenland, Turkije, Iran, Zuid Korea en de Philippijnen, kortom tot al die gebieden, die binnen de Ame rikaanse interesse-sfeer vallen en met kans op goed effect ver dienen te wor den bijgespron gen, waar de eigen middelen tekort schieten. Het is in dit verband veelbeteke nend, dat China niet voorkomt op de lijst der te begunstigen landen. Sterker dan bij de debatten over het Atlantisch Pact, dat met een overtuigende meerderheid werd aangenomen, zal bij het komende debat de tegenstand zijn van hen, die volgens Trumans woorden „kluizenaars" zijn. Het gigantische project heeft ronduit een koele ontvangst gehad. Dit niet alleen, omdat 1450 mil- lioen dollar heel veel geld is, maar ook omdat men vreest, dat het pro gramma van Truman tot agressie zal prikkelen en dus een tegenge stelde uitwerking zal hebben van wat het beoogt. De senatoren Taft en Dulles zijn vierkant tegen en zelfs Vanden- berg, die bij het Atlantisch Pact Truman warm steunde, verklaarde zich ditmaal tegenstander. Wel wil een vermoedelijke meer derheid, dat „er iets wordt ge daan", maar men voelt meer voor een interim-regeling zolang de At lantische defensieraad niet is in gesteld. Of, zoals een commenta tor van de BBC het met andere woorden zeide: „Er gaapt een kloof tussen de hoop van de regering en de geest van het Congres". Hier en daar regen Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond: Half tot zwaar bewolkt met morgen in de Noord-Westelijke helft op de meeste plaatsen en in de Zuid-Oostelijke helft hier en daar enige regen en daarna iets koeler. Matige wind tussen Zuid en Zuid-West. 28 Juli: Zon op 4.54. onder 20.37; Maan op 8.03, onder 22.10. fel verweerde, deed er later op de dag het zwijgen toe, toen hij be merkte, dat geen der getuigen ooit hem bij die mishandelingen had aangetroffen. Hij ontkende ook ten stelligste er iets yan af te hebben geweten en noemde ze „uiterst be treurenswaardig". Verscheidene zijner ondergeschik ten. van wie hem wel ter ore was gekomen, dat zij buiten hun boek je waren gegaan, waren volgens hem disciplinair gestraft of uit hun functie ontheven. Nadat alle Nederlandse getuigen waren gehoord, werd de zittinf gisteravond besloten met het ho ren van een vijftal Duitse Krimi- nalsekretare. die volgens de getui gen de mishandelingen hadden be gaan. Althans dat was de bedoe ling. Maar nadat Emil Ruehl let terlijk had gezegd, dat hij „nog nimmer een mishandeling had ge zien, „nog nooit van kromsluiten had gehoord" en dat er „nimmer een opdracht was gegeven gevan genen tot bekentenissen te dwin gen" en Biebahn bijna hetzelfde had verklaard zag Drof. Van Hamel van het verhoor der overige Duit sers af. Halve correctie is geen correctie (Eigen berichtgeving) DENEKAMP. Men is het er hier over eens. dat met de grenscorrecties ten aanzien van Denekamp half werk is gedaan. Om de smokkelarij, die in deze streken welig tiert, te beteugelen, wenste de Nederlandse regering, dat een weg in het grens gebied zoals dat voor 23 April was, bij ons land zou worden gevoegd. In plaats van ons de weg in zijn gehéel toe te wijzen heeft de geallieerde commissie geadviseerd Nederland slechts een gedeelte van 200 meter toe te wijzen. In de maanden, die sedert 23 April zijn verstreken, is het duidelijk ge worden dat een halve oplossing geen oplossing biedt. Nederland is hiermede niet gebaat en de bewo ners aan de Duitse kant van de grens die van dit weggedeelte ge bruik moeten maken, hébben daar voor allerlei ingewikkelde paperas sen nodig. Indien er een correctie komt op de correctie, en de weg weer geheel Duits wordt, zullen hiermede geen personen voor de tweede keer van nationaliteit behoeven te wisselen. Dinsdagmiddag taxiede de Schiedamin plaats van naar het stationsplatform naar een hangar in de Zuid-Westelijke hoek van Schiphol. Het toestel bracht de urnen met de as van tien der met de ..Franeker" om gekomen Amerikaanse journa listen naar ons land. Tien meterhoge kaarsen wier pen een flauw schijnsel op het stemmig fluweel waarop de ur nen werden geplaatst. En uit de autoriteiten, onder wie wij de ministers Stikker en Spitzen op merkten. trad de Amerikaanse ambassadeur Herman Barueh naar voren om eew krans te plaatsen aan de voet van de ka tafalk. Hedenmorgen zijn de urnen per speciaal vliegtuig naar Amerika overgebracht GROENTEN-EXPORT OP O.-DUITSLAND DEN HAAG. Men heeft het eindelijk zover gekregen, dat nu ook groente zal worden uitgevoerd naar Oost-Duitsland. De onderhan delingen hebben ertoe geleid, dat met de Intermeer een compensa tiehuis van exporteurs en impor teurs te Den Haag, een ruiltrans- actie is tot stand gekomen, waar mee een bedrag van 1 millioen dol lar is gemoeid. In het verdrag is bepaald, dat wij tot eind Decem ber groenten zullen leveren waar tegenover door de Duitsers hoofd zakelijk textielgoederen hebben gezet. Welke groenten zullen wor den geëxporteerd en de prijs der producten, die per week zal wor den vastgesteld, kan nog niet wor den gezegd, daar dit van het ver loop van het seizoen afhangt. De Duitsers zullen naar believen kun nen vragen en voorzover mogel-k zal dan hier geleverd worden. Wanneer de uitvoer zal aanvangen is nog niet precies te zeggen. Voorts zijn onderhandelingen gaande met het Oost-West-Syndi caat te Amsterdam. Het gaat hier eveneens om een bedrag van 1 millioen dollar. Van onze zijde is reeds goedkeuring voor de uitvoer verleend doch de Russen hebben nog geen toestemming gegeven. De uitvoer zal, wanneer de transactie doorgaat, worden waargenomen door de fa. van Rijn in 's-Graven- zande. Men verwacht dat het nog wel enkele weken zal duren alvo rens deze overeenkomst kan wor den uitgevoerd. San Marino's roulette draait nog niet SAN MARINO. San Marino, de kleinste en oudste republiek in Europa, zal wellicht een dezer da gen een onderwerp van internatio nale besprekingen worden. De communistische regering maakte onlangs bekend, dat zij van plan was in San Marino een grote speelzaal te openen om de staats financiën op peil te brengen. De gewone Italianen schijnen er echter niet op gebrand te zijn, daar zij vrezen, dat deze speelzaal vele toeristen zal trekken, die an ders het overige Italië zouden be zoeken. Er wordt gefluisterd, dat Italië speciale paspoorten zal gaan eisen van al diegenen die een be zoek willen brengen aan San Ma rino en dat de grenzen tussen zonsondergang en zonsopgang ge sloten zullen worden. Verwacht wordt dat San Marino nu zal klagen bij de Verenigde Na ties PARIJS. Het dollarbcdrag, dat Engeland in het kader van het plan-Marshall voor 1949/'50 nodig heeft, is gestegen van 940 millioen dollar tot meer dan 1,5 milliard dollar. Dit betekent, dat Engeland ruim een derde nodig heeft van het totale bedrag, dat .Amerika waarschijnlijk aan Europa ter beschikking zal stellen in het tweede jaar van het Euro pese herstelprogramma. Engeland, dat in het eerste jaar van het Europese Herstelprogram ma 1.239 millioen dollar kreeg toe gewezen, ontving aanzienlijk meer dan de andere deelnemende lan den en ongeveer een vierde van het totale bedrag, dat door het Congres beschikbaar was gesteld. Zijn dollarbehoefte voor 1949/'50 heeft naar verluidt opzien gebaard onder de andere deelnemende lan den, die thans gevaar lopen, dat de verdeling van de Marshall-hulp voor hen minder gunstig zal uit vallen. Het is nog niet bekend, hoeveel er in totaal beschikbaar zal zijn. doch men verwacht, dat het Amerikaanse Congres 1 mil liard dollar minder zal uittrekken dan het vorige jaar. In zijn oorspronkelijke program ma voor 1949/50, dat tegen het einde van het vorige jaar bij de Organisatie voor Europese Econo mische samenwerking werd inge diend. beraamde Engeland zijn dol larbehoefte op 940 millioen dollar, welke bedrag in een herzien me morandum in Mei werd verhoogd tot 1.114 millioen dollar. In het af gelopen weekeinde werd een nieuw memorandum ingediend, waarbij Engeland verzocht zijn aandeel in de Marshall-hulp vast te stellen op ruim lVs milliard dollar. De commissie voor de herstel programma's van de Organisatie voor Europese Economische Sa menwerking heeft inmiddels deze week Engelands verzoek om meer dollars op zijn noodzakelijkheid onderzocht, en thans wordt dit ver. zoek tezamen met de ramingen van de dollarbehoeften van 15 an dere Europese landen door een werkcommissie bestudeerd, ten DE HONDERDDUIZEND ER UIT DEN HAAG. Bij de 507e staatsloterij, 5e klasse, 7e lijst, is de 100.000 gevallen op nummer 12345. IN AANWEZIGHEID ningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Irene, hield Prinses Beatrix de Engelse baby Robin Edward Furber ten doop. De baby is het kind van de heer en mevrouw Furber, die tijdens de oorlog met het Koninklijk paar bevriend werden. Kinderen vinden bom in de Vecht bij Weesp WEESP. Een vliegtuigbom van naar schatting honderd kilo, die vermoedelijk in 1944 is afge worpen, heeft vijf jaar lang groot gevaar opgeleverd voor de spoor brug over de Vecht bij Weesp. Kinderen, die bij een ondiepe plaats in de rivier speelden, heb ben het gevaarlijke projectiel Woensdagmiddag opgegraven en waren bezig met hun schepjes op „dat gekke stuk ijzer" te slaan, toen een overwegwachter het ge vaar bemerkte. De Rijkspolitie te Weesp werd op de hoogte gebracht en die waarschuwde de hulpverle ningsdienst van het ministerie van binnenlandse zaken. De bom zal zo spoedig mogelijk onschadelijk wor den gemaakt. De treinen passeren de plek thans met verminderde snelheid. „Lekkerkerk" in Rode Zee aan de grond LONDEN Volgens een Lloyds-be- rieht uit Aden Is het 7.244 metende Ne derlandse stoomschip „Lekkerkerk' bij het eiland Perlm in de Rode Zee aan de grond gelopen In een der rui men staal meer dan twee voet water. De Lekkerkerk was onderweg van Calcutta naar Rotterdam. Het s s. Aagtekerk heeft de gestrande Lekkerkerk ln de loop van Dinsdag be reikt. Nadat de lading van ruim 1 (waarin twee voet water staat) over de andere ruimen zal zijn verdeeld, zal de Aagtekerk trachten de Lekkerkerk op sleeptouw te nemen. Generaal De Lattre de Tassigny in Nederland DEN HAAG. Gisterenavond te gen half acht arrivéerde te Scheve- ningen generaal De Lattre de Tas signy, de Franse opperbevelhebber van de landstrijdkrachten der West- europese Unie. De „general de 1'armee", die een van zijn gewone routine-bezoeken aflegt, werd bij zijn aankomst aan de Nederlandse grens te Wernhout opgewacht door de ritmeester-adjudant van dé chef generale staf. J. van den Bent. Gemengd controlelichaam in overweging D JOK JA Gisteren is in Djokja door Republikeinse en Nederlandse gedelegeerden, alsmede de leden der UNCI, bijgestaan door hun mi litaire adviseurs, een begin ge maakt met de besprekingen over het uitvaardigen van de order tot het staken van het vuren. Terwijl de betrokken partijen allen de noodzakelijkheid inzien van een zo spoedig mogelijke totstandkoming hiervan, opdat de machine voor de Ronde - Tafelconferentie te Den Haag in beweging kan worden ge zet, was er gisteren niets, dat er op wees, dat de besprekingen spoedig zullen worden beëiryiigd. Alle drie leden der UNCI, de neren Cochran, Critchley en Herremans, nemen aan het overleg deel, evenals dr. Van Roy en, die de leiding der on- einde aan de raad der Organisa tie voor Europese Economische Sa menwerking voorstellen te kunnen doen over de wijze, waarop de van Amerika te ontvangen hulp moet worden verdeeld. derhandelaars van Nederlandse zij de heeft. De besprekingen gaan thans over een practische uitwerking van het in de overeenkomst tussen de he ren Van Royen en Rum neergeleg de beginsel, dat de Nederlandse en de Republikeinse troepen gebieden krijgen toegewezen, waarin zij de rus en orde zullen handhaven. Het is niet onmogelijk, dat in de een of andere vorm een gezamenlijk li chaam, waaraan de Nederlanders en de Republikeinen deel zullen hebben, zal worden ingesteld, dat zal werken met bijstand van de UNCI en dat de nodige leiding zal geven aan de plaatselijke organen in de diverse streken. Indien het tot een dergelijke vorm van samenwerking komt, zal het volgens waarnemers in UNCI- kringen de vraag zijn, of het huidi ge aantal van 40 militaire waar nemers der UNCI voldoende zal zijn. Competitie-indeling 1949-1950 K.N.V.B. gehandhaafd DEN HAAG. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft besloten de eerste klasse indeling voor de com petitie 1949/'50 te handhaven op zes maal tien elftallen. Aanvang 1950 zal een bijzondere bondsvergadering worden gehouden waarop het com- petitievraagstuk in zijn volle om vang zal worden besproken. Niet-communisten moeten uit de EVC DEN HAAG. Naar wij verne- men zal op 31 Aug. de E.V.C. in een landelijk congres te Amster dam bijeenkomen. Een op dit con gres in te dienen motie die beoogt alle niet-communistische en anti communistische leden uit de EVC te verwijderen is reeds in concept aan E.V.C.besuurders toegezonden. Volgens de voorlopige Haagse federatie van bouwvakarbeiders kan verwacht worden dat deze motie met algemene stemmen zal worden aangenomen, omdat de af gevaardigden naar dit congres niet door de afdelingen doch door het hoofdbestuur der E.V.C. zijn aan gewezen. Nee toch. Heus! Uitgevonden: het ideale hor loge. Het is een product, dat door een Zwitserse fabriek op de markt wordt gebracht. Men behoeft het niet op te tuinden, ivant door de armbewegingen van de drager windt het zich zelf op. Binnenkort ook in Ne derland verkrijgbaar, prijs In Dagenham, een voorstad van Londen zyn vijf huizen in de as gelegd, vermoedelijk doordat een mus een brandende sigaret medenam naar zijn nest. De Canadees Tom Rollins heeft een steur gevangen. Gewicht: 50 pond, lengte: 1.50 meter. Tijdens het weekeinde heer ste er alarmtoestand op de Zweedse marine. Er waren twee matrozen zoek. Maandag doken ze weer op. Ze hadden 'n heer lijke tijd gehad met een motor sloep. die ze hadden ..geleend" van de marine. Bruinverbrand zijn ze regelrecht naar het ca chot gebracht. Verzoek 0111 repatriëring van O.V.W.-ers DEN HAAG. In verband met het. feit, dat een aantal oorlogs-vrij- willigers niet is opgenomen in het demobillsatieschema. heeft het da gelijks bestuur van het thuisfront „Band Nederland-Indoncsië", dat dit aantal op ongeveer 300 schat, een telegram gericht tot de minister van Oorlog met het verzoek alsnog te trachten de repatriëring van deze groep ÖVW-ers mogelijk té maken. Shaw's 93sté verjaardag doodgewoon verlopen AYOT ST. LAWRENCE lEngc- land) Als altijd messcherp in zijn grapjes, maar een beetje on vast ter been, zo Is George Ber nard Shaw gisteren 93 geworden. Hij weigerde hardnekkig een der 50 gelukstelegrammen te openen. Hij stelt het uit," verklaarde Shaw's huishoudster, mevr. Alice Laden. Daar Shaw een hartgrondige hekel aan verjaardagen vooral aan zijn eigen jaardagen heeft, ging het leven in huize Shaw op 26 Juli zijn gewone gang. „Bezoekers zijn er niet geweest," zei mevr. Laden. Voorts vertelde zij, dat de be roemde toneelschrijver veel tijd had besteed aan pogingen om wat koelte te vinden, terwijl de ther mometer tegen de 80 graden aan wees. Tegen de avond had hij zijn da gelijks bezoek nan zijn buurman en boezemvriend, Stephen Winston nog niet gebracht, „zijn benen zijn niet meer zo goed als voorheen," zei mevrouw Laden. DOVER Mevr. Willy Croes van Rijsel heeft haar poging om het Kanaal over te zwemmen gis teravond om 10 uur 30 moeten opgeven. Zij was toen bijna 14^6 uur onderweg en nog 3 mijl van Dover verwijderd. Nadat ze haar poging had opge geven, werd mevr. Croesvan Rijsel aan boord van de motorboot „June Rose" naar Dover gebracht, waar ze een heet bad nam en toen onmiddellijk naar bed ging. Ze was te uitgeput om iets over haar ervaringen te vertellen. Haar trainer, de kanaalzwemmer Tomme, zeide, dat de weercondi- ties gedurende driekwart van de overtocht zeer gunstig waren. Maar daarna raakte de zwemster vermoeid in ruw water, en toen de deining op ongeveer 3 mijl van de Engelse kust hoog werd kon ze het niet langer volhouden. Philip Mickman, de 18-jarige schooljongen, die Zondag 1.1. een poging waagde en 7 mijl voor Dover wegens ruwe zee moest op geven, heeft gisteren telkens over lange afstanden naast mevr. Croes- van Rijsel gezwommen. Ned. kanovaarders over het Kanaal DOVER. De twee Nederlandse kanovaarders ds. Philip Meerburg en de journalist Jan van der Lin den, beiden uit Maastricht, zijn hier Dinsdagavond gearriveerd, llVi uur nadat ze uit Calais waren vertrok ken. Al is de overtocht dus ge slaagd. de poging om het record voor de Kanaalovertocht per kano te verbeteren is niet gelukt. Dit record staat sinds 1927 met 5 uur op naam van een Fransman en werd in 1938 geëvenaard door de Brit Whittmgham. De twee Nederlanders waren op 13 Juli te Maastricht gestart en hadden via Gent, Brugge en Duin kerken de haven van Calais be reikt. Van plannen om het Kanaal over te steken hadden ze voor hun vertrek niet gerept. DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: 8 Juli 1949: sold. F. L. Cijs, Am sterdam-W: 10 Juli 1949: sold. J. v. d. Peppel. Wageningen; 15 Juli 1949: korp. J. F. Woltman, Heino; 19 Juli 1949: sold. J. J. Blox, Eersel (N. Br.); sold. Ie kl. J. Hoeve, Nijeveen (Dr.), sold. P. H. van Venrooij, Heesch (N.Br.); 20 Juli 1949: sold. L. E. Ja cobs. Blciswijk; 21 Juli 1949: sold. Ie kL G. D. Deen, Bovenkarspel. DE FRANSE uitvinder M. Tar- cici heeft een toestel geconstru eerd, dat het mogelijk maakt de zonnewarmte te gebruiken voor kookdoeleipden. Het voornaam ste onderdeel van het apparaat is een enorme reflector. De pan waarin wordt gekookt, bevindt zich in het brandpunt. De reflec tor volgt de beweging van de zon door middel van een automa tisch werkende regulateur, die eveneens met behulp van het zonlicht functioneert. Hogerhuis en Lagerhuis vechten door over nationalisatie LONDEN. Het Britse Lager- huis heeft, in een verlammende h'tte, bijna 22 uur aan één stuk door gedebatteerd over de vraag wanneer en of de Labourregtying I de Britse staalindustrie zal over nemen. Aan het slot van de zitting, de langste, die tijdens het Labour- bewind is gehouden, hadden de ongeschoren en slaperige afgevaar digden, de agenda afgewerkt: het ontwerp moet terug naar het Ho gerhuis. Veel afgevaardigden knapten een uiltje of trokken hun colbert uit; alleen Anthony Eden volgde de de batten in smoking met zwarte das. Het Hogerhuis kan de nationali satie-wet nog 2 jaar tegenhouden. Typhoon teistert Sjanghai: twintig doden SJANGHAI Een typhoon, die het eiland Okinawa en de Chinese havenstad Sjanghai heeft geteis terd, eiste in laatstgenoemde stad volgens de laatste berichten twintig doden en zeventig gewonden. Bo vendien zijn in Sjanghai en omge ving ten gevolge van de natuur ramp 200.000 personen dakloos ge worden. Explosie in munitiedepót verwoest Spaans stadje TARANCON - Het nabij Madrid gelegen stadje Tarancon is giste ren getroffen door de ontploffing van een munitie-magazijn van het Spaanse leger. Dertig mensen von den hierbij de dood en 60 gewon den worden op het ogenblik in ziekenhuizen verpleegd. Grote rots blokken van meer dan 400 kg. wer den kilometers ver door de lucht geslingerd en kwamen neer op het fragiele stadje, waar zij grote schade veroorzaakten. Een kleine heuvel, waaronder het munitiema gazijn was gelegen, verdween ge heel en ver in het rond was geen teken van plantengroei meer ,,Er komt te weinig water van boven klaagt de rijksbakenmeester (Van een onzer verslaggevers) WIJK BIJ DUURSTEDE. Wie bU de Lek goed bekend Is, aan do overzijde moet zijn en geen zin heeft te wachten op een veerboot, trekke schoeisel, sokken, broek en colbert uit. lade deze op het hoofd en wandclo dwars door de rivier naar dc overkant. Het geheel Is dus nogal omslachtig en niet aan tc bevelen voor wie dc rivier niet kent van krib tot krib. We vertellen het U dan ook meer by wijze van illustratie hoe onaanzienlijk de Lek momenteel wel is, dan als advies voor het geval Uw pad de Lek zou kruisen. „Er komt maar heel weinig water van boven", vertelt ons de baken- meester van de Rijkswaterstaat aan t' nietige, kronkelende en wendende zilveren lint van de Lek bij Wijk bij Duurstede. Met „boven" bedoelt hij Duitsland en Zwitserland. Reeds veertien dagen zijn Lek en Waal stationair op het huidige lage peil, en „boven" ziet het er niet naar uit dat'er spoedig verandering in zal ko men. De boeren, die op de uiter waarden grasland hebben, zijn hier over niet ontevreden, want in meer normale zomers gebeurt het hen wel dat het hooi nat wordt of zelfs weg drijft, als de uiterwaarden blank ko men te staan. De schippers, die wij aanklampen kijken bedenkelijker. Zeker, het peil van de Lek is nog lang niet gezakt tot het record van 1947, toen de grootst toelaatbare diepgang 80 cen timeter bedroeg, terwijl deze thans nog altijd 1 25 meter is. Dat neemt echter niet weg. dat een rederij, die deze zomer vaarten met passagiersschepen van Amsterdam op Arnhem wilde onderhouden, hiervan moet afzien, tot de rivier weer een beter bevaarbaar peil zal hebben bereikt. Het betekent ook, dat vrachtschepen met een laadver mogen van 100 tot 250 ton voor niet meer dan hoogstens de helft geladen mogen zijn. daar zij anders aan de grond zouden lopen. Voorts houdt het in. dat het in vele gevallen niet meer mogelijk is de los- en laad plaatsen voldoende te naderen. En ten slotte, nieuw aspect voor een landrot, betekent het. dat de sleep- kosten stijgen, naarmate het peil van de rivier daalt. Laag water, zo ver zekerde men ons, sleept zwaarder. Reeds op school leerden wij, dat van de tweeling Lek on Waal. de eerste door vader Rijn met water wordt bedeeld als een stiefkind. De vaardicpte van de bredere, statig voortstromende Waal is ook nu nog circa een meter meer dan die van de Lek. Daardoor ontkomt deze aan de klachten die over de Lek worden uitgestort. Heden weer groenten- export naar Duitsland DEN HAAG. Het bedrijfsschap voor groenten en fruit deelt mee, dat de export van groenten naar Duitsland heden onder de oude voorwaarden voortgang kan vinden. Aan de veilingen wordt speciaal doorgegeven, dat de tomaten tot na der order vrij geveild mogen wor den.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1